HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Fairfield Prep
Oktoberfest 5K
September 27, 2003 - 5K
Fairfield, CT

OVERALL WINNERS

Brian Coe, Trumbull, CT - 19:03
Kelly Morin-Irwin, Cheshire, CT - 21:33

prep092701.jpg (68255 bytes) prep092702.jpg (70010 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.gif (6152 bytes)


clouds.jpg (13053 bytes)

73 Degrees

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Brian Coe               Trumbull  CT        41 ***** M 30-49        19:03    6:09/M
       2    Kenneth Martin          Trumbull  CT        49 ***** M 30-49        19:13    6:12/M
       3    Paul Doocy              Southport  CT       46 ***** M 30-49        19:51    6:24/M
       4    Jose Moyotl             Bridgeport  CT      0      1 M  0- 0        20:04    6:28/M
       5    Terry Van Hise          New York  NY        17     1 M 16-29        20:06    6:29/M
       6    Roger Baxley            Weston  CT          35     1 M 30-49        20:26    6:35/M
       7    Peter Varone            Shelton  CT         45     2 M 30-49        20:33    6:38/M
       8    Bandit Number   900                                1 M  0- 0        20:33    6:38/M
       9    Bandit Number   901                                2 M  0- 0        20:36    6:39/M
      10    Jeff Falberg            Bridgeport  CT      38     3 M 30-49        20:45    6:42/M
      11    Michael Mckay           Stamford  CT        47     4 M 30-49        20:54    6:45/M
      12    Kevin Salzmann          Stamford  CT        23     2 M 16-29        21:27    6:55/M
      13    Kelly Morin-Irwin       Cheshire  CT        35 ***** F 30-49        21:33    6:57/M
      14    Jon Garrity             Monroe  CT          42     5 M 30-49        23:39    7:38/M
      15    Alexander Lee           Elkton  MD          11     1 M  1-15        23:50    7:41/M
      16    Jikas Thakker           Stamford  CT        23     3 M 16-29        24:07    7:47/M
      17    Timothy Coe             Trumbull  CT        13     2 M  1-15        24:08    7:47/M
      18    Patrick Lennon          Southport  CT       38     6 M 30-49        24:10    7:48/M
      19    Jack Doyle              Hamden  CT          63     1 M 50-99        24:13    7:49/M
      20    Richard Pancoast        Stratford  CT       49     7 M 30-49        24:39    7:57/M
      21    Robert Davis            Naugatuck  CT       52     2 M 50-99        24:40    7:57/M
      22    Bill Mahoney            Trumbull  CT        52     3 M 50-99        24:47    8:00/M
      23    glen gretyak            Easton  CT          51     4 M 50-99        24:51    8:01/M
      24    Charlie Adams           Trumbull  CT        15     3 M  1-15        25:00    8:04/M
      25    Stanislaw Kalinka       Thomaston  CT       56     5 M 50-99        25:21    8:11/M
      26    Chris Hanrahan          Westport  CT        35     8 M 30-49        25:31    8:14/M
      27    Will Culligan           Newtown  CT         15     4 M  1-15        25:53    8:21/M
      28    Michael Corraro         Shelton  CT         48     9 M 30-49        25:59    8:23/M
      29    Matteo Tunioli          Riverside  CT       15     5 M  1-15        26:03    8:24/M
      30    Dawn Bolling            Norwalk  CT         39 ***** F 30-49        26:19    8:29/M
      31    Michael Pida            Fairfield  CT       39    10 M 30-49        26:30    8:33/M
      32    Patrick Bosse           Fairfield  CT       43    11 M 30-49        26:39    8:36/M
      33    Richard Zbrozek         Berlin  CT          56     6 M 50-99        26:47    8:38/M
      34    Max Dober'              Fairfield  CT       15     6 M  1-15        26:56    8:41/M
      35    Michael Mckay           Stamford  CT        12     7 M  1-15        27:00    8:43/M
      36    Matthew Terry           Southport  CT       39    12 M 30-49        27:11    8:46/M
      37    James Terry             Southport  CT       11     8 M  1-15        27:11    8:46/M
      38    Kevin Bosse             Stratford  CT       47    13 M 30-49        27:18    8:48/M
      39    Danielle Burke          Milford  CT         28 ***** F 16-29        27:26    8:51/M
      40    Carlo Tuniolli          Riverside  CT       42    14 M 30-49        27:51    8:59/M
      41    Laura Woods             Shelton  CT         25     1 F 16-29        28:41    9:15/M
      42    Joel Adams              Trumbull  CT        47    15 M 30-49        28:54    9:19/M
      43    marisa sano             West Haven  CT      22     2 F 16-29        28:56    9:20/M
      44    Peter Struzzi           Fairfield  CT       43    16 M 30-49        29:08    9:24/M
      45    Christopher Kucenski    Northford  CT       29     4 M 16-29        29:15    9:26/M
      46    Neil Culligan           Newtown  CT         46    17 M 30-49        29:21    9:28/M
      47    George Huffman          Shelton  CT         46    18 M 30-49        29:27    9:30/M
      48    Anastasios Maurudis     Manchester  CT      35    19 M 30-49        29:36    9:33/M
      49    David Dober             Fairfield  CT       44    20 M 30-49        30:08    9:43/M
      50    Carl Sylvester          Shelton  CT         70     7 M 50-99        30:16    9:46/M
      51    Peter Clark             Trumbull  CT        56     8 M 50-99        30:22    9:48/M
      52    Damien Langan           BRIDGEPORT  CT      53     9 M 50-99        30:35    9:52/M
      53    Anne Farrow             Norwalk  CT         55     1 F 50-99        31:23   10:07/M
      54    Robert Ripley           Easton  CT          54    10 M 50-99        31:47   10:15/M
      55    Denise Ripley           Easton  CT          46     1 F 30-49        31:48   10:15/M
      56    Brendan Terry           Southport  CT        9     9 M  1-15        32:18   10:25/M
      57    Larry Saladin           Fairfield  CT       33    21 M 30-49        32:19   10:25/M
      58    Shannon Pranger         Milford  CT         29     3 F 16-29        33:11   10:42/M
      59    Terri Polley            Norwalk  CT         42     2 F 30-49        33:57   10:57/M
      60    Rob Polley              Norwalk  CT         45    22 M 30-49        33:57   10:57/M
      61    Mustafa Syed            Fairfield  CT       36    23 M 30-49        33:58   10:57/M
      62    Amy Rafael              Trumbull  CT        22     4 F 16-29        34:45   11:13/M
      63    Diane Struzzi           Wethersfield  CT    38     3 F 30-49        35:02   11:18/M
      64    Bobby Wallace           Fairfield  CT       10    10 M  1-15        35:14   11:22/M
      65    Bill Wallace            Fairfield  CT       46    24 M 30-49        35:14   11:22/M
      66    John Carraro            Derby  CT           49    25 M 30-49        35:20   11:24/M
      67    Mark Cantor             Patterson  NY       38    26 M 30-49        38:33   12:26/M
      68    Charles Monahan         Boston  MA          63    11 M 50-99        41:22   13:21/M
      69    Anita Wooten            Riverhead  NY       37     4 F 30-49        43:57   14:11/M
      70    Travis Wooten           Riverhead  NY        7    11 M  1-15        43:58   14:11/M
      71    Lisa Cantor             Patterson  NY       38     5 F 30-49        44:46   14:26/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com


Overall Female Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kelly Morin-Irwin Cheshire CT

35

13

21:33

6:57/M

2

Dawn Bolling Norwalk CT

39

30

26:19

8:29/M

3

Danielle Burke Milford CT

28

39

27:26

8:51/M

 

Women 16 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Laura Woods Shelton CT

25

41

28:41

9:15/M

2

marisa sano West Haven CT

22

43

28:56

9:20/M

3

Shannon Pranger Milford CT

29

58

33:11

10:42/M

 

Women 30 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Denise Ripley Easton CT

46

55

31:48

10:15/M

2

Terri Polley Norwalk CT

42

59

33:57

10:57/M

3

Diane Struzzi Wethersfield CT

38

63

35:02

11:18/M

 

Women 50 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Anne Farrow Norwalk CT

55

53

31:23

10:07/M

 

Overall Male Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Brian Coe Trumbull CT

41

1

19:03

6:09/M

2

Kenneth Martin Trumbull CT

49

2

19:13

6:12/M

3

Paul Doocy Southport CT

46

3

19:51

6:24/M

 

Men No Age Reported

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jose Moyotl Bridgeport CT

0

4

20:04

6:28/M

 

Men 15 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Alexander Lee Elkton MD

11

15

23:50

7:41/M

2

Timothy Coe Trumbull CT

13

17

24:08

7:47/M

3

Charlie Adams Trumbull CT

15

24

25:00

8:04/M

 

Men 16 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Terry Van Hise New York NY

17

5

20:06

6:29/M

2

Kevin Salzmann Stamford CT

23

12

21:27

6:55/M

3

Jikas Thakker Stamford CT

23

16

24:07

7:47/M

 

Men 30 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Roger Baxley Weston CT

35

6

20:26

6:35/M

2

Peter Varone Shelton CT

45

7

20:33

6:38/M

3

Jeff Falberg Bridgeport CT

38

10

20:45

6:42/M

 

Men 50 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jack Doyle Hamden CT

63

19

24:13

7:49/M

2

Robert Davis Naugatuck CT

52

21

24:40

7:57/M

3

Bill Mahoney Trumbull CT

52

22

24:47

8:00/M


Fairfield Prep Alumni

Place

Name City

Age

Age Group

Time

Pace

1

Bill Mahoney Trumbull CT

52

3 M 50-99

24:47

8:00/M

2

Chris Hanrahan Westport CT

35

8 M 30-49

25:31

8:14/M

3

James Terry Southport CT

11

8 M 1-15

27:11

8:46/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com