HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Milford Hospital
5K Don't Smoke Run/Walk
May 11, 2003 - 5K
Milford, CT

OVERALL WINNERS

Chris Dickerson, Woodbridge, CT - 16:13
Rebecca Steinkraus, Sandy Hook, CT - 19:56

mil05101.jpg (61584 bytes) mil05102.jpg (64361 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.gif (6152 bytes)


sun.jpg (12164 bytes)

62 Degrees

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Chris Dickerson         Woodbridge  CT      37 ***** M 30-39        16:13    5:14/M
       2    Steven Moore            New Haven  CT       25     1 M 20-29        17:06    5:31/M
       3    Ryan Tiernan            Derby  CT           16     1 M 13-19        17:14    5:34/M
       4    Rich Brelsford          Stratford  CT       23     2 M 20-29        17:25    5:37/M
       5    Jeffrey Zawadzki        Meriden  CT         20     3 M 20-29        17:33    5:40/M
       6    Tony Knapp              Middletown  RI      30     1 M 30-39        17:41    5:42/M
       7    David Pantin            New Haven  CT       41     1 M 40-49        17:48    5:45/M
       8    Chris Wuerth            Hamden  CT          50     1 M 50-59        18:20    5:55/M
       9    Brian Fidler            West Haven  CT      32     2 M 30-39        18:40    6:01/M
      10    Michael Ruospo          Stratford  CT       38     3 M 30-39        18:45    6:03/M
      11    Gary Dubois             Milford  CT         45     2 M 40-49        19:05    6:09/M
      12    Charles Baldour         Sandy Hook  CT      14     2 M 13-19        19:11    6:11/M
      13    Alan Di Stassio         Fairfield  CT       33     4 M 30-39        19:20    6:14/M
      14    John Courtmanche        New Haven  CT       60     1 M 60-69        19:44    6:22/M
      15    George Dickerson        Wallingford  CT     44     3 M 40-49        19:50    6:24/M
      16    Paul Koelle             East Haven  CT      50     2 M 50-59        19:52    6:25/M
      17    Rebecca Steinkraus      Sandy Hook  CT      41 ***** F 40-49        19:56    6:26/M
      18    Mark Malkin             Milford  CT         41     4 M 40-49        19:57    6:26/M
      19    Daniel Reynolds         West Haven  CT      29     4 M 20-29        20:04    6:28/M
      20    Michelle Stratz         Middletown  CT      26     1 F 20-29        20:15    6:32/M
      21    Jeff McGregor           Shelton  CT         27     5 M 20-29        20:17    6:33/M
      22    Albert Post             Orange  CT          44     5 M 40-49        20:17    6:33/M
      23    Ward Willis             Milford  CT         26     6 M 20-29        20:18    6:33/M
      24    Jessica Crowe           Prospect  CT        18     1 F 13-19        20:19    6:33/M
      25    Stanley Patterson       Milford  CT         26     7 M 20-29        20:27    6:36/M
      26    Wayne Theriault         Stratford  CT       54     3 M 50-59        20:30    6:37/M
      27    Robert Stephenson       Milford  CT         54     4 M 50-59        20:31    6:37/M
      28    Paige Pallotto          Woodbridge  CT      12     1 F  1-12        20:34    6:38/M
      29    Chris Gennino                               44     6 M 40-49        20:35    6:38/M
      30    Joshua Eaddy            Bridgeport  CT      30     5 M 30-39        20:49    6:43/M
      31    Abigail Phelps          New Haven  CT       26     2 F 20-29        20:53    6:44/M
      32    Frank Jozefick          Milford  CT         37     6 M 30-39        20:54    6:45/M
      33    Rachael Berg                                18     2 F 13-19        20:55    6:45/M
      34    Wayne Plaveck           Milford  CT         33     7 M 30-39        20:56    6:45/M
      35    Colleen Crane           Woodbridge  CT      32     1 F 30-39        21:05    6:48/M
      36    Michele Shawah          Stratford  CT       24     3 F 20-29        21:07    6:49/M
      37    Amy Cooper              Fairfield  CT       32     2 F 30-39        21:09    6:49/M
      38    Robyn Passander         West Haven  CT      39     3 F 30-39        21:12    6:50/M
      39    Heather Deixler         New Haven  CT       26     4 F 20-29        21:13    6:51/M
      40    Marty Smith             Cheshire  CT        17     3 M 13-19        21:15    6:51/M
      41    Kristen Andersen        Hamden  CT          30     4 F 30-39        21:19    6:53/M
      42    Gail Jaques Jarvis      Fairfield  CT       43     1 F 40-49        21:30    6:56/M
      43    Gayle Zorrilla          Hamden  CT          31     5 F 30-39        21:31    6:56/M
      44    Edward Piquette         Bridgeport  CT      46     7 M 40-49        21:33    6:57/M
      45    Rob Huie                New Haven  CT       26     8 M 20-29        21:36    6:58/M
      46    Sarah Wilson            Swansea  MA         23     5 F 20-29        21:37    6:58/M
      47    Andrea Murray           Monroe  CT          29     6 F 20-29        21:48    7:02/M
      48    Ronnie Behringer        Norwalk  CT         45     2 F 40-49        21:55    7:04/M
      49    Ed Wilson               West Haven  CT      35     8 M 30-39        21:59    7:05/M
      50    Sofia Morawski          Bridgeport  CT      30     6 F 30-39        22:02    7:06/M
      51    John Antonelli          West Haven  CT      46     8 M 40-49        22:10    7:09/M
      52    Rodney Cole             Wallingford  CT     55     5 M 50-59        22:13    7:10/M
      53    Joseph Romanowski       Oxford  CT          11     1 M  1-12        22:28    7:15/M
      54    Paul Violante           Waterbury  CT       50     6 M 50-59        22:29    7:15/M
      55    Robert Lewis            New Haven  CT       55     7 M 50-59        22:30    7:15/M
      56    Linda Wilcox            Milford  CT         41     3 F 40-49        22:40    7:19/M
      57    Tony Samuelian          Milford  CT         56     8 M 50-59        22:45    7:20/M
      58    Noreen Powers           Milford  CT         34     7 F 30-39        22:57    7:24/M
      59    Erik Flaucher           Milford  CT         26     9 M 20-29        23:00    7:25/M
      60    Fred Bialka             Milford  CT         43     9 M 40-49        23:03    7:26/M
      61    Chuck Schroeder         Milford  CT         44    10 M 40-49        23:07    7:27/M
      62    Cynthia Scannell        Middlebury  CT      45     4 F 40-49        23:08    7:28/M
      63    Carolyn Lewis           New Haven  CT       22     7 F 20-29        23:10    7:28/M
      64    Kim Remetta             Milford  CT         48    11 M 40-49        23:10    7:28/M
      65    Michael Buchina         New Haven  CT       44    12 M 40-49        23:11    7:29/M
      66    Mario Guevara           Woodbridge  CT      43    13 M 40-49        23:12    7:29/M
      67    Robert Moore            Stratford  CT       27    10 M 20-29        23:17    7:31/M
      68    Julie Ann Sidhu*        Weston  CT          44     5 F 40-49        23:23    7:33/M
      69    Carlos Rios             Orange  CT          36     9 M 30-39        23:23    7:33/M
      70    Mike Pisani             Stratford  CT       60     2 M 60-69        23:34    7:36/M
      71    Ed Matson               Stratford  CT       48    14 M 40-49        23:35    7:36/M
      72    George Amato            Milford  CT         46    15 M 40-49        23:39    7:38/M
      73    Thomas Farrelly         North Haven  CT     38    10 M 30-39        23:41    7:38/M
      74    Peter Rzasa             Seymour  CT         55     9 M 50-59        23:42    7:39/M
      75    Frank Ennis             Milford  CT         37    11 M 30-39        23:44    7:39/M
      76    Allan Evans             West Haven  CT      58    10 M 50-59        23:51    7:42/M
      77    Gary Gianetti           Coventry  CT        24    11 M 20-29        23:55    7:43/M
      78    Mike Wilson             Hamden  CT          15     4 M 13-19        23:59    7:44/M
      79    Yvonne Wilson           Middletown  CT      26     8 F 20-29        23:59    7:44/M
      80    Linda Cordova           Hamden  CT          38     8 F 30-39        24:05    7:46/M
      81    Jeff Jones              Orange  CT          61     3 M 60-69        24:05    7:46/M
      82    C J Forcier             Orange  CT          38    12 M 30-39        24:09    7:47/M
      83    Kara Steele             New Haven  CT       12     2 F  1-12        24:23    7:52/M
      84    Joseph Pietrafesa       Orange  CT          36    13 M 30-39        24:27    7:53/M
      85    Joanna Brooks           Shelton  CT         31     9 F 30-39        24:28    7:54/M
      86    Richard Campagna        Branford  CT        48    16 M 40-49        24:35    7:56/M
      87    Beth Wirsul             Naugatuck  CT       40     6 F 40-49        24:37    7:56/M
      88    David Murray            Milford  CT         40    17 M 40-49        24:40    7:57/M
      89    Paul Misencik           Milford  CT         44    18 M 40-49        24:41    7:58/M
      90    Andrew Marlatt          Branford  CT        42 ***** M  0-99        24:44    7:59/M
      91    Paul Hergott            Wallingford  CT     40    19 M 40-49        24:45    7:59/M
      92    Linda Frost             Shelton  CT         35    10 F 30-39        24:48    8:00/M
      93    Michele Huie            New Haven  CT       27     9 F 20-29        24:49    8:00/M
      94    Pauline Bonfiglio       Branford  CT        48     7 F 40-49        24:49    8:00/M
      95    Asher Brandt            Orange  CT          12     2 M  1-12        24:51    8:01/M
      96    Brian Henricksen        Milford  CT         35    14 M 30-39        24:53    8:02/M
      97    Cathy Antista                               35    11 F 30-39        24:53    8:02/M
      98    Kevin Doyle             Milford  CT         44    20 M 40-49        24:55    8:02/M
      99    Anthony Cramond         Monroe  CT          12     3 M  1-12        24:56    8:03/M
     100    Amy Zvovushe            Monroe  CT          23    10 F 20-29        24:56    8:03/M
     101    Mary Beth Doyle         Milford  CT         43     8 F 40-49        24:59    8:04/M
     102    Jan Healy               Milford  CT         52     1 F 50-59        24:59    8:04/M
     103    Remo Pagliarella        Stratford  CT       73     1 M 70-99        25:01    8:04/M
     104    Amanda Burrows          Milford  CT          9     3 F  1-12        25:02    8:05/M
     105    Brian Burrows           Milford  CT         46    21 M 40-49        25:02    8:05/M
     106    Dan Flaucher            Milford  CT         30    15 M 30-39        25:03    8:05/M
     107    George Horbal           Ansonia  CT         54    11 M 50-59        25:03    8:05/M
     108    Lisa Cervin             Milford  CT         27    11 F 20-29        25:05    8:05/M
     109    Bob Healey              Milford  CT         46    22 M 40-49        25:06    8:06/M
     110    Michael Gramelis        West Haven  CT      48    23 M 40-49        25:06    8:06/M
     111    Richard Fidler          New Haven  CT       56    12 M 50-59        25:11    8:07/M
     112    Ariel Brandt            Derby  CT           25    12 F 20-29        25:16    8:09/M
     113    Adam Cervin             Milford  CT         28    12 M 20-29        25:17    8:09/M
     114    Ilan Kinori             Milford  CT         48    24 M 40-49        25:20    8:10/M
     115    Carrie Blumenthal       Milford  CT         27    13 F 20-29        25:20    8:10/M
     116    Kellie Haselkamp        Milford  CT         12     4 F  1-12        25:24    8:12/M
     117    Mary Haselkamp          Milford  CT         42     9 F 40-49        25:24    8:12/M
     118    Glenn Gaetano           Shelton  CT         50    13 M 50-59        25:26    8:12/M
     119    Jason Wilson            Bala Cynwyd  PA     25    13 M 20-29        25:30    8:14/M
     120    Charles Yagielski       Southbury  CT       65     4 M 60-69        25:31    8:14/M
     121    Kathryn Lewis           New Haven  CT       24    14 F 20-29        25:33    8:15/M
     122    Gerald Patrick          Milford  CT         63     5 M 60-69        25:33    8:15/M
     123    Jerry Phillips          Milford  CT         45    25 M 40-49        25:37    8:16/M
     124    Mark Dinello            Hamden  CT          48    26 M 40-49        25:40    8:17/M
     125    Sandra Cassidy                              37    12 F 30-39        25:42    8:17/M
     126    Catherine Kubic         Stratford  CT       39    13 F 30-39        25:42    8:17/M
     127    Richard Zbrozek         Berlin  CT          56    14 M 50-59        25:43    8:18/M
     128    Pat Mariano             Cheshire  CT        51     2 F 50-59        25:46    8:19/M
     129    Kyle Cole               Milford  CT         13     5 M 13-19        25:47    8:19/M
     130    Jerry Ferrentino        Milford  CT         44    27 M 40-49        25:47    8:19/M
     131    Melissa Horrar          Guilford  CT        33    14 F 30-39        25:48    8:19/M
     132    Sara Waite              Milford  CT         36    15 F 30-39        25:49    8:20/M
     133    Robin Einbinder         Milford  CT         39    16 F 30-39        25:50    8:20/M
     134    Mary Karlovich          Fairfield  CT       41    10 F 40-49        25:51    8:20/M
     135    Larry Karlovich         Fairfield  CT       53    15 M 50-59        25:51    8:20/M
     136    Stephanie Vitale        Orange  CT          13     3 F 13-19        25:56    8:22/M
     137    Laura McQueeney         Trumbull  CT        22    15 F 20-29        25:57    8:22/M
     138    Bruce Shefts            North Haven  CT     53    16 M 50-59        26:12    8:27/M
     139    Karen Dorney            Orange  CT          63     1 F 60-69        26:23    8:31/M
     140    Kristen Latta           West Haven  CT      29    16 F 20-29        26:24    8:31/M
     141    Zorissa Crane           Osterville  MA      30    17 F 30-39        26:26    8:32/M
     142    Mary Gentle                                 33    18 F 30-39        26:34    8:34/M
     143    Liz Jansen              Milford  CT         37    19 F 30-39        26:35    8:35/M
     144    Ryan Cole               Milford  CT         15     6 M 13-19        26:36    8:35/M
     145    Joseph Steele           New Haven  CT       49    28 M 40-49        26:38    8:35/M
     146    Elizabeth Lionetti      Derby  CT           43    11 F 40-49        26:41    8:36/M
     147    Bryan Smith             Bridgeport  CT      37    16 M 30-39        26:43    8:37/M
     148    Robert Dunsmore         Norwalk  CT         41    29 M 40-49        26:49    8:39/M
     149    Alice Caple             Ansonia  CT         34    20 F 30-39        26:51    8:40/M
     150    Steve Strom             New Haven  CT       52    17 M 50-59        26:59    8:42/M
     151    Sean Phillips           Milford  CT         13     7 M 13-19        27:02    8:43/M
     152    Susan Marlatt           Branford  CT        42    12 F 40-49        27:03    8:44/M
     153    Liz Morabito            Monroe  CT          23    17 F 20-29        27:07    8:45/M
     154    Chris Alagno            Monroe  CT          30    17 M 30-39        27:08    8:45/M
     155    Madeline Rinaldi        Oakville  CT        48    13 F 40-49        27:15    8:47/M
     156    Maria Rockoff           Easton  CT          46    14 F 40-49        27:21    8:49/M
     157    Magdalen Mauriello      Norwalk  CT         36    21 F 30-39        27:24    8:50/M
     158    Meghan Kimball          Milford  CT         21    18 F 20-29        27:28    8:52/M
     159    Ann Tramontana          New Haven  CT       50     3 F 50-59        27:30    8:52/M
     160    Robert Kubic            Stratford  CT       38    18 M 30-39        27:30    8:52/M
     161    Peggy Luchansky         Shelton  CT         46    15 F 40-49        27:32    8:53/M
     162    Janet Phillips                              45    16 F 40-49        27:33    8:53/M
     163    Martha McCrann          Milford  CT         33    22 F 30-39        27:46    8:57/M
     164    Chris Calandrelli       Atlanta  GA         38    19 M 30-39        27:46    8:57/M
     165    Rich Evanko             Orange  CT          35    20 M 30-39        27:47    8:58/M
     166    Shannon Cardona         Bpt  DC             28    19 F 20-29        27:53    9:00/M
     167    Christina Mc Gurrin     West Haven  CT      26    20 F 20-29        27:54    9:00/M
     168    Renee Berhel            Guilford  CT        13     4 F 13-19        27:54    9:00/M
     169    Kay Yanagisawa          Orange  CT          39    23 F 30-39        27:54    9:00/M
     170    Karl Wilson             Hamden  CT          33    21 M 30-39        27:59    9:02/M
     171    Peter Hastings                              50    18 M 50-59        28:04    9:03/M
     172    Theresa Baxter          Thomaston  CT       23    21 F 20-29        28:08    9:05/M
     173    Carol Martin            Orange  CT          40    17 F 40-49        28:13    9:06/M
     174    Susan Rosenberg         Orange  CT          50     4 F 50-59        28:15    9:07/M
     175    Cheri McGirl            Orange  CT          43    18 F 40-49        28:19    9:08/M
     176    Noel Gabrielle          Orange  CT          54    19 M 50-59        28:19    9:08/M
     177    Bob Herrick             Milford  CT         48    30 M 40-49        28:22    9:09/M
     178    Barbara Sampson         Stratford  CT       38    24 F 30-39        28:26    9:10/M
     179    B Crowshaw              Milford  CT         53    20 M 50-59        28:31    9:12/M
     180    John Seres              Bridgeport  CT      71     2 M 70-99        28:36    9:14/M
     181    Meghan O'Neill          Milford  CT         19     5 F 13-19        28:46    9:17/M
     182    Therese Liptak          Stratford  CT       40    19 F 40-49        28:56    9:20/M
     183    Stephen Salvatore       Milford  CT         34    22 M 30-39        29:02    9:22/M
     184    Danielle Waterbury      Guilford  CT        43    20 F 40-49        29:14    9:26/M
     185    Annie Valerioti         Waterbury  CT       45    21 F 40-49        29:19    9:27/M
     186    John Kimball                                47    31 M 40-49        29:19    9:27/M
     187    Jane Masecki            Milford  CT         53     5 F 50-59        29:27    9:30/M
     188    James Luchansky         Shelton  CT         45    32 M 40-49        29:28    9:30/M
     189    Carl Sylvester          Shelton  CT         69     6 M 60-69        29:36    9:33/M
     190    Valerie Curbow          Branford  CT        49    22 F 40-49        29:39    9:34/M
     191    Kenneth Wilson          Cheshire  DE        51    21 M 50-59        29:39    9:34/M
     192    Bill Smillie            Milford  CT         49    33 M 40-49        29:51    9:38/M
     193    Kristin Apfel           Milford  CT         24    22 F 20-29        29:53    9:38/M
     194    Lore Webster-Long       Milford  CT         36    25 F 30-39        29:55    9:39/M
     195    Jennifer Bortnick       Stratford  CT       29    23 F 20-29        30:04    9:42/M
     196    Anneke Sugito           West Haven  CT      35    26 F 30-39        30:37    9:53/M
     197    Diane Wheeler           Milford  CT         35    27 F 30-39        30:39    9:53/M
     198    Dr. George Whitney      Orange  CT          84     3 M 70-99        31:12   10:04/M
     199    Tere Mak                Bridgeport  CT      50     6 F 50-59        31:21   10:07/M
     200    Chelsey Musante         Shelton  CT         15 ***** F  0-99        31:37   10:12/M
     201    Partricia Spino         Waterbury  CT       50     7 F 50-59        31:40   10:13/M
     202    Wendy Johnson           Trumbull  CT        30    28 F 30-39        31:41   10:13/M
     203    Lisa Dilullo            Milford  CT         47    23 F 40-49        31:47   10:15/M
     204    Chuck Knoblock          Hartsdale  NY       62     7 M 60-69        31:49   10:16/M
     205    Robert Hills            Stratford  CT       41    34 M 40-49        32:06   10:21/M
     206    Nicole Wells            Stratford  CT       22    24 F 20-29        32:07   10:22/M
     207    Edward Snyder           Wallingford  CT     56    22 M 50-59        32:23   10:27/M
     208    Heather Lewis           New York  NY        26    25 F 20-29        32:23   10:27/M
     209    Lynn Gehr               Orange  CT          37    29 F 30-39        32:27   10:28/M
     210    Jane Lewis              New Haven  CT       55     8 F 50-59        32:28   10:28/M
     211    Eileen O'Sullivan       Milford  CT         34    30 F 30-39        32:31   10:29/M
     212    Paul Gehr               Orange  CT          38    23 M 30-39        32:31   10:29/M
     213    Mary Ann Nusom Haversto Orange  CT          32    31 F 30-39        32:34   10:30/M
     214    Dan Haverstock          Orange  CT          39    24 M 30-39        32:34   10:30/M
     215    Kristina Olsen          Ansonia  CT         27    26 F 20-29        32:48   10:35/M
     216    Herman Bershtein        Hamden  CT          77     4 M 70-99        32:49   10:35/M
     217    Deb Carabetta           Orange  CT          48    24 F 40-49        32:50   10:35/M
     218    Mary Quattro            Watertown  CT       50     9 F 50-59        32:52   10:36/M
     219    Susan Baxter            Thomaston  CT       59    10 F 50-59        32:53   10:36/M
     220    Johanna Davis           Stratford  CT       38    32 F 30-39        33:01   10:39/M
     221    Michelle Flaucher       Milford  CT         21    27 F 20-29        33:18   10:45/M
     222    Sandra Manes            Milford  CT         48    25 F 40-49        33:20   10:45/M
     223    Jennifer Eng            Stratford  CT       17     6 F 13-19        33:24   10:46/M
     224    Donna Cramond           Monroe  CT          53    11 F 50-59        33:24   10:46/M
     225    Stephen Wilson          Ansonia  CT         48    35 M 40-49        33:30   10:48/M
     226    Suzanne Beliveau        Milford  CT         45    26 F 40-49        33:34   10:50/M
     227    Bob Watkins             Milford  CT         54    23 M 50-59        33:35   10:50/M
     228    Cecile Wilson           Cheshire  CT        52    12 F 50-59        33:50   10:55/M
     229    June Vyse Gravener      Bethany  CT         71     1 F 70-99        34:02   10:59/M
     230    Janice Watkins          Milford  CT         51    13 F 50-59        35:04   11:19/M
     231    Nicole Wilson                               30    33 F 30-39        35:19   11:24/M
     232    Peter Smith             Milford  CT         54    24 M 50-59        35:22   11:25/M
     233    Grace Patrick           Milford  CT         9      5 F  1-12        35:28   11:26/M
     234    Georgia Patrick         Milford  CT         7      6 F  1-12        35:33   11:28/M
     235    Susan Patrick           Milford  CT         41    27 F 40-49        35:33   11:28/M
     236    Leslie Ramos            Waterbury  CT       25    28 F 20-29        36:01   11:37/M
     237    Edward Perkowski        Stratford  CT       48    36 M 40-49        36:20   11:43/M
     238    Robert Saranich         Milford  CT         59    25 M 50-59        37:08   11:59/M
     239    Susan Wilson            Hamden  CT          37    34 F 30-39        37:49   12:12/M
     240    Ann Onton               Fairfield  CT       59    14 F 50-59        38:14   12:20/M
     241    Phillip Buczek          Milford  CT         47     1 M  0-99        38:15   12:20/M
     242    Sharon Warner - Victor  Milford  CT         35    35 F 30-39        38:20   12:22/M
     243    Jacqueline Albert       Bridgeport  CT      26     1 F  0-99        40:48   13:10/M
     244    Cathy Vizzari-Buczek    Milford  CT         40     2 F  0-99        40:51   13:11/M
     245    Marjorie Haas           Cheshire  CT        57    15 F 50-59        40:53   13:11/M
     246    Rosa Holler             Milford  CT         33    36 F 30-39        40:57   13:13/M
     247    George Holler           Milford  CT         34    25 M 30-39        40:58   13:13/M
     248    Michael Creane          Milford  CT         18     8 M 13-19        43:03   13:53/M
     249    Amanda Pina             Milford  CT         17     7 F 13-19        43:04   13:54/M
     250    Kathleen Hiten          Milford  CT         52    16 F 50-59        43:57   14:11/M
     251    Karen Albert            Bridgeport  CT      51     3 F  0-99        43:58   14:11/M
     252    Lara Crissey            Milford  CT         33    37 F 30-39        44:25   14:20/M
     253    Lee Pizzuti             Milford  CT         63     4 F  0-99        44:25   14:20/M
     254    James Cramond           Monroe  CT          55     2 M  0-99        44:31   14:22/M
     255    Gwen Giorgi             Milford  CT         47     5 F  0-99        44:51   14:28/M
     256    Katelynn Henrich        Milford  CT         12     6 F  0-99        44:51   14:28/M
     257    Pam Morrow              Milford  CT         48     7 F  0-99        44:54   14:29/M
     258    John Orr                Somers  NY          68     8 M 60-69        44:54   14:29/M
     259    Deborah Dayo            Fairfield  CT       36    38 F 30-39        45:01   14:31/M
     260    Catherine Walsh         Hamden  CT          43    28 F 40-49        45:01   14:31/M
     261    Debra Thomas            Milford  CT         47    29 F 40-49        46:44   15:05/M
     262    Bandit Number   900                                1 M  0- 0        46:44   15:05/M
     263    Nancy Zelman            Derby  CT           57     8 F  0-99        46:55   15:08/M
     264    Jennifer Fish           Milford  CT         59     9 F  0-99        47:16   15:15/M
     265    Barbara Fish            New York  NY        36    39 F 30-39        47:16   15:15/M
     266    Carol Mannitis          Milford  CT         48    10 F  0-99        47:29   15:19/M
     267    Jennifer Giambra        Orange  CT          19    11 F  0-99        47:30   15:19/M
     268    Michael Kupson          Milford  CT         51     3 M  0-99        47:36   15:21/M
     269    June Kupson             Milford  CT         49    12 F  0-99        47:36   15:21/M
     270    Lara Edmondson          Milford  CT         34    13 F  0-99        48:15   15:34/M
     271    Monica Torres           Beacon Falls  CT    50    14 F  0-99        48:19   15:35/M
     272    Bandit Number   901                                2 M  0- 0        48:19   15:35/M
     273    David Zelman            Derby  CT           58     4 M  0-99        48:38   15:41/M
     274    Lisa Cowden             Milford  CT         39    15 F  0-99        48:38   15:41/M
     275    Denise Litchfield       Milford  CT         53    16 F  0-99        48:38   15:41/M
     276    Kim Geer                Milford  CT         36    17 F  0-99        48:43   15:43/M
     277    Joan Dunham             Westbrook  CT       0      1 F  0- 0        48:46   15:44/M
     278    Charmelle Casella       Cheshire  CT        34    40 F 30-39        48:47   15:44/M
     279    Minu Kragler            Monroe  CT          63    18 F  0-99        48:48   15:45/M
     280    John Christofferson     Milford  CT         38     5 M  0-99        48:51   15:45/M
     281    Susan Flavell           Milford  CT         51    17 F 50-59        48:52   15:46/M
     282    Kathy Haisley           Milford  CT         37    19 F  0-99        48:52   15:46/M
     283    Mary Doyle              Milford  CT         38    20 F  0-99        48:52   15:46/M
     284    Wren Vakassian          Milford  CT         11     7 F  1-12        48:52   15:46/M
     285    Barbara Vakassian       Milford  CT         35    41 F 30-39        49:26   15:57/M
     286    Barbara Martin          Meriden  CT         61    21 F  0-99        49:26   15:57/M
     287    Tina Null               Shelton  CT         41    22 F  0-99        49:29   15:58/M
     288    Ahslan Musante          Shelton  CT         16     8 F 13-19        50:25   16:16/M
     289    Ashley Cervin           Milford  CT         10     8 F  1-12        50:25   16:16/M
     290    Theresa Bogan           Milford  CT         51    18 F 50-59        50:33   16:18/M
     291    Kelly Dempsey           Milford  CT         33    42 F 30-39        50:39   16:20/M
     292    Bridget Warner          Milford  CT         60    23 F  0-99        50:44   16:22/M
     293    Jo-Anne Escandon        Orange  CT          49    30 F 40-49        50:47   16:23/M
     294    Judy Pincus- Coyle      Milford  CT         32    24 F  0-99        50:54   16:25/M
     295    Monique Albert          Bridgeport  CT      27    25 F  0-99        50:58   16:26/M
     296    Karen Marren            Milford  CT         36    26 F  0-99        50:59   16:27/M
     297    April Boon                                  42    31 F 40-49        51:26   16:35/M
     298    Maggie Boon                                 15     9 F 13-19        51:35   16:38/M
     299    Richard Mohr            Milford  CT         50     6 M  0-99        51:36   16:39/M
     300    George Geer             Derby  CT           50    26 M 50-59        52:26   16:55/M
     301    Bandit Number   902                                3 M  0- 0        52:28   16:55/M
     302    Kathy Gahagan           Milford  CT         52    19 F 50-59        52:28   16:55/M
     303    Kristen Dugay           Naugatuck  CT       35    27 F  0-99        53:00   17:06/M
     304    Linda Gullotta          Naugatuck  CT       40    32 F 40-49        53:00   17:06/M
     305    Denise Mohr             Milford  CT         49    28 F  0-99        53:03   17:07/M
     306    Bev Heenan              Milford  CT         52    29 F  0-99        53:03   17:07/M
     307    Joan Voight             Hartsdale  NY       62    30 F  0-99        53:17   17:11/M
     308    James Voight            Ny  NY              63     9 M 60-69        53:17   17:11/M
     309    Sherri Giambra          Orange  CT          42    31 F  0-99        53:24   17:14/M
     310    Kelly Voight            Milford  CT         35    32 F  0-99        53:48   17:21/M
     311    Allyson Barrett         Milford  CT         26    29 F 20-29        54:18   17:31/M
     312    Jeanne Cervin                               61     2 F 60-69        54:28   17:34/M
     313    Laura Barrett           Milford  CT         53    20 F 50-59        54:34   17:36/M
     314    Lorna Pincot            Voorhes  NJ         58    33 F  0-99        54:51   17:42/M
     315    Sandra Marren           Milford  CT         55    34 F  0-99        54:52   17:42/M
     316    Janice Lizotte          Milford  CT         55    21 F 50-59        55:21   17:51/M
     317    Lisa Cantiello          Milford  CT         43    33 F 40-49        55:50   18:01/M
     318    Gail Insorra            Bridgeport  CT      54    35 F  0-99        55:52   18:01/M
     319    Patricia Pavlucik       Milford  CT         64     3 F 60-69        55:53   18:02/M
     320    Barbara Tyler           Milford  CT         41    34 F 40-49        56:45   18:18/M
     321    Julie Buckley           Milford  CT         38    43 F 30-39        56:45   18:18/M
     322    Shelley Mannetis        Milford  CT         22    36 F  0-99        57:09   18:26/M
     323    Linda St.cyr            Milford  CT         54    37 F  0-99        57:29   18:33/M
     324    Carmela Petrucelli      Milford  CT         65    38 F  0-99        57:29   18:33/M
     325    Karen Mc Carthy         Milford  CT         32    44 F 30-39        59:50   19:18/M
     326    Peggy Chernock          Milford  CT         55    22 F 50-59        59:50   19:18/M
     327    Shaileen Morton         West Haven  CT      27    30 F 20-29        59:50   19:18/M
     328    Megan De Petris         Guilford  CT        27    31 F 20-29        59:50   19:18/M

Age Division Results

Men: 0-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Rebecca Steinkraus Sandy Hook CT

41

17

19:56

6:26/M

Top

Women 12 & Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Paige Pallotto Woodbridge CT

12

28

20:34

6:38/M

2

Kara Steele New Haven CT

12

83

24:23

7:52/M

3

Amanda Burrows Milford CT

9

103

25:02

8:05/M

Top

Women 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jessica Crowe Prospect CT

18

24

20:19

6:33/M

2

Rachael Berg

18

33

20:55

6:45/M

3

Stephanie Vitale Orange CT

13

135

25:56

8:22/M

Top

Women 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Michelle Stratz Middletown CT

26

20

20:15

6:32/M

2

Abigail Phelps New Haven CT

26

31

20:53

6:44/M

3

Michele Shawah Stratford CT

24

36

21:07

6:49/M

Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Colleen Crane Woodbridge CT

32

35

21:05

6:48/M

2

Amy Cooper Fairfield CT

32

37

21:09

6:49/M

3

Robyn Passander West Haven CT

39

38

21:12

6:50/M

Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Gail Jaques Jarvis Fairfield CT

43

42

21:30

6:56/M

2

Ronnie Behringer Norwalk CT

45

48

21:55

7:04/M

3

Linda Wilcox Milford CT

41

56

22:40

7:19/M

Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jan Healy Milford CT

52

101

24:59

8:04/M

2

Pat Mariano Cheshire CT

51

127

25:46

8:19/M

3

Ann Tramontana New Haven CT

50

158

27:30

8:52/M

Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Karen Dorney Orange CT

63

138

26:23

8:31/M

2

Jeanne Cervin

61

272

54:28

17:34/M

3

Patricia Pavlucik Milford CT

64

276

55:53

18:02/M

Top

Women 70 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

June Vyse Gravener Bethany CT

71

227

34:02

10:59/M

Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Chris Dickerson Woodbridge CT

37

1

16:13

5:14/M

Top

Men 12 & Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Joseph Romanowski Oxford CT

11

53

22:28

7:15/M

2

Asher Brandt Orange CT

12

94

24:51

8:01/M

3

Anthony Cramond Monroe CT

12

98

24:56

8:03/M

Top

Men 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ryan Tiernan Derby CT

16

3

17:14

5:34/M

2

Charles Baldour Sandy Hook CT

14

12

19:11

6:11/M

3

Marty Smith Cheshire CT

17

40

21:15

6:51/M

Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Steven Moore New Haven CT

25

2

17:06

5:31/M

2

Rich Brelsford Stratford CT

23

4

17:25

5:37/M

3

Jeffrey Zawadzki Meriden CT

20

5

17:33

5:40/M

Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Tony Knapp Middletown RI

30

6

17:41

5:42/M

2

Brian Fidler West Haven CT

32

9

18:40

6:01/M

3

Michael Ruospo Stratford CT

38

10

18:45

6:03/M

Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

David Pantin New Haven CT

41

7

17:48

5:45/M

2

Gary Dubois Milford CT

45

11

19:05

6:09/M

3

George Dickerson Wallingford CT

44

15

19:50

6:24/M

Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Chris Wuerth Hamden CT

50

8

18:20

5:55/M

2

Paul Koelle East Haven CT

50

16

19:52

6:25/M

3

Wayne Theriault Stratford CT

54

26

20:30

6:37/M

Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Courtmanche New Haven CT

60

14

19:44

6:22/M

2

Mike Pisani Stratford CT

60

70

23:34

7:36/M

3

Jeff Jones Orange CT

61

81

24:05

7:46/M

Top

Men 70 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Remo Pagliarella Stratford CT

73

102

25:01

8:04/M

2

John Seres Bridgeport CT

71

179

28:36

9:14/M

3

Dr. George Whitney Orange CT

84

197

31:12

10:04/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com