HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Stratford YMCA
Sweetheart Run
February 15, 2003 - 4 Miles
Stratford, CT

OVERALL WINNERS

David Vona, New Haven, CT - 22:43
Alison Hiten, Cheshire, CT -  27:16


TEAM
Alan & Margit MacDougall, Branford, CT -  51:33

sweet3.jpg (38667 bytes)
sweet1.jpg (58919 bytes) sweet2.jpg (57113 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.gif (6152 bytes)


sun.jpg (12164 bytes)

22 Degrees

Overall Finish Results

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    David Vona              New Haven  CT       20     1 M  0-99        22:43    5:41/M
       2    Robert Straznitskas     Naugatuck  CT       33     2 M  0-99        23:29    5:52/M
       3    Eric Hodska             Monroe  CT          35     3 M  0-99        23:46    5:57/M
       4    Alan Mac Dougall        Branford  CT        37     4 M  0-99        23:58    6:00/M
       5    Ian Frankel             Madison  CT         45     5 M  0-99        24:33    6:08/M
       6    Gus Ellison             Redding  CT         27     6 M  0-99        24:41    6:10/M
       7    Ken Osborn              Prospect  CT        32     7 M  0-99        25:07    6:17/M
       8    Thomas Hiten            Cheshire  CT        52     8 M  0-99        25:45    6:26/M
       9    Paul Moyse              Monroe  CT          49     9 M  0-99        25:52    6:28/M
      10    Joseph Curley           Stratford  CT       50    10 M  0-99        25:59    6:30/M
      11    Michael Munroe          Newington  CT       43    11 M  0-99        26:05    6:31/M
      12    Dave Jacobs             Niantic  CT         57    12 M  0-99        26:19    6:35/M
      13    Steve Surprise          Branford  CT        46    13 M  0-99        27:00    6:45/M
      14    Lou Denaro              Oxford  CT          42    14 M  0-99        27:01    6:45/M
      15    Patrick Morris          Norwalk  CT         47    15 M  0-99        27:02    6:46/M
      16    Vance Dean              Southington  CT     45    16 M  0-99        27:06    6:47/M
      17    Alison Hiten            Cheshire  CT        40     1 F  0-99        27:16    6:49/M
      18    Margit Mac Dougall      Branford  CT        37     2 F  0-99        27:34    6:54/M
      19    Emmy Stocker            Cos Cob  CT         44     3 F  0-99        27:42    6:56/M
      20    Paul Hayes              Stratford  CT       31    17 M  0-99        27:47    6:57/M
      21    Richard Rude            Redding  CT         42    18 M  0-99        27:55    6:59/M
      22    James Ryan              Waterbury  CT       48    19 M  0-99        27:57    6:59/M
      23    Robert G. Davis         Naugatuck  CT       51    20 M  0-99        28:07    7:02/M
      24    Geza Ziegler            Fairfield  CT       41    21 M  0-99        28:09    7:02/M
      25    Abigail Phelps          New Haven  CT       26     4 F  0-99        28:19    7:05/M
      26    Sarah Almodovar         Stratford  CT       26     5 F  0-99        28:25    7:06/M
      27    David Grosner           Fairfield  CT       31    22 M  0-99        28:26    7:07/M
      28    Jerry Augustine         Middletown  CT      57    23 M  0-99        28:31    7:08/M
      29    Kenneth Hayriliak       Cheshire  CT        36    24 M  0-99        28:45    7:11/M
      30    Nancy Arena             Hartford  CT        33     6 F  0-99        28:54    7:14/M
      31    Richard Pancoast        Stratford  CT       48    25 M  0-99        28:54    7:14/M
      32    Corey Obrien            Hartford  CT        20    26 M  0-99        29:10    7:18/M
      33    Nicholas Mongillo       Cheshire  CT        42    27 M  0-99        29:14    7:19/M
      34    Steven Law              Stratford  CT       44    28 M  0-99        29:18    7:20/M
      35    Gayle Zorrilla          Hamden  CT          31     7 F  0-99        29:36    7:24/M
      36    Katherine Quinn         Greenwich  CT       40     8 F  0-99        29:49    7:27/M
      37    Emma Dean               Southington  CT     43     9 F  0-99        30:06    7:32/M
      38    Mark Foster             Bethel  CT          37    29 M  0-99        30:14    7:34/M
      39    Dave Asplund            Durham  CT          43    30 M  0-99        30:30    7:38/M
      40    Robert Bodey            New York  NY        40    31 M  0-99        30:46    7:42/M
      41    John Weyrauch           Weston  CT          43    32 M  0-99        30:49    7:42/M
      42    Frank Jozefick          Ansonia  CT         37    33 M  0-99        30:50    7:43/M
      43    Mike Cusato             Milford  CT         30    34 M  0-99        30:55    7:44/M
      44    Paul Baldini            North Haven  CT     31    35 M  0-99        31:07    7:47/M
      45    Reenie Parker           Riverside  CT       43    10 F  0-99        31:08    7:47/M
      46    Steve Braun             Sandy Hook  CT      51    36 M  0-99        31:12    7:48/M
      47    Neil Knecht             Stratford  CT       27    37 M  0-99        31:12    7:48/M
      48    Ray Fair                New Haven  CT       60    38 M  0-99        31:16    7:49/M
      49    George Geer             Derby  CT           49    39 M  0-99        31:20    7:50/M
      50    Susan Fegelman          Ansonia  CT         39    11 F  0-99        31:27    7:52/M
      51    Colleen Powell          Stamford  CT        25    12 F  0-99        31:32    7:53/M
      52    Nina Glickson           New Haven  CT       51    13 F  0-99        31:37    7:54/M
      53    Paul Ribnicky           Stratford  CT       48    40 M  0-99        31:50    7:58/M
      54    Edward Reardon          Pleasantville  NY   30    41 M  0-99        31:50    7:58/M
      55    Warren Murray           Danbury  CT         50    42 M  0-99        31:53    7:58/M
      56    Michael Buchina         New Haven  CT       43    43 M  0-99        31:58    8:00/M
      57    Gerry Werner            Norwalk  CT         48    44 M  0-99        32:01    8:00/M
      58    Ben Mattheis            Cheshire  CT        49    45 M  0-99        32:07    8:02/M
      59    Joan Munroe             Newington  CT       48    14 F  0-99        32:11    8:03/M
      60    Edward Buckmir          Stratford  CT       34    46 M  0-99        32:24    8:06/M
      61    Melissa Gloria          Stratford  CT       40    15 F  0-99        32:37    8:09/M
      62    Mary Pelley             Trumbull  CT        54    16 F  0-99        32:49    8:12/M
      63    Mike Pisani             Stratford  CT       60    47 M  0-99        32:52    8:13/M
      64    Sara Pancoast           Stratford  CT       16    17 F  0-99        33:21    8:20/M
      65    Matthew Anderson        Ansonia  CT         46    48 M  0-99        34:26    8:37/M
      66    Kara Steele             New Haven  CT       12    18 F  0-99        34:28    8:37/M
      67    Dennis Atwood Jr        Willimantic  CT     22    49 M  0-99        34:29    8:37/M
      68    Grace Hanover           Waterbury  CT       57    19 F  0-99        35:12    8:48/M
      69    Michael D'Angelo        Monroe  CT          43    50 M  0-99        35:14    8:49/M
      70    Remo Pagliarella        Stratford  CT       72    51 M  0-99        35:28    8:52/M
      71    Joseph Steele           New Haven  CT       49    52 M  0-99        35:31    8:53/M
      72    Pam Petro               Shelton  CT         38    20 F  0-99        35:57    8:59/M
      73    Al Chameides            Trumbull  CT        72    53 M  0-99        36:11    9:03/M
      74    Karl Salvati            North Haven  CT     49    54 M  0-99        36:30    9:08/M
      75    Lisa Romero             Bridgeport  CT      33    21 F  0-99        36:57    9:14/M
      76    Joyce Heineman          Watertown  CT       51    22 F  0-99        37:04    9:16/M
      77    Stacey Adams            New Canaan  CT      35    23 F  0-99        37:09    9:17/M
      78    Richard Zbrozek         Berlin  CT          56    55 M  0-99        37:17    9:19/M
      79    Carol Buer              Bristol  CT         23    24 F  0-99        37:32    9:23/M
      80    John Roberts            Stratford  CT       32    56 M  0-99        37:40    9:25/M
      81    Maria Brancaccio        Norwalk  CT         42    25 F  0-99        37:50    9:28/M
      82    Chris Lee               Fairfield  CT       41    57 M  0-99        38:07    9:32/M
      83    Michelle Ungeheuer      Pleasantville  NY   30    26 F  0-99        38:12    9:33/M
      84    Charles Yagielski       Southbury  CT       65    58 M  0-99        38:41    9:40/M
      85    Beth Bike               Trumbull  CT        33    27 F  0-99        38:43    9:41/M
      86    Rebecca Augur           Northford  CT       27    28 F  0-99        39:00    9:45/M
      87    Ruth Hernandez          Norwalk  CT         40    29 F  0-99        39:05    9:46/M
      88    Mike Martin             Naugatuck  CT       33    59 M  0-99        39:07    9:47/M
      89    Anthony Cramond         Monroe  CT          12    60 M  0-99        39:11    9:48/M
      90    George Huffman          Naugatuck  CT       45    61 M  0-99        39:15    9:49/M
      91    Barbara Sampson         Stratford  CT       38    30 F  0-99        39:23    9:51/M
      92    Jeanne Mullins          Northford  CT       32    31 F  0-99        39:31    9:53/M
      93    Thomas Sullivan         Stratford  CT       43    62 M  0-99        40:11   10:03/M
      94    Robert Kubic            Stratford  CT       38    63 M  0-99        40:15   10:04/M
      95    Melissa Tagliatela      Wallingford  CT     27    32 F  0-99        40:21   10:05/M
      96    Daniel Oleary           Hebron  CT          45    64 M  0-99        40:25   10:06/M
      97    Donna Cramond           Monroe  CT          53    33 F  0-99        40:38   10:10/M
      98    Carl Sylvester          Shelton  CT         69    65 M  0-99        40:40   10:10/M
      99    Dany Noel               Milford  CT         39    34 F  0-99        41:32   10:23/M
     100    Eric Ciolino            New Haven  CT       34    66 M  0-99        41:33   10:23/M
     101    Justine Nahabedian      Stamford  CT        26    35 F  0-99        41:51   10:28/M
     102    Erica De Francesco      Glastonbury  CT     26    36 F  0-99        42:12   10:33/M
     103    Prasama Sangkachand     Oxford  CT          43    37 F  0-99        42:36   10:39/M
     104    Mary Ann Nilan          Milford  CT         38    38 F  0-99        43:57   10:59/M
     105    Susan Patrick           Milford  CT         40    39 F  0-99        43:57   10:59/M
     106    Sharon Powers           Wallingford  CT     51    40 F  0-99        44:50   11:13/M
     107    Margaret Pinheiro       Milford  CT         42    41 F  0-99        45:31   11:23/M
     108    Andrea Vigeant          Stratford  CT       25    42 F  0-99        46:27   11:37/M
     109    Dr. George Whitney      Orange  CT          84    67 M  0-99        46:34   11:39/M
     110    Sal Baldini             North Haven  CT     60    68 M  0-99        48:02   12:01/M
     111    Michelle Flaucher       Willimantic  CT     21    43 F  0-99        48:18   12:05/M
     112    Sue Luchas              New York  NY        37    44 F  0-99        48:38   12:10/M
     113    Paula Conte             Fairfield  CT       51    45 F  0-99        48:50   12:13/M
     114    Pete Smith              Milford  CT         54    69 M  0-99     44:49:23   **:21/M

 


    

Team Age Division Results
Results calculated by adding ages and times of both male and female team members.

                              Age Group:      20 - 29
                                                                           Total
  Place     Male Runner             Age       Female Runner          Age    Age       Time
     1   Anthony Cramond             12    Kara Steele                 12    24       1:13:40
                              Age Group:      40 - 49
                                                                           Total
  Place     Male Runner             Age       Female Runner          Age    Age       Time
     1   Dennis Atwood Jr            22    Michelle Flaucher           21    43       1:22:47
                              Age Group:      50 - 59
                                                                           Total
  Place     Male Runner             Age       Female Runner          Age    Age       Time
                              Age Group:      60 - 69
                                                                           Total
  Place     Male Runner             Age       Female Runner          Age    Age       Time
     1   Robert Straznitskas         33    Nancy Arena                 33    66         52:23
     2   Hong Zhan                   33    Dimitra Pardalis            31    64         59:59
     3   Frank Jozefick              37    Gayle Zorrilla              31    68       1:00:27
     4   Richard Pancoast            48    Sara Pancoast               16    64       1:02:16
     5   Edward Reardon              30    Michelle Ungeheuer          30    60       1:10:03
     6   Mike Martin                 33    Rebecca Augur               27    60       1:18:08
     7   Robert Kubic                38    Justine Nahabedian          26    64       1:22:07
                              Age Group:      70 - 79
                                                                           Total
  Place     Male Runner             Age       Female Runner          Age    Age       Time
     *   Alan Mac Dougall            37    Margit Mac Dougall          37    74         51:33
     1   Ian Frankel                 45    Sarah Almodovar             26    71         52:59
     2   Eric Hodska                 35    Reenie Parker               43    78         54:54
     3   Robert Bodey                40    Sue Luchas                  37    77       1:19:24
     4   Eric Ciolino                34    Dany Noel                   39    73       1:23:05
                              Age Group:      80 - 89
                                                                           Total
  Place     Male Runner             Age       Female Runner          Age    Age       Time
     1   Jerry Augustine             57    Abigail Phelps              26    83         56:51
     2   Vance Dean                  45    Emma Dean                   43    88         57:13
     3   Nicholas Mongillo           42    Katherine Quinn             40    82         59:04
     4   Richard Rude                42    Susan Fegelman              39    81         59:22
     5   Paul Moyse                  49    Stacey Adams                35    84       1:03:01
     6   Dave Jacobs                 57    Jeanne Mullins              32    89       1:05:51
     7   Paul Ribnicky               48    Lisa Romero                 33    81       1:08:47
     8   Lou Denaro                  42    Prasama Sangkachand         43    85       1:09:37
                              Age Group:      90 - 99
                                                                           Total
  Place     Male Runner             Age       Female Runner          Age    Age       Time
     1   Thomas Hiten                52    Alison Hiten                40    92         53:02
     2   Michael Munroe              43    Joan Munroe                 48    91         58:16
     3   Mark Zitko                  51    Anita Zitko                 48    99         59:59
     4   Jon Perelstein              53    Christina Kovacs            38    91         59:59
     5   Gerry Werner                48    Maria Brancaccio            42    90       1:09:52
     6   Mike Pisani                 60    Barbara Sampson             38    98       1:12:15
     7   Charles Yagielski           65    Beth Bike                   33    98       1:17:25
                              Age Group:     100 - 109
                                                                           Total
  Place     Male Runner             Age       Female Runner          Age    Age       Time
     1   James Ryan                  48    Grace Hanover               57   105       1:03:10
     2   Robert G. Davis             51    Donna Cramond               53   104       1:08:46
     3   Richard Zbrozek             56    Joyce Heineman              51   107       1:14:21
     4   Carl Sylvester              69    Pam Petro                   38   107       1:16:37
     5   Ben Mattheis                49    Paula Conte                 51   100       1:20:57
                              Age Group:     110 - 119
                                                                           Total
  Place     Male Runner             Age       Female Runner          Age    Age       Time
     1   Ray Fair                    60    Nina Glickson               51   111       1:02:53
     2   Remo Pagliarella            72    Emmy Stocker                44   116       1:03:11
                              Age Group:     130 - OVER
                                                                           Total
  Place     Male Runner             Age       Female Runner          Age    Age       Time
     1   Al Chameides                72    Mary Pelley                 54   126       1:09:00
     2   Dr. George Whitney          84    Melissa Gloria              40   124       1:19:12

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com