HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Norwalk YMCA
Summer Sizzler
July 13, 2003 -10K
Norwalk, CT

OVERALL WINNERS

Mark Clifford, Norwalk, CT - 34:51
Lisa Cadmus, New Haven, CT - 38:30

nor071301.jpg (106063 bytes) nor071302.jpg (104784 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.gif (6152 bytes)


sun.jpg (12164 bytes)

75 Degrees

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Mark Clifford           Norwalk  CT         33 ***** M 30-39        34:51    5:37/M
       2    Stephen Marsalese       Bronx  NY           37     1 M 30-39        35:52    5:47/M
       3    Frank Tiroletto         Orange  CT          43     1 M 40-49        35:54    5:47/M
       4    David Pantin            New Haven  CT       41     2 M 40-49        36:15    5:51/M
       5    Ken Clark               Somers  CT          40     3 M 40-49        36:42    5:55/M
       6    Beau Alesi              West Islip  NY      29     1 M 20-29        36:52    5:57/M
       7    Michael Munroe          Newington  CT       44     4 M 40-49        37:34    6:04/M
       8    Hank Berkowitz          Rowayton  CT        41     5 M 40-49        37:40    6:05/M
       9    Jay Shiel               Waterbury  CT       19     1 M 13-19        37:53    6:07/M
      10    Chris Wuerth            Hamden  CT          50     1 M 50-59        38:01    6:08/M
      11    Robert Ellis            New York  NY        34     2 M 30-39        38:19    6:11/M
      12    Ken Merrick             Pawling  NY         34     3 M 30-39        38:25    6:12/M
      13    Lisa Cadmus             New Haven  CT       23 ***** F 20-29        38:30    6:13/M
      14    William Sanders         Wethersfield  CT    16     2 M 13-19        38:52    6:16/M
      15    Lou Denaro              Oxford  CT          43     6 M 40-49        39:04    6:18/M
      16    Scott Abercrombie       Yorktown Heights  N 53     2 M 50-59        39:05    6:18/M
      17    Krysztof Modzelewski    Stamford  CT        37     4 M 30-39        39:37    6:23/M
      18    Joe Dolen               Brookfield  CT      48     7 M 40-49        39:44    6:25/M
      19    Jan Sopko               Stamford  CT        22     2 M 20-29        39:55    6:26/M
      20    Heather Crosby          Danbury  CT         29     1 F 20-29        40:15    6:30/M
      21    Brian Fidler            West Haven  CT      32     5 M 30-39        40:22    6:31/M
      22    Yayoi Shimada           New York  NY        32     1 F 30-39        40:25    6:31/M
      23    Michael Ruospo          Stratford  CT       39     6 M 30-39        40:30    6:32/M
      24    David Harris            Carrleton  GA       52     3 M 50-59        40:36    6:33/M
      25    Ed Gorecki              Farmington  CT      49     8 M 40-49        40:56    6:36/M
      26    Bob Hermesch            Croton-On-hudson  N 53     4 M 50-59        41:14    6:39/M
      27    Jerry Yedlin            Branford  CT        45     9 M 40-49        41:30    6:42/M
      28    John Courtmanche        New Haven  CT       60     1 M 60-69        41:40    6:43/M
      29    Jeremy Hewitt           Stratford  CT       20     3 M 20-29        41:42    6:44/M
      30    Thomas Goldschmidt      Buchanan  NY        38     7 M 30-39        41:43    6:44/M
      31    Geraldo Ribeiro         Danbury  CT         46    10 M 40-49        41:50    6:45/M
      32    Kevin Kane              Norwalk  CT         33     8 M 30-39        42:28    6:51/M
      33    Bill Sanders            Wethersfield  CT    49    11 M 40-49        42:33    6:52/M
      34    Nicole Dillon           Stratford  CT       24     2 F 20-29        43:27    7:00/M
      35    Glen Colello            Southport  CT       33     9 M 30-39        43:33    7:01/M
      36    Vic Swaller             Shelton  CT         52     5 M 50-59        43:38    7:02/M
      37    Emmy Stocker            Cos Cob  CT         45     1 F 40-49        43:43    7:03/M
      38    Michele Shawah          Stratford  CT       24     3 F 20-29        44:14    7:08/M
      39    Barbara Ende            Cortlandt Manor  NY 43     2 F 40-49        44:30    7:11/M
      40    Bruce Goulart           Newtown  CT         53     6 M 50-59        44:40    7:12/M
      41    Paul Skritich           Easton  CT          36    10 M 30-39        44:50    7:14/M
      42    Debra Kenney            Yorktown Heights  N 47     3 F 40-49        44:58    7:15/M
      43    Ben Mattheis            Cheshire  CT        49    12 M 40-49        44:58    7:15/M
      44    Christopher Treat       West Haven  CT      29     4 M 20-29        45:07    7:17/M
      45    Sarah Almodovar         Stratford  CT       26     4 F 20-29        45:14    7:18/M
      46    Robert Kelly            Branford  CT        50     7 M 50-59        45:21    7:19/M
      47    Justine Deutsch         Trumbull  CT        21     5 F 20-29        45:29    7:20/M
      48    William Kolbert         Weston  CT          40    13 M 40-49        45:32    7:21/M
      49    Denise Kumrow           Mahopac  NY         32     2 F 30-39        45:36    7:21/M
      50    James Arnone            Middlebury  CT      23     5 M 20-29        45:40    7:22/M
      51    Nancy Bailenson         Yorktown Heights  N 48     4 F 40-49        45:42    7:22/M
      52    Jeffrey Dingwell        Bethlehem  CT       48    14 M 40-49        45:48    7:23/M
      53    Victor Cunningham       Wilton  CT          35    11 M 30-39        46:14    7:27/M
      54    Francoise Levinson      Cos Cob  CT         50     1 F 50-59        46:16    7:28/M
      55    Christopher Hattayer    Hartford  CT        23     6 M 20-29        46:18    7:28/M
      56    Dorrie Harris           Westport  CT        34     3 F 30-39        46:23    7:29/M
      57    Fred Hudak              Torrington  CT      58     8 M 50-59        46:24    7:29/M
      58    John Danforth           Winston-Salem  NC   55     9 M 50-59        46:33    7:30/M
      59    John Danaher            Wilton  CT          51    10 M 50-59        46:41    7:32/M
      60    Rob Polley              Norwalk  CT         44    15 M 40-49        46:48    7:33/M
      61    John Manfredi           Yonkers  NY         40    16 M 40-49        46:51    7:33/M
      62    Jim Martin              Courtland Manor  NY 55    11 M 50-59        46:51    7:33/M
      63    Demetrius Cap           Milford  CT         38    12 M 30-39        46:53    7:34/M
      64    Frank Ennis             Milford  CT         37    13 M 30-39        47:09    7:36/M
      65    Laura Reedy             Lake Peekskill  NY  40     5 F 40-49        47:18    7:38/M
      66    Kazimierz Modzelewski   Stamford  CT        66     2 M 60-69        47:39    7:41/M
      67    Eileen Armstrong        Rowayton  CT        40     6 F 40-49        48:25    7:49/M
      68    Jason Freitag           Norwalk  CT         24     7 M 20-29        48:50    7:53/M
      69    David Furth             Westport  CT        40    17 M 40-49        48:59    7:54/M
      70    Nick Bova               Norwalk  CT         25     8 M 20-29        49:02    7:55/M
      71    Kenneth Ghilardi        West Haven  CT      47    18 M 40-49        49:03    7:55/M
      72    James Barker            North Branford  CT  49    19 M 40-49        49:34    8:00/M
      73    Gerald Guerrero         Scarsdale  NY       26     9 M 20-29        49:34    8:00/M
      74    Robert Hein             Mt. Vernon  NY      56    12 M 50-59        49:43    8:01/M
      75    Oliverio Oramas         Wallingford  CT     54    13 M 50-59        50:00    8:04/M
      76    John Weyrauch           Weston  CT          44    20 M 40-49        50:09    8:05/M
      77    Robert Jelliner         Norwalk  CT         56    14 M 50-59        50:16    8:06/M
      78    Megan Kane              Norwalk  CT         34     4 F 30-39        50:18    8:07/M
      79    George Bossis           Ridgefield  CT      48    21 M 40-49        50:19    8:07/M
      80    Carol Hansen            Croton  NY          57     2 F 50-59        50:37    8:10/M
      81    Rita La Bar             Bronxville  NY      56     3 F 50-59        50:56    8:13/M
      82    Kevin Nolin             Rye  NY             43    22 M 40-49        50:57    8:13/M
      83    Sharon Simon            Darien  CT          39     5 F 30-39        51:12    8:15/M
      84    Jay Elliott             Wilton  CT          49    23 M 40-49        51:14    8:16/M
      85    Carol Zucca             New Milford  CT     45     7 F 40-49        51:24    8:17/M
      86    John Levin              Norwalk  CT         44    24 M 40-49        51:28    8:18/M
      87    Diane Keefe             Norwalk  CT         44     8 F 40-49        51:29    8:18/M
      88    Cindy Scannell          Middlebury  CT      45     9 F 40-49        51:30    8:18/M
      89    Maureen Barry           Mt. Vernon  NY      52     4 F 50-59        51:58    8:23/M
      90    Mike Regan              Wilton  CT          42    25 M 40-49        52:07    8:24/M
      91    Frank Mc Brearity       New Canaan  CT      60     3 M 60-69        52:12    8:25/M
      92    Richard Ingram          Trumbull  CT        51    15 M 50-59        52:31    8:28/M
      93    Dawn Bolling            Norwalk  CT         39     6 F 30-39        52:39    8:30/M
      94    Sarah Destefano         Greenwich  CT       24     6 F 20-29        52:42    8:30/M
      95    Michael Logan           Southport  CT       38    14 M 30-39        52:44    8:30/M
      96    Conrad Vesey            Rye Brook  NY       49    26 M 40-49        52:47    8:31/M
      97    Peter Kolbert           Hastings  NY        40    27 M 40-49        52:59    8:33/M
      98    Steve Mc Leod           Greenwich  CT       34    15 M 30-39        53:02    8:33/M
      99    Jeanine Mc Cann         Monroe  CT          16     1 F 13-19        53:07    8:34/M
     100    Joan Munroe             Newington  CT       48    10 F 40-49        53:15    8:35/M
     101    Stephen Burns           Darien  CT          47    28 M 40-49        53:28    8:37/M
     102    Ken Mc Cann             Monroe  CT          49    29 M 40-49        53:41    8:40/M
     103    Bevan Smith             Bridgeport  CT      37    16 M 30-39        53:43    8:40/M
     104    Francine Pisano         Mahopac  NY         46    11 F 40-49        53:44    8:40/M
     105    Patrick Shima           Rowayton  CT        62     4 M 60-69        53:54    8:42/M
     106    Pierre-Antoine Boulat   Larchmont  NY       43    30 M 40-49        54:06    8:44/M
     107    Tom Conte               Stamford  CT        35    17 M 30-39        54:13    8:45/M
     108    Nikki Hummel            Hastings  NY        40    12 F 40-49        54:15    8:45/M
     109    Lisa Britz              Stamford  CT        34     7 F 30-39        54:20    8:46/M
     110    Jason Hine              Norwalk  CT         33    18 M 30-39        54:26    8:47/M
     111    George Moreo            Westport  CT        48    31 M 40-49        54:58    8:52/M
     112    Frank La Bar            Bronxville  NY      57    16 M 50-59        55:07    8:53/M
     113    Charles Yagielski       Southbury  CT       65     5 M 60-69        55:22    8:56/M
     114    Mark Keim               Weston, Ct  CT      38    19 M 30-39        55:45    9:00/M
     115    Kim Remetta             Milford  CT         48    32 M 40-49        55:54    9:01/M
     116    Kent Nevins             Norwalk  CT         43    33 M 40-49        56:15    9:04/M
     117    Jeffrey Lisman          RIDGEFIELD  CT      24    10 M 20-29        56:42    9:09/M
     118    Jeff Bonistalli         Ridgefield  CT      49    34 M 40-49        57:09    9:13/M
     119    Janine Thomson          White Plains  NY    36     8 F 30-39        57:13    9:14/M
     120    Bob Colby               Larchmont  NY       47    35 M 40-49        57:13    9:14/M
     121    David Feibusch          Thiells  NY         37    20 M 30-39        57:14    9:14/M
     122    Laura Toni              Norwalk  CT         22     7 F 20-29        57:14    9:14/M
     123    Maria Brancarccio       Norwalk  CT         43    13 F 40-49        58:28    9:26/M
     124    Jeff Meier              Norwalk  CT         50    17 M 50-59        58:35    9:27/M
     125    Preeti Sougal           Washington  DC      25     8 F 20-29        58:59    9:31/M
     126    Elliott Mayer           Stamford  CT        46    36 M 40-49        59:35    9:37/M
     127    Donna Cramond           Monroe  CT          53     5 F 50-59      1:00:17    9:43/M
     128    Patti Tower             Greenwich  CT       41    14 F 40-49      1:00:51    9:49/M
     129    Sue Ellen Powell        Bridgeport  CT      40    15 F 40-49      1:01:36    9:56/M
     130    Paul Ribnicky           Stratford  CT       48    37 M 40-49      1:01:38    9:56/M
     131    Laura Conte             Stamford  CT        36     9 F 30-39      1:01:50    9:58/M
     132    Karl Eilers             Danbury  CT         50    18 M 50-59      1:02:00   10:00/M
     133    Jessica Borelli         New Haven  CT       23     9 F 20-29      1:02:19   10:03/M
     134    Allen Yale              Norwalk  CT         53    19 M 50-59      1:03:35   10:15/M
     135    Meghan O' Neil          Milford  CT         19     2 F 13-19      1:03:52   10:18/M
     136    Sharon Powers           Wallingford  CT     51     6 F 50-59      1:05:27   10:33/M
     137    Michelle Broggi         Danbury  CT         40    16 F 40-49      1:06:41   10:45/M
     138    Tracey Owens            Wilton  CT          33    10 F 30-39      1:07:41   10:55/M
     139    Kim Healy               Norwalk  CT         34    11 F 30-39      1:07:43   10:55/M
     140    Carol Benitez           Norwalk  CT         41    17 F 40-49      1:08:03   10:59/M
     141    Denise Kolbert          Weston  CT          37    12 F 30-39      1:08:19   11:01/M
     142    Deborah Cavalier        Bronx  NY           39    13 F 30-39      1:09:04   11:08/M
     143    Peter Smith             Milford  CT         55    20 M 50-59      1:16:14   12:18/M
     144    Patricia Rimkunas       Seymour  CT         45    18 F 40-49      1:18:35   12:40/M
     145    Janice Brown            Newtown  CT         53     7 F 50-59      1:18:47   12:42/M
     146    Eileen O'Sullivan       Milford  CT         34    14 F 30-39      1:21:11   13:06/M
     147    Isabel Senes            West Haven  CT      29    10 F 20-29      1:21:58   13:13/M
     148    Joan Price              Norwalk  CT         62     1 F 60-69      1:23:44   13:30/M

Age Division Results


Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Lisa Cadmus New Haven CT

23

13

38:30

6:13/M

 

Women 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jeanine Mc Cann Monroe CT

16

99

53:07

8:34/M

2

Meghan O' Neil Milford CT

19

135

1:03:52

10:18/M

 

Women 20 To 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Heather Crosby Danbury CT

29

20

40:15

6:30/M

2

Nicole Dillon Stratford CT

24

34

43:27

7:00/M

3

Michele Shawah Stratford CT

24

38

44:14

7:08/M

 

Women 30 To 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Yayoi Shimada New York NY

32

22

40:25

6:31/M

2

Denise Kumrow Mahopac NY

32

49

45:36

7:21/M

3

Dorrie Harris Westport CT

34

56

46:23

7:29/M

 

Women 40 To 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Emmy Stocker Cos Cob CT

45

37

43:43

7:03/M

2

Barbara Ende Cortlandt Manor NY

43

39

44:30

7:11/M

3

Debra Kenney Yorktown Heights NY

47

42

44:58

7:15/M

 

Women 50 To 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Francoise Levinson Cos Cob CT

50

54

46:16

7:28/M

2

Carol Hansen Croton NY

57

80

50:37

8:10/M

3

Rita La Bar Bronxville NY

56

81

50:56

8:13/M

 

Women 60 To 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Joan Price Norwalk CT

62

148

1:23:44

13:30/M

 

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mark Clifford Norwalk CT

33

1

34:51

5:37/M

 

Men 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jay Shiel Waterbury CT

19

9

37:53

6:07/M

2

William Sanders Wethersfield CT

16

14

38:52

6:16/M

 

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Beau Alesi West Islip NY

29

6

36:52

5:57/M

2

Jan Sopko Stamford CT

22

19

39:55

6:26/M

3

Jeremy Hewitt Stratford CT

20

29

41:42

6:44/M

 

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Stephen Marsalese Bronx NY

37

2

35:52

5:47/M

2

Robert Ellis New York NY

34

11

38:19

6:11/M

3

Ken Merrick Pawling NY

34

12

38:25

6:12/M

 

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Frank Tiroletto Orange CT

43

3

35:54

5:47/M

2

David Pantin New Haven CT

41

4

36:15

5:51/M

3

Ken Clark Somers CT

40

5

36:42

5:55/M

 

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Chris Wuerth Hamden CT

50

10

38:01

6:08/M

2

Scott Abercrombie Yorktown Heights NY

53

16

39:05

6:18/M

3

David Harris Carrleton GA

52

24

40:36

6:33/M

 

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Courtmanche New Haven CT

60

28

41:40

6:43/M

2

Kazimierz Modzelewski Stamford CT

66

66

47:39

7:41/M

3

Frank Mc Brearity New Canaan CT

60

91

52:12

8:25/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com