HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

41st Jim Fixx Memorial Day
Road Race
Greenwich, CT - 5 Miles

May 31, 2004

OVERALL WINNERS

Matt Kalinski, Greenwich, CT - 26:32
Lauren Manero, Greenwich, CT - 31:11

green053101.jpg (52623 bytes) green053102.jpg (60478 bytes)

Timing & Results by:
CLUB CT


Sunny, warm (56), dry



Click on the "pace" links to move about through the results.  
Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

      CLASS  
PLACE  PLACE               FINISHER                TIME    PACE
    1           Matt Kalinski, 22, Greenwich, CT            26:32    5:18
    2    1  M30 Mark Clifford, 34, Norwalk, CT              27:24    5:29
    3    1  M20 Pete Modafferi, 28, New City, NY            28:27    5:41
    4    2  M30 Angus Wheeler, 31, Westport, CT             29:21    5:52
    5    1  M40 John Schwartz, 40, Ridgefield, CT           29:40    5:56

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

6    3  M30 Chele Modica, 31, Hoboken, NJ               30:02    6:00
    7    2  M40 Jeffrey Mayer, 43, White Plains, NY         30:08    6:01
    8    4  M30 Tom Holland, 35, Darien, CT                 30:53    6:11
    1           Lauren Manero, 23*, Greenwich, CT           31:11    6:14
    9    1  G40 Leo Arnaboldi, 44, Greenwich, CT            31:30    6:18
   10    2  G40 Rick Schumacher, 40, Cos Cob, CT            31:33    6:19
   11    1  G20 Rudy Gavazzi, 29, Greenwich, CT             31:46    6:21
   12    3  M40 Sergio Palomo, 40, Port Chester, NY         32:04    6:25
   13    2  G20 Gene Yoshida, 29, Old Greenwich, CT         32:12    6:26
   14    1  G50 John Krasniewicz, 53, Old Greenwich, CT     32:14    6:27
   15    2  M20 Geoff Hutting, 29, New Canaan, CT           32:16    6:27
    2    1  4FG Karen Newman, 43*, Old Greenwich, CT        32:22    6:28
   16    1  G30 Mich Bergesen, 39, Old Greenwich, CT        32:25    6:29
   17    4  M40 Rob Inghilterra, 47, Norwalk, CT            32:29    6:30
   18    5  M30 Jim Santora Jr. , 39, New Canaan, CT        32:38    6:31
   19    5  M40 Robert Antulov, 40, Yonkers, NY             32:44    6:33
   20    6  M30 Tavis Whalen , 38, East Hampton, MA         32:52    6:34
   21    6  M40 Michael Gorman, 40, Bedford, NY             32:55    6:35
   22    7  M30 James Liebertz, 33, Stamford, CT            32:56    6:35
   23    3  G40 Peter Scannell, 45, Greenwich, CT           33:00    6:36
   24    1  M13 Josh Overstreet, 17, Stamford, CT           33:03    6:36
   25    7  M40 Craig Rau, 43, Yonkers, NY                  33:03    6:37
   26    2  M13 Justin Rau, 13, Yonkers, NY                 33:07    6:37
   27    8  M30 Gary Pfeiffer, 36, Harrison, NY             33:16    6:39
    3    2  4FG Emmy Stocker, 45*, Cos Cob, CT              33:20    6:40
   28    4  G40 Lawrence Hilibrand, 45, Greenwich, CT       33:54    6:47
   29    5  G40 Tom Agresta, 47, Cos Cob, CT                34:16    6:51
   30    2  G30 Ken Ciccarelli, 33, Greenwich, CT           34:39    6:56
   31    3  M20 Patrick Holden, 20, Stamford, CT            34:49    6:58
   32    1  M50 William Holland , 53, Montpelier, VT        34:52    6:58
   33    6  G40 Andrew Yin, 43, Greenwich, CT               34:55    6:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

34    2  M50 Geoffrey Stein, 51, Chappaqua, NY           35:00    7:00
   35    2  G50 Tony Fitzpatrick, 54, Greenwich, CT         35:00    7:00
    4    1  W30 Gayle Zorrilla, 33*, Stamford, CT           35:16    7:03
   36    7  G40 Adam Finklestein, 42, Greenwich, CT         35:35    7:07
   37    3  M50 Steve Norris, 58, Norwalk, CT               35:40    7:08
    5    1  W13 Kate Fox, 16*, West Nyack, NY               35:46    7:09
   38    8  M40 Oscar Correa, 43, New Rochelle, NY          35:51    7:10
   39    4  M20 Shaun Murphy, 29, Port Chester, NY          35:57    7:11
   40    3  G30 Chris Jennings, 33, Greenwich, CT           35:58    7:12
   41    8  G40 Richard Quigley, 41, Old Greenwich, CT      36:00    7:12
    6    3  4FG Dierdre Hopkins, 42*, Greenwich, CT         36:13    7:14
   42    9  M40 Michael Costello, 45, Fairfield, CT         36:14    7:15
   43    9  G40 Kevin Bousquette, 46, Greenwich, CT         36:27    7:17
   44    9  M30 Daniel Lynch, 33, Rye, NY                   36:35    7:19
   45    1  G19 Brett Manero, 18, Greenwich, CT             36:39    7:20
   46    4  G30 Zolton Mester, 33, Cos Cob, CT              36:42    7:20
    7    1  W40 Wendy Lecker, 41*, Stamford, CT             36:42    7:20
   47   10  M40 Greg Nilan, 41, Milford, CT                 36:43    7:20
   48   11  M40 Chuck Thomas, 44, Darien, CT                36:47    7:21
    8    2  W13 Francesca Thomas, 19*, Darien, CT           36:48    7:21
   49   12  M40 Neal Doying, 44, Darien, CT                 36:49    7:22
   50    5  G30 Mike Pollard, 35, Old Greenwich, CT         36:54    7:23
    9    1  3FG Sylvanie Wallington, 36*, Old Greenwich, CT 36:55    7:23
   51   10  M30 Jeff Schomer, 38, Greensburg, PA            36:58    7:23
   52    4  M50 Rob Davis, 58, Stamford, CT                 37:13    7:26
   53    5  M20 Nathan Imre, 23, Waterbury, CT              37:18    7:28
   10    1  5FG Francoise Levinson, 50*, Greenwich, CT      37:24    7:29
   54    5  M50 Israel Good, 51, Stamford, CT               37:32    7:30
   55    6  G30 Jeff Dishner, 39, Old Greenwich, CT         37:39    7:32
   56   13  M40 Henrk Strabo, 44, Rye, NY                   37:45    7:33
   11    2  W40 Cindy Fox, 45*, Easton, CT                  37:59    7:36
   57    7  G30 John Morris, 37, Greenwich, CT              38:00    7:36
   58   10  G40 Vincent Sabia, 41, Greenwich, CT            38:02    7:36
   59   11  G40 Dana O'Brien, 48, Riverside, CT             38:03    7:36
   60    3  G20 Michael Mesery, 27, Cos Cob, CT             38:03    7:37
   61   11  M30 Glen Colello, 34, Southport, CT             38:07    7:37
   62    4  G20 Graham Ogorman, 24, Old Greenwich, CT       38:11    7:38
   63    8  G30 Matthew Wallace, 35, Old Greenwich, CT      38:11    7:38
   12    2  W30 Lisa Michaelski, 39*, Darien, CT            38:11    7:38
   64   12  G40 James Viceconte, 40, Riverside, CT          38:14    7:39
   65   12  M30 Rushton Young , 39, Stamford, CT            38:15    7:39
   13    3  W40 Elizabeth Dugan, 41*, Rye, NY               38:15    7:39
   66    3  G50 Phil Clark, 51, Greenwich, CT               38:24    7:41
   14    2  3FG Beatriz PonceDeLeon, 35*, Riverside, CT     38:25    7:41
   67   13  M30 Ted Burdick, 34, Darien, CT                 38:27    7:41
   68   14  M30 Michael Markhoff, 39, Bedford, NY           38:28    7:41
   69    5  G20 Bill Bogardus, 27, Cos Cob, CT              38:28    7:42
   70    9  G30 Robert Young, 37, Cos Cob, CT               38:29    7:42
   71   14  M40 Michael Ambrosecchio, 46, Stamford, CT      38:34    7:43
   72   15  M30 David Barnett, 39                           38:44    7:45
   73    6  M50 Charles Matthews, 57, Fairfield, CT         39:10    7:50
   74    4  G50 Joost Vos, 50, Greenwich, CT                39:12    7:50
   75   16  M30 Mike Bennett, 35, Reston, VA                39:13    7:51
   76   17  M30 Greg Hartch, 34, Greenwich, CT              39:17    7:51
   77   13  G40 Joseph Keeney, 43, Greenwich, CT            39:22    7:52
   15    4  4FG Ginny Gray, 42*, Old Greenwich, CT          39:24    7:53
   78   14  G40 Sidney Cohen, 48, Greenwich, CT             39:29    7:54
   79    6  G20 John Lodato, 27, Cos Cob, CT                39:31    7:54
   16    5  4FG Phyllis Madden, 40*, Cos Cob, CT            39:34    7:55
   80    1  M60 Paul Kalkut, 61, Rye, NY                    39:35    7:55
   17    3  W30 Jody Truwit, 34*, Rowayton, CT              39:36    7:55
   81    1  JrM Max Hoberman, 10, Westport, CT              39:37    7:55
   82   10  G30 Ben Madden, 36, Cos Cob, CT                 39:39    7:56
   18    4  W40 Karen Bennett, 42*, Reston, VA              39:47    7:57
   83   15  G40 Don Mays, 48, Cos Cob, CT                   39:50    7:58
   19    6  4FG Joy Viaccari, 48*, Greenwich, CT            39:50    7:58

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

84    2  G19 Peter Arnaboldt, 15, Greenwich, CT          40:01    8:00
   85   16  G40 Jonathan Shankman, 47, Greenwich, CT        40:02    8:00
   86    2  M60 Marshall Ackerman, 63, Stamford, CT         40:03    8:00
   20    5  W40 Eileen Pologi, 49*, Tallmadge, OH           40:11    8:02
   21    6  W40 Patty Matthews, 47*, Fairfield, CT          40:13    8:02
   22    7  4FG Betsey Waine, 40*, Riverside, CT            40:13    8:03
   87    7  G20 Edward Ogden, 27, Greenwich, CT             40:14    8:03
   88    5  G50 Jim Blake, 57, Old Greenwich, CT            40:15    8:03
   89    6  G50 John Struck, 51, Old Greenwich, CT          40:20    8:04
   23    1  W20 Jennifer Astoria, 24*, Bridgeport, CT       40:39    8:08
   90   18  M30 Thomas Jeffers, 38, Birmingham, MI          40:48    8:09
   91   17  G40 John Montessi, 44, Riverside, CT            40:51    8:10
   24    3  3FG Charlotte Depueher, 31*, Greenwich, CT      41:02    8:12
   25    7  W40 Noreen Craine, 40*, Irvington, NY           41:03    8:12
   92   15  M40 John Levin , 45, Norwalk, CT                41:03    8:13
   93    6  M20 Graig Kalkut, 27, Rye, NY                   41:04    8:13
   94   11  G30 Chris Baxter, 37, Greenwich, CT             41:04    8:13
   95   16  M40 Scott Gimpel, 42, Stamford, CT              41:13    8:15
   96    3  M60 Al Leon , 61, Stamford, CT                  41:19    8:16
   97    4  M60 John Cook, 68, Stamford, CT                 41:29    8:18
   98   17  M40 Brian Maloney, 40, Stamford, CT             41:30    8:18
   26    2  5FG Nancy Rosen, 55*, Greenwich, CT             41:35    8:19
   27    2  W20 Courtney Kelly, 23*, Rye, NY                41:37    8:19
   99    7  G50 Bill Horn, 55, Greenwich, CT                41:42    8:20
   28    3  5FG Linda Putman, 50*, Greenwich, CT            41:43    8:21
   29    4  W30 Catherine McNear, 36*, Darien, CT           41:52    8:22
  100    1  G60 Nick Ohnell, 62, Greenwich, CT              41:52    8:22
   30    3  W13 Katy Lynch, 17*, Rye Brook, NY              41:55    8:23
   31    8  W40 Sharon Simon, 40*, Darien, CT               42:02    8:24
  101    3  M13 Erick Garcia, 19, Stamford, CT              42:03    8:24
  102    5  M60 James Whalen, 62, Ossining, NY              42:08    8:25
  103    1  JrM Matias Rodriguez-Labary, 10, Cos Cob, CT    42:11    8:26
  104   18  G40 Kenneth Bohacj, 45, Greenwich, CT           42:12    8:26
  105   19  G40 Martin Lansing, 43, Greenwich, CT           42:14    8:27
   32    1  W50 Sue Holden, 50*, Stamford, CT               42:25    8:29
   33    8  4FG Anne Wallace, 41*, Greenwich, CT            42:26    8:29
  106    2  G60 Eliot Riskin, 61, Riverside, CT             42:28    8:30
  107    7  M50 Robert Rifkin, 50, Rye Brook, NY            42:29    8:30
  108   18  M40 Thomas Jura, 46, Sandy Hook, CT             42:30    8:30
  109   20  G40 Simon Rodd, 45, Old Greenwich, CT           42:33    8:31
  110   21  G40 John Gelb, 49, Riverside, CT                42:36    8:31
   34    4  5FG Julie Fitzpatrick, 50*, Greenwich, CT       42:39    8:32
   35    9  W40 Dianne Keefe, 45*, Norwalk, CT              42:45    8:33
  111   19  M40 John Core, 42, Philadelphia, PA             42:45    8:33
   36    3  W20 Kate Barrett, 25*, Stamford, CT             42:46    8:33
   37    5  W30 Elisa Bybee, 38*, Norwalk, CT               42:49    8:34
  112   22  G40 Jan Gelb, 49, Riverside, CT                 42:52    8:34
  113   19  M30 Paul Zajkowski , 38, Darien, CT             42:53    8:35
   38    9  4FG Margaret Montesi, 40*, Riverside, CT        42:57    8:35
  114    8  M50 Sam Pierce, 59, Bedford, NY                 42:58    8:36
   39    5  5FG Nancy Weissler, 52*, Riverside, CT          43:02    8:36
  115   23  G40 Edward Dorian, 49, Riverside, CT            43:09    8:38
   40   10  W40 Carla Alani, 46*, Eastchester, NY           43:11    8:38
  116    8  G50 Markus Straessle, 57, Greenwich, CT         43:11    8:38
  117    3  G60 Tom Hartch, 62, Greenwich, CT               43:20    8:40
  118   20  M40 Frank Gabriele, 44, Ridgefield, CT          43:21    8:40
  119    9  M50 Steve Zeide, 57, Stamford, CT               43:22    8:40
  120   10  M50 Gary Esposito, 58, Norwalk, CT              43:23    8:40
  121   24  G40 Stevon Gustavson, 47, Greenwich, CT         43:25    8:41
  122    4  G60 John Gibbons, 62, Greenwich, CT             43:25    8:41
   41    1  JFG Johanna Mattsson, 12*, Cos Cob, CT          43:26    8:41
  123   21  M40 Richard Hoberman, 45, Westport, CT          43:31    8:42
   42    4  3FG Jennifer Jackino, 35*, Greenwich, CT        43:44    8:45
   43   11  W40 Michelle Lynch, 41*, Newington, CT          43:46    8:45
  124   22  M40 Mike Tamborrino, 46, Stamford, CT           43:49    8:46
   44   12  W40 Dawn Bolling, 40*, Norwalk, CT              44:00    8:48
  125    3  G19 Jonathan Reynolds, 13, Greenwich, CT        44:00    8:48
   45    5  3FG Wendy Mead, 35*, Greenwich, CT              44:02    8:48
   46    6  W30 Jasmine Gorey, 36*, Stamford, CT            44:06    8:49
   47   13  W40 Kitty Brown, 40*, Stamford, CT              44:07    8:49
  126   23  M40 Michael Kellman, 42, Rye Brook, NY          44:14    8:51
  127   12  G30 Kenchiro Nagano, 38, Cos Cob, CT            44:17    8:51
  128   25  G40 Trey Reynolds, 46, Greenwich, CT            44:19    8:52
   48    6  3FG Colleen Cohen, 30*, Greenwich, CT           44:21    8:52
   49    7  W30 Kristin Fine, 31*, Darien, CT               44:23    8:52
   50    8  W30 Cherylann Blenk, 36*, Scarsdale, NY         44:23    8:52
  129   13  G30 Michael McGivney, 37, Greenwich, CT         44:30    8:54
  130   11  M50 Jeffrey Brooks, 51, Stamford, CT            44:48    8:57
  131    9  G50 Tom Block, 55, Riverside, CT                44:50    8:58
   51    9  W30 Janine Thompson, 37*, White Plains, NY      44:57    8:59
  132   20  M30 David Feibusch, 36, Thiells, NY             44:57    8:59
  133   24  M40 Bob Colby, 48, Larchmont, NY                44:58    8:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

52   10  4FG Mary Sutton, 48*, Riverside, CT             45:06    9:01
   53   11  4FG Angela Bozorgmir, 43*, Greenwich, CT        45:12    9:02
  134   12  M50 Daniel Neuspiel, 52, White Plains, NY       45:20    9:04
  135   10  G50 Lars Forsberg, 55, Greenwich, CT            45:23    9:04
   54   12  4FG Katie Bacon, 41*, Cos Cob, CT               45:25    9:05
   55    1  6FG Vera Lane, 66*, Old Greenwich, CT           45:26    9:05
   56    7  3FG Kim Wynne, 37*, Riverside, CT               45:27    9:05
  136    8  G20 Ashton Abbot, 20, Greenwich, CT             45:39    9:08
  137    9  G20 Ben Williams, 22, Greenwich, CT             45:42    9:08
   57    8  3FG Abbe Large , 36*, Greenwich, CT             45:43    9:08
  138   14  G30 Gregory Large, 37, Greenwich, CT            45:55    9:11
  139   25  M40 Bruce McElwee, 40, Westport, CT             45:56    9:11
  140   15  G30 Max Breier, 33, Old Greenwich, CT           46:02    9:12
  141    6  M60 Neil Dreher, 62, Stamford, CT               46:06    9:13
  142   26  G40 John Bailey, 49, Riverside, CT              46:11    9:14
  143   16  G30 Dave Bennett, 32, Greenwich, CT             46:17    9:15
  144   10  G20 Matthew Bailey, 20, Riverside, CT           46:17    9:15
   58    1  2FG Lee Massey, 25*, Greenwich, CT              46:30    9:18
   59   10  W30 Melissa Lynch, 36*, New York, NY            46:30    9:18
   60   11  W30 Cynthia Van Eck, 39*, Rye, NY               46:31    9:18
  145   11  G50 Rich Malloy, 52, Greenwich, CT              46:39    9:20
  146    4  G19 Michael Byrnes, 13, Greenwich, CT           46:42    9:20
  147    5  G60 Robert Byrnes, 66, Greenwich, CT            46:42    9:20
   61   13  4FG Michelle Fletcher, 45*, Cos Cob, CT         46:55    9:23
   62    1  TFG April Nizlek, 19*, Riverside, CT            46:57    9:23
  148    6  G60 Richard Schulze, 67, Greenwich, CT          47:08    9:26
   63   12  W30 Rachel Alfandre, 37*, Stamford, CT          47:15    9:27
  149   13  M50 Dan Sargeant, 51, White Plains, NY          47:32    9:30
  150   26  M40 Al McClain, 49, Stamford, CT                47:36    9:31
   64   14  4FG Regina Pica, 43*, Greenwich, CT             47:42    9:32
  151   12  G50 Rodger Young, 57, Greenwich, CT             48:13    9:39
  152   27  M40 John Oricchio, 45, Bedford, NY              48:14    9:39
  153    4  M13 J. Paul Oricchio, 13, Bedford, NY           48:17    9:39
   65   15  4FG Liz Fleischman, 44*, Riverside, CT          48:18    9:39
  154   27  G40 Amir Bozorgmir, 48, Greenwich, CT           48:20    9:40
  155   28  M40 Bob Greeney, 46, Stamford, CT               48:32    9:42
   66    4  W20 Lanyn Clark, 21*, Vero Beach, FL            48:33    9:42
  156    7  M60 Bob Davis, 69, Ossining, NY                 48:47    9:45
   67   13  W30 Bridget Curran, 35*, Pleasantville, NY      48:59    9:48
   68   14  W30 Laura Barccio, 30*, Rye, NY                 49:07    9:49
   69    2  2FG Patricia Bortot, 26*, Riverside, CT         49:14    9:51
  157   28  G40 Tom Williams, 49, Greenwich, CT             49:17    9:51
  158   13  G50 Rudy Funke, 59, Riverside, CT               49:33    9:54
  159   29  M40 David Gelfarb, 43, Rye Brook, NY            49:54    9:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

70    3  2FG Dina Cortese, 27*, Greenwich, CT            50:00   10:00
  160   30  M40 Christopher Duffy, 45, Stamford, CT         50:06   10:01
  161    2  JrM Raymond Bracchitta, 10, Greenwich, CT       50:07   10:01
   71    1  W60 Lois Leon, 61*, Stamford, CT                50:08   10:02
   72   16  4FG Teresa Bracchitta, 47*, Greenwich, CT       50:13   10:03
  162   14  G50 Robert Nizlek, 53, Riverside, CT            50:17   10:03
   73   17  4FG Nancy Maloney, 49*, Riverside, CT           50:22   10:04
   74    4  2FG Abi Rankin, 26*, Greenwich, CT              50:44   10:09
   75    6  5FG Cathy Ranieri, 53*, Greenwich, CT           50:44   10:09
   76    5  2FG Alex Ranieri, 21*, Greenwich, CT            51:11   10:14
  163    2  JrM Daniel Gelfarb, 10, Rye Brook, NY           51:24   10:17
   77   18  4FG Julie Castillo, 46*, Greenwich, CT          51:39   10:20
  164    7  G60 James Santora, 62, Riverside, CT            51:40   10:20
  165    8  M60 Albert Schlitter, 65, Chappaqua, NY         51:46   10:21
  166   15  G50 Don Leuandoski, 56, Greenwich, CT           52:01   10:24
  167   31  M40 Rafael Aparicio, 42, Darien, CT             52:07   10:25
   78    2  W50 Janet Triplett, 59*, Stamford, CT           53:00   10:36
   79    5  W20 Jennifer Furlong, 22*, Norwalk, CT          53:06   10:37
  168   14  M50 Jon Perelstein, 54, Stamford, CT            53:13   10:38

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

169   29  G40 Steven Gray, 46, Greenwich, CT              55:38   11:07
   80    9  3FG Jan Jepsen, 39*, Greenwich, CT              55:42   11:08
  170   17  G30 William Montana, 38, Greenwich, CT          55:43   11:08
   81   15  W30 Claudia Pinsky, 34*, Norwalk, CT            55:52   11:10
  171   21  M30 Fredd Fishman , 39, Norwalk, CT             55:52   11:10
   82    7  5FG Linda Ritch, 51*, Greenwich, CT             56:11   11:14
  172    1  M70 Jerry Olitt, 75, White Plains, NY           56:28   11:18
  173    1  G80 Horace Walton, 85, Greenwich, CT            56:54   11:23
  174   15  M50 John Imre, 51, Bridgeport, CT               57:50   11:34
   83    2  JFG Daniella Weston, 10*, Cos Cob, CT           59:18   11:51
   84    3  JFG Britt Smith, 11*, Cos Cob, CT               59:27   11:53

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

85    2  6FG Natalie Schaffer, 61*, Greenwich, CT      1:00:32   12:06
  175   30  G40 Pierangelo Filini, 47, Greenwich, CT      1:01:03   12:12
   86    4  JFG Mary Bacon , 10*, Cos Cob, CT             1:01:29   12:18
  176    2  M70 Stan Fleischman, 73, White Plains, NY     1:01:31   12:18
  177    3  M70 Johm Olson, 72, Bridgeport, CT            1:01:43   12:21
   87    3  6FG Peggy Dickinson, 63*, Greenwich, CT       1:01:50   12:22
   88   10  3FG Wendy Durtea, 37*, Greenwich, CT          1:01:51   12:22
   89   11  3FG Julie Colligan, 33*, Greenwich, CT        1:01:51   12:22
"*" indicates females
2 finishers among Men 12 & Under
4 finishers among Men 13 - 19
6 finishers among Men 20 - 29
21 finishers among Men 30 - 39
31 finishers among Men 40 - 49
15 finishers among Men 50 - 59
8 finishers among Men 60 - 69
3 finishers among Men 70 - 79
3 finishers among Women 13 - 19
5 finishers among Women 20 - 29
15 finishers among Women 30 - 39
13 finishers among Women 40 - 49
2 finishers among Women 50 - 59
1 finishers among Women 60 - 69
2 finishers among Men 12 & UnderG
4 finishers among Men 13 - 19G
10 finishers among Men 20 - 29G
17 finishers among Men 30 - 39G
30 finishers among Men 40 - 49G
15 finishers among Men 50 - 59G
7 finishers among Men 60 - 69G
1 finishers among Men 80 & UpG
4 finishers among Women 12 & UnderG
1 finishers among Women 13 - 19G
5 finishers among Women 20 - 29G
11 finishers among Women 30 - 39G
18 finishers among Women 40 - 49G
7 finishers among Women 50 - 59G
3 finishers among Women 60 - 69G
177 male finishers
89 female finishers
266 total finishers

AGE GROUP FINISHERS

        CLASS  
PLACE   PLACE            FINISHER                  TIME    PACE

Men 12 & Under
   81    1      Max Hoberman, 10, Westport, CT              39:37    7:55
  103    2      Matias Rodriguez-Labary, 10, Cos Cob, CT    42:11    8:26
  161    3      Raymond Bracchitta, 10, Greenwich, CT       50:07   10:01
  163    4      Daniel Gelfarb, 10, Rye Brook, NY           51:24   10:17

Men 13 - 19
   24    1      Josh Overstreet, 17, Stamford, CT           33:03    6:36
   26    2      Justin Rau, 13, Yonkers, NY                 33:07    6:37
   45    3      Brett Manero, 18, Greenwich, CT             36:39    7:20
   84    4      Peter Arnaboldt, 15, Greenwich, CT          40:01    8:00
  101    5      Erick Garcia, 19, Stamford, CT              42:03    8:24

Men 20 - 29
    3    1      Pete Modafferi, 28, New City, NY            28:27    5:41
   11    2      Rudy Gavazzi, 29, Greenwich, CT             31:46    6:21
   13    3      Gene Yoshida, 29, Old Greenwich, CT         32:12    6:26
   15    4      Geoff Hutting, 29, New Canaan, CT           32:16    6:27
   31    5      Patrick Holden, 20, Stamford, CT            34:49    6:58

Men 30 - 39
    2    1      Mark Clifford, 34, Norwalk, CT              27:24    5:29
    4    2      Angus Wheeler, 31, Westport, CT             29:21    5:52
    6    3      Chele Modica, 31, Hoboken, NJ               30:02    6:00
    8    4      Tom Holland, 35, Darien, CT                 30:53    6:11
   16    5      Mich Bergesen, 39, Old Greenwich, CT        32:25    6:29

Men 40 - 49
    5    1      John Schwartz, 40, Ridgefield, CT           29:40    5:56
    7    2      Jeffrey Mayer, 43, White Plains, NY         30:08    6:01
    9    3      Leo Arnaboldi, 44, Greenwich, CT            31:30    6:18
   10    4      Rick Schumacher, 40, Cos Cob, CT            31:33    6:19
   12    5      Sergio Palomo, 40, Port Chester, NY         32:04    6:25

Men 50 - 59
   14    1      John Krasniewicz, 53, Old Greenwich, CT     32:14    6:27
   32    2      William Holland , 53, Montpelier, VT        34:52    6:58
   34    3      Geoffrey Stein, 51, Chappaqua, NY           35:00    7:00
   35    4      Tony Fitzpatrick, 54, Greenwich, CT         35:00    7:00
   37    5      Steve Norris, 58, Norwalk, CT               35:40    7:08

Men 60 - 69
   80    1      Paul Kalkut, 61, Rye, NY                    39:35    7:55
   86    2      Marshall Ackerman, 63, Stamford, CT         40:03    8:00
   96    3      Al Leon , 61, Stamford, CT                  41:19    8:16
   97    4      John Cook, 68, Stamford, CT                 41:29    8:18
  100    5      Nick Ohnell, 62, Greenwich, CT              41:52    8:22

Men 70 - 79
  172    1      Jerry Olitt, 75, White Plains, NY           56:28   11:18
  176    2      Stan Fleischman, 73, White Plains, NY     1:01:31   12:18
  177    3      Johm Olson, 72, Bridgeport, CT            1:01:43   12:21

Men 80 & Up
  173    1      Horace Walton, 85, Greenwich, CT            56:54   11:23

Women 12 & Under
   41    1      Johanna Mattsson, 12, Cos Cob, CT           43:26    8:41
   83    2      Daniella Weston, 10, Cos Cob, CT            59:18   11:51
   84    3      Britt Smith, 11, Cos Cob, CT                59:27   11:53
   86    4      Mary Bacon , 10, Cos Cob, CT              1:01:29   12:18

Women 13 - 19
    5    1      Kate Fox, 16, West Nyack, NY                35:46    7:09
    8    2      Francesca Thomas, 19, Darien, CT            36:48    7:21
   30    3      Katy Lynch, 17, Rye Brook, NY               41:55    8:23
   62    4      April Nizlek, 19, Riverside, CT             46:57    9:23

Women 20 - 29
   23    1      Jennifer Astoria, 24, Bridgeport, CT        40:39    8:08
   27    2      Courtney Kelly, 23, Rye, NY                 41:37    8:19
   36    3      Kate Barrett, 25, Stamford, CT              42:46    8:33
   58    4      Lee Massey, 25, Greenwich, CT               46:30    9:18
   66    5      Lanyn Clark, 21, Vero Beach, FL             48:33    9:42

Women 30 - 39
    4    1      Gayle Zorrilla, 33, Stamford, CT            35:16    7:03
    9    2      Sylvanie Wallington, 36, Old Greenwich, CT  36:55    7:23
   12    3      Lisa Michaelski, 39, Darien, CT             38:11    7:38
   14    4      Beatriz PonceDeLeon, 35, Riverside, CT      38:25    7:41
   17    5      Jody Truwit, 34, Rowayton, CT               39:36    7:55

Women 40 - 49
    2    1      Karen Newman, 43, Old Greenwich, CT         32:22    6:28
    3    2      Emmy Stocker, 45, Cos Cob, CT               33:20    6:40
    6    3      Dierdre Hopkins, 42, Greenwich, CT          36:13    7:14
    7    4      Wendy Lecker, 41, Stamford, CT              36:42    7:20
   11    5      Cindy Fox, 45, Easton, CT                   37:59    7:36

Women 50 - 59
   10    1      Francoise Levinson, 50, Greenwich, CT       37:24    7:29
   26    2      Nancy Rosen, 55, Greenwich, CT              41:35    8:19
   28    3      Linda Putman, 50, Greenwich, CT             41:43    8:21
   32    4      Sue Holden, 50, Stamford, CT                42:25    8:29
   34    5      Julie Fitzpatrick, 50, Greenwich, CT        42:39    8:32

Women 60 - 69
   55    1      Vera Lane, 66, Old Greenwich, CT            45:26    9:05
   71    2      Lois Leon, 61, Stamford, CT                 50:08   10:02
   85    3      Natalie Schaffer, 61, Greenwich, CT       1:00:32   12:06
   87    4      Peggy Dickinson, 63, Greenwich, CT        1:01:50   12:22

GREENWICH FINISHERS


Men 12 & Under
  103    1      Matias Rodriguez-Labary, 10, Cos Cob, CT    42:11    8:26
  161    2      Raymond Bracchitta, 10, Greenwich, CT       50:07   10:01

Men 13 - 19
   45    1      Brett Manero, 18, Greenwich, CT             36:39    7:20
   84    2      Peter Arnaboldt, 15, Greenwich, CT          40:01    8:00
  125    3      Jonathan Reynolds, 13, Greenwich, CT        44:00    8:48

Men 20 - 29
   11    1      Rudy Gavazzi, 29, Greenwich, CT             31:46    6:21
   13    2      Gene Yoshida, 29, Old Greenwich, CT         32:12    6:26
   60    3      Michael Mesery, 27, Cos Cob, CT             38:03    7:37

Men 30 - 39
   16    1      Mich Bergesen, 39, Old Greenwich, CT        32:25    6:29
   30    2      Ken Ciccarelli, 33, Greenwich, CT           34:39    6:56
   40    3      Chris Jennings, 33, Greenwich, CT           35:58    7:12

Men 40 - 49
    9    1      Leo Arnaboldi, 44, Greenwich, CT            31:30    6:18
   10    2      Rick Schumacher, 40, Cos Cob, CT            31:33    6:19
   23    3      Peter Scannell, 45, Greenwich, CT           33:00    6:36

Men 50 - 59
   14    1      John Krasniewicz, 53, Old Greenwich, CT     32:14    6:27
   35    2      Tony Fitzpatrick, 54, Greenwich, CT         35:00    7:00
   66    3      Phil Clark, 51, Greenwich, CT               38:24    7:41

Men 60 - 69
  100    1      Nick Ohnell, 62, Greenwich, CT              41:52    8:22
  106    2      Eliot Riskin, 61, Riverside, CT             42:28    8:30
  117    3      Tom Hartch, 62, Greenwich, CT               43:20    8:40

Men 80 & Up
  173    1      Horace Walton, 85, Greenwich, CT            56:54   11:23

Women 12 & Under
   41    1      Johanna Mattsson, 12, Cos Cob, CT           43:26    8:41
   83    2      Daniella Weston, 10, Cos Cob, CT            59:18   11:51
   84    3      Britt Smith, 11, Cos Cob, CT                59:27   11:53

Women 13 - 19
   62    1      April Nizlek, 19, Riverside, CT             46:57    9:23

Women 20 - 29
   58    1      Lee Massey, 25, Greenwich, CT               46:30    9:18
   69    2      Patricia Bortot, 26, Riverside, CT          49:14    9:51
   70    3      Dina Cortese, 27, Greenwich, CT             50:00   10:00

Women 30 - 39
    9    1      Sylvanie Wallington, 36, Old Greenwich, CT  36:55    7:23
   14    2      Beatriz PonceDeLeon, 35, Riverside, CT      38:25    7:41
   24    3      Charlotte Depueher, 31, Greenwich, CT       41:02    8:12

Women 40 - 49
    2    1      Karen Newman, 43, Old Greenwich, CT         32:22    6:28
    3    2      Emmy Stocker, 45, Cos Cob, CT               33:20    6:40
    6    3      Dierdre Hopkins, 42, Greenwich, CT          36:13    7:14

Women 50 - 59
   10    1      Francoise Levinson, 50, Greenwich, CT       37:24    7:29
   26    2      Nancy Rosen, 55, Greenwich, CT              41:35    8:19
   28    3      Linda Putman, 50, Greenwich, CT             41:43    8:21

Women 60 - 69
   55    1      Vera Lane, 66, Old Greenwich, CT            45:26    9:05
   85    2      Natalie Schaffer, 61, Greenwich, CT       1:00:32   12:06
   87    3      Peggy Dickinson, 63, Greenwich, CT        1:01:50   12:22

Kids Half Mile (Younger)

          CLASS  
 PLACE    PLACE            FINISHER          TIME

    1    1  JrM Tucker Radeki, 8            3:15  
    1    1  JrW Alexandra Aparicio, 8*      3:20  
    2    2  JrM Jules Finkelstein, 8        3:24  
    2    2  JrW Darby Schumacher, 8*        3:41  
    3    3  JrM Sean Gorey, 8               3:41  
    4    4  JrM Jack Giuliani, 7            3:47  
    5    1  JrM Patrick Tuite, 7            3:49  
    3    3  JrW Nicole Ambroseccho, 8*      3:49  
    6    5  JrM Steven Michaud, 8           3:50  
    7    6  JrM Adam Markhoff, 8            3:51  
    8    7  JrM David Michaud, 6            3:54  
    4    4  JrW Emily Bacon, 8*             3:58  
    9    8  JrM Bastian Dequeker, 5         4:05  
   10    9  JrM Peter Jones , 7             4:06  
    5    5  JrW Alison Ambroseccho, 7*      4:06  
   11   10  JrM Nick Vaneck, 7              4:08  
    6    6  JrW Julia Schaffer, 8*          4:11  
    7    7  JrW Cali Schenkel, 6*           4:14  
   12    2  JrM Jake Fuss, 5                4:17  
   13   11  JrM Grant Quackenbush, 6        4:21  
   14   12  JrM Kelian Dequeker, 6          4:22  
   15   13  JrM Trent Newman, 5             4:27  
    8    1  JFG Madison Hone, 9*            4:34  
    9    8  JrW Jordan Cohen, 7*            4:35  
   10    2  JFG Mary Jo Lequerica, 6*       4:37  
   16   14  JrM Jimmy Agresta, 7            4:38  
   17   15  JrM Matthew Bracchitta, 6       4:39  
   11    9  JrW Kathleen Quackenbush, 6*    4:40  
   12    3  JFG Greta Smith, 6*             4:41  
   18   16  JrM Andrew Chait, 7             4:43  
   19   17  JrM Andrew Yin , 7              4:44  
   13   10  JrW Samantha Aparicio, 5*       4:44  
   14    4  JFG Sofia Lequerica, 6*         4:47  
   15    5  JFG Alexis Morris, 5*           4:51  
   16   11  JrW Janine Schomer, 7*          4:55  
   17    6  JFG Phoebe Morris, 6*           5:02  
   18    7  JFG Jackie Dishnar, 5*          5:04  
   19   12  JrW Jade Cohen, 5*              5:09  
   20   13  JrW Brigid Tuite, 4*            5:13  
   21   14  JrW Danielle Barnett, 6*        5:13  
   22   15  JrW Julianna Goldfuss, 5*       5:19  
   20   18  JrM Morgan Fletcher, 5          5:21  
   21   19  JrM Lance Large, 3              5:28  
   23   16  JrW Abey Levine, 4*             5:29  
   24   17  JrW Ellie Levin, 6*             5:33  
   22   20  JrM Dylan Madden, 3             5:34  
   25    8  JFG Katie Dishnar, 7*           6:05  
   26   18  JrW Maddie Bennett, 4*          6:23  
   23   21  JrM Jake Cohen, 2               7:04  
   24   22  JrM Cristian Peralta, 5         7:28  
"*" indicates females

Kids Half Mile (Older)

    1    1  JrM Fritz Waine, 11             2:51  
    2    2  JrM Ryan Schumacher, 11         2:53  
    1    1G JFG Marie Bousquette, 12*       3:10  
    2    1  JrW Amanda Michaud, 10*         3:15  
    3    3  JrM Stetson Newman, 11          3:16  
    3    2  JrW Sophie Waine, 9*            3:20  
    4    4  JrM Chase Newman, 11            3:22  
    5           #457                        3:24  
    6    1G JrM Zachary Simmel, 9           3:27  
    7    5  JrM Bryan Quacker, 9            3:32  
    8    6  JrM Clat Curran , 9             3:35  
    4    3  JrW Nadia Abulwahab, 10*        3:37  
    5    2G JFG Megan Mahoney, 9*           3:43  
    9    2G JrM Cammeron Gray, 9            3:44  
   10    3G JrM Brendan Bozorgmir, 10       3:45  
    6    3G JFG Tess Krasne, 10*            3:47  
    7    4G JFG Jennifer Hilibrand, 10*     3:47  
    8    4  JrW Maggie Tuite, 9*            3:51  
    9    5  JrW Casey Quackenbush, 9*       3:53  
   10    6  JrW Laura Schaffer, 9*          3:54  
   11    7  JrM Tucker Harrington, 10       3:56  
   12    8  JrM Abdulkadr Abdulwahab, 12    4:02  
   11    5G JFG Kristen Simmel, 9*          4:08  
   13    9  JrM Daniel Gelfare, 10          4:13  
   12    6G JFG Carly Simmel, 9*            4:19  
   13    7  JrW Valerie Schomer, 11*        4:21  
   14    8  JrW Elizabeth Sabia, 10*        4:28  
   14   10  JrM Nathan Schomer, 9           4:42  
   15           Unknown                     4:46  
   15    9  JrW Yoshiko Agresta, 9*         4:58  
   16   10  JrW Lauren Gelfarb, 9*          5:40  
   17   11  JrW Megan Jones, 9*               
"*" indicates females

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com