HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Niantic Bay 10K
Niantic, CT - 10K

June 11, 2004

OVERALL WINNERS

Chad Brow, Waterford, CT - 33:11
Marcy Withington, Old Lyme, CT -  43:20

Timing & Results by:
SNERRO


A fine sunny evening with no wind on the water at the beach in Niantic, combined with the pancake flat course made for a pleasant evening, absent
the inconvenience of running 10Km.  Chad Brown and Marci Washington conveniently out ran their respective divisions to have more time following 
the race for enjoying the evening.

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    CHADWICK BROWN          Waterford  CT       28     1 M 25-29      33:11.0    5:21/M
       2    TODD BENNETT            Uncasville  CT      33     1 M 30-34      35:29.0    5:43/M
       3    CHARLIE MITCHELL        Branford  CT        45     1 M 45-49      35:34.0    5:44/M
       4    Josh Corbin             New London  CT      24     1 M 20-24      35:36.0    5:44/M
       5    CHRIS SCHULTEN          Glastonbury         32     2 M 30-34      35:48.0    5:46/M
       6    CARL ROTH               Niantic  CT         28     2 M 25-29      37:59.0    6:07/M
       7    MICHEAL MUNROR          Newington  CT       45     2 M 45-49      38:02.0    6:07/M
       8    John Hadcock            East Lyme  CT       45     3 M 45-49      38:05.0    6:08/M
       9    CHARLIE ISLEN           Madison  CT         41     1 M 40-44      38:33.0    6:12/M
      10    Rob Tomko               Old Saybrook  CT    40     2 M 40-44      38:39.0    6:13/M
      11    BRIAN TAJLILI           Manchester  CT      22     2 M 20-24      39:17.0    6:20/M
      12    BOB HANDIFIELD          East Lyme  CT       44     3 M 40-44      39:19.0    6:20/M
      13    PETER HARRIS            Niantic  CT         39     1 M 35-39      39:43.0    6:24/M
      14    JOSH POTHIER            Moosup  CT          27     3 M 25-29      39:54.0    6:26/M
      15    CHRISTOPHER JOLLEY      BROOKLYN  CT        24     3 M 20-24      39:58.0    6:26/M
      16    WAYNE JOLLEY            BROOKLYN  CT        53     1 M 50-54      39:58.0    6:26/M
      17    Gary Deal               Oakdale  CT         46     4 M 45-49      40:08.0    6:28/M
      18    Glen Farr               Knoxville  TN       55     1 M 55-59      40:17.0    6:29/M
      19    FRANK SILVA             Niantic  CT         38     2 M 35-39      40:29.0    6:31/M
      20    Dave Jacobs             Niantic  CT         59     2 M 55-59      40:32.0    6:32/M
      21    RAY MURRAY              Ledyard  CT         42     4 M 40-44      40:38.0    6:33/M
      22    TONY SAVINELLI          Clinton  CT         49     5 M 45-49      40:40.0    6:33/M
      23    David DiPietro          Norwich  CT         33     3 M 30-34      40:45.0    6:34/M
      24    Neal Slobin             Old Saybrook  CT    48     6 M 45-49      40:49.0    6:34/M
      25    CHRISTOPHER WINTER      Stratford  CT       39     3 M 35-39      40:52.0    6:35/M
      26    Bob Hefflefinger        Niantic  CT         45     7 M 45-49      41:24.0    6:40/M
      27    Brian Stangle           Ledyard  CT         44     5 M 40-44      41:51.0    6:44/M
      28    Bill Borla              Torrington  CT      64     1 M 60-64      41:52.0    6:45/M
      29    DAVE CHAMEIDES          Ansonia  CT         45     8 M 45-49      41:56.0    6:45/M
      30    Todd Peretz             Niantic  CT         37     4 M 35-39      42:19.0    6:49/M
      31    Jeffery Scheeler        East Lyme  CT       49     9 M 45-49      42:23.0    6:50/M
      32    Greg Clark              Glastonbury  CT     42     6 M 40-44      42:33.0    6:51/M
      33    GUY PULINO              Monroe  CT          59     3 M 55-59      42:50.0    6:54/M
      34    KEVIN JOHNSON           Niantic  CT         46    10 M 45-49      42:58.0    6:55/M
      35    Mike Parulis            East Lyme  CT       45    11 M 45-49      42:59.0    6:55/M
      36    WILLIAM FRITZ           East Lyme  CT       39     5 M 35-39      43:08.0    6:57/M
      37    MARCY WITHINGTON        Old Lyme  CT        34     1 F 30-34      43:20.0    6:59/M
      38    BRENDAN YOURELL         East Lyme  CT       33     4 M 30-34      43:22.0    6:59/M
      39    BOB NEAR                Groton  CT          47    12 M 45-49      43:23.0    6:59/M
      40    John Foley              Waterford  CT       39     6 M 35-39      43:26.0    7:00/M
      41    Cindy Burt              Shelton  CT         27     1 F 25-29      43:29.0    7:00/M
      42    HEATHER HURLBURT        Niantic  CT         28     2 F 25-29      43:35.0    7:01/M
      43    Tien Nguyen             East Lyme  CT       41     7 M 40-44      43:49.0    7:03/M
      44    Kim E. Price            Chester  CT         50     2 M 50-54      43:52.0    7:04/M
      45    John Walter             Niantic  CT         37     7 M 35-39      44:00.0    7:05/M
      46    Ryan Slobin             Old Saybrook  CT    15     1 M 15-19      44:06.0    7:06/M
      47    Margaret Haire          Waterford  CT       43     1 F 40-44      44:08.0    7:06/M
      48    Annette Barbay          Uncasville  CT      33     2 F 30-34      44:12.0    7:07/M
      49    John Savage             East Lyme  CT       47    13 M 45-49      44:14.0    7:07/M
      50    DENNIS SCOTT            East Killingly  CT  39     8 M 35-39      44:17.0    7:08/M
      51    Keith Turner            Niantic  CT         18     2 M 15-19      44:20.0    7:08/M
      52    Ben Mattheis            Cheshire  CT        50     3 M 50-54      44:23.0    7:09/M
      53    Ted Phillips            Niantic  CT         63     2 M 60-64      44:34.0    7:11/M
      54    PHILIP McKENNA          Gales Ferry  CT     42     8 M 40-44      44:56.0    7:14/M
      55    Karen Purcell           Hebron  CT          36     1 F 35-39      45:16.0    7:17/M
      56    David A. Flagg          Pawcatuck  CT       30     5 M 30-34      45:26.0    7:19/M
      57    JENNIFER CHEUNG         Quaker Hill  CT     26     3 F 25-29      45:30.0    7:20/M
      58    DAN CLARK               Southwick  MA       51     4 M 50-54      45:36.0    7:21/M
      59    Vicky Kosakowski        East Lyme  CT       40     2 F 40-44      45:37.0    7:21/M
      60    CHRIS STORER            Mystic  CT          45    14 M 45-49      45:43.0    7:22/M
      61    Joe Gioia               Ledyard  CT         49    15 M 45-49      45:44.0    7:22/M
      62    Albert Harris           Manchester  CT      37     9 M 35-39      45:46.0    7:22/M
      63    James Toala             New London  CT      33     6 M 30-34      45:56.0    7:24/M
      64    Steve Brunetti          East Lyme  CT       50     5 M 50-54      46:16.0    7:27/M
      65    CLINTON DRICCOLL        South Windsor  CT   51     6 M 50-54      46:23.0    7:28/M
      66    Jerry LeVasseur         Madison  CT         66     1 M 65-69      46:52.0    7:33/M
      67    David Brady             Niantic  CT         53     7 M 50-54      47:01.0    7:34/M
      68    BILL SCHWARTZ           Manchester  CT      60     3 M 60-64      47:03.0    7:35/M
      69    RONALD LEWIS            Quaker Hill  CT     35    10 M 35-39      47:08.0    7:35/M
      70    Shawn Elizabeth Savage  East Lyme  CT       22     1 F 20-24      47:11.0    7:36/M
      71    Nancy Davis             Griswold  CT        36     2 F 35-39      47:15.0    7:37/M
      72    JEAN TUNESKI            Waterford  CT       44     3 F 40-44      47:21.0    7:37/M
      73    Ronald E. Dombrowski    Norwich  CT         60     4 M 60-64      47:33.0    7:39/M
      74    Karen Short             New London  CT      43     4 F 40-44      47:35.0    7:40/M
      75    SCOTT WISSEL            Suffield  CT        38    11 M 35-39      48:09.0    7:45/M
      76    Allan Buchholz          East Lyme  CT       53     8 M 50-54      48:24.0    7:48/M
      77    Harlan Montague         Niantic  CT         47    16 M 45-49      48:28.0    7:48/M
      78    ALISON DUPONT           Groton  CT          37     3 F 35-39      48:43.0    7:51/M
      79    BEN STONE               Niantic  CT         43     9 M 40-44      48:43.0    7:51/M
      80    DAVID HUSSEY            Tolland  CT         45    17 M 45-49      48:55.0    7:53/M
      81    KIM CAMERON             East Lyme  CT       39     4 F 35-39      48:56.0    7:53/M
      82    Susan Jones             Gales Ferry  CT     37     5 F 35-39      49:00.0    7:53/M
      83    CHRISTOPHER YOUNG       Niantic  CT         26     4 M 25-29      49:05.0    7:54/M
      84    CARL FULLER             East Haddam  CT     61     5 M 60-64      49:06.0    7:54/M
      85    Michael Dunn            Waterford  CT       45    18 M 45-49      49:13.0    7:56/M
      86    MARK ROGGE              Toledo  OH          28     5 M 25-29      49:18.0    7:56/M
      87    Karen Roy               New London  CT      28     4 F 25-29      49:23.0    7:57/M
      88    Steve Appleby           Waterford  CT       30     7 M 30-34      49:28.0    7:58/M
      89    Jerry L. Brown          East Lyme  CT       62     6 M 60-64      49:32.0    7:59/M
      90    JOHN WHALEN             Niantic  CT         43    10 M 40-44      49:43.0    8:00/M
      91    KRISTIN KNOWS           Stratford  CT       37     6 F 35-39      49:50.0    8:01/M
      92    SAM CHEUNG              Quaker Hill  CT     24     4 M 20-24      50:00.0    8:03/M
      93    Charene Clark           Old Lyme  CT        40     5 F 40-44      50:04.0    8:04/M
      94    RUBEN FONTANEZ          Ledyard  CT         43    11 M 40-44      50:09.0    8:05/M
      95    JOAN MUNROE             Newington  CT       49     1 F 45-49      50:16.0    8:06/M
      96    Stephen C Doherty       Niantic  CT         43    12 M 40-44      50:38.0    8:09/M
      97    PAUL PALAZZO            Norwich  CT         24     5 M 20-24      50:54.0    8:12/M
      98    John Slade              Colchester  CT      34     8 M 30-34      50:59.0    8:13/M
      99    MAUREEN WIMBERGER       West Hartford  CT   42     6 F 40-44      51:31.0    8:18/M
     100    DAVID CITRON            East Lyme  CT       44    13 M 40-44      51:36.0    8:19/M

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
     101    MAIA VARGAS             Niantic  CT         32     3 F 30-34      51:37.0    8:19/M
     102    JOHN VERNAGLIA          Niantic  CT         58     4 M 55-59      51:49.0    8:21/M
     103    Manuel Duval            Groton  CT          38    12 M 35-39      51:55.0    8:22/M
     104    STEPHEN WOODS           Westbrook  CT       52     9 M 50-54      52:04.0    8:23/M
     105    ONI CHUKIR              Orange  CT          39     7 F 35-39      52:10.0    8:24/M
     106    Sara Vernaglia          Niantic  CT         20     2 F 20-24      52:11.0    8:24/M
     107    DANA BRINKMAN           Niantic  CT         20     3 F 20-24      52:11.0    8:24/M
     108    DINA BIERWIRTH          Hartford  CT        30     4 F 30-34      52:28.0    8:27/M
     109    Mary Liz Williams       West Hartford  CT   42     7 F 40-44      52:31.0    8:27/M
     110    Victor Dowling          West Hartford  CT   47    19 M 45-49      52:37.0    8:28/M
     111    DAWN STEVENS            Old Saybrook  CT    32     5 F 30-34      52:40.0    8:29/M
     112    Randall J Potterton     Andover  CT         45    20 M 45-49      52:46.0    8:30/M
     113    CRAIG PARDI             Manchester  CT      32     9 M 30-34      52:50.0    8:30/M
     114    RICHARD GRIFFITHS       Mystic  CT          46    21 M 45-49      52:52.0    8:31/M
     115    Kim Rennie              Uncasville  CT      33     6 F 30-34      52:58.0    8:32/M
     116    Deb Brunetti            East Lyme  CT       45     2 F 45-49      52:59.0    8:32/M
     117    KIM BAGOS               Waterford  CT       32     7 F 30-34      53:20.0    8:35/M
     118    Dawn Gilday             Old Lyme  CT        36     8 F 35-39      53:32.0    8:37/M
     119    MICHELLE LEA            Manomet  MA         30     8 F 30-34      53:32.0    8:37/M
     120    JOHN SHEGIRIAN          Old Lyme  CT        0      1 M  0-14      53:44.0    8:39/M
     121    Nadine Cane             Uncasville  CT      46     3 F 45-49      53:54.0    8:41/M
     122    PJ Hancock              Mystic  CT          45    22 M 45-49      54:00.0    8:42/M
     123    KEONARD,JR BORGES       Niantic  CT         43    14 M 40-44      54:10.0    8:43/M
     124    DEBRA RAYMOND           Niantic  CT         44     8 F 40-44      54:27.0    8:46/M
     125    JOHN MCKENNA            Ivoryton  CT        36    13 M 35-39      54:36.0    8:48/M
     126    Howard Brensilver       Stonington  CT      61     7 M 60-64      54:41.0    8:48/M
     127    MARYELLEN PORTER        West Hartford  CT   45     4 F 45-49      54:42.0    8:49/M
     128    Gail Glenn              East Lyme  CT       52     1 F 50-54      54:43.0    8:49/M
     129    Kerry Filloramo         Colchester  CT      23     4 F 20-24      54:45.0    8:49/M
     130    JOHN WILLIAMS           Chester  CT         49    23 M 45-49      54:47.0    8:49/M
     131    Denise Peretz           Niantic  CT         35     9 F 35-39      54:47.0    8:49/M
     132    LAURA BABIN             Niantic  CT         36    10 F 35-39      54:48.0    8:49/M
     133    REBECCA MCCUE           Niantic  CT         27     5 F 25-29      54:59.0    8:51/M
     134    MICHAEL HARNEY          Stonington  CT      28     6 M 25-29      55:01.0    8:52/M
     135    William Loomis          Branford  CT        48    24 M 45-49      55:08.0    8:53/M
     136    David Williams          West Hartford  CT   55     5 M 55-59      55:50.0    8:59/M
     137    Christie Borelli        Quaker Hill  CT     28     6 F 25-29      55:58.0    9:01/M
     138    ANISE GRAJEDA           Norwich  CT         33     9 F 30-34      56:24.0    9:05/M
     139    SUSAN YOUNG             Groton  CT          35    11 F 35-39      56:50.0    9:09/M
     140    Neal Bobruff            Stonington  CT      45    25 M 45-49      56:52.0    9:09/M
     141    BERNIE MURRAY           Waterford  CT       69     2 M 65-69      57:28.0    9:15/M
     142    LAURINDA SANTOS         Glastonbury         42     9 F 40-44      57:32.0    9:16/M
     143    Stacy Anderson          East Lyme  CT       35    12 F 35-39      57:34.0    9:16/M
     144    Patricia Phillips       Niantic  CT         57     1 F 55-59      57:55.0    9:20/M
     145    Sarah Cahill            Mystic  CT          32    10 F 30-34      58:00.0    9:20/M
     146    Elke Sutt               Mystic  CT          31    11 F 30-34      58:07.0    9:22/M
     147    Lenny Bellet            Mystic  CT          32    10 M 30-34      58:07.0    9:22/M
     148    Nancy Taylor Taylor     New London  CT      42    10 F 40-44      58:28.0    9:25/M
     149    Karen A. Kane           Colchester  CT      45     5 F 45-49      58:35.0    9:26/M
     150    Nicole Gomes            Norwich  CT         34    12 F 30-34      58:36.0    9:26/M
     151    MICHAEL WALTER          Waterford  CT       25     7 M 25-29      58:36.0    9:26/M
     152    JOSPEH LANGREN          New London  CT      28     8 M 25-29      58:37.0    9:26/M
     153    PATRICIA TEDFORD        Colchester  CT      37    13 F 35-39      58:37.0    9:26/M
     154    Ann Loder Block         Niantic  CT         45     6 F 45-49      58:38.0    9:27/M
     155    Kathleen Yanez          Vernon  CT          28     7 F 25-29      58:43.0    9:27/M
     156    Dan Jacobs              New York City  NY   68     3 M 65-69      58:51.0    9:29/M
     157    Tom Owen                East Lyme  CT       42    15 M 40-44      59:21.0    9:33/M
     158    Douglas Funk            Quaker Hill  CT     43    16 M 40-44      59:59.0    9:40/M
     159    BRUCE GRISAFE           Salem  CT           50    10 M 50-54    1:00:00.0    9:40/M
     160    Alan Lindsay            Niantic  CT         43    17 M 40-44    1:00:03.0    9:40/M
     161    Lisa Kenyon             Stonington  CT      27     8 F 25-29    1:00:12.0    9:42/M
     162    Carlene Stangle         Ledyard  CT         42    11 F 40-44    1:00:13.0    9:42/M
     163    Linda Dierman           Ledyard  CT         42    12 F 40-44    1:00:14.0    9:42/M
     164    Grace Chabot            Middle Village  NY  58     2 F 55-59    1:00:21.0    9:43/M
     165    Kathleen Mason          Salem  CT           52     2 F 50-54    1:01:07.0    9:50/M
     166    Meredith Mangan         Salem  CT           34    13 F 30-34    1:01:17.0    9:52/M
     167    Gail DeSantis           Westerly  RI        41    13 F 40-44    1:01:20.0    9:53/M
     168    Carol Gilles            Pawcatuck  CT       45     7 F 45-49    1:01:23.0    9:53/M
     169    Julie Harris            Manchester  CT      35    14 F 35-39    1:01:23.0    9:53/M
     170    BARBARA ANDREWS         Hamden  CT          49     8 F 45-49    1:01:30.0    9:54/M
     171    Kathy Farr              Knoxville  TN       54     3 F 50-54    1:03:03.0   10:09/M
     172    JOCELYN PARDI           Manchester  CT      32    14 F 30-34    1:03:04.0   10:09/M
     173    JON PRAZASTEK           Manomet  MA         0      2 M  0-14    1:03:05.0   10:10/M
     174    Jeannette Cyr           Kensington  CT      69     1 F 65-69    1:03:16.0   10:11/M
     175    Mark Kosakowski         East Lyme  CT       40    18 M 40-44    1:03:45.0   10:16/M
     176    Kerry Kempe             Quaker Hill  CT     29     9 F 25-29    1:03:55.0   10:18/M
     177    Barbara N. Frasca       Wethersfield  CT    66     2 F 65-69    1:04:59.0   10:28/M
     178    Kathy O'Toole           East Lyme  CT       49     9 F 45-49    1:06:16.0   10:40/M
     179    Kerry O'Toole           East Lyme  CT       10     1 F  0-14    1:06:17.0   10:40/M
     180    Helen Lancaster         New London  CT      44    14 F 40-44    1:06:25.0   10:42/M
     181    ELIZABETH GAFFNEY       Bethlehem  CT       25    10 F 25-29    1:06:53.0   10:46/M
     182    Joan Winters            East Lyme  CT       45    10 F 45-49    1:07:23.0   10:51/M
     183    Eric Griswold           Quaker Hill  CT     29     9 M 25-29    1:08:00.0   10:57/M
     184    SCOTT GRISWOLD          Quaker Hill  CT     24     6 M 20-24    1:09:12.0   11:09/M
     185    Pearl Rathbun           Niantic  CT         53     4 F 50-54    1:09:47.0   11:14/M
     186    JUNE STRUNK             Pawcatuck  CT       48    11 F 45-49    1:11:03.0   11:26/M
     187    Marjorie Sasiela        Newington  CT       65     3 F 65-69    1:22:38.0   13:18/M
     188    Horace Walton           Greenwich  CT       85     1 M 85-89    1:24:42.0   13:38/M

Results By SNERRO, LLC


Men: 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-84 85-89 90-99
Women: 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-84 85-89 90-99

10 K

Women 14 and under

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Kerry O'Toole           East Lyme  CT       10      179    1:06:17.0   10:40/M
Top

Women 20 to 24

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Shawn Elizabeth Savage  East Lyme  CT       22       70      47:11.0    7:36/M
       2    Sara Vernaglia          Niantic  CT         20      106      52:11.0    8:24/M
       3    DANA BRINKMAN           Niantic  CT         20      107      52:11.0    8:24/M
       4    Kerry Filloramo         Colchester  CT      23      129      54:45.0    8:49/M
Top

Women 25 to 29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Cindy Burt              Shelton  CT         27       41      43:29.0    7:00/M
       2    HEATHER HURLBURT        Niantic  CT         28       42      43:35.0    7:01/M
       3    JENNIFER CHEUNG         Quaker Hill  CT     26       57      45:30.0    7:20/M
       4    Karen Roy               New London  CT      28       87      49:23.0    7:57/M
       5    REBECCA MCCUE           Niantic  CT         27      133      54:59.0    8:51/M
       6    Christie Borelli        Quaker Hill  CT     28      137      55:58.0    9:01/M
       7    Kathleen Yanez          Vernon  CT          28      155      58:43.0    9:27/M
       8    Lisa Kenyon             Stonington  CT      27      161    1:00:12.0    9:42/M
       9    Kerry Kempe             Quaker Hill  CT     29      176    1:03:55.0   10:18/M
      10    ELIZABETH GAFFNEY       Bethlehem  CT       25      181    1:06:53.0   10:46/M
Top

Women 30 to 34

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    MARCY WITHINGTON        Old Lyme  CT        34       37      43:20.0    6:59/M
       2    Annette Barbay          Uncasville  CT      33       48      44:12.0    7:07/M
       3    MAIA VARGAS             Niantic  CT         32      101      51:37.0    8:19/M
       4    DINA BIERWIRTH          Hartford  CT        30      108      52:28.0    8:27/M
       5    DAWN STEVENS            Old Saybrook  CT    32      111      52:40.0    8:29/M
       6    Kim Rennie              Uncasville  CT      33      115      52:58.0    8:32/M
       7    KIM BAGOS               Waterford  CT       32      117      53:20.0    8:35/M
       8    MICHELLE LEA            Manomet  MA         30      119      53:32.0    8:37/M
       9    ANISE GRAJEDA           Norwich  CT         33      138      56:24.0    9:05/M
      10    Sarah Cahill            Mystic  CT          32      145      58:00.0    9:20/M
      11    Elke Sutt               Mystic  CT          31      146      58:07.0    9:22/M
      12    Nicole Gomes            Norwich  CT         34      150      58:36.0    9:26/M
      13    Meredith Mangan         Salem  CT           34      166    1:01:17.0    9:52/M
      14    JOCELYN PARDI           Manchester  CT      32      172    1:03:04.0   10:09/M
Top

Women 35 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Karen Purcell           Hebron  CT          36       55      45:16.0    7:17/M
       2    Nancy Davis             Griswold  CT        36       71      47:15.0    7:37/M
       3    ALISON DUPONT           Groton  CT          37       78      48:43.0    7:51/M
       4    KIM CAMERON             East Lyme  CT       39       81      48:56.0    7:53/M
       5    Susan Jones             Gales Ferry  CT     37       82      49:00.0    7:53/M
       6    KRISTIN KNOWS           Stratford  CT       37       91      49:50.0    8:01/M
       7    ONI CHUKIR              Orange  CT          39      105      52:10.0    8:24/M
       8    Dawn Gilday             Old Lyme  CT        36      118      53:32.0    8:37/M
       9    Denise Peretz           Niantic  CT         35      131      54:47.0    8:49/M
      10    LAURA BABIN             Niantic  CT         36      132      54:48.0    8:49/M
      11    SUSAN YOUNG             Groton  CT          35      139      56:50.0    9:09/M
      12    Stacy Anderson          East Lyme  CT       35      143      57:34.0    9:16/M
      13    PATRICIA TEDFORD        Colchester  CT      37      153      58:37.0    9:26/M
      14    Julie Harris            Manchester  CT      35      169    1:01:23.0    9:53/M
Top

Women 40 to 44

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Margaret Haire          Waterford  CT       43       47      44:08.0    7:06/M
       2    Vicky Kosakowski        East Lyme  CT       40       59      45:37.0    7:21/M
       3    JEAN TUNESKI            Waterford  CT       44       72      47:21.0    7:37/M
       4    Karen Short             New London  CT      43       74      47:35.0    7:40/M
       5    Charene Clark           Old Lyme  CT        40       93      50:04.0    8:04/M
       6    MAUREEN WIMBERGER       West Hartford  CT   42       99      51:31.0    8:18/M
       7    Mary Liz Williams       West Hartford  CT   42      109      52:31.0    8:27/M
       8    DEBRA RAYMOND           Niantic  CT         44      124      54:27.0    8:46/M
       9    LAURINDA SANTOS         Glastonbury         42      142      57:32.0    9:16/M
      10    Nancy Taylor Taylor     New London  CT      42      148      58:28.0    9:25/M
      11    Carlene Stangle         Ledyard  CT         42      162    1:00:13.0    9:42/M
      12    Linda Dierman           Ledyard  CT         42      163    1:00:14.0    9:42/M
      13    Gail DeSantis           Westerly  RI        41      167    1:01:20.0    9:53/M
      14    Helen Lancaster         New London  CT      44      180    1:06:25.0   10:42/M
Top

Women 45 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    JOAN MUNROE             Newington  CT       49       95      50:16.0    8:06/M
       2    Deb Brunetti            East Lyme  CT       45      116      52:59.0    8:32/M
       3    Nadine Cane             Uncasville  CT      46      121      53:54.0    8:41/M
       4    MARYELLEN PORTER        West Hartford  CT   45      127      54:42.0    8:49/M
       5    Karen A. Kane           Colchester  CT      45      149      58:35.0    9:26/M
       6    Ann Loder Block         Niantic  CT         45      154      58:38.0    9:27/M
       7    Carol Gilles            Pawcatuck  CT       45      168    1:01:23.0    9:53/M
       8    BARBARA ANDREWS         Hamden  CT          49      170    1:01:30.0    9:54/M
       9    Kathy O'Toole           East Lyme  CT       49      178    1:06:16.0   10:40/M
      10    Joan Winters            East Lyme  CT       45      182    1:07:23.0   10:51/M
      11    JUNE STRUNK             Pawcatuck  CT       48      186    1:11:03.0   11:26/M
Top

Women 50 to 54

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Gail Glenn              East Lyme  CT       52      128      54:43.0    8:49/M
       2    Kathleen Mason          Salem  CT           52      165    1:01:07.0    9:50/M
       3    Kathy Farr              Knoxville  TN       54      171    1:03:03.0   10:09/M
       4    Pearl Rathbun           Niantic  CT         53      185    1:09:47.0   11:14/M
Top

Women 55 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Patricia Phillips       Niantic  CT         57      144      57:55.0    9:20/M
       2    Grace Chabot            Middle Village  NY  58      164    1:00:21.0    9:43/M
Top

Women 65 to 69

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Jeannette Cyr           Kensington  CT      69      174    1:03:16.0   10:11/M
       2    Barbara N. Frasca       Wethersfield  CT    66      177    1:04:59.0   10:28/M
       3    Marjorie Sasiela        Newington  CT       65      187    1:22:38.0   13:18/M
Top

Men 14 and under

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    JOHN SHEGIRIAN          Old Lyme  CT        0       120      53:44.0    8:39/M
       2    JON PRAZASTEK           Manomet  MA         0       173    1:03:05.0   10:10/M
Top

Men 15 to 19

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Ryan Slobin             Old Saybrook  CT    15       46      44:06.0    7:06/M
       2    Keith Turner            Niantic  CT         18       51      44:20.0    7:08/M
Top

Men 20 to 24

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Josh Corbin             New London  CT      24        4      35:36.0    5:44/M
       2    BRIAN TAJLILI           Manchester  CT      22       11      39:17.0    6:20/M
       3    CHRISTOPHER JOLLEY      BROOKLYN  CT        24       15      39:58.0    6:26/M
       4    SAM CHEUNG              Quaker Hill  CT     24       92      50:00.0    8:03/M
       5    PAUL PALAZZO            Norwich  CT         24       97      50:54.0    8:12/M
       6    SCOTT GRISWOLD          Quaker Hill  CT     24      184    1:09:12.0   11:09/M
Top

Men 25 to 29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    CHADWICK BROWN          Waterford  CT       28        1      33:11.0    5:21/M
       2    CARL ROTH               Niantic  CT         28        6      37:59.0    6:07/M
       3    JOSH POTHIER            Moosup  CT          27       14      39:54.0    6:26/M
       4    CHRISTOPHER YOUNG       Niantic  CT         26       83      49:05.0    7:54/M
       5    MARK ROGGE              Toledo  OH          28       86      49:18.0    7:56/M
       6    MICHAEL HARNEY          Stonington  CT      28      134      55:01.0    8:52/M
       7    MICHAEL WALTER          Waterford  CT       25      151      58:36.0    9:26/M
       8    JOSPEH LANGREN          New London  CT      28      152      58:37.0    9:26/M
       9    Eric Griswold           Quaker Hill  CT     29      183    1:08:00.0   10:57/M
Top

Men 30 to 34

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    TODD BENNETT            Uncasville  CT      33        2      35:29.0    5:43/M
       2    CHRIS SCHULTEN          Glastonbury         32        5      35:48.0    5:46/M
       3    David DiPietro          Norwich  CT         33       23      40:45.0    6:34/M
       4    BRENDAN YOURELL         East Lyme  CT       33       38      43:22.0    6:59/M
       5    David A. Flagg          Pawcatuck  CT       30       56      45:26.0    7:19/M
       6    James Toala             New London  CT      33       63      45:56.0    7:24/M
       7    Steve Appleby           Waterford  CT       30       88      49:28.0    7:58/M
       8    John Slade              Colchester  CT      34       98      50:59.0    8:13/M
       9    CRAIG PARDI             Manchester  CT      32      113      52:50.0    8:30/M
      10    Lenny Bellet            Mystic  CT          32      147      58:07.0    9:22/M
Top

Men 35 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    PETER HARRIS            Niantic  CT         39       13      39:43.0    6:24/M
       2    FRANK SILVA             Niantic  CT         38       19      40:29.0    6:31/M
       3    CHRISTOPHER WINTER      Stratford  CT       39       25      40:52.0    6:35/M
       4    Todd Peretz             Niantic  CT         37       30      42:19.0    6:49/M
       5    WILLIAM FRITZ           East Lyme  CT       39       36      43:08.0    6:57/M
       6    John Foley              Waterford  CT       39       40      43:26.0    7:00/M
       7    John Walter             Niantic  CT         37       45      44:00.0    7:05/M
       8    DENNIS SCOTT            East Killingly  CT  39       50      44:17.0    7:08/M
       9    Albert Harris           Manchester  CT      37       62      45:46.0    7:22/M
      10    RONALD LEWIS            Quaker Hill  CT     35       69      47:08.0    7:35/M
      11    SCOTT WISSEL            Suffield  CT        38       75      48:09.0    7:45/M
      12    Manuel Duval            Groton  CT          38      103      51:55.0    8:22/M
      13    JOHN MCKENNA            Ivoryton  CT        36      125      54:36.0    8:48/M
Top

Men 40 to 44

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    CHARLIE ISLEN           Madison  CT         41        9      38:33.0    6:12/M
       2    Rob Tomko               Old Saybrook  CT    40       10      38:39.0    6:13/M
       3    BOB HANDIFIELD          East Lyme  CT       44       12      39:19.0    6:20/M
       4    RAY MURRAY              Ledyard  CT         42       21      40:38.0    6:33/M
       5    Brian Stangle           Ledyard  CT         44       27      41:51.0    6:44/M
       6    Greg Clark              Glastonbury  CT     42       32      42:33.0    6:51/M
       7    Tien Nguyen             East Lyme  CT       41       43      43:49.0    7:03/M
       8    PHILIP McKENNA          Gales Ferry  CT     42       54      44:56.0    7:14/M
       9    BEN STONE               Niantic  CT         43       79      48:43.0    7:51/M
      10    JOHN WHALEN             Niantic  CT         43       90      49:43.0    8:00/M
      11    RUBEN FONTANEZ          Ledyard  CT         43       94      50:09.0    8:05/M
      12    Stephen C Doherty       Niantic  CT         43       96      50:38.0    8:09/M
      13    DAVID CITRON            East Lyme  CT       44      100      51:36.0    8:19/M
      14    KEONARD,JR BORGES       Niantic  CT         43      123      54:10.0    8:43/M
      15    Tom Owen                East Lyme  CT       42      157      59:21.0    9:33/M
      16    Douglas Funk            Quaker Hill  CT     43      158      59:59.0    9:40/M
      17    Alan Lindsay            Niantic  CT         43      160    1:00:03.0    9:40/M
      18    Mark Kosakowski         East Lyme  CT       40      175    1:03:45.0   10:16/M
Top

Men 45 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    CHARLIE MITCHELL        Branford  CT        45        3      35:34.0    5:44/M
       2    MICHEAL MUNROR          Newington  CT       45        7      38:02.0    6:07/M
       3    John Hadcock            East Lyme  CT       45        8      38:05.0    6:08/M
       4    Gary Deal               Oakdale  CT         46       17      40:08.0    6:28/M
       5    TONY SAVINELLI          Clinton  CT         49       22      40:40.0    6:33/M
       6    Neal Slobin             Old Saybrook  CT    48       24      40:49.0    6:34/M
       7    Bob Hefflefinger        Niantic  CT         45       26      41:24.0    6:40/M
       8    DAVE CHAMEIDES          Ansonia  CT         45       29      41:56.0    6:45/M
       9    Jeffery Scheeler        East Lyme  CT       49       31      42:23.0    6:50/M
      10    KEVIN JOHNSON           Niantic  CT         46       34      42:58.0    6:55/M
      11    Mike Parulis            East Lyme  CT       45       35      42:59.0    6:55/M
      12    BOB NEAR                Groton  CT          47       39      43:23.0    6:59/M
      13    John Savage             East Lyme  CT       47       49      44:14.0    7:07/M
      14    CHRIS STORER            Mystic  CT          45       60      45:43.0    7:22/M
      15    Joe Gioia               Ledyard  CT         49       61      45:44.0    7:22/M
      16    Harlan Montague         Niantic  CT         47       77      48:28.0    7:48/M
      17    DAVID HUSSEY            Tolland  CT         45       80      48:55.0    7:53/M
      18    Michael Dunn            Waterford  CT       45       85      49:13.0    7:56/M
      19    Victor Dowling          West Hartford  CT   47      110      52:37.0    8:28/M
      20    Randall J Potterton     Andover  CT         45      112      52:46.0    8:30/M
      21    RICHARD GRIFFITHS       Mystic  CT          46      114      52:52.0    8:31/M
      22    PJ Hancock              Mystic  CT          45      122      54:00.0    8:42/M
      23    JOHN WILLIAMS           Chester  CT         49      130      54:47.0    8:49/M
      24    William Loomis          Branford  CT        48      135      55:08.0    8:53/M
      25    Neal Bobruff            Stonington  CT      45      140      56:52.0    9:09/M
Top

Men 50 to 54

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    WAYNE JOLLEY            BROOKLYN  CT        53       16      39:58.0    6:26/M
       2    Kim E. Price            Chester  CT         50       44      43:52.0    7:04/M
       3    Ben Mattheis            Cheshire  CT        50       52      44:23.0    7:09/M
       4    DAN CLARK               Southwick  MA       51       58      45:36.0    7:21/M
       5    Steve Brunetti          East Lyme  CT       50       64      46:16.0    7:27/M
       6    CLINTON DRICCOLL        South Windsor  CT   51       65      46:23.0    7:28/M
       7    David Brady             Niantic  CT         53       67      47:01.0    7:34/M
       8    Allan Buchholz          East Lyme  CT       53       76      48:24.0    7:48/M
       9    STEPHEN WOODS           Westbrook  CT       52      104      52:04.0    8:23/M
      10    BRUCE GRISAFE           Salem  CT           50      159    1:00:00.0    9:40/M
Top

Men 55 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Glen Farr               Knoxville  TN       55       18      40:17.0    6:29/M
       2    Dave Jacobs             Niantic  CT         59       20      40:32.0    6:32/M
       3    GUY PULINO              Monroe  CT          59       33      42:50.0    6:54/M
       4    JOHN VERNAGLIA          Niantic  CT         58      102      51:49.0    8:21/M
       5    David Williams          West Hartford  CT   55      136      55:50.0    8:59/M
Top

Men 60 to 64

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Bill Borla              Torrington  CT      64       28      41:52.0    6:45/M
       2    Ted Phillips            Niantic  CT         63       53      44:34.0    7:11/M
       3    BILL SCHWARTZ           Manchester  CT      60       68      47:03.0    7:35/M
       4    Ronald E. Dombrowski    Norwich  CT         60       73      47:33.0    7:39/M
       5    CARL FULLER             East Haddam  CT     61       84      49:06.0    7:54/M
       6    Jerry L. Brown          East Lyme  CT       62       89      49:32.0    7:59/M
       7    Howard Brensilver       Stonington  CT      61      126      54:41.0    8:48/M
Top

Men 65 to 69

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Jerry LeVasseur         Madison  CT         66       66      46:52.0    7:33/M
       2    BERNIE MURRAY           Waterford  CT       69      141      57:28.0    9:15/M
       3    Dan Jacobs              New York City  NY   68      156      58:51.0    9:29/M
Top

Men 85 to 89

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Horace Walton           Greenwich  CT       85      188    1:24:42.0   13:38/M

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com