HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

QCPA Run For Life
April 12, 2003 - 5K

Hamden, CT

OVERALL WINNERS

Richard Brelsford, Hamden, CT - 18:15
Allison Kerr, Wallingford, CT - 19:36

qcpa1.jpg (38114 bytes) qcpa2.jpg (52474 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.gif (6152 bytes)


showers.jpg (14115 bytes)

48 Degrees

Overall Finish List

Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Richard Brelsford       Hamden  CT          22     1 M 20-29        18:15    5:53/M
       2    John Shanley            Hamden  CT          43     1 M 40-49        18:23    5:56/M
       3    Bandit Number   900                                1 M  0- 0        18:26    5:57/M
       4    Michael Munroe          Newington  CT       44     2 M 40-49        19:27    6:16/M
       5    Michael Kerin           Milford  CT         44     3 M 40-49        19:27    6:16/M
       6    Jordan Schmidt          Jamaica Plains  NY  24     2 M 20-29        19:28    6:17/M
       7    Allison Kerr            Wallingford  CT     26     1 F 20-29        19:36    6:19/M
       8    Glenn Costello          Norwich  CT         43     4 M 40-49        20:01    6:27/M
       9    Mary Dunn               Cheshire  CT        51     1 F 50-59        20:06    6:29/M
      10    Shane Hobart            New Haven  CT       30     1 M 30-39        20:24    6:35/M
      11    Brian Fidler            West Haven  CT      32     2 M 30-39        20:44    6:41/M
      12    Michael Didato          Waterford  CT       41     5 M 40-49        20:56    6:45/M
      13    George Dickerson        Wallingford  CT     44     6 M 40-49        21:19    6:53/M
      14    Paul Rabenold           Avon  CT            50     1 M 50-59        21:27    6:55/M
      15    Nicholas Mongillo       Cheshire  CT        43     7 M 40-49        21:47    7:02/M
      16    Ward Willis             Milford  CT         26     3 M 20-29        21:54    7:04/M
      17    Mindy Struwas           West Haven  CT      50     2 F 50-59        21:56    7:05/M
      18    Robert Davis            Naugatuck  CT       51     2 M 50-59        21:57    7:05/M
      19    Kate Schuler            Litchfield  CT      26     2 F 20-29        22:22    7:13/M
      20    Bruce Goulart           Newtown  CT         53     3 M 50-59        22:29    7:15/M
      21    William Buick           Hamden  CT          45     8 M 40-49        22:37    7:18/M
      22    Kelly Morin-Irwin       Cheshire  CT        34     1 F 30-39        22:37    7:18/M
      23    Christina Hernandez     Meriden  CT         24     3 F 20-29        23:07    7:27/M
      24    Paul Marioni            Avon  CT            39     3 M 30-39        23:15    7:30/M
      25    Scott Chesmer           Hamden  CT          29     4 M 20-29        23:31    7:35/M
      26    Derek Shiller           New Haven  CT       17     1 M  1-19        23:38    7:37/M
      27    John Dusza              Guilford  CT        32     4 M 30-39        23:43    7:39/M
      28    Jeanine Mc Cann         Monroe  CT          15     1 F  1-19        23:56    7:43/M
      29    Pam Brewster                                25     4 F 20-29        24:18    7:50/M
      30    Brian Debroff           Trumbull  CT        39     5 M 30-39        24:25    7:53/M
      31    Jerry Le Vasseur        Madison  CT         65     1 M 60-99        24:27    7:53/M
      32    Joan Munroe             Newington  CT       48     1 F 40-49        24:55    8:02/M
      33    Thaddeus Pajor          Wallingford  CT     46     9 M 40-49        25:17    8:09/M
      34    David Loiselle          Kensington  CT      44    10 M 40-49        25:17    8:09/M
      35    Perry Pacini            Hamden  CT          35     6 M 30-39        25:40    8:17/M
      36    Anne Casey              Bridgeport  CT      26     5 F 20-29        25:42    8:17/M
      37    Lisa Ware                                   35     2 F 30-39        25:47    8:19/M
      38    Allan Evans             West Haven  CT      58     4 M 50-59        25:53    8:21/M
      39    Natali Gingoras                             24     6 F 20-29        25:57    8:22/M
      40    David King              Woodbridge  CT      56     5 M 50-59        26:16    8:28/M
      41    Karen Gell              Branford  CT        41     2 F 40-49        26:32    8:34/M
      42    Katie Koritko           Durham  CT          26     7 F 20-29        26:41    8:36/M
      43    Troy Becker             New Haven  CT       24     5 M 20-29        27:21    8:49/M
      44    Tasya Rivera            Hamden  CT          24     8 F 20-29        27:25    8:51/M
      45    Alexander Chabla        Stratford  CT       15     2 M  1-19        27:35    8:54/M
      46    Charles Weisenbach                          16     3 M  1-19        27:36    8:54/M
      47    Richard Zbrozek         Berlin  CT          56     6 M 50-59        27:37    8:55/M
      48    John Goldin             New Haven  CT       53     7 M 50-59        27:43    8:56/M
      49    Charles Yagielski       Southbury  CT       65     2 M 60-99        28:15    9:07/M
      50    Amy Slogesky                                20     9 F 20-29        28:23    9:09/M
      51    Karl Salvati            North Haven  CT     49    11 M 40-49        28:24    9:10/M
      52    Elizabeth Nowak         Guilford  CT        18     2 F  1-19        28:26    9:10/M
      53    Dave Nowak              Guilford  CT        51     8 M 50-59        28:28    9:11/M
      54    Doreen Krokowsy         Prospect  CT        33     3 F 30-39        28:38    9:14/M
      55    Charles Kaywood         Woodbridge  CT      49    12 M 40-49        28:46    9:17/M
      56    Robert Livolski         Wallingford  CT     13     4 M  1-19        28:47    9:17/M
      57    Sara Morton             Hamden  CT          24    10 F 20-29        28:49    9:18/M
      58    Robert Farrell          New Haven  CT       51     9 M 50-59        29:23    9:29/M
      59    Janice Mc Keown         Prospect  CT        56     3 F 50-59        29:36    9:33/M
      60    Jennifer Moseley        Hamden  CT          34     4 F 30-39        30:25    9:49/M
      61    Melanie Champion        Meriden  CT         44     3 F 40-49        31:12   10:04/M
      62    Clifford Libby          East Hampton  CT    53    10 M 50-59        31:36   10:12/M
      63    Beth Woodward           New Haven  CT       23    11 F 20-29        32:24   10:27/M
      64    Alex Bench              Hamden  CT          17     5 M  1-19        32:38   10:32/M
      65    Rivard Jiz              Hamden  CT           7     6 M  1-19        32:54   10:37/M
      66    Karen Feldstein         East Haven  CT      31     5 F 30-39        33:13   10:43/M
      67    William Vasquez         Hamden  CT          46    13 M 40-49        33:27   10:47/M
      68    Terry O'Donnell         Wesr Suffield  CT   47     4 F 40-49        33:34   10:50/M
      69    Ken Kaloustian          Cheshire  CT        57    11 M 50-59        33:34   10:50/M
      70    Bob Schroeder           Branford  CT        57    12 M 50-59        33:58   10:57/M
      71    Michael Ackerman        Fairfield  CT       16     7 M  1-19        34:16   11:03/M
      72    Christina Piselli                           16     3 F  1-19        34:36   11:10/M
      73    Edward Snyder           Wallingford  CT     56    13 M 50-59        34:36   11:10/M
      74    George Whitney          Orange  CT          84     3 M 60-99        35:38   11:30/M
      75    Janice Brown            Norwalk  CT         53     4 F 50-59        37:36   12:08/M
      76    Joy Smith               Wallingford  CT     16     4 F  1-19        38:51   12:32/M
      77    Rebecca Smith           Hamden  CT          18     5 F  1-19        38:51   12:32/M

Age Division Results

Women 19 & Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jeanine Mc Cann Monroe CT

15

28

23:56

7:43/M

2

Elizabeth Nowak Guilford CT

18

52

28:26

9:10/M

3

Christina Piselli  

16

72

34:36

11:10/M

 

Women 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Allison Kerr Wallingford CT

26

7

19:36

6:19/M

2

Kate Schuler Litchfield CT

26

19

22:22

7:13/M

3

Christina Hernandez Meriden CT

24

23

23:07

7:27/M

 

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kelly Morin-Irwin Cheshire CT

34

22

22:37

7:18/M

2

Lisa Ware  

35

37

25:47

8:19/M

3

Doreen Krokowsy Prospect CT

33

54

28:38

9:14/M

 

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Joan Munroe Newington CT

48

32

24:55

8:02/M

2

Karen Gell Branford CT

41

41

26:32

8:34/M

3

Melanie Champion Meriden CT

44

61

31:12

10:04/M

 

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mary Dunn Cheshire CT

51

9

20:06

6:29/M

2

Mindy Struwas West Haven CT

50

17

21:56

7:05/M

3

Janice Mc Keown Prospect CT

56

59

29:36

9:33/M

 

Men 19 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Derek Shiller New Haven CT

17

26

23:38

7:37/M

2

Alexander Chabla Stratford CT

15

45

27:35

8:54/M

3

Charles Weisenbach  

16

46

27:36

8:54/M

 

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Richard Brelsford Hamden CT

22

1

18:15

5:53/M

2

Jordan Schmidt Jamaica Plains NY

24

6

19:28

6:17/M

3

Ward Willis Milford CT

26

16

21:54

7:04/M

 

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Shane Hobart New Haven CT

30

10

20:24

6:35/M

2

Brian Fidler West Haven CT

32

11

20:44

6:41/M

3

Paul Marioni Avon CT

39

24

23:15

7:30/M

 

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Shanley Hamden CT

43

2

18:23

5:56/M

2

Michael Munroe Newington CT

44

4

19:27

6:16/M

3

Michael Kerin Milford CT

44

5

19:27

6:16/M

 

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Paul Rabenold Avon CT

50

14

21:27

6:55/M

2

Robert Davis Naugatuck CT

51

18

21:57

7:05/M

3

Bruce Goulart Newtown CT

53

20

22:29

7:15/M

 

Men 60 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jerry Le Vasseur Madison CT

65

31

24:27

7:53/M

2

Charles Yagielski Southbury CT

65

49

28:15

9:07/M

3

George Whitney Orange CT

84

74

35:38

11:30/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com