HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Connecticut Irish Festival 5K
June 26, 2004 - 5K
NortH Haven, CT

OVERALL WINNERS

Raymond Regan, North Haven, CT - 17:09
Shannon Lindberg, Southington, CT - 20:53

nh062601.jpg (51721 bytes) nh062602.jpg (45149 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.gif (6152 bytes)


clouds.jpg (13053 bytes)

72 Degrees
Humid

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Raymond Regan           North Haven  CT     36 ***** M 30-39        17:09    5:32/M
       2    Hans Despain            Holyoke  MA         39     1 M 30-39        17:31    5:39/M
       3    Danny Pilz              Newington  CT       15     1 M 13-19        17:37    5:41/M
       4    Jack Mc Shane           Durham  CT          52     1 M 50-59        17:57    5:47/M
       5    Mike Le May             South Windsor  CT   36     2 M 30-39        18:07    5:51/M
       6    John Schwartz           Ridgefield  CT      40     1 M 40-49        18:09    5:51/M
       7    A K Kruge               Southbury  CT       49     2 M 40-49        18:21    5:55/M
       8    Ryan Dalidowitz         Newington  CT       15     2 M 13-19        18:29    5:58/M
       9    Gary Heslin             Plainville  CT      49     3 M 40-49        18:47    6:04/M
      10    Steve Morris            Vernon  CT          49     4 M 40-49        18:51    6:05/M
      11    Jerry Munck             North Haven  CT     48     5 M 40-49        19:01    6:08/M
      12    James Sullivan          New Britain  CT     40     6 M 40-49        19:10    6:11/M
      13    Dave Chameides          Ansonia  CT         45     7 M 40-49        19:30    6:17/M
      14    Vinny Curry             New Britain  CT     51     2 M 50-59        19:41    6:21/M
      15    Mark Wagner             Dudley  MA          44     8 M 40-49        19:47    6:23/M
      16    Dave Jacobs             Niantic  CT         59     3 M 50-59        19:48    6:23/M
      17    Matthew Conroy          Guilford  CT        19     3 M 13-19        19:51    6:24/M
      18    Matthew Cross           Stamford  CT        40     9 M 40-49        19:57    6:26/M
      19    Patrick Hubbell         North Haven  CT     12     1 M  2-12        20:09    6:30/M
      20    James Salzano           North Haven  CT     20     1 M 20-29        20:20    6:34/M
      21    Jack Cronan             Wallingford  CT     57     4 M 50-59        20:30    6:37/M
      22    Alex Grennan            New Haven  CT       25     2 M 20-29        20:52    6:44/M
      23    John Steele             New Haven  CT       46    10 M 40-49        20:53    6:44/M
      24    Shannon Lindberg        Southington  CT     24 ***** F 20-29        20:53    6:44/M
      25    John Szantyr            Stratford  CT       54     5 M 50-59        21:02    6:47/M
      26    Sean Malone             Wallingford  CT     36     3 M 30-39        21:04    6:48/M
      27    Kelly Bergeron          Wallingford  CT     17     1 F 13-19        21:12    6:50/M
      28    Ben Mattheis            Cheshire  CT        50     6 M 50-59        21:13    6:51/M
      29    Charlie Yescott         Unionville  CT      63     1 M 60-69        21:25    6:55/M
      30    Carl Edelen             New Haven  CT       32     4 M 30-39        21:37    6:58/M
      31    Scott Bialczak Jr       East Haven  CT      12     2 M  2-12        21:38    6:59/M
      32    Linda Cordova           Hamden  CT          39     1 F 30-39        21:39    6:59/M
      33    John Tornatore          Hamden  CT          45    11 M 40-49        22:01    7:06/M
      34    Paul Baldini            North Haven  CT     32     5 M 30-39        22:02    7:06/M
      35    Rich Steeves            Guilford  CT        54     7 M 50-59        22:05    7:07/M
      36    Oliver White            Guilford  CT        55     8 M 50-59        22:17    7:11/M
      37    Lucia Chapman           Bedford  NY         46     1 F 40-49        22:30    7:15/M
      38    Jeff Silvernale         Meriden  CT         43    12 M 40-49        22:33    7:16/M
      39    Frank Lang              Seymour  CT         65     2 M 60-69        22:34    7:17/M
      40    Geoffrey Etherington    Killingworth  CT    75     1 M 70-79        22:38    7:18/M
      41    Joseph Guido            Wallingford  CT     40    13 M 40-49        22:40    7:19/M
      42    Adelle Zocher           Branford  CT        16     2 F 13-19        22:40    7:19/M
      43    Michael Joyce           Wallingford  CT     11     3 M  2-12        22:44    7:20/M
      44    Steven Joyce            Wallingford  CT     42    14 M 40-49        22:44    7:20/M
      45    Bill Armstrong          Stamford  CT        51     9 M 50-59        22:47    7:21/M
      46    Bill Flynn              New Canaan  CT      43    15 M 40-49        22:52    7:23/M
      47    Sean Reynolds           Wallingford  CT     30     6 M 30-39        22:53    7:23/M
      48    David Carmody           Cromwell  CT        34     7 M 30-39        23:00    7:25/M
      49    Matt Tuttle             Berlin  CT          48    16 M 40-49        23:00    7:25/M
      50    Tom Rafferty            Madison  CT         40    17 M 40-49        23:12    7:29/M
      51    Kevin Bosse             Bow  NH             15     4 M 13-19        23:18    7:31/M
      52    Peter Shoudy            Durham  CT          39     8 M 30-39        23:22    7:32/M
      53    Stephen Todd            New Hartford  CT    39     9 M 30-39        23:23    7:33/M
      54    Steve Mc Leod           Greenwich  CT       35    10 M 30-39        23:28    7:34/M
      55    Kimmi Kruge             Southbury  CT       17     3 F 13-19        23:31    7:35/M
      56    Jennifer Robinson       Cheshire  CT        33     2 F 30-39        23:33    7:36/M
      57    Patrick Richardson      Torrington  CT      34    11 M 30-39        23:33    7:36/M
      58    Jack Doyle              Hamden  CT          64     3 M 60-69        23:38    7:37/M
      59    Thomas Farrelly         North Haven  CT     39    12 M 30-39        23:55    7:43/M
      60    Joseph Brophy           Durham  CT          45    18 M 40-49        23:59    7:44/M
      61    Sugimoto Makoto         New Haven  CT       44    19 M 40-49        24:01    7:45/M
      62    Sean Fogarty            Stamford  CT        62     4 M 60-69        24:16    7:50/M
      63    Elizabeth Hubbell       North Haven  CT     11     1 F  2-12        24:35    7:56/M
      64    Adam Ziemba             Chicopee  MA        24     3 M 20-29        24:41    7:58/M
      65    Sean McCann             New Haven  CT       30    13 M 30-39        24:43    7:58/M
      66    Catherine Hopkins       New Haven  CT       30     3 F 30-39        24:47    8:00/M
      67    Hugh Cafferty           Guilford  CT        61     5 M 60-69        24:48    8:00/M
      68    Charlann Hemstock       North Haven  CT     43     2 F 40-49        24:55    8:02/M
      69    Cayla Liptak            Stratford  CT       11     2 F  2-12        24:56    8:03/M
      70    Richard Zbrozek         Berlin  CT          57    10 M 50-59        25:07    8:06/M
      71    Joel Goldberg           Milford  CT         32    14 M 30-39        25:12    8:08/M
      72    Catherine Walsh         Norwalk  CT         34     4 F 30-39        25:12    8:08/M
      73    Suzanne Carney          No. Haven  CT       32     5 F 30-39        25:14    8:08/M
      74    Alia Orbin              New Haven  CT       23     1 F 20-29        25:15    8:09/M
      75    Joseph Steele           New Haven  CT       50    11 M 50-59        25:21    8:11/M
      76    David Keith             Bayville  NY        43    20 M 40-49        25:28    8:13/M
      77    Elizabeth Lamay         Woodbridge  CT      13     4 F 13-19        25:37    8:16/M
      78    George O 'Brien         Hamden  CT          57    12 M 50-59        25:40    8:17/M
      79    Aidan Morgan            Meriden  CT         39    15 M 30-39        25:41    8:17/M
      80    George Papuga           East Haven  CT      61     6 M 60-69        25:42    8:17/M
      81    Carol Dillon            Branford  CT        56     1 F 50-59        25:44    8:18/M
      82    Robert Levy             Hamden  CT          41    21 M 40-49        25:44    8:18/M
      83    Curtis Lamay            Woodbridge  CT      38    16 M 30-39        25:44    8:18/M
      84    William Connolly        North Haven  CT     33    17 M 30-39        25:46    8:19/M
      85    Robert Flynn            Middletown  CT      41    22 M 40-49        25:48    8:19/M
      86    Aimee Kanzler           Hamden  CT          43     3 F 40-49        25:49    8:20/M
      87    Jessica Schust          Levittown  NY       25     2 F 20-29        26:05    8:25/M
      88    William Loomis          Branford  CT        48    23 M 40-49        26:08    8:26/M
      89    Alexis Highsmith        Hamden  CT          25     3 F 20-29        26:10    8:26/M
      90    Jamie Johnson           Hampton  CT         28     4 F 20-29        26:11    8:27/M
      91    Bandit Number   900                                1 M  0- 0        26:15    8:28/M
      92    Charles Merlis          West Hartford  CT   63     7 M 60-69        26:18    8:29/M
      93    Sara Freudenberg-Pur    Middlebury  CT      26     5 F 20-29        26:26    8:32/M
      94    Tom Puricelli           Middlebury  CT      26     4 M 20-29        26:26    8:32/M
      95    Patricia Lillis         Charlestown  MA     26     6 F 20-29        26:30    8:33/M
      96    Kelsie Newsom           New Haven  CT       33     6 F 30-39        26:36    8:35/M
      97    Glen Robson             Hamden  CT          42    24 M 40-49        26:38    8:35/M
      98    Colleen McNaney         Guilford  CT        40     4 F 40-49        26:41    8:36/M
      99    Bruce Shefts            North Haven  CT     54    13 M 50-59        26:46    8:38/M
     100    William J. Murray       Hamden  CT          47    25 M 40-49        26:48    8:39/M
     101    John Carpentier         New Rochelle  NY    29     5 M 20-29        26:57    8:42/M
     102    Elizabeth Carter        Avon  CT            37     7 F 30-39        26:58    8:42/M
     103    Geri Decapua            Hamden  CT          45     5 F 40-49        26:59    8:42/M
     104    Martin Martorelli       North Haven  CT     50    14 M 50-59        27:01    8:43/M
     105    Meghan Wilson           North Haven  CT     20     7 F 20-29        27:01    8:43/M
     106    Chris Hemstock          North Haven  CT     15     5 M 13-19        27:08    8:45/M
     107    Barry Whelan            Madison  CT         11     4 M  2-12        27:29    8:52/M
     108    Ellen Beardsley         Middletown  CT      39     8 F 30-39        27:36    8:54/M
     109    Darryl Simms            Hamden  CT          33    18 M 30-39        27:41    8:56/M
     110    Kara Moscato            North Haven  CT     24     8 F 20-29        27:44    8:57/M
     111    Margaret Mahar          Middletown  CT      41     6 F 40-49        27:51    8:59/M
     112    Ed Sherer               North Branford  CT  29     6 M 20-29        27:54    9:00/M
     113    Pat Dillon              Branford  CT        59    15 M 50-59        28:03    9:03/M
     114    Mary Ricciuti           Hamden  CT          38     9 F 30-39        28:08    9:05/M
     115    Christine Lubeski       Branford  CT        36    10 F 30-39        28:13    9:06/M
     116    Mary Martinelli         North Haven  CT     27     9 F 20-29        28:22    9:09/M
     117    Joe Reid                Manchester  CT      27     7 M 20-29        28:22    9:09/M
     118    Therese Liptak          Stratford  CT       41     7 F 40-49        28:23    9:09/M
     119    Jim Storer              Branford  CT        43    26 M 40-49        28:23    9:09/M
     120    Adam Melillo            East Haven  CT      25     8 M 20-29        28:28    9:11/M
     121    Bandit Number   901                                2 M  0- 0        28:29    9:11/M
     122    Jan McKeown             Prospect  CT        57     2 F 50-59        28:34    9:13/M
     123    Deborah Marcus          Woodbridge  CT      28    10 F 20-29        28:36    9:14/M
     124    Karl Salvati            North Haven  CT     51    16 M 50-59        28:48    9:17/M
     125    Edward Warsawski        North Haven  CT     56    17 M 50-59        28:48    9:17/M
     126    John McKeown            Prospect  CT        60     8 M 60-69        29:01    9:22/M
     127    Carolyn Levinson        Milford  CT         35    11 F 30-39        29:09    9:24/M
     128    William Vasquez         Hamden  CT          47    27 M 40-49        29:16    9:26/M
     129    Elizabeth Ortoleva      New Haven  CT       23    11 F 20-29        29:20    9:28/M
     130    Susan Cole              New Haven  CT       40     8 F 40-49        29:27    9:30/M
     131    Alexandra Sittka        New Haven  CT       28    12 F 20-29        29:35    9:33/M
     132    Donna Todd              New Hartford  CT    38    12 F 30-39        29:36    9:33/M
     133    Carl Sylvester          Shelton  CT         71     2 M 70-79        29:39    9:34/M
     134    Sal Baldini             North Haven  CT     62     9 M 60-69        30:03    9:42/M
     135    Anthony Costanzo        Seymour  CT         38    19 M 30-39        30:07    9:43/M
     136    Daniel Jacobs           New York  NY        68    10 M 60-69        30:19    9:47/M
     137    David Canizares         Oakville  CT        27     9 M 20-29        30:19    9:47/M
     138    Patricia Burns          East Haven  CT      37    13 F 30-39        30:20    9:47/M
     139    Erin Casey              Cheshire  CT        22    13 F 20-29        30:24    9:48/M
     140    Susan Doody             Northford  CT       44     9 F 40-49        30:26    9:49/M
     141    Patricia Suggs          West Haven  CT      45    10 F 40-49        30:30    9:50/M
     142    Gary Galanis            Waterbury  CT       41    28 M 40-49        30:30    9:50/M
     143    Louise Nicholson        Hamden  CT          28    14 F 20-29        30:31    9:51/M
     144    Neal Wellins            Cheshire  CT        60    11 M 60-69        30:41    9:54/M
     145    Sean Connolly           Middletown  CT      33    20 M 30-39        30:49    9:56/M
     146    Jim Backus              Manchester  CT      27    10 M 20-29        30:57    9:59/M
     147    Linda Pellico           Hamden  CT          48    11 F 40-49        31:08   10:03/M
     148    Maria Dombrowski        New Haven  CT       25    15 F 20-29        31:16   10:05/M
     149    Tim Jensen              Madison  CT         36    21 M 30-39        31:20   10:06/M
     150    Bruce O'Donnell         Cheshire  CT        53    18 M 50-59        31:29   10:09/M
     151    Donald Brombacker       Wallingford  CT     65    12 M 60-69        31:44   10:14/M
     152    Amy Adametz             Hampton  CT         28    16 F 20-29        32:22   10:26/M
     153    Carolyn Brayfield       Plantsville  CT     19     5 F 13-19        32:28   10:28/M
     154    Jack Brennan            Southington  CT     20    11 M 20-29        32:34   10:30/M
     155    Darci Costanzo          Seymour  CT         34    14 F 30-39        33:21   10:45/M
     156    Melanie Cradle          Hamden  CT          33    15 F 30-39        33:57   10:57/M
     157    Deirdre Connolly        North Branford  CT  30    16 F 30-39        34:03   10:59/M
     158    Jill St Germaine        New Haven  CT       29    17 F 20-29        34:09   11:01/M
     159    Isabel Senes            West Haven  CT      30    17 F 30-39        43:23   14:00/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com


Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Shannon Lindberg Southington CT

24

24

20:53

6:44/M

 

Women 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Elizabeth Hubbell North Haven CT

11

63

24:35

7:56/M

2

Cayla Liptak Stratford CT

11

69

24:56

8:03/M

 

Women 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kelly Bergeron Wallingford CT

17

27

21:12

6:50/M

2

Adelle Zocher Branford CT

16

42

22:40

7:19/M

3

Kimmi Kruge Southbury CT

17

55

23:31

7:35/M

 

Women 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Alia Orbin New Haven CT

23

73

25:15

8:09/M

2

Jessica Schust Levittown NY

25

86

26:05

8:25/M

3

Alexis Highsmith Hamden CT

25

88

26:10

8:26/M

 

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Linda Cordova Hamden CT

39

32

21:39

6:59/M

2

Jennifer Robinson Cheshire CT

33

56

23:33

7:36/M

3

Catherine Hopkins New Haven CT

30

66

24:47

8:00/M

 

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Lucia Chapman Bedford NY

46

37

22:30

7:15/M

2

Charlann Hemstock North Haven CT

43

68

24:55

8:02/M

3

Aimee Kanzler Hamden CT

43

85

25:49

8:20/M

 

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Carol Dillon Branford CT

56

80

25:44

8:18/M

2

Jan McKeown Prospect CT

57

121

28:34

9:13/M

 

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Raymond Regan North Haven CT

36

1

17:09

5:32/M

 

Men 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Patrick Hubbell North Haven CT

12

19

20:09

6:30/M

2

Scott Bialczak Jr East Haven CT

12

31

21:38

6:59/M

3

Michael Joyce Wallingford CT

11

43

22:44

7:20/M

 

Men 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Danny Pilz Newington CT

15

3

17:37

5:41/M

2

Ryan Dalidowitz Newington CT

15

8

18:29

5:58/M

3

Matthew Conroy Guilford CT

19

17

19:51

6:24/M

 

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

James Salzano North Haven CT

20

20

20:20

6:34/M

2

Alex Grennan New Haven CT

25

22

20:52

6:44/M

3

Adam Ziemba Chicopee MA

24

64

24:41

7:58/M

 

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Hans Despain Holyoke MA

39

2

17:31

5:39/M

2

Mike Le May South Windsor CT

36

5

18:07

5:51/M

3

Sean Malone Wallingford CT

36

26

21:04

6:48/M

 

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Schwartz Ridgefield CT

40

6

18:09

5:51/M

2

A K Kruge Southbury CT

49

7

18:21

5:55/M

3

Gary Heslin Plainville CT

49

9

18:47

6:04/M

 

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jack Mc Shane Durham CT

52

4

17:57

5:47/M

2

Vinny Curry New Britain CT

51

14

19:41

6:21/M

3

Dave Jacobs Niantic CT

59

16

19:48

6:23/M

 

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Charlie Yescott Unionville CT

63

29

21:25

6:55/M

2

Frank Lang Seymour CT

65

39

22:34

7:17/M

3

Jack Doyle Hamden CT

64

58

23:38

7:37/M

 

Men 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Geoffrey Etherington Killingworth CT

75

40

22:38

7:18/M

2

Carl Sylvester Shelton CT

71

132

29:39

9:34/M


2 MILE WALK
Many walkers did not cross finish line and therefore were not scored.

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    John Cafferty           Clinton  CT         65 ***** M  2-99        25:29   14:09/M
       2    Jennifer Kruge          Southbury  CT       50 ***** F  2-99        26:15   14:35/M
       3    Becky Kruge             Southbury  CT       15     1 F  2-99        26:17   14:36/M
       4    Sinead Stewart          Meriden  CT         23     2 F  2-99        31:06   17:17/M
       5    Anne Meaney             New Haven  CT       40     3 F  2-99        31:06   17:17/M
       6    Mary Mulcahy            Norwalk  CT         44     4 F  2-99        31:07   17:17/M
       7    Ross Stewart            Meriden  CT         27     1 M  2-99        31:07   17:17/M
       8    Sean Stewart            Meriden  CT         53     2 M  2-99        31:13   17:21/M
       9    Elizabeth Lord          Madison  CT         36     5 F  2-99        31:14   17:21/M
      10    Maureen Paquette        North Haven  CT     47     6 F  2-99        31:26   17:28/M
      11    Alisa Piontek           Branford  CT        25     7 F  2-99        34:10   18:59/M
      12    Robert Schmaling        East Haven  CT      35     3 M  2-99        34:10   18:59/M
      13    Christine Eaton         East Haven  CT      26     8 F  2-99        36:55   20:31/M

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com