HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Courtney Honda
Independence Day 5000
July 4, 2003 - 5K
Milford, CT

OVERALL WINNERS

Jeff Roginielewicz, Derby, CT - 15:51
Kerry Arsenault, Branford, CT - 18:29

mil0704101.jpg (99234 bytes) mil070402.jpg (92292 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.gif (6152 bytes)


sun.jpg (12164 bytes)

82 Degrees

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Jeff Roginielewicz      Derby  CT           19 ***** M 13-19        15:51    5:07/M
       2    John Ciccarelli         Southbury  CT       19     1 M 13-19        15:55    5:08/M
       3    Rob Rosasco             Southbury  CT       19     2 M 13-19        16:14    5:14/M
       4    Henry Brown             Branford  CT        29     1 M 20-29        16:26    5:18/M
       5    Ken Simeone             Milford  CT         18     3 M 13-19        16:27    5:18/M
       6    Leonardo Moya           New Britain  CT     39     1 M 30-39        16:30    5:19/M
       7    Brendan Mc Neish        Southbury  CT       17     4 M 13-19        16:50    5:26/M
       8    Julio Toral             New Haven  CT       43     1 M 40-49        17:27    5:38/M
       9    Justin Rindos           Naugatuck  CT       19     5 M 13-19        17:29    5:38/M
      10    Tim Milenkevich         Ansonia  CT         21     2 M 20-29        17:42    5:43/M
      11    Alan MacDougall         Branford  CT        38     2 M 30-39        17:43    5:43/M
      12    John Tolbert            Branford  CT        43     2 M 40-49        17:50    5:45/M
      13    Charles Hornak          Hamden  CT          35     3 M 30-39        17:57    5:47/M
      14    Chris Wuerth            Hamden  CT          50     1 M 50-59        18:02    5:49/M
      15    Jim Sanders             Oxford  CT          36     4 M 30-39        18:19    5:55/M
      16    Tim King                Milford  CT         28     3 M 20-29        18:24    5:56/M
      17    Anthony Watson          Brooklyn  NY        45     3 M 40-49        18:26    5:57/M
      18    Larry Gore              Portland  CT        34     5 M 30-39        18:27    5:57/M
      19    Kerry Arsenault         Branford  CT        38 ***** F 30-39        18:29    5:58/M
      20    Jason Chimienti         Prospect  CT        36     6 M 30-39        18:44    6:03/M
      21    Skip Vath               Plantsville  CT     30     7 M 30-39        18:54    6:06/M
      22    Spenser Hennes          West Haven  CT      15     6 M 13-19        18:56    6:06/M
      23    Carlos Sanchez          Stratford  CT       36     8 M 30-39        19:01    6:08/M
      24    Jose Montanez           Danbury  CT         15     7 M 13-19        19:04    6:09/M
      25    John Samsel             Mamaroneck  NY      59     2 M 50-59        19:06    6:10/M
      26    Jeff Umbreit            Milford  CT         43     4 M 40-49        19:14    6:12/M
      27    Ian Torrey              Milford  CT         22     4 M 20-29        19:19    6:14/M
      28    Robert Treat            Milford  CT         25     5 M 20-29        19:21    6:15/M
      29    Jeffrey Johnson         Wallingford  CT     37     9 M 30-39        19:22    6:15/M
      30    Peter Hornak            Beacon Falls  CT    39    10 M 30-39        19:26    6:16/M
      31    Alan Distassio          Fairfield  CT       33    11 M 30-39        19:29    6:17/M
      32    Gary Williams           Branford  CT        38    12 M 30-39        19:41    6:21/M
      33    Tim Healey              Milford  CT         18     8 M 13-19        19:42    6:21/M
      34    Vance Dean              Southington  CT     45     5 M 40-49        19:42    6:21/M
      35    James Malaney           Milford  CT         17     9 M 13-19        19:46    6:23/M
      36    Jeremy Hewitt           Stratford  CT       20     6 M 20-29        19:47    6:23/M
      37    Erik Keirstead          Shelton  CT         15    10 M 13-19        19:52    6:25/M
      38    Brian Stiewing          Shelton  CT         29     7 M 20-29        19:53    6:25/M
      39    Chris Kantlehner        East Hampton  CT    20     8 M 20-29        19:54    6:25/M
      40    Frank Silva             New London  CT      37    13 M 30-39        19:56    6:26/M
      41    Maarten Joris           New Haven  CT       24     9 M 20-29        19:59    6:27/M
      42    Edward Murphy           Newport Beach  CA   40     6 M 40-49        20:02    6:28/M
      43    Shea Shapiro            Trumbull  CT        18    11 M 13-19        20:04    6:28/M
      44    Rebecca McCollum        Monroe  CT          15     1 F 13-19        20:10    6:30/M
      45    Gordon Bennett          Shelton  CT         43     7 M 40-49        20:17    6:33/M
      46    Matthew Cross           Stamford  CT        39    14 M 30-39        20:21    6:34/M
      47    T J Gottwalt            Guilford  CT        39    15 M 30-39        20:28    6:36/M
      48    Paul Iverson            West Haven  CT      29    10 M 20-29        20:32    6:37/M
      49    Todd Francis            Orange  CT          24    11 M 20-29        20:32    6:37/M
      50    John Adomelis           Bethlehem  CT       49     8 M 40-49        20:32    6:37/M
      51    Albert Pallotto         Branford  CT        37    16 M 30-39        20:34    6:38/M
      52    Brian Loose             New Haven  CT       38    17 M 30-39        20:36    6:39/M
      53    Kelly Morin-Irwin       Cheshire  CT        35     1 F 30-39        20:37    6:39/M
      54    Jack Cronan             Wallingford  CT     56     3 M 50-59        20:38    6:39/M
      55    Charles Haskes          Hamden  CT          36    18 M 30-39        20:39    6:40/M
      56    Meeghan Conroy          Southbury  CT       18     2 F 13-19        20:45    6:42/M
      57    Julia Joy Mongillo      North Haven  CT     17     3 F 13-19        20:46    6:42/M
      58    Joshua Eaddy            Bridgeport  CT      30    19 M 30-39        20:46    6:42/M
      59    Keiga Eaddy             Stratford  CT       27    12 M 20-29        20:49    6:43/M
      60    Louis Paolillo          Milford  CT         43     9 M 40-49        20:52    6:44/M
      61    Nicholas Mongillo       Cheshire  CT        43    10 M 40-49        20:58    6:46/M
      62    Patrick Hubbell         North Haven  CT     11     1 M  2-12        21:04    6:48/M
      63    John Opramollo          North Haven  CT     41    11 M 40-49        21:04    6:48/M
      64    Wayne Plaveck           Milford  CT         33    20 M 30-39        21:05    6:48/M
      65    Steve Ariyan            New Milford  CT     34    21 M 30-39        21:06    6:48/M
      66    Del Desousa             Milford  CT         52     4 M 50-59        21:17    6:52/M
      67    Jack Crespo             Bridgeport  CT      51     5 M 50-59        21:19    6:53/M
      68    Sam Buczek              Milford  CT         15    12 M 13-19        21:19    6:53/M
      69    Dave Asplund            Durham  CT          44    12 M 40-49        21:20    6:53/M
      70    Gary Asplund            Meriden  CT         48    13 M 40-49        21:21    6:53/M
      71    Dave Chameides          Ansonia  CT         45    14 M 40-49        21:25    6:55/M
      72    Jason Du Four           Bristol  CT         30    22 M 30-39        21:26    6:55/M
      73    Bandit Number  9000                                1 M  0- 0        21:28    6:55/M
      74    Ed Wilson               West Haven  CT      36    23 M 30-39        21:30    6:56/M
      75    Joe Marcell             Stratford  CT       36    24 M 30-39        21:33    6:57/M
      76    Nicole Dillon           Stratford  CT       24     1 F 20-29        21:35    6:58/M
      77    Scott Griswold          Torrington  CT      23    13 M 20-29        21:35    6:58/M
      78    Ezra Dottino            Syosset  NY         37    25 M 30-39        21:37    6:58/M
      79    Jay Moran               Milford  CT         45    15 M 40-49        21:39    6:59/M
      80    Ronnie Behringer        Norwalk  CT         45     1 F 40-49        21:43    7:00/M
      81    Robert Kmetz            Milford  CT         37    26 M 30-39        21:44    7:01/M
      82    Peter Jambor            Milford  CT         43    16 M 40-49        21:45    7:01/M
      83    Michael Pogany          Trumbull  CT        36    27 M 30-39        21:47    7:02/M
      84    Richard Frawley         Milford  CT         37    28 M 30-39        21:47    7:02/M
      85    A J Grasso              Shelton  CT         39    29 M 30-39        21:49    7:02/M
      86    Jennifer Ross           Stratford  CT       33     2 F 30-39        21:49    7:02/M
      87    Emma Dean               Southington  CT     44     2 F 40-49        21:51    7:03/M
      88    Melinda Alves           Naugatuck  CT       36     3 F 30-39        21:53    7:04/M
      89    Paul Violante           Waterbury  CT       50     6 M 50-59        21:53    7:04/M
      90    Ken Dippold             Orange  CT          45    17 M 40-49        21:56    7:05/M
      91    Edward Piquette         Bridgeport  CT      47    18 M 40-49        22:02    7:06/M
      92    Don Martin              Milford  CT         36    30 M 30-39        22:04    7:07/M
      93    Michael Angeletti       Branford  CT        35    31 M 30-39        22:07    7:08/M
      94    Keith Huston            Norwalk  CT         45    19 M 40-49        22:09    7:09/M
      95    Jeffrey Dingwell        Bethlehem  CT       48    20 M 40-49        22:12    7:10/M
      96    Daniel Thibault         Watertown  CT       43    21 M 40-49        22:12    7:10/M
      97    Joel Becker             Wolcott  CT         54     7 M 50-59        22:15    7:11/M
      98    Carolyn Telker          Milford  CT         16     4 F 13-19        22:16    7:11/M
      99    Glen Colello            Southport  CT       33    32 M 30-39        22:17    7:11/M
     100    Jim Farrales            Madison  CT         37    33 M 30-39        22:19    7:12/M
     101    Christopher Orrell      Boston  MA          39    34 M 30-39        22:20    7:12/M
     102    Aram Nahabedian         Sandy Hook  CT      51     8 M 50-59        22:21    7:13/M
     103    Steve Braun             Sandy Hook  CT      52     9 M 50-59        22:23    7:13/M
     104    Michael Keirstead       Shelton  CT         44    22 M 40-49        22:24    7:14/M
     105    Luis Hinostroza         Milford  CT         57    10 M 50-59        22:25    7:14/M
     106    James Sledge            New Haven  CT       39    35 M 30-39        22:26    7:14/M
     107    Dionne Rossitto         Milford  CT         35     4 F 30-39        22:28    7:15/M
     108    Tony Samuelian          Milford  CT         56    11 M 50-59        22:28    7:15/M
     109    Joe Weber               Milford  CT         32    36 M 30-39        22:29    7:15/M
     110    Elaine Romano           Middlebury  CT      45     3 F 40-49        22:30    7:15/M
     111    John Widomski           Shelton  CT         53    12 M 50-59        22:33    7:16/M
     112    Christopher Fasano      New Haven  CT       27    14 M 20-29        22:34    7:17/M
     113    Demetrius Cap           Milford  CT         38    37 M 30-39        22:35    7:17/M
     114    Laura Beers             Milford  CT         18     5 F 13-19        22:36    7:17/M
     115    Tom Nolan               Milford  CT         44    23 M 40-49        22:37    7:18/M
     116    John Steele             New Haven  CT       46    24 M 40-49        22:40    7:19/M
     117    Eric Berendt            Milford  CT         27    15 M 20-29        22:42    7:19/M
     118    Robert Hein             Mt. Vernon  NY      56    13 M 50-59        22:43    7:20/M
     119    Frank Loh               Trumbull  CT        45    25 M 40-49        22:46    7:21/M
     120    Christine Asaro         Trumbull  CT        34     5 F 30-39        22:48    7:21/M
     121    Jorge De Sousa          Milford  CT         22    16 M 20-29        22:50    7:22/M
     122    Frank Ennis             Milford  CT         37    38 M 30-39        22:52    7:23/M
     123    Michael Stokes          North Haven  CT     26    17 M 20-29        22:53    7:23/M
     124    Jon Berg                Monroe  CT          49    26 M 40-49        22:55    7:24/M
     125    Tony Lovallo            West Haven  CT      39    39 M 30-39        22:56    7:24/M
     126    Gary Compare            Milford  CT         51    14 M 50-59        22:56    7:24/M
     127    David Johnson           Milford  CT         37    40 M 30-39        22:57    7:24/M
     128    Mary Jambor             Milford  CT         34     6 F 30-39        22:58    7:25/M
     129    David Ferrante          Madison  CT         43    27 M 40-49        23:02    7:26/M
     130    Brian Henricksen        Milford  CT         35    41 M 30-39        23:03    7:26/M
     131    Rocco Guerrera          Waterbury  CT       54    15 M 50-59        23:04    7:26/M
     132    Paul Ribnicky           Stratford  CT       48    28 M 40-49        23:06    7:27/M
     133    Joseph Duguay           Milford  CT         28    18 M 20-29        23:07    7:27/M
     134    Kim Jacobson            Torrington  CT      14     6 F 13-19        23:09    7:28/M
     135    Vance Perry             North Attleboro  MA 34    42 M 30-39        23:10    7:28/M
     136    Mike Demarco            Shelton  CT         12     2 M  2-12        23:10    7:28/M
     137    Ed Perez                West Haven  CT      35    43 M 30-39        23:11    7:29/M
     138    Adam Trofa              Woodbridge  CT      12     3 M  2-12        23:11    7:29/M
     139    Geoff Etherington                           74     1 M 70-79        23:12    7:29/M
     140    Katharine Radziewicz    Fairfield  CT       43     4 F 40-49        23:15    7:30/M
     141    Chuck Schroeder         Milford  CT         44    29 M 40-49        23:17    7:31/M
     142    Michael Buchina         New Haven  CT       44    30 M 40-49        23:18    7:31/M
     143    Christine Belden        Wolcott  CT         28     2 F 20-29        23:19    7:31/M
     144    Steve Mele              Hamden  CT          48    31 M 40-49        23:20    7:32/M
     145    Jeff Cahill             Pittsburgh  PA      18    13 M 13-19        23:23    7:33/M
     146    Kenneth Ghilardi        West Haven  CT      47    32 M 40-49        23:23    7:33/M
     147    Carl Rossetti           Milford  CT         55    16 M 50-59        23:23    7:33/M
     148    Keith Oatis             Derby  CT           24    19 M 20-29        23:24    7:33/M
     149    Hugh Fullman            Sandy Hook  CT      46    33 M 40-49        23:24    7:33/M
     150    Stephen Parkosewich     Shelton  CT         55    17 M 50-59        23:25    7:33/M
     151    Paul Heon               Ansonia  CT         46    34 M 40-49        23:26    7:34/M
     152    Jerry Lynch             Monroe  CT          39    44 M 30-39        23:38    7:37/M
     153    Mark Malecky            Naugatuck  CT       25    20 M 20-29        23:39    7:38/M
     154    Paul Maddox             Bethlehem  CT       54    18 M 50-59        23:42    7:39/M
     155    Marisa Love             Hamden  CT          26     3 F 20-29        23:44    7:39/M
     156    Scott Cronin            Trumbull  CT        23    21 M 20-29        23:44    7:39/M
     157    Al Giarratano           Seymour  CT         50    19 M 50-59        23:48    7:41/M
     158    Fred Bialka             Milford  CT         43    35 M 40-49        23:48    7:41/M
     159    Jeffrey Bruner          Trumbull  CT        44    36 M 40-49        23:51    7:42/M
     160    Brian Boyle             Milford  CT         36    45 M 30-39        23:52    7:42/M
     161    Joshua Pavluk           Arlington  VA       24    22 M 20-29        23:52    7:42/M
     162    Mike De Cesare          Southport  CT       29    23 M 20-29        23:54    7:43/M
     163    Andrew Eitzer           Seymour  CT         15    14 M 13-19        23:58    7:44/M
     164    Brian Debroff           Trumbull  CT        40    37 M 40-49        23:59    7:44/M
     165    Keith Fernandes         Stratford  CT       48    38 M 40-49        24:01    7:45/M
     166    Frank Schiumo           Monroe  CT          40    39 M 40-49        24:01    7:45/M
     167    Peter Gill              Milford  CT         37    46 M 30-39        24:04    7:46/M
     168    Carol Morenz            Thomaston  CT       50     1 F 50-59        24:04    7:46/M
     169    Laura Hermann           New Milford  CT     14     7 F 13-19        24:05    7:46/M
     170    Krystal Kliger          Milford  CT         18     8 F 13-19        24:07    7:47/M
     171    Alexander Metto         New Haven  CT       62     1 M 60-69        24:08    7:47/M
     172    Brian Burrows           Milford  CT         46    40 M 40-49        24:10    7:48/M
     173    John Antonelli          West Haven  CT      47    41 M 40-49        24:11    7:48/M
     174    Amanda Burrows          Milford  CT         10     1 F  2-12        24:13    7:49/M
     175    Fred Miller             Milford  CT         51    20 M 50-59        24:13    7:49/M
     176    Richard Ingram          Trumbull  CT        51    21 M 50-59        24:14    7:49/M
     177    Paul Talbot Jr          Torrington  CT      21    24 M 20-29        24:15    7:49/M
     178    Sal Rapaccioulo         New Haven  CT       55    22 M 50-59        24:16    7:50/M
     179    George Malesky          Milford  CT         36    47 M 30-39        24:17    7:50/M
     180    Robert Testo            Milford  CT         33    48 M 30-39        24:19    7:51/M
     181    Dom Romano              Middlebury  CT      46    42 M 40-49        24:19    7:51/M
     182    Sherri Pulie            Easton  CT          30     7 F 30-39        24:25    7:53/M
     183    Christina Mc Gurrin     West Haven  CT      26     4 F 20-29        24:31    7:55/M
     184    Vincent Valente         Stratford  CT       11     4 M  2-12        24:32    7:55/M
     185    Wes Bard                Monroe  CT          48    43 M 40-49        24:33    7:55/M
     186    Jack Doyle              Hamden  CT          63     2 M 60-69        24:34    7:55/M
     187    Erica Weiss             Hamden  CT          37     8 F 30-39        24:34    7:55/M
     188    Janet Voelpert          Shelton  CT         56     2 F 50-59        24:36    7:56/M
     189    Bill Disiero            West Haven  CT      36    49 M 30-39        24:36    7:56/M
     190    Joseph Pietrafesa       Orange  CT          36    50 M 30-39        24:38    7:57/M
     191    Juan Jacinto            Port Chester  NY    30    51 M 30-39        24:39    7:57/M
     192    Kara Steele             New Haven  CT       12     2 F  2-12        24:39    7:57/M
     193    Brad Chapman            Milford  CT         45    44 M 40-49        24:41    7:58/M
     194    Joe Harkins             Bangor  ME          42    45 M 40-49        24:41    7:58/M
     195    Michael Merriam         Shelton  CT         38    52 M 30-39        24:44    7:59/M
     196    Maureen Barry           Mt. Vernon  NY      52     3 F 50-59        24:44    7:59/M
     197    Kevin Visnic            Branford  CT        37    53 M 30-39        24:46    7:59/M
     198    Walt Gale               Windsor Locks  CT   72     2 M 70-79        24:49    8:00/M
     199    Jennifer Donovan        Bethany  CT         39     9 F 30-39        24:49    8:00/M
     200    Mark Di Nello           Hamden  CT          48    46 M 40-49        24:49    8:00/M
     201    Carol Asprelli          Woodbridge  CT      42     5 F 40-49        24:50    8:01/M
     202    Paul Gehr               Orange  CT          38    54 M 30-39        24:51    8:01/M
     203    Billie Zazulak          Milford  CT         33    10 F 30-39        24:56    8:03/M
     204    Joe Rossetti            Fairfield  CT       47    47 M 40-49        24:59    8:04/M
     205    Len Vinci               South Salem  NY     50    23 M 50-59        25:00    8:04/M
     206    Tom Conforti            Milford  CT         45    48 M 40-49        25:00    8:04/M
     207    Paul Baldini            North Haven  CT     31    55 M 30-39        25:01    8:04/M
     208    Nancy Burke             Branford  CT        50     4 F 50-59        25:02    8:05/M
     209    Jeffrey Brentson        Milford  CT         34    56 M 30-39        25:06    8:06/M
     210    Paul Misencik           Milford  CT         44    49 M 40-49        25:07    8:06/M
     211    Charlann Hemstock       North Haven  CT     42     6 F 40-49        25:07    8:06/M
     212    Mark McGorry            West Haven  CT      47    50 M 40-49        25:08    8:06/M
     213    Joseph Steele           New Haven  CT       49    51 M 40-49        25:10    8:07/M
     214    Stuart Wierzbicki       Milford  CT         39    57 M 30-39        25:10    8:07/M
     215    Michael Gertner         Monroe  CT          34    58 M 30-39        25:11    8:07/M
     216    Ed Kaufman              Monroe  CT          44    52 M 40-49        25:12    8:08/M
     217    Scott Redfern           Monroe  CT          38    59 M 30-39        25:13    8:08/M
     218    John Martino            Stratford  CT       51    24 M 50-59        25:13    8:08/M
     219    Derek Redfern           Monroe  CT          10     5 M  2-12        25:15    8:09/M
     220    Rick McCollum           Monroe  CT          45    53 M 40-49        25:15    8:09/M
     221    Clare Mahoney           Stratford  CT       28     5 F 20-29        25:16    8:09/M
     222    Charlene Kohler-Britton Brooklyn  NY        51     5 F 50-59        25:23    8:11/M
     223    Edward Oyroff           Redding  CT         43    54 M 40-49        25:27    8:13/M
     224    Elizabeth Miller        Milford  CT         21     6 F 20-29        25:27    8:13/M
     225    Patrick Hannon          Stratford  CT       45    55 M 40-49        25:28    8:13/M
     226    Pam Petro               Shelton  CT         39    11 F 30-39        25:29    8:13/M
     227    Jenine Motasky          Seymour  CT         35    12 F 30-39        25:31    8:14/M
     228    Kimberly Lyman          Wilbraham  MA       19     9 F 13-19        25:32    8:14/M
     229    Don Dest                Milford  CT         44    56 M 40-49        25:32    8:14/M
     230    Frank Gerzabek          Branford  CT        44    57 M 40-49        25:36    8:15/M
     231    Don Parrott             Bethany  CT         46    58 M 40-49        25:38    8:16/M
     232    Beth Doyle              Milford  CT         44     7 F 40-49        25:39    8:16/M
     233    Karl Salvati            North Haven  CT     50    25 M 50-59        25:43    8:18/M
     234    Evelyn De Jesus         Milford  CT         32    13 F 30-39        25:43    8:18/M
     235    Remo Pagliarella        Stratford  CT       73     3 M 70-79        25:44    8:18/M
     236    Michael Rinaldi         Waterbury  CT       45    59 M 40-49        25:45    8:18/M
     237    Grant Johnson           Bethany  CT         32    14 F 30-39        25:47    8:19/M
     238    Alice Caple             Ansonia  CT         34    15 F 30-39        25:48    8:19/M
     239    John Coleman            Trumbull  CT        46    60 M 40-49        25:49    8:20/M
     240    Sharon Parepes          Milford  CT         36    16 F 30-39        25:55    8:22/M
     241    Erica Defrancesco       Glastonbury  CT     26     7 F 20-29        25:57    8:22/M
     242    Don Irwin               Cheshire  CT        42    61 M 40-49        25:57    8:22/M
     243    Ray Agostino            Orange  CT          64     3 M 60-69        25:59    8:23/M
     244    Derek Burton            Cheshire  CT        35    60 M 30-39        26:01    8:24/M
     245    Bruce Shefts            North Haven  CT     53    26 M 50-59        26:02    8:24/M
     246    Curtis Lamay            Woodbridge  CT      37    61 M 30-39        26:02    8:24/M
     247    Bob Healey              Milford  CT         47    62 M 40-49        26:03    8:24/M
     248    Gene Memoli             Stratford  CT       45    63 M 40-49        26:04    8:25/M
     249    Elizabeth Lamay         Woodbridge  CT      13    10 F 13-19        26:05    8:25/M
     250    Mark Valigerski         Mechanicsburg  PA   20    25 M 20-29        26:06    8:25/M
     251    Dorothy Lupariello      Shelton  CT         48     8 F 40-49        26:07    8:25/M
     252    Ken McKey               East Haven  CT      50    27 M 50-59        26:09    8:26/M
     253    Adam Cervin             Milford  CT         28    26 M 20-29        26:11    8:27/M
     254    Nancy Becker            Wolcott  CT         55     6 F 50-59        26:12    8:27/M
     255    Robert Stern            Milford  CT         54    28 M 50-59        26:13    8:27/M
     256    Mark Raucci             North Branford  CT  40    64 M 40-49        26:13    8:27/M
     257    Richard Zbrozek         Berlin  CT          56    29 M 50-59        26:15    8:28/M
     258    Lisa Cervin             Milford  CT         27     8 F 20-29        26:19    8:29/M
     259    Melissa Gloria          Stratford  CT       41     9 F 40-49        26:24    8:31/M
     260    Sara Giulietti          Hamden  CT          24     9 F 20-29        26:25    8:31/M
     261    Karen Dorney            Orange  CT          64     1 F 60-69        26:26    8:32/M
     262    Terry Tomasko           Stratford  CT       65     4 M 60-69        26:30    8:33/M
     263    Lara Herscovitch        North Haven  CT     34    17 F 30-39        26:32    8:34/M
     264    Jennifer Dabramo        Southington  CT     37    18 F 30-39        26:33    8:34/M
     265    Thomas Lionetti         Derby  CT           51    30 M 50-59        26:34    8:34/M
     266    Bob Kerley              Hamden  CT          47    65 M 40-49        26:34    8:34/M
     267    Elizabeth Lionetti      Derby  CT           44    10 F 40-49        26:35    8:35/M
     268    Katie Fullman           Sandy Hook  CT      15    11 F 13-19        26:40    8:36/M
     269    John Pace               Milford  CT         35    62 M 30-39        26:42    8:37/M
     270    Kristen Zailskas        West Haven  CT      27    10 F 20-29        26:43    8:37/M
     271    Joseph Tylutki          Milford  CT         12     6 M  2-12        26:46    8:38/M
     272    Timothy Orrell          Unionville  CT       9     7 M  2-12        26:47    8:38/M
     273    Susan Schulte           Bethany  CT         41    11 F 40-49        26:52    8:40/M
     274    Michael Valente         Stratford  CT       45    66 M 40-49        26:58    8:42/M
     275    Terry Carey             Milford  CT         47    12 F 40-49        27:00    8:43/M
     276    Peggy Luchansky         Shelton  CT         46    13 F 40-49        27:03    8:44/M
     277    Matthew Berube          Fairfield  CT       34    63 M 30-39        27:04    8:44/M
     278    Ann Tramontana          New Haven  CT       50     7 F 50-59        27:10    8:46/M
     279    Karla Gage              Milford  CT         37    19 F 30-39        27:18    8:48/M
     280    Andrew Magda            Derby  CT           57    31 M 50-59        27:23    8:50/M
     281    Pat Mariano             Cheshire  CT        51     8 F 50-59        27:30    8:52/M
     282    Keri Bebbington         Monroe  CT          33    20 F 30-39        27:32    8:53/M
     283    Chris Phipps            Ansonia  CT         38    64 M 30-39        27:33    8:53/M
     284    Kathleen Braga          Farmington  CT      30    21 F 30-39        27:34    8:54/M
     285    Tracy Johnson           Bethany  CT         34    22 F 30-39        27:34    8:54/M
     286    Jerry Meshell           Orange  CT          47    67 M 40-49        27:37    8:55/M
     287    Bill Tribou             Granby  CT          82     1 M 80-99        27:40    8:55/M
     288    Mary Gentle             Monroe  CT          32    23 F 30-39        27:42    8:56/M
     289    Rich Evanko             Orange  CT          35    65 M 30-39        27:46    8:57/M
     290    Christie Bailey         Hamden  CT          39    24 F 30-39        27:47    8:58/M
     291    Beatriz Alviz           Meriden  CT         33    66 M 30-39        27:49    8:58/M
     292    Ada Curet               Milford  CT         43    14 F 40-49        27:49    8:58/M
     293    Fred Orrell             Stratford  CT       67     5 M 60-69        27:51    8:59/M
     294    Paul Eldracher          Derby  CT           39    67 M 30-39        27:53    9:00/M
     295    Kim Perry               North Attleboro  MA 30    25 F 30-39        27:57    9:01/M
     296    Kay Yanagisawa          Orange  CT          39    26 F 30-39        28:02    9:03/M
     297    Jimmy Geldenhuys        Derby  CT           44    68 M 40-49        28:04    9:03/M
     298    Don Stacom              Burlington  CT      45    69 M 40-49        28:05    9:04/M
     299    Abby Santos             Seymour  CT         35    27 F 30-39        28:07    9:04/M
     300    Karl Wilson             Hamden  CT          34    68 M 30-39        28:07    9:04/M
     301    Charles Merlis          West Hartford  CT   62     6 M 60-69        28:08    9:05/M
     302    Jeannine Ramirez        Milford  CT         43    15 F 40-49        28:08    9:05/M
     303    Kristin Moran           Milford  CT         16    12 F 13-19        28:09    9:05/M
     304    David Tracy Jr          Waterbury  CT       48    70 M 40-49        28:11    9:05/M
     305    Benjamin Zigun          Milford  CT         41    71 M 40-49        28:11    9:05/M
     306    Joanne Blatchley        Milford  CT         31    28 F 30-39        28:13    9:06/M
     307    Jim Rooney              Bethany  CT         44    72 M 40-49        28:13    9:06/M
     308    Al Chameides            Trumbull  CT        73     4 M 70-79        28:15    9:07/M
     309    George Hermann          New Milford  CT     45    73 M 40-49        28:16    9:07/M
     310    Mary Jane Chicoski      Wallingford  CT     53     9 F 50-59        28:17    9:07/M
     311    Jessica Marczyszak      Seymour  CT         15    13 F 13-19        28:18    9:08/M
     312    Tony Petrie             Milford  CT         36    69 M 30-39        28:29    9:11/M
     313    Eric Orrell             Unionville  CT      12     8 M  2-12        28:33    9:13/M
     314    James Gilbert           Stratford  CT       53    32 M 50-59        28:36    9:14/M
     315    Paul Rimkunas           Trumbull  CT        45    74 M 40-49        28:37    9:14/M
     316    Arthur Morenz           Thomaston  CT       52    33 M 50-59        28:38    9:14/M
     317    Beth Bartel             Milford  CT         32    29 F 30-39        28:40    9:15/M
     318    Lynn Kaufman            Monroe  CT          37    30 F 30-39        28:41    9:15/M
     319    Jerry Iannucci, Jr.     Bridgeport  CT      63     7 M 60-69        28:41    9:15/M
     320    Don Casella             Naugatuck  CT       34    70 M 30-39        28:42    9:15/M
     321    Dennis Pardo            Boston  MA          38    71 M 30-39        28:43    9:16/M
     322    Karen Clarke            Fairfield  CT       35    31 F 30-39        28:50    9:18/M
     323    Roland Wavthier         Easton  CT          52    34 M 50-59        28:53    9:19/M
     324    Soraya Bilbao           Bridgeport  CT      30    32 F 30-39        28:54    9:19/M
     325    Lori Wierzbicki         Milford  CT         34    33 F 30-39        28:56    9:20/M
     326    Stephen Stein           Milford  CT         60     8 M 60-69        28:58    9:21/M
     327    Peter Gladitsch         Fairfield  CT       42    75 M 40-49        28:58    9:21/M
     328    Paula Kranyak           Milford  CT         48    16 F 40-49        29:07    9:24/M
     329    Paul Varvaro            Easton  CT          37    72 M 30-39        29:11    9:25/M
     330    David Betley            Bridgeport  CT      49    76 M 40-49        29:11    9:25/M
     331    Lynne Ervin-Lombardi    Bridgeport  CT      47    17 F 40-49        29:13    9:25/M
     332    Stacey Haynes           Naugatuck  CT       25    11 F 20-29        29:13    9:25/M
     333    Robert Wydra            Milford  CT         31    73 M 30-39        29:14    9:26/M
     334    Robert Waters           Orange  CT          39    74 M 30-39        29:15    9:26/M
     335    Jeanette Stoneman       Hamden  CT          41    18 F 40-49        29:18    9:27/M
     336    Andy Cable              Shelton  CT         38    75 M 30-39        29:19    9:27/M
     337    Gary Stoneman           Hamden  CT          39    76 M 30-39        29:21    9:28/M
     338    Participant Petrelli                         0     2 F  0- 0        29:21    9:28/M
     339    Kerry Milner            Stratford  CT       36    34 F 30-39        29:21    9:28/M
     340    Meghan O'Neil           Milford  CT         19    14 F 13-19        29:31    9:31/M
     341    Neal Wellins            Cheshire  CT        59    35 M 50-59        29:31    9:31/M
     342    Stephen Radziewicz      Fairfield  CT       49    77 M 40-49        29:33    9:32/M
     343    Shannon Police          Stamford  CT        27    12 F 20-29        29:35    9:33/M
     344    Kevin Cunningham        East Haven  CT      30    77 M 30-39        29:37    9:33/M
     345    Carl Sylvester          Shelton  CT         70     5 M 70-79        29:38    9:34/M
     346    Lisa Benson             Milford  CT         33    35 F 30-39        29:39    9:34/M
     347    Mark Rossi              Bridgeport  CT      43    78 M 40-49        29:44    9:35/M
     348    Brian Coleman           Trumbull  CT        12     9 M  2-12        29:46    9:36/M
     349    Nicholas Tumblin        Seymour  CT         14    15 M 13-19        29:47    9:36/M
     350    Laura Buckingham        Watertown  CT       34    36 F 30-39        29:48    9:37/M
     351    Carrie Hosking          Milford  CT         30    37 F 30-39        29:48    9:37/M
     352    William Buckingham      Milford  CT         40    79 M 40-49        29:48    9:37/M
     353    Liz Jansen              Milford  CT         37    38 F 30-39        29:52    9:38/M
     354    John Seres              Bridgeport  CT      71     6 M 70-79        29:54    9:39/M
     355    Bill Smillie            Milford  CT         49    80 M 40-49        29:57    9:40/M
     356    Pat Carton              Stratford  CT       65     2 F 60-69        30:03    9:42/M
     357    Elizabeth Ortoleva      New Haven  CT       22    13 F 20-29        30:05    9:42/M
     358    Kristin Apfel           Milford  CT         24    14 F 20-29        30:06    9:43/M
     359    Bob Loh                 Trumbull  CT        57    36 M 50-59        30:07    9:43/M
     360    Maureen Carpenter       Prospect  CT        46    19 F 40-49        30:18    9:46/M
     361    Barbara Vinall          Wallingford  CT     54    10 F 50-59        30:31    9:51/M
     362    Bob Kubic               Stratford  CT       38    78 M 30-39        30:37    9:53/M
     363    Steve Dwyer             Hamden  CT          42    81 M 40-49        30:41    9:54/M
     364    Nick Ruggiero           Shelton  CT         49    82 M 40-49        30:44    9:55/M
     365    Kate Bittman            Woodbridge  CT      25    15 F 20-29        30:46    9:55/M
     366    Joseph McGrath          Woodbridge  CT      50    37 M 50-59        30:47    9:56/M
     367    Marie Chaffee           Milford  CT         49    20 F 40-49        30:48    9:56/M
     368    Carlos Baldoz           Stamford  CT        42    83 M 40-49        30:48    9:56/M
     369    David McCollum          Monroe  CT          13    16 M 13-19        30:54    9:58/M
     370    Vin Scarpitti           North Haven  TN     56    38 M 50-59        31:01   10:00/M
     371    Jeanne Leblanc          Burlington  CT      40    21 F 40-49        31:02   10:01/M
     372    Ken Ziman               Orange  CT          56    39 M 50-59        31:03   10:01/M
     373    Dean D Anne             Milford  CT         43    84 M 40-49        31:05   10:02/M
     374    Kathy Boboc Lee         Seymour  CT         41    22 F 40-49        31:08   10:03/M
     375    Jane Clark              West Hartford  CT   48    23 F 40-49        31:16   10:05/M
     376    Armando Pereira         Milford  CT         46    85 M 40-49        31:21   10:07/M
     377    Jonathan Sawitsky       Milford  CT         28    27 M 20-29        31:24   10:08/M
     378    David Zaleski           Oxford  CT          48    86 M 40-49        31:28   10:09/M
     379    John Monoski            Stratford  CT       44    87 M 40-49        31:29   10:09/M
     380    Edward Marczyszak       Seymour  CT         50    40 M 50-59        31:34   10:11/M
     381    Brian Lewis             Rocky Hill  CT      52    41 M 50-59        31:43   10:14/M
     382    Deborah Rosen           Milford  CT         43    24 F 40-49        31:44   10:14/M
     383    Sal Baldini             North Haven  CT     61     9 M 60-69        31:46   10:15/M
     384    Erin Puglisi            Monroe  CT          15    15 F 13-19        31:57   10:18/M
     385    Lisa Riley              Milford  CT         45    25 F 40-49        31:57   10:18/M
     386    George Puglisi          Monroe  CT          1      1 M  0- 1        32:01   10:20/M
     387    Carmine Negri           Orange  CT          78     7 M 70-79        32:02   10:20/M
     388    Danielle Geer           Milford  CT         18    16 F 13-19        32:17   10:25/M
     389    Jeff Tessitore          Milford  CT         25    28 M 20-29        32:17   10:25/M
     390    Tom Torello             Orange  CT          62    10 M 60-69        32:25   10:27/M
     391    Kathleen Tytla          Waterford  CT       45    26 F 40-49        32:26   10:28/M
     392    Emma Doyle              Hamden  CT          14    17 F 13-19        32:27   10:28/M
     393    Bandit Number  9001                                3 M  0- 0        32:38   10:32/M
     394    Bandit Number  9002                                4 M  0- 0        32:40   10:32/M
     395    Carole Sylvester        Derby  CT           41    27 F 40-49        32:55   10:37/M
     396    Tom O'Dwyer             Milford  CT         72     8 M 70-79        33:04   10:40/M
     397    Arleen Yacobacci        Derby  CT           40    28 F 40-49        33:05   10:40/M
     398    Catherine Teodosio      Seymour  CT         44    29 F 40-49        33:05   10:40/M
     399    Edward Snyder           Wallingford  CT     56    42 M 50-59        33:09   10:42/M
     400    Melanie Champion        Meriden  CT         44    30 F 40-49        33:10   10:42/M
     401    Mark Clarke             Fairfield  CT       32    79 M 30-39        33:22   10:46/M
     402    Donald Bell             Shelton  CT         60    11 M 60-69        33:25   10:47/M
     403    Jean Zaleski            Oxford  CT          48    31 F 40-49        33:27   10:47/M
     404    Sharon Hanford          Fairfield  CT       44    32 F 40-49        33:27   10:47/M
     405    Suzanne Beliveau        Milford  CT         45    33 F 40-49        33:32   10:49/M
     406    Dr. George Whitney      Orange  CT          84     2 M 80-99        33:34   10:50/M
     407    Cynthia Frawley         Milford  CT         32    39 F 30-39        33:36   10:50/M
     408    Maryann Pincheon        Milford  CT         54    11 F 50-59        33:46   10:54/M
     409    John Farrell            Stratford  CT       66    12 M 60-69        33:52   10:55/M
     410    Sheri Du Four           Bristol  CT         28    16 F 20-29        34:02   10:59/M
     411    Linda Timpson           Milford  CT         39    40 F 30-39        34:02   10:59/M
     412    Pamela Robbins          Newington  CT       49    34 F 40-49        34:09   11:01/M
     413    Laura Orrell            Boston  MA          37    41 F 30-39        34:15   11:03/M
     414    Marlen-Liliana Valente  Stratford  CT       37    42 F 30-39        34:24   11:06/M
     415    Virginia Hill           Milford  CT         46    35 F 40-49        34:28   11:07/M
     416    Helen Vinci             South Salem  NY     49    36 F 40-49        34:36   11:10/M
     417    Beth Fasanella          Milford  CT         45    37 F 40-49        35:00   11:17/M
     418    Herman Bershtein        Hamden  CT          77     9 M 70-79        35:02   11:18/M
     419    Brandi Grove            Derby  CT           24    17 F 20-29        35:05   11:19/M
     420    Lisa Dipreta            Milford  CT         40    38 F 40-49        35:10   11:21/M
     421    Mario Dipreta           Milford  CT         40    88 M 40-49        35:11   11:21/M
     422    Peter Smith             Milford  CT         55    43 M 50-59        35:11   11:21/M
     423    Sara Alves              Milford  CT         46    39 F 40-49        35:12   11:21/M
     424    Bob Watkins             Milford  CT         55    44 M 50-59        35:12   11:21/M
     425    Sarah Phipps            Ansonia  CT         10     3 F  2-12        35:18   11:23/M
     426    Jon Perelstein          Stamford  CT        54    45 M 50-59        35:21   11:24/M
     427    Jerryy McLaughlin       Milford  CT         29    18 F 20-29        35:28   11:26/M
     428    Donna Henry             Milford  CT         38    43 F 30-39        35:38   11:30/M
     429    Maggie Weissauer        Milford  CT         37    44 F 30-39        35:38   11:30/M
     430    Orison MacPherson       Darien  CT          68    13 M 60-69        35:47   11:33/M
     431    Miguel Perez            Danbury  CT         12    10 M  2-12        36:13   11:41/M
     432    John Peterson           Bridgeport  CT      45    89 M 40-49        36:26   11:45/M
     433    Janice Watkins          Milford  CT         51    12 F 50-59        36:29   11:46/M
     434    Amy Grulieth            Hamden  CT          52    46 M 50-59        36:33   11:47/M
     435    Tiffany Wallace         Shelton  CT         19    18 F 13-19        36:53   11:54/M
     436    Lee Rosen               Milford  CT         42    90 M 40-49        37:04   11:57/M
     437    Donna Iacoviello        Milford  CT         43    40 F 40-49        37:07   11:58/M
     438    Susan Wilson            Hamden  CT          37    45 F 30-39        37:10   11:59/M
     439    Phillip Buczek          Milford  CT         48 ***** M  0-99        37:18   12:02/M
     440    Ed Perkowski            Stratford  CT       49    91 M 40-49        37:46   12:11/M
     441    Maritza Ramos           Milford  CT         45    41 F 40-49        37:51   12:13/M
     442    Allison Phipps          Ansonia  CT         12     4 F  2-12        37:51   12:13/M
     443    Bennett Benware         Stamford  CT        51    47 M 50-59        37:58   12:15/M
     444    Kathleen Ortoleva       New Haven  CT       50    13 F 50-59        38:07   12:18/M
     445    Luis Hinostroza         Milford  CT         57    48 M 50-59        38:13   12:20/M
     446    Betsy Scarpitti         North Haven  CT     54    14 F 50-59        38:14   12:20/M
     447    Bryce Candelora         Milford  CT         31    80 M 30-39        39:11   12:38/M
     448    Chris Burton            Cheshire  CT        42    42 F 40-49        39:24   12:43/M
     449    Diane Wald              Derby  CT           40    43 F 40-49        39:26   12:43/M
     450    Ashley Cervin           Milford  CT         10     5 F  2-12        39:37   12:47/M
     451    Elizabeth Heon          West Haven  CT      43    44 F 40-49        39:48   12:50/M
     452    Marjorie Haas           Cheshire  CT        58    15 F 50-59        39:58   12:54/M
     453    Patricia Rimkunas       Seymour  CT         45    45 F 40-49        40:03   12:55/M
     454    Cathy Vizzari-Buczek    Milford  CT         41 ***** F  0-99        40:54   13:12/M
     455    Jose E. Montanez        Danbury  CT         37    81 M 30-39        41:12   13:17/M
     456    Eileen O' Sullivan      Milford  CT         34    46 F 30-39        41:15   13:18/M
     457    Kelli Johnson           Wallingford  CT     10     6 F  2-12        41:41   13:27/M
     458    Jeanne Johnson          Wallingford  CT     39    47 F 30-39        41:42   13:27/M
     459    Lisa Eldracher          Derby  CT           38    48 F 30-39        42:23   13:40/M
     460    Alexis Morrill          Jupiter  FL         54     1 F  0-99        42:44   13:47/M
     461    Patrick Parrella        Milford  CT         54    49 M 50-59        43:46   14:07/M
     462    Bryce Parkosewich       Shelton  CT         9     11 M  2-12        44:50   14:28/M
     463    Jill Parkosewich        Shelton  CT         45    46 F 40-49        44:51   14:28/M
     464    Elly Torello            Orange  CT          60     3 F 60-69        45:57   14:49/M
     465    Margaret Warren         Milford  CT         57    16 F 50-59        45:57   14:49/M
     466    J. Michael Mahoney      Woodbury  CT        50    50 M 50-59        46:10   14:54/M
     467    Joan Magda              Derby  CT           54    17 F 50-59        46:16   14:55/M
     468    Patsy O' Dwyer          Milford  CT         63     4 F 60-69        48:07   15:31/M
     469    Emily Orkins            Milford  CT          8     7 F  2-12        48:14   15:34/M
     470    Victoria Orkins         Milford  CT         43    47 F 40-49        48:14   15:34/M
     471    Patrese De Cesare       Southport  CT       29    19 F 20-29        48:36   15:41/M
     472    Sarah Sawitsky          Milford  CT         28    20 F 20-29        48:36   15:41/M
     473    Christine Kuryla        Milford  CT         35    49 F 30-39        50:07   16:10/M
     474    Terri Stamp             Milford  CT         57    18 F 50-59        50:08   16:10/M
     475    Janice Lizotte          Milford  CT         55    19 F 50-59        52:21   16:53/M
     476    Kim Kleinman            Bronx  NY           45    48 F 40-49        55:30   17:54/M

Age Division Results


Men: 0-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 0-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Top

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kerry Arsenault Branford CT

38

19

18:29

5:58/M

 
Top

Women 12 & Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Amanda Burrows Milford CT

10

174

24:13

7:49/M

2

Kara Steele New Haven CT

12

192

24:39

7:57/M

3

Sarah Phipps Ansonia CT

10

425

35:18

11:23/M

 
Top

Women 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Rebecca McCollum Monroe CT

15

44

20:10

6:30/M

2

Meeghan Conroy Southbury CT

18

56

20:45

6:42/M

3

Julia Joy Mongillo North Haven CT

17

57

20:46

6:42/M

 
Top

Women 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Nicole Dillon Stratford CT

24

76

21:35

6:58/M

2

Christine Belden Wolcott CT

28

143

23:19

7:31/M

3

Marisa Love Hamden CT

26

155

23:44

7:39/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kelly Morin-Irwin Cheshire CT

35

53

20:37

6:39/M

2

Jennifer Ross Stratford CT

33

86

21:49

7:02/M

3

Melinda Alves Naugatuck CT

36

88

21:53

7:04/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ronnie Behringer Norwalk CT

45

80

21:43

7:00/M

2

Emma Dean Southington CT

44

87

21:51

7:03/M

3

Elaine Romano Middlebury CT

45

110

22:30

7:15/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Carol Morenz Thomaston CT

50

168

24:04

7:46/M

2

Janet Voelpert Shelton CT

56

188

24:36

7:56/M

3

Maureen Barry Mt. Vernon NY

52

196

24:44

7:59/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Karen Dorney Orange CT

64

261

26:26

8:32/M

2

Pat Carton Stratford CT

65

356

30:03

9:42/M

3

Elly Torello Orange CT

60

461

45:57

14:49/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jeff Roginielewicz Derby CT

19

1

15:51

5:07/M

 
Top

Men 12 & Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Patrick Hubbell North Haven CT

11

62

21:04

6:48/M

2

Mike Demarco Shelton CT

12

136

23:10

7:28/M

3

Adam Trofa Woodbridge CT

12

138

23:11

7:29/M

 
Top

Men 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Ciccarelli Southbury CT

19

2

15:55

5:08/M

2

Rob Rosasco Southbury CT

19

3

16:14

5:14/M

3

Ken Simeone Milford CT

18

5

16:27

5:18/M

 
Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Henry Brown Branford CT

29

4

16:26

5:18/M

2

Tim Milenkevich Ansonia CT

21

10

17:42

5:43/M

3

Tim King Milford CT

28

16

18:24

5:56/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Leonardo Moya New Britain CT

39

6

16:30

5:19/M

2

Alan MacDougall Branford CT

38

11

17:43

5:43/M

3

Charles Hornak Hamden CT

35

13

17:57

5:47/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Julio Toral New Haven CT

43

8

17:27

5:38/M

2

John Tolbert Branford CT

43

12

17:50

5:45/M

3

Anthony Watson Brooklyn NY

45

17

18:26

5:57/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Chris Wuerth Hamden CT

50

14

18:02

5:49/M

2

John Samsel Mamaroneck NY

59

25

19:06

6:10/M

3

Jack Cronan Wallingford CT

56

54

20:38

6:39/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Alexander Metto New Haven CT

62

171

24:08

7:47/M

2

Jack Doyle Hamden CT

63

186

24:34

7:55/M

3

Ray Agostino Orange CT

64

243

25:59

8:23/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Geoff Etherington  

74

139

23:12

7:29/M

2

Walt Gale Windsor Locks CT

72

198

24:49

8:00/M

3

Remo Pagliarella Stratford CT

73

235

25:44

8:18/M

 
Top

Men 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bill Tribou Granby CT

82

287

27:40

8:55/M

2

Dr. George Whitney Orange CT

84

406

33:34

10:50/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com