HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Tommy Fund 5K
New Haven, CT - 5K

September 28, 2003

OVERALL WINNERS

Chris Dickerson, Woodbridge, CT - 17:05
Mindy Struwas, West Haven, CT- 20:26

Timing & Results by:
Club CT


Cool (68), RAINY, wet.
Results by Club Connecticut

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE

    1    1  M30 Chris Dickerson, 37, Woodbridge, CT         17:05    5:30
    2    2  M30 Mike LeMay, 36, South Windsor, CT           17:23    5:36
    3    1  M20 Miguel Pizarro, 29, New Haven, CT           18:15    5:52
    4    3  M30 Charles Hornak, 35, Hamden, CT              18:27    5:56
    5    2  M20 Scott Capozza, 27, Fairfield, CT            19:24    6:15
    6    1  M40 Edward Fletcher, 44, Bethany, CT            20:05    6:28
    7    2  M40 Neal Slobin, 47, Old Saybrook, CT           20:16    6:32
    1    1  W50 Melinda Struwas, 50*, West Haven, CT        20:26    6:34
    8    1  M50 George Sanders, 50, Guilford, CT            20:39    6:39
    9    4  M30 David Lewis, 37, Hamden, CT                 20:49    6:42
   10    3  M40 Lawrence Levinson, 49, Hamden, CT           20:54    6:44
   11    3  M20 Stanley Patterson, 27, Orange, CT           21:02    6:46
   12    2  M50 William Schaeffer, 56, Guilford, CT         21:11    6:49
   13    4  M20 James Arnone, 23, MiddLebury, CT            21:36    6:57
   14    5  M30 Jimmy Audet, 37, Derby, CT                  21:39    6:58
    2    1  W30 Linda Cordova, 38*, Hamden, CT              21:44    7:00
   15    4  M40 Wayne Cable, 47, Woodbridge, CT             21:53    7:02
   16    6  M30 Brian Gilmore, 34, Waterbury, CT            21:55    7:03
   17    7  M30 Peter Lamothe, 33, Hamden, CT               21:56    7:04
   18    3  M50 Jim Eagan, 53, West Haven, CT               22:09    7:08
   19    8  M30 Carl Edelen, 32, New Haven, CT              22:13    7:09
   20    5  M40 Dean Morgan, 42, Orange, CT                 22:19    7:11
   21    9  M30 John Wareck, 34, New Haven, CT              22:22    7:12
   22   10  M30 Lee Panagoulias, 34, Branford, CT           22:22    7:12
   23   11  M30 John Soltys, 38, North Branford, CT         22:25    7:13
   24   12  M30 Robert Pinard, 35, New Haven, CT            22:27    7:14
   25    6  M40 Woodrow Gaskin, 49, Fairfield, CT           22:28    7:14
   26    7  M40 George Thorne, 41, New Haven, CT            22:32    7:15
   27    8  M40 Joseph Guido Jr, 40, Wallingford, CT        22:34    7:16
   28    1  M13 Daniel Van Hoff, 15, Hamden, CT             22:34    7:16
   29    4  M50 Oliver White, 54, Guilford, CT              22:37    7:17
    3    2  W30 Lynne Yaverski, 32*, Monroe, CT             22:42    7:18
   30    9  M40 Jeff Silvermine, 42, Meriden, CT            22:58    7:23
   31   10  M40 Timothy Kane, 41, New Haven, CT             23:06    7:26
   32   11  M40 Kenneth Ghilardi, 48, West Haven, CT        23:10    7:27
   33    5  M50 Joe Bouchard Sr., 50, Fairfield, CT         23:26    7:32
   34   12  M40 John Tornatore, 44, Hamden, CT              23:30    7:34
    4    3  W30 Karen Alexander, 37*, Sandy Hook, CT        23:37    7:36
   35   13  M30 Robert Gagnon, 33, Orange, CT               23:41    7:37
   36    6  M50 Carl Rossetti, 56, Milford, CT              23:42    7:38
   37   13  M40 Paul Misencik, 44, Milford, CT              23:52    7:41
   38   14  M30 Fred Dedomenico, 37, Orange, CT             23:58    7:43
   39   14  M40 Bill Purcell, 47, Woodbridge, CT            24:00    7:43
    5    1  W13 Caitlin MacAulay, 19*, Middlesex, NJ        24:04    7:45
   40   15  M40 Erik Leemign, 41, Guilford, CT              24:17    7:49
   41   16  M40 Stephen Avery, 48, Voluntown, CT            24:25    7:51
   42   15  M30 Nick Bencivengo, 38, Orange, CT             24:26    7:52
   48           TURKEY                                      24:33    7:54
   43   17  M40 James Sledge, 40, New Haven, CT             24:37    7:55
   44   16  M30 Rich Destefano, 32, Hamden, CT              24:47    7:59
   45    5  M20 Timothy Rykowski, 24, Naugatuck, CT         24:48    7:59
   46   17  M30 Jon Rosen, 31, StOny Creek, CT              24:54    8:01
    6    1  YW  Deanna Slobin, 12*, Old Saybrook, CT        25:01    8:03
   47    1  YM  Asher Brandt, 12, Orange, CT                25:07    8:05
    7    1  W40 Ann Donnery, 45*, New Haven, CT             25:08    8:05
   56           TURKEY                                      25:14    8:07
   48    6  M20 Michael Rykowski, 21, Naugatuck, CT         25:20    8:09
   49   18  M40 Matt Hoey, 47, Guilford, CT                 25:20    8:09
    8    2  W40 Carol Asprelli, 42*, Woodbridge, CT         25:21    8:09
    9    4  W30 Melissa Horrar, 34*, Guilford, CT           25:23    8:10
   10    5  W30 Dianne Andreoli, 38*, Woodbridge, CT        25:24    8:10
   50    1  M60 George Papuga, 60, East Haven, CT           25:25    8:11
   51    7  M50 Glenn Gaetano, 50, Shelton, CT              25:35    8:14
   11    6  W30 Mary Ellen Farrell, 32*, Wallingford, CT    25:45    8:17
   12    7  W30 Paul Elmendorf, 39*, Waterbury, CT          25:54    8:20
   13    8  W30 Sheryl Combs, 32*, New Haven, CT            25:57    8:21
   14    9  W30 Alice Caple, 34*, Ansonia, CT               26:00    8:22
   15    3  W40 Debra Randall, 44*, New Haven, CT           26:07    8:24
   16    1  W20 Heidi Michaels, 21*, Naugatuck, CT          26:12    8:26
   17   10  W30 Pamela Zaniewski, 39*, Woodbridge, CT       26:13    8:26
   18    4  W40 Maria Bailey, 40*, Derby, CT                26:19    8:28
   19    5  W40 Laura Freebairn-Smith, 44*, Hamden, CT      26:22    8:29
   20   11  W30 Katie Rohner, 37*, New Haven, CT            26:22    8:29
   52   18  M30 Christopher Prevost, 36, Hamden, CT         26:32    8:32
   21    2  W20 Vanessa Furey, 22*, Hamden, CT              26:43    8:36
   53    8  M50 Charles Kaywood, 50, Woodbridge, CT         26:47    8:37
   54    9  M50 Mike Moss, 52, New Haven, CT                26:50    8:38
   55   19  M40 Michael Como, 47, North Haven, CT           27:05    8:43
   22   12  W30 Gia Calistro, 37*, Guilford, CT             27:05    8:43
   56   20  M40 Kim Meeneghan, 49, Milford, CT              27:07    8:44
   57   10  M50 Pat Dillon, 59, Branford, CT                27:12    8:45
   23    3  W20 Amy Peluso, 21*, Hamden, CT                 27:20    8:48
   58   19  M30 Paul Fletcher, 39, Milford, CT              27:22    8:48
   24    2  W13 Felicia King, 16*, Guilford, CT             27:38    8:54
   25    4  W20 Vicky Hatzis, 26*, Danbury, CT              27:42    8:55
   59   20  M30 Chris Hatzis, 31, Danbury, CT               27:42    8:55
   60   11  M50 David Skinnon, 57, Meriden, CT              27:50    8:58
   26    5  W20 Michelle Brei, 25*, New Haven, CT           27:57    9:00
   27    2  W50 Noel Brei, 52*, Orange, CT                  27:57    9:00
   28    6  W20 Jennifer Goossens, 24*, Methuen, MA         27:57    9:00
   61    2  YM  Dylan Kader, 12, Bethany, CT                28:06    9:03
   29   13  W30 Janet Dorr, 39*, Hamden, CT                 28:08    9:03
   62   21  M40 Ozzie Parente, 46, Orange, CT               28:11    9:04
   30    3  W50 Nancy Riccitelli, 51*, Cheshire, CT         28:17    9:06
   63   22  M40 Richard Shultz,sr, 46, Hamden, CT           28:18    9:07
   31    6  W40 Madeline Rinaldi, 48*, Oakville, CT         28:21    9:08
   32    7  W40 Cheri McGirl, 44*, Wallingford, CT          28:26    9:09
   64   12  M50 Lee Jung, 55, Guilford, CT                  28:32    9:11
   33    7  W20 Stephanie Boyer, 21*, Hamden, CT            28:36    9:12
   34    8  W20 Kerri Goodall, 21*, Hamden, CT              28:38    9:13
   35   14  W30 Carla Lombardo, 31*, Derby, CT              28:44    9:15
   65    7  M20 Michael Caprio, 20, East Haven, CT          28:48    9:16
   36    9  W20 Kristin Onofrio, 21*, Hamden, CT            28:53    9:18
   37   15  W30 Karen Clarke, 35*, Fairfield, CT            28:56    9:19
   66    2  M13 Patrick Beach, 13, Fairfield, CT            28:58    9:19
   38    3  W13 Addie Sanders, 13*, Guilford, CT            28:59    9:20
   67   23  M40 Scott Burrows, 45, Milford, CT              29:00    9:20
   39    2  YW  Amanda Burrows, 12*                         29:01    9:21
   40    4  W13 Nicole Provencher, 13*, Guilford, CT        29:02    9:21
   41   16  W30 Nicole Barucci, 31*, Branford, CT           29:08    9:23
   68    8  M20 Mark Digiovanna, 27, Waterbury, CT          29:09    9:23
   42   10  W20 Lisa Digiovanna, 27*, Waterbury, CT         29:09    9:23
   69   24  M40 Jim Moody, 42, Canterbury, CT               29:10    9:23
   43    8  W40 Margaret Maher, 40*, Middletown, CT         29:12    9:24
   70    9  M20 Shawn Gottsegen, 25, Milford, CT            29:32    9:30
   44   17  W30 Jane Oh, 32*, Woodbridge, CT                29:38    9:32
   71    1  M70 Carl Sylvester, 70, Shelton, CT             29:40    9:33
   72   13  M50 Dennis Moore, 56, Shelton, CT               29:56    9:38
   45   11  W20 Meghan Brosnan, 25*, Wakefield, MA          29:57    9:38
   73   21  M30 Dave Brosnan, 31, Wakefield, MA             29:57    9:38
   46    4  W50 Claudia O'Connell, 53*, North Haven, CT     29:58    9:39
   74   25  M40 Tom Macdonald, 49, Madison, CT              29:59    9:39
   75   14  M50 Wayne Dobbs, 55, Branford, CT               30:03    9:40
   76    2  M60 Mike Nelken, 64, New Haven, CT              30:17    9:45
   77   15  M50 Edward Warsawski, 56, North Haven, CT       30:21    9:46
   47   12  W20 Karen Lessard, 21*, Storrs, CT              30:28    9:48
   78   22  M30 Paul King, 34, Seymour, CT                  30:34    9:50
   48    1  W60 Yolande Lessard, 61*, Newington, CT         30:37    9:51
   49   13  W20 Renee Forte, 24*, East Haven, CT            30:47    9:54
   50   14  W20 Catherine Wang, 26*, East Haven, CT         31:08   10:01
   51   15  W20 Jaime Rinaldi, 24*, Oakville, CT            31:17   10:04
   52    9  W40 Carol Turnblom, 43*, Madison, CT            31:29   10:08
   53   18  W30 Kathy Duggan, 34*, NoRwich, CT              31:33   10:09
   79    3  YM  Taylor Tambis, 10, Woodbridge, CT           31:33   10:09
   80   26  M40 Thomas Tambis, 45, Woodbridge, CT           31:37   10:10
   54   16  W20 Cara McEwen, 22*, Hamden, CT                31:39   10:11
   55    3  YW  Sara Downey, 8*, Woodbridge, CT             31:41   10:12
   56   10  W40 Nancy Downey, 42*, Woodbridge, CT           31:42   10:12
   81    4  YM  Patrick Francis, 8                          31:46   10:14
   82   16  M50 Fred Tucker, 56, New Haven, CT              31:47   10:14
   83   27  M40 Leo Dunham, 47, Shelton, CT                 32:02   10:19
   84    3  M60 Mort Bloomberg, 66, ChAndler, AZ            32:11   10:22
   57   11  W40 Denise Dunham, 40*, Shelton, CT             32:12   10:22
   58    5  W13 Shannon Haggerty, 14*, Hamden, CT           32:13   10:22
   59   19  W30 Anne Marie Apanovitch, 34*, New Haven, CT   32:32   10:28
   85    4  M60 William Admirand, 60, Redding, CT           32:42   10:32
   86    3  M13 Brett Steele, 15, Guilford, CT              33:26   10:46
   87   23  M30 Mark Clarke, 32, Fairfield, CT              33:33   10:48
   60    6  W13 Lauren Polletta, 17*, North Haven, CT       33:36   10:49
   88   28  M40 William Loomis, 47, Branford, CT            33:37   10:49
   61   12  W40 Debbie Steele, 49*, Guilford, CT            33:41   10:50
   89   29  M40 Don Apanovitch, 47, New Haven, CT           33:50   10:53
   62    5  W50 Patricia Spino, 51*, Watertown, CT          33:55   10:55
   63   17  W20 Grace Saunders, 24*, New Haven, CT          34:09   10:59
   64    4  YW  Brittney Feldman, 10*, Hamden, CT           34:11   11:00
   65   20  W30 Lisa Conley, 30*, New Haven, CT             34:12   11:01
   66   13  W40 Melanie Champion, 45*, Meriden, CT          34:13   11:01
   90   17  M50 Ed Ward, 57, Wallingford, CT                34:15   11:01
   91    2  M70 Herman Bershtein, 78, Hamden, CT            34:17   11:02
   67   14  W40 Carole Sylvester, 41*, Derby, CT            35:09   11:19
   92    5  YM  Billy Austin, 12, New Haven, CT             35:34   11:27
   68    1  W70 Cynthia Peterson, 70*, MiddLe Haddam, CT    35:43   11:30
   69   21  W30 Joan Kreiger, 39*, Orange, CT               36:27   11:44
   93    6  YM  Tyler Zaniewski, 10, Woodbridge, CT         36:54   11:53
  165           TURKEY                                      37:01   11:55
   70   15  W40 Liberty Page, 40*, Guilford, CT             37:25   12:03
   71    6  W50 Alison Gottsegen, 51*, Milford, CT          37:51   12:11
   72   18  W20 Jennifer Gottsegen, 28*, Milford, CT        38:06   12:16
   73   22  W30 Michelle Maitland, 34*, New Haven, CT       38:35   12:25
   94    7  YM  Ben Rego, 10, Hamden, CT                    38:47   12:29
   95   30  M40 John Rego, 41, Hamden, CT                   38:48   12:29
   74   19  W20 Christine Lessard, 25*, Plainville, CT      39:33   12:44
   75    2  W60 Judi Adams-Evans, 61*, New Haven, CT        40:39   13:05
   96    5  M60 Bill Hamley, 60, Cheshire, CT               41:41   13:25
"*" indicates females
7 finishers among Men 12 & Under
3 finishers among Men 13 - 19
9 finishers among Men 20 - 29
23 finishers among Men 30 - 39
30 finishers among Men 40 - 49
17 finishers among Men 50 - 59
5 finishers among Men 60 - 69
2 finishers among Men 70 & Up
4 finishers among Women 12 & Under
6 finishers among Women 13 - 19
19 finishers among Women 20 - 29
22 finishers among Women 30 - 39
15 finishers among Women 40 - 49
6 finishers among Women 50 - 59
2 finishers among Women 60 - 69
1 finishers among Women 70 & Up
96 male finishers
75 female finishers
171 total finishers

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE

Men 12 & Under
   47    1      Asher Brandt, 12, Orange, CT                25:07    8:05
   61    2      Dylan Kader, 12, Bethany, CT                28:06    9:03
   79    3      Taylor Tambis, 10, Woodbridge, CT           31:33   10:09
   81    4      Patrick Francis, 8                          31:46   10:14
   92    5      Billy Austin, 12, New Haven, CT             35:34   11:27

Men 13 - 19
   28    1      Daniel Van Hoff, 15, Hamden, CT             22:34    7:16
   66    2      Patrick Beach, 13, Fairfield, CT            28:58    9:19
   86    3      Brett Steele, 15, Guilford, CT              33:26   10:46

Men 20 - 29
    3    1      Miguel Pizarro, 29, New Haven, CT           18:15    5:52
    5    2      Scott Capozza, 27, Fairfield, CT            19:24    6:15
   11    3      Stanley Patterson, 27, Orange, CT           21:02    6:46
   13    4      James Arnone, 23, MiddLebury, CT            21:36    6:57
   45    5      Timothy Rykowski, 24, Naugatuck, CT         24:48    7:59

Men 30 - 39
    1    1      Chris Dickerson, 37, Woodbridge, CT         17:05    5:30
    2    2      Mike LeMay, 36, South Windsor, CT           17:23    5:36
    4    3      Charles Hornak, 35, Hamden, CT              18:27    5:56
    9    4      David Lewis, 37, Hamden, CT                 20:49    6:42
   14    5      Jimmy Audet, 37, Derby, CT                  21:39    6:58

Men 40 - 49
    6    1      Edward Fletcher, 44, Bethany, CT            20:05    6:28
    7    2      Neal Slobin, 47, Old Saybrook, CT           20:16    6:32
   10    3      Lawrence Levinson, 49, Hamden, CT           20:54    6:44
   15    4      Wayne Cable, 47, Woodbridge, CT             21:53    7:02
   20    5      Dean Morgan, 42, Orange, CT                 22:19    7:11

Men 50 - 59
    8    1      George Sanders, 50, Guilford, CT            20:39    6:39
   12    2      William Schaeffer, 56, Guilford, CT         21:11    6:49
   18    3      Jim Eagan, 53, West Haven, CT               22:09    7:08
   29    4      Oliver White, 54, Guilford, CT              22:37    7:17
   33    5      Joe Bouchard Sr., 50, Fairfield, CT         23:26    7:32

Men 60 - 69
   50    1      George Papuga, 60, East Haven, CT           25:25    8:11
   76    2      Mike Nelken, 64, New Haven, CT              30:17    9:45
   84    3      Mort Bloomberg, 66, ChAndler, AZ            32:11   10:22
   85    4      William Admirand, 60, Redding, CT           32:42   10:32
   96    5      Bill Hamley, 60, Cheshire, CT               41:41   13:25

Men 70 & Up
   71    1      Carl Sylvester, 70, Shelton, CT             29:40    9:33
   91    2      Herman Bershtein, 78, Hamden, CT            34:17   11:02

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE

Women 12 & Under
    6    1      Deanna Slobin, 12, Old Saybrook, CT         25:01    8:03
   39    2      Amanda Burrows, 12                          29:01    9:21
   55    3      Sara Downey, 8, Woodbridge, CT              31:41   10:12
   64    4      Brittney Feldman, 10, Hamden, CT            34:11   11:00

Women 13 - 19
    5    1      Caitlin MacAulay, 19, Middlesex, NJ         24:04    7:45
   24    2      Felicia King, 16, Guilford, CT              27:38    8:54
   38    3      Addie Sanders, 13, Guilford, CT             28:59    9:20
   40    4      Nicole Provencher, 13, Guilford, CT         29:02    9:21
   58    5      Shannon Haggerty, 14, Hamden, CT            32:13   10:22

Women 20 - 29
   16    1      Heidi Michaels, 21, Naugatuck, CT           26:12    8:26
   21    2      Vanessa Furey, 22, Hamden, CT               26:43    8:36
   23    3      Amy Peluso, 21, Hamden, CT                  27:20    8:48
   25    4      Vicky Hatzis, 26, Danbury, CT               27:42    8:55
   26    5      Michelle Brei, 25, New Haven, CT            27:57    9:00

Women 30 - 39
    2    1      Linda Cordova, 38, Hamden, CT               21:44    7:00
    3    2      Lynne Yaverski, 32, Monroe, CT              22:42    7:18
    4    3      Karen Alexander, 37, Sandy Hook, CT         23:37    7:36
    9    4      Melissa Horrar, 34, Guilford, CT            25:23    8:10
   10    5      Dianne Andreoli, 38, Woodbridge, CT         25:24    8:10

Women 40 - 49
    7    1      Ann Donnery, 45, New Haven, CT              25:08    8:05
    8    2      Carol Asprelli, 42, Woodbridge, CT          25:21    8:09
   15    3      Debra Randall, 44, New Haven, CT            26:07    8:24
   18    4      Maria Bailey, 40, Derby, CT                 26:19    8:28
   19    5      Laura Freebairn-Smith, 44, Hamden, CT       26:22    8:29

Women 50 - 59
    1    1      Melinda Struwas, 50, West Haven, CT         20:26    6:34
   27    2      Noel Brei, 52, Orange, CT                   27:57    9:00
   30    3      Nancy Riccitelli, 51, Cheshire, CT          28:17    9:06
   46    4      Claudia O'Connell, 53, North Haven, CT      29:58    9:39
   62    5      Patricia Spino, 51, Watertown, CT           33:55   10:55

Women 60 - 69
   48    1      Yolande Lessard, 61, Newington, CT          30:37    9:51
   75    2      Judi Adams-Evans, 61, New Haven, CT         40:39   13:05

Women 70 & Up
   68    1      Cynthia Peterson, 70, MiddLe Haddam, CT     35:43   11:30

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com