HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Jingle Bell Jog
Greenwich, CT - 5K

December 12, 2004

OVERALL WINNERS

Mark Clifford, Stamford, CT - 16:05
Brooke Garden, Greenwich, CT - 19:22

Timing & Results by:
CLUB CT


Cloudy, chilly (41), dry
Results by Club Connecticut

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.


          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE

    1           Mark Clifford, 34, Stamford, CT             16:05    5:22
    2    1  JrM Chris Baker, 16, Darien, CT                 16:13    5:24
    3    1  M30 Andreas Markakis, 33, Athens, Greece        16:24    5:28
    4    1  M40 George Buchanan, 46, Stamford, CT           16:30    5:30
    5    1  M20 Pete Madaferri, 28, New City, NY            16:36    5:32
    6    2  M30 Anatolie Vartosu, 37, Stamford, CT          17:04    5:41
    7    2  M20 Jeff Watson, 23, Stamford, CT               17:33    5:51
    8    2  M40 John Schwartz, 41, Ridgefield, CT           17:37    5:52
    9    3  M40 Jeffrey Mayer, 43, White Plains, NY         17:49    5:56
   10    3  M30 Louis Csak, 36, Old Greenwich, CT           17:50    5:57

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

11    4  M40 Juan Conde, 41, New Canaan, CT              18:14    6:05
   12    4  M30 Jeff Burch, 39, Ridgefield, CT              18:38    6:12
   13    1  M50 John Krasniewicz, 53, Old Greenwich, CT     18:47    6:16
   14    5  M30 Peter Wietfeldt, 39, Greenwich, CT          18:56    6:18
   15    2  JrM T J. Hopkins, 16, Greenwich, CT             19:14    6:25
   16    5  M40 Mark Thompson, 42, Mamaroneck, NY           19:18    6:26
   17    3  M20 Nicholas Bogen, 26                          19:20    6:26
   18    6  M40 Greg Rubin, 46, Mamaroneck, NY              19:21    6:27
    1           Brooke Garden, 37*, Greenwich, CT           19:22    6:27
    2    1  W50 Sharon Vos, 50*, Riverside, CT              19:27    6:29
   19    7  M40 Joseph Cohen, 40, Old Greenwich, CT         19:28    6:29
   20    3  JrM Ryan Hopkins, 14, Greenwich, CT             19:41    6:33
   21    2  M50 Ron Renbaum, 58, Greenwich, CT              19:53    6:37
   22    6  M30 Kevin Kane, 35, Norwalk, CT                 19:56    6:38
    3    1  W40 Karen Newman, 43*, Greenwich, CT            19:59    6:39
   23    8  M40 John Sweat, 42, NewTown, CT                 19:59    6:40
   24    4  JrM Nathan Bickford, 18, Ossining, NY           20:01    6:40
   25    3  M50 John Barry, 51, Branford, CT                20:03    6:41
   26    9  M40 Jeffrey Dingwell, 49, Bethel, CT            20:05    6:42
   27   10  M40 Robert Albanese, 47, Purchase, NY           20:07    6:42
    4    1  W30 Gayle Zorrilla, 33*, Stamford, CT           20:09    6:43
    5    2  W40 Dierdre, 42*, Greenwich, CT                 20:09    6:43
    6    2  W30 Sandy York, 34*, Old Greenwich, CT          20:10    6:43
   28    4  M50 Toby Nelson, 51, Cos Cob, CT                20:18    6:46
   29    7  M30 Vincent Pittignano, 35, Stamford, CT        20:23    6:47
   30    8  M30 Kent Mardick, 39, Greenwich, CT             20:27    6:49
   31    5  M50 Geoff Stein, 51                             20:32    6:51
   32    5  JrM Brian DeAngelo, 12, Greenwich, CT           20:36    6:52
   33    9  M30 Tim Morris, 38, Greenwich, CT               20:39    6:53
   34    4  M20 Carla Sudbeck, 24, Old Greenwich, CT        20:43    6:54
   35   10  M30 Alex Dixon, 33, Riverside, CT               20:44    6:54
   36   11  M40 Chris Sykes, 44, Weston, CT                 20:53    6:57
   37   12  M40 Andrew Yin, 43, Greenwich, CT               20:58    6:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

38   13  M40 Hugo Mujica, 47, Greenwich, CT              21:03    7:01
   39   11  M30 Sam Schwartz, 30, Stamford, CT              21:08    7:02
   40    1  M60 Denis Daly, 66, Yonkers, NY                 21:15    7:05
   41   12  M30 James Muir, 36, Norwalk, CT                 21:29    7:10
   42   14  M40 Raymond Simon, 44, Greenwich, CT            21:31    7:10
   43    6  JrM Mark Bogdanon-Johnson, 11, Cos Cob, CT      21:32    7:10
    7    1  JrW Laura Scott, 15*, Riverside, CT             21:33    7:11
   44   15  M40 Ed Mally, 43, Westport, CT                  21:33    7:11
   45    6  M50 John Scherf, 56, Scarsdale, NY              21:38    7:12
   46    7  JrM Robby Barner, 15                            21:42    7:14
    8    3  W40 Sarah Arnold-Rossetti, 46*, Stamford, CT    21:43    7:14
   47   16  M40 Marc Baker, 46, Darien, CT                  21:46    7:15
   48   17  M40 Dana O'Brien, 48, Riverside, CT             21:47    7:16
    9    1  W20 Emily Margolis, 27*, Harrison, NY           21:48    7:16
   10    2  JrW Kristie Parry, 15*, Riverside, CT           21:52    7:17
   49    7  M50 Peter Peter, 56, New Canaan, CT             21:53    7:18
   50   13  M30 Hammad Qureshy, 38, Stamford, CT            21:54    7:18
   51    5  M20 Darren Lavallee, 28                         22:03    7:21
   52    8  M50 John Smarski, 52, Stamford, CT              22:11    7:23
   53   18  M40 Ken Bruce, 46, Riverside, CT                22:12    7:24
   11    4  W40 Isabel Cohen, 43*, Old Greenwich, CT        22:13    7:24
   54   19  M40 Elizabeth Dugan, 41, Rye Brook, NY          22:22    7:27
   55    9  M50 David Elliot, 56, Greenwich, CT             22:28    7:29
   56    8  JrM Nicolae Caldari, 16, Stamford, CT           22:44    7:35
   57   10  M50 Jim Reid, 52, Bethel, CT                    22:45    7:35
   12    2  W50 Jen Calder, 58*, New Canaan, CT             22:52    7:37
   13    3  W30 Brian Rafferty, 31*, Stamford, CT           22:58    7:39
   58    6  M20 Henry Palamino, 24, Stamford, CT            23:02    7:40
   14    4  W30 Heidi Mitchell, 38*, Darien, CT             23:03    7:41
   59   14  M30 Keith Mitchell, 39, Darien, CT              23:03    7:41
   60   20  M40 Jerry O'Grady, 43, Stamford, CT             23:06    7:42
   15    2  W20 Elizabeth Werbe, 29*, Greenwich, CT         23:08    7:42
   61   21  M40 Raffaele Paparo, 41, Irvington, NY          23:08    7:43
   62   22  M40 Matt Robertson, 47, Darien, CT              23:16    7:45
   63    9  JrM Phil Piro, 16, Greenwich, CT                23:20    7:47
   64    2  M60 Bob Goldblatt, 64, New Canaan, CT           23:23    7:48
   65   23  M40 Mark Pennington, 42, Greenwich, CT          23:32    7:51
   66   24  M40 Jon Sparks, 42, Greenwich, CT               23:33    7:51
   67   11  M50 Sean Ryan, 53, Armonk, NY                   23:36    7:52
   16    3  W20 Joanne Tar, 22*, Riverside, CT              23:37    7:52
   68    3  M60 Watt White, 65, Stamford, CT                23:37    7:52
   69   12  M50 Jeff Castle, 50, Fairfield, CT              23:39    7:53
   70   25  M40 Stephen Salzer, 41, Greenwich, CT           23:43    7:54
   71   10  JrM Raymond Simon, jr., 16, Greenwich, CT       23:55    7:58

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

72   13  M50 Daniel Assumma, 53, Somers, NY              24:00    8:00
   73   14  M50 Markus Straessle, 58, Greenwich, CT         24:03    8:01
   74   26  M40 Daniel Motill, 44, Greenwich, CT            24:05    8:01
   75   15  M50 John Baxter, 51, Riverside, CT              24:06    8:02
   17    3  W50 Linda Putnam, 51*, Greenwich, CT            24:08    8:02
   18    5  W40 Jane Sulich, 44*, Greenwich, CT             24:08    8:03
   19    6  W40 Ginny Gray, 42*, Greenwich, CT              24:14    8:05
   20    5  W30 Carolyn Surgent, 34*, Greenwich, CT         24:21    8:07
   21    6  W30 Lisa Britz, 35*, Stamford, CT               24:21    8:07
   76   27  M40 Rich Cailoa, 45, Katonah, NY                24:22    8:07
   22    4  W20 Rebecca Bernard, 27*, Greenwich, CT         24:22    8:07
   23    7  W30 Andrea Fortino, 32*, Katonah, NY            24:28    8:09
   77    7  M20 Slavi Samardzija, 28, Greenwich, CT         24:49    8:16
   24    7  W40 Katha Diddel-Warren, 40*, Greenwich, CT     24:51    8:17
   78    4  M60 Nick Ohnell, 62, Greenwich, CT              24:53    8:17
   79   28  M40 Alex MsQuiston, 48, Rye, NY                 24:53    8:18
   80   11  JrM Michael McQuiston, 11, Rye, NY              24:59    8:20
   25    8  W40 Sharon Simon, 41*, Darien, CT               25:00    8:20
   81   12  JrM Jack Blattman, 8, Norwalk, CT               25:02    8:21
   26    9  W40 Wendy Blattman, 46*, Norwalk, CT            25:07    8:22
   82   15  M30 Paul Zajkowski, 32, Darien, CT              25:08    8:22
   83   16  M50 John Faraci, 53, Greenwich, CT              25:19    8:26
   27    3  JrW Gretchen Faraci, 18*, Greenwich, CT         25:23    8:27
   84   29  M40 Dave Micik, 47, Greenwich, CT               25:41    8:33
   85    5  M60 John Cook, 69, Stamford, CT                 25:46    8:35
   28   10  W40 Marlene Petrucelli, 42*, Rye Brook, NY      25:48    8:36
   29    8  W30 Kate Rossi, 38*, Stamford, CT               25:52    8:37
   30    4  W50 Rita LaBar, 57*, Bronxville, NY             25:56    8:38
   86   17  M50 Gary Esposito, 59, Norwalk, CT              25:58    8:39
   31    9  W30 Elizabeth Baldwin, 36*, Rye Brook, NY       26:10    8:43
   87   30  M40 Thomas McCloskey, 44, Greenwich, CT         26:15    8:45
   88    6  M60 Peter Schwartz, 61, Larchmont, NY           26:16    8:45
   89   13  JrM Kenner Clark, 10, Greenwich, CT             26:17    8:46
   90   14  JrM Dan Schultman, 14, Greenwich, CT            26:18    8:46
   32   10  W30 Yee-Yee Au-Yeung, 39*, New York, NY         26:20    8:46
   33    4  JrW Lucia Caldari, 17*, Stamford, CT            26:21    8:47
   91   15  JrM John-Paul Orrichio, 14, Pound Ridge, NY     26:22    8:47
   92   18  M50 Russ Shallenberger, 57, Scituate, MA        26:23    8:48
   34    5  W50 Cathy Ranieri, 53*, Greenwich, CT           26:25    8:48
   93   31  M40 John Orrichio J., 46, Pound Ridge, NY       26:26    8:49
   94   16  JrM Tucker Radecki, 9, New Canaan, CT           26:27    8:49
   95   32  M40 Jay Radecki, 46, New Canaan, CT             26:28    8:49
   35   11  W40 Debbie Radecki, 42*, New Canaan, CT         26:28    8:49
   96   17  JrM Chris Griebert, 14, Ossining, NY            26:30    8:50
   36    5  W20 Kara Hartigan, 28*, Bedford, NY             26:33    8:51
   97   19  M50 Bob Nizlek, 54, Riverside, CT               26:36    8:52
   37   12  W40 Barb Amen, 44*, Cos Cob, CT                 26:37    8:52
   38   11  W30 Anne Waldrow, 36*, Greenwich, CT            26:38    8:53
   98   20  M50 Harry Whiteley, 51, Fairfield, CT           26:39    8:53
   39    6  W20 Laurie Cocotas, 24*, Stamford, CT           26:40    8:53
   99   16  M30 Grainne Keogh, 32, Stamford, CT             26:42    8:54
   40   13  W40 Sandy Sparks, 41*, Greenwich, CT            26:42    8:54
   41   12  W30 Maria Emya, 39*, Greenwich, CT              26:43    8:54
  100   17  M30 John Waldrow, 35, Greenwich, CT             26:48    8:56
   42    5  JrW Lucas Siegmund, 11*                         26:51    8:57
  101   33  M40 Michael Kellman, 43, Rye Brook, NY          26:53    8:57
  102   34  M40 Rob Dunsmore, 43, Norwalk, CT               26:56    8:59
  103   18  JrM Timothy Plaia, 7, Greenwich, CT             26:59    8:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

104   35  M40 Michael Siegmund, 44, Greenwich, CT         26:59    9:00
  105   19  JrM Katelyn Jones, 15, Greenwich, CT            27:00    9:00
   43   14  W40 Ruth Littman, 40*, Goldens Bridge, NY       27:01    9:00
   44   13  W30 Jackie Santos, 38*, Greenwich, CT           27:02    9:00
  106   21  M50 Michael Beradino, 52, Katonah, NY           27:02    9:00
  107   36  M40 Rich Jones, 46, Greenwich, CT               27:02    9:01
   45   15  W40 Anne Harrison, 48*, Greenwich, CT           27:03    9:01
  108   37  M40 Bob Deangelo, 48, Greenwich, CT             27:03    9:01
   46   16  W40 Kristine Blake, 43*, Greenwich, CT          27:04    9:01
  109   22  M50 Thomas Block, 56, Riverside, CT             27:10    9:03
   47    7  W20 Meg O'Rourke, 26*, White Plains, NY         27:12    9:04
   48    8  W20 Carolyn Tetro, 26*, Fairfield, CT           27:13    9:04
   49    9  W20 Erin Hartigan, 25*, Bedford, NY             27:15    9:05
   50   17  W40 Libby Tobin, 42*, Stamford, CT              27:16    9:05
  110   38  M40 David Schultman, 43, Greenwich, CT          27:18    9:06
  111    7  M60 Robert Thomas, 60, Stamford, CT             27:22    9:07
   51   18  W40 Teryl Elliot, 49*, Greenwich, CT            27:23    9:07
   52    6  W50 Liz Shallenberger, 50*, Situate, MA         27:23    9:08
   53    7  W50 Sonja Derrien, 58*, Jackson Hieghts, NY     27:24    9:08
  112   23  M50 Frank LaBar, 59, Bronxville, NY             27:27    9:09
  113    8  M60 Georges Derrien, 68, Jackson Hieghts, NY    27:31    9:10
   54   19  W40 Barbara Farrell, 40*, Stamford, CT          27:32    9:10
   55   20  W40 Monica Speciale, 42*, Norwalk, CT           27:35    9:12
  114    9  M60 Tim Werbe, 61, Greenwich, CT                27:37    9:12
   56   10  W20 Courtney Cook, 24*, Stamford, CT            27:39    9:13
  115   20  JrM Brandt Hipp, 9, Riverside, CT               27:44    9:14
  116   24  M50 Lou Hipp, 55, Riverside, CT                 27:44    9:15
   57   14  W30 Nancy Markhoff, 39*, Bedford, NY            27:45    9:15
  117   18  M30 Michael Markhoff, 39, Bedford, NY           27:45    9:15
  118   25  M50 Karl Eilers, 52, Danbury, CT                27:46    9:15
   58   11  W20 Kimberly Sichler, 22*, Greenwich, CT        27:47    9:16
   59   21  W40 Emily Anatole, 46*, Greenwich, CT           27:53    9:18
  119   26  M50 Jim Grant, 51, Greenwich, CT                27:53    9:18
   60   15  W30 Allison Bebo, 36*, Stamford, CT             28:00    9:20
   61   22  W40 Anne Damelsen, 42*, Greenwich, CT           28:00    9:20
  120   39  M40 Tom Williams, 49, Greenwich, CT             28:03    9:21
   62   12  W20 Amy Liang, 26*, Stamford, CT                28:04    9:21
   63   16  W30 Alexis Abernethy, 35*, Stamford, CT         28:09    9:23
  121   27  M50 Michael Petell, 52, Greenwich, CT           28:10    9:23
   64   17  W30 Susan Bailey, 38*, Greenwich, CT            28:10    9:23
   65   18  W30 Kati Dixon, 33*, Riverside, CT              28:11    9:23
   66   19  W30 Suann Ingle, 39*, Rowayton, CT              28:15    9:25
   67   20  W30 Sarah Schoeman, 30*, Norwalk, CT            28:16    9:25
  122   19  M30 James O'Connell, 38, Riverside, CT          28:16    9:25
   68    8  W50 Rose Drasher, 50*, Stamford, CT             28:17    9:25
   69   21  W30 Frances Gray, 31*, Greenwich, CT            28:17    9:26
   70   23  W40 Joanne Mortimer, 48*, Cos Cob, CT           28:27    9:29
   71   24  W40 Elena Burorda, 48*, Mt Kisco                28:28    9:29
  123    8  M20 Nicolas Abstoss, 28, Greenwich, CT          28:29    9:29
  124   40  M40 Kieber Winfree, 45, Englewood, NJ           28:29    9:30
  125   21  JrM Taylor Moore, 8, Greenwich, CT              28:34    9:31
  126   20  M30 Rob Moore, 38, Greenwich, CT                28:50    9:37
   72   25  W40 Marie Carlson, 45*, Old Greenwich, CT       28:50    9:37
   73    9  W50 Nancy Maloney, 50*, Norwalk, CT             28:51    9:37
   74   13  W20 Brooke Debany, 25*, New Canaan, CT          28:59    9:39
  127   41  M40 Doughas Lind, 44, Greenwich, CT             29:00    9:40
  128   42  M40 Ed Faltings, 46, Riverside, CT              29:01    9:40
  129   28  M50 Anthony Mazullo, 50, Stamford, CT           29:03    9:41
  130   43  M40 Mark Sutton, 49, Greenwich, CT              29:04    9:41
  131   22  JrM Tucker Massad, 9, Greenwich, CT             29:08    9:43
  132   23  JrM Hunter Massad, 11, Greenwich, CT            29:10    9:43
  133   44  M40 John Massad, 43, Greenwich, CT              29:15    9:45
  134   45  M40 Robert Gargiulo, 43, Stamford, CT           29:15    9:45
   75   22  W30 Maureen O'Connell, 37*, Riverside, CT       29:17    9:45
   76   26  W40 Kathryn Hein, 43*, Riverside, CT            29:24    9:48
  135   21  M30 Erik Olson, 30, New Canaan, CT              29:25    9:48
  136   22  M30 Erik Swenson, 36, Fairfield, CT             29:26    9:49
   77    6  JrW Carly Downs, 11*, Greenwich, CT             29:29    9:49
   78    7  JrW Meghan Duff, 11*, Greenwich, CT             29:29    9:50
   79    8  JrW Laurie Downs, 11*, Greenwich, CT            29:38    9:52
  137   24  JrM Ford Nolan, 9                               29:38    9:53
  138   29  M50 Ed Nolan, 52, Greenwich, CT                 29:41    9:53
  139   23  M30 Rob Maffei, 36, Larchmont, NY               29:43    9:54
  140   24  M30 David Griffith, 39, Port Chester, NY        29:44    9:54
   80   23  W30 Lelsie Schoen, 36*, Darien, CT              29:49    9:56
   81   10  W50 Kathy Hammell, 52*, Darien, CT              29:50    9:56
   82   24  W30 Jessica Sears, 31*, Pound Ridge, NY         29:52    9:57
   83   25  W30 Wendy Zalinsky, 38*, Darien, CT             29:58    9:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

141   46  M40 Dan Zalinsky, 40, Darien, CT                30:01   10:00
  142   30  M50 Jim Boston, 58, Chappaqua, NY               30:32   10:11
   84   14  W20 Calleson Brandt, 21*, Greenwich, CT         30:38   10:13
  143    9  M20 William Fike, 25, Greenwich, CT             30:39   10:13
   85   27  W40 Cherly Simon, 43*, Greenwich, CT            30:40   10:13
   86   28  W40 Liisa Bacco, 44*, New Canaan, CT            30:40   10:13
  144   25  JrM Matt Bacco, 11, New Canaan, CT              30:42   10:14
  145   47  M40 Ken Bacco, 47, New Canaan, CT               30:42   10:14
   87    9  JrW Britt Smith, 11*, Greenwich, CT             30:43   10:14
   88   10  JrW Yuki Tokuno, 12*, Cos Cob, CT               30:43   10:14
   89   11  JrW Johanna Mattison, 13*, Cos Cob, CT          30:43   10:14
  146   10  M20 Jacob Siedlik, 23, Larchmont, NY            30:44   10:14
  147   26  JrM Dillon Novakowski, 11, Cos Cob, CT          30:52   10:17
  148   25  M30 John Halpin, 36, Greenwich, CT              31:02   10:21
  149   31  M50 William Wheeler, 55, Tarrytown, NY          31:03   10:21
   90   26  W30 Alessandra Long, 36*, Riverside, CT         31:20   10:27
   91   29  W40 Patricia Faltings, 40*, Riverside, CT       31:21   10:27
  150   26  M30 Douglas McDowell, 31, Stamford, CT          31:31   10:30
   92   27  W30 Vivian Blanchard, 31*, Greenwich, CT        31:31   10:30
   93   28  W30 Susan McLean, 31*, Stamford, CT             31:32   10:31
   94   15  W20 Christina Giarabedian, 26*, Stamford, CT    31:33   10:31
   95   16  W20 Kate Dorsey, 29*, Thornwood, NY             31:37   10:32
  151   32  M50 Mark Parry, 50, Riverside, CT               31:37   10:32
  152   27  JrM Erik Chiodo, 10                             31:38   10:33
  153   27  M30 John Leonard, 32, Thornwood, NY             31:39   10:33
  154   28  M30 Doug Conrod, 33, Greenwich, CT              31:52   10:37
   96   12  JrW Helen Villagomez, 14*, Stamford, CT         31:56   10:39
  155   10  M60 William Admirand, 61, Redding, CT           31:57   10:39
   97   13  JrW Katie Harrison, 14*, Greenwich, CT          32:14   10:44
   98   14  JrW Caroline Harrison, 14*, Greenwich, CT       32:17   10:45
   99    1  W60 Annie Hartigan, 63*, Mount Kisco, NY        32:17   10:46
  100   29  W30 Jill Rywelski, 34*, Greenwich, CT           32:31   10:50
  101   30  W40 Meg Parles, 45*, Greenwich, CT              32:32   10:50
  102   31  W40 Ellen Downing, 42*, Bronxville, NY          32:32   10:51
  103   32  W40 Anne Marie-Smith, 42*, Greenwich, CT        32:45   10:55
  104    2  W60 Janet Triplett, 60*, Stamford, CT           32:45   10:55
  105   30  W30 Doris Meinert, 39*, Greenwich, CT           32:50   10:56
  106   31  W30 Ursula Cornely, 39*, Mt. Vernon, NY         32:52   10:57
  107   33  W40 Michelle Jograj-Townsen, 42*, Teaneck, NJ   32:54   10:58
  108   34  W40 Bev Nelson, 47*, Hillcrest, NY              32:55   10:58
  109    3  W60 Natalie Schaffer, 62*, Greenwich, CT        32:57   10:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

110    4  W60 Suzanne Francis, 60*, WesTerly, RI          33:02   11:00
  111   17  W20 Tina Forbes, 28*, Norwalk, CT               33:02   11:01
  156   48  M40 David Isaac, 42, Briarcliff Manor, NY       33:41   11:14
  112   15  JrW Rachel Isaac, 11*, Briarcliff Manor, NY     33:42   11:14
  157   28  JrM Craig Sinclair, 12, Riverside, CT           34:18   11:26
  113   32  W30 Kim Wynne, 38*, Greenwich, CT               34:21   11:27
  158   49  M40 Jodi Anatole, 46, Greenwich, CT             34:21   11:27
  114    5  W60 Vera Lane, 66*, Old Greenwich, CT           34:22   11:27
  159   29  M30 Carl Smith, 35, Old Greenwich, CT           34:31   11:30
  115   16  JrW Mary Bacon, 11*, Cos Cob, CT                34:45   11:35
  160   29  JrM George Peabody, 10, Greenwich, CT           35:06   11:42
  116   18  W20 Sarah Palmer, 22*, Larchmont, NY            35:08   11:42
  117   35  W40 Susan Buccieri, 46*, Norwalk, CT            35:16   11:45
  118   11  W50 Linda Ritch, 53*, Greenwich, CT             35:40   11:53
  119   36  W40 Susan Terrell, 47*, Greenwich, CT           35:46   11:55
  161   33  M50 James O'Brian, 56, Cos Cob, CT              35:50   11:57
  120   19  W20 Erin Lyons, 22*, Cambridge, MA              35:51   11:57

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

121   17  JrW Maddy Lyons, 11*, Cambridge, MA             36:20   12:07
  162   30  M30 Andrew Titzer, 32, Rye Brook, NY            36:21   12:07
  122   20  W20 Robin Yusko, 26*, Greenwich, CT             36:22   12:07
  123   12  W50 Kathleen O'Connor, 51*, White Plains, NY    37:05   12:22
  124   21  W20 Tiffany Yusko, 20*, Danbury, CT             37:06   12:22
  125   37  W40 Mary Bigham, 46*, Stamford, CT              37:11   12:24
  163   31  M30 Don Chiodo, 36                              37:16   12:25
  289           TURKEY                                      38:55   12:58
  164   30  JrM Stew Chiodo, 8                              38:56   12:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

126   13  W50 Florence Goncalves, 52*, Middlebury, CT     39:04   13:01
  165   34  M50 Douglas Grove, 52, Southbury, CT            39:16   13:05
  127   14  W50 Florence Goncalves, 52*, Middlebury, CT     39:17   13:06
  166   35  M50 Douglas Grove, 52, Southbury, CT            40:21   13:27
  128   18  JrW Meghan Lindon, 12*, Tarrytown, NY           40:22   13:27
  167   36  M50 Thomas Lindon, 50, Tarrytown, NY            40:51   13:37
  129   22  W20 Velvet Yusko, 21*, Danbury, CT              41:21   13:47
  168   37  M50 John Yusko, 52, Danbury, CT                 41:22   13:47

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

130   38  W40 Carolyn Chiodo, 45*                         42:28   14:09
  131   33  W30 Cynthia Singer, 39*, Greenwich, CT          42:56   14:19
  132   39  W40 Betsy Nolan, 47*, Greenwich, CT             43:03   14:21
  133   34  W30 Joy Laqoo, 38*, Greenwich, CT               43:04   14:21
  134   19  JrW Veronica Webb, 8*, Sandy Hook, CT           44:30   14:50
  135   40  W40 Annette O'Hara, 41*, Redding, CT            44:31   14:50
  136   20  JrW Alexandra O'Hara, 10*, Redding, CT          44:32   14:51
  137   35  W30 Sabina Webb, 36*, Sandy Hook, CT            44:34   14:51

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

169    1  M70 David Peabody, 75, Greenwich, CT            56:20   18:47
  170    2  M70 Philo Smith, 77, Greenwich, CT              56:20   18:47
"*" indicates females
30 finishers among Men 19 & Under
10 finishers among Men 20 - 29
31 finishers among Men 30 - 39
49 finishers among Men 40 - 49
37 finishers among Men 50 - 59
10 finishers among Men 60 - 69
2 finishers among Men 70 & Up
20 finishers among Women 19 & Under
22 finishers among Women 20 - 29
35 finishers among Women 30 - 39
40 finishers among Women 40 - 49
14 finishers among Women 50 - 59
5 finishers among Women 60 - 69
170 male finishers
137 female finishers
307 total finishers

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


Open Men
    1    1  M30 Mark Clifford, 34, Stamford, CT             16:05    5:22

Open Women
    1    1  W30 Brooke Garden, 37, Greenwich, CT            19:22    6:27

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE

Men 19 & Under
    2    1      Chris Baker, 16, Darien, CT                 16:13    5:24
   15    2      T J. Hopkins, 16, Greenwich, CT             19:14    6:25
   20    3      Ryan Hopkins, 14, Greenwich, CT             19:41    6:33
   24    4      Nathan Bickford, 18, Ossining, NY           20:01    6:40
   32    5      Brian DeAngelo, 12, Greenwich, CT           20:36    6:52

Men 20 - 29
    5    1      Pete Madaferri, 28, New City, NY            16:36    5:32
    7    2      Jeff Watson, 23, Stamford, CT               17:33    5:51
   17    3      Nicholas Bogen, 26                          19:20    6:26
   34    4      Carla Sudbeck, 24, Old Greenwich, CT        20:43    6:54
   51    5      Darren Lavallee, 28                         22:03    7:21

Men 30 - 39
    3    1      Andreas Markakis, 33, Athens, Greece        16:24    5:28
    6    2      Anatolie Vartosu, 37, Stamford, CT          17:04    5:41
   10    3      Louis Csak, 36, Old Greenwich, CT           17:50    5:57
   12    4      Jeff Burch, 39, Ridgefield, CT              18:38    6:12
   14    5      Peter Wietfeldt, 39, Greenwich, CT          18:56    6:18

Men 40 - 49
    4    1      George Buchanan, 46, Stamford, CT           16:30    5:30
    8    2      John Schwartz, 41, Ridgefield, CT           17:37    5:52
    9    3      Jeffrey Mayer, 43, White Plains, NY         17:49    5:56
   11    4      Juan Conde, 41, New Canaan, CT              18:14    6:05
   16    5      Mark Thompson, 42, Mamaroneck, NY           19:18    6:26

Men 50 - 59
   13    1      John Krasniewicz, 53, Old Greenwich, CT     18:47    6:16
   21    2      Ron Renbaum, 58, Greenwich, CT              19:53    6:37
   25    3      John Barry, 51, Branford, CT                20:03    6:41
   28    4      Toby Nelson, 51, Cos Cob, CT                20:18    6:46
   31    5      Geoff Stein, 51                             20:32    6:51

Men 60 - 69
   40    1      Denis Daly, 66, Yonkers, NY                 21:15    7:05
   64    2      Bob Goldblatt, 64, New Canaan, CT           23:23    7:48
   68    3      Watt White, 65, Stamford, CT                23:37    7:52
   78    4      Nick Ohnell, 62, Greenwich, CT              24:53    8:17
   85    5      John Cook, 69, Stamford, CT                 25:46    8:35

Men 70 & Up
  169    1      David Peabody, 75, Greenwich, CT            56:20   18:47
  170    2      Philo Smith, 77, Greenwich, CT              56:20   18:47

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE

Women 19 & Under
    7    1      Laura Scott, 15, Riverside, CT              21:33    7:11
   10    2      Kristie Parry, 15, Riverside, CT            21:52    7:17
   27    3      Gretchen Faraci, 18, Greenwich, CT          25:23    8:27
   33    4      Lucia Caldari, 17, Stamford, CT             26:21    8:47
   42    5      Lucas Siegmund, 11                          26:51    8:57

Women 20 - 29
    9    1      Emily Margolis, 27, Harrison, NY            21:48    7:16
   15    2      Elizabeth Werbe, 29, Greenwich, CT          23:08    7:42
   16    3      Joanne Tar, 22, Riverside, CT               23:37    7:52
   22    4      Rebecca Bernard, 27, Greenwich, CT          24:22    8:07
   36    5      Kara Hartigan, 28, Bedford, NY              26:33    8:51

Women 30 - 39
    4    1      Gayle Zorrilla, 33, Stamford, CT            20:09    6:43
    6    2      Sandy York, 34, Old Greenwich, CT           20:10    6:43
   13    3      Brian Rafferty, 31, Stamford, CT            22:58    7:39
   14    4      Heidi Mitchell, 38, Darien, CT              23:03    7:41
   20    5      Carolyn Surgent, 34, Greenwich, CT          24:21    8:07

Women 40 - 49
    3    1      Karen Newman, 43, Greenwich, CT             19:59    6:39
    5    2      Dierdre, 42, Greenwich, CT                  20:09    6:43
    8    3      Sarah Arnold-Rossetti, 46, Stamford, CT     21:43    7:14
   11    4      Isabel Cohen, 43, Old Greenwich, CT         22:13    7:24
   18    5      Jane Sulich, 44, Greenwich, CT              24:08    8:03

Women 50 - 59
    2    1      Sharon Vos, 50, Riverside, CT               19:27    6:29
   12    2      Jen Calder, 58, New Canaan, CT              22:52    7:37
   17    3      Linda Putnam, 51, Greenwich, CT             24:08    8:02
   30    4      Rita LaBar, 57, Bronxville, NY              25:56    8:38
   34    5      Cathy Ranieri, 53, Greenwich, CT            26:25    8:48

Women 60 - 69
   99    1      Annie Hartigan, 63, Mount Kisco, NY         32:17   10:46
  104    2      Janet Triplett, 60, Stamford, CT            32:45   10:55
  109    3      Natalie Schaffer, 62, Greenwich, CT         32:57   10:59
  110    4      Suzanne Francis, 60, WesTerly, RI           33:02   11:00
  114    5      Vera Lane, 66, Old Greenwich, CT            34:22   11:27


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com