HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

L'il Rhody Runaround
Charlestown, RI - 8 Miles

November 21, 2004

OVERALL WINNERS

Stephen Herrera, Waterford, CT - 44:50
Kerry Arsenault, Branford, CT -  54:44

Timing & Results by:
SNERRO


This is supposed to be a tough trail run and at 8 miles around a lake the day after a rain, it is. 
However, the overall winners Steve Herrera and Kerry Arsenault had almost no mud on them after 8 miles.  
The fastest Open Division Clydesdale’s were Thomas Noel and Linda McLaughlin.  
The older, Master Clydesdales were Michael Georgantas and Nancy Leslie. 
This is the only known race that provides peanut butter sandwiches following the race.

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Stephen HERRERA         Waterford  CT       34     1 M 30-39      44:50.0    5:36/M
       2    Ross Wildin             Newport  RI         18     1 M 18-29      47:06.0    5:53/M
       3    Gregory Hammett         Chesterfield  NH    27     2 M 18-29      48:19.0    6:02/M
       4    John Blouin             West Newton  MA     30     2 M 30-39      48:23.0    6:03/M
       5    Andrew Grant                                19     3 M 18-29      50:45.0    6:21/M
       6    Charlie Iselin          Madison  CT         41     1 M 40-49      51:02.0    6:23/M
       7    Kent Taylor                                 23     4 M 18-29      51:05.0    6:23/M
       8    Larry ORLANDO           Westerly  RI        43     2 M 40-49      51:31.0    6:26/M
       9    RANDY RUSK              Exeter  RI          44     3 M 40-49      52:07.0    6:31/M
      10    Robert Corsi            East Providence  RI 26     5 M 18-29      52:34.0    6:34/M
      11    VINCENT ANTONELLI                           38     3 M 30-39      52:50.0    6:36/M
      12    Jerry Turk              Branford  CT        46     4 M 40-49      53:16.0    6:40/M
      13    JOHN HADCOCK            East Lyme  CT       46     5 M 40-49      53:23.0    6:40/M
      14    Jim GOTHREAU            Putnam  CT          46     6 M 40-49      53:44.0    6:43/M
      15    Kerry Arsenault         Branford  CT        39     1 F 30-39      54:44.0    6:51/M
      16    Ben Harris              Providence  RI      30     4 M 30-39      54:52.0    6:52/M
      17    ALEX HOOKE              Kingston  RI        20     6 M 18-29      55:00.0    6:53/M
      18    JEFF WALKER             Westerly  RI        40     7 M 40-49      55:01.0    6:53/M
      19    MIKE DARIGAN            COVENTRY  RI        53     1 M 50-59      55:13.0    6:54/M
      20    CARLA THOMPSON          Pawcatuck  CT       45     1 F 40-49      55:21.0    6:55/M
      21    Chris Benson            Greene  RI          37     5 M 30-39      55:42.0    6:58/M
      22    Martha MERZ             MYSTIC  CT          42     2 F 40-49      55:46.0    6:58/M
      23    DAN SHRAMEK             Narragansett  RI    38     6 M 30-39      55:52.0    6:59/M
      24    ROB TOMKO               Old Saybrook  CT    40     8 M 40-49      56:00.0    7:00/M
      25    David Tetreault         Narragansett  RI    41     9 M 40-49      56:11.0    7:01/M
      26    Jim Ortel                                   39     7 M 30-39      56:25.0    7:03/M
      27    Tom Crain               Providence  RI      33     8 M 30-39      56:28.0    7:04/M
      28    JUSTIN BENTLEY          Ashaway  RI         27     7 M 18-29      56:31.0    7:04/M
      29    Milt SchuMacHer         North Scituate  RI  60     1 M 60-69      56:37.0    7:05/M
      30    Ray FASANO                                  51     2 M 50-59      57:02.0    7:08/M
      31    PETER BARBERA           Wakefield  RI       47    10 M 40-49      57:12.0    7:09/M
      32    Andrea Brayman                              31     2 F 30-39      57:28.0    7:11/M
      33    Greg Gannotti           Quaker Hill  CT     40    11 M 40-49      57:33.0    7:12/M
      34    Michelle Lang           North Waltham  MA   27     1 F 18-29      57:40.0    7:13/M
      35    MARC MOTT               Hope Valley  RI     27     8 M 18-29      57:59.0    7:15/M
      36    MICHAEL GEORGANTAS      Wakefield  RI       45    12 M 40-49      58:05.0    7:16/M
      37    Bryan Johnston                              25     9 M 18-29      58:37.0    7:20/M
      38    GREGORY NILES           Stonington  CT      45    13 M 40-49      58:45.0    7:21/M
      39    BOB NEAR                NOANK  CT           47    14 M 40-49      58:54.0    7:22/M
      40    Ned Carter              New Bedford  MA     38     9 M 30-39      58:57.0    7:22/M
      41    Kevin McCoy                                 49    15 M 40-49      59:00.0    7:23/M
      42    Paul Selvitelli                             44    16 M 40-49      59:22.0    7:25/M
      43    ROB THOMAS              Charlton  MA        44    17 M 40-49    1:00:20.0    7:33/M
      44    Scott Hicks                                 34    10 M 30-39    1:00:36.0    7:35/M
      45    Terrence Stansfield     Warwick  RI         42    18 M 40-49    1:00:37.0    7:35/M
      46    MICHAEL MELNIKOV        Foxboro  MA         45    19 M 40-49    1:00:40.0    7:35/M
      47    Dan Kearney                                 26    10 M 18-29    1:00:52.0    7:37/M
      48    Suke Wunderwald         Stonington  CT      33     3 F 30-39    1:00:57.0    7:37/M
      49    Greg WHITEHEAD          Durham  CT          48    20 M 40-49    1:00:58.0    7:37/M
      50    THOMAS PARKER           Nashua  NH          37    11 M 30-39    1:01:05.0    7:38/M
      51    Paulo Guilhardi                             27    11 M 18-29    1:01:21.0    7:40/M
      52    Richard Kucal           Cumberland  RI      27    12 M 18-29    1:01:28.0    7:41/M
      53    ANTHONY DZIKIEWICZ IV   Pawtucket  RI       16     1 M  2-17    1:01:28.0    7:41/M
      54    BRYAN BOWES             Westerly  RI        20    13 M 18-29    1:01:32.0    7:42/M
      55    Marion Ortel                                39     4 F 30-39    1:01:45.0    7:43/M
      56    Linda McLaughlin        Arlington  MA       35     5 F 30-39    1:02:05.0    7:46/M
      57    CHARLIE WHITNEY         New Braintree  MA   34    12 M 30-39    1:02:20.0    7:48/M
      58    JOHN VARADIAN           Charlestown  RI     53     3 M 50-59    1:02:44.0    7:51/M
      59    Joe Gioia               Ledyard  CT         49    21 M 40-49    1:03:00.0    7:53/M
      60    GEORGE LOENS            North Scituate  RI  43    22 M 40-49    1:03:10.0    7:54/M
      61    Micheal Sheldon         Westfield  MA       55     4 M 50-59    1:03:20.0    7:55/M
      62    John HAMMETT            Charlestown  RI     61     2 M 60-69    1:03:22.0    7:55/M
      63    BRIAN SHANNON           Westerly  RI        46    23 M 40-49    1:03:24.0    7:56/M
      64    Rick Vila               Block Island  RI    58     5 M 50-59    1:03:25.0    7:56/M
      65    Josh Bottini                                14     2 M  2-17    1:03:42.0    7:58/M
      66    Richard Loresnson                           46    24 M 40-49    1:03:42.0    7:58/M
      67    Glenn Hammett                               27    14 M 18-29    1:03:48.0    7:59/M
      68    Chris Allen                                 38    13 M 30-39    1:04:10.0    8:01/M
      69    Ric Thornton            North Kingstown  RI 48    25 M 40-49    1:04:14.0    8:02/M
      70    MICHAEL VETTESE         Westerly  RI        13     3 M  2-17    1:04:18.0    8:02/M
      71    TIMOTHY FLYNN           Pawtucket  RI       15     4 M  2-17    1:04:24.0    8:03/M
      72    Chris STORER            Mystic  CT          53     6 M 50-59    1:04:49.0    8:06/M
      73    CHICK GRILLO            Moodus  CT          46    26 M 40-49    1:04:57.0    8:07/M
      74    DAN KERWIN              NOANK  CT           59     7 M 50-59    1:04:57.0    8:07/M
      75    MARK STEELE             PAWCATUCK  CT       37    14 M 30-39    1:05:04.0    8:08/M
      76    ROBERT URSILLO          Cranston  RI        36    15 M 30-39    1:05:07.0    8:08/M
      77    Kevin Firth             Pawtucket  RI       18    15 M 18-29    1:05:12.0    8:09/M
      78    Richard Flood           New Bedford  MA     36    16 M 30-39    1:05:18.0    8:10/M
      79    Kenny Rogers                                50     8 M 50-59    1:05:27.0    8:11/M
      80    Nick Bellerive                              39    17 M 30-39    1:05:30.0    8:11/M
      81    Dennis MCGARTY                              59     9 M 50-59    1:05:52.0    8:14/M
      82    Angela Iana                                 33     6 F 30-39    1:06:15.0    8:17/M
      83    RICHARD J LAFOND JR     Wakefield  RI       45    27 M 40-49    1:06:19.0    8:17/M
      84    David Cunningham                            43    28 M 40-49    1:06:34.0    8:19/M
      85    STEPHEN SIMO            Coventry  RI        36    18 M 30-39    1:06:38.0    8:20/M
      86    KEVIN CLENDENNIN        Quaker Hill  CT     46    29 M 40-49    1:06:41.0    8:20/M
      87    CHRISTOPHER LEWIN       East Greenwich  RI  41    30 M 40-49    1:06:41.0    8:20/M
      88    THOMAS NOEL             WYOMING  RI         38    19 M 30-39    1:06:57.0    8:22/M
      89    Phil Schneider          East Lyme  CT       41    31 M 40-49    1:08:21.0    8:33/M
      90    Nicole Souza Williams   Stonington  CT      24     2 F 18-29    1:08:35.0    8:34/M
      91    Kim Butun               Madison  CT         37     7 F 30-39    1:09:13.0    8:39/M
      92    PETER FIRTH             Pawtucket  RI       22    16 M 18-29    1:09:28.0    8:41/M
      93    NATHAN GREEN            Rehoboth  MA        27    17 M 18-29    1:09:29.0    8:41/M
      94    William Hill            Rumford  RI         26    18 M 18-29    1:09:29.0    8:41/M
      95    Jeff Benoit             Rehoboth  MA        26    19 M 18-29    1:09:30.0    8:41/M
      96    Jeff Nauges             Wakefield  RI       38    20 M 30-39    1:09:33.0    8:42/M
      97    Scot Mente                                  33    21 M 30-39    1:09:35.0    8:42/M
      98    FRED ALLETTO            GRISWOLD  CT        44    32 M 40-49    1:09:48.0    8:44/M
      99    Way Hedding             Niantic  CT         55    10 M 50-59    1:10:13.0    8:47/M
     100    Paul Stroup             Narragansett  RI    56    11 M 50-59    1:10:19.0    8:47/M

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
     101    Michael McNamara        Wakefield  RI       32    22 M 30-39    1:10:28.0    8:49/M
     102    Mark Patrick            Mystic  CT          43    33 M 40-49    1:10:30.0    8:49/M
     103    Bryan PRESTON           Allston  MA         24    20 M 18-29    1:10:30.0    8:49/M
     104    CAROL ANN GRAY          Pawcatuck  CT       35     8 F 30-39    1:10:35.0    8:49/M
     105    Allen Bernier           Fall River  MA      34    23 M 30-39    1:10:37.0    8:50/M
     106    Kevin Timberlake        Fall River  MA      34    24 M 30-39    1:10:37.0    8:50/M
     107    Marybeth Hayden         South Dartmouth  MA 28     3 F 18-29    1:10:43.0    8:50/M
     108    Les AHERN               Westerly  RI        46    34 M 40-49    1:10:48.0    8:51/M
     109    BOB NEWMAN              Smithfield  RI      53    12 M 50-59    1:10:52.0    8:52/M
     110    Jackie Meneo                                39     9 F 30-39    1:11:00.0    8:53/M
     111    Sue Carlson             Lincoln  RI         44     3 F 40-49    1:11:07.0    8:53/M
     112    Ken Deary                                   52    13 M 50-59    1:11:20.0    8:55/M
     113    SUE LAMOUREUX           New London  CT      46     4 F 40-49    1:11:23.0    8:55/M
     114    JOHN POWERS             Hawthorne  NY       34    25 M 30-39    1:11:24.0    8:56/M
     115    DENNIS ZAJEHOWSKI       Jewett City  CT     61     3 M 60-69    1:11:51.0    8:59/M
     116    Peter Withers           Rehoboth  MA        50    14 M 50-59    1:11:59.0    9:00/M
     117    Andrew Sabourin         Barrington  RI      27    21 M 18-29    1:12:47.0    9:06/M
     118    Eric Johnson                                43    35 M 40-49    1:12:52.0    9:07/M
     119    Ray Foss                Griswold  CT        56    15 M 50-59    1:13:07.0    9:08/M
     120    AL PUERINI              Clayville  RI       53    16 M 50-59    1:13:19.0    9:10/M
     121    Linda Cugini                                36    10 F 30-39    1:13:24.0    9:11/M
     122    ROBERT BOWES            Westerly  RI        47    36 M 40-49    1:13:28.0    9:11/M
     123    STEPHEN MOSKALUK        NORTH STONINGTON  C 31    26 M 30-39    1:13:46.0    9:13/M
     124    Barry Adams                                 45    37 M 40-49    1:13:52.0    9:14/M
     125    Bruce Olean             Hope Valley  RI     0      1 M  0- 1    1:13:53.0    9:14/M
     126    LARRY McAndrew          Westfield  MA       45    38 M 40-49    1:14:59.0    9:22/M
     127    Bruce Grisafe           Salem  CT           51    17 M 50-59    1:15:05.0    9:23/M
     128    JOHN TOTH               Pawtucket  RI       37    27 M 30-39    1:15:07.0    9:23/M
     129    David CITRON            EAST LYME  CT       45    39 M 40-49    1:15:10.0    9:24/M
     130    Jim Cotter                                  54    18 M 50-59    1:15:40.0    9:28/M
     131    Kristin Kelly           Walpole  MA         15     1 F  2-17    1:15:47.0    9:28/M
     132    Richard Kelly           East Mansfield  MA  43    40 M 40-49    1:15:50.0    9:29/M
     133    Adam Bourgun            New London  CT      37    28 M 30-39    1:16:26.0    9:33/M
     134    CRISTINA LIMA-DEKROON   West Warwick  RI    27     4 F 18-29    1:16:27.0    9:33/M
     135    Rhonda Mitcher                              30    11 F 30-39    1:16:27.0    9:33/M
     136    KERRIE FITTON           West Warwick  RI    31    12 F 30-39    1:16:28.0    9:34/M
     137    Robert Oliveira         Cumberland  RI      40    41 M 40-49    1:16:34.0    9:34/M
     138    GLENN CLARK             West Kingston  RI   37    29 M 30-39    1:16:41.0    9:35/M
     139    CONOR CLENDENNIN        Quaker Hill  CT     12     5 M  2-17    1:16:42.0    9:35/M
     140    JOSHUA CARSON           Quaker Hill  CT     12     6 M  2-17    1:16:49.0    9:36/M
     141    JEFF HATTEM             Natick  MA          53    19 M 50-59    1:16:50.0    9:36/M
     142    WILLIAM LYNCH           Warwick  RI         13     7 M  2-17    1:16:53.0    9:37/M
     143    Cheryle Short                               49     5 F 40-49    1:17:10.0    9:39/M
     144    MICHAEL SASSI           East Haddam  CT     47    42 M 40-49    1:17:16.0    9:40/M
     145    Jenn Whittingham        Medford  MA         28     5 F 18-29    1:18:52.0    9:52/M
     146    ROZANNE PULEO           Boston  MA          30    13 F 30-39    1:18:52.0    9:52/M
     147    BYRON STUTZMAN          Boston  MA          66     4 M 60-69    1:19:15.0    9:54/M
     148    Kevin Ansely            Coventry  RI        47    43 M 40-49    1:19:16.0    9:55/M
     149    Pat Dowden                                  0      2 M  0- 1    1:19:30.0    9:56/M
     150    MARY POWERS             Boston  MA          27     6 F 18-29    1:19:50.0    9:59/M
     151    John Menna                                  52    20 M 50-59    1:20:38.0   10:05/M
     152    John Goldrosen          Whitman  MA         54    21 M 50-59    1:20:51.0   10:06/M
     153    Gordon Gibson                               40    44 M 40-49    1:21:34.0   10:12/M
     154    Joe Streckle            Bristol  RI         56    22 M 50-59    1:21:48.0   10:14/M
     155    John Bushee                                 50    23 M 50-59    1:22:02.0   10:15/M
     156    Dianna GLASS                                35    14 F 30-39    1:22:11.0   10:16/M
     157    Heather Ginty                               36    15 F 30-39    1:22:11.0   10:16/M
     158    Brian MacOmber          Foxboro  MA         29    22 M 18-29    1:22:25.0   10:18/M
     159    Joy Lalor               Barrington  RI      42     6 F 40-49    1:23:03.0   10:23/M
     160    Lisa Torchia            Griswold  CT        38    16 F 30-39    1:23:17.0   10:25/M
     161    STEPHANIE DAVIES        Providence  RI      30    17 F 30-39    1:23:31.0   10:26/M
     162    ERIC CHARLESWORTH       Providence  RI      30    30 M 30-39    1:23:32.0   10:27/M
     163    JOHN LYNCH              Warwick  RI         52    24 M 50-59    1:24:11.0   10:31/M
     164    Dale Barrington         Wakefield  RI       55    25 M 50-59    1:24:22.0   10:33/M
     165    Audrey Terranova        Westerly  RI        37    18 F 30-39    1:31:15.0   11:24/M
     166    ERICA MARTELL-SIMO      Coventry  RI        30    19 F 30-39    1:31:16.0   11:25/M
     167    Gail CORRY              Uncasville  CT      41     7 F 40-49    1:31:18.0   11:25/M
     168    KRIS KOZUCH             Holyoke  MA         47    45 M 40-49    1:31:30.0   11:26/M
     169    Andrew Neuhauser        Westerly  RI        52    26 M 50-59    1:35:10.0   11:54/M
     170    NANCY LESLIE            Wakefield  RI       46     8 F 40-49    1:35:19.0   11:55/M
     171    LYNN KOTLER             Charlestown  RI     42     9 F 40-49    1:35:19.0   11:55/M
     172    ????? Gorenski                              23    23 M 18-29    1:35:51.0   11:59/M
     173    NANCY STUTZMAN          Boston  MA          67     1 F 60-69    1:36:12.0   12:02/M
     174    Shirley Iselin          Ivoryton  CT        61     2 F 60-69    1:37:48.0   12:14/M
     175    CAROL GILLES            PAWCATUCK  CT       46    10 F 40-49    1:38:56.0   12:22/M
     176    GAIL BARRINGTON         Westerly  RI        41    11 F 40-49    1:38:56.0   12:22/M
     177    COLBURN GRAVES          NORTH STONINGTON  C 71     1 M 70-99    1:39:07.0   12:23/M

Results By SNERRO, LLC


Men: 0- 1 2-17 18-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0- 1 2-17 18-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Women 2 to 17

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Kristin Kelly           Walpole  MA         15      131    1:15:47.0    9:28/M
Top

Women 18 to 29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Michelle Lang           North Waltham  MA   27       34      57:40.0    7:13/M
       2    Nicole Souza Williams   Stonington  CT      24       90    1:08:35.0    8:34/M
       3    Marybeth Hayden         South Dartmouth  MA 28      107    1:10:43.0    8:50/M
       4    CRISTINA LIMA-DEKROON   West Warwick  RI    27      134    1:16:27.0    9:33/M
       5    Jenn Whittingham        Medford  MA         28      145    1:18:52.0    9:52/M
       6    MARY POWERS             Boston  MA          27      150    1:19:50.0    9:59/M
Top

Women 30 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Kerry Arsenault         Branford  CT        39       15      54:44.0    6:51/M
       2    Andrea Brayman                              31       32      57:28.0    7:11/M
       3    Suke Wunderwald         Stonington  CT      33       48    1:00:57.0    7:37/M
       4    Marion Ortel                                39       55    1:01:45.0    7:43/M
       5    Linda McLaughlin        Arlington  MA       35       56    1:02:05.0    7:46/M
       6    Angela Iana                                 33       82    1:06:15.0    8:17/M
       7    Kim Butun               Madison  CT         37       91    1:09:13.0    8:39/M
       8    CAROL ANN GRAY          Pawcatuck  CT       35      104    1:10:35.0    8:49/M
       9    Jackie Meneo                                39      110    1:11:00.0    8:53/M
      10    Linda Cugini                                36      121    1:13:24.0    9:11/M
      11    Rhonda Mitcher                              30      135    1:16:27.0    9:33/M
      12    KERRIE FITTON           West Warwick  RI    31      136    1:16:28.0    9:34/M
      13    ROZANNE PULEO           Boston  MA          30      146    1:18:52.0    9:52/M
      14    Dianna GLASS                                35      156    1:22:11.0   10:16/M
      15    Heather Ginty                               36      157    1:22:11.0   10:16/M
      16    Lisa Torchia            Griswold  CT        38      160    1:23:17.0   10:25/M
      17    STEPHANIE DAVIES        Providence  RI      30      161    1:23:31.0   10:26/M
      18    Audrey Terranova        Westerly  RI        37      165    1:31:15.0   11:24/M
      19    ERICA MARTELL-SIMO      Coventry  RI        30      166    1:31:16.0   11:25/M
Top

Women 40 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    CARLA THOMPSON          Pawcatuck  CT       45       20      55:21.0    6:55/M
       2    Martha MERZ             MYSTIC  CT          42       22      55:46.0    6:58/M
       3    Sue Carlson             Lincoln  RI         44      111    1:11:07.0    8:53/M
       4    SUE LAMOUREUX           New London  CT      46      113    1:11:23.0    8:55/M
       5    Cheryle Short                               49      143    1:17:10.0    9:39/M
       6    Joy Lalor               Barrington  RI      42      159    1:23:03.0   10:23/M
       7    Gail CORRY              Uncasville  CT      41      167    1:31:18.0   11:25/M
       8    NANCY LESLIE            Wakefield  RI       46      170    1:35:19.0   11:55/M
       9    LYNN KOTLER             Charlestown  RI     42      171    1:35:19.0   11:55/M
      10    CAROL GILLES            PAWCATUCK  CT       46      175    1:38:56.0   12:22/M
      11    GAIL BARRINGTON         Westerly  RI        41      176    1:38:56.0   12:22/M
Top

Women 60 to 69

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    NANCY STUTZMAN          Boston  MA          67      173    1:36:12.0   12:02/M
       2    Shirley Iselin          Ivoryton  CT        61      174    1:37:48.0   12:14/M
Top

Men 1 and under

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Bruce Olean             Hope Valley  RI     0       125    1:13:53.0    9:14/M
       2    Pat Dowden                                  0       149    1:19:30.0    9:56/M
Top

Men 2 to 17

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    ANTHONY DZIKIEWICZ IV   Pawtucket  RI       16       53    1:01:28.0    7:41/M
       2    Josh Bottini                                14       65    1:03:42.0    7:58/M
       3    MICHAEL VETTESE         Westerly  RI        13       70    1:04:18.0    8:02/M
       4    TIMOTHY FLYNN           Pawtucket  RI       15       71    1:04:24.0    8:03/M
       5    CONOR CLENDENNIN        Quaker Hill  CT     12      139    1:16:42.0    9:35/M
       6    JOSHUA CARSON           Quaker Hill  CT     12      140    1:16:49.0    9:36/M
       7    WILLIAM LYNCH           Warwick  RI         13      142    1:16:53.0    9:37/M
Top

Men 18 to 29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Ross Wildin             Newport  RI         18        2      47:06.0    5:53/M
       2    Gregory Hammett         Chesterfield  NH    27        3      48:19.0    6:02/M
       3    Andrew Grant                                19        5      50:45.0    6:21/M
       4    Kent Taylor                                 23        7      51:05.0    6:23/M
       5    Robert Corsi            East Providence  RI 26       10      52:34.0    6:34/M
       6    ALEX HOOKE              Kingston  RI        20       17      55:00.0    6:53/M
       7    JUSTIN BENTLEY          Ashaway  RI         27       28      56:31.0    7:04/M
       8    MARC MOTT               Hope Valley  RI     27       35      57:59.0    7:15/M
       9    Bryan Johnston                              25       37      58:37.0    7:20/M
      10    Dan Kearney                                 26       47    1:00:52.0    7:37/M
      11    Paulo Guilhardi                             27       51    1:01:21.0    7:40/M
      12    Richard Kucal           Cumberland  RI      27       52    1:01:28.0    7:41/M
      13    BRYAN BOWES             Westerly  RI        20       54    1:01:32.0    7:42/M
      14    Glenn Hammett                               27       67    1:03:48.0    7:59/M
      15    Kevin Firth             Pawtucket  RI       18       77    1:05:12.0    8:09/M
      16    PETER FIRTH             Pawtucket  RI       22       92    1:09:28.0    8:41/M
      17    NATHAN GREEN            Rehoboth  MA        27       93    1:09:29.0    8:41/M
      18    William Hill            Rumford  RI         26       94    1:09:29.0    8:41/M
      19    Jeff Benoit             Rehoboth  MA        26       95    1:09:30.0    8:41/M
      20    Bryan PRESTON           Allston  MA         24      103    1:10:30.0    8:49/M
      21    Andrew Sabourin         Barrington  RI      27      117    1:12:47.0    9:06/M
      22    Brian MacOmber          Foxboro  MA         29      158    1:22:25.0   10:18/M
      23    ????? Gorenski                              23      172    1:35:51.0   11:59/M
Top

Men 30 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Stephen HERRERA         Waterford  CT       34        1      44:50.0    5:36/M
       2    John Blouin             West Newton  MA     30        4      48:23.0    6:03/M
       3    VINCENT ANTONELLI                           38       11      52:50.0    6:36/M
       4    Ben Harris              Providence  RI      30       16      54:52.0    6:52/M
       5    Chris Benson            Greene  RI          37       21      55:42.0    6:58/M
       6    DAN SHRAMEK             Narragansett  RI    38       23      55:52.0    6:59/M
       7    Jim Ortel                                   39       26      56:25.0    7:03/M
       8    Tom Crain               Providence  RI      33       27      56:28.0    7:04/M
       9    Ned Carter              New Bedford  MA     38       40      58:57.0    7:22/M
      10    Scott Hicks                                 34       44    1:00:36.0    7:35/M
      11    THOMAS PARKER           Nashua  NH          37       50    1:01:05.0    7:38/M
      12    CHARLIE WHITNEY         New Braintree  MA   34       57    1:02:20.0    7:48/M
      13    Chris Allen                                 38       68    1:04:10.0    8:01/M
      14    MARK STEELE             PAWCATUCK  CT       37       75    1:05:04.0    8:08/M
      15    ROBERT URSILLO          Cranston  RI        36       76    1:05:07.0    8:08/M
      16    Richard Flood           New Bedford  MA     36       78    1:05:18.0    8:10/M
      17    Nick Bellerive                              39       80    1:05:30.0    8:11/M
      18    STEPHEN SIMO            Coventry  RI        36       85    1:06:38.0    8:20/M
      19    THOMAS NOEL             WYOMING  RI         38       88    1:06:57.0    8:22/M
      20    Jeff Nauges             Wakefield  RI       38       96    1:09:33.0    8:42/M
      21    Scot Mente                                  33       97    1:09:35.0    8:42/M
      22    Michael McNamara        Wakefield  RI       32      101    1:10:28.0    8:49/M
      23    Allen Bernier           Fall River  MA      34      105    1:10:37.0    8:50/M
      24    Kevin Timberlake        Fall River  MA      34      106    1:10:37.0    8:50/M
      25    JOHN POWERS             Hawthorne  NY       34      114    1:11:24.0    8:56/M
      26    STEPHEN MOSKALUK        NORTH STONINGTON  C 31      123    1:13:46.0    9:13/M
      27    JOHN TOTH               Pawtucket  RI       37      128    1:15:07.0    9:23/M
      28    Adam Bourgun            New London  CT      37      133    1:16:26.0    9:33/M
      29    GLENN CLARK             West Kingston  RI   37      138    1:16:41.0    9:35/M
      30    ERIC CHARLESWORTH       Providence  RI      30      162    1:23:32.0   10:27/M
Top

Men 40 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Charlie Iselin          Madison  CT         41        6      51:02.0    6:23/M
       2    Larry ORLANDO           Westerly  RI        43        8      51:31.0    6:26/M
       3    RANDY RUSK              Exeter  RI          44        9      52:07.0    6:31/M
       4    Jerry Turk              Branford  CT        46       12      53:16.0    6:40/M
       5    JOHN HADCOCK            East Lyme  CT       46       13      53:23.0    6:40/M
       6    Jim GOTHREAU            Putnam  CT          46       14      53:44.0    6:43/M
       7    JEFF WALKER             Westerly  RI        40       18      55:01.0    6:53/M
       8    ROB TOMKO               Old Saybrook  CT    40       24      56:00.0    7:00/M
       9    David Tetreault         Narragansett  RI    41       25      56:11.0    7:01/M
      10    PETER BARBERA           Wakefield  RI       47       31      57:12.0    7:09/M
      11    Greg Gannotti           Quaker Hill  CT     40       33      57:33.0    7:12/M
      12    MICHAEL GEORGANTAS      Wakefield  RI       45       36      58:05.0    7:16/M
      13    GREGORY NILES           Stonington  CT      45       38      58:45.0    7:21/M
      14    BOB NEAR                NOANK  CT           47       39      58:54.0    7:22/M
      15    Kevin McCoy                                 49       41      59:00.0    7:23/M
      16    Paul Selvitelli                             44       42      59:22.0    7:25/M
      17    ROB THOMAS              Charlton  MA        44       43    1:00:20.0    7:33/M
      18    Terrence Stansfield     Warwick  RI         42       45    1:00:37.0    7:35/M
      19    MICHAEL MELNIKOV        Foxboro  MA         45       46    1:00:40.0    7:35/M
      20    Greg WHITEHEAD          Durham  CT          48       49    1:00:58.0    7:37/M
      21    Joe Gioia               Ledyard  CT         49       59    1:03:00.0    7:53/M
      22    GEORGE LOENS            North Scituate  RI  43       60    1:03:10.0    7:54/M
      23    BRIAN SHANNON           Westerly  RI        46       63    1:03:24.0    7:56/M
      24    Richard Loresnson                           46       66    1:03:42.0    7:58/M
      25    Ric Thornton            North Kingstown  RI 48       69    1:04:14.0    8:02/M
      26    CHICK GRILLO            Moodus  CT          46       73    1:04:57.0    8:07/M
      27    RICHARD J LAFOND JR     Wakefield  RI       45       83    1:06:19.0    8:17/M
      28    David Cunningham                            43       84    1:06:34.0    8:19/M
      29    KEVIN CLENDENNIN        Quaker Hill  CT     46       86    1:06:41.0    8:20/M
      30    CHRISTOPHER LEWIN       East Greenwich  RI  41       87    1:06:41.0    8:20/M
      31    Phil Schneider          East Lyme  CT       41       89    1:08:21.0    8:33/M
      32    FRED ALLETTO            GRISWOLD  CT        44       98    1:09:48.0    8:44/M
      33    Mark Patrick            Mystic  CT          43      102    1:10:30.0    8:49/M
      34    Les AHERN               Westerly  RI        46      108    1:10:48.0    8:51/M
      35    Eric Johnson                                43      118    1:12:52.0    9:07/M
      36    ROBERT BOWES            Westerly  RI        47      122    1:13:28.0    9:11/M
      37    Barry Adams                                 45      124    1:13:52.0    9:14/M
      38    LARRY McAndrew          Westfield  MA       45      126    1:14:59.0    9:22/M
      39    David CITRON            EAST LYME  CT       45      129    1:15:10.0    9:24/M
      40    Richard Kelly           East Mansfield  MA  43      132    1:15:50.0    9:29/M
      41    Robert Oliveira         Cumberland  RI      40      137    1:16:34.0    9:34/M
      42    MICHAEL SASSI           East Haddam  CT     47      144    1:17:16.0    9:40/M
      43    Kevin Ansely            Coventry  RI        47      148    1:19:16.0    9:55/M
      44    Gordon Gibson                               40      153    1:21:34.0   10:12/M
      45    KRIS KOZUCH             Holyoke  MA         47      168    1:31:30.0   11:26/M
Top

Men 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    MIKE DARIGAN            COVENTRY  RI        53       19      55:13.0    6:54/M
       2    Ray FASANO                                  51       30      57:02.0    7:08/M
       3    JOHN VARADIAN           Charlestown  RI     53       58    1:02:44.0    7:51/M
       4    Micheal Sheldon         Westfield  MA       55       61    1:03:20.0    7:55/M
       5    Rick Vila               Block Island  RI    58       64    1:03:25.0    7:56/M
       6    Chris STORER            Mystic  CT          53       72    1:04:49.0    8:06/M
       7    DAN KERWIN              NOANK  CT           59       74    1:04:57.0    8:07/M
       8    Kenny Rogers                                50       79    1:05:27.0    8:11/M
       9    Dennis MCGARTY                              59       81    1:05:52.0    8:14/M
      10    Way Hedding             Niantic  CT         55       99    1:10:13.0    8:47/M
      11    Paul Stroup             Narragansett  RI    56      100    1:10:19.0    8:47/M
      12    BOB NEWMAN              Smithfield  RI      53      109    1:10:52.0    8:52/M
      13    Ken Deary                                   52      112    1:11:20.0    8:55/M
      14    Peter Withers           Rehoboth  MA        50      116    1:11:59.0    9:00/M
      15    Ray Foss                Griswold  CT        56      119    1:13:07.0    9:08/M
      16    AL PUERINI              Clayville  RI       53      120    1:13:19.0    9:10/M
      17    Bruce Grisafe           Salem  CT           51      127    1:15:05.0    9:23/M
      18    Jim Cotter                                  54      130    1:15:40.0    9:28/M
      19    JEFF HATTEM             Natick  MA          53      141    1:16:50.0    9:36/M
      20    John Menna                                  52      151    1:20:38.0   10:05/M
      21    John Goldrosen          Whitman  MA         54      152    1:20:51.0   10:06/M
      22    Joe Streckle            Bristol  RI         56      154    1:21:48.0   10:14/M
      23    John Bushee                                 50      155    1:22:02.0   10:15/M
      24    JOHN LYNCH              Warwick  RI         52      163    1:24:11.0   10:31/M
      25    Dale Barrington         Wakefield  RI       55      164    1:24:22.0   10:33/M
      26    Andrew Neuhauser        Westerly  RI        52      169    1:35:10.0   11:54/M
Top

Men 60 to 69

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Milt SchuMacHer         North Scituate  RI  60       29      56:37.0    7:05/M
       2    John HAMMETT            Charlestown  RI     61       62    1:03:22.0    7:55/M
       3    DENNIS ZAJEHOWSKI       Jewett City  CT     61      115    1:11:51.0    8:59/M
       4    BYRON STUTZMAN          Boston  MA          66      147    1:19:15.0    9:54/M
Top

Men 70 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    COLBURN GRAVES          NORTH STONINGTON  C 71      177    1:39:07.0   12:23/M

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com