HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Inspirational Feats 5K
October 11, 2003 - 5K
Madison, CT

OVERALL WINNERS

Matthew Diglio, Madison, CT - 17:43
Kim Buton, Madison, CT - 21:29

il101101.jpg (56475 bytes) il101102.jpg (56956 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.gif (6152 bytes)


clouds.jpg (13053 bytes)

63 Degrees

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Matthew Diglio          Madison  CT         25     1 M 20-29        17:43    5:43/M
       2    Geoffrey Howe           Harwinton  CT       42     1 M 40-49        17:49    5:45/M
       3    Kurt Ogren              Guilford  CT        34     1 M 30-39        17:54    5:46/M
       4    Rene Charland           South Windsor  CT   49     2 M 40-49        17:58    5:48/M
       5    Richard Schmechel       Branford  CT        28     2 M 20-29        18:00    5:48/M
       6    Joel Finnegan           Gales Ferry  CT     40     3 M 40-49        18:38    6:01/M
       7    Scott Bristol           Old Saybrook  CT    30     2 M 30-39        18:57    6:07/M
       8    Tim Kesselring          Guilford  CT        36     3 M 30-39        19:01    6:08/M
       9    John Farrell            Groton  CT          24     3 M 20-29        19:20    6:14/M
      10    Derek McGlynn           Branford  CT        49     4 M 40-49        19:23    6:15/M
      11    Brandon Lyons           Branford  CT        27     4 M 20-29        19:38    6:20/M
      12    Neal Slobin             Old Saybrook  CT    47     5 M 40-49        19:44    6:22/M
      13    Jerry Yedlin            Branford  CT        46     6 M 40-49        19:48    6:23/M
      14    David Foy               Old Saybrook  CT    37     4 M 30-39        20:43    6:41/M
      15    Darrell Adler           North Branford  CT  28     5 M 20-29        20:52    6:44/M
      16    Kim Buton               Madison  CT         35     1 F 30-39        21:29    6:56/M
      17    John Steele             New Haven  CT       45     7 M 40-49        21:30    6:56/M
      18    Nelson Wiman            Chester  CT         57     1 M 50-59        21:54    7:04/M
      19    Oliver White            Guilford  CT        54     2 M 50-59        22:02    7:06/M
      20    Sal Rapaccioulo         New Haven  CT       55     3 M 50-59        22:06    7:08/M
      21    Mat Ridley              East Lyme  CT       13     1 M 13-19        22:10    7:09/M
      22    Barbara Pearce          Guilford  CT        49     1 F 40-49        22:18    7:12/M
      23    John Wolf               Woodbury  CT        34     5 M 30-39        22:28    7:15/M
      24    Rick Senatore           Bedford  NH         34     6 M 30-39        23:07    7:27/M
      25    Kristen Dostie          Guilford  CT        13     1 F 13-19        23:14    7:30/M
      26    Sean McDonald           Orange  CT          33     7 M 30-39        23:34    7:36/M
      27    John Thomas             Clinton  CT         64     1 M 60-69        23:36    7:37/M
      28    Geoffrey Etherington    Killingworth  CT    74     1 M 70-99        23:43    7:39/M
      29    Betsy Stevens           New Haven  CT       24     1 F 20-29        23:53    7:42/M
      30    Michael Smith           Guilford  CT        39     8 M 30-39        24:05    7:46/M
      31    Donald Whalen           Guilford  CT        42     8 M 40-49        24:11    7:48/M
      32    Barry Doohan            New Haven  CT       49     9 M 40-49        24:18    7:50/M
      33    Deanna Slobin           Old Saybrook  CT    12     1 F  2-12        24:34    7:55/M
      34    Justin Howard           Old Saybrook  CT    29     6 M 20-29        24:55    8:02/M
      35    Particpant Unknown                                 1 F  0- 1        25:12    8:08/M
      36    Karl Salvati            North Haven  CT     50     4 M 50-59        25:26    8:12/M
      37    Dana Gryszan            Guilford  CT        22     2 F 20-29        25:31    8:14/M
      38    Joseph Giantonio        Madison  CT         44    10 M 40-49        25:31    8:14/M
      39    Jodi Hagen              Milford  CT         32     2 F 30-39        25:41    8:17/M
      40    Brandon Smallidge       Old Lyme  CT        11     1 M  2-12        25:56    8:22/M
      41    Maia Vargas             Niantic  CT         32     3 F 30-39        25:58    8:23/M
      42    Heather Bradley         Guilford  CT        33     4 F 30-39        26:02    8:24/M
      43    Susan Kornguth          Guilford  CT        33     5 F 30-39        26:04    8:25/M
      44    Michael Efecney         Guilford  CT        62     2 M 60-69        26:09    8:26/M
      45    Mary Toni               Madison  CT         44     2 F 40-49        26:19    8:29/M
      46    Julie Dowe              Hamden  CT          41     3 F 40-49        26:27    8:32/M
      47    Micki Stofflet          Guilford  CT        35     6 F 30-39        26:43    8:37/M
      48    David Pinourr           Madison  CT         37     9 M 30-39        26:46    8:38/M
      49    Mary Durgan             Clinton  CT         22     3 F 20-29        26:52    8:40/M
      50    Maryam Elahj            Old Saybrook  CT    41     4 F 40-49        26:54    8:41/M
      51    Lynda Knox              Branford  CT        38     7 F 30-39        27:03    8:44/M
      52    Geri De Capua           Hamden  CT          44     5 F 40-49        27:19    8:49/M
      53    Jessica Borelli         New Haven  CT       24     4 F 20-29        27:34    8:54/M
      54    Nicole Rocco            Guilford  CT        12     2 F  2-12        27:37    8:55/M
      55    Paul Dostie             Guilford  CT        41    11 M 40-49        27:40    8:55/M
      56    Darryl Toni             Madison  CT         43    12 M 40-49        27:54    9:00/M
      57    John Moniello           Guilford  CT        49    13 M 40-49        28:42    9:15/M
      58    Linda Marke             Killingworth  CT    0      2 F  0- 1        28:58    9:21/M
      59    Margaret Mahar          Middletown  CT      40     6 F 40-49        29:01    9:22/M
      60    William Vasquez         Hamden  CT          46    14 M 40-49        29:24    9:29/M
      61    Sara Castlevtro         Guilford  CT        33     8 F 30-39        29:26    9:30/M
      62    Karen Ragonese          Branford  CT        42     7 F 40-49        29:42    9:35/M
      63    Carol Bellmore          Hamden  CT          56     1 F 50-59        29:52    9:38/M
      64    Debby Lowell            Killingworth  CT    51     2 F 50-59        29:52    9:38/M
      65    Danielle Waterbury      Guilford  CT        43     8 F 40-49        29:56    9:39/M
      66    Patti Stieg             Southington  CT     49     9 F 40-49        29:58    9:40/M
      67    Kimberly Walsh          Guilford  CT        39     9 F 30-39        30:03    9:42/M
      68    Vicki Kupec             Rocky Hill  CT      30    10 F 30-39        30:36    9:52/M
      69    Jonathan Pauzano        Guilford  CT        26     7 M 20-29        30:59   10:00/M
      70    Elizabeth Bruneau       Camden  CT          38    11 F 30-39        31:11   10:04/M
      71    Gene Schulze            Guilford  CT        72     2 M 70-99        31:16   10:05/M
      72    Joseph Bozzuto          Madison  CT         58     5 M 50-59        31:26   10:08/M
      73    Vicki Bozzuto           Madison  CT         48    10 F 40-49        31:55   10:18/M
      74    Lisa Quirindongo        Branford  CT        34    12 F 30-39        32:27   10:28/M
      75    Tracy Earnshaw          New Haven  CT       33    13 F 30-39        32:28   10:28/M
      76    Marc Desy               Branford Ct         42    15 M 40-49        32:28   10:28/M
      77    Jack Dowe               Hamden  CT          8      2 M  2-12        32:42   10:33/M
      78    Kristin Pauzano         Rocky Hill  CT      28     5 F 20-29        33:11   10:42/M
      79    Inge-Lise Pauzano       Guilford  CT        57     3 F 50-59        33:12   10:43/M
      80    Peter Smith             Milford  CT         55     6 M 50-59        33:55   10:56/M
      81    Eileen Martell          Orange  CT          40    11 F 40-49        34:04   10:59/M
      82    Bradley Bowman          New Haven  CT       30    10 M 30-39        34:37   11:10/M
      83    Antonette Bowman        New Haven  CT       31    14 F 30-39        34:37   11:10/M
      84    Douglas Shomo           Deep River  CT      57     7 M 50-59        34:54   11:15/M
      85    Gretchen Cornwall       Essex  CT           46    12 F 40-49        35:17   11:23/M
      86    Martha Oneppo           New Haven  CT       52     4 F 50-59        35:58   11:36/M
      87    Peter Rivera            Guilford  CT        67     3 M 60-69        36:14   11:41/M
      88    Molly McDonald          Orange  CT          36    15 F 30-39        36:14   11:41/M
      89    Diane Barker            Guilford CT         61     1 F 60-69        39:30   12:45/M
      90    Becky Oren              Guilford  CT        26     6 F 20-29        40:57   13:13/M
      91    Jessica Levay           Winsted  CT         10     3 F  2-12        42:21   13:40/M
      92    Beth Wolf               Woodbury  CT        30    16 F 30-39        42:21   13:40/M
      93    Joy Fischer             Boston  MA          31    17 F 30-39        42:21   13:40/M
      94    Joy Redding             North Haven  CT     45    13 F 40-49        47:52   15:26/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com


Men: 0-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Top

Women 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Deanna Slobin Old Saybrook CT

12

33

24:34

7:55/M

2

Nicole Rocco Guilford CT

12

54

27:37

8:55/M

3

Jessica Levay Winsted CT

10

91

42:21

13:40/M

 
Top

Women 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kristen Dostie Guilford CT

13

25

23:14

7:30/M

 
Top

Women 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Betsy Stevens New Haven CT

24

29

23:53

7:42/M

2

Dana Gryszan Guilford CT

22

37

25:31

8:14/M

3

Mary Durgan Clinton CT

22

49

26:52

8:40/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kim Buton Madison CT

35

16

21:29

6:56/M

2

Jodi Hagen Milford CT

32

39

25:41

8:17/M

3

Maia Vargas Niantic CT

32

41

25:58

8:23/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Barbara Pearce Guilford CT

49

22

22:18

7:12/M

2

Mary Toni Madison CT

44

45

26:19

8:29/M

3

Julie Dowe Hamden CT

41

46

26:27

8:32/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Carol Bellmore Hamden CT

56

63

29:52

9:38/M

2

Debby Lowell Killingworth CT

51

64

29:52

9:38/M

3

Inge-Lise Pauzano Guilford CT

57

79

33:12

10:43/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Diane Barker Guilford CT

61

89

39:30

12:45/M

 
Top

Men 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Brandon Smallidge Old Lyme CT

11

40

25:56

8:22/M

2

Jack Dowe Hamden CT

8

77

32:42

10:33/M

 
Top

Men 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mat Ridley East Lyme CT

13

21

22:10

7:09/M

 
Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Matthew Diglio Madison CT

25

1

17:43

5:43/M

2

Richard Schmechel Branford CT

28

5

18:00

5:48/M

3

John Farrell Groton CT

24

9

19:20

6:14/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kurt Ogren Guilford CT

34

3

17:54

5:46/M

2

Scott Bristol Old Saybrook CT

30

7

18:57

6:07/M

3

Tim Kesselring Guilford CT

36

8

19:01

6:08/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Geoffrey Howe Harwinton CT

42

2

17:49

5:45/M

2

Rene Charland South Windsor CT

49

4

17:58

5:48/M

3

Joel Finnegan Gales Ferry CT

40

6

18:38

6:01/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Nelson Wiman Chester CT

57

18

21:54

7:04/M

2

Oliver White Guilford CT

54

19

22:02

7:06/M

3

Sal Rapaccioulo New Haven CT

55

20

22:06

7:08/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Thomas Clinton CT

64

27

23:36

7:37/M

2

Michael Efecney Guilford CT

62

44

26:09

8:26/M

3

Peter Rivera Guilford CT

67

87

36:14

11:41/M

 
Top

Men 70 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Geoffrey Etherington Killingworth CT

74

28

23:43

7:39/M

2

Gene Schulze Guilford CT

72

71

31:16

10:05/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com