HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Norwalk Mother's Day 10K
Norwalk, CT - 10K

May 9, 2004

OVERALL WINNERS

Ricardo Santos, Bridgeport, CT - 31:58
Mary Zengo, Wilton, CT - 36:27

nor050901.jpg (43688 bytes) nor050902.jpg (55659 bytes)

Timing & Results by:
Lightfoot Running Club


Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.


          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE

    1           Ricardo Santos, 27, Bridgeport, CT          31:58    5:09
    2    1  M30 Mark Clifford, 34, Norwalk, CT              33:52    5:27
    3    1  M40 Dan Kahan, 40, New Haven, CT                34:31    5:33
    4    1  M19 Robert Barker III, 28                       34:51    5:36
    5    2  M40 Hank Berkowitz, 42, Rowayton, CT            36:15    5:50
    1           Mary Zengo, 38*, Wilton, CT                 36:27    5:52

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

6    3  M40 John Tolbert, 43, Branford, CT              37:21    6:01
    7    1  M16 Hamilton Kibbe, 16, Norwalk, CT             38:08    6:08
    8    4  M40 Manoel Leal, 47, Danbury, CT                38:47    6:14
    9    1  M50 Bob Hermesch, 54                            39:11    6:18
   10    2  M30 Derrick Dumoulin, 33                        39:21    6:20
    2    1  W30 Teren Block, 38*, Ridgefield, CT            39:25    6:20
   11    5  M40 Fred Gaston, 43                             39:27    6:21
    3    1  W40 Sharon Vos, 49*, Riverside, CT              39:51    6:25
   12    6  M40 Rob Inghilterra, 47, Norwalk, CT            40:02    6:26
    4    2  W30 Heather Crosby, 30*, Danbury, CT            40:07    6:27
   13    7  M40 Sandy Carbone, 43, Westhampton Beach, NY    40:22    6:30
   14    2  M50 Jack Sirotnik, 50, Milford, CT              40:29    6:31
   15    3  M30 Michael Toomey, 32                          40:36    6:32
   16    8  M40 Yves McGale, 42                             40:39    6:32
   17    2  M19 Justin Hill, 28                             40:51    6:34
   18    4  M30 Kevin Kane, 34, Norwalk, CT                 40:57    6:35
    5    1  W19 Jenny Meyer, 22*, Norwalk, CT               41:50    6:44
   19    9  M40 Kurt Brolin, 45, Weston, CT                 42:12    6:47
    6    3  W30 Sarah Bollman, 38*, Fairfield, CT           42:16    6:48
   20   10  M40 Anthony Allison, 44, Ridgefield, CT         42:45    6:53
   21   11  M40 Sean McCue, 44                              43:07    6:56

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

22   12  M40 Frank Colella, 41                           43:29    7:00
   23    5  M30 Jan Schole, 36, Ridgefield, CT              43:33    7:00
   24   13  M40 Jeffrey Dingwell, 49, Bethlehem, CT         44:03    7:05
   25    6  M30 Nathan Cropper, 30                          45:04    7:15
    7    2  W40 Dorothy Ramsey-Hughes, 40*, Greenwich, CT   45:05    7:15
    8    3  W40 Susan Carbone, 40*, Westhampton Beach, NY   45:16    7:17
   26    7  M30 Jamie Eveleigh, 30                          45:18    7:17
   27   14  M40 Matthew Spiegel, 44                         45:24    7:18
   28   15  M40 Michael Costello, 45, Fairfield, CT         45:27    7:19
   29    8  M30 Alan Westman, 33, Norwalk, CT               46:09    7:26
   30    3  M50 Mitchell Sanders, 50, Norwalk, CT           46:37    7:30
   31    9  M30 Robert Callahan, 31, Milton, MA             47:06    7:35
   32   16  M40 Stephen Grevious, 44                        47:07    7:35
   33    1  M60 Anton Dieters, 63, Ridgefield, CT           47:07    7:35
    9    4  W40 Wendy Lecker, 40*                           47:16    7:36
   34    2  M60 Kazimierz Modzelewski, 67, Stamford, CT     47:17    7:36
   10    2  W19 Kim Harper, 28*, Stamford, CT               47:28    7:38
   11    4  W30 Frances Gray, 31*, Old Greenwich, CT        47:45    7:41
   12    5  W30 Kristin Brozek, 30*, Weston, CT             48:12    7:45
   13    6  W30 Deborah Day, 36*                            48:17    7:46
   14    3  W19 Dorie Kiska, 24*, Norwalk, CT               48:25    7:47
   15    5  W40 Jane Hoffman, 41*, Wilton, CT               48:38    7:50
   35   10  M30 Dave Schneider, 32                          48:39    7:50
   36    4  M50 Charles Matthews, 57, Fairfield, CT         48:46    7:51
   16    7  W30 Laura Callahan, 39*, Wilton, CT             48:51    7:52
   37    5  M50 Oliverio Oramas, 55                         48:54    7:52
   38   11  M30 Ronaldo DaSilva, 33, Danbury, CT            48:56    7:52
   17    4  W19 Karen Cammarata, 27*                        49:12    7:55
   18    6  W40 Patty Matthews, 48*, Fairfield, CT          49:13    7:55
   39   17  M40 Stephen Delity, 40                          49:14    7:55
   19    8  W30 Christine Stefan, 35*                       49:21    7:56
   40    6  M50 Gerry Werner, 50                            49:24    7:57
   41   12  M30 Michael Leckie, 38                          49:28    7:58
   42    7  M50 Michael Carius, 56                          49:32    7:58

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

43    8  M50 Bruce Kimmel, 56                            50:01    8:03
   20    7  W40 Wendy Lynch, 44*                            50:19    8:06
   21    9  W30 Lorraine Black, 37*, Wilton, CT             50:20    8:06
   44   13  M30 Calin Negreanu, 36                          50:31    8:08
   45   18  M40 John Levin, 45                              50:48    8:10
   22    8  W40 Bonnie Shahan, 40*, Wilton, CT              50:50    8:11
   46    9  M50 Dan Clark, 51, Stamford, CT                 50:55    8:12
   47   14  M30 William Frost, 32                           51:10    8:14
   23    9  W40 Anne Roy, 44*, Wilton, CT                   51:17    8:15
   48   19  M40 Beth Hansson, 41                            51:21    8:16
   24   10  W30 Megan Kane, 34*, Norwalk, CT                51:23    8:16
   49   15  M30 Chris Roos, 34                              51:25    8:16
   25   11  W30 Mary Gentle, 31*                            51:28    8:17
   26    5  W19 Kylie Marmann, 27*                          51:31    8:17
   50    3  M19 James Mazurek, 28, Norwalk, CT              51:33    8:18
   27    6  W19 Andrea Martin, 28*                          51:40    8:19
   28   12  W30 Kimberly Horner, 38*                        51:44    8:19
   29    7  W19 Jenn Paulovicks, 22*                        52:00    8:22
   51   10  M50 Jay Elliott, 51                             52:01    8:22
   52   16  M30 Kevin Cammarata, 30                         52:02    8:22
   30   10  W40 Lisa Singer, 40*, Stamford, CT              52:17    8:25
   31   13  W30 Jane Hagerty, 34*, Norwalk, CT              52:24    8:26
   53   20  M40 Jim Newman, 41, Norwalk, CT                 52:27    8:26
   54   11  M50 Richard Huntley, 50                         53:02    8:32
   55   12  M50 David Levine, 53                            53:08    8:33
   32   11  W40 Elizabeth Bennett, 43*                      53:09    8:33
   33   14  W30 Paula Hopkins, 32*                          53:10    8:33
   34    1  W60 Marilyn Richardson, 62*, Bridgeport, CT     53:20    8:35
   35   12  W40 Eileen Madaffari, 42*,  Norwalk, CT         53:49    8:40
   36    8  W19 Carrie Macmillan, 26*                       53:52    8:40
   37    9  W19 Rebecca Deweerdt, 25*                       53:53    8:40
   38   13  W40 Orlyan Starr, 42*, Norwalk, CT              53:57    8:41
   56   21  M40 William Loomis, 48                          54:13    8:43
   39   14  W40 Anne Gaston, 46*                            54:16    8:44
   40   15  W30 Marci Seal, 32*                             54:20    8:45
   41   16  W30 Shannon Evans, 39*                          54:48    8:49
   42   15  W40 Karen Pearsall, 40*                         54:57    8:51
   43   16  W40 Luanne Roy, 49*, Fairfield, CT              55:15    8:53
   44   17  W30 Lisa Collins, 34*, Norwalk, CT              55:18    8:54
   57   17  M30 Mike McGovern, 32                           55:19    8:54
   45   18  W30 Rith Gantt-Hannah, 33*, Norwalk, CT         55:29    8:56
   46   19  W30 Tanya Sprague, 34*, Westport, CT            55:29    8:56
   47   20  W30 Cheri Gavrielidis, 35*, Norwalk, CT         55:35    8:57
   48   17  W40 Elizabeth Leonard, 46*, Wallingford, CT     55:39    8:57
   49   18  W40 Maria Brancaccio, 44*, Norwalk, CT          55:40    8:57
   58    3  M60 Pat Shima, 62,  Norwalk, CT                 55:47    8:59
   50   21  W30 Janine Thompson, 37*, White Plains, NY      55:51    8:59
   59   18  M30 David Feibuch, 37, Thiells, NY              55:52    8:59
   60   22  M40 Bob Colby, 48, Larchmont, NY                55:52    8:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

51   10  W19 Kimberly Crowe, 21*                         55:54    9:00
   52   22  W30 Cheryl Camardo, 35*                         56:06    9:02
   53   23  W30 Dawn Bolling, 39*,  Norwalk, CT             56:09    9:02
   54   11  W19 Caragh Landry, 28*                          56:32    9:06
   55   24  W30 Elizabeth McNicholl, 36*                    56:51    9:09
   56   19  W40 Rosanne Fitzmaurice, 44*                    56:52    9:09
   57   20  W40 Rosemary Dreher, 49*, Stamford, CT          56:52    9:09
   58   12  W19 Jane Mazurek, 27*, Norwalk, CT              56:53    9:09
   59   21  W40 Marie Ashway, 44*, Wilton, CT               56:57    9:10
   60   22  W40 Kathleen Rischmann, 43*                     56:59    9:10
   61   23  W40 Maura Maher, 42*                            57:02    9:11
   62   25  W30 Nancy Bradley, 35*                          57:03    9:11
   63   24  W40 Fray Espino, 44*, Bridgeport, CT            57:55    9:19
   64   26  W30 Denise Kopchick, 31*                        58:02    9:20
   61   23  M40 Matt Schulman, 44, Stamford, CT             58:08    9:21
   62    1  M13 Matthew Watson, 15                          58:21    9:23
   63    4  M60 Tom Zarem, 61                               58:51    9:28
   64   24  M40 Andrew Savaides, 46, Norwalk, CT            58:52    9:28
   65   27  W30 Laura James, 35*                            58:55    9:29
   66   25  W40 Wendy Blattman, 45*                         59:03    9:30
   65    5  M60 Arthur Wernicke, 61                         59:05    9:30
   67   28  W30 Danielle Muller-Yoo, 32*                    59:08    9:31
   66   25  M40 Dennis Stephens, 47                         59:15    9:32
  134           TURKEY                                      59:19    9:33
   67   19  M30 Jonathan Farber, 35                         59:22    9:33
   68   29  W30 Sally Head, 35*                             59:40    9:36
   68   20  M30 Daniel Head, 30                             59:41    9:36
   69   30  W30 Randi Van Delt, 34*, Wilton, CT             59:42    9:36
   70    2  W60 Sunny Blick, 64*, Stamford, CT              59:47    9:37
   71   31  W30 Leila Bruno, 33*                            59:48    9:37
   72   32  W30 Susan Clarke, 30*                           59:48    9:37
   73    3  W60 Sara Herz, 62*, Weston, CT                1:00:00    9:39
   74    1  W50 Mary Jane McGoldrick, 52*                 1:00:26    9:44
   69   26  M40 George Huffman, 47                        1:00:28    9:44
   70    4  M19 Corey Fludd, 26, Norwalk, CT              1:00:47    9:47
   71   13  M50 Allen Yale, 52                            1:01:54    9:58
   75    2  W50 Susan Nakas, 50*, Weston, CT              1:01:55    9:58
   72   27  M40 Peter Kokkoros, 44                        1:01:56    9:58
   76   33  W30 Kerri Cagnassola, 31*                     1:02:00    9:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

77   34  W30 Annamarie Kealy, 34*                      1:02:51   10:07
   78   35  W30 Jackie Vincent, 34*                       1:02:56   10:08
   79   13  W19 Heather Lee, 29*                          1:02:58   10:08
   80   26  W40 Teresa Polley, 42*, Norwalk, CT           1:04:02   10:18
   73   28  M40 Robert Polley, 45,  Norwalk, CT           1:04:03   10:18
   81   27  W40 Heather Kahlert, 41*, Norwalk, CT         1:04:03   10:18
   74   14  M50 Ed Peters, 52, Norwalk, CT                1:04:17   10:21
   82   36  W30 Maria Dumoulin, 30*                       1:04:17   10:21
   75    1  M70 Jerry Olitt, 75                           1:04:46   10:25
   76   15  M50 Walt Frank, 56                            1:04:56   10:27
   77    2  M70 Joe Handelman, 74                         1:05:14   10:30
   83   37  W30 Kara Yass, 39*, Westport, CT              1:05:30   10:32
   84   38  W30 Yvonne Ranieri, 37*, Norwalk, CT          1:05:40   10:34
   85   39  W30 Jenn Lewis, 33*                           1:05:41   10:34
   86   40  W30 Trisha Cooper, 36*                        1:06:49   10:45

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top

87   41  W30 Adriana Carpio, 33*                       1:25:59   13:50
   78   21  M30 Gary Feather, 33, Stratford, CT                  NT
   79    6  M60 Robert Litzie, 62, Stratford, CT                 NT
"*" indicates females
1 finishers among Men 13 - 15
1 finishers among Men 16 - 18
4 finishers among Men 19 - 29
21 finishers among Men 30 - 39
28 finishers among Men 40 - 49
15 finishers among Men 50 - 59
6 finishers among Men 60 - 69
2 finishers among Men 70 & Up
13 finishers among Women 19 - 29
41 finishers among Women 30 - 39
27 finishers among Women 40 - 49
2 finishers among Women 50 - 59
3 finishers among Women 60 - 69
79 male finishers
87 female finishers
166 total finishers

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


Open Men
    1    1  M19 Ricardo Santos, 27, Bridgeport, CT          31:58    5:09

Open Women
    1    1  W30 Mary Zengo, 38, Wilton, CT                  36:27    5:52

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE

Men 13 - 15
   62    1      Matthew Watson, 15                          58:21    9:23

Men 16 - 18
    7    1      Hamilton Kibbe, 16, Norwalk, CT             38:08    6:08

Men 19 - 29
    4    1      Robert Barker III, 28                       34:51    5:36
   17    2      Justin Hill, 28                             40:51    6:34
   50    3      James Mazurek, 28, Norwalk, CT              51:33    8:18
   70    4      Corey Fludd, 26, Norwalk, CT              1:00:47    9:47

Men 30 - 39
    2    1      Mark Clifford, 34, Norwalk, CT              33:52    5:27
   10    2      Derrick Dumoulin, 33                        39:21    6:20
   15    3      Michael Toomey, 32                          40:36    6:32
   18    4      Kevin Kane, 34, Norwalk, CT                 40:57    6:35
   23    5      Jan Schole, 36, Ridgefield, CT              43:33    7:00

Men 40 - 49
    3    1      Dan Kahan, 40, New Haven, CT                34:31    5:33
    5    2      Hank Berkowitz, 42, Rowayton, CT            36:15    5:50
    6    3      John Tolbert, 43, Branford, CT              37:21    6:01
    8    4      Manoel Leal, 47, Danbury, CT                38:47    6:14
   11    5      Fred Gaston, 43                             39:27    6:21

Men 50 - 59
    9    1      Bob Hermesch, 54                            39:11    6:18
   14    2      Jack Sirotnik, 50, Milford, CT              40:29    6:31
   30    3      Mitchell Sanders, 50, Norwalk, CT           46:37    7:30
   36    4      Charles Matthews, 57, Fairfield, CT         48:46    7:51
   37    5      Oliverio Oramas, 55                         48:54    7:52

Men 60 - 69
   33    1      Anton Dieters, 63, Ridgefield, CT           47:07    7:35
   34    2      Kazimierz Modzelewski, 67, Stamford, CT     47:17    7:36
   58    3      Pat Shima, 62, Norwalk, CT                  55:47    8:59
   63    4      Tom Zarem, 61                               58:51    9:28
   65    5      Arthur Wernicke, 61                         59:05    9:30

Men 70 & Up
   75    1      Jerry Olitt, 75                           1:04:46   10:25
   77    2      Joe Handelman, 74                         1:05:14   10:30

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE

Women 19 - 29
    5    1      Jenny Meyer, 22, Norwalk, CT                41:50    6:44
   10    2      Kim Harper, 28, Stamford, CT                47:28    7:38
   14    3      Dorie Kiska, 24, Norwalk, CT                48:25    7:47
   17    4      Karen Cammarata, 27                         49:12    7:55
   26    5      Kylie Marmann, 27                           51:31    8:17

Women 30 - 39
    2    1      Teren Block, 38, Ridgefield, CT             39:25    6:20
    4    2      Heather Crosby, 30, Danbury, CT             40:07    6:27
    6    3      Sarah Bollman, 38, Fairfield, CT            42:16    6:48
   11    4      Frances Gray, 31, Old Greenwich, CT         47:45    7:41
   12    5      Kristin Brozek, 30, Weston, CT              48:12    7:45

Women 40 - 49
    3    1      Sharon Vos, 49, Riverside, CT               39:51    6:25
    7    2      Dorothy Ramsey-Hughes, 40                   45:05    7:15
    8    3      Susan Carbone, 40, Westhampton Beach, NY    45:16    7:17
    9    4      Wendy Lecker, 40                            47:16    7:36
   15    5      Jane Hoffman, 41, Wilton, CT                48:38    7:50

Women 50 - 59
   74    1      Mary Jane McGoldrick, 52                  1:00:26    9:44
   75    2      Susan Nakas, 50, Weston, CT               1:01:55    9:58

Women 60 - 69
   34    1      Marilyn Richardson, 62, Bridgeport, CT      53:20    8:35
   70    2      Sunny Blick, 64, Stamford, CT               59:47    9:37
   73    3      Sara Herz, 62, Weston, CT                  1:00:00    9:39

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com