HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

HVS Pancake 5K
April 27, 2003 - 5K
Newtown, CT

OVERALL WINNERS

Dan Shea, Newtown, CT - 17:34
Jeanine McCann, Monroe, CT - 23:05

hvs1.jpg (35525 bytes) hvs2.jpg (38527 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.gif (6152 bytes)


sun.jpg (12164 bytes)

56 Degrees

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Dan Shea                Newtown  CT         29 ***** M 20-29        17:34    5:40/M
       2    Joe Whelan              Newtown  CT         34     1 M 30-39        18:00    5:48/M
       3    Peter Kaufman           Danbury  CT         36     2 M 30-39        18:05    5:50/M
       4    David Burke             Bethel  CT          42     1 M 40-49        19:26    6:16/M
       5    Charles Baldour         Sandy Hook  CT      14     1 M  2-19        19:30    6:17/M
       6    Jim Sanders             Oxford  CT          36     3 M 30-39        20:24    6:35/M
       7    Matt Cole               Newtown  CT         15     2 M  2-19        21:09    6:49/M
       8    Scott Schwartz          Newtown  CT         53     1 M 50-59        21:23    6:54/M
       9    Bill Batzer             Newtown  CT         44     2 M 40-49        21:48    7:02/M
      10    Keith Cheh              Newtown  CT         35     4 M 30-39        22:14    7:10/M
      11    Bill Wakeley            New Milford  CT     40     3 M 40-49        22:20    7:12/M
      12    Jeanine Mc Cann         Monroe  CT          15 ***** F  2-19        23:05    7:27/M
      13    Ofer Fridfertig         Sandy Hook  CT      37     5 M 30-39        23:14    7:30/M
      14    Graham Ingels           Newtown  CT         56     2 M 50-59        23:18    7:31/M
      15    Cathy Kost              Sandy Hook  CT      30     1 F 30-39        23:18    7:31/M
      16    Peggy Crotty            Danbury  CT         31     2 F 30-39        23:22    7:32/M
      17    Ray Palmer              Monroe  CT          40     4 M 40-49        23:27    7:34/M
      18    Emily Schmitt           Monroe  CT          18     1 F  2-19        24:03    7:45/M
      19    Madani Sallen           Waterbury  CT       54     3 M 50-59        25:03    8:05/M
      20    Jeff Candee             Easton  CT          38     6 M 30-39        25:04    8:05/M
      21    Melissa Domoy           Brewster  NY        28     1 F 20-29        25:26    8:12/M
      22    Frank Schiumo           Monroe  CT          40     5 M 40-49        25:44    8:18/M
      23    Eric Cott               Ridgefield  CT      36     7 M 30-39        26:22    8:30/M
      24    Beth Wirsul             Naugatuck  CT       40     1 F 40-49        26:40    8:36/M
      25    David Lew               Danbury  CT         42     6 M 40-49        26:46    8:38/M
      26    Ed Kaufman              Monroe  CT          44     7 M 40-49        26:57    8:42/M
      27    Natalie Truman          Westerly  RI        42     2 F 40-49        27:31    8:53/M
      28    Marie Roze              South Kent  CT      42     3 F 40-49        27:33    8:53/M
      29    Bernardo Navarro        Newtown  CT         12     3 M  2-19        27:46    8:57/M
      30    Geno Concepcion         Middlebury  CT      49     8 M 40-49        27:54    9:00/M
      31    Rita Concepcion         Middlebury  CT      45     4 F 40-49        27:57    9:01/M
      32    Barbara Fish            New York  NY        36     3 F 30-39        28:45    9:16/M
      33    Grace Federman          Newtown  CT         42     5 F 40-49        29:01    9:22/M
      34    Tucker Grose            Bethel  CT          12     4 M  2-19        30:05    9:42/M
      35    Roger Cyr               Bethel  CT          43     9 M 40-49        30:06    9:43/M
      36    William Holman          Newtown  CT         40    10 M 40-49        30:13    9:45/M
      37    Bob Casey               Carmel  NY          38     8 M 30-39        30:23    9:48/M
      38    Heidi Ostendarp         Bethel  CT          34     4 F 30-39        30:27    9:49/M
      39    Sally Stearns           Oxford  CT          48     6 F 40-49        31:21   10:07/M
      40    Jackie Candee           Easton  CT          32     5 F 30-39        32:07   10:22/M
      41    Charles Cowles          Newtown  CT         50     4 M 50-59        32:49   10:35/M
      42    Sarah Pomposello        Bridgeport  CT      31     6 F 30-39        33:26   10:47/M
      43    Karla Johnson           Newtown  CT         39     7 F 30-39        33:39   10:51/M
      44    George Whitney          Orange  CT          84     1 M 70-99        33:51   10:55/M
      45    Phil Grabfield          Weston  CT          44    11 M 40-49        34:24   11:06/M
      46    Alyssa Grabfield        Weston  CT          13     2 F  2-19        34:29   11:07/M
      47    Drew Grabfield          Weston  CT          11     5 M  2-19        34:30   11:08/M
      48    Kathy Grose             Bethel  CT          51     1 F 50-59        36:37   11:49/M
      49    Susan Preis             Sandy Hook  CT      38     8 F 30-39        37:35   12:07/M
      50    Humberto Navarro        Newtown  CT         38     9 M 30-39        37:36   12:08/M
      51    Vicki Wronski           Woodbury  CT        53     2 F 50-59        38:02   12:16/M
      52    Ed Perkowski            Stratford  CT       48    12 M 40-49        39:37   12:47/M
      53    Bandit Number   901                                1 M  0- 0        39:40   12:48/M
      54    Shane Silverman         Sandy Hook  CT      29     2 F 20-29        42:46   13:48/M
      55    Ann Onton               Fairfield  CT       59     3 F 50-59        43:16   13:57/M
      56    Anita Pettengill        Sandy Hook  CT      45     7 F 40-49        44:28   14:21/M
      57    Mark Silverman          Sandy Hook  CT      28     1 M 20-29        45:53   14:48/M
      58    Isabel Gandara          Newtown  CT         38     9 F 30-39        52:56   17:05/M
      59    Nancy Disbrow                               41     8 F 40-49        52:56   17:05/M

Age Division Results

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jeanine Mc Cann Monroe CT

15

12

23:05

7:27/M

 

Women 19 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Emily Schmitt Monroe CT

18

18

24:03

7:45/M

2

Alyssa Grabfield Weston CT

13

46

34:29

11:07/M

 

Women 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Melissa Domoy Brewster NY

28

21

25:26

8:12/M

2

Shane Silverman Sandy Hook CT

29

54

42:46

13:48/M

 

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Cathy Kost Sandy Hook CT

30

15

23:18

7:31/M

2

Peggy Crotty Danbury CT

31

16

23:22

7:32/M

3

Barbara Fish New York NY

36

32

28:45

9:16/M

 

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Beth Wirsul Naugatuck CT

40

24

26:40

8:36/M

2

Natalie Truman Westerly RI

42

27

27:31

8:53/M

3

Marie Roze South Kent CT

42

28

27:33

8:53/M

 

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kathy Grose Bethel CT

51

48

36:37

11:49/M

2

Vicki Wronski Woodbury CT

53

51

38:02

12:16/M

3

Ann Onton Fairfield CT

59

55

43:16

13:57/M

 

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Dan Shea Newtown CT

29

1

17:34

5:40/M

 

Men 19 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Charles Baldour Sandy Hook CT

14

5

19:30

6:17/M

2

Matt Cole Newtown CT

15

7

21:09

6:49/M

3

Bernardo Navarro Newtown CT

12

29

27:46

8:57/M

 

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mark Silverman Sandy Hook CT

28

57

45:53

14:48/M

 

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Joe Whelan Newtown CT

34

2

18:00

5:48/M

2

Peter Kaufman Danbury CT

36

3

18:05

5:50/M

3

Jim Sanders Oxford CT

36

6

20:24

6:35/M

 

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

David Burke Bethel CT

42

4

19:26

6:16/M

2

Bill Batzer Newtown CT

44

9

21:48

7:02/M

3

Bill Wakeley New Milford CT

40

11

22:20

7:12/M

 

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Scott Schwartz Newtown CT

53

8

21:23

6:54/M

2

Graham Ingels Newtown CT

56

14

23:18

7:31/M

3

Madani Sallen Waterbury CT

54

19

25:03

8:05/M

 

Men 70 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

George Whitney Orange CT

84

44

33:51

10:55/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com