HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

26th Mother's Day 10K
Norwalk, CT - 10K

May 11, 2003

OVERALL WINNERS

Richard Hunter, Barkhamsted, CT - 33:05
Heather Crosby, Danbury, CT - 39:54

MomMale (17699 bytes) MomFem (20875 bytes)
 
Timing & Results & Photos by:
Club CT 

Place Sex/Tot  Name                Age S City            St Time    Pace  
===== ======== =================== === = =============== == ======= ===== 
    1   1/74   Richard Hunter       18 M Barkhamsted     CT   33:05  5:20 
    2   2/74   Mark Clifford        32 M Norwalk         CT   33:33  5:24 
    3   3/74   Jerry Macari         43 M New York        NY   33:51  5:27 
    4   4/74   Jaroslaw Skalik      26 M Woodhaven       NY   37:38  6:04 
    5   5/74   John Schwartz        39 M Weston          CT   37:44  6:05 
    6   6/74   Tom Hiten            52 M Cheshire        CT   38:49  6:15 
    7   7/74   Jack Sirotnik        49 M Milford         CT   39:10  6:19 
    8   8/74   Steven Kirsch        33 M Ridgefield      CT   39:26  6:21 
    9   9/74   John Samsel          59 M Mamaroneck      CT   39:37  6:23 
   10   1/64   Heather Crosby       29 F Danbury         CT   39:54  6:26 
   11  10/74   Antoni Kielczewski   45 M Woodhaven       NY   40:13  6:29 
   12  11/74   Mike Regan           42 M Wilton          CT   40:26  6:31 
   13  12/74   John Krasniewicz     52 M Old Greenwich   CT   40:59  6:36 
   14   2/64   Pascale Butcher      41 F Fairfield       CT   41:42  6:43 
   15  13/74   Shane Smith          21 M Norwalk         CT   41:43  6:43 
   16  14/74   Vic Swaller          52 M Shelton         CT   41:49  6:44 
   17   3/64   Susan Gold           48 F Westport        CT   42:02  6:46 
   18  15/74   Joe Keeney           42 M Greenwich       CT   42:55  6:55 
   19  16/74   Daryl Story          32 M Mt. Vernon      NY   43:20  6:59 
   20   4/64   Francoise Levinson   49 F Cos Cob         CT   43:32  7:01 
   21   5/64   Sarah Bollman        38 F Fairfield       CT   43:34  7:01 
   22  17/74   Ted Rawson           38 M Norwalk         CT   43:48  7:03 
   23  18/74   Kazimierz Modzelews  66 M Stamford        CT   43:59  7:05 
   24  19/74   Jeffrey Dingwell     48 M Bethlehem       CT   44:00  7:05 
   25  20/74   Sean Mccue           43 M Briarcliff Mano NY   44:08  7:07 
   26   6/64   Cricket Weaver       40 F Darien          CT   44:09  7:07 
   27  21/74   Paul Couzelis        60 M Norwalk         CT   44:18  7:08 
   28   7/64   Erika Socia          34 F Norwalk         CT   44:33  7:11 
   29  22/74   Ed Papa              50 M Shelton         CT   44:38  7:11 
   30  23/74   Joel Becker          54 M Wolcott         CT   44:53  7:14 
   31  24/74   Bill Liebow          39 M Stamford        CT   45:08  7:16 
   32   8/64   Kinga Zapert         37 F Norwalk         CT   45:09  7:16 
   33  25/74   Kaz Oda              60 M Stamford        CT   45:39  7:21 
   34  26/74   Eric Goulet          40 M Milford         CT   45:52  7:23 
   35  27/74   John Barry           50 M Branford        CT   46:28  7:29 
   36   9/64   Holly Ruhlin         44 F Darien          CT   46:51  7:33 
   37  28/74   Jason Freitag        23 M Norwalk         CT   47:28  7:39 
   38  10/64   Wendy Lynch          43 F New Canaan      CT   47:32  7:39 
   39  29/74   Jim Newman           40 M New Canaan      CT   47:32  7:39 
   40  30/74   Christopher Ahlberg  41 M Fairfield       CT   47:35  7:40 
   41  31/74   Jeff Todd            26 M Stamford        CT   47:38  7:40 
   42  32/74   Ray Palmer           40 M Monroe          CT   47:41  7:41 
   43  33/74   Bruce Kimmel         55 M Norwalk         CT   47:54  7:43 
   44  34/74   Gerry Werner         49 M Norwalk         CT   48:01  7:44 
   45  11/64   Kaori Kuroi          33 F Rye             NY   48:04  7:44 
   46  35/74   Mitch Miller         53 M Wolcott         CT   48:05  7:45 
   47  12/64   Kim Harper           27 F Stamford        CT   48:06  7:45 
   48  13/64   Frances Gray         30 F Old Greenwich   CT   48:09  7:45 
   49  36/74   Clarence Chesney     55 M Norwalk         CT   48:11  7:46 
   50  14/64   Becca DeWeerdt       24 F Bridgeport      CT   48:20  7:47 
   51  37/74   Sharon Simon         39 M Darien          CT   48:26  7:48 
   52  15/64   Christine Finkelstein41 F Wilton          CT   48:38  7:50 
   53  38/74   Zachary Horne        41 M Bethel          CT   48:51  7:52 
   54  39/74   William Mclaughlin   65 M Norwalk         CT   48:54  7:53 
   55  40/74   George Hipp          25 M Cromwell        CT   48:56  7:53 
   56  16/64   ViCToria Beauchemin  39 F Sandy Hook      CT   48:57  7:53 
   57  17/64   Jackie Leonard       39 F Darien          CT   49:00  7:54 
   58  41/74   Chris Dalia          14 M New Canaan      CT   49:20  7:57 
   59  42/74   Sean Fogarty         61 M Stamford        CT   49:26  7:58 
   60  18/64   Erin Bruner          26 F Norwalk         CT   49:30  7:58 
   61  19/64   Camelia Herndon      39 F Stamford        CT   49:53  8:02 
   62  43/74   Nathan Cropper       29 M Stamford        CT   50:06  8:04 
   63  44/74   Corey Fludd          25 M Norwalk         CT   50:07  8:04 
   64  45/74   William Frost        31 M Norwalk         CT   50:10  8:05 
   65  46/74   Radoslaw Zapert      36 M Rowayton        CT   50:16  8:06 
   66  47/74   Jay Elliott          49 M Wilton          CT   50:18  8:06 
   67  48/74   Ken Bruno            31 M Norwalk         CT   50:29  8:08 
   68  20/64   Maria Dumoulin       30 F Norwalk         CT   50:48  8:11 
   69  21/64   Laura Callahan       38 F Wilton          CT   50:49  8:11 
   70  22/64   Jane Hoffman         40 F Wilton          CT   50:50  8:11 
   71  23/64   Lindsey Agens        20 F Wilton          CT   50:51  8:11 
   72  49/74   Richard Laxar        56 M Wilton          CT   51:02  8:13 
   73  50/74   Steve McLeod         34 M Greenwich       CT   51:02  8:13 
   74  51/74   Jason Hine           33 M S. Norwalk      CT   51:21  8:16 
   75  24/64   Dawn Bolling         39 F Norwalk         CT   51:30  8:18 
   76  25/64   Marilyn Richardson   61 F Bridgeport      CT   51:37  8:19 
   77  26/64   Theo Chisholm        53 F Stamford        CT   51:39  8:19 
   78  27/64   Kate Sperry          40 F Darien          CT   51:41  8:19 
   79  52/74   Todd Strechler       36 M Rye Brook       NY   51:50  8:21 
   80  53/74   Elizabeth Dugan      40 M Rye             NY   52:24  8:26 
   81  28/64   Ruth Hernandez       40 F S. Norwalk      CT   52:29  8:27 
   82  29/64   Lorraine Black       37 F Wilton          CT   52:41  8:29 
   83  30/64   Leila Bruno          32 F Norwalk         CT   52:53  8:31 
   84  31/64   Eileen Madaffari     41 F Norwalk         CT   53:03  8:33 
   85  54/74   Michael Coady        60 M New Canaan      CT   53:18  8:35 
   86  55/74   Christopher Gioella  33 M Norwalk         CT   53:19  8:35 
   87  32/64   Vasso Kelly          39 F Rowayton        CT   53:51  8:40 
   88  56/74   Bronson Platt        53 M Norwalk         CT   54:04  8:42 
   89  33/64   Bridget Nester       34 F Guilford        CT   54:07  8:43 
   90  34/64   Rosemary Dreher      48 F Stamford        CT   54:13  8:44 
   91  35/64   Ann Agens            48 F Wilton          CT   54:21  8:45 
   92  57/74   Kevin Cammarata      29 M Norwalk         CT   54:22  8:45 
   93  36/64   Ellen Story          33 F Mt. Vernon      NY   54:23  8:46 
   94  58/74   Bob Newman           41 M Newark          DE   54:25  8:46 
   95  59/74   Pat Shima            62 M Rowayton        CT   54:26  8:46 
   96  37/64   Oryna Starr          41 F Norwalk         CT   54:32  8:47 
   97  38/64   Judy Savitt          63 F Bridgeport      CT   54:40  8:48 
   98  39/64   Elizabeth Besen      35 F New York        NY   54:51  8:50 
   99  40/64   Marti Correa         37 F Wilton          CT   55:05  8:52 
  100  41/64   Marie Ashway         43 F Wilton          CT   56:07  9:02 
  101  60/74   George Moreo         48 M Westport        CT   56:23  9:05 
  102  42/64   Sara Herz            62 F Weston          CT   56:35  9:07 
  103  61/74   Daniel Stepanek      58 M New Canaan      CT   56:41  9:08 
  104  43/64   April Nizlek         18 F Riverside       CT   56:43  9:08 
  105  44/64   Rita Jagodzinski     34 F Stamford        CT   56:52  9:10 
  106  45/64   Nancy Bradley        35 F Norwalk         CT   57:05  9:12 
  107  46/64   Maura Maher          42 F Norwalk         CT   57:06  9:12 
  108  47/64   Kara Wayne           30 F Fairfield       CT   57:21  9:14 
  109  48/64   Denise Cooke         39 F Norwalk         CT   57:54  9:20 
  110  62/74   Carl Cooke           47 M Norwalk         CT   57:55  9:20 
  111  49/64   Fatima Von Ehr       42 F Southport       CT   58:26  9:25 
  112  63/74   Scott Ingreman       43 M Wilton          CT   58:42  9:27 
  113  50/64   Jackie Vincent       34 F Wilton          CT   58:43  9:27 
  114  51/64   Annemarie Kealy      33 F Wilton          CT   58:43  9:27 
  115  52/64   Tricia Kelly         34 F Norwalk         CT   59:00  9:30 
  116  53/64   Melissa Gordon       34 F Pleasantville   NY   59:01  9:30 
  117  54/64   Sharon Powers        51 F Wallingford     CT   59:20  9:33 
  118  55/64   Lida Letowt          40 F Stratford       CT   59:25  9:34 
  119  56/64   Nancy Guerette       48 F Darien          CT   59:31  9:35 
  120  64/74   Dennis Stephens      46 M Norwalk         CT   59:44  9:37 
  121  65/74   Tom Zarem            60 M Norwalk         CT   59:46  9:37 
  122  66/74   David Urban          46 M Stratford       CT 1:00:01  9:40 
  123  67/74   James Gilbert        62 M Stratford       CT 1:00:14  9:42 
  124  57/64   Charlene Calandro    38 F Sandy Hook      CT 1:00:15  9:42 
  125  58/64   SunNY Blick          64 F Stamford        CT 1:00:48  9:47 
  126  59/64   Stephanie Dalia      45 F New Canaan      CT 1:00:48  9:48 
  127  68/74   Allen Yale           52 M Norwalk         CT 1:01:16  9:52 
  128  60/64   Jen Reed             33 F Norwalk         CT 1:01:22  9:53 
  129  69/74   Arthur Wernicke      60 M Norwalk         CT 1:02:12 10:01 
  130  61/64   Alexandra DeMarino   33 F New Canan       CT 1:02:12 10:01 
  131  70/74   Elia Avnayim         51 M Wilton          CT 1:03:58 10:18 
  132  62/64   Susan Nakas          49 F Weston          CT 1:04:03 10:19 
  133  71/74   Richard Linell       60 M Fairfield       CT 1:04:09 10:20 
  134  72/74   Ed Peters            51 M Norwalk         CT 1:07:10 10:49 
  135  63/64   Marisa Soderlund     35 F Fairfield       CT 1:07:11 10:49 
  136  73/74   Robert Niziel        52 M Riverside       CT 1:11:48 11:34 
  137  64/64   Nancy Maloney        48 F Norwalk         CT 1:11:49 11:34 
  138  74/74   Joe Handelman        73 M Katonah         NY 1:13:00 11:45 
  
              ********** AGE-GROUP RESULTS **********
    1    58 Chris Dalia          14 New Canaan         CT   49:20 
    
                        FEMALE AGE GROUP:  16 - 18
    1   104 April Nizlek         18 Riverside          CT   56:43 
                        FEMALE AGE GROUP:  19 - 29
    1    47 Kim Harper           27 Stamford           CT   48:06 
    2    50 Becca DeWeerdt       24 Bridgeport         CT   48:20 
    3    60 ERIN BRUNER          26 NORWALK            CT   49:30 
    
                         MALE AGE GROUP:  19 - 29
    1     4 Jaroslaw Skalik      26 Woodhaven          NY   37:38 
    2    15 SHANE SMITH          21 NORWALK            CT   41:43 
    3    37 Jason Freitag        23 Norwalk            CT   47:28 
    
                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 39
    1    21 SARAH BOLLMAN        38 FAIRFIELD          CT   43:34 
    2    28 Erika Socia          34 Norwalk            CT   44:33 
    3    32 Kinga Zapert         37 Norwalk            CT   45:09 
    
                         MALE AGE GROUP:  30 - 39
    1     2 Mark Clifford        32 Norwalk            CT   33:33 
    2     5 John Schwartz        39 Weston             CT   37:44 
    3     8 Steven Kirsch        33 Ridgefield         CT   39:26
     
                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 49
    1    14 Pascale Butcher      41 Fairfield          CT   41:42 
    2    17 Susan Gold           48 Westport           CT   42:02 
    3    20 Francoise Levinson   49 Cos Cob            CT   43:32 
    
                         MALE AGE GROUP:  40 - 49
    1     3 Jerry Macari         43 New York           NY   33:51 
    2     7 Jack Sirotnik        49 Milford            CT   39:10 
    3    11 Antoni Kielczewski   45 Woodhaven          NY   40:13 
    
                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 59
    1    77 Theo Chisholm        53 Stamford           CT   51:39 
    2   117 Sharon Powers        51 Wallingford        CT   59:20
    
                         MALE AGE GROUP:  50 - 59
    1     6 Tom Hiten            52 Cheshire           CT   38:49 
    2     9 John Samsel          59 Mamaroneck         CT   39:37 
    3    13 John Krasniewicz     52 Old Greenwich      CT   40:59 
                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 69
    1    76 Marilyn Richardson   61 Bridgeport         CT   51:37 
    2    97 JUDY SAVITT          63 BRIDGEPORT         CT   54:40 
    3   102 Sara Herz            62 Weston             CT   56:35 
    
                         MALE AGE GROUP:  60 - 69
    1    23 Kazimierz Modzelews  66 Stamford           CT   43:59 
    2    27 Paul Couzelis        60 Norwalk            CT   44:18 
    3    33 KAZ ODA              60 STAMFORD           CT   45:39 
    
                         MALE AGE GROUP:  70 - 99
    1   138 JOE HANDELMAN        73 KATONAH            NY 1:13:00 

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com