HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Spring Sprint
Orange, CT - 5K

May 4, 2003

OVERALL WINNERS

Chris Dickerson, Woodbridge, CT - 16:40
Mindy Struwas, West Haven, CT - 20:14

Timing & Results by:
Club CT


          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE

    1           Chris Dickerson, 37, Woodbridge, CT         16:40    5:22
    2    1  MM  Ian Frankel, 45, Madison, CT                17:48    5:44
    3    2  MM  David Pantin, 41, New Haven, CT             18:31    5:57
    4    1  MO  Brian Fidler, 32, West Haven, CT            18:48    6:03
    5    2  MO  Allen Dvarskas, 24, Old Saybrook            18:51    6:04
    6    3  MM  Gary DuBois, 45, Milford, CT                19:19    6:13
    7    4  MM  Jerry Yedlin, 45, Branford, CT              19:54    6:24
    8    5  MM  Richard Franchi, 44, Derby, CT              20:05    6:28
    9    6  MM  Dave Chameides, 44, Ansonia, CT             20:06    6:28
   10    7  MM  Bruce Beebe, 41, Madison, CT                20:11    6:30
    1           Mindy Struwas, 50*, West Haven, CT          20:14    6:31
   11    8  MM  Albert Post, 44, Orange, CT                 20:19    6:32
   12    3  MO  Paul Hayes, 31, Stratford, CT               20:22    6:33
   13    1  MG  Paul Koelle, 50, East Haven, CT             20:36    6:38
   14    2  MG  Robert Stephenson, 54, Milford, CT          20:46    6:41
    2    1  FO  Colleen Crane, 32*, Woodbridge, CT          21:05    6:47
   15    9  MM  Kevin Ryan, 44, Orange, CT                  21:09    6:48
   16   10  MM  Brian Burrows, 46, Milford, CT              21:11    6:49
   17    4  MO  Michael Uehlein, 37, Clinton, CT            21:11    6:49
   18   11  MM  Brian Carney, 47, Orange, CT                21:18    6:51
   19    5  MO  Carl Edelen, 31, New Haven, CT              21:35    6:57
   20    3  MG  Robert Orgovan, 56, Ansonia, CT             21:38    6:58
   21   12  MM  Dean Morgan, 41, Orange, CT                 21:41    6:59
   22    6  MO  Rob Huie, 26, New Haven, CT                 21:49    7:01
   23   13  MM  Wayne Cable, 47, Bethany, CT                22:00    7:05
   24   14  MM  Robert Sousa, 42, Orange, CT                22:30    7:14
    3    1  FM  Karen Klarman, 42*, Branford, CT            22:48    7:20
    4    2  FO  Devin Markle, 20*, Bethany, CT              22:55    7:23
   25    7  MO  Thad Gnidula, 29, Orange, CT                23:07    7:26
   26   15  MM  Jack Simko, 44, Hamden, CT                  23:12    7:28
   27   16  MM  Mario Guevara, 43, Woodbridge, CT           23:13    7:28
   28    1  MGM Jack Doyle, 63, Hamden, CT                  23:30    7:34
    5    3  FO  Tracy Goldwitz, 31*, Orange, CT             23:45    7:39
   29   17  MM  Kim "Ayce" Remetta, 48, Milford, CT         23:54    7:42
   30   18  MM  Michael Buchina, 44, New Haven, CT          23:57    7:43
   31    1  MT  Anthony Cramond, 12, Monroe, CT             24:01    7:44
    6    2  FM  Hilly Einbinder, 46*, Orange, CT            24:02    7:44
   32    2  MT  Asher Brandt, 12, Orange, CT                24:03    7:45
   33   19  MM  Gary Tilbe, 41, Oxford, CT                  24:15    7:48
   34    4  MG  Richard Fidler, 56, New Haven, CT           24:26    7:52
   35    8  MO  Roger Gosciminski, 26, Milford, CT          24:34    7:54
   36   20  MM  Tom Calder, 42, Guilford, CT                24:36    7:55
   37    9  MO  Oni Chukern, 38, Orange, CT                 24:36    7:55
   38    5  MG  Richard Rottman, 57, Orange, CT             24:37    7:55
    7    3  FM  Lauren Pite, 44*, Orange, CT                24:43    7:57
   39    2  MGM Joseph Dellamarggio, 63, Milford, CT        24:45    7:58
   40   10  MO  Fred DeDomenico, 37, Orange, CT             24:46    7:58
    8    4  FO  Laurie Strotman, 25*, New Haven, CT         24:48    7:59
   41   11  MO  Stanley Patterson, 26, Milford, CT          24:48    7:59
   42    3  MGM Hugh Cafferty, 60, Guilford, CT             24:53    8:01
   43   12  MO  Joseph Pietrafesa, 36, Orange, CT           25:00    8:03
    9    5  FO  Michelle Huie, 27*, New Haven, CT           25:14    8:07
   10    6  FO  Ariel Brandt, 25*, Derby, CT                25:23    8:10
   44    6  MG  Richard Zbrozek, 56, Berlin, CT             25:30    8:12
   11    4  FM  Carol Asperelli, 43*, Woodbridge, CT        25:33    8:13
   45    4  MGM Gerald Patrick, 63, Milford, CT             25:42    8:16
   46   21  MM  Timothy Connor, 42, Oxford, CT              25:43    8:17
   47    7  MG  Allan Sherwood, 53, Wallingford, CT         25:45    8:17
   48    8  MG  Steve Strom, 52, New Haven, CT              25:48    8:18
   12    7  FO  Sara Waite, 36*, Milford, CT                25:49    8:19
   13    1  FGM Susan Rosenberg, 50*, Orange, CT            25:52    8:20
   49   13  MO  Nick Benivengo, 37, Orange, CT              26:01    8:22
   50   22  MM  Charles Kaywood, 49, Woodbridge, CT         26:05    8:24
   14    1  FG  Karen Dorney, 61*, Orange, CT               26:21    8:29
   15    5  FM  Patricia Bontatibus, 45*, Branford, CT      26:23    8:30
   51    3  MT  John Michael Galaty, 11, Trumbull, CT       26:46    8:37
   16    8  FO  Alice Caple, 34*, Ansonia, CT               26:47    8:37
   17    9  FO  Sheryl Combs, 31*, Hamden, CT               26:56    8:40
   18   10  FO  Robin Einbinder, 39*, Orange, CT            26:59    8:41
   52   14  MO  Tom Nuzum, 29, Narragansett, RI             27:04    8:43
   53   23  MM  Joseph Steele, 49, New Haven, CT            27:08    8:44
   19    6  FM  Carol Martin, 40*, Orange, CT               27:17    8:47
   20    7  FM  Cheryl McGirl, 43*, Wallingford, CT         27:20    8:48
   54   24  MM  James Rooney, 44, Bethany, CT               27:23    8:49
   21    8  FM  Maria Rockoff, 46*, Easton, CT              27:25    8:50
   55    4  MT  Josh Styles, 14, Branford, CT               27:31    8:52
   56   25  MM  Jerry Meshell, 47, Orange, CT               27:32    8:52
   22   11  FO  Rebecca Lamb, 32*, New Haven, CT            27:50    8:57
   23    2  FGM Noel Brei, 51*, Orange, CT                  27:52    8:58
   24   12  FO  Michelle Brei, 24*, New Haven, CT           27:53    8:58
   57   15  MO  John Horne, 32, Branford, CT                27:53    8:59
   58   16  MO  Wallace Marshall, 35, New Haven, CT         27:54    8:59
   25    9  FM  Elizabeth Lionetti, 43*, Derby, CT          27:55    8:59
   59   17  MO  Chris Pates, 36, East Haven, CT             28:03    9:02
   60   18  MO  Martin Gad, 38, Orange, CT                  28:10    9:04
   26   13  FO  Christie Bailey, 38*, Shelton, CT           28:21    9:07
   27   10  FM  Kathleen Richardson, 43*, Trumbull, CT      28:33    9:12
   28   14  FO  Jeanne Mullins, 32*, Northford, CT          28:49    9:16
   29   15  FO  Michelle Pearce, 25*, New Haven, CT         28:56    9:19
   61    5  MT  Douglas Traumer, 13, Woodbridge, CT         29:14    9:25
   30   16  FO  Kerry DeDomenico, 37*, Orange, CT           29:27    9:29
   62    5  MGM Stuart Klarman, 65, Branford, CT            29:33    9:31
   31   17  FO  Katherine Schneider, 36*, Guilford, CT      29:42    9:34
   32    3  FGM Donna Cramond, 53*, Monroe, CT              30:06    9:41
   33    4  FGM Terese Mak, 50*, Bridgeport, CT             31:00    9:59
   34   18  FO  Amy Grey, 27*, East Haven, CT               31:17   10:04
   63   19  MO  Joan Kreiger, 38, Orange, CT                31:20   10:05
   64    6  MGM George Whitney, 84, Orange, CT              31:41   10:12
   35   11  FM  Jane Brown, 48*, Wallingford, CT            31:59   10:18
   36   12  FM  Jane Ambrozailis, 48*, Waterbury, CT        32:00   10:18
   37    1  FT  Kristen Ianniello, 14*, Orange, CT          32:01   10:18
   38   19  FO  Maria DeGennaro, 28*, White Plains, NY      32:02   10:19
   39   13  FM  Florence Sarigianis, 45*, Orange, CT        33:11   10:41
   40    2  FT  Eleni Sarigianis, 16*, Orange, CT           33:12   10:41
   41   14  FM  Deb Carabetta, 48*, Orange, CT              33:31   10:47
   42   20  FO  Kelly Burns, 31*, West Haven, CT            34:28   11:06
   65   26  MM  Gus Davis, 45, Orange, CT                   35:22   11:23
   66    7  MGM Austin Ross, 81, Madison, CT                36:37   11:47
   43    3  FT  Aubree Goldwitz, 10*, Orange, CT            36:58   11:54
   67   27  MM  Edward Perkowski, 48, Stratford, CT         37:20   12:01
   68    9  MG  Edward Snyder, 56, Wallingford, CT          38:17   12:19
   44   15  FM  Laurie Baril, 46*, Cheshire, CT             38:18   12:20
"*" indicates females
5 finishers among Men 19 & Under
19 finishers among Men 20 - 39
27 finishers among Men 40 - 49
9 finishers among Men 50 - 59
7 finishers among Men 60 & Up
3 finishers among Women 19 & Under
20 finishers among Women 20 - 39
15 finishers among Women 40 - 49
4 finishers among Women 50 - 59
1 finishers among Women 60 & Up
68 male finishers
44 female finishers
112 total finishers

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


Open Men
    1    1  MO  Chris Dickerson, 37, Woodbridge, CT         16:40    5:22

Open Women
    1    1  FGM Mindy Struwas, 50, West Haven, CT           20:14    6:31

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE

Men 19 & Under
   31    1      Anthony Cramond, 12, Monroe, CT             24:01    7:44
   32    2      Asher Brandt, 12, Orange, CT                24:03    7:45
   51    3      John Michael Galaty, 11, Trumbull, CT       26:46    8:37
   55    4      Josh Styles, 14, Branford, CT               27:31    8:52
   61    5      Douglas Traumer, 13, Woodbridge, CT         29:14    9:25

Men 20 - 39
    4    1      Brian Fidler, 32, West Haven, CT            18:48    6:03
    5    2      Allen Dvarskas, 24, Old Saybrook            18:51    6:04
   12    3      Paul Hayes, 31, Stratford, CT               20:22    6:33
   17    4      Michael Uehlein, 37, Clinton, CT            21:11    6:49
   19    5      Carl Edelen, 31, New Haven, CT              21:35    6:57

Men 40 - 49
    2    1      Ian Frankel, 45, Madison, CT                17:48    5:44
    3    2      David Pantin, 41, New Haven, CT             18:31    5:57
    6    3      Gary DuBois, 45, Milford, CT                19:19    6:13
    7    4      Jerry Yedlin, 45, Branford, CT              19:54    6:24
    8    5      Richard Franchi, 44, Derby, CT              20:05    6:28

Men 50 - 59
   13    1      Paul Koelle, 50, East Haven, CT             20:36    6:38
   14    2      Robert Stephenson, 54, Milford, CT          20:46    6:41
   20    3      Robert Orgovan, 56, Ansonia, CT             21:38    6:58
   34    4      Richard Fidler, 56, New Haven, CT           24:26    7:52
   38    5      Richard Rottman, 57, Orange, CT             24:37    7:55

Men 60 & Up
   28    1      Jack Doyle, 63, Hamden, CT                  23:30    7:34
   39    2      Joseph Dellamarggio, 63, Milford, CT        24:45    7:58
   42    3      Hugh Cafferty, 60, Guilford, CT             24:53    8:01
   45    4      Gerald Patrick, 63, Milford, CT             25:42    8:16
   62    5      Stuart Klarman, 65, Branford, CT            29:33    9:31

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE

Women 19 & Under
   37    1      Kristen Ianniello, 14, Orange, CT           32:01   10:18
   40    2      Eleni Sarigianis, 16, Orange, CT            33:12   10:41
   43    3      Aubree Goldwitz, 10, Orange, CT             36:58   11:54

Women 20 - 39
    2    1      Colleen Crane, 32, Woodbridge, CT           21:05    6:47
    4    2      Devin Markle, 20, Bethany, CT               22:55    7:23
    5    3      Tracy Goldwitz, 31, Orange, CT              23:45    7:39
    8    4      Laurie Strotman, 25, New Haven, CT          24:48    7:59
    9    5      Michelle Huie, 27, New Haven, CT            25:14    8:07

Women 40 - 49
    3    1      Karen Klarman, 42, Branford, CT             22:48    7:20
    6    2      Hilly Einbinder, 46, Orange, CT             24:02    7:44
    7    3      Lauren Pite, 44, Orange, CT                 24:43    7:57
   11    4      Carol Asperelli, 43, Woodbridge, CT         25:33    8:13
   15    5      Patricia Bontatibus, 45, Branford, CT       26:23    8:30

Women 50 - 59
   13    1      Susan Rosenberg, 50, Orange, CT             25:52    8:20
   23    2      Noel Brei, 51, Orange, CT                   27:52    8:58
   32    3      Donna Cramond, 53, Monroe, CT               30:06    9:41
   33    4      Terese Mak, 50, Bridgeport, CT              31:00    9:59

Women 60 & Up
   14    1      Karen Dorney, 61, Orange, CT                26:21    8:29

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com