HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

42nd Annual Ocean Beach
John J. Kelley Run
New London, CT -11.6 Miles

August 7, 2004

OVERALL WINNERS

Chad Brown, Waterford, CT - 1:20:21
Kerry Arsenault, Guilford, CT - 1:08:30

Timing & Results by:
SNERRO


Ok, so this was close to a frostbite run in August, under 70 degrees at the start.  Johnny Kelley (the younger) was eloquent and inspirational at the start. 
Chad Brown and Kerry Aresnault were the fastest to the finish.  The Strider All Star Band and the famous Ocean Beach chowder 
only added to the value of this free race.

Results by SNERRO, LLC
    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Chadwick Brown          Waterford  CT       28     1 M 20-29    1:02:20.9    5:22/M
       2    Mike Charron            Jewett City  CT     20     2 M 20-29    1:02:27.1    5:23/M
       3    Brendan Brown           Malverne  NY        21     3 M 20-29    1:03:29.2    5:28/M
       4    Jacob Edward            North Stonington  C 17     1 M  0-19    1:03:54.4    5:31/M
       5    Mark Brissette          Stonington  CT      20     4 M 20-29    1:04:10.1    5:32/M
       6    Andrew Greene           Narragansett  RI    20     5 M 20-29    1:04:17.0    5:33/M
       7    Benjamin Smith          Groton  CT          24     6 M 20-29    1:04:19.6    5:33/M
       8    John Welsh              Sunderland  MA      23     7 M 20-29    1:04:34.5    5:34/M
       9    Stephen Herrea          Waterford  CT       33     1 M 30-39    1:04:47.2    5:35/M
      10    Steven Mucchetti        Oakdale  CT         20     8 M 20-29    1:06:41.6    5:45/M
      11    Dan Dillon              New London  CT      47     1 M 40-49    1:07:19.7    5:48/M
      12    Tim Murphy              Wayne  NJ           20     9 M 20-29    1:07:45.9    5:50/M
      13    Jim Zoldy               Watertown  CT       42     2 M 40-49    1:08:29.4    5:54/M
      14    Kerry Arsenault         Guilford  CT        39     1 F 30-39    1:08:35.0    5:55/M
      15    Tim Clark               Wallingford  CT     18     2 M  0-19    1:08:37.0    5:55/M
      16    San Burbank             Mystic  CT          19     3 M  0-19    1:08:39.0    5:55/M
      17    Michael Blanchard       Gales Ferry  CT     18     4 M  0-19    1:08:49.8    5:56/M
      18    Jacob Johnson           Groton  CT          25    10 M 20-29    1:08:55.4    5:56/M
      19    Ryan Murdoch            Niantic  CT         16     5 M  0-19    1:08:59.2    5:57/M
      20    Clay Howland            Providence  RI      38     2 M 30-39    1:09:09.0    5:58/M
      21    Matthew Eyler           Mystic  CT          17     6 M  0-19    1:10:41.1    6:06/M
      22    John Ring               Vermillion  SD      23    11 M 20-29    1:10:49.3    6:06/M
      23    Scott Freeman           Manchester  CT      44     3 M 40-49    1:11:03.2    6:08/M
      24    Rene Charland           South Windsor  CT   50     1 M 50-59    1:11:18.1    6:09/M
      25    Stanely Mickus          Mystic  CT          36     3 M 30-39    1:11:19.9    6:09/M
      26    Keith Pellerin          Brooklyn  CT        39     4 M 30-39    1:11:24.6    6:09/M
      27    Jeff Billing            Palo Alto  CA       25    12 M 20-29    1:11:39.0    6:11/M
      28    Tim Smith               Norwich  CT         56     2 M 50-59    1:11:51.5    6:12/M
      29    Scott Deslongchamp      East Woodstock  CT  34     5 M 30-39    1:11:56.3    6:12/M
      30    Kevin Gallerani         Uncasville  CT      49     4 M 40-49    1:11:58.0    6:12/M
      31    Brendan Cashman         Mystic  CT          27    13 M 20-29    1:12:04.6    6:13/M
      32    Jeffrey Wadecki         Ledyard  CT         21    14 M 20-29    1:12:13.0    6:14/M
      33    Charlie Iselin          Madison  CT         41     5 M 40-49    1:12:17.0    6:14/M
      34    Carl Roth               Niantic  CT         28    15 M 20-29    1:13:29.8    6:20/M
      35    Patrick Seelig          Meriden  CT         19     7 M  0-19    1:13:46.2    6:22/M
      36    WAYNE JOLLEY            Brooklyn  CT        53     3 M 50-59    1:13:46.6    6:22/M
      37    Nick Rezendes           Ledyard  CT         17     8 M  0-19    1:14:00.9    6:23/M
      38    Brian Foley             Norwalk  CT         37     6 M 30-39    1:14:08.8    6:23/M
      39    Anthony Fossa           Mystic  CT          48     6 M 40-49    1:14:21.3    6:25/M
      40    Jim Hanrahan            New London  CT      45     7 M 40-49    1:14:27.6    6:25/M
      41    Chris Foster            Mystic  CT          17     9 M  0-19    1:14:58.0    6:28/M
      42    Colin Raunig            New London  CT      19    10 M  0-19    1:15:30.7    6:31/M
      43    Danile Lavoie           Watertown  CT       52     4 M 50-59    1:15:41.1    6:31/M
      44    Daneil Santos           Danielson  CT       45     8 M 40-49    1:16:03.0    6:33/M
      45    Patel Mitul             Wallingford  CT     17    11 M  0-19    1:16:16.9    6:34/M
      46    Kevn Grant              Norwich  CT         38     7 M 30-39    1:16:28.3    6:36/M
      47    David Raunig            New London  CT      49     9 M 40-49    1:16:28.7    6:36/M
      48    Bryan Feitel                                36     8 M 30-39    1:16:34.2    6:36/M
      49    Gregory Bonaiuto        South Glastonbury   38     9 M 30-39    1:16:34.6    6:36/M
      50    Jakejaek Sullivan       North Stonington  C 15    12 M  0-19    1:16:35.9    6:36/M
      51    Ethan Long              Baltimore  MD       32    10 M 30-39    1:16:39.1    6:36/M
      52    Rick Konon              Colchester  CT      47    10 M 40-49    1:16:46.3    6:37/M
      53    Chris Kelley            New Orleans  LA     27    16 M 20-29    1:16:56.6    6:38/M
      54    Mike Butler             Springfield  MA     31    11 M 30-39    1:17:09.7    6:39/M
      55    Milt SchuMacHer         North Scituate  RI  59     5 M 50-59    1:17:10.0    6:39/M
      56    Joel Boucher            Hampden  MA         50     6 M 50-59    1:17:10.6    6:39/M
      57    Joseph Balavender       Salem  CT           50     7 M 50-59    1:17:25.3    6:40/M
      58    Robert Corsi            East Providence  RI 26    17 M 20-29    1:17:32.2    6:41/M
      59    Jim Dalton              Hamden  CT          38    12 M 30-39    1:17:45.8    6:42/M
      60    Eddie Eckard            Canterbury  CT      39    13 M 30-39    1:17:54.2    6:43/M
      61    Josh Pothier            Moosup  CT          27    18 M 20-29    1:18:10.6    6:44/M
      62    Kevin Skehan                                44    11 M 40-49    1:18:14.8    6:45/M
      63    Kristen Malloy          Phoenix  MD         13     1 F  0-19    1:18:51.4    6:48/M
      64    Kein McCoy              Johnston  RI        48    12 M 40-49    1:19:03.6    6:49/M
      65    Phil Schena             Voluntown  CT       49    13 M 40-49    1:19:20.2    6:50/M
      66    David Magario           Jewett City  CT     45    14 M 40-49    1:19:20.4    6:50/M
      67    Marc Shok               Hebron  CT          45    15 M 40-49    1:19:33.0    6:51/M
      68    Ray Murray              Ledyard  CT         42    16 M 40-49    1:20:02.6    6:54/M
      69    Tony Savinelli          Clinton  CT         49    17 M 40-49    1:20:04.2    6:54/M
      70    Gregory Gannotti        Quaker Hill  CT     39    14 M 30-39    1:20:10.4    6:55/M
      71    Brian Lundie            Gales Ferry  CT     49    18 M 40-49    1:20:12.4    6:55/M
      72    Bill Ryan               Salem  CT           46    19 M 40-49    1:20:25.7    6:56/M
      73    Bob Weir                O Saybrook  CT      40    20 M 40-49    1:20:26.6    6:56/M
      74    Peter Horank            Beacon Falls  CT    41    21 M 40-49    1:20:37.8    6:57/M
      75    Paul Toth               New London  CT      50     8 M 50-59    1:20:44.9    6:58/M
      76    Eddie Fromm             Coventry  RI        66     1 M 60-69    1:20:51.1    6:58/M
      77    Patrick Malloy          Phoenix  MD         44    22 M 40-49    1:20:53.5    6:58/M
      78    Frank Silva             Niantic  CT         38    15 M 30-39    1:21:09.7    7:00/M
      79    Wayne Baker             Westfield  NJ       44    23 M 40-49    1:21:11.3    7:00/M
      80    DEAN WARNER             Canterbury  CT      20    19 M 20-29    1:21:29.1    7:01/M
      81    James Lyons             South Windsor  CT   39    16 M 30-39    1:21:42.2    7:03/M
      82    Joel Finnegan           Gales Ferry  CT     41    24 M 40-49    1:21:49.7    7:03/M
      83    Ralph Martin            Plainville  CT      46    25 M 40-49    1:21:57.2    7:04/M
      84    Brian Ludlam            Groton  CT          20    20 M 20-29    1:22:00.2    7:04/M
      85    Jim Roy                 Mystic  CT          43    26 M 40-49    1:22:06.9    7:05/M
      86    Andy Hallberg           Mystic  CT          48    27 M 40-49    1:22:07.4    7:05/M
      87    THOMAS RESTIVO          Jewett City  CT     43    28 M 40-49    1:22:12.5    7:05/M
      88    Paul Daddabbo           New Britain  CT     47    29 M 40-49    1:22:12.7    7:05/M
      89    Chris Fortin            Marlborough  CT     17    13 M  0-19    1:22:33.9    7:07/M
      90    Eric Boghan                                 37    17 M 30-39    1:22:40.7    7:08/M
      91    Mike Darigan            Coventry  RI        52     9 M 50-59    1:22:49.3    7:08/M
      92    Ian Crandall            Gales Ferry  CT     17    14 M  0-19    1:22:58.9    7:09/M
      93    Annette Barbay          Uncasville  CT      33     2 F 30-39    1:22:59.6    7:09/M
      94    Mark Holmes             Waterford  CT       50    10 M 50-59    1:23:04.3    7:10/M
      95    LANCE MAGNUSON          LEBANON  CT         60     2 M 60-69    1:23:20.0    7:11/M
      96    George Nelson           Seattle  WA         33    18 M 30-39    1:23:23.6    7:11/M
      97    ANNE SARGENT            Groton  CT          39     3 F 30-39    1:23:24.7    7:11/M
      98    DANIEL KAUPP            Groton  CT          26    21 M 20-29    1:23:26.7    7:12/M
      99    Fran Dumont             Ledyard  CT         40    30 M 40-49    1:23:46.1    7:13/M
     100    PETER SCHIRO            Stonington  CT      33    19 M 30-39    1:23:52.1    7:14/M
     101    George Thorne           New Haven  CT       42    31 M 40-49    1:24:01.2    7:15/M
     102    GEORGE ADRIANE          Groton  CT          49    32 M 40-49    1:24:16.1    7:16/M
     103    Robert Papa Jr          Warwick  RI         44    33 M 40-49    1:24:16.4    7:16/M
     104    Brian Ordway            Shelton  CT         32    20 M 30-39    1:24:23.5    7:16/M
     105    Michael Boucher         Groton  CT          50    11 M 50-59    1:24:30.3    7:17/M
     106    David Marshall          Yantic  CT          16    15 M  0-19    1:24:33.6    7:17/M
     107    Keith Turner            Niantic  CT         18    16 M  0-19    1:24:40.6    7:18/M
     108    Grace Jensen            East Haddam  CT     41     1 F 40-49    1:24:46.1    7:18/M
     109    Steven Jensen                               43    34 M 40-49    1:25:04.1    7:20/M
     110    Guy Pulino              East Haddam  CT     59    12 M 50-59    1:25:07.8    7:20/M
     111    Craig Pettit            Norwich  CT         46    35 M 40-49    1:25:09.5    7:20/M
     112    John Sacrey             Preston  CT         52    13 M 50-59    1:25:10.9    7:21/M
     113    Gary Burfoot            Norwalk  CT         55    14 M 50-59    1:25:31.5    7:22/M
     114    Steve Baker             Meriden  CT         32    21 M 30-39    1:25:34.9    7:23/M
     115    KIMBERLY SHEA           Hamden  CT          30     4 F 30-39    1:25:47.0    7:24/M
     116    Fred Mason              Smithfield  RI      44    36 M 40-49    1:25:48.3    7:24/M
     117    Joseph Lemieux          Norwich  CT         52    15 M 50-59    1:26:07.0    7:25/M
     118    Joe Giolia              Ledyard  CT         49    37 M 40-49    1:26:10.6    7:26/M
     119    David Martin            Sharon  MA          44    38 M 40-49    1:26:23.1    7:27/M
     120    Mark Ruffo              Jewett City  CT     46    39 M 40-49    1:26:26.9    7:27/M
     121    STEVE MCLAUGHLIN        Marlborough  CT     42    40 M 40-49    1:26:28.3    7:27/M
     122    Linda Cordova           Hamden  CT          39     5 F 30-39    1:26:29.4    7:27/M
     123    Thomas Conboy           Westbrook  CT       43    41 M 40-49    1:26:32.3    7:28/M
     124    Tien Nguyen             East Lyme  CT       41    42 M 40-49    1:26:37.1    7:28/M
     125    Wiliam Varhue           Middletown  CT      40    43 M 40-49    1:26:38.0    7:28/M
     126    Brendan Begley          Suffield  CT        44    44 M 40-49    1:26:43.5    7:29/M
     127    Aaron Kerwin            Groton  CT          23    22 M 20-29    1:26:44.5    7:29/M
     128    Brendan Yourell         East Lyme  CT       34    22 M 30-39    1:27:00.9    7:30/M
     129    William Hallberg        Mystic  CT          17    17 M  0-19    1:27:15.9    7:31/M
     130    Jeff Rouillard          Moosup  CT          36    23 M 30-39    1:27:21.7    7:32/M
     131    Karie Christian         Agawam  MA          22     1 F 20-29    1:27:23.9    7:32/M
     132    BOB MORRISSEY           New Haven  CT       27    23 M 20-29    1:27:30.0    7:33/M
     133    DAVID ELLIOTT           West Hempstead  NY  30    24 M 30-39    1:27:42.6    7:34/M
     134    ANDREW STEDMAN          Groton  CT          35    25 M 30-39    1:27:57.9    7:35/M
     135    TOM FETTERMAN JR        Penn Run  PA        40    45 M 40-49    1:28:00.0    7:35/M
     136    Darcy Jacobitz          New London  CT      32    26 M 30-39    1:28:04.0    7:36/M
     137    EDWARD REBULA           Granby  CT          48    46 M 40-49    1:28:15.7    7:36/M
     138    Terry Taylor            New London  CT      47    47 M 40-49    1:28:23.3    7:37/M
     139    David Simmons           Fairhaven  MA       53    16 M 50-59    1:28:30.2    7:38/M
     140    Kevin Clark             Framingham  MA      37    27 M 30-39    1:28:40.8    7:39/M
     141    Melissa Scibelli                            29     2 F 20-29    1:28:41.1    7:39/M
     142    Randy Dickson           Quaker Hill  CT     44    48 M 40-49    1:28:46.3    7:39/M
     143    John Denatale                               45    49 M 40-49    1:28:47.6    7:39/M
     144    Harry Carter            Blackstone  MA      67     3 M 60-69    1:29:02.9    7:41/M
     145    John Fields             Taftville  CT       19    18 M  0-19    1:29:03.4    7:41/M
     146    TYLER MARSHALL          Norwich  CT         30    28 M 30-39    1:29:04.1    7:41/M
     147    Rich Ritchie            Rocky Hill  CT      30    29 M 30-39    1:29:05.5    7:41/M
     148    Art Byram               Glastonbury  CT     40    50 M 40-49    1:29:10.6    7:41/M
     149    John Foley              Waterford  CT       40    51 M 40-49    1:29:12.8    7:41/M
     150    Kevin Rochi             Bristol  CT         45    52 M 40-49    1:29:21.8    7:42/M
     151    Ted Phillips            Niantic  CT         63     4 M 60-69    1:29:29.2    7:43/M
     152    Peter Tracey            Rehoboth Beach  DE  44    53 M 40-49    1:29:32.3    7:43/M
     153    Michael Wyatt           Groton  CT          34    30 M 30-39    1:29:37.0    7:44/M
     154    Russ Hammond            Killingworth  CT    44    54 M 40-49    1:29:47.5    7:44/M
     155    Ric Villarreal          Waterbury  CT       47    55 M 40-49    1:29:53.6    7:45/M
     156    Christian Morrison      Shelton  CT         40    56 M 40-49    1:29:54.7    7:45/M
     157    BILL MARSHALL           YANTIC  CT          59    17 M 50-59    1:29:55.2    7:45/M
     158    Gail Martin             Sharon  MA          39     6 F 30-39    1:29:56.0    7:45/M
     159    Kris Kimbro             Norwich  CT         33    31 M 30-39    1:29:58.8    7:45/M
     160    Doug Barlow             Norwich  CT         47    57 M 40-49    1:30:03.3    7:46/M
     161    JOHN SLOAN              Manchester  CT      47    58 M 40-49    1:30:13.1    7:47/M
     162    Edd Gorecki             Farmington  CT      50    18 M 50-59    1:30:33.4    7:48/M
     163    Jennifer Schiller       New Britain  CT     42     2 F 40-49    1:30:34.6    7:48/M
     164    BEKKIKE WRIGHT          Marlborough  CT     41     3 F 40-49    1:30:34.9    7:48/M
     165    Michael Teixeira        Niantic  CT         26    24 M 20-29    1:30:42.4    7:49/M
     166    Arthur Freitas          Rockland  MA        30    32 M 30-39    1:30:45.3    7:49/M
     167    Andrew Neary            Glastonbury  CT     49    59 M 40-49    1:30:46.9    7:49/M
     168    Patricia Dowcett        Cheshire  CT        33     7 F 30-39    1:30:49.8    7:50/M
     169    Pat Swim                Groton  CT          50     1 F 50-59    1:30:56.1    7:50/M
     170    J Rodeo                 North Kingstown  RI 40    60 M 40-49    1:30:57.7    7:50/M
     171    Brett Lillie            Niantic  CT         37    33 M 30-39    1:30:59.2    7:51/M
     172    Jim Raymond             Bristol  CT         56    19 M 50-59    1:31:12.1    7:52/M
     173    MICHAEL PASSERO         New London  CT      48    61 M 40-49    1:31:16.5    7:52/M
     174    Crystal Park            Mystic  CT          41     4 F 40-49    1:31:22.3    7:53/M
     175    MARK STEELE             Pawcatuck  CT       36    34 M 30-39    1:31:30.9    7:53/M
     176    Daniel Rearick          Columbia  CT        35    35 M 30-39    1:31:34.3    7:54/M
     177    Gail Kislevitz          Ridgewood  NJ       52     2 F 50-59    1:31:35.2    7:54/M
     178    Tom Zukowski            Enfield  CT         38    36 M 30-39    1:31:35.6    7:54/M
     179    ALLEN HORNER            Southington  CT     51    20 M 50-59    1:31:36.1    7:54/M
     180    Robert Lamothe          Groton  CT          43    62 M 40-49    1:31:36.6    7:54/M
     181    Mark Thompson           Vernon Rockville  C 35    37 M 30-39    1:31:49.4    7:55/M
     182    DALE HUBENTHAL          Groton  CT          40    63 M 40-49    1:31:49.8    7:55/M
     183    Lee Cole-Chu            Salem  CT           55    21 M 50-59    1:32:13.0    7:57/M
     184    Marianne Withington     Plymouth  MA        49     5 F 40-49    1:32:25.9    7:58/M
     185    Jole Sherman            East Lyme  CT       42    64 M 40-49    1:32:29.5    7:58/M
     186    Dobush Nicholas         North Stonington  C 40    65 M 40-49    1:32:36.2    7:59/M
     187    STEPHEN MOSKALUK        North Stonington  C 30    38 M 30-39    1:32:45.1    8:00/M
     188    Michael Foran           New Britain  CT     44    66 M 40-49    1:32:47.7    8:00/M
     189    THOMAS LEE              CHESTER  CT         56    22 M 50-59    1:32:59.5    8:01/M
     190    CHRISTINA HERNANDEZ     Salem  CT           25     3 F 20-29    1:33:03.0    8:01/M
     191    Roger Hill              Salem  CT           44    67 M 40-49    1:33:11.8    8:02/M
     192    Allan Buchholz          East Lyme  CT       51    23 M 50-59    1:33:24.3    8:03/M
     193    LYNNE LOVE              Jewett City  CT     45     6 F 40-49    1:33:33.3    8:04/M
     194    John Slade              Colchester  CT      34    39 M 30-39    1:33:47.9    8:05/M
     195    Shawn Savage            East Lyme  CT       22     4 F 20-29    1:33:55.0    8:06/M
     196    RONALD CARBONE          Bolton  CT          57    24 M 50-59    1:33:57.6    8:06/M
     197    Debra Schena            Voluntown  CT       48     7 F 40-49    1:34:02.4    8:06/M
     198    Robert Auer             Bridgeport  CT      46    68 M 40-49    1:34:16.3    8:08/M
     199    Jerry Morris            East Falmouth  MA   55    25 M 50-59    1:34:26.6    8:08/M
     200    Dino Festa              Oakdale  CT         51    26 M 50-59    1:34:46.6    8:10/M
     201    Thomas Noel             Wyoming  RI         38    40 M 30-39    1:34:54.3    8:11/M
     202    Gene Maran              Waterford  CT       51    27 M 50-59    1:35:01.3    8:11/M
     203    Kris Collin             New Britain  CT     40     8 F 40-49    1:35:12.8    8:12/M
     204    Mark Chartier           Colchester  CT      34    41 M 30-39    1:35:17.3    8:13/M
     205    Ernie Tracy             Niantic  CT         43    69 M 40-49    1:35:23.1    8:13/M
     206    RICHARD NICHOLSON       Oakdale  CT         60     5 M 60-69    1:35:24.1    8:13/M
     207    NORMAN DIGGS            Gales Ferry  CT     42    70 M 40-49    1:35:27.5    8:14/M
     208    Laura Yeager            Mystic  CT          41     9 F 40-49    1:35:42.4    8:15/M
     209    Joe Mongillo            Niantic  CT         41    71 M 40-49    1:35:51.8    8:16/M
     210    Nicole Souza            Stonington  CT      23     5 F 20-29    1:35:54.3    8:16/M
     211    DENNIS ZAJEHOWSKI       Jewett City  CT     62     6 M 60-69    1:36:11.4    8:18/M
     212    Glen Nilsen             Brewster  NY        39    42 M 30-39    1:36:21.3    8:18/M
     213    John Cietanno           Westbrook  CT       61     7 M 60-69    1:36:29.2    8:19/M
     214    Valerie Winters         Waterford  CT       26     6 F 20-29    1:36:41.6    8:20/M
     215    Dena Dejulius           Coventry  CT        34     8 F 30-39    1:36:42.7    8:20/M
     216    Richard Chromik         East Hartford  CT   46    72 M 40-49    1:36:46.6    8:21/M
     217    Bruce Olean             Hope Valley  RI     59    28 M 50-59    1:36:50.9    8:21/M
     218    MICHAEL EDMAN           Ledyard  CT         40    73 M 40-49    1:37:04.8    8:22/M
     219    Mary Howe               Jewett City  CT     39     9 F 30-39    1:37:05.2    8:22/M
     220    Bill Gross              Ridgefield  CT      50    29 M 50-59    1:37:06.3    8:22/M
     221    Peter Hunt              Mystic  CT          24    25 M 20-29    1:37:20.2    8:23/M
     222    LINDY OLEWINE           Lebanon  CT         56     3 F 50-59    1:37:30.8    8:24/M
     223    Carole Connelly         Glastonbury  CT     43    10 F 40-49    1:37:39.3    8:25/M
     224    Andrea Birmingham       Colchester  CT      39    10 F 30-39    1:37:46.8    8:26/M
     225    LARRY BRANSFORD         Norwich  CT         48    74 M 40-49    1:37:50.6    8:26/M
     226    BRIAN ELLIOTT           West Haven  CT      31    43 M 30-39    1:38:04.7    8:27/M
     227    Sarah Lefrangois        Oakdale  CT         17     2 F  0-19    1:38:08.4    8:28/M
     228    Michele Hammond         Killingworth  CT    45    11 F 40-49    1:38:26.7    8:29/M
     229    David Hussey            Tolland  CT         45    75 M 40-49    1:38:32.2    8:30/M
     230    Bill Billing            Gales Ferry  CT     53    30 M 50-59    1:38:33.0    8:30/M
     231    David Aronson           Monson  MA          49    76 M 40-49    1:38:37.3    8:30/M
     232    Sean Aronson            Monson  MA          25    26 M 20-29    1:38:37.7    8:30/M
     233    Gliora Rosa             New London  CT      30    11 F 30-39    1:38:50.1    8:31/M
     234    RITCHIE TAYLOR          Groton  CT          36    44 M 30-39    1:39:06.8    8:33/M
     235    Hank Allen              Old Lyme  CT        63     8 M 60-69    1:39:18.5    8:34/M
     236    RANDALL POTTERTON       Andover  CT         45    77 M 40-49    1:39:27.6    8:34/M
     237    BETSY BIELEFIELD        Middletown  CT      44    12 F 40-49    1:39:30.0    8:35/M
     238    Teresa Dickson          Quaker Hill  CT     45    13 F 40-49    1:39:31.4    8:35/M
     239    Karen Short             New London  CT      43    14 F 40-49    1:39:31.7    8:35/M
     240    Vito Bonaiuto           Middletown  CT      63     9 M 60-69    1:39:37.3    8:35/M
     241    Joann Eisenhart         Waterford  CT       44    15 F 40-49    1:39:47.7    8:36/M
     242    Eric Isenhart           Waterford  CT       45    78 M 40-49    1:39:48.0    8:36/M
     243    Alpert Merrick          Mystic  CT          37    45 M 30-39    1:40:07.3    8:38/M
     244    KEVIN LEVINE            San Diego  CA       47    79 M 40-49    1:40:07.8    8:38/M
     245    John Goldin             New Haven  CT       54    31 M 50-59    1:40:16.0    8:39/M
     246    STEPHEN HOLT            Waterford  CT       55    32 M 50-59    1:40:20.6    8:39/M
     247    Keith Podrebartz        Manchester  CT      30    46 M 30-39    1:40:25.0    8:39/M
     248    Susan McCarthy          Pawcatuck  CT       46    16 F 40-49    1:40:45.9    8:41/M
     249    CINDY RABINOVITZ        West Hartford  CT   40    17 F 40-49    1:40:52.4    8:42/M
     250    Kathleen Steamer        East Lyme  CT       44    18 F 40-49    1:40:53.3    8:42/M
     251    Beth Perry              Niantic  CT         41    19 F 40-49    1:40:54.3    8:42/M
     252    Mike Chemerynski        Marlborough  CT     48    80 M 40-49    1:41:05.4    8:43/M
     253    PAT MARINAO             Cheshire  CT        52     4 F 50-59    1:41:09.7    8:43/M
     254    DONNA FLYNN             Granby  CT          44    20 F 40-49    1:41:12.9    8:43/M
     255    Meghan Fitzgerald       Old Saybrook  CT    17     3 F  0-19    1:41:41.0    8:46/M
     256    Jonathan Harrington     Wallingford  CT     18    19 M  0-19    1:41:41.3    8:46/M
     257    PETER COLONIS           Waterford  CT       63    10 M 60-69    1:41:50.2    8:47/M
     258    John McGrath            Windham  CT         49    81 M 40-49    1:41:59.2    8:48/M
     259    Michael Vinette         Killingworth  CT    47    82 M 40-49    1:42:07.0    8:48/M
     260    Travis Bellicchi        Holyoke  MA         25    27 M 20-29    1:42:11.3    8:49/M
     261    Rebecca Graves          Niantic  CT         24     7 F 20-29    1:42:15.9    8:49/M
     262    JOHN BRADY              Sterling  CT        49    83 M 40-49    1:42:27.0    8:50/M
     263    Susan Smith             Mystic  CT          46    21 F 40-49    1:42:30.4    8:50/M
     264    Steven Smith            New London  CT      40    84 M 40-49    1:42:31.1    8:50/M
     265    Monica Dumont           Ledyard  CT         39    12 F 30-39    1:42:41.5    8:51/M
     266    KAREN ROY               New London  CT      28     8 F 20-29    1:42:52.4    8:52/M
     267    DAVID BLIGHT            New Haven  CT       55    33 M 50-59    1:43:18.2    8:54/M
     268    JEANNE BROOKS           Mystic  CT          43    22 F 40-49    1:43:56.3    8:58/M
     269    Kathleen Mullen-Kohl    Waterford  CT       43    23 F 40-49    1:44:00.2    8:58/M
     270    Rose Buckingham         Norwich  CT         56     5 F 50-59    1:44:04.8    8:58/M
     271    Carl Fuller             East Haddam  CT     61    11 M 60-69    1:44:20.2    9:00/M
     272    Mary Crowley                                45    24 F 40-49    1:44:26.3    9:00/M
     273    Norma Tom               Waterford  CT       34    13 F 30-39    1:44:32.8    9:01/M
     274    Barry Stoner            Glastonbury  CT     64    12 M 60-69    1:44:38.3    9:01/M
     275    Jessica Uliasz          Southington  CT     32    14 F 30-39    1:44:48.6    9:02/M
     276    Tara Hurlburt           Southington  CT     29     9 F 20-29    1:44:51.4    9:02/M
     277    VICTOR DOWLING          West Hartford  CT   47    85 M 40-49    1:45:19.1    9:05/M
     278    SCOTT DONALDSON         New London  CT      26    28 M 20-29    1:45:21.5    9:05/M
     279    John Pickering          New London  CT      36    47 M 30-39    1:45:24.9    9:05/M
     280    Walter Smolenski        Colchester  CT      48    86 M 40-49    1:45:25.3    9:05/M
     281    Peggy Pelland           North Stonington  C 48    25 F 40-49    1:45:29.6    9:06/M
     282    ROSA FONTANEZ           Ledyard  CT         45    26 F 40-49    1:45:30.0    9:06/M
     283    Michael Regan           New London  CT      50    34 M 50-59    1:45:35.6    9:06/M
     284    Frank Benham            Wallingford  CT     18    20 M  0-19    1:45:44.5    9:07/M
     285    Tony Ford               New London  CT      25    29 M 20-29    1:45:45.0    9:07/M
     286    Roy Springer            Westerly  RI        47    87 M 40-49    1:45:56.0    9:08/M
     287    Leigh Delbuono          Southington  CT     35    15 F 30-39    1:45:59.7    9:08/M
     288    Christa Dacus           Amherst  NH         37    16 F 30-39    1:46:00.9    9:08/M
     289    Jacqueline Abberton     Westerly  RI        40    27 F 40-49    1:46:01.5    9:08/M
     290    Andy Leal               Waterford  CT       35    48 M 30-39    1:46:11.1    9:09/M
     291    Dawn Stevens            Old Saybrook  CT    32    17 F 30-39    1:46:30.2    9:11/M
     292    Marcus Brucoli          Waterford  CT       33    49 M 30-39    1:46:48.4    9:12/M
     293    Mike Crowley            Worcester  MA       38    50 M 30-39    1:47:06.7    9:14/M
     294    GEORGE PAPUGA           East Haven  CT      61    13 M 60-69    1:47:18.4    9:15/M
     295    Susan Anway             Old Lyme  CT        44    28 F 40-49    1:47:25.8    9:16/M
     296    James Evants            Marlborough  CT     52    35 M 50-59    1:47:29.4    9:16/M
     297    HOWARD BRENSILVER       Stonington  CT      61    14 M 60-69    1:47:34.8    9:16/M
     298    Betty Cannella          Ellington  CT       46    29 F 40-49    1:47:37.9    9:17/M
     299    Kathy Banks             Mystic  CT          52     6 F 50-59    1:47:55.1    9:18/M
     300    Bruce Grisafe           Salem  CT           50    36 M 50-59    1:48:16.0    9:20/M
     301    Walter Schuttler        Seymour  CT         52    37 M 50-59    1:48:21.1    9:20/M
     302    John Umland             New London  CT      34    51 M 30-39    1:48:36.8    9:22/M
     303    CARMELA FOURNIER        West Newton  MA     30    18 F 30-39    1:48:44.1    9:22/M
     304    Deirde Ahern            Salem  CT           37    19 F 30-39    1:48:46.8    9:23/M
     305    EDWARD FREEMAN          New London  CT      51    38 M 50-59    1:48:47.6    9:23/M
     306    RONALD LEWIS            Quaker Hill  CT     36    52 M 30-39    1:48:47.9    9:23/M
     307    Dennis Grills           Mystic  CT          36    53 M 30-39    1:48:48.5    9:23/M
     308    ANNMARIE PAGAN          East Lyme  CT       43    30 F 40-49    1:48:53.0    9:23/M
     309    Elise Hedglen           Wakefield  RI       41    31 F 40-49    1:49:05.2    9:24/M
     310    Luanne Roy              Fairfield  CT       49    32 F 40-49    1:49:07.8    9:24/M
     311    Sabrina Buehler         Mystic  CT          45    33 F 40-49    1:49:18.3    9:25/M
     312    Eileen Edwards          Mystic  CT          40    34 F 40-49    1:49:18.6    9:25/M
     313    Randy Anway             Old Lyme  CT        46    88 M 40-49    1:49:22.8    9:26/M
     314    NORLEAN LITWINKA        Vernon Rockville  C 33    20 F 30-39    1:49:34.9    9:27/M
     315    Elisabeth Martin-Shasho Willimantic  CT     36    21 F 30-39    1:49:44.2    9:28/M
     316    KATIE WHITELEY          Somers  CT          23    10 F 20-29    1:50:14.4    9:30/M
     317    Jon Cormier             Dennis  MA          25    30 M 20-29    1:50:14.8    9:30/M
     318    FANG ZHOU               New Haven  CT       33    54 M 30-39    1:50:18.8    9:31/M
     319    INGRID GAMM             Hamden  CT          57     7 F 50-59    1:50:19.1    9:31/M
     320    Paul Pare               North Smithfield  R 56    39 M 50-59    1:50:25.1    9:31/M
     321    Anise Grajeda           Norwich  CT         33    22 F 30-39    1:50:55.7    9:34/M
     322    Amy Griffin             Madison  CT         21    11 F 20-29    1:50:58.9    9:34/M
     323    CHARLES KAYWOOD         Woodbridge  CT      51    40 M 50-59    1:51:05.6    9:35/M
     324    Melissa Bourgeois       New Haven  CT       25    12 F 20-29    1:51:29.1    9:37/M
     325    Kristi Leonard          West Hartford  CT   36    23 F 30-39    1:51:29.4    9:37/M
     326    Bernie Mahoney          Groton  CT          48    89 M 40-49    1:51:31.4    9:37/M
     327    Susan Berlam            Pawcatuck  CT       43    35 F 40-49    1:51:37.7    9:37/M
     328    Larry Cacciola          Middletown  CT      47    90 M 40-49    1:51:45.3    9:38/M
     329    Richard Bellicchi                           56    41 M 50-59    1:52:05.9    9:40/M
     330    Lau Chester             West Hartford  CT   47    91 M 40-49    1:52:10.3    9:40/M
     331    Ellen Bellicchi                             54     8 F 50-59    1:52:26.0    9:42/M
     332    WILLIAM LOOMIS          Branford  CT        48    92 M 40-49    1:53:04.2    9:45/M
     333    Vincent Fisher          San Diego  CA       39    55 M 30-39    1:53:14.7    9:46/M
     334    William C Lark          Suffield  CT        32    56 M 30-39    1:53:38.4    9:48/M
     335    Rayna Kahn              Hauppauge  NY       25    13 F 20-29    1:53:51.9    9:49/M
     336    DICK HOCH               Fishers Island  NY  64    15 M 60-69    1:54:01.9    9:50/M
     337    James Walsh             Jewett City  CT     54    42 M 50-59    1:54:41.3    9:53/M
     338    Ashley Chutain          Westerly  RI        20    14 F 20-29    1:54:45.3    9:54/M
     339    Laurie Nichols          Tolland  CT         32    24 F 30-39    1:54:51.5    9:54/M
     340    Neal Bobruff            Stonington  CT      45    93 M 40-49    1:55:04.3    9:55/M
     341    DAWN GILDAY             Old Lyme  CT        36    25 F 30-39    1:55:17.9    9:56/M
     342    MARK DELEITO            STRATRFORD  CT      46    94 M 40-49    1:55:18.8    9:56/M
     343    Patricia Phillips       Niantic  CT         56     9 F 50-59    1:55:36.7    9:58/M
     344    Frank Murphy            Northford  CT       51    43 M 50-59    1:55:52.7    9:59/M
     345    Marsha Regan            New London  CT      39    26 F 30-39    1:55:54.5    9:59/M
     346    JANICE FOUNTAIN         Worcester  MA       51    10 F 50-59    1:56:04.9   10:00/M
     347    Louise Hanrahan         New London  CT      41    36 F 40-49    1:56:30.4   10:03/M
     348    David Williams          West Hartford  CT   51    44 M 50-59    1:56:34.3   10:03/M
     349    Andrew Neuhauser        Westerly  RI        52    45 M 50-59    1:57:05.9   10:06/M
     350    Audrey Terranova        Westerly  RI        37    27 F 30-39    1:57:06.2   10:06/M
     351    Jame Crowley            Cambridge  MA       40    95 M 40-49    1:57:47.4   10:09/M
     352    Donna Cramond           Monroe  CT          54    11 F 50-59    1:57:58.2   10:10/M
     353    Amy Grundt              Providence  RI      31    28 F 30-39    1:58:08.5   10:11/M
     354    Elizabeth Morrison      East Lyme  CT       32    29 F 30-39    1:58:13.6   10:11/M
     355    ED ROOT                 OLD SAYBROOK  CT    58    46 M 50-59    1:58:32.9   10:13/M
     356    ANGELA FERENDO          Windham  NH         21    15 F 20-29    1:58:34.9   10:13/M
     357    Bernie Murray           Waterford  CT       69    16 M 60-69    1:59:57.8   10:20/M
     358    Michael Skelps          Berlin  CT          37    57 M 30-39    2:00:07.9   10:21/M
     359    Jordan Ruff             Salem  CT           28    31 M 20-29    2:00:14.1   10:22/M
     360    Lori Andrzeicik         Jewett City  CT     39    30 F 30-39    2:01:31.7   10:29/M
     361    SUZANNE WALDRON         Worcester  MA       57    12 F 50-59    2:02:32.0   10:34/M
     362    Joseph Marceau          Norwich  CT         14    21 M  0-19    2:04:34.0   10:44/M
     363    Kim Bagos               Waterford  CT       32    31 F 30-39    2:04:53.5   10:46/M
     364    Richard Uliasz          Southington  CT     32    58 M 30-39    2:05:05.9   10:47/M
     365    Shirley Iselin          Ivoryton  CT        60     1 F 60-69    2:05:16.5   10:48/M
     366    Jeannette Cyr           Berlin  CT          70     1 F 70-79    2:06:46.9   10:56/M
     367    Jack Crowley            Cambridge  MA       42    96 M 40-49    2:06:47.2   10:56/M
     368    Peter Pantelis          Waterford  CT       78     1 M 70-79    2:07:13.8   10:58/M
     369    Lesley Fearnley         Middletown  CT      48    37 F 40-49    2:07:16.5   10:58/M
     370    HELEN LANCESTER         New London  CT      44    38 F 40-49    2:07:32.4   11:00/M
     371    Gary Depolito           Canterbury  CT      44    97 M 40-49    2:10:37.7   11:16/M
     372    Debra Stgermain         Hartford  CT        48    39 F 40-49    2:12:03.5   11:23/M
     373    Sandra Curran           Carolina  RI        38    32 F 30-39    2:12:31.8   11:25/M
     374    John Curran             Carolina  RI        54    47 M 50-59    2:12:32.4   11:26/M
     375    RHONDA PALTAUF          Essex  CT           41    40 F 40-49    2:14:08.7   11:34/M
     376    Frances McGrath         Windham  CT         15     4 F  0-19    2:15:46.3   11:42/M
     377    JUNE STRUNK             Pawcatuck  CT       48    41 F 40-49    2:19:56.7   12:04/M
     378    VICTOR HADDAD           Somerset  MA        73     2 M 70-79    2:22:55.7   12:19/M
     379    MARJ HAAS               Cheshire  CT        59    13 F 50-59    2:26:05.9   12:36/M
     380    Steven Depolito         Preston  CT         45    98 M 40-49    2:29:11.4   12:52/M
     381    HELEN GRANSKOG          Groton  CT          30    33 F 30-39    2:39:03.1   13:43/M

Age Group Results

Men: 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-89 90-99
Women: 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-89 90-99

12 mile

Women 19 and under

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Kristen Malloy          Phoenix  MD         13       63    1:18:51.4    6:48/M
       2    Sarah Lefrangois        Oakdale  CT         17      227    1:38:08.4    8:28/M
       3    Meghan Fitzgerald       Old Saybrook  CT    17      255    1:41:41.0    8:46/M
       4    Frances McGrath         Windham  CT         15      376    2:15:46.3   11:42/M
Top

Women 20 to 29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Karie Christian         Agawam  MA          22      131    1:27:23.9    7:32/M
       2    Melissa Scibelli                            29      141    1:28:41.1    7:39/M
       3    CHRISTINA HERNANDEZ     Salem  CT           25      190    1:33:03.0    8:01/M
       4    Shawn Savage            East Lyme  CT       22      195    1:33:55.0    8:06/M
       5    Nicole Souza            Stonington  CT      23      210    1:35:54.3    8:16/M
       6    Valerie Winters         Waterford  CT       26      214    1:36:41.6    8:20/M
       7    Rebecca Graves          Niantic  CT         24      261    1:42:15.9    8:49/M
       8    KAREN ROY               New London  CT      28      266    1:42:52.4    8:52/M
       9    Tara Hurlburt           Southington  CT     29      276    1:44:51.4    9:02/M
      10    KATIE WHITELEY          Somers  CT          23      316    1:50:14.4    9:30/M
      11    Amy Griffin             Madison  CT         21      322    1:50:58.9    9:34/M
      12    Melissa Bourgeois       New Haven  CT       25      324    1:51:29.1    9:37/M
      13    Rayna Kahn              Hauppauge  NY       25      335    1:53:51.9    9:49/M
      14    Ashley Chutain          Westerly  RI        20      338    1:54:45.3    9:54/M
      15    ANGELA FERENDO          Windham  NH         21      356    1:58:34.9   10:13/M
Top

Women 30 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Kerry Arsenault         Guilford  CT        39       14    1:08:35.0    5:55/M
       2    Annette Barbay          Uncasville  CT      33       93    1:22:59.6    7:09/M
       3    ANNE SARGENT            Groton  CT          39       97    1:23:24.7    7:11/M
       4    KIMBERLY SHEA           Hamden  CT          30      115    1:25:47.0    7:24/M
       5    Linda Cordova           Hamden  CT          39      122    1:26:29.4    7:27/M
       6    Gail Martin             Sharon  MA          39      158    1:29:56.0    7:45/M
       7    Patricia Dowcett        Cheshire  CT        33      168    1:30:49.8    7:50/M
       8    Dena Dejulius           Coventry  CT        34      215    1:36:42.7    8:20/M
       9    Mary Howe               Jewett City  CT     39      219    1:37:05.2    8:22/M
      10    Andrea Birmingham       Colchester  CT      39      224    1:37:46.8    8:26/M
      11    Gliora Rosa             New London  CT      30      233    1:38:50.1    8:31/M
      12    Monica Dumont           Ledyard  CT         39      265    1:42:41.5    8:51/M
      13    Norma Tom               Waterford  CT       34      273    1:44:32.8    9:01/M
      14    Jessica Uliasz          Southington  CT     32      275    1:44:48.6    9:02/M
      15    Leigh Delbuono          Southington  CT     35      287    1:45:59.7    9:08/M
      16    Christa Dacus           Amherst  NH         37      288    1:46:00.9    9:08/M
      17    Dawn Stevens            Old Saybrook  CT    32      291    1:46:30.2    9:11/M
      18    CARMELA FOURNIER        West Newton  MA     30      303    1:48:44.1    9:22/M
      19    Deirde Ahern            Salem  CT           37      304    1:48:46.8    9:23/M
      20    NORLEAN LITWINKA        Vernon Rockville  C 33      314    1:49:34.9    9:27/M
      21    Elisabeth Martin-Shasho Willimantic  CT     36      315    1:49:44.2    9:28/M
      22    Anise Grajeda           Norwich  CT         33      321    1:50:55.7    9:34/M
      23    Kristi Leonard          West Hartford  CT   36      325    1:51:29.4    9:37/M
      24    Laurie Nichols          Tolland  CT         32      339    1:54:51.5    9:54/M
      25    DAWN GILDAY             Old Lyme  CT        36      341    1:55:17.9    9:56/M
      26    Marsha Regan            New London  CT      39      345    1:55:54.5    9:59/M
      27    Audrey Terranova        Westerly  RI        37      350    1:57:06.2   10:06/M
      28    Amy Grundt              Providence  RI      31      353    1:58:08.5   10:11/M
      29    Elizabeth Morrison      East Lyme  CT       32      354    1:58:13.6   10:11/M
      30    Lori Andrzeicik         Jewett City  CT     39      360    2:01:31.7   10:29/M
      31    Kim Bagos               Waterford  CT       32      363    2:04:53.5   10:46/M
      32    Sandra Curran           Carolina  RI        38      373    2:12:31.8   11:25/M
      33    HELEN GRANSKOG          Groton  CT          30      381    2:39:03.1   13:43/M
Top

Women 40 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Grace Jensen            East Haddam  CT     41      108    1:24:46.1    7:18/M
       2    Jennifer Schiller       New Britain  CT     42      163    1:30:34.6    7:48/M
       3    BEKKIKE WRIGHT          Marlborough  CT     41      164    1:30:34.9    7:48/M
       4    Crystal Park            Mystic  CT          41      174    1:31:22.3    7:53/M
       5    Marianne Withington     Plymouth  MA        49      184    1:32:25.9    7:58/M
       6    LYNNE LOVE              Jewett City  CT     45      193    1:33:33.3    8:04/M
       7    Debra Schena            Voluntown  CT       48      197    1:34:02.4    8:06/M
       8    Kris Collin             New Britain  CT     40      203    1:35:12.8    8:12/M
       9    Laura Yeager            Mystic  CT          41      208    1:35:42.4    8:15/M
      10    Carole Connelly         Glastonbury  CT     43      223    1:37:39.3    8:25/M
      11    Michele Hammond         Killingworth  CT    45      228    1:38:26.7    8:29/M
      12    BETSY BIELEFIELD        Middletown  CT      44      237    1:39:30.0    8:35/M
      13    Teresa Dickson          Quaker Hill  CT     45      238    1:39:31.4    8:35/M
      14    Karen Short             New London  CT      43      239    1:39:31.7    8:35/M
      15    Joann Eisenhart         Waterford  CT       44      241    1:39:47.7    8:36/M
      16    Susan McCarthy          Pawcatuck  CT       46      248    1:40:45.9    8:41/M
      17    CINDY RABINOVITZ        West Hartford  CT   40      249    1:40:52.4    8:42/M
      18    Kathleen Steamer        East Lyme  CT       44      250    1:40:53.3    8:42/M
      19    Beth Perry              Niantic  CT         41      251    1:40:54.3    8:42/M
      20    DONNA FLYNN             Granby  CT          44      254    1:41:12.9    8:43/M
      21    Susan Smith             Mystic  CT          46      263    1:42:30.4    8:50/M
      22    JEANNE BROOKS           Mystic  CT          43      268    1:43:56.3    8:58/M
      23    Kathleen Mullen-Kohl    Waterford  CT       43      269    1:44:00.2    8:58/M
      24    Mary Crowley                                45      272    1:44:26.3    9:00/M
      25    Peggy Pelland           North Stonington  C 48      281    1:45:29.6    9:06/M
      26    ROSA FONTANEZ           Ledyard  CT         45      282    1:45:30.0    9:06/M
      27    Jacqueline Abberton     Westerly  RI        40      289    1:46:01.5    9:08/M
      28    Susan Anway             Old Lyme  CT        44      295    1:47:25.8    9:16/M
      29    Betty Cannella          Ellington  CT       46      298    1:47:37.9    9:17/M
      30    ANNMARIE PAGAN          East Lyme  CT       43      308    1:48:53.0    9:23/M
      31    Elise Hedglen           Wakefield  RI       41      309    1:49:05.2    9:24/M
      32    Luanne Roy              Fairfield  CT       49      310    1:49:07.8    9:24/M
      33    Sabrina Buehler         Mystic  CT          45      311    1:49:18.3    9:25/M
      34    Eileen Edwards          Mystic  CT          40      312    1:49:18.6    9:25/M
      35    Susan Berlam            Pawcatuck  CT       43      327    1:51:37.7    9:37/M
      36    Louise Hanrahan         New London  CT      41      347    1:56:30.4   10:03/M
      37    Lesley Fearnley         Middletown  CT      48      369    2:07:16.5   10:58/M
      38    HELEN LANCESTER         New London  CT      44      370    2:07:32.4   11:00/M
      39    Debra Stgermain         Hartford  CT        48      372    2:12:03.5   11:23/M
      40    RHONDA PALTAUF          Essex  CT           41      375    2:14:08.7   11:34/M
      41    JUNE STRUNK             Pawcatuck  CT       48      377    2:19:56.7   12:04/M
Top

Women 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Pat Swim                Groton  CT          50      169    1:30:56.1    7:50/M
       2    Gail Kislevitz          Ridgewood  NJ       52      177    1:31:35.2    7:54/M
       3    LINDY OLEWINE           Lebanon  CT         56      222    1:37:30.8    8:24/M
       4    PAT MARINAO             Cheshire  CT        52      253    1:41:09.7    8:43/M
       5    Rose Buckingham         Norwich  CT         56      270    1:44:04.8    8:58/M
       6    Kathy Banks             Mystic  CT          52      299    1:47:55.1    9:18/M
       7    INGRID GAMM             Hamden  CT          57      319    1:50:19.1    9:31/M
       8    Ellen Bellicchi                             54      331    1:52:26.0    9:42/M
       9    Patricia Phillips       Niantic  CT         56      343    1:55:36.7    9:58/M
      10    JANICE FOUNTAIN         Worcester  MA       51      346    1:56:04.9   10:00/M
      11    Donna Cramond           Monroe  CT          54      352    1:57:58.2   10:10/M
      12    SUZANNE WALDRON         Worcester  MA       57      361    2:02:32.0   10:34/M
      13    MARJ HAAS               Cheshire  CT        59      379    2:26:05.9   12:36/M
Top

Women 60 to 69

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Shirley Iselin          Ivoryton  CT        60      365    2:05:16.5   10:48/M
Top

Women 70 to 79

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Jeannette Cyr           Berlin  CT          70      366    2:06:46.9   10:56/M
Top

Men 19 and under

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Jacob Edward            North Stonington  C 17        4    1:03:54.4    5:31/M
       2    Tim Clark               Wallingford  CT     18       15    1:08:37.0    5:55/M
       3    San Burbank             Mystic  CT          19       16    1:08:39.0    5:55/M
       4    Michael Blanchard       Gales Ferry  CT     18       17    1:08:49.8    5:56/M
       5    Ryan Murdoch            Niantic  CT         16       19    1:08:59.2    5:57/M
       6    Matthew Eyler           Mystic  CT          17       21    1:10:41.1    6:06/M
       7    Patrick Seelig          Meriden  CT         19       35    1:13:46.2    6:22/M
       8    Nick Rezendes           Ledyard  CT         17       37    1:14:00.9    6:23/M
       9    Chris Foster            Mystic  CT          17       41    1:14:58.0    6:28/M
      10    Colin Raunig            New London  CT      19       42    1:15:30.7    6:31/M
      11    Patel Mitul             Wallingford  CT     17       45    1:16:16.9    6:34/M
      12    Jakejaek Sullivan       North Stonington  C 15       50    1:16:35.9    6:36/M
      13    Chris Fortin            Marlborough  CT     17       89    1:22:33.9    7:07/M
      14    Ian Crandall            Gales Ferry  CT     17       92    1:22:58.9    7:09/M
      15    David Marshall          Yantic  CT          16      106    1:24:33.6    7:17/M
      16    Keith Turner            Niantic  CT         18      107    1:24:40.6    7:18/M
      17    William Hallberg        Mystic  CT          17      129    1:27:15.9    7:31/M
      18    John Fields             Taftville  CT       19      145    1:29:03.4    7:41/M
      19    Jonathan Harrington     Wallingford  CT     18      256    1:41:41.3    8:46/M
      20    Frank Benham            Wallingford  CT     18      284    1:45:44.5    9:07/M
      21    Joseph Marceau          Norwich  CT         14      362    2:04:34.0   10:44/M
Top

Men 20 to 29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Chadwick Brown          Waterford  CT       28        1    1:02:20.9    5:22/M
       2    Mike Charron            Jewett City  CT     20        2    1:02:27.1    5:23/M
       3    Brendan Brown           Malverne  NY        21        3    1:03:29.2    5:28/M
       4    Mark Brissette          Stonington  CT      20        5    1:04:10.1    5:32/M
       5    Andrew Greene           Narragansett  RI    20        6    1:04:17.0    5:33/M
       6    Benjamin Smith          Groton  CT          24        7    1:04:19.6    5:33/M
       7    John Welsh              Sunderland  MA      23        8    1:04:34.5    5:34/M
       8    Steven Mucchetti        Oakdale  CT         20       10    1:06:41.6    5:45/M
       9    Tim Murphy              Wayne  NJ           20       12    1:07:45.9    5:50/M
      10    Jacob Johnson           Groton  CT          25       18    1:08:55.4    5:56/M
      11    John Ring               Vermillion  SD      23       22    1:10:49.3    6:06/M
      12    Jeff Billing            Palo Alto  CA       25       27    1:11:39.0    6:11/M
      13    Brendan Cashman         Mystic  CT          27       31    1:12:04.6    6:13/M
      14    Jeffrey Wadecki         Ledyard  CT         21       32    1:12:13.0    6:14/M
      15    Carl Roth               Niantic  CT         28       34    1:13:29.8    6:20/M
      16    Chris Kelley            New Orleans  LA     27       53    1:16:56.6    6:38/M
      17    Robert Corsi            East Providence  RI 26       58    1:17:32.2    6:41/M
      18    Josh Pothier            Moosup  CT          27       61    1:18:10.6    6:44/M
      19    DEAN WARNER             Canterbury  CT      20       80    1:21:29.1    7:01/M
      20    Brian Ludlam            Groton  CT          20       84    1:22:00.2    7:04/M
      21    DANIEL KAUPP            Groton  CT          26       98    1:23:26.7    7:12/M
      22    Aaron Kerwin            Groton  CT          23      127    1:26:44.5    7:29/M
      23    BOB MORRISSEY           New Haven  CT       27      132    1:27:30.0    7:33/M
      24    Michael Teixeira        Niantic  CT         26      165    1:30:42.4    7:49/M
      25    Peter Hunt              Mystic  CT          24      221    1:37:20.2    8:23/M
      26    Sean Aronson            Monson  MA          25      232    1:38:37.7    8:30/M
      27    Travis Bellicchi        Holyoke  MA         25      260    1:42:11.3    8:49/M
      28    SCOTT DONALDSON         New London  CT      26      278    1:45:21.5    9:05/M
      29    Tony Ford               New London  CT      25      285    1:45:45.0    9:07/M
      30    Jon Cormier             Dennis  MA          25      317    1:50:14.8    9:30/M
      31    Jordan Ruff             Salem  CT           28      359    2:00:14.1   10:22/M
Top

Men 30 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Stephen Herrea          Waterford  CT       33        9    1:04:47.2    5:35/M
       2    Clay Howland            Providence  RI      38       20    1:09:09.0    5:58/M
       3    Stanely Mickus          Mystic  CT          36       25    1:11:19.9    6:09/M
       4    Keith Pellerin          Brooklyn  CT        39       26    1:11:24.6    6:09/M
       5    Scott Deslongchamp      East Woodstock  CT  34       29    1:11:56.3    6:12/M
       6    Brian Foley             Norwalk  CT         37       38    1:14:08.8    6:23/M
       7    Kevn Grant              Norwich  CT         38       46    1:16:28.3    6:36/M
       8    Bryan Feitel                                36       48    1:16:34.2    6:36/M
       9    Gregory Bonaiuto        South Glastonbury   38       49    1:16:34.6    6:36/M
      10    Ethan Long              Baltimore  MD       32       51    1:16:39.1    6:36/M
      11    Mike Butler             Springfield  MA     31       54    1:17:09.7    6:39/M
      12    Jim Dalton              Hamden  CT          38       59    1:17:45.8    6:42/M
      13    Eddie Eckard            Canterbury  CT      39       60    1:17:54.2    6:43/M
      14    Gregory Gannotti        Quaker Hill  CT     39       70    1:20:10.4    6:55/M
      15    Frank Silva             Niantic  CT         38       78    1:21:09.7    7:00/M
      16    James Lyons             South Windsor  CT   39       81    1:21:42.2    7:03/M
      17    Eric Boghan                                 37       90    1:22:40.7    7:08/M
      18    George Nelson           Seattle  WA         33       96    1:23:23.6    7:11/M
      19    PETER SCHIRO            Stonington  CT      33      100    1:23:52.1    7:14/M
      20    Brian Ordway            Shelton  CT         32      104    1:24:23.5    7:16/M
      21    Steve Baker             Meriden  CT         32      114    1:25:34.9    7:23/M
      22    Brendan Yourell         East Lyme  CT       34      128    1:27:00.9    7:30/M
      23    Jeff Rouillard          Moosup  CT          36      130    1:27:21.7    7:32/M
      24    DAVID ELLIOTT           West Hempstead  NY  30      133    1:27:42.6    7:34/M
      25    ANDREW STEDMAN          Groton  CT          35      134    1:27:57.9    7:35/M
      26    Darcy Jacobitz          New London  CT      32      136    1:28:04.0    7:36/M
      27    Kevin Clark             Framingham  MA      37      140    1:28:40.8    7:39/M
      28    TYLER MARSHALL          Norwich  CT         30      146    1:29:04.1    7:41/M
      29    Rich Ritchie            Rocky Hill  CT      30      147    1:29:05.5    7:41/M
      30    Michael Wyatt           Groton  CT          34      153    1:29:37.0    7:44/M
      31    Kris Kimbro             Norwich  CT         33      159    1:29:58.8    7:45/M
      32    Arthur Freitas          Rockland  MA        30      166    1:30:45.3    7:49/M
      33    Brett Lillie            Niantic  CT         37      171    1:30:59.2    7:51/M
      34    MARK STEELE             Pawcatuck  CT       36      175    1:31:30.9    7:53/M
      35    Daniel Rearick          Columbia  CT        35      176    1:31:34.3    7:54/M
      36    Tom Zukowski            Enfield  CT         38      178    1:31:35.6    7:54/M
      37    Mark Thompson           Vernon Rockville  C 35      181    1:31:49.4    7:55/M
      38    STEPHEN MOSKALUK        North Stonington  C 30      187    1:32:45.1    8:00/M
      39    John Slade              Colchester  CT      34      194    1:33:47.9    8:05/M
      40    Thomas Noel             Wyoming  RI         38      201    1:34:54.3    8:11/M
      41    Mark Chartier           Colchester  CT      34      204    1:35:17.3    8:13/M
      42    Glen Nilsen             Brewster  NY        39      212    1:36:21.3    8:18/M
      43    BRIAN ELLIOTT           West Haven  CT      31      226    1:38:04.7    8:27/M
      44    RITCHIE TAYLOR          Groton  CT          36      234    1:39:06.8    8:33/M
      45    Alpert Merrick          Mystic  CT          37      243    1:40:07.3    8:38/M
      46    Keith Podrebartz        Manchester  CT      30      247    1:40:25.0    8:39/M
      47    John Pickering          New London  CT      36      279    1:45:24.9    9:05/M
      48    Andy Leal               Waterford  CT       35      290    1:46:11.1    9:09/M
      49    Marcus Brucoli          Waterford  CT       33      292    1:46:48.4    9:12/M
      50    Mike Crowley            Worcester  MA       38      293    1:47:06.7    9:14/M
      51    John Umland             New London  CT      34      302    1:48:36.8    9:22/M
      52    RONALD LEWIS            Quaker Hill  CT     36      306    1:48:47.9    9:23/M
      53    Dennis Grills           Mystic  CT          36      307    1:48:48.5    9:23/M
      54    FANG ZHOU               New Haven  CT       33      318    1:50:18.8    9:31/M
      55    Vincent Fisher          San Diego  CA       39      333    1:53:14.7    9:46/M
      56    William C Lark          Suffield  CT        32      334    1:53:38.4    9:48/M
      57    Michael Skelps          Berlin  CT          37      358    2:00:07.9   10:21/M
      58    Richard Uliasz          Southington  CT     32      364    2:05:05.9   10:47/M
Top

Men 40 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Dan Dillon              New London  CT      47       11    1:07:19.7    5:48/M
       2    Jim Zoldy               Watertown  CT       42       13    1:08:29.4    5:54/M
       3    Scott Freeman           Manchester  CT      44       23    1:11:03.2    6:08/M
       4    Kevin Gallerani         Uncasville  CT      49       30    1:11:58.0    6:12/M
       5    Charlie Iselin          Madison  CT         41       33    1:12:17.0    6:14/M
       6    Anthony Fossa           Mystic  CT          48       39    1:14:21.3    6:25/M
       7    Jim Hanrahan            New London  CT      45       40    1:14:27.6    6:25/M
       8    Daneil Santos           Danielson  CT       45       44    1:16:03.0    6:33/M
       9    David Raunig            New London  CT      49       47    1:16:28.7    6:36/M
      10    Rick Konon              Colchester  CT      47       52    1:16:46.3    6:37/M
      11    Kevin Skehan                                44       62    1:18:14.8    6:45/M
      12    Kein McCoy              Johnston  RI        48       64    1:19:03.6    6:49/M
      13    Phil Schena             Voluntown  CT       49       65    1:19:20.2    6:50/M
      14    David Magario           Jewett City  CT     45       66    1:19:20.4    6:50/M
      15    Marc Shok               Hebron  CT          45       67    1:19:33.0    6:51/M
      16    Ray Murray              Ledyard  CT         42       68    1:20:02.6    6:54/M
      17    Tony Savinelli          Clinton  CT         49       69    1:20:04.2    6:54/M
      18    Brian Lundie            Gales Ferry  CT     49       71    1:20:12.4    6:55/M
      19    Bill Ryan               Salem  CT           46       72    1:20:25.7    6:56/M
      20    Bob Weir                O Saybrook  CT      40       73    1:20:26.6    6:56/M
      21    Peter Horank            Beacon Falls  CT    41       74    1:20:37.8    6:57/M
      22    Patrick Malloy          Phoenix  MD         44       77    1:20:53.5    6:58/M
      23    Wayne Baker             Westfield  NJ       44       79    1:21:11.3    7:00/M
      24    Joel Finnegan           Gales Ferry  CT     41       82    1:21:49.7    7:03/M
      25    Ralph Martin            Plainville  CT      46       83    1:21:57.2    7:04/M
      26    Jim Roy                 Mystic  CT          43       85    1:22:06.9    7:05/M
      27    Andy Hallberg           Mystic  CT          48       86    1:22:07.4    7:05/M
      28    THOMAS RESTIVO          Jewett City  CT     43       87    1:22:12.5    7:05/M
      29    Paul Daddabbo           New Britain  CT     47       88    1:22:12.7    7:05/M
      30    Fran Dumont             Ledyard  CT         40       99    1:23:46.1    7:13/M
      31    George Thorne           New Haven  CT       42      101    1:24:01.2    7:15/M
      32    GEORGE ADRIANE          Groton  CT          49      102    1:24:16.1    7:16/M
      33    Robert Papa Jr          Warwick  RI         44      103    1:24:16.4    7:16/M
      34    Steven Jensen                               43      109    1:25:04.1    7:20/M
      35    Craig Pettit            Norwich  CT         46      111    1:25:09.5    7:20/M
      36    Fred Mason              Smithfield  RI      44      116    1:25:48.3    7:24/M
      37    Joe Giolia              Ledyard  CT         49      118    1:26:10.6    7:26/M
      38    David Martin            Sharon  MA          44      119    1:26:23.1    7:27/M
      39    Mark Ruffo              Jewett City  CT     46      120    1:26:26.9    7:27/M
      40    STEVE MCLAUGHLIN        Marlborough  CT     42      121    1:26:28.3    7:27/M
      41    Thomas Conboy           Westbrook  CT       43      123    1:26:32.3    7:28/M
      42    Tien Nguyen             East Lyme  CT       41      124    1:26:37.1    7:28/M
      43    Wiliam Varhue           Middletown  CT      40      125    1:26:38.0    7:28/M
      44    Brendan Begley          Suffield  CT        44      126    1:26:43.5    7:29/M
      45    TOM FETTERMAN JR        Penn Run  PA        40      135    1:28:00.0    7:35/M
      46    EDWARD REBULA           Granby  CT          48      137    1:28:15.7    7:36/M
      47    Terry Taylor            New London  CT      47      138    1:28:23.3    7:37/M
      48    Randy Dickson           Quaker Hill  CT     44      142    1:28:46.3    7:39/M
      49    John Denatale                               45      143    1:28:47.6    7:39/M
      50    Art Byram               Glastonbury  CT     40      148    1:29:10.6    7:41/M
      51    John Foley              Waterford  CT       40      149    1:29:12.8    7:41/M
      52    Kevin Rochi             Bristol  CT         45      150    1:29:21.8    7:42/M
      53    Peter Tracey            Rehoboth Beach  DE  44      152    1:29:32.3    7:43/M
      54    Russ Hammond            Killingworth  CT    44      154    1:29:47.5    7:44/M
      55    Ric Villarreal          Waterbury  CT       47      155    1:29:53.6    7:45/M
      56    Christian Morrison      Shelton  CT         40      156    1:29:54.7    7:45/M
      57    Doug Barlow             Norwich  CT         47      160    1:30:03.3    7:46/M
      58    JOHN SLOAN              Manchester  CT      47      161    1:30:13.1    7:47/M
      59    Andrew Neary            Glastonbury  CT     49      167    1:30:46.9    7:49/M
      60    J Rodeo                 North Kingstown  RI 40      170    1:30:57.7    7:50/M
      61    MICHAEL PASSERO         New London  CT      48      173    1:31:16.5    7:52/M
      62    Robert Lamothe          Groton  CT          43      180    1:31:36.6    7:54/M
      63    DALE HUBENTHAL          Groton  CT          40      182    1:31:49.8    7:55/M
      64    Jole Sherman            East Lyme  CT       42      185    1:32:29.5    7:58/M
      65    Dobush Nicholas         North Stonington  C 40      186    1:32:36.2    7:59/M
      66    Michael Foran           New Britain  CT     44      188    1:32:47.7    8:00/M
      67    Roger Hill              Salem  CT           44      191    1:33:11.8    8:02/M
      68    Robert Auer             Bridgeport  CT      46      198    1:34:16.3    8:08/M
      69    Ernie Tracy             Niantic  CT         43      205    1:35:23.1    8:13/M
      70    NORMAN DIGGS            Gales Ferry  CT     42      207    1:35:27.5    8:14/M
      71    Joe Mongillo            Niantic  CT         41      209    1:35:51.8    8:16/M
      72    Richard Chromik         East Hartford  CT   46      216    1:36:46.6    8:21/M
      73    MICHAEL EDMAN           Ledyard  CT         40      218    1:37:04.8    8:22/M
      74    LARRY BRANSFORD         Norwich  CT         48      225    1:37:50.6    8:26/M
      75    David Hussey            Tolland  CT         45      229    1:38:32.2    8:30/M
      76    David Aronson           Monson  MA          49      231    1:38:37.3    8:30/M
      77    RANDALL POTTERTON       Andover  CT         45      236    1:39:27.6    8:34/M
      78    Eric Isenhart           Waterford  CT       45      242    1:39:48.0    8:36/M
      79    KEVIN LEVINE            San Diego  CA       47      244    1:40:07.8    8:38/M
      80    Mike Chemerynski        Marlborough  CT     48      252    1:41:05.4    8:43/M
      81    John McGrath            Windham  CT         49      258    1:41:59.2    8:48/M
      82    Michael Vinette         Killingworth  CT    47      259    1:42:07.0    8:48/M
      83    JOHN BRADY              Sterling  CT        49      262    1:42:27.0    8:50/M
      84    Steven Smith            New London  CT      40      264    1:42:31.1    8:50/M
      85    VICTOR DOWLING          West Hartford  CT   47      277    1:45:19.1    9:05/M
      86    Walter Smolenski        Colchester  CT      48      280    1:45:25.3    9:05/M
      87    Roy Springer            Westerly  RI        47      286    1:45:56.0    9:08/M
      88    Randy Anway             Old Lyme  CT        46      313    1:49:22.8    9:26/M
      89    Bernie Mahoney          Groton  CT          48      326    1:51:31.4    9:37/M
      90    Larry Cacciola          Middletown  CT      47      328    1:51:45.3    9:38/M
      91    Lau Chester             West Hartford  CT   47      330    1:52:10.3    9:40/M
      92    WILLIAM LOOMIS          Branford  CT        48      332    1:53:04.2    9:45/M
      93    Neal Bobruff            Stonington  CT      45      340    1:55:04.3    9:55/M
      94    MARK DELEITO            STRATRFORD  CT      46      342    1:55:18.8    9:56/M
      95    Jame Crowley            Cambridge  MA       40      351    1:57:47.4   10:09/M
      96    Jack Crowley            Cambridge  MA       42      367    2:06:47.2   10:56/M
      97    Gary Depolito           Canterbury  CT      44      371    2:10:37.7   11:16/M
      98    Steven Depolito         Preston  CT         45      380    2:29:11.4   12:52/M
Top

Men 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Rene Charland           South Windsor  CT   50       24    1:11:18.1    6:09/M
       2    Tim Smith               Norwich  CT         56       28    1:11:51.5    6:12/M
       3    WAYNE JOLLEY            Brooklyn  CT        53       36    1:13:46.6    6:22/M
       4    Danile Lavoie           Watertown  CT       52       43    1:15:41.1    6:31/M
       5    Milt SchuMacHer         North Scituate  RI  59       55    1:17:10.0    6:39/M
       6    Joel Boucher            Hampden  MA         50       56    1:17:10.6    6:39/M
       7    Joseph Balavender       Salem  CT           50       57    1:17:25.3    6:40/M
       8    Paul Toth               New London  CT      50       75    1:20:44.9    6:58/M
       9    Mike Darigan            Coventry  RI        52       91    1:22:49.3    7:08/M
      10    Mark Holmes             Waterford  CT       50       94    1:23:04.3    7:10/M
      11    Michael Boucher         Groton  CT          50      105    1:24:30.3    7:17/M
      12    Guy Pulino              East Haddam  CT     59      110    1:25:07.8    7:20/M
      13    John Sacrey             Preston  CT         52      112    1:25:10.9    7:21/M
      14    Gary Burfoot            Norwalk  CT         55      113    1:25:31.5    7:22/M
      15    Joseph Lemieux          Norwich  CT         52      117    1:26:07.0    7:25/M
      16    David Simmons           Fairhaven  MA       53      139    1:28:30.2    7:38/M
      17    BILL MARSHALL           YANTIC  CT          59      157    1:29:55.2    7:45/M
      18    Edd Gorecki             Farmington  CT      50      162    1:30:33.4    7:48/M
      19    Jim Raymond             Bristol  CT         56      172    1:31:12.1    7:52/M
      20    ALLEN HORNER            Southington  CT     51      179    1:31:36.1    7:54/M
      21    Lee Cole-Chu            Salem  CT           55      183    1:32:13.0    7:57/M
      22    THOMAS LEE              CHESTER  CT         56      189    1:32:59.5    8:01/M
      23    Allan Buchholz          East Lyme  CT       51      192    1:33:24.3    8:03/M
      24    RONALD CARBONE          Bolton  CT          57      196    1:33:57.6    8:06/M
      25    Jerry Morris            East Falmouth  MA   55      199    1:34:26.6    8:08/M
      26    Dino Festa              Oakdale  CT         51      200    1:34:46.6    8:10/M
      27    Gene Maran              Waterford  CT       51      202    1:35:01.3    8:11/M
      28    Bruce Olean             Hope Valley  RI     59      217    1:36:50.9    8:21/M
      29    Bill Gross              Ridgefield  CT      50      220    1:37:06.3    8:22/M
      30    Bill Billing            Gales Ferry  CT     53      230    1:38:33.0    8:30/M
      31    John Goldin             New Haven  CT       54      245    1:40:16.0    8:39/M
      32    STEPHEN HOLT            Waterford  CT       55      246    1:40:20.6    8:39/M
      33    DAVID BLIGHT            New Haven  CT       55      267    1:43:18.2    8:54/M
      34    Michael Regan           New London  CT      50      283    1:45:35.6    9:06/M
      35    James Evants            Marlborough  CT     52      296    1:47:29.4    9:16/M
      36    Bruce Grisafe           Salem  CT           50      300    1:48:16.0    9:20/M
      37    Walter Schuttler        Seymour  CT         52      301    1:48:21.1    9:20/M
      38    EDWARD FREEMAN          New London  CT      51      305    1:48:47.6    9:23/M
      39    Paul Pare               North Smithfield  R 56      320    1:50:25.1    9:31/M
      40    CHARLES KAYWOOD         Woodbridge  CT      51      323    1:51:05.6    9:35/M
      41    Richard Bellicchi                           56      329    1:52:05.9    9:40/M
      42    James Walsh             Jewett City  CT     54      337    1:54:41.3    9:53/M
      43    Frank Murphy            Northford  CT       51      344    1:55:52.7    9:59/M
      44    David Williams          West Hartford  CT   51      348    1:56:34.3   10:03/M
      45    Andrew Neuhauser        Westerly  RI        52      349    1:57:05.9   10:06/M
      46    ED ROOT                 OLD SAYBROOK  CT    58      355    1:58:32.9   10:13/M
      47    John Curran             Carolina  RI        54      374    2:12:32.4   11:26/M
Top

Men 60 to 69

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Eddie Fromm             Coventry  RI        66       76    1:20:51.1    6:58/M
       2    LANCE MAGNUSON          LEBANON  CT         60       95    1:23:20.0    7:11/M
       3    Harry Carter            Blackstone  MA      67      144    1:29:02.9    7:41/M
       4    Ted Phillips            Niantic  CT         63      151    1:29:29.2    7:43/M
       5    RICHARD NICHOLSON       Oakdale  CT         60      206    1:35:24.1    8:13/M
       6    DENNIS ZAJEHOWSKI       Jewett City  CT     62      211    1:36:11.4    8:18/M
       7    John Cietanno           Westbrook  CT       61      213    1:36:29.2    8:19/M
       8    Hank Allen              Old Lyme  CT        63      235    1:39:18.5    8:34/M
       9    Vito Bonaiuto           Middletown  CT      63      240    1:39:37.3    8:35/M
      10    PETER COLONIS           Waterford  CT       63      257    1:41:50.2    8:47/M
      11    Carl Fuller             East Haddam  CT     61      271    1:44:20.2    9:00/M
      12    Barry Stoner            Glastonbury  CT     64      274    1:44:38.3    9:01/M
      13    GEORGE PAPUGA           East Haven  CT      61      294    1:47:18.4    9:15/M
      14    HOWARD BRENSILVER       Stonington  CT      61      297    1:47:34.8    9:16/M
      15    DICK HOCH               Fishers Island  NY  64      336    1:54:01.9    9:50/M
      16    Bernie Murray           Waterford  CT       69      357    1:59:57.8   10:20/M
Top

Men 70 to 79

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Peter Pantelis          Waterford  CT       78      368    2:07:13.8   10:58/M
       2    VICTOR HADDAD           Somerset  MA        73      378    2:22:55.7   12:19/M

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com