HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Stratford
Turkey Day Trot
November 27, 2003 - 5K
Stratford, CT

OVERALL WINNERS

Ryan Pancoast, Stratford, CT - 16:26
Alexis Roy, Old Bridge, NJ - 19:33

stfd112701.jpg (91420 bytes) stfd112702.jpg (84614 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.gif (6152 bytes)


sun.jpg (12164 bytes)

39 Degrees

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Ryan Pancoast           Stratford  CT       20 ***** M 20-29        16:26    5:18/M
       2    Stephen Barone          Trumbull  CT        19     1 M 13-19        17:08    5:32/M
       3    John ToMac              Stratford  CT       22     1 M 20-29        17:10    5:32/M
       4    Robert Barker III       Wallingford  CT     28     2 M 20-29        17:18    5:35/M
       5    Spenser Hennes          West Haven  CT      16     2 M 13-19        17:29    5:38/M
       6    Brian Coe               Trumbull  CT        41     1 M 40-49        18:03    5:49/M
       7    Carlos Sanchez          Stratford  CT       36     1 M 30-39        18:30    5:58/M
       8    Ryan Cunningham         West Haven  CT      16     3 M 13-19        18:34    5:59/M
       9    Michael Ruospo          Stratford  CT       39     2 M 30-39        18:35    6:00/M
      10    Craig Zysk              Shelton  CT         45     2 M 40-49        18:44    6:03/M
      11    Vance Dean              Southington  CT     46     3 M 40-49        18:52    6:05/M
      12    Kyle Griffiths          West Haven  CT      16     4 M 13-19        19:01    6:08/M
      13    Alan Distassio          Fairfield  CT       33     3 M 30-39        19:09    6:11/M
      14    Ward Willis             Milford  CT         27     3 M 20-29        19:16    6:13/M
      15    Daniel O'Reilly         Branford  CT        16     5 M 13-19        19:19    6:14/M
      16    Jeff Falberg            Bridgeport  CT      38     4 M 30-39        19:20    6:14/M
      17    Kenneth Martin          Trumbull  CT        49     4 M 40-49        19:24    6:15/M
      18    Alexis Roy              Old Bridge  NJ      15 ***** F 13-19        19:33    6:18/M
      19    Marty Schaivone         Bridgeport  CT      50     1 M 50-59        19:33    6:18/M
      20    Kenneth Martin Jr       Trumbull  CT        26     4 M 20-29        19:54    6:25/M
      21    Kelly Morin-Irwin       Cheshire  CT        35     1 F 30-39        20:16    6:32/M
      22    John Szantyr            Stratford  CT       53     2 M 50-59        20:26    6:35/M
      23    Nicholas Mongillo       Cheshire  CT        43     5 M 40-49        20:30    6:37/M
      24    Donald Smith            Watertown  CT       59     3 M 50-59        20:37    6:39/M
      25    Jay Chabot              Milford  CT         35     5 M 30-39        20:53    6:44/M
      26    Richard Pancoast        Stratford  CT       49     6 M 40-49        20:57    6:45/M
      27    Emma Dean               Southington  CT     44     1 F 40-49        21:10    6:50/M
      28    Jay Moran               Milford  CT         45     7 M 40-49        21:18    6:52/M
      29    John Chittick           Newington  CT       35     6 M 30-39        21:20    6:53/M
      30    Daniel Palsson          Hoboken  NJ         29     5 M 20-29        21:30    6:56/M
      31    Woodrow Gaskin          Fairfield  CT       49     8 M 40-49        21:33    6:57/M
      32    Jack Herrmann           Lake Forest  IL     48     9 M 40-49        21:39    6:59/M
      33    Matt Morong             Stratford  CT       24     6 M 20-29        21:49    7:02/M
      34    Gil Morong              Stratford  CT       54     4 M 50-59        21:49    7:02/M
      35    Sara Pancoast           Stratford  CT       17     1 F 13-19        21:52    7:03/M
      36    Edward Dana             Mount Sinai  NY     46    10 M 40-49        22:08    7:08/M
      37    Joe Bouchard Sr.        Fairfield  CT       51     5 M 50-59        22:12    7:10/M
      38    Robert Hein             Mt. Vernon  NY      56     6 M 50-59        22:13    7:10/M
      39    William Weinheimer      Shelton  CT         53     7 M 50-59        22:26    7:14/M
      40    Michael Carius          Stratford  CT       56     8 M 50-59        22:29    7:15/M
      41    Brian Debaoff           Trumbull  CT        40    11 M 40-49        22:31    7:16/M
      42    Keith Fernandes         Stratford  CT       49    12 M 40-49        22:33    7:16/M
      43    Robert Sabre            Fairfield  CT       53     9 M 50-59        22:37    7:18/M
      44    Jacqueline Roy          Old Bridge  NJ      13     2 F 13-19        22:44    7:20/M
      45    Anthony Cramond         Monroe  CT          12     1 M  1-12        22:46    7:21/M
      46    Gary Compare            Milford  CT         52    10 M 50-59        22:46    7:21/M
      47    Tom Liptak              East Amherst  NY    45    13 M 40-49        23:02    7:26/M
      48    Michael Kryzanski       Stratford  CT       33     7 M 30-39        23:03    7:26/M
      49    Karen Vickerelli        Stratford  CT       47     2 F 40-49        23:20    7:32/M
      50    Brian Henricksen        Milford  CT         36     8 M 30-39        23:21    7:32/M
      51    Eric Bukowski           Cheshire  CT        14     6 M 13-19        23:22    7:32/M
      52    Chris Companik          Stratford  CT       20     7 M 20-29        23:26    7:34/M
      53    Patricia Gunning        Trumbull  CT        32     2 F 30-39        23:31    7:35/M
      54    Liza Miller             Stratford  CT       17     3 F 13-19        23:36    7:37/M
      55    Timothy Coe             Trumbull  CT        13     7 M 13-19        23:41    7:38/M
      56    Laura Hugo              Stratford  CT       36     3 F 30-39        23:43    7:39/M
      57    Asher Brandt            Orange  CT          12     2 M  1-12        23:59    7:44/M
      58    David Banks             Fairfax  VA         11     3 M  1-12        24:00    7:45/M
      59    Brian Compare           Milford  CT         27     8 M 20-29        24:06    7:46/M
      60    Robert Fischer          West Haven  CT      42    14 M 40-49        24:06    7:46/M
      61    William Bell            West Haven  CT      50    11 M 50-59        24:15    7:49/M
      62    Patrick Hannen          Stratford  CT       45    15 M 40-49        24:22    7:52/M
      63    Daniel Hurd             Bridgeport  CT      41    16 M 40-49        24:26    7:53/M
      64    John Foley              New Canaan  CT      41    17 M 40-49        24:27    7:53/M
      65    Mary Beth Doyle         Milford  CT         44     3 F 40-49        24:28    7:54/M
      66    Michael Halovatch       New York  NY        25     9 M 20-29        24:36    7:56/M
      67    Victoria Orkins         Milford  CT         43     4 F 40-49        24:38    7:57/M
      68    Terry Carey             Milford  CT         47     5 F 40-49        24:38    7:57/M
      69    Joann Harvey            Georgia  VT         41     6 F 40-49        24:44    7:59/M
      70    Ashley Cervin           Milford  CT         11     1 F  1-12        24:46    7:59/M
      71    Edward Dyroff           Redding  CT         43    18 M 40-49        24:46    7:59/M
      72    Matt Lemere             West Haven  CT      35     9 M 30-39        24:46    7:59/M
      73    David Prause            Bridgeport  CT      34    10 M 30-39        24:47    8:00/M
      74    Kasey Sullivan          Southbury  CT       15     4 F 13-19        24:49    8:00/M
      75    Joseph Steele           New Haven  CT       49    19 M 40-49        24:56    8:03/M
      76    Mike Pisani             Stratford  CT       60     1 M 60-69        25:00    8:04/M
      77    Adam Cervin             Milford  CT         28    10 M 20-29        25:04    8:05/M
      78    Lisa Cervin             Milford  CT         28     1 F 20-29        25:15    8:09/M
      79    Bryan Stuart            Shelton  CT         15     8 M 13-19        25:16    8:09/M
      80    Brent Metfessel         Wallingford  CT     44    20 M 40-49        25:16    8:09/M
      81    John Usdavin            Stratford  CT       55    12 M 50-59        25:17    8:09/M
      82    Kathryn Malley          Plymouth  CT        39     4 F 30-39        25:18    8:10/M
      83    Andrew Taylor           Jersey City  NY     38    11 M 30-39        25:27    8:13/M
      84    John Vitkauskas         Naugatuck  CT       26    11 M 20-29        25:31    8:14/M
      85    Geoff Dana              East Hartford  CT   37    12 M 30-39        25:34    8:15/M
      86    Stuart Stuart           Shelton  CT         51    13 M 50-59        25:40    8:17/M
      87    Quinn Rooney            Stratford  CT       11     4 M  1-12        25:41    8:17/M
      88    Peter Banks             Fairfax  VA         48    21 M 40-49        25:54    8:21/M
      89    Remo Pagliarela         Stratford  CT       72     1 M 70-99        25:54    8:21/M
      90    Kim Remetta             Milford  CT         48    22 M 40-49        26:08    8:26/M
      91    Valerie Robinson        East Haven  CT      42     7 F 40-49        26:16    8:28/M
      92    Cayla Liptak            Stratford  CT       11     2 F  1-12        26:23    8:31/M
      93    Gerald Patrick          Milford  CT         63     2 M 60-69        26:24    8:31/M
      94    Amanda Love             Charlottesville  VA 25     2 F 20-29        26:25    8:31/M
      95    Brian Campbell          Waynesboro  VA      25    12 M 20-29        26:26    8:32/M
      96    Dan Henkel              Union City  NJ      32    13 M 30-39        26:34    8:34/M
      97    Participant   369                            0     1 M  0- 0        26:44    8:37/M
      98    Michael Sullivan        Monroe  CT          30    14 M 30-39        26:47    8:38/M
      99    Patricia Herrman        Lake Forest  IL     20     3 F 20-29        26:49    8:39/M
     100    John Eberts             Milford  CT         42    23 M 40-49        26:51    8:40/M

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
     101    Laura Halovatch         Milford  CT         25     4 F 20-29        26:57    8:42/M
     102    Shawn Blake             Stratford  CT        7     5 M  1-12        27:00    8:43/M
     103    Adrian Shea Adams       Milford  CT         26     5 F 20-29        27:01    8:43/M
     104    Loretta Kryzanski       Stratford  CT       57     1 F 50-59        27:03    8:44/M
     105    Andrew Burke            Stratford  CT       38    15 M 30-39        27:06    8:45/M
     106    John Roberts            Stratford  CT       32    16 M 30-39        27:08    8:45/M
     107    Monica Roche            Fairfield  CT       64     1 F 60-69        27:11    8:46/M
     108    Chris Rooney            Stratford  CT       48    24 M 40-49        27:12    8:46/M
     109    Sean O'Reilly           Cheshire  CT        16     9 M 13-19        27:14    8:47/M
     110    Ore Parmlind            Florham Park  NJ    47    25 M 40-49        27:18    8:48/M
     111    Kate Murphy             Fairfield  CT       37     5 F 30-39        27:19    8:49/M
     112    Joseph Pietrafesa       Orange  CT          36    17 M 30-39        27:19    8:49/M
     113    Charles Baines          West Haven  CT      62     3 M 60-69        27:20    8:49/M
     114    Craig Stankevich        Stratford  CT       27    13 M 20-29        27:24    8:50/M
     115    Walt Brown              Stratford  CT       58    14 M 50-59        27:25    8:51/M
     116    Jeffrey Halovatch       Milford  DC         26    14 M 20-29        27:31    8:53/M
     117    Eileen Ross             Southbury  CT       40     8 F 40-49        27:36    8:54/M
     118    Catherine Tyghter       North Haven  CT     22     6 F 20-29        27:39    8:55/M
     119    Lee Copeland            Hamden  CT          34    18 M 30-39        27:41    8:56/M
     120    Ian Andrews             Guilford  CT        25    15 M 20-29        27:42    8:56/M
     121    Matthew Cosenza         Weston  CT          16    10 M 13-19        27:42    8:56/M
     122    Vincent Joy             Stratford  CT       50    15 M 50-59        27:48    8:58/M
     123    Mark Convertito         Stratford  CT       47    26 M 40-49        28:01    9:02/M
     124    William Barid III       Stratford  CT       22    16 M 20-29        28:05    9:04/M
     125    Stephanie Zuk           Stratford  CT       22     7 F 20-29        28:05    9:04/M
     126    Keith O'Reilly          Cheshire  CT        42    27 M 40-49        28:11    9:05/M
     127    Frances Goulart         Ridgefield  CT      65     2 F 60-69        28:13    9:06/M
     128    Molly Coe               Trumbull  CT        11     3 F  1-12        28:15    9:07/M
     129    Janet Taylor            Jersey City  NJ     26     8 F 20-29        28:21    9:09/M
     130    Bob Graham              Stratford  CT       54    16 M 50-59        28:23    9:09/M
     131    Mariya Shklyar          Trumbull  CT        38     6 F 30-39        28:31    9:12/M
     132    Donna Cramond           Monroe  CT          54     2 F 50-59        28:31    9:12/M
     133    Terry Blake             Stratford  CT       44    28 M 40-49        28:35    9:13/M
     134    Therese Liptak          Stratford  CT       41     9 F 40-49        28:37    9:14/M
     135    Meredith Mastroni       Stratford  CT       26     9 F 20-29        28:39    9:15/M
     136    Jean Mallon             Stratford  CT       30     7 F 30-39        28:40    9:15/M
     137    Donald Zalucky          Wilton  CT          56    17 M 50-59        28:53    9:19/M
     138    Barbara Sampson         Stratford  CT       38     8 F 30-39        28:54    9:19/M
     139    Janet Kerrigan          West Haven  CT      35     9 F 30-39        28:59    9:21/M
     140    Abigail Viner           Stratford  CT       10     4 F  1-12        29:03    9:22/M
     141    Drew Viner              Stratford  CT       48    29 M 40-49        29:04    9:23/M
     142    Kim Weglinski           Milford  CT         39    10 F 30-39        29:14    9:26/M
     143    Amy Ameika              Stratford  CT       31    11 F 30-39        29:27    9:30/M
     144    Kelsey O'Reilly         Branford  CT        14     5 F 13-19        29:34    9:32/M
     145    Chris Dayger            New Canaan  CT      36    19 M 30-39        29:54    9:39/M
     146    Lawrence Racioppo       Trumbull  CT        31    20 M 30-39        29:54    9:39/M
     147    Patrick Hennessey       Trumbull  CT        46    30 M 40-49        30:12    9:45/M
     148    Catherine Zalucky       Wilton  CT          53     3 F 50-59        30:24    9:48/M
     149    Pat Carton              Stratford  CT       65     3 F 60-69        30:32    9:51/M
     150    Israel Soto             Bridgeport  CT      18    11 M 13-19        30:38    9:53/M
     151    Kathleen Bunting        Stratford  CT       40    10 F 40-49        30:41    9:54/M
     152    Marie Compare           Milford  CT         50     4 F 50-59        30:44    9:55/M
     153    Tanya Gladu             Stratford  CT       25    10 F 20-29        30:58    9:59/M
     154    Michele Pondi-Salik     Stratford  CT       40    11 F 40-49        30:59   10:00/M
     155    Kristine Damone         Stratford  CT       32    12 F 30-39        30:59   10:00/M
     156    Carol Lopez             New Haven  CT       26    11 F 20-29        31:14   10:05/M
     157    Robert Motivans         Wallingford  CT     52    18 M 50-59        31:38   10:12/M
     158    Jim Stone               Stratford  CT       56    19 M 50-59        31:57   10:18/M
     159    Jaime Stone             Stratford  CT       25    12 F 20-29        31:57   10:18/M
     160    Denis O'Reilly          Cheshire  CT        14    12 M 13-19        32:09   10:22/M
     161    Deirdre Foley           New Canaan  CT      32    13 F 30-39        32:09   10:22/M
     162    Isabelle Laurens        Bridgeport  CT      31    14 F 30-39        33:11   10:42/M
     163    Robert Tappan           Ansonia  CT         38    21 M 30-39        33:12   10:43/M
     164    Nancy Maloney           Norwalk  CT         49    12 F 40-49        33:29   10:48/M
     165    John Peterson           Bridgeport  CT      45    31 M 40-49        33:30   10:48/M
     166    Janet Triplett          Stamford  CT        58     5 F 50-59        33:30   10:48/M
     167    Melanie Champion        Meriden  CT         45    13 F 40-49        33:38   10:51/M
     168    Brock Snyder            Wallingford  CT     57    20 M 50-59        33:41   10:52/M
     169    Cheryl Breling          Trumbull  CT        37    15 F 30-39        34:07   11:00/M
     170    Lisa Campisi            Stratford  CT       26    13 F 20-29        34:30   11:08/M
     171    Jenny Horne             Stratford  CT       26    14 F 20-29        35:29   11:27/M
     172    Darin Horne             Stratford  CT       27    17 M 20-29        35:29   11:27/M
     173    Roger Heath             Stratford  CT       52    21 M 50-59        36:05   11:38/M
     174    Molly Viner             Stratford  CT       12     5 F  1-12        36:06   11:39/M
     175    Emily Viner             Stratford  CT       42    14 F 40-49        36:06   11:39/M
     176    Kara MacDonald          Hamden  CT          25    15 F 20-29        36:26   11:45/M
     177    Orison MacPherson       Darien  CT          68     4 M 60-69        37:08   11:59/M
     178    Nana Smith              Milford  CT         45    15 F 40-49        37:56   12:14/M
     179    Sharon Warner - Victor  Milford  CT         35    16 F 30-39        38:43   12:29/M
     180    James Cramond           Monroe  CT          56    22 M 50-59        41:02   13:14/M
     181    Drew Viscomi            Branford  CT        24    18 M 20-29        41:16   13:19/M
     182    Kathleen Hiten          Milford  CT         52     6 F 50-59        41:33   13:24/M

Age Division Results


Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Alexis Roy Old Bridge NJ

15

18

19:33

6:18/M

 

Women 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ashley Cervin Milford CT

11

70

24:46

7:59/M

2

Cayla Liptak Stratford CT

11

92

26:23

8:31/M

3

Molly Coe Trumbull CT

11

128

28:15

9:07/M

 

Women 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sara Pancoast Stratford CT

17

35

21:52

7:03/M

2

Jacqueline Roy Old Bridge NJ

13

44

22:44

7:20/M

3

Liza Miller Stratford CT

17

54

23:36

7:37/M

 

Women 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Lisa Cervin Milford CT

28

78

25:15

8:09/M

2

Amanda Love Charlottesville VA

25

94

26:25

8:31/M

3

Patricia Herrman Lake Forest IL

20

99

26:49

8:39/M

 

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kelly Morin-Irwin Cheshire CT

35

21

20:16

6:32/M

2

Patricia Gunning Trumbull CT

32

53

23:31

7:35/M

3

Laura Hugo Stratford CT

36

56

23:43

7:39/M

 

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Emma Dean Southington CT

44

27

21:10

6:50/M

2

Karen Vickerelli Stratford CT

47

49

23:20

7:32/M

3

Mary Beth Doyle Milford CT

44

65

24:28

7:54/M

 

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Loretta Kryzanski Stratford CT

57

104

27:03

8:44/M

2

Donna Cramond Monroe CT

54

132

28:31

9:12/M

3

Catherine Zalucky Wilton CT

53

148

30:24

9:48/M

 

Women 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Monica Roche Fairfield CT

64

107

27:11

8:46/M

2

Frances Goulart Ridgefield CT

65

127

28:13

9:06/M

3

Pat Carton Stratford CT

65

149

30:32

9:51/M

 

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ryan Pancoast Stratford CT

20

1

16:26

5:18/M

 

Men 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Anthony Cramond Monroe CT

12

45

22:46

7:21/M

2

Asher Brandt Orange CT

12

57

23:59

7:44/M

3

David Banks Fairfax VA

11

58

24:00

7:45/M

 

Men 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Stephen Barone Trumbull CT

19

2

17:08

5:32/M

2

Spenser Hennes West Haven CT

16

5

17:29

5:38/M

3

Ryan Cunningham West Haven CT

16

8

18:34

5:59/M

 

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John ToMac Stratford CT

22

3

17:10

5:32/M

2

Robert Barker III Wallingford CT

28

4

17:18

5:35/M

3

Ward Willis Milford CT

27

14

19:16

6:13/M

 

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Carlos Sanchez Stratford CT

36

7

18:30

5:58/M

2

Michael Ruospo Stratford CT

39

9

18:35

6:00/M

3

Alan Distassio Fairfield CT

33

13

19:09

6:11/M

 

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Brian Coe Trumbull CT

41

6

18:03

5:49/M

2

Craig Zysk Shelton CT

45

10

18:44

6:03/M

3

Vance Dean Southington CT

46

11

18:52

6:05/M

 

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Marty Schaivone Bridgeport CT

50

19

19:33

6:18/M

2

John Szantyr Stratford CT

53

22

20:26

6:35/M

3

Donald Smith Watertown CT

59

24

20:37

6:39/M

 

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mike Pisani Stratford CT

60

76

25:00

8:04/M

2

Gerald Patrick Milford CT

63

93

26:24

8:31/M

3

Charles Baines West Haven CT

62

113

27:20

8:49/M

 

Men 70 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Remo Pagliarela Stratford CT

72

89

25:54

8:21/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com