HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Jingle Bell Jog
Greenwich, CT - 3 Miles

December 14, 2003

OVERALL WINNERS

Yee-Huan Cheng. Norwalk, CT - 15:45
Kim Newsome, Nanuet, NY - 19:33

Timing & Results by:
CLUB CT


Snowing, cold (31), windy

Click on the "pace" links to move about through the results.  
Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

        
          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE/km
1           Yee-Huan Cheng, 21, Norwalk, CT             15:45    5:15
    2    1  M40 George Buchanan, 45, Stamford, CT           16:58    5:39
    3    1  M20 Peter Modafferi, 27, New City, NY           17:12    5:44

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

4    1  M30 David Yechelson, 39, Rye Brook, NY          18:33    6:11
    5    1  JrM Adam Crane, 15, Old Greenwich, CT           18:34    6:11
    6    2  M30 Nicolas Hasenboehler, 35, Harrison, NY      18:37    6:12
    7    2  M20 Niall Jillane, 26, Greenwich, CT            19:06    6:22
    8    3  M30 Doug Schiff, 33, Darien, CT                 19:10    6:23
    9    4  M30 Erik Hanson, 30, Greenwich, CT              19:22    6:27
   10    5  M30 Peter Wietfeldt, 38, New Canaan, CT         19:29    6:29
    1           Kim Newsome, 30*, Nanuet, NY                19:33    6:31
   11    2  M40 Juan Conde, 40, New Canaan, CT              19:37    6:32
    2    1  W40 Isabel Cohen, 42*, Old Greenwich, CT        19:38    6:32
   12    6  M30 Brian Foley, 36, Greenwich, CT              19:46    6:35
    3    2  W40 Sharon Vos, 49*, Riverside, CT              19:47    6:36
   13    2  JrM Timothy Walker, 16, Greenwich, CT           20:04    6:41
   14    1  M50 John Krasniewicz, 52, Old Greenwich, CT     20:10    6:43
   15    3  JrM T J. Hopkins, 15, Greenwich, CT             20:19    6:46
   16    2  M50 Ron Rembaum, 57, Old Greenwich, CT          20:40    6:53
    4    3  W40 Emmy Stocker, 45*, Cos Cob, CT              20:47    6:55
   17    3  M40 Craig Rau, 43, Yonkers, NY                  20:52    6:57
   18    4  JrM Justin Rau, 13, Yonkers, NY                 20:52    6:57
   19    7  M30 Vicente Nunez, 35, Greenwich, CT            20:58    6:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

20    4  M40 Dan Walker, 44, Greenwich, CT               21:02    7:01
   21    5  M40 Jeffrey Dingwell, 48, Bethlehem, CT         21:12    7:04
   22    8  M30 James Muir, 35, Norwalk, CT                 21:17    7:06
    5    1  W30 Dawn Newsome, 35*, Greenwich, CT            21:29    7:10
   23    6  M40 Joe Keeney, 42, Greenwich, CT               21:30    7:10
   24    7  M40 Chris Sykes, 43, Greenwich, CT              21:32    7:10
   25    9  M30 Kevin Kane, 34, Norwalk, CT                 21:39    7:13
    6    2  W30 Maria Vlasak, 37*, Stamford, CT             21:50    7:16
   26    8  M40 Dana Obrien , 47, Riverside, CT             21:55    7:18
   27   10  M30 Peter Roseman, 33, Stamford, CT             21:58    7:19
    7    4  W40 Sarah Arnold-Rossetti, 45*, Stamford, CT    22:01    7:20
   28    3  M20 Peter Laura, 22, Harrison, NY               22:06    7:22
   29   11  M30 David Roth, 38, Greenwich, CT               22:15    7:25
   30    9  M40 Neil Tobin, 43, Old Greenwich, CT           22:23    7:27
   31    3  M50 Jim Reid, 51, Bethel, CT                    22:38    7:32
   32    4  M50 David Elliott, 55, Greenwich, CT            22:41    7:34
   33    5  JrM Andrew Tang, 18, Greenwich, CT              22:50    7:36
   34    4  M20 Kevin Phelan, 24, Greenwich, CT             22:51    7:37
    8    1  W20 Kristin Thor, 26*, Greenwich, CT            22:57    7:39
    9    1  JrW Lydia Islan, 17*, Riverside, CT             22:58    7:39
   10    2  JrW Emily Schmitt, 19*, Trumbull, CT            23:05    7:41
   35    5  M50 Frank Minicieli, 50, Thornwood, NY          23:06    7:42
   36   10  M40 Matthew Robertson, 46, Stamford, CT         23:18    7:46
   37    6  M50 Louis Hipp, 54, Old Greenwich, CT           23:18    7:46
   11    5  W40 Virginia Ginny, 42*, Old Greenwich, CT      23:18    7:46
   38   12  M30 Matthew Michael, 31, Stamford, CT           23:28    7:49
   39    7  M50 Jim Blake, 57, Old Greenwich, CT            23:28    7:49
   40   13  M30 Steve McLeod, 36, Greenwich, CT             23:29    7:50
   12    6  W40 Jane Sulich, 43*, Greenwich, CT             23:33    7:51
   13    2  W20 Elizabeth Werbe, 20*                        23:35    7:51
   41   11  M40 Jeff Castle, 49, Fairfield, CT              23:43    7:54
   42   14  M30 Alex Dixon, 32, Riverside, CT               23:48    7:56
   14    3  JrW April Nizlek, 18*, Riverside, CT            23:50    7:56
   15    3  W30 Claire Dineen, 35*, Wilton, CT              23:57    7:59
   43    5  M20 Clint Harshman, 29, Stamford, CT            23:58    7:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

44   15  M30 Rob Colligan, 32, Greenwich, CT             24:02    8:01
   16    4  W30 Katie Dixon, 32*, Riverside, CT             24:10    8:03
   17    4  JrW Sophie Dixon, 2*                            24:17    8:05
   18    7  W40 Deirdre Hopkins, 41*, Greenwich, CT         24:17    8:06
   45    8  M50 Dan Assamma, 52, Somers, NY                 24:18    8:06
   19    8  W40 Joy Vaccam, 48*, Greenwich, CT              24:21    8:07
   20    5  W30 Jocelyn Wietfeldt, 35*, New Canaan, CT      24:23    8:07
   46   12  M40 Anne Juge, 40, Greenwich, CT                24:23    8:08
   21    6  W30 Erika Katz, 36*                             24:26    8:09
   22    7  W30 Mindy Nelson, 34*, Greenwich, CT            24:30    8:10
   23    8  W30 Anne Gannon, 37*, Cos Cob, CT               24:33    8:11
   47   16  M30 Cezary Nadecki, 32, Larchmont, NY           24:38    8:12
   24    9  W30 Sheila Hirai, 36*, New York, NY             24:47    8:16
   48    9  M50 Markus Straessle, 57, Greenwich, CT         24:55    8:18
   49   10  M50 Gary Esposito, 58, Norwalk, CT              24:57    8:19
   25    1  W50 Linda Putnam, 50*, Greenwich, CT            25:02    8:20
   50   17  M30 Joseph Cohen, 39, Old Greenwich, CT         25:03    8:21
   51    1  M60 Sean Fogarty, 62, Stamford, CT              25:04    8:21
   52   11  M50 Bill Horn, 55, Greenwich, CT                25:05    8:21
   53   13  M40 Jim Spano, 48, Briarcliff Manor, NY         25:05    8:22
   26   10  W30 Robin Ashenfelter, 38*, Riverside, CT       25:08    8:22
   27    2  W50 Nancy Weissler, 59*, Greenwich, CT          25:22    8:27
   54   12  M50 Greg Islan, 56, Riverside, CT               25:36    8:32
   55    2  M60 John Cook, 68, Stamford, CT                 25:37    8:32
   56   14  M40 Mike Tamborrino, 46, Stamford, CT           25:39    8:33
   28    3  W20 Mary Pulsifer, 25*, Greenwich, CT           25:40    8:33
   29   11  W30 Megan Kane, 34*, Norwalk, CT                25:43    8:34
   30   12  W30 Mary Bellofatto, 34*, New York, NY          25:44    8:35
   57   18  M30 David Morris, 31, Wilton, CT                25:45    8:35
   58   15  M40 Mark Sutton, 48, Greenwich, CT              25:47    8:36
   59   19  M30 Brendan Johnson, 33, Darien, CT             25:51    8:37
   31   13  W30 Christine Hasenboehler, 36*, Harrison, NY   25:54    8:38
   32    3  W50 Cathy Ranieri , 52*, Greenwich, CT          25:56    8:38
   60   13  M50 Kurt Schoknecht, 52, Darien, CT             25:57    8:39
   33    9  W40 Wendy Blattman, 45*, Norwalk, CT            25:59    8:39
   61   14  M50 Alan Steel, 53, Greenwich, CT               26:00    8:40
   34   14  W30 Cathy Steel , 37*, Greenwich, CT            26:11    8:44
   62    6  JrM Philip Straessle, 11, Greenwich, CT         26:12    8:44
   63   15  M50 Robert Nizlek, 53, Riverside, CT            26:13    8:44
   35    4  W20 Courtney Cook, 23*, Stamford, CT            26:16    8:45
   36    5  JrW Johanne Mattsson, 12*, Cos Cob, CT          26:17    8:45
   37    6  JrW Gretchen Faraci, 17*, Greenwich, CT         26:17    8:46
   64   16  M50 John Faraci, 53, Greenwich, CT              26:19    8:46
   65    7  JrM Daniel Williams, 8, Old Greenwich, CT       26:28    8:49
   66   20  M30 Bill Frost, 31, Norwalk, CT                 26:39    8:53

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

38    1  W60 Vera Lane, 65*, Riverside, CT               27:01    9:00
   39   15  W30 Kim Wynne , 37*, Riverside, CT              27:03    9:01
   40   10  W40 Marlene Petrucelli, 41*, Rye Brook, NY      27:05    9:02
   67   17  M50 Michael Twarkins, 53, East Hartford, CT     27:07    9:02
   41   16  W30 Christine Stotesbery, 38*, Greenwich, CT    27:12    9:04
   42   11  W40 Barb Amen, 43*, Cos Cob, CT                 27:17    9:05
   68    8  JrM Ryan Hopkins, 13, Greenwich, CT             27:19    9:06
   69   21  M30 John Merrill, 33, Old Greenwich, CT         27:22    9:07
   43   12  W40 Terl Elliott, 48*, Greenwich, CT            27:26    9:09
   70   16  M40 George Huffman, 46, Shelton, CT             27:27    9:09
   71   22  M30 Andree Palmgren, 39, Greenwich, CT          27:31    9:10
   44   17  W30 Renee Palmgren, 37*, Greenwich, CT          27:31    9:10
   45   13  W40 Mary Loftus, 49*, Greenwich, CT             27:34    9:11
   46   18  W30 Shalagh Blanck, 31*, Fairfield, CT          27:35    9:11
   47   14  W40 Amy Cunningham, 49*, Greenwich, CT          27:35    9:12
   48    5  W20 Kathleen Millard, 26*, Greenwich, CT        27:36    9:12
   72   23  M30 Matt Friedland, 32, Norwalk, CT             27:38    9:13
   73    9  JrM Bryson Wilson, 13, New Canaan, CT           27:40    9:13
   74   18  M50 Karl Eilers, 51, Norwalk, CT                27:41    9:13
   75   24  M30 A. Luongo, 35, New Rochelle, NY             27:45    9:15
   49   19  W30 Laurie Brannigan, 35*, Darien, CT           27:46    9:15
   76   17  M40 Raymond Martinelli, 43, Rye Brook, NY       27:47    9:15
   50   20  W30 Rachel Alfandre, 37*, Stamford, CT          27:58    9:19
   51    4  W50 Jane Jean-Jarrow, 53*, Bloomfield, CT       28:07    9:22
   77   18  M40 Fred Pfetsch, 48, Riverside, CT             28:12    9:24
   78   19  M40 Todd Stotesber, 40, Greenwich, CT           28:12    9:24
   52   15  W40 Anne Pfetsch, 43*, Riverside, CT            28:13    9:24
   53   16  W40 Marie Carlson, 44*, Old Greenwich, CT       28:17    9:25
   79   19  M50 Todd Landen, 50, Greenwich, CT              28:20    9:27
   80   20  M40 Thomas Blumenthal, 46, Old Greenwich, CT    28:21    9:27
   54   17  W40 Amy Andrews, 44*, Old Greenwich, CT         28:22    9:27
   55    7  JrW Katie Davey, 12*, Yonkers, NY               28:23    9:27
   56   21  W30 Mika Frechette, 31*, Greenwich, CT          28:24    9:28
   81   21  M40 Tom Williams, 48, Greenwich, CT             28:52    9:37
   82   20  M50 Michael Petell, 51, Greenwich, CT           28:55    9:38
   83   25  M30 Chris Tucker, 36, Greenwich, CT             29:03    9:41
   84   21  M50 Carl, 55                                    29:04    9:41
   57   22  W30 Lorri Jongeneel, 30*, Greenwich, CT         29:04    9:41
   85   10  JrM Matthew Bacco, 10, Greenwich, CT            29:06    9:42
   58   18  W40 Liisa Bacco, 43*, Greenwich, CT             29:07    9:42
   59   23  W30 Ann Williams, 39*, Old Greenwich, CT        29:17    9:46
   60   24  W30 Linda Filar, 35*, Old Greenwich, CT         29:18    9:46
   86   22  M50 Anson Smith, 57, Wallingford, CT            29:29    9:50
   61    6  W20 Katherine Blake, 27*, Stamford, CT          29:53    9:58

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

62   19  W40 Joanne Mortimer, 47*, Greenwich, CT         30:09   10:03
   63   20  W40 Elena Burova, 47*, Mt. Kisco                30:10   10:03
   64   25  W30 Allison Miller, 34*, Greenwich, CT          30:26   10:08
   65   26  W30 Lindajean Codd, 31*, Stamford, CT           30:32   10:11
   66   21  W40 Jacquelyn Davis, 41*, Stamford, CT          30:47   10:16
   87   26  M30 Doug Conrod, 32, Greenwich, CT              30:52   10:17
   88   23  M50 James Pittignano, 58, Stamford, CT          30:53   10:17
   89   27  M30 Vincent Pittignano, 34, Stamford, CT        30:54   10:18
   67   27  W30 Beth MacInnes, 36*, Old Greenwich, CT       30:59   10:20
   68   22  W40 Carly Downs, 45*, Greenwich, CT             31:15   10:25
   69   23  W40 Laurie Downs, 42*, Greenwich, CT            31:20   10:27
   90    6  M20 Mark Tully, 28, Scarsdale, NY               31:27   10:29
   70   24  W40 Diane Wilson, 45*, New Canaan, CT           31:30   10:30
   91   11  JrM Ryan Anders, 10, New Canaan, CT             31:37   10:32
   71   25  W40 Gina Reilly, 42*, New Canaan, CT            31:51   10:37
   92   28  M30 Tom Holland, 34, Darien, CT                 31:52   10:37
   93   22  M40 Ed Dorian, 49, Riverside, CT                32:07   10:42
   72    5  W50 Linda Greenwald, 52*, Greenwich, CT         32:35   10:51
   94   24  M50 Jb Grant, 50, Greenwich, CT                 32:35   10:51
   95   29  M30 Mark Monte, 37, Stamford, CT                32:55   10:58

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

73   26  W40 Kathy McDaniel, 42*, Stamford, CT           33:24   11:08
   74   27  W40 Kris Tarantino, 43*, Cos Cob, CT            33:39   11:13
   75   28  W40 Noreen English, 43*, Riverside, CT          33:39   11:13
   76    8  JrW Sarah Ames, 12*, New Canaan, CT             33:59   11:19
   96   25  M50 Oakes Ames, 50, New Canaan, CT              34:00   11:20
   77   28  W30 Kyle DeLasa, 31*, Greenwich, CT             34:21   11:27
   78   29  W30 Anne Nadecki, 33*, Larchmont, NY            34:28   11:29
   79    2  W60 Natalie Schaffer, 61*, Greenwich, CT        35:31   11:50
   97   12  JrM Dillon Novakowski, 10, Cos Cob, CT          35:42   11:54
   98   30  M30 Jeffrey Codd, 33, Stamford, CT              35:47   11:56
   80   30  W30 Caryn Friedland, 32*, Norwalk, CT           35:56   11:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

99   26  M50 Anson Smith, 57, Wallingford, CT            36:00   12:00
   81    9  JrW Britt Smith, 10*, Cos Cob, CT               36:01   12:00
   82   31  W30 Ursula Cornelly, 38*, Mount Vernon, NY      36:22   12:07
   83   10  JrW Daniella Weston, 10*, Cos Cob, CT           36:28   12:09

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

100    1  M70 David Peabody, 74, Greenwich, CT            48:30   16:10
"*" indicates females
12 finishers among Men 19 & Under
6 finishers among Men 20 - 29
30 finishers among Men 30 - 39
22 finishers among Men 40 - 49
26 finishers among Men 50 - 59
2 finishers among Men 60 - 69
1 finishers among Men 70 & Up
10 finishers among Women 19 & Under
6 finishers among Women 20 - 29
31 finishers among Women 30 - 39
28 finishers among Women 40 - 49
5 finishers among Women 50 - 59
2 finishers among Women 60 - 69
100 male finishers
83 female finishers
183 total finishers

AGE GROUP FINISHERS

       CLASS  
PLACE   PLACE            FINISHER                  TIME    PACE

Men 19 & Under
    5    1      Adam Crane, 15, Old Greenwich, CT           18:34    6:11
   13    2      Timothy Walker, 16, Greenwich, CT           20:04    6:41
   15    3      T J. Hopkins, 15, Greenwich, CT             20:19    6:46
   18    4      Justin Rau, 13, Yonkers, NY                 20:52    6:57
   33    5      Andrew Tang, 18, Greenwich, CT              22:50    7:36

Men 20 - 29
    3    1      Peter Modafferi, 27, New City, NY           17:12    5:44
    7    2      Niall Jillane, 26, Greenwich, CT            19:06    6:22
   28    3      Peter Laura, 22, Harrison, NY               22:06    7:22
   34    4      Kevin Phelan, 24, Greenwich, CT             22:51    7:37
   43    5      Clint Harshman, 29, Stamford, CT            23:58    7:59

Men 30 - 39
    4    1      David Yechelson, 39, Rye Brook, NY          18:33    6:11
    6    2      Nicolas Hasenboehler, 35, Harrison, NY      18:37    6:12
    8    3      Doug Schiff, 33, Darien, CT                 19:10    6:23
    9    4      Erik Hanson, 30, Greenwich, CT              19:22    6:27
   10    5      Peter Wietfeldt, 38, New Canaan, CT         19:29    6:29

Men 40 - 49
    2    1      George Buchanan, 45, Stamford, CT           16:58    5:39
   11    2      Juan Conde, 40, New Canaan, CT              19:37    6:32
   17    3      Craig Rau, 43, Yonkers, NY                  20:52    6:57
   20    4      Dan Walker, 44, Greenwich, CT               21:02    7:01
   21    5      Jeffrey Dingwell, 48, Bethlehem, CT         21:12    7:04

Men 50 - 59
   14    1      John Krasniewqicz, 52, Old Greenwich, CT    20:10    6:43
   16    2      Ron Rembraum, 57, Old Greenwich, CT         20:40    6:53
   31    3      Jim Reid, 51, Bethel, CT                    22:38    7:32
   32    4      David Elliott, 55, Greenwich, CT            22:41    7:34
   35    5      Frank Minicieli, 50, Thornwood, NY          23:06    7:42

Men 60 - 69
   51    1      Sean Fogarty, 62, Stamford, CT              25:04    8:21
   55    2      John Cook, 68, Stamford, CT                 25:37    8:32

Men 70 & Up
  100    1      David Peabody, 74, Greenwich, CT            48:30   16:10

Women 19 & Under
    9    1      Lydia Islan, 17, Riverside, CT              22:58    7:39
   10    2      Emily Schmitt, 19, Trumbull, CT             23:05    7:41
   14    3      April Nizlek, 18, Riverside, CT             23:50    7:56
   17    4      Sophie Dixon, 2                             24:17    8:05
   36    5      Johanne Mattsson, 12, Cos Cob, CT           26:17    8:45

Women 20 - 29
    8    1      Kristin Thor, 26, Greenwich, CT             22:57    7:39
   13    2      Elizabeth Werbe, 20                         23:35    7:51
   28    3      Mary Pulsifer, 25, Greenwich, CT            25:40    8:33
   35    4      Courtney Cook, 23, Stamford, CT             26:16    8:45
   48    5      Kathleen Millard, 26, Greenwich, CT         27:36    9:12

Women 30 - 39
    5    1      Dawn Newsome, 35, Greenwich, CT             21:29    7:10
    6    2      Maria Vlasak, 37, Stamford, CT              21:50    7:16
   15    3      Claire Dineen, 35, Wilton, CT               23:57    7:59
   16    4      Katie Dixon, 32, Riverside, CT              24:10    8:03
   20    5      Jocelyn Wietfeldt, 35, New Canaan, CT       24:23    8:07

Women 40 - 49
    2    1      Isabel Cohen, 42, Old Greenwich, CT         19:38    6:32
    3    2      Sharon Vos, 49, Riverside, CT               19:47    6:36
    4    3      Emmy Stocker, 45, Cos Cob, CT               20:47    6:55
    7    4      Sarah Arnold-Rossetti, 45, Stamford, CT     22:01    7:20
   11    5      Virginia Ginny, 42, Old Greenwich, CT       23:18    7:46

Women 50 - 59
   25    1      Linda Putnam, 50, Greenwich, CT             25:02    8:20
   27    2      Nancy Weissler, 59, Greenwich, CT           25:22    8:27
   32    3      Cathy Ranieri , 52, Greenwich, CT           25:56    8:38
   51    4      Jane Jean-Jarrow, 53, Bloomfield, CT        28:07    9:22
   72    5      Linda Greenwald, 52, Greenwich, CT          32:35   10:51

Women 60 - 69
   38    1      Vera Lane, 65, Riverside, CT                27:01    9:00
   79    2      Natalie Schaffer, 61, Greenwich, CT         35:31   11:50

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com