HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Plainfield Catholic
Plainfield, CT - 5K

June 16, 2004

OVERALL WINNERS

Chris Owen, Danielson, CT - 16:51
Meredith Filtreau, Danielson, CT - 21:30

Timing & Results by:
SNERRO


On a hot night in Plainfield where the dogs run, Chris Owen and Merideth Filteau outran all the other runners for the medals at Plainfield.
    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    CHRIS OWEN              Danielson  CT       21     1 M 20-29      16:51.0    5:26/M
       2    MICHEAL MUNROE          NEWINGTON  CT       45     1 M 40-49      17:48.0    5:45/M
       3    KEITH PELLERIN          BROOKLYN  CT        39     1 M 30-39      18:09.0    5:51/M
       4    KEVIN GALLERANI         UNCASVILLE  CT      49     2 M 40-49      18:17.0    5:54/M
       5    WAYNE JOLLEY            BROOKLYN  CT        53     1 M 50-59      18:22.0    5:55/M
       6    DENNIS CROWE            Waterford  CT       55     2 M 50-59      18:39.0    6:01/M
       7    ERIC CHESTER                                14     1 M  1-19      19:00.0    6:08/M
       8    CHARLIE OLBRIAS         Willimantic  CT     27     2 M 20-29      19:06.0    6:10/M
       9    GLENN COSTELLO          NORWICH  CT         44     3 M 40-49      19:11.0    6:11/M
      10    DANIEL SANTOS           DANIELSON  CT       44     4 M 40-49      19:34.0    6:19/M
      11    TOM CHAPMAN                                 40     5 M 40-49      19:42.0    6:21/M
      12    JAMIE WALLACE           North Grosvenordale 33     2 M 30-39      19:47.0    6:23/M
      13    MICHAEL MAGNAN          Dayville  CT        40     6 M 40-49      19:58.0    6:26/M
      14    MARK RUFFO              Griswold  CT        46     7 M 40-49      19:59.0    6:27/M
      15    RICK URBAN,JR           Windham  CT         49     8 M 40-49      21:02.0    6:47/M
      16    MERIDITH FILTEAU        Danielson  CT       26     1 F 20-29      21:30.0    6:56/M
      17    MARIAN BIGELOW          Hampton  CT         30     1 F 30-39      21:41.0    7:00/M
      18    EMILY PHILLIPS-CHAPMA                       11     1 F  1-19      21:52.0    7:03/M
      19    JEFF ROULLARD           Moosup  CT          35     3 M 30-39      22:40.0    7:19/M
      20    SCOTT MACFARLAND        Plainfield  CT      36     4 M 30-39      22:47.0    7:21/M
      21    MARK IRONS              Plainfield  CT      30     5 M 30-39      22:50.0    7:22/M
      22    DENNIS CALHOUN          Putnam  CT          10     2 M  1-19      23:04.0    7:26/M
      23    KYLE ROULLARD           Moosup  CT          12     3 M  1-19      23:04.0    7:26/M
      24    SASHA LAMBERT           Ledyard  CT         30     2 F 30-39      23:13.0    7:29/M
      25    FRED ZULEGER,III        COVENTRY  RI        66     1 M 60-99      23:25.0    7:33/M
      26    BRIAN ANDSTROM          PLAINFIELD  CT      48     9 M 40-49      23:47.0    7:40/M
      27    DEB ROULLARD            Moosup  CT          34     3 F 30-39      23:58.0    7:44/M
      28    TOM BUREK               Plainfield  CT      47    10 M 40-49      24:03.0    7:45/M
      29    SCOTT ADAMS             Danielson  CT       30     6 M 30-39      24:04.0    7:46/M
      30    SARAH LANGLOIS          Plainfield  CT      16     4 M  1-19      24:32.0    7:55/M
      31    RYAN SAWICKI                                15     5 M  1-19      24:39.0    7:57/M
      32    LYNNE HILL              PLAINFIELD  CT      38     4 F 30-39      24:44.0    7:59/M
      33    JEFFREY STALALION       Moosup  CT          13     6 M  1-19      24:50.0    8:01/M
      34    STEPHEN AVERY           VOLUNTOWN  CT       49    11 M 40-49      25:10.0    8:07/M
      35    RICHARD ZBROZEK         BERLIN  CT          57     3 M 50-59      25:51.0    8:20/M
      36    JOHN BRADY              Sterling  CT        49    12 M 40-49      26:07.0    8:25/M
      37    SHARON ROBERTS          Moosup  CT          33     5 F 30-39      26:25.0    8:31/M
      38    JACLYN TULES            Plainfield  CT      11     2 F  1-19      26:36.0    8:35/M
      39    MICHAEL TULES           Plainfield  CT      45    13 M 40-49      26:36.0    8:35/M
      40    AUDRA HYEK              Uncasville  CT      36     6 F 30-39      26:46.0    8:38/M
      41    PATRICIA HOLMES         Plainfield  CT      46     1 F 40-49      26:49.0    8:39/M
      42    RONALD ALBEE            Danielson  CT       64     2 M 60-99      26:58.0    8:42/M
      43    RONALD GALE             Norwich  CT         68     3 M 60-99      27:11.0    8:46/M
      44    KATHRINE CROFT          Windham  CT         30     7 F 30-39      27:15.0    8:47/M
      45    TYLER ROULLARD          Moosup  CT          10     7 M  1-19      27:40.0    8:55/M
      46    MICHAELEEN HAESELER                         57     1 F 50-59      27:58.0    9:01/M
      47    GERALDINE PALONEN       CANTERBURY  CT      61     1 F 60-99      28:53.0    9:19/M
      48    ELIZABETH ANDSTROM      PLAINFIELD  CT      49     2 F 40-49      28:59.0    9:21/M
      49    LORI ANDRZEICIK         JEWETT CITY  CT     39     8 F 30-39      29:56.0    9:39/M
      50    PATRICIA UNDERWOOD                          44     3 F 40-49      30:00.0    9:41/M
      51    AMY ARNIO               Canterbury  CT      24     2 F 20-29      30:19.0    9:47/M
      52    KERRY METHOT            Moosup  CT          41     4 F 40-49      30:22.0    9:48/M
      53    KNSTYN SUPRENANT        Plainfield  CT      31     9 F 30-39      30:29.0    9:50/M
      54    JON PRZASTEK                                49    14 M 40-49      30:29.0    9:50/M
      55    JIM MOODY               Canterbury  CT      43    15 M 40-49      31:02.0   10:01/M
      56    SUSAN GORDON            CHARLESTOWN  RI     48     5 F 40-49      35:07.0   11:20/M
      57    ROBERT REUTER           CHARLESTOWN  RI     63     4 M 60-99    1:03:46.0   20:34/M

Results By SNERRO, LLC


Men: 0- 0 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 0- 0 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

PLAINFIELD CATHOLIC

Women 1 to 19

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    EMILY PHILLIPS-CHAPMA                       11       18      21:52.0    7:03/M
       2    JACLYN TULES            Plainfield  CT      11       38      26:36.0    8:35/M
Top

Women 20 to 29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    MERIDITH FILTEAU        Danielson  CT       26       16      21:30.0    6:56/M
       2    AMY ARNIO               Canterbury  CT      24       51      30:19.0    9:47/M
Top

Women 30 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    MARIAN BIGELOW          Hampton  CT         30       17      21:41.0    7:00/M
       2    SASHA LAMBERT           Ledyard  CT         30       24      23:13.0    7:29/M
       3    DEB ROULLARD            Moosup  CT          34       27      23:58.0    7:44/M
       4    LYNNE HILL              PLAINFIELD  CT      38       32      24:44.0    7:59/M
       5    SHARON ROBERTS          Moosup  CT          33       37      26:25.0    8:31/M
       6    AUDRA HYEK              Uncasville  CT      36       40      26:46.0    8:38/M
       7    KATHRINE CROFT          Windham  CT         30       44      27:15.0    8:47/M
       8    LORI ANDRZEICIK         JEWETT CITY  CT     39       49      29:56.0    9:39/M
       9    KNSTYN SUPRENANT        Plainfield  CT      31       53      30:29.0    9:50/M
Top

Women 40 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    PATRICIA HOLMES         Plainfield  CT      46       41      26:49.0    8:39/M
       2    ELIZABETH ANDSTROM      PLAINFIELD  CT      49       48      28:59.0    9:21/M
       3    PATRICIA UNDERWOOD                          44       50      30:00.0    9:41/M
       4    KERRY METHOT            Moosup  CT          41       52      30:22.0    9:48/M
       5    SUSAN GORDON            CHARLESTOWN  RI     48       56      35:07.0   11:20/M
Top

Women 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    MICHAELEEN HAESELER                         57       46      27:58.0    9:01/M
Top

Women 60 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    GERALDINE PALONEN       CANTERBURY  CT      61       47      28:53.0    9:19/M
Top

Men 1 to 19

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    ERIC CHESTER                                14        7      19:00.0    6:08/M
       2    DENNIS CALHOUN          Putnam  CT          10       22      23:04.0    7:26/M
       3    KYLE ROULLARD           Moosup  CT          12       23      23:04.0    7:26/M
       4    SARAH LANGLOIS          Plainfield  CT      16       30      24:32.0    7:55/M
       5    RYAN SAWICKI                                15       31      24:39.0    7:57/M
       6    JEFFREY STALALION       Moosup  CT          13       33      24:50.0    8:01/M
       7    TYLER ROULLARD          Moosup  CT          10       45      27:40.0    8:55/M
Top

Men 20 to 29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    CHRIS OWEN              Danielson  CT       21        1      16:51.0    5:26/M
       2    CHARLIE OLBRIAS         Willimantic  CT     27        8      19:06.0    6:10/M
Top

Men 30 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    KEITH PELLERIN          BROOKLYN  CT        39        3      18:09.0    5:51/M
       2    JAMIE WALLACE           North Grosvenordale 33       12      19:47.0    6:23/M
       3    JEFF ROULLARD           Moosup  CT          35       19      22:40.0    7:19/M
       4    SCOTT MACFARLAND        Plainfield  CT      36       20      22:47.0    7:21/M
       5    MARK IRONS              Plainfield  CT      30       21      22:50.0    7:22/M
       6    SCOTT ADAMS             Danielson  CT       30       29      24:04.0    7:46/M
Top

Men 40 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    MICHEAL MUNROE          NEWINGTON  CT       45        2      17:48.0    5:45/M
       2    KEVIN GALLERANI         UNCASVILLE  CT      49        4      18:17.0    5:54/M
       3    GLENN COSTELLO          NORWICH  CT         44        9      19:11.0    6:11/M
       4    DANIEL SANTOS           DANIELSON  CT       44       10      19:34.0    6:19/M
       5    TOM CHAPMAN                                 40       11      19:42.0    6:21/M
       6    MICHAEL MAGNAN          Dayville  CT        40       13      19:58.0    6:26/M
       7    MARK RUFFO              Griswold  CT        46       14      19:59.0    6:27/M
       8    RICK URBAN,JR           Windham  CT         49       15      21:02.0    6:47/M
       9    BRIAN ANDSTROM          PLAINFIELD  CT      48       26      23:47.0    7:40/M
      10    TOM BUREK               Plainfield  CT      47       28      24:03.0    7:45/M
      11    STEPHEN AVERY           VOLUNTOWN  CT       49       34      25:10.0    8:07/M
      12    JOHN BRADY              Sterling  CT        49       36      26:07.0    8:25/M
      13    MICHAEL TULES           Plainfield  CT      45       39      26:36.0    8:35/M
      14    JON PRZASTEK                                49       54      30:29.0    9:50/M
      15    JIM MOODY               Canterbury  CT      43       55      31:02.0   10:01/M
Top

Men 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    WAYNE JOLLEY            BROOKLYN  CT        53        5      18:22.0    5:55/M
       2    DENNIS CROWE            Waterford  CT       55        6      18:39.0    6:01/M
       3    RICHARD ZBROZEK         BERLIN  CT          57       35      25:51.0    8:20/M
Top

Men 60 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    FRED ZULEGER,III        COVENTRY  RI        66       25      23:25.0    7:33/M
       2    RONALD ALBEE            Danielson  CT       64       42      26:58.0    8:42/M
       3    RONALD GALE             Norwich  CT         68       43      27:11.0    8:46/M
       4    ROBERT REUTER           CHARLESTOWN  RI     63       57    1:03:46.0   20:34/M

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com