HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Home Depot Fairfield YMCA
Mid May Classic
May 18, 2003 - 4 Miles
Fairfield, CT

OVERALL WINNERS

Rich Byrne, Ridgewood, NJ - 19:19
Heather Gardiner, East Hartford, CT - 22:09

midmay9.jpg (36627 bytes)

midmay1.jpg (75096 bytes) midmay4.jpg (75057 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.gif (6152 bytes)


sun.jpg (12164 bytes)

60 Degrees

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Rich Byrne              Ridgewood  NJ       38 ***** M 30-39        19:19    4:50/M
       2    Ric Santos              Bridgeport  CT      26     1 M 19-29        19:46    4:57/M
       3    Sergio Ribeiro          Danbury  CT         33     1 M 30-39        20:00    5:00/M
       4    Anatolie Vartosu        Stamford  CT        38     2 M 30-39        20:06    5:02/M
       5    Chris Chisholm          Farmington  CT      41     1 M 40-49        20:09    5:02/M
       6    Stephen Swift           Cromwell  CT        32     3 M 30-39        20:35    5:09/M
       7    Chris Dickerson         Woodbridge  CT      37     4 M 30-39        20:36    5:09/M
       8    Mark Clifford           Norwalk  CT         32     5 M 30-39        20:49    5:12/M
       9    Leonardo Moya           New Britain  CT     39     6 M 30-39        21:01    5:15/M
      10    Jerry MacAri            New York  NY        43     2 M 40-49        21:02    5:16/M
      11    Phil Richey             Danbury  CT         45     3 M 40-49        21:10    5:18/M
      12    Tom Harding             Westport  CT        37     7 M 30-39        21:16    5:19/M
      13    George Buchanan         Stamford  CT        45     4 M 40-49        21:29    5:22/M
      14    Toby Tanser             New York  NY        34     8 M 30-39        22:03    5:31/M
      15    Heather Gardiner        East Hartford  CT   24 ***** F 19-29        22:09    5:32/M
      16    Kavan Greene            Brooklyn  NY        34     9 M 30-39        22:19    5:35/M
      17    David Pantin            New Haven  CT       41     5 M 40-49        22:31    5:38/M
      18    Dale Richardson         Trumbull  CT        42     6 M 40-49        22:34    5:39/M
      19    Tim Discipio            Easton  CT          41     7 M 40-49        22:42    5:41/M
      20    Rich Vogt               Fairfield  CT       30    10 M 30-39        22:50    5:43/M
      21    Hank Berkowitz          Rowayton  CT        41     8 M 40-49        22:54    5:44/M
      22    James Gilmore           Fairfield  CT       35    11 M 30-39        22:57    5:44/M
      23    Elliott Rogers          Southport  CT       52     1 M 50-59        23:02    5:46/M
      24    Mary Zengo              Wilton  CT          37     1 F 30-39        23:03    5:46/M
      25    Paul Moyse              Monroe  CT          49     9 M 40-49        23:18    5:50/M
      26    Sue Faber               Oxford  CT          40     1 F 40-49        23:20    5:50/M
      27    John Schwartz           Weston  CT          39    12 M 30-39        23:41    5:55/M
      28    Amy Fredericks          Greenwich  CT       37     2 F 30-39        23:49    5:57/M
      29    Spencer Sass            Litchfield  CT      13     1 M 10-13        23:53    5:58/M
      30    Daniel Lavoie           Watertown  CT       51     2 M 50-59        24:04    6:01/M
      31    Glen Wisher             Westport  CT        39    13 M 30-39        24:09    6:02/M
      32    Michael Lage            West Hartford  CT   39    14 M 30-39        24:21    6:05/M
      33    Cara Jordan             New York  NY        32     3 F 30-39        24:34    6:09/M
      34    Brian Fidler            West Haven  CT      32    15 M 30-39        24:39    6:10/M
      35    Joe Suarez              Cliffside Park  NJ  39    16 M 30-39        24:42    6:11/M
      36    Tim Davie               Westport  CT        36    17 M 30-39        24:45    6:11/M
      37    Sharon Vos              Riverside  CT       48     2 F 40-49        25:05    6:16/M
      38    Alan Distassio          Fairfield  CT       33    18 M 30-39        25:11    6:18/M
      39    Jeff Umbreit            Milford  CT         43    10 M 40-49        25:21    6:20/M
      40    John Courtmanche        New Haven  CT       60     1 M 60-69        25:28    6:22/M
      41    Karen Newman            Old Greenwich  CT   42     3 F 40-49        25:30    6:23/M
      42    Georgi Bivolarski       Norwalk  CT         29     2 M 19-29        25:38    6:25/M
      43    Gary Sheffer            Shelton  CT         43    11 M 40-49        25:41    6:25/M
      44    Ellen Kvinta            Redding  CT         33     4 F 30-39        25:44    6:26/M
      45    Lori Struski            Waterbury  CT       25     1 F 19-29        25:52    6:28/M
      46    Ward Willis             Milford  CT         26     3 M 19-29        25:58    6:30/M
      47    Jeffrey Johnson         Wallingford  CT     37    19 M 30-39        25:59    6:30/M
      48    Shea Shapiro            Trumbull  CT        19     4 M 19-29        26:07    6:32/M
      49    Jeremy Struski          Waterbury  CT       24     5 M 19-29        26:19    6:35/M
      50    Joseph Kusnitz          Fairfield  CT       26     6 M 19-29        26:19    6:35/M
      51    Robert Eterno           Easton  CT          47    12 M 40-49        26:21    6:35/M
      52    Matt Horton             Westport  CT        24     7 M 19-29        26:21    6:35/M
      53    Stanley Patterson       Milford  CT         26     8 M 19-29        26:23    6:36/M
      54    Ron Rembaum             Old Greenwich  CT   57     3 M 50-59        26:25    6:36/M
      55    Jessica Crowe           Prospect  CT        18     1 F 14-18        26:27    6:37/M
      56    Peter Hawley            Winsted  CT         53     4 M 50-59        26:27    6:37/M
      57    Jim Ryan                Waterbury  CT       48    13 M 40-49        26:31    6:38/M
      58    Ray Vogt                Fairfield  CT       40    14 M 40-49        26:33    6:38/M
      59    Ian Parmiter            Fairfield  CT       45    15 M 40-49        26:43    6:41/M
      60    Charles Haskes          Hamden  CT          36    20 M 30-39        26:46    6:42/M
      61    Richard De Marco        Danbury  CT         61     2 M 60-69        26:56    6:44/M
      62    Carl Barone             Trumbull  CT        47    16 M 40-49        27:00    6:45/M
      63    Christopher Wilson      Waterbury  CT       36    21 M 30-39        27:02    6:46/M
      64    James McCorMacK         Shelton  CT         43    17 M 40-49        27:03    6:46/M
      65    William Howard          Wilton  CT          42    18 M 40-49        27:04    6:46/M
      66    John Sweat              Newtown  CT         40    19 M 40-49        27:06    6:47/M
      67    Robyn Hudak             Monroe  CT          16     2 F 14-18        27:06    6:47/M
      68    Wayne Theriault         Stratford  CT       54     5 M 50-59        27:08    6:47/M
      69    Robert Moore            Stamford  CT        44    20 M 40-49        27:15    6:49/M
      70    Joe Morrissey           Norwalk  CT         39    22 M 30-39        27:26    6:52/M
      71    Jeffrey Dingwell        Bethlehem  CT       48    21 M 40-49        27:32    6:53/M
      72    William Pitt            Westport  CT        41    22 M 40-49        27:40    6:55/M
      73    Yves McGale             New Canaan  CT      41    23 M 40-49        27:41    6:55/M
      74    Edward Piquette         Bridgeport  CT      46    24 M 40-49        27:42    6:56/M
      75    Sharon Henderson        Wyckoff  NJ         35     5 F 30-39        27:45    6:56/M
      76    Stephen Sylvestro       Fairfield  CT       53     6 M 50-59        27:51    6:58/M
      77    Jennifer Ross           Stratford  CT       33     6 F 30-39        27:52    6:58/M
      78    John Kerecz             Tolland  CT         32    23 M 30-39        28:00    7:00/M
      79    Robert Orgovan          Ansonia  CT         56     7 M 50-59        28:12    7:03/M
      80    Dominic Francese        Trumbull  CT        22     9 M 19-29        28:13    7:03/M
      81    Scott Walker            Fairfield  CT       37    24 M 30-39        28:18    7:05/M
      82    Robert Stephenson       Milford  CT         54     8 M 50-59        28:21    7:05/M
      83    Jeanine McCann          Monroe  CT          15     3 F 14-18        28:26    7:07/M
      84    Chris Ahlberg           Fairfield  CT       41    25 M 40-49        28:28    7:07/M
      85    Fred Hudak              Torrington  CT      58     9 M 50-59        28:49    7:12/M
      86    Graham Ingels           Newtown  CT         56    10 M 50-59        28:54    7:14/M
      87    John D'Elisa            Wilton  CT          39    25 M 30-39        28:55    7:14/M
      88    Phillip Neugebauer      Fairfield  CT       34    26 M 30-39        28:57    7:14/M
      89    Tony Samuelian          Milford  CT         56    11 M 50-59        29:07    7:17/M
      90    Dawn Hudak              Monroe  CT          16     4 F 14-18        29:08    7:17/M
      91    Stanley Locke           Westport  CT        43    26 M 40-49        29:09    7:17/M
      92    Robin Roberts           New York  NY        43     4 F 40-49        29:13    7:18/M
      93    Ralph Mcintosh          Newtown  CT         52    12 M 50-59        29:19    7:20/M
      94    Michael Joyce           Ansonia  CT         27    10 M 19-29        29:23    7:21/M
      95    Kenneth Ghilardi        West Haven  CT      47    27 M 40-49        29:28    7:22/M
      96    William Donovan         Bridgeport  CT      30    27 M 30-39        29:29    7:22/M
      97    Gary Murphy             Southampton  NY     32    28 M 30-39        29:29    7:22/M
      98    Tony Rodriguez          New Rochelle  NY    55    13 M 50-59        29:37    7:24/M
      99    John Steele             New Haven  CT       45    28 M 40-49        29:41    7:25/M
     100    Clarence Chesney        Norwalk  CT         55    14 M 50-59        29:46    7:27/M
     101    Tom Noto                Stamford  CT        34    29 M 30-39        29:47    7:27/M
     102    Richard Ingram          Trumbull  CT        51    15 M 50-59        29:49    7:27/M
     103    Jane Zee                Bethany  CT         45     5 F 40-49        29:52    7:28/M
     104    Joe Raposa              Fairfield  CT       46    29 M 40-49        29:59    7:30/M
     105    Kim Remetta             Milford  CT         48    30 M 40-49        30:00    7:30/M
     106    Kevin Bosse             Stratford  CT       47    31 M 40-49        30:01    7:30/M
     107    Bruce Revman            Trumbull  CT        45    32 M 40-49        30:07    7:32/M
     108    Kenneth Astarita        Stamford  CT        38    30 M 30-39        30:17    7:34/M
     109    Jamie Eisenberg         Milford  CT         27     2 F 19-29        30:25    7:36/M
     110    Marty Levine            Briarcliff  NY      42    33 M 40-49        30:31    7:38/M
     111    Mark Greene             Westport  CT        41    34 M 40-49        30:36    7:39/M
     112    William Hunter          Fairfield  CT       41    35 M 40-49        30:38    7:40/M
     113    Thomas Farrelly         North Haven  CT     38    31 M 30-39        30:41    7:40/M
     114    John Eustace            Fairfield  CT       35    32 M 30-39        30:41    7:40/M
     115    Jeffrey Crean           Fairfield  CT       46    36 M 40-49        30:42    7:41/M
     116    Jason Hine              Norwalk  CT         33    33 M 30-39        30:47    7:42/M
     117    Kenneth Davison         Prospect  CT        41    37 M 40-49        30:54    7:44/M
     118    Bruce Mcelwee           Westport  CT        39    34 M 30-39        30:56    7:44/M
     119    Matthew Anderson        Ansonia  CT         46    38 M 40-49        30:58    7:45/M
     120    Mike Pisani             Stratford  CT       60     3 M 60-69        30:59    7:45/M
     121    Gwen Brennan            Southington  CT     35     7 F 30-39        31:01    7:45/M
     122    Angela McConnell        Fairfield  CT       32     8 F 30-39        31:04    7:46/M
     123    Dean Schneble           Fairfield  CT       38    35 M 30-39        31:08    7:47/M
     124    Frank Schiumo           Monroe  CT          40    39 M 40-49        31:09    7:47/M
     125    Greg Horan              Woodbridge  CT      50    16 M 50-59        31:12    7:48/M
     126    Michael Buchina         New Haven  CT       44    40 M 40-49        31:13    7:48/M
     127    Joe Rossetti            Fairfield  CT       47    41 M 40-49        31:26    7:52/M
     128    Sean Fogarty            Stamford  CT        61     4 M 60-69        31:31    7:53/M
     129    Steve Mc Leod           Greenwich  CT       34    36 M 30-39        31:33    7:53/M
     130    Allan Evans             West Haven  CT      58    17 M 50-59        31:33    7:53/M
     131    Grace Hanover           Waterbury  CT       57     1 F 50-59        31:39    7:55/M
     132    Steven Becker           Fairfield  CT       36    37 M 30-39        31:39    7:55/M
     133    Isaac Garcia            Bridgeport  CT      23    11 M 19-29        31:39    7:55/M
     134    Michael D'Angelo        Monroe  CT          43    42 M 40-49        31:40    7:55/M
     135    Max Hoberman            Westport  CT         9     1 M  2- 9        31:50    7:58/M
     136    Victoria Wilson         Fairfield  CT       35     9 F 30-39        31:53    7:58/M
     137    Kathleen Kilbride       Fairfield  CT       33    10 F 30-39        31:53    7:58/M
     138    Karen Cammarata         Stamford  CT        26     3 F 19-29        31:55    7:59/M
     139    Ruth Hernandez          Norwalk  CT         40     6 F 40-49        32:05    8:01/M
     140    Susan Zuckerman         Fairfield  CT       49     7 F 40-49        32:06    8:02/M
     141    Edward Dyroff           Redding  CT         42    43 M 40-49        32:13    8:03/M
     142    Jim Dacosta             Fairfield  CT       41    44 M 40-49        32:17    8:04/M
     143    Derek Burton            Cheshire  CT        35    38 M 30-39        32:20    8:05/M
     144    Mindy Propen            Fairfield  CT       25     4 F 19-29        32:20    8:05/M
     145    Tom Picard              Waterbury  CT       42    45 M 40-49        32:21    8:05/M
     146    Ed Kaufman              Monroe  CT          44    46 M 40-49        32:30    8:08/M
     147    Chris Alagno            Monroe  CT          30    39 M 30-39        32:32    8:08/M
     148    Janet Voelpert          Shelton  CT         55     2 F 50-59        32:33    8:08/M
     149    Dawn Bolling            Norwalk  CT         39    11 F 30-39        32:35    8:09/M
     150    Robert Testo            Milford  CT         33    40 M 30-39        32:36    8:09/M
     151    Carlos Valle            Bridgeport  CT      30    41 M 30-39        32:36    8:09/M
     152    Kara Steele             New Haven  CT       12     1 F 10-13        32:37    8:09/M
     153    Remo Pagliarela         Stratford  CT       72     1 M 70-79        32:40    8:10/M
     154    Jonathan Zuckerman      Scarsdale  NY       46    47 M 40-49        32:42    8:11/M
     155    Jim Silvestri           Norwalk  CT         32    42 M 30-39        32:49    8:12/M
     156    Charles Yagielski       Southbury  CT       65     5 M 60-69        32:49    8:12/M
     157    Ray Ditoto              Oxford  CT          46    48 M 40-49        32:57    8:14/M
     158    Zachary Morowitz        Bethany  CT         46    49 M 40-49        32:57    8:14/M
     159    Mary Karlovich          Fairfield  CT       41     8 F 40-49        33:02    8:16/M
     160    Lawrence Karlovich      Fairfield  CT       53    18 M 50-59        33:02    8:16/M
     161    Christine Glenn         Oxford  CT          41     9 F 40-49        33:02    8:16/M
     162    Jocelyn Monahan         Fairfield  CT       12     2 F 10-13        33:07    8:17/M
     163    Susan Lyons             Trumbull  CT        41    10 F 40-49        33:21    8:20/M
     164    Rachel Fleming          Fairfield  CT       27     5 F 19-29        33:22    8:21/M
     165    Claudia Sammartano      Fairfield  CT       41    11 F 40-49        33:22    8:21/M
     166    Kitty Connor            Fairfield  CT       41    12 F 40-49        33:28    8:22/M
     167    Michael Gordon          Westport  CT        43    50 M 40-49        33:32    8:23/M
     168    Anthony Cramond         Monroe  CT          12     2 M 10-13        33:40    8:25/M
     169    Kathleen Clarke         Fairfield  CT       36    12 F 30-39        33:41    8:25/M
     170    Beatriz Alviz           Meriden  CT         33    13 F 30-39        33:44    8:26/M
     171    Kurt Wayne              Fairfield  CT       33    43 M 30-39        33:47    8:27/M
     172    David Steinmetz         Westport  CT        47    51 M 40-49        33:48    8:27/M
     173    Kara Wayne              Fairfield  CT       30    14 F 30-39        33:52    8:28/M
     174    Richard Fidler          New Haven  CT       56    19 M 50-59        33:52    8:28/M
     175    Kevin Flynn             Fairfield  CT       38    44 M 30-39        33:53    8:28/M
     176    Laura Hoyt              Arvada  CO          24     6 F 19-29        33:55    8:29/M
     177    Scott Kropf             Stamford  CT        34    45 M 30-39        33:56    8:29/M
     178    Karen Houghton          Fairfield  CT       33    15 F 30-39        33:59    8:30/M
     179    Brian Hommel            Fairfield  CT       39    46 M 30-39        34:00    8:30/M
     180    George Franco           Bridgeport  CT      45    52 M 40-49        34:00    8:30/M
     181    Sarah Lee               Fairfield  CT       23     7 F 19-29        34:01    8:30/M
     182    Penelope Wagner         Naugatuck  CT       27     8 F 19-29        34:02    8:31/M
     183    Ray Agostino            Orange  CT          64     6 M 60-69        34:09    8:32/M
     184    Silvia Magdeal          Westport  CT        55     3 F 50-59        34:10    8:33/M
     185    Joseph Saccone          Monroe  CT          41    53 M 40-49        34:14    8:34/M
     186    Joseph Steele           New Haven  CT       49    54 M 40-49        34:23    8:36/M
     187    Kristen Latta           West Haven  CT      24     9 F 19-29        34:26    8:37/M
     188    Dorothy Lupariello      Shelton  CT         48    13 F 40-49        34:30    8:38/M
     189    Ken McCann              Monroe  CT          48    55 M 40-49        34:35    8:39/M
     190    Richard LINDSTROM       Bridgeport  CT      32    47 M 30-39        34:36    8:39/M
     191    Marilyn Richardson      Bridgeport  CT      61     1 F 60-69        34:36    8:39/M
     192    Kyle Hoberman           Westport  CT         9     2 M  2- 9        34:41    8:40/M
     193    Rich Hoberman           Westport  CT        44    56 M 40-49        34:48    8:42/M
     194    Beata Orson             Bridgeport  CT      38    16 F 30-39        34:49    8:42/M
     195    Al Chameides            Trumbull  CT        72     2 M 70-79        34:51    8:43/M
     196    Laura Raymond           Oxford  CT          38    17 F 30-39        34:57    8:44/M
     197    Brian Mac Callum        Norwalk  CT         33    48 M 30-39        35:06    8:47/M
     198    Robert Kubic            Stratford  CT       38    49 M 30-39        35:09    8:47/M
     199    Gretchen Pavlik         Fairfield  CT       41    14 F 40-49        35:20    8:50/M
     200    Noel Gabrielle          Orange  CT          54    20 M 50-59        35:23    8:51/M
     201    Patricia Todisco        Easton  CT          56     4 F 50-59        35:28    8:52/M
     202    Scott McIntyre          Naugatuck  CT       26    12 M 19-29        35:34    8:54/M
     203    Bryan Smith             Bridgeport  CT      37    50 M 30-39        35:36    8:54/M
     204    Robert Thomas           Stamford  CT        53    21 M 50-59        35:44    8:56/M
     205    Cathi Zilling           Southport  CT       38    18 F 30-39        35:49    8:57/M
     206    Shannon Police          Stamford  CT        26    10 F 19-29        35:51    8:58/M
     207    Holly Tortora           Fairfield  CT       39    19 F 30-39        35:52    8:58/M
     208    Donna Cramond           Monroe  CT          53     5 F 50-59        36:09    9:02/M
     209    Elizabeth Wilson        Austin  TX          37    20 F 30-39        36:18    9:05/M
     210    Mary Faith Sinnott      Fairfield  CT       40    15 F 40-49        36:21    9:05/M
     211    Mustafa Syed            Fairfield  CT       35    51 M 30-39        36:25    9:06/M
     212    Sarah Gagnon            Norwalk  CT         28    11 F 19-29        36:31    9:08/M
     213    Ellery Plotkin          Fairfield  CT       50    22 M 50-59        36:32    9:08/M
     214    Drew Boothby            Shelton  CT         40    57 M 40-49        36:32    9:08/M
     215    Mary Beth Colleran      Fairfield  CT       46    16 F 40-49        36:34    9:09/M
     216    Carol Carbin            Fairfield  CT       35    21 F 30-39        36:41    9:10/M
     217    Christina Demico        Stratford  CT       32    22 F 30-39        36:44    9:11/M
     218    John Seres              Bridgeport  CT      71     3 M 70-79        36:47    9:12/M
     219    Neal Wellins            Cheshire  CT        59    23 M 50-59        36:50    9:13/M
     220    Kate Dicine             Fairfield  CT       34    23 F 30-39        37:01    9:15/M
     221    Paul Varvaro            Easton  CT          37    52 M 30-39        37:15    9:19/M
     222    Maureen Dillon          Danbury  CT         42    17 F 40-49        37:19    9:20/M
     223    Marianne Uus            Trumbull  CT        40    18 F 40-49        37:33    9:23/M
     224    Karen Mazzetta          Darien  CT          38    24 F 30-39        37:35    9:24/M
     225    Leonia Soltis           Trumbull  CT        37    25 F 30-39        37:36    9:24/M
     226    Abby Anderson           Fairfield  CT       27    12 F 19-29        37:45    9:26/M
     227    Paul Diprato            Norwalk  CT         41    58 M 40-49        37:45    9:26/M
     228    Anthony Capalbo         Fairfield  CT       38    53 M 30-39        37:47    9:27/M
     229    Jennifer Capalbo        Fairfield  CT       35    26 F 30-39        37:49    9:27/M
     230    Melissa Gartz           Fairfield  CT       25    13 F 19-29        38:00    9:30/M
     231    B Crowshaw              Milford  CT         53    24 M 50-59        38:06    9:32/M
     232    Laura Sacks             Fairfield  CT       15     5 F 14-18        38:08    9:32/M
     233    Kaitlin Crean           Fairfield  CT       15     6 F 14-18        38:09    9:32/M
     234    Terry Cho               Weston  CT          31    27 F 30-39        38:10    9:33/M
     235    Paula Bleakley          Wilton  CT          33    28 F 30-39        38:26    9:37/M
     236    Kathy Bain              Stratford  CT       53     6 F 50-59        38:28    9:37/M
     237    Catherine Walsh         Norwalk  CT         33    29 F 30-39        38:28    9:37/M
     238    Suzanne Potter          Fairfield  CT       40    19 F 40-49        38:32    9:38/M
     239    Nancy Murphy            Fairfield  CT       44    20 F 40-49        38:32    9:38/M
     240    Meghan O' Neil          Milford  CT         19    14 F 19-29        38:37    9:39/M
     241    Kristin Apfel           Milford  CT         24    15 F 19-29        38:44    9:41/M
     242    Kim Russo               Fairfield  CT       34    30 F 30-39        38:45    9:41/M
     243    Jennifer Hoda           New Fairfield  CT   32    31 F 30-39        38:49    9:42/M
     244    Mary Jane McGoldrick    Fairfield  CT       51     7 F 50-59        38:51    9:43/M
     245    Phil Mongillo           Westbrook  CT       78     4 M 70-79        38:52    9:43/M
     246    Teresa Panico           Fairfield  CT       36    32 F 30-39        38:56    9:44/M
     247    Mike Abramowitz         Stratford  CT       36    54 M 30-39        38:59    9:45/M
     248    Mike Moran              Cos Cob  CT         42    59 M 40-49        39:05    9:46/M
     249    Jim Stevens             Trumbull  CT        70     5 M 70-79        39:09    9:47/M
     250    Robert Larosa           Fairfield  CT       47    60 M 40-49        39:10    9:48/M
     251    Jane Becker             Fairfield  CT       32    33 F 30-39        39:13    9:48/M
     252    Jennifer Forgue         Fairfield  CT       24    16 F 19-29        39:18    9:50/M
     253    Ed Brennan              Monroe  CT          59    25 M 50-59        39:32    9:53/M
     254    Davidson Williams       Bridgeport  CT      48    61 M 40-49        39:35    9:54/M
     255    Olivia Stapleton        Fairfield  CT       35    34 F 30-39        39:37    9:54/M
     256    Michael Twarkins        East Hartford  CT   53    26 M 50-59        39:48    9:57/M
     257    Vlad Spitzer            Wilton  CT          47    62 M 40-49        39:50    9:58/M
     258    Alfred Pavlis           Fairfield  CT       45    63 M 40-49        39:57    9:59/M
     259    Dawn Oracheff           Fairfield  CT       35    35 F 30-39        40:21   10:05/M
     260    Terese Mak              Bridgeport  CT      50     8 F 50-59        40:31   10:08/M
     261    Michael Daly            Fairfield  CT       42    64 M 40-49        40:47   10:12/M
     262    Dr. George Whitney      Orange  CT          84     1 M 80-99        41:07   10:17/M
     263    Debbie Wallace          Westport  CT        35    36 F 30-39        41:10   10:18/M
     264    Eileen O'Sullivan       Milford  CT         34    37 F 30-39        41:27   10:22/M
     265    Richard Tunstall        Trumbull  CT        59    27 M 50-59        41:41   10:25/M
     266    Herman Bershtein        Hamden  CT          77     6 M 70-79        41:50   10:28/M
     267    Mary Collins            Westport  CT        38    38 F 30-39        41:52   10:28/M
     268    Bennett Benware         Stamford  CT        51    28 M 50-59        42:22   10:36/M
     269    Kim Sherman             Fairfield  CT       35    39 F 30-39        42:40   10:40/M
     270    Megan Bepko             Monroe  CT          20    17 F 19-29        42:42   10:41/M
     271    Lauren Gabrielle        Fairfield  CT       25    18 F 19-29        42:43   10:41/M
     272    Bill Bepko              Monroe  CT          48    65 M 40-49        43:17   10:49/M
     273    Bridget Walker          Fairfield  CT       30    40 F 30-39        43:29   10:52/M
     274    Eva Senzer              Fairfield  CT       31    41 F 30-39        43:35   10:54/M
     275    Jennifer Short          FAIRFIELD  CT       32    42 F 30-39        43:42   10:56/M
     276    Joanne Burns            Norwalk  CT         35    43 F 30-39        43:48   10:57/M
     277    Chris Kwong             Southport  CT       44    66 M 40-49        45:00   11:15/M
     278    Michelle Bepko          Monroe  CT          20    19 F 19-29        45:07   11:17/M
     279    Carolyn Patuzzi         Shelton  CT         34    44 F 30-39        45:27   11:22/M
     280    Anson Smith             Wallingford  CT     57    29 M 50-59        45:34   11:24/M
     281    Cynthia Peterson        Middle Haddam  CT   70     1 F 70-79        45:37   11:24/M
     282    Austin Ross             Madison  CT         82     2 M 80-99        47:06   11:47/M
     283    Bandit Number  9000                                1 M  0- 1        48:50   12:13/M
     284    Diane Byron             Stamford  CT        31    45 F 30-39        48:58   12:15/M
     285    Will Byron              Stamford  CT        37    55 M 30-39        48:58   12:15/M
     286    Orison MacPherson       Darien  CT          68     7 M 60-69        49:22   12:21/M
     287    Ed Perkowski            Stratford  CT       48    67 M 40-49        49:50   12:28/M
     288    Gail Hubbard            Weston  CT          41    21 F 40-49        50:58   12:45/M
     289    James Cramond           Monroe  CT          55    30 M 50-59        57:59   14:30/M

midmay2.jpg (73240 bytes) midmay3.jpg (78756 bytes) midmay5.jpg (73838 bytes)
midmay6.jpg (78354 bytes) midmay7.jpg (55074 bytes) Pictured - Left to Right, Top Row then Botton
1722 - Phil Richey
1620 - George Buchanan
1578 - Dale Richardson
2471 - Sue Faber
1866 - John Schwartz

Heather Gardiner in BMW Z4 from
BMW Of Bridgeport

midmay8.jpg (47825 bytes)

Age Division Results

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Heather Gardiner East Hartford CT

24

15

22:09

5:32/M

 

Women 10 to 13

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kara Steele New Haven CT

12

152

32:37

8:09/M

2

Jocelyn Monahan Fairfield CT

12

162

33:07

8:17/M

 

Women 14 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jessica Crowe Prospect CT

18

55

26:27

6:37/M

2

Robyn Hudak Monroe CT

16

67

27:06

6:47/M

3

Jeanine McCann Monroe CT

15

83

28:26

7:07/M

 

Women 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Lori Struski Waterbury CT

25

45

25:52

6:28/M

2

Jamie Eisenberg Milford CT

27

109

30:25

7:36/M

3

Karen Cammarata Stamford CT

26

138

31:55

7:59/M

 

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mary Zengo Wilton CT

37

24

23:03

5:46/M

2

Amy Fredericks Greenwich CT

37

28

23:49

5:57/M

3

Cara Jordan New York NY

32

33

24:34

6:09/M

 

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sue Faber Oxford CT

40

26

23:20

5:50/M

2

Sharon Vos Riverside CT

48

37

25:05

6:16/M

3

Karen Newman Old Greenwich CT

42

41

25:30

6:23/M

 

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Grace Hanover Waterbury CT

57

131

31:39

7:55/M

2

Janet Voelpert Shelton CT

55

148

32:33

8:08/M

3

Silvia Magdeal Westport CT

55

184

34:10

8:33/M

 

Women 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Marilyn Richardson Bridgeport CT

61

191

34:36

8:39/M

 

Women 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Cynthia Peterson Middle Haddam CT

70

281

45:37

11:24/M

 

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Rich Byrne Ridgewood NJ

38

1

19:19

4:50/M

 

Men 9 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Max Hoberman Westport CT

9

135

31:50

7:58/M

2

Kyle Hoberman Westport CT

9

192

34:41

8:40/M

 

Men 10 to 13

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Spencer Sass Litchfield CT

13

29

23:53

5:58/M

2

Anthony Cramond Monroe CT

12

168

33:40

8:25/M

 

Men 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ric Santos Bridgeport CT

26

2

19:46

4:57/M

2

Georgi Bivolarski Norwalk CT

29

42

25:38

6:25/M

3

Ward Willis Milford CT

26

46

25:58

6:30/M

 

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sergio Ribeiro Danbury CT

33

3

20:00

5:00/M

2

Anatolie Vartosu Stamford CT

38

4

20:06

5:02/M

3

Stephen Swift Cromwell CT

32

6

20:35

5:09/M

 

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Chris Chisholm Farmington CT

41

5

20:09

5:02/M

2

Jerry MacAri New York NY

43

10

21:02

5:16/M

3

Phil Richey Danbury CT

45

11

21:10

5:18/M

 

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Elliott Rogers Southport CT

52

23

23:02

5:46/M

2

Daniel Lavoie Watertown CT

51

30

24:04

6:01/M

3

Ron Rembaum Old Greenwich CT

57

54

26:25

6:36/M

 

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Courtmanche New Haven CT

60

40

25:28

6:22/M

2

Richard De Marco Danbury CT

61

61

26:56

6:44/M

3

Mike Pisani Stratford CT

60

120

30:59

7:45/M

 

Men 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Remo Pagliarela Stratford CT

72

153

32:40

8:10/M

2

Al Chameides Trumbull CT

72

195

34:51

8:43/M

3

John Seres Bridgeport CT

71

218

36:47

9:12/M

 

Men 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Dr. George Whitney Orange CT

84

262

41:07

10:17/M

2

Austin Ross Madison CT

82

282

47:06

11:47/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com