HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Spring Fling 5K
Ridgefield, CT - 5K

April 5, 2003

OVERALL WINNERS

Wes Byerly, Ridgefield, CT - 18:49
Laura Simons, New Fairfield, CT -  22:01

Timing & Results by:
RACE ORGANIZERS


 Overal    Name                      City          Bib No Age   Age Group          Time      P
     1   Wes Byerly              Ridgefield  CT       94  50      1M 50-99        18:49.0  18:
     2   Christopher Hoelck      Danbury  CT          53  38      1M 16-39        19:03.0  19:
     3   Paul Schmidt            Ridgefield  CT       47  46      1M 40-49        19:31.0  19:
     4   Tony Smyth              Ridgefield  CT       97  43      2M 40-49        20:59.0  20:
     5   Alan Bates              Ridgefield  CT       45  44      3M 40-49        21:19.0  21:
     6   Tim Debaney             Ridgefield  CT      100  40      4M 40-49        21:26.0  21:
     7   Laura Simons            New Fairfield  CT    74  13      1F 13-15        22:01.0  22:
     8   Rich Mathes             Ridgefield  CT       58  35      2M 16-39        22:16.0  22:
     9   Len Sedney              Ridgefield  CT       68  51      2M 50-99        22:16.0  22:
    10   Sean Breen              Ridgefield  CT       96  31      3M 16-39        22:42.0  22:
    11   Bill Gross              ridgefield  CT       85  49      5M 40-49        23:33.0  23:
    12   Steve Mortinger         Ridgefield  CT       87  38      4M 16-39        23:36.0  23:
    13   Matt Sheehan            Kent Lakes  NY       92  41      6M 40-49        23:47.0  23:
    14   Richard Kalriess        ridgefield  CT       49  50      3M 50-99        23:49.0  23:
    15   John Hannigan           Ridgefield  CT       44  42      7M 40-49        24:30.0  24:
    16   Conor Walsh             Ridgefield  CT       43  13      1M 13-15        24:31.0  24:
    17   Fred Marshall           Ridgefield  CT      103  39      5M 16-39        24:34.0  24:
    18   Amanda Hoecker          Ridgefield  CT       64  11      1F  0-12        25:06.0  25:
    19   Bernie Hoecker          Ridgefield  CT       65  45      8M 40-49        25:27.0  25:
    20   Thomas Fisher           Ridgefield  CT       80  13      2M 13-15        25:28.0  25:
    21   James Fisher            Ridgefield  CT       79  11      1M  0-12        25:30.0  25:
    22   Paul Kuehner            Ridgefield  CT       93  38      6M 16-39        25:32.0  25:
    23   Karen Ballard           Ridgefield  CT       90  15      2F 13-15        25:37.0  25:
    24   Gene Smith              Ridgefield  CT      102  38      7M 16-39        25:44.0  25:
    25   Lucy Parrish            Ridgefield  CT       69  10      2F  0-12        25:46.0  25:
    26   Julie Magrath           Norwalk  CT          82  51      1F 50-99        26:12.0  26:
    27   Shauna Ferguson         Ridgefield  CT       67  40      1F 40-49        26:36.0  26:
    28   Susan Weber             Ridgefield  CT       95  39      1F 16-39        26:41.0  26:
    29   Mary Ellen Loncto       Ridgefield  CT       41  61      2F 50-99        27:25.0  27:
    30   Angela Mysteriosa       Norwalk  CT          81  15      3F 13-15        27:33.0  27:
    31   Chris Loehr             Ridgefield  CT       89  13      3M 13-15        27:34.0  27:
    32   Natalie Bates           Ridgefield  CT       46  13      4F 13-15        27:39.0  27:
    33   Brian Murray            Stamford  CT        101  35      8M 16-39        27:47.0  27:
    34   Alexa Darling                               107  11      3F  0-12        27:56.0  27:
    35   Jennifer Simons         New Fairfield  CT    73  11      4F  0-12        28:01.0  28:
    36   Amy Close               Ridgefield  CT       54  38      2F 16-39        28:18.0  28:
    37   Janet Simons            New Fairfield  CT    72  47      2F 40-49        29:05.0  29:
    38   Thad Belfanti           Ridgefield  CT       76  38      9M 16-39        29:11.0  29:
    39   Michael Parrish         Ridgefield  CT       71  46      9M 40-49        29:12.0  29:
    40   Hannah Parrish          Ridgefield  CT       70  10      5F  0-12        29:19.0  29:
    41   David Ayre              Ridgefield  CT       51  42     10M 40-49        29:51.0  29:
    42   Victoria Ayre           Ridgefield  CT       52  10      6F  0-12        30:04.0  30:
    43   Kelly Jorgenson         Ridgefield  CT      106  11      7F  0-12        30:05.0  30:
    44   Kathy Mathes            Ridgefield  CT       59  33      3F 16-39        30:07.0  30:
    45   Corey Smith             Brewster  NY         60  31      4F 16-39        30:08.0  30:
    46   Denis Loncto            Ridgefield  CT       42  62      4M 50-99        30:12.0  30:
    47   John Freeman            Redding  CT          62  38     10M 16-39        30:31.0  30:
    48   Kate Freeman            Redding  CT          63  37      5F 16-39        30:32.0  30:
    49   Colleen Minchik         Ridgefield  CT       84  45      3F 40-49        30:50.0  30:50/M
    50   Kim Scala               Ridgefield  CT       91  44      4F 40-49        31:22.0  31:
    51   Erin Fahey                                  105  12      8F  0-12        31:23.0  31:
    52   Christina Lawrance      Redding  CT          99  12      9F  0-12        32:37.0  32:
    53   Claire Okrongly         Ridgefield  CT       98  11     10F  0-12        32:37.0  32:
    54   Darcy York              Ridgefield  CT       55  11     11F  0-12        32:58.0  32:
    55   Shannon Belfanti        Ridgefield  CT       77  12     12F  0-12        34:41.0  34:
    56   David Okrongly          Ridgefield  CT       50  44     11M 40-49        35:01.0  35:
    57   Alyssa Lopez            Ridgefield  CT       48  11     13F  0-12        41:56.0  41:
    58   Rebecca Howell          Ridgefield  CT      104  11     14F  0-12        41:57.0  41:
    59   Matthew Close           ridgefield  CT       56  38     11M 16-39        45:16.0  45:
    60   Barri Belfanti          Ridgefield  CT       78  39     12M 16-39        48:50.0  48:50/M

AGE DIVISION RESULTS
    Female U-12
   Place      Name                   City               Age  Bib No Overall     Time    Pace
       1 * Amanda Hoecker           Ridgefield  CT      11      64      18     25:06.0  25:06/M
       2 * Lucy Parrish             Ridgefield  CT      10      69      25     25:46.0  25:46/M
       3   Alexa Darling                                11     107      34     27:56.0  27:56/M
       4   Jennifer Simons          New Fairfield  CT   11      73      35     28:01.0  28:01/M
       5   Hannah Parrish           Ridgefield  CT      10      70      40     29:19.0  29:19/M
       6   Victoria Ayre            Ridgefield  CT      10      52      42     30:04.0  30:04/M
       7   Kelly Jorgenson          Ridgefield  CT      11     106      43     30:05.0  30:05/M
       8   Erin Fahey                                   12     105      51     31:23.0  31:23/M
       9   Christina Lawrance       Redding  CT         12      99      52     32:37.0  32:37/M
      10   Claire Okrongly          Ridgefield  CT      11      98      53     32:37.0  32:37/M
      11   Darcy York               Ridgefield  CT      11      55      54     32:58.0  32:58/M
      12   Shannon Belfanti         Ridgefield  CT      12      77      55     34:41.0  34:41/M
      13   Alyssa Lopez             Ridgefield  CT      11      48      57     41:56.0  41:56/M
      14   Rebecca Howell           Ridgefield  CT      11     104      58     41:57.0  41:57/M
    Female 13-15
   Place      Name                   City               Age  Bib No Overall     Time    Pace
       1 * Laura Simons             New Fairfield  CT   13      74       7     22:01.0  22:01/M
       2 * Karen Ballard            Ridgefield  CT      15      90      23     25:37.0  25:37/M
       3   Angela Mysteriosa        Norwalk  CT         15      81      30     27:33.0  27:33/M
       4   Natalie Bates            Ridgefield  CT      13      46      32     27:39.0  27:39/M
    Female - Open
   Place      Name                   City               Age  Bib No Overall     Time    Pace
       1 * Susan Weber              Ridgefield  CT      39      95      28     26:41.0  26:41/M
       2 * Amy Close                Ridgefield  CT      38      54      36     28:18.0  28:18/M
       3   Kathy Mathes             Ridgefield  CT      33      59      44     30:07.0  30:07/M
       4   Corey Smith              Brewster  NY        31      60      45     30:08.0  30:08/M
       5   Kate Freeman             Redding  CT         37      63      48     30:32.0  30:32/M
    Women 40 to 49
   Place      Name                   City               Age  Bib No Overall     Time    Pace
       1   Shauna Ferguson          Ridgefield  CT      40      67      27     26:36.0  26:36/M
       2   Janet Simons             New Fairfield  CT   47      72      37     29:05.0  29:05/M
       3   Colleen Minchik          Ridgefield  CT      45      84      49     30:50.0  30:50/M
       4   Kim Scala                Ridgefield  CT      44      91      50     31:22.0  31:22/M
    Female Over 50
   Place      Name                   City               Age  Bib No Overall     Time    Pace
       1 * Julie Magrath            Norwalk  CT         51      82      26     26:12.0  26:12/M
       2 * Mary Ellen Loncto        Ridgefield  CT      61      41      29     27:25.0  27:25/M



    Male U-12
   Place      Name                   City               Age  Bib No Overall     Time    Pace
       1 * James Fisher             Ridgefield  CT      11      79      21     25:30.0  25:30/M
    Male 13-15
   Place      Name                   City               Age  Bib No Overall     Time    Pace
       1 * Conor Walsh              Ridgefield  CT      13      43      16     24:31.0  24:31/M
       2 * Thomas Fisher            Ridgefield  CT      13      80      20     25:28.0  25:28/M
       3   Chris Loehr              Ridgefield  CT      13      89      31     27:34.0  27:34/M
    Men Open
   Place      Name                   City               Age  Bib No Overall     Time    Pace
       1 * Christopher Hoelck       Danbury  CT         38      53       2     19:03.0  19:03/M
       2 * Rich Mathes              Ridgefield  CT      35      58       8     22:16.0  22:16/M
       3   Sean Breen               Ridgefield  CT      31      96      10     22:42.0  22:42/M
       4   Steve Mortinger          Ridgefield  CT      38      87      12     23:36.0  23:36/M
       5   Fred Marshall            Ridgefield  CT      39     103      17     24:34.0  24:34/M
       6   Paul Kuehner             Ridgefield  CT      38      93      22     25:32.0  25:32/M
       7   Gene Smith               Ridgefield  CT      38     102      24     25:44.0  25:44/M
       8   Brian Murray             Stamford  CT        35     101      33     27:47.0  27:47/M
       9   Thad Belfanti            Ridgefield  CT      38      76      38     29:11.0  29:11/M
      10   John Freeman             Redding  CT         38      62      47     30:31.0  30:31/M
      11   Matthew Close            ridgefield  CT      38      56      59     45:16.0  45:16/M
      12   Barri Belfanti           Ridgefield  CT      39      78      60     48:50.0  48:50/M
    Men 40 to 49
   Place      Name                   City               Age  Bib No Overall     Time    Pace
       1 * Paul Schmidt             Ridgefield  CT      46      47       3     19:31.0  19:31/M
       2 * Tony Smyth               Ridgefield  CT      43      97       4     20:59.0  20:59/M
       3   Alan Bates               Ridgefield  CT      44      45       5     21:19.0  21:19/M
       4   Tim Debaney              Ridgefield  CT      40     100       6     21:26.0  21:26/M
       5   Bill Gross               ridgefield  CT      49      85      11     23:33.0  23:33/M
       6   Matt Sheehan             Kent Lakes  NY      41      92      13     23:47.0  23:47/M
       7   John Hannigan            Ridgefield  CT      42      44      15     24:30.0  24:30/M
       8   Bernie Hoecker           Ridgefield  CT      45      65      19     25:27.0  25:27/M
       9   Michael Parrish          Ridgefield  CT      46      71      39     29:12.0  29:12/M
      10   David Ayre               Ridgefield  CT      42      51      41     29:51.0  29:51/M
    Men 40 to 49
   Place      Name                   City               Age  Bib No Overall     Time    Pace
      11   David Okrongly           Ridgefield  CT      44      50      56     35:01.0  35:01/M
    Male Over 50
   Place      Name                   City               Age  Bib No Overall     Time    Pace
       1 * Wes Byerly               Ridgefield  CT      50      94       1     18:49.0  18:49/M
       2 * Len Sedney               Ridgefield  CT      51      68       9     22:16.0  22:16/M
       3   Richard Kalriess         ridgefield  CT      50      49      14     23:49.0  23:49/M
       4   Denis Loncto             Ridgefield  CT      62      42      46     30:12.0  30:12/M

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com