HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Liz Harris Cannonball Run
Preston, CT - 1 Mile

June 24, 2004

OVERALL WINNERS

Chris McCormack - 4:33
Laurie Schaeffer -  5:44

Timing & Results by:
SNERRO


200 road mile runners on a Thursday night in sleepy old Preston, CT.  Not bad.  They even had Marty working the chute.
Chris McOrmack and Laurie Schaffer worked the course faster than their respective divisions for overall wins.
    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    CHRIS MCORMACK                              21     1 M 18-29       4:33.0    4:33/M
       2    BILLY PRESTON                               20     2 M 18-29       4:39.0    4:39/M
       3    TODD BENNETT            UNCASVILLE  CT      33     1 M 30-39       4:40.0    4:40/M
       4    BRENDAN CASHMAN                             26     3 M 18-29       4:40.0    4:40/M
       5    JEFFREY WADECKI         LEDYARD  CT         20     4 M 18-29       4:53.0    4:53/M
       6    DAN DILLON                                  47     1 M 40-49       4:57.0    4:57/M
       7    ETHAN HARRIS            LEDYARD  CT         15     1 M 13-17       5:06.0    5:06/M
       8    ERIK CHESTER                                14     2 M 13-17       5:09.0    5:09/M
       9    KEITH PELLERIN          BROOKLYN  CT        39     2 M 30-39       5:10.0    5:10/M
      10    WAYNE JOLLEY            BROOKLYN  CT        53     1 M 50-59       5:12.0    5:12/M
      11    CHRIS JOLLEY            BROOKLYN  CT        24     5 M 18-29       5:14.0    5:14/M
      12    KEVIN MARTIN            Preston  CT         16     3 M 13-17       5:15.0    5:15/M
      13    DENNIS CROWE            Waterford  CT       55     2 M 50-59       5:15.0    5:15/M
      14    DANIEL HOLT                                 15     4 M 13-17       5:16.0    5:16/M
      15    GLENN COSTELLO          NORWICH  CT         44     2 M 40-49       5:16.0    5:16/M
      16    CHARLIE OLBRIAS         Willimantic  CT     27     6 M 18-29       5:17.0    5:17/M
      17    EDDIE ECKARD            CANTERBURY  CT      39     3 M 30-39       5:19.0    5:19/M
      18    JOHN DOOLEY             COLCHESTER  CT      39     4 M 30-39       5:20.0    5:20/M
      19    KEVIN GALLERANI         UNCASVILLE  CT      49     3 M 40-49       5:21.0    5:21/M
      20    ANDREW ORUM             GRISWOLD  CT        14     5 M 13-17       5:22.0    5:22/M
      21    MICHAEL FRITZ                               47     4 M 40-49       5:23.0    5:23/M
      22    GARY DEAL               OAKDALE  CT         46     5 M 40-49       5:28.0    5:28/M
      23    TIM SMITH               NORWICH  CT         56     3 M 50-59       5:31.0    5:31/M
      24    LESZEK WOJCIECHOWSKI    GALES FERRY  CT     39     5 M 30-39       5:32.0    5:32/M
      25    MARK RUFFO              Griswold  CT        45     6 M 40-49       5:33.0    5:33/M
      26    ARTHUR MUENCH                               18     7 M 18-29       5:36.0    5:36/M
      27    JEREMY PARO                                 10     1 M  8-12       5:37.0    5:37/M
      28    DANIEL SANTOS           DANIELSON  CT       44     7 M 40-49       5:38.0    5:38/M
      29    LAURIE SCHAEFFER                            38     1 F 30-39       5:44.0    5:44/M
      30    JOHN SCHAEFFER          Oakdale  CT         37     6 M 30-39       5:46.0    5:46/M
      31    LANCE MAGNUSON          LEBANON  CT         60     1 M 60-69       5:46.0    5:46/M
      32    BARRY STEAMER           EAST LYME  CT       49     8 M 40-49       5:47.0    5:47/M
      33    MARK POWERS             ANDOVER  CT         50     4 M 50-59       5:47.0    5:47/M
      34    PAUL ANDRUSKIEWICZ      Preston  CT         45     9 M 40-49       5:50.0    5:50/M
      35    KRIS KIMBRO             NORWICH  CT         33     7 M 30-39       5:51.0    5:51/M
      36    MERIDITH FILTEAU        Danielson  CT       26     1 F 18-29       5:57.0    5:57/M
      37    MARK CHARTIER           COLCHESTER  CT      34     8 M 30-39       5:59.0    5:59/M
      38    RYAN POWERS             ANDOVER  CT         16     6 M 13-17       6:00.0    6:00/M
      39    SARAH FRITZ             Ledyard  CT         15     1 F 13-17       6:02.0    6:02/M
      40    CHRIS GRAHAM            GALES FERRY  CT     46    10 M 40-49       6:03.0    6:03/M
      41    THOMAS JOLLEY                               28     8 M 18-29       6:05.0    6:05/M
      42    RICK URBAN,             WINDHAM  CT         49    11 M 40-49       6:05.0    6:05/M
      43    MATTHEW GUFFEY                              15     7 M 13-17       6:07.0    6:07/M
      44    KRYSTYNA CHESTER                            15     2 F 13-17       6:08.0    6:08/M
      45    GERRY CHESTER                               52     5 M 50-59       6:08.0    6:08/M
      46    KYLE ROUILLARD                              12     2 M  8-12       6:08.0    6:08/M
      47    ZACHARY ECKARD          CANTERBURY  CT      14     8 M 13-17       6:09.0    6:09/M
      48    NANCY DAVIS             GRISWOLD  CT        36     2 F 30-39       6:11.0    6:11/M
      49    MARK SICUSO                                 23     9 M 18-29       6:12.0    6:12/M
      50    TED PHILLIPS            NIANTIC  CT         63     2 M 60-69       6:12.0    6:12/M
      51    KATELYN MORRELL         MYSTIC  CT          13     3 F 13-17       6:14.0    6:14/M
      52    AARON DILLON            NEW LONDON  CT      11     3 M  8-12       6:16.0    6:16/M
      53    JEFF ROUILLARD                              35     9 M 30-39       6:17.0    6:17/M
      54    CLAIRE TONEWO           FRANKLIN  CT        34     3 F 30-39       6:18.0    6:18/M
      55    CHUCK MARTIN            Preston  CT         49    12 M 40-49       6:20.0    6:20/M
      56    DAN SPICER              PRESTON  CT         17     9 M 13-17       6:21.0    6:21/M
      57    JOSHUA REMONDI          OAKDALE  CT         16    10 M 13-17       6:23.0    6:23/M
      58    MICHAEL REMONDI         OAKDALE  CT         14    11 M 13-17       6:25.0    6:25/M
      59    EMMETT SCHAEFFER        N. FRANKLIN  CT     10     4 M  8-12       6:26.0    6:26/M
      60    STEPHEN MOSKALUK        NORTH STONINGTON  C 30    10 M 30-39       6:27.0    6:27/M
      61    BRIAN ANDSTROM          PLAINFIELD  CT      48    13 M 40-49       6:31.0    6:31/M
      62    MICHAEL DZIAVIT                             25    10 M 18-29       6:35.0    6:35/M
      63    JOHN HARRIS             LEDYARD  CT         10     5 M  8-12       6:37.0    6:37/M
      64    DUANE ARNDT             JEWETT CITY  CT     39    11 M 30-39       6:42.0    6:42/M
      65    GREG PILATO             New London  CT      41    14 M 40-49       6:42.0    6:42/M
      66    RON DOMBROWSKI          Norwich  CT         61     3 M 60-69       6:43.0    6:43/M
      67    JACLYN TULES            PLAINFIELD  CT      11     1 F  8-12       6:43.0    6:43/M
      68    MIKE TULES                                  44    15 M 40-49       6:43.0    6:43/M
      69    ALEXA PAPARELLI         PRESTON  CT         11     2 F  8-12       6:47.0    6:47/M
      70    KATIE HOLDRIDGE         PRESTON  CT         10     3 F  8-12       6:53.0    6:53/M
      71    STEPHANIE HERBERT       PRESTON  CT         12     4 F  8-12       6:54.0    6:54/M
      72    DENNIS MUENCH           WATERFORD  CT       29    11 M 18-29       6:55.0    6:55/M
      73    VICTORIA HOLT                               7      1 F  0- 7       6:58.0    6:58/M
      74    CHRISTIAN JOSEPH        STORRS  CT          37    12 M 30-39       6:59.0    6:59/M
      75    STEPHEN PIOTRKAWSKI                         10     6 M  8-12       7:01.0    7:01/M
      76    ANDRAYA PULASKI         NORWICH  CT         15     4 F 13-17       7:07.0    7:07/M
      77    DENNIS ZAJEHOWSKI       GRISWOLD  CT        60     4 M 60-69       7:09.0    7:09/M
      78    KATHLEEN STEAMER        EAST LYME  CT       44     1 F 40-49       7:15.0    7:15/M
      79    KEVIN LITWIN            COLCHESTER  CT      12     7 M  8-12       7:16.0    7:16/M
      80    JOHN HOLT                                   11     8 M  8-12       7:18.0    7:18/M
      81    AUDRA HYEK              Uncasville  CT      36     4 F 30-39       7:18.0    7:18/M
      82    NATALYO ZUROWSKI                            12     5 F  8-12       7:19.0    7:19/M
      83    SKYLAR BAREFORD         STONINGTON  CT      12     6 F  8-12       7:19.0    7:19/M
      84    NORMA VIVAR-ORUM        GRISWOLD  CT        41     2 F 40-49       7:26.0    7:26/M
      85    LORENZO MORALES         PRESTON  CT         11     9 M  8-12       7:28.0    7:28/M
      86    AMY BUCKLEY             PRESTON  CT         29     2 F 18-29       7:31.0    7:31/M
      87    ERIN SCHAEFFER          N. FRANKLIN  CT      8     7 F  8-12       7:32.0    7:32/M
      88    TRACEY BOYDEN           N. FRANKLIN  CT     36     5 F 30-39       7:32.0    7:32/M
      89    MARYJANE RUFFO                              46     3 F 40-49       7:34.0    7:34/M
      90    KENDALL KOBELSKI        PRESTON  CT         11     8 F  8-12       7:34.0    7:34/M
      91    RICHARD ZBROZEK         BERLIN  CT          57     6 M 50-59       7:34.0    7:34/M
      92    LIZ TEFT                Norwich  CT         29     3 F 18-29       7:35.0    7:35/M
      93    KATHY SMOLENSKI         Colchester  CT      47     4 F 40-49       7:35.0    7:35/M
      94    RON GALE                                    68     5 M 60-69       7:38.0    7:38/M
      95    DEBRA MORAN                                 35     6 F 30-39       7:40.0    7:40/M
      96    TAYLOR JOHNSON          Gales Ferry  CT     10     9 F  8-12       7:42.0    7:42/M
      97    TYLER ROUILLQRD                             10    10 M  8-12       7:42.0    7:42/M
      98    MITCHELL PARO                               10    11 M  8-12       7:43.0    7:43/M
      99    JESSICA TAYLOR          DANIELSON  CT       25     4 F 18-29       7:44.0    7:44/M
     100    JOHN HADCOCK,JR         EAST LYME  CT       12    12 M  8-12       7:48.0    7:48/M

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
     101    JOHN HADCOCK,SR         EAST LYME  CT       45    16 M 40-49       7:48.0    7:48/M
     102    C.J. SPELLMAN           ROCKY HILL  CT       9    13 M  8-12       7:49.0    7:49/M
     103    CHARLIE SPELLMAN        ROCKY HILL  CT      41    17 M 40-49       7:49.0    7:49/M
     104    LESLIE JOLLEY           BROOKLYN  CT        50     1 F 50-59       7:50.0    7:50/M
     105    AHN SWEENEY             Niantic  CT         11    10 F  8-12       7:54.0    7:54/M
     106    BRUCE GRISAFE           SALEM  CT           50     7 M 50-59       7:54.0    7:54/M
     107    RAVEN DILLON            NEW LONDON  CT       7     2 F  0- 7       7:55.0    7:55/M
     108    MADELINE PILATE         New London  CT      10    11 F  8-12       7:55.0    7:55/M
     109    TOM OWEN                EAST LYME  CT       42    18 M 40-49       7:56.0    7:56/M
     110    PATRICK DOOLEY          COLCHESTER  CT      11    14 M  8-12       7:57.0    7:57/M
     111    PATRICK POWERS          ANDOVER  CT          8    15 M  8-12       7:59.0    7:59/M
     112    ANGELA ORUM             GRISWOLD  CT        19     5 F 18-29       8:02.0    8:02/M
     113    HARVEY GUFFEY                               39    13 M 30-39       8:03.0    8:03/M
     114    KEITH WUCIK                                 35    14 M 30-39       8:03.0    8:03/M
     115    MAGGIE O'CONNOR         Preston  CT         10    12 F  8-12       8:04.0    8:04/M
     116    PRESTON SPICER          PRESTON  CT          9    16 M  8-12       8:05.0    8:05/M
     117    LOGAN KERNEY                                12    17 M  8-12       8:05.0    8:05/M
     118    ELLEN POPINCFHALK                           8     13 F  8-12       8:07.0    8:07/M
     119    JOEY PAPERELLI          PRESTON  CT          9    18 M  8-12       8:08.0    8:08/M
     120    JUSTIN LITWIN           COLCHESTER  CT      11    19 M  8-12       8:10.0    8:10/M
     121    VICTOR HWANY                                15    12 M 13-17       8:21.0    8:21/M
     122    JUDY MCGRATH            COLCHESTER  CT      62     1 F 60-69       8:25.0    8:25/M
     123    CAILE JOHNSON           Gales Ferry  CT      8    20 M  8-12       8:27.0    8:27/M
     124    CHAWN JOHNSON           Gales Ferry  CT     40    19 M 40-49       8:28.0    8:28/M
     125    VINNY GREEN                                 13    13 M 13-17       8:32.0    8:32/M
     126    ETHAN ANDSTROM          PLAINFIELD  CT      11    21 M  8-12       8:39.0    8:39/M
     127    JOHN FITZPAATRICK                           14    14 M 13-17       8:44.0    8:44/M
     128    CHRIS MITCHELL          PRESTON  CT         45    20 M 40-49       9:01.0    9:01/M
     129    JAMIE GEBO              NORWICH  CT         34     7 F 30-39       9:12.0    9:12/M
     130    LORI ANDRZEICIK         JEWETT CITY  CT     39     8 F 30-39       9:14.0    9:14/M
     131    KELLI SWICK                                 43     5 F 40-49       9:16.0    9:16/M
     132    RAISELLE SWICK                              7      3 F  0- 7       9:16.0    9:16/M
     133    BABARA LITWIN           COLCHESTER  CT      39     9 F 30-39       9:32.0    9:32/M
     134    COLBURN GRAVES          NO. STONINGTON  CT  70     1 M 70-99       9:37.0    9:37/M
     135    CHARLENE JOHNSON        Gales Ferry  CT     33    10 F 30-39       9:41.0    9:41/M
     136    SEBASTIAN TONEWO        FRANKLIN  CT        11    22 M  8-12       9:42.0    9:42/M
     137    JOSEPH BALES                                9     23 M  8-12       9:46.0    9:46/M
     138    ROBERT MILLER           LEDYARD  CT         64     6 M 60-69       9:47.0    9:47/M
     139    CHRISTINE SACREY        PRESTON  CT         50     2 F 50-59       9:53.0    9:53/M
     140    NICOLE JOLLEY           BROOKLYN  CT        26     6 F 18-29       9:55.0    9:55/M
     141    PAUL LAPIDES                                40    21 M 40-49      10:02.0   10:02/M
     142    ANNELIESE LAPIDES                           6      4 F  0- 7      10:03.0   10:03/M
     143    HANNAH SPICER           PRESTON  CT          9    14 F  8-12      10:15.0   10:15/M
     144    SHIRLEY LAN             EAST LYME  CT       58     3 F 50-59      10:15.0   10:15/M
     145    JACKIE OWEN             EAST LYME  CT       42     6 F 40-49      10:19.0   10:19/M
     146    SUSAN GORDON            CHARLESTOWN  RI     48     7 F 40-49      10:22.0   10:22/M
     147    SARAH BURDICK                               8     15 F  8-12      10:45.0   10:45/M
     148    MARVIN JONES            PRESTON  CT         51     8 M 50-59      11:20.0   11:20/M
     149    JOEY KOTFER             MYSTIC  CT           9    24 M  8-12      11:20.0   11:20/M
     150    CATRINA NOWAKOWSKI      MYSTIC  CT           9    16 F  8-12      11:22.0   11:22/M
     151    BETHANY MITCHELL        PRESTON  CT         14     5 F 13-17      11:25.0   11:25/M
     152    KENNETH BINGELL         JEWETT CITY  CT     70     2 M 70-99      11:26.0   11:26/M
     153    KRISTEN MUENCH          WATERFORD  CT       34    11 F 30-39      11:27.0   11:27/M
     154    SU LING HWANG                               53     4 F 50-59      11:32.0   11:32/M
     155    TERRIE SMITH            NORWICH  CT         50     5 F 50-59      11:40.0   11:40/M
     156    AMELIA LUSK                                 11    17 F  8-12      11:53.0   11:53/M
     157    STANLEY NOWAKOWSKI      MYSTIC  CT          11    25 M  8-12      11:54.0   11:54/M
     158    CATHERINE JONES         PRESTON  CT         49     8 F 40-49      11:58.0   11:58/M
     159    HAILEY DODGE            LISBON  CT           7     5 F  0- 7      11:59.0   11:59/M
     160    GLORIA KOSTEK           PRESTON  CT         55     6 F 50-59      11:59.0   11:59/M
     161    LAURIE LAMB             NO. STONINGTON  CT  51     7 F 50-59      12:36.0   12:36/M
     162    MADELINE KOTFER         MYSTIC  CT           8    18 F  8-12      12:39.0   12:39/M
     163    DAN DZIOBA              Ledyard  CT         63     7 M 60-69      13:10.0   13:10/M
     164    ISABELLA NOWAKOWSKI     MYSTIC  CT           7     6 F  0- 7      13:40.0   13:40/M
     165    LAURIE KOTFER           MYSTIC  CT          38    12 F 30-39      13:41.0   13:41/M
     166    BRYAN LETOILE                               7      1 M  0- 7      13:56.0   13:56/M
     167    TIM LAFLEUR                                 11    26 M  8-12      13:56.0   13:56/M
     168    MIKE LAFLUER                                43    22 M 40-49      14:07.0   14:07/M
     169    DONNA MILLER            LEDYARD  CT         61     2 F 60-69      14:14.0   14:14/M
     170    MARISA MITCHELL         PRESTON  CT         11    19 F  8-12      14:35.0   14:35/M
     171    DANIELLE MORN                               14     6 F 13-17      14:44.0   14:44/M
     172    MARY FOURNIER,JR.       SALEM  CT           27     7 F 18-29      14:47.0   14:47/M
     173    CAROL WALSH             GROTON  CT          28     8 F 18-29      14:49.0   14:49/M
     174    ROBIN HARRIS            TAFTVILLE  CT       26     9 F 18-29      14:50.0   14:50/M
     175    OWEN NEISTAT            TAFTVILLE  CT        6     2 M  0- 7      14:51.0   14:51/M
     176    PHILLIP LUDLOW          PRESTON  CT         57     9 M 50-59      15:00.0   15:00/M
     177    DIGBY LUDLOW            PRESTON  CT          2     3 M  0- 7      15:00.0   15:00/M
     178    WESS LUDLOW             PRESTON  CT         33    15 M 30-39      15:01.0   15:01/M
     179    JOHN MARTIN                                 85     3 M 70-99      15:22.0   15:22/M
     180    LYNN WISNIEWSKI                             57     8 F 50-59      15:24.0   15:24/M
     181    ANNA BROWNE             PRESTON  CT         89     1 F 70-99      15:33.0   15:33/M
     182    LAURENCE BROWNE         PRESTON  CT         65     8 M 60-69      15:33.0   15:33/M
     183    PAMELA BARILE                               24    10 F 18-29      16:24.0   16:24/M
     184    GAIL RIGNEY                                 48     9 F 40-49      16:43.0   16:43/M
     185    JACKIE SHELDON                              51     9 F 50-59      16:44.0   16:44/M
     186    GEORGIA TAKAKA                              58    10 F 50-59      16:44.0   16:44/M
     187    ELAINE DZIOBA           Ledyard  CT         61     3 F 60-69      17:22.0   17:22/M
     188    CLIFF MARKS                                 53    10 M 50-59      19:42.0   19:42/M
     189    ELLEN BROWNE            PRESTON  CT         67     4 F 60-69      19:43.0   19:43/M
     190    ROBERT REUTER           CHARLESTOWN  RI     63     9 M 60-69      26:03.0   26:03/M
     191    RYAN LAFLEUR                                8     27 M  8-12      27:47.0   27:47/M
     192    VAL LAFLEUR                                 41    10 F 40-49      27:48.0   27:48/M
     193    EDWARD SWEENEY          WATERFORD  CT       86     4 M 70-99      27:51.0   27:51/M

Results By SNERRO, LLC


Men: 0- 7 8-12 13-17 18-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0- 7 8-12 13-17 18-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Women 7 and under

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    VICTORIA HOLT                               7        73       6:58.0    6:58/M
       2    RAVEN DILLON            NEW LONDON  CT       7      107       7:55.0    7:55/M
       3    RAISELLE SWICK                              7       132       9:16.0    9:16/M
       4    ANNELIESE LAPIDES                           6       142      10:03.0   10:03/M
       5    HAILEY DODGE            LISBON  CT           7      159      11:59.0   11:59/M
       6    ISABELLA NOWAKOWSKI     MYSTIC  CT           7      164      13:40.0   13:40/M
Top

Women 8 to 12

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    JACLYN TULES            PLAINFIELD  CT      11       67       6:43.0    6:43/M
       2    ALEXA PAPARELLI         PRESTON  CT         11       69       6:47.0    6:47/M
       3    KATIE HOLDRIDGE         PRESTON  CT         10       70       6:53.0    6:53/M
       4    STEPHANIE HERBERT       PRESTON  CT         12       71       6:54.0    6:54/M
       5    NATALYO ZUROWSKI                            12       82       7:19.0    7:19/M
       6    SKYLAR BAREFORD         STONINGTON  CT      12       83       7:19.0    7:19/M
       7    ERIN SCHAEFFER          N. FRANKLIN  CT      8       87       7:32.0    7:32/M
       8    KENDALL KOBELSKI        PRESTON  CT         11       90       7:34.0    7:34/M
       9    TAYLOR JOHNSON          Gales Ferry  CT     10       96       7:42.0    7:42/M
      10    AHN SWEENEY             Niantic  CT         11      105       7:54.0    7:54/M
      11    MADELINE PILATE         New London  CT      10      108       7:55.0    7:55/M
      12    MAGGIE O'CONNOR         Preston  CT         10      115       8:04.0    8:04/M
      13    ELLEN POPINCFHALK                           8       118       8:07.0    8:07/M
      14    HANNAH SPICER           PRESTON  CT          9      143      10:15.0   10:15/M
      15    SARAH BURDICK                               8       147      10:45.0   10:45/M
      16    CATRINA NOWAKOWSKI      MYSTIC  CT           9      150      11:22.0   11:22/M
      17    AMELIA LUSK                                 11      156      11:53.0   11:53/M
      18    MADELINE KOTFER         MYSTIC  CT           8      162      12:39.0   12:39/M
      19    MARISA MITCHELL         PRESTON  CT         11      170      14:35.0   14:35/M
Top

Women 13 to 17

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    SARAH FRITZ             Ledyard  CT         15       39       6:02.0    6:02/M
       2    KRYSTYNA CHESTER                            15       44       6:08.0    6:08/M
       3    KATELYN MORRELL         MYSTIC  CT          13       51       6:14.0    6:14/M
       4    ANDRAYA PULASKI         NORWICH  CT         15       76       7:07.0    7:07/M
       5    BETHANY MITCHELL        PRESTON  CT         14      151      11:25.0   11:25/M
       6    DANIELLE MORN                               14      171      14:44.0   14:44/M
Top

Women 18 to 29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    MERIDITH FILTEAU        Danielson  CT       26       36       5:57.0    5:57/M
       2    AMY BUCKLEY             PRESTON  CT         29       86       7:31.0    7:31/M
       3    LIZ TEFT                Norwich  CT         29       92       7:35.0    7:35/M
       4    JESSICA TAYLOR          DANIELSON  CT       25       99       7:44.0    7:44/M
       5    ANGELA ORUM             GRISWOLD  CT        19      112       8:02.0    8:02/M
       6    NICOLE JOLLEY           BROOKLYN  CT        26      140       9:55.0    9:55/M
       7    MARY FOURNIER,JR.       SALEM  CT           27      172      14:47.0   14:47/M
       8    CAROL WALSH             GROTON  CT          28      173      14:49.0   14:49/M
       9    ROBIN HARRIS            TAFTVILLE  CT       26      174      14:50.0   14:50/M
      10    PAMELA BARILE                               24      183      16:24.0   16:24/M
Top

Women 30 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    LAURIE SCHAEFFER                            38       29       5:44.0    5:44/M
       2    NANCY DAVIS             GRISWOLD  CT        36       48       6:11.0    6:11/M
       3    CLAIRE TONEWO           FRANKLIN  CT        34       54       6:18.0    6:18/M
       4    AUDRA HYEK              Uncasville  CT      36       81       7:18.0    7:18/M
       5    TRACEY BOYDEN           N. FRANKLIN  CT     36       88       7:32.0    7:32/M
       6    DEBRA MORAN                                 35       95       7:40.0    7:40/M
       7    JAMIE GEBO              NORWICH  CT         34      129       9:12.0    9:12/M
       8    LORI ANDRZEICIK         JEWETT CITY  CT     39      130       9:14.0    9:14/M
       9    BABARA LITWIN           COLCHESTER  CT      39      133       9:32.0    9:32/M
      10    CHARLENE JOHNSON        Gales Ferry  CT     33      135       9:41.0    9:41/M
      11    KRISTEN MUENCH          WATERFORD  CT       34      153      11:27.0   11:27/M
      12    LAURIE KOTFER           MYSTIC  CT          38      165      13:41.0   13:41/M
Top

Women 40 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    KATHLEEN STEAMER        EAST LYME  CT       44       78       7:15.0    7:15/M
       2    NORMA VIVAR-ORUM        GRISWOLD  CT        41       84       7:26.0    7:26/M
       3    MARYJANE RUFFO                              46       89       7:34.0    7:34/M
       4    KATHY SMOLENSKI         Colchester  CT      47       93       7:35.0    7:35/M
       5    KELLI SWICK                                 43      131       9:16.0    9:16/M
       6    JACKIE OWEN             EAST LYME  CT       42      145      10:19.0   10:19/M
       7    SUSAN GORDON            CHARLESTOWN  RI     48      146      10:22.0   10:22/M
       8    CATHERINE JONES         PRESTON  CT         49      158      11:58.0   11:58/M
       9    GAIL RIGNEY                                 48      184      16:43.0   16:43/M
      10    VAL LAFLEUR                                 41      192      27:48.0   27:48/M
Top

Women 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    LESLIE JOLLEY           BROOKLYN  CT        50      104       7:50.0    7:50/M
       2    CHRISTINE SACREY        PRESTON  CT         50      139       9:53.0    9:53/M
       3    SHIRLEY LAN             EAST LYME  CT       58      144      10:15.0   10:15/M
       4    SU LING HWANG                               53      154      11:32.0   11:32/M
       5    TERRIE SMITH            NORWICH  CT         50      155      11:40.0   11:40/M
       6    GLORIA KOSTEK           PRESTON  CT         55      160      11:59.0   11:59/M
       7    LAURIE LAMB             NO. STONINGTON  CT  51      161      12:36.0   12:36/M
       8    LYNN WISNIEWSKI                             57      180      15:24.0   15:24/M
       9    JACKIE SHELDON                              51      185      16:44.0   16:44/M
      10    GEORGIA TAKAKA                              58      186      16:44.0   16:44/M
Top

Women 60 to 69

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    JUDY MCGRATH            COLCHESTER  CT      62      122       8:25.0    8:25/M
       2    DONNA MILLER            LEDYARD  CT         61      169      14:14.0   14:14/M
       3    ELAINE DZIOBA           Ledyard  CT         61      187      17:22.0   17:22/M
       4    ELLEN BROWNE            PRESTON  CT         67      189      19:43.0   19:43/M
Top

Women 70 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    ANNA BROWNE             PRESTON  CT         89      181      15:33.0   15:33/M
Top

Men 0 to 7

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    BRYAN LETOILE                               7       166      13:56.0   13:56/M
       2    OWEN NEISTAT            TAFTVILLE  CT        6      175      14:51.0   14:51/M
       3    DIGBY LUDLOW            PRESTON  CT          2      177      15:00.0   15:00/M
Top

Men 8 to 12

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    JEREMY PARO                                 10       27       5:37.0    5:37/M
       2    KYLE ROUILLARD                              12       46       6:08.0    6:08/M
       3    AARON DILLON            NEW LONDON  CT      11       52       6:16.0    6:16/M
       4    EMMETT SCHAEFFER        N. FRANKLIN  CT     10       59       6:26.0    6:26/M
       5    JOHN HARRIS             LEDYARD  CT         10       63       6:37.0    6:37/M
       6    STEPHEN PIOTRKAWSKI                         10       75       7:01.0    7:01/M
       7    KEVIN LITWIN            COLCHESTER  CT      12       79       7:16.0    7:16/M
       8    JOHN HOLT                                   11       80       7:18.0    7:18/M
       9    LORENZO MORALES         PRESTON  CT         11       85       7:28.0    7:28/M
      10    TYLER ROUILLQRD                             10       97       7:42.0    7:42/M
      11    MITCHELL PARO                               10       98       7:43.0    7:43/M
      12    JOHN HADCOCK,JR         EAST LYME  CT       12      100       7:48.0    7:48/M
      13    C.J. SPELLMAN           ROCKY HILL  CT       9      102       7:49.0    7:49/M
      14    PATRICK DOOLEY          COLCHESTER  CT      11      110       7:57.0    7:57/M
      15    PATRICK POWERS          ANDOVER  CT          8      111       7:59.0    7:59/M
      16    PRESTON SPICER          PRESTON  CT          9      116       8:05.0    8:05/M
      17    LOGAN KERNEY                                12      117       8:05.0    8:05/M
      18    JOEY PAPERELLI          PRESTON  CT          9      119       8:08.0    8:08/M
      19    JUSTIN LITWIN           COLCHESTER  CT      11      120       8:10.0    8:10/M
      20    CAILE JOHNSON           Gales Ferry  CT      8      123       8:27.0    8:27/M
      21    ETHAN ANDSTROM          PLAINFIELD  CT      11      126       8:39.0    8:39/M
      22    SEBASTIAN TONEWO        FRANKLIN  CT        11      136       9:42.0    9:42/M
      23    JOSEPH BALES                                9       137       9:46.0    9:46/M
      24    JOEY KOTFER             MYSTIC  CT           9      149      11:20.0   11:20/M
      25    STANLEY NOWAKOWSKI      MYSTIC  CT          11      157      11:54.0   11:54/M
      26    TIM LAFLEUR                                 11      167      13:56.0   13:56/M
      27    RYAN LAFLEUR                                8       191      27:47.0   27:47/M
Top

Men 13 to 17

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    ETHAN HARRIS            LEDYARD  CT         15        7       5:06.0    5:06/M
       2    ERIK CHESTER                                14        8       5:09.0    5:09/M
       3    KEVIN MARTIN            Preston  CT         16       12       5:15.0    5:15/M
       4    DANIEL HOLT                                 15       14       5:16.0    5:16/M
       5    ANDREW ORUM             GRISWOLD  CT        14       20       5:22.0    5:22/M
       6    RYAN POWERS             ANDOVER  CT         16       38       6:00.0    6:00/M
       7    MATTHEW GUFFEY                              15       43       6:07.0    6:07/M
       8    ZACHARY ECKARD          CANTERBURY  CT      14       47       6:09.0    6:09/M
       9    DAN SPICER              PRESTON  CT         17       56       6:21.0    6:21/M
      10    JOSHUA REMONDI          OAKDALE  CT         16       57       6:23.0    6:23/M
      11    MICHAEL REMONDI         OAKDALE  CT         14       58       6:25.0    6:25/M
      12    VICTOR HWANY                                15      121       8:21.0    8:21/M
      13    VINNY GREEN                                 13      125       8:32.0    8:32/M
      14    JOHN FITZPAATRICK                           14      127       8:44.0    8:44/M
Top

Men 18 to 29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    CHRIS MCORMACK                              21        1       4:33.0    4:33/M
       2    BILLY PRESTON                               20        2       4:39.0    4:39/M
       3    BRENDAN CASHMAN                             26        4       4:40.0    4:40/M
       4    JEFFREY WADECKI         LEDYARD  CT         20        5       4:53.0    4:53/M
       5    CHRIS JOLLEY            BROOKLYN  CT        24       11       5:14.0    5:14/M
       6    CHARLIE OLBRIAS         Willimantic  CT     27       16       5:17.0    5:17/M
       7    ARTHUR MUENCH                               18       26       5:36.0    5:36/M
       8    THOMAS JOLLEY                               28       41       6:05.0    6:05/M
       9    MARK SICUSO                                 23       49       6:12.0    6:12/M
      10    MICHAEL DZIAVIT                             25       62       6:35.0    6:35/M
      11    DENNIS MUENCH           WATERFORD  CT       29       72       6:55.0    6:55/M
Top

Men 30 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    TODD BENNETT            UNCASVILLE  CT      33        3       4:40.0    4:40/M
       2    KEITH PELLERIN          BROOKLYN  CT        39        9       5:10.0    5:10/M
       3    EDDIE ECKARD            CANTERBURY  CT      39       17       5:19.0    5:19/M
       4    JOHN DOOLEY             COLCHESTER  CT      39       18       5:20.0    5:20/M
       5    LESZEK WOJCIECHOWSKI    GALES FERRY  CT     39       24       5:32.0    5:32/M
       6    JOHN SCHAEFFER          Oakdale  CT         37       30       5:46.0    5:46/M
       7    KRIS KIMBRO             NORWICH  CT         33       35       5:51.0    5:51/M
       8    MARK CHARTIER           COLCHESTER  CT      34       37       5:59.0    5:59/M
       9    JEFF ROUILLARD                              35       53       6:17.0    6:17/M
      10    STEPHEN MOSKALUK        NORTH STONINGTON  C 30       60       6:27.0    6:27/M
      11    DUANE ARNDT             JEWETT CITY  CT     39       64       6:42.0    6:42/M
      12    CHRISTIAN JOSEPH        STORRS  CT          37       74       6:59.0    6:59/M
      13    HARVEY GUFFEY                               39      113       8:03.0    8:03/M
      14    KEITH WUCIK                                 35      114       8:03.0    8:03/M
      15    WESS LUDLOW             PRESTON  CT         33      178      15:01.0   15:01/M
Top

Men 40 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    DAN DILLON                                  47        6       4:57.0    4:57/M
       2    GLENN COSTELLO          NORWICH  CT         44       15       5:16.0    5:16/M
       3    KEVIN GALLERANI         UNCASVILLE  CT      49       19       5:21.0    5:21/M
       4    MICHAEL FRITZ                               47       21       5:23.0    5:23/M
       5    GARY DEAL               OAKDALE  CT         46       22       5:28.0    5:28/M
       6    MARK RUFFO              Griswold  CT        45       25       5:33.0    5:33/M
       7    DANIEL SANTOS           DANIELSON  CT       44       28       5:38.0    5:38/M
       8    BARRY STEAMER           EAST LYME  CT       49       32       5:47.0    5:47/M
       9    PAUL ANDRUSKIEWICZ      Preston  CT         45       34       5:50.0    5:50/M
      10    CHRIS GRAHAM            GALES FERRY  CT     46       40       6:03.0    6:03/M
      11    RICK URBAN,             WINDHAM  CT         49       42       6:05.0    6:05/M
      12    CHUCK MARTIN            Preston  CT         49       55       6:20.0    6:20/M
      13    BRIAN ANDSTROM          PLAINFIELD  CT      48       61       6:31.0    6:31/M
      14    GREG PILATO             New London  CT      41       65       6:42.0    6:42/M
      15    MIKE TULES                                  44       68       6:43.0    6:43/M
      16    JOHN HADCOCK,SR         EAST LYME  CT       45      101       7:48.0    7:48/M
      17    CHARLIE SPELLMAN        ROCKY HILL  CT      41      103       7:49.0    7:49/M
      18    TOM OWEN                EAST LYME  CT       42      109       7:56.0    7:56/M
      19    CHAWN JOHNSON           Gales Ferry  CT     40      124       8:28.0    8:28/M
      20    CHRIS MITCHELL          PRESTON  CT         45      128       9:01.0    9:01/M
      21    PAUL LAPIDES                                40      141      10:02.0   10:02/M
      22    MIKE LAFLUER                                43      168      14:07.0   14:07/M
Top

Men 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    WAYNE JOLLEY            BROOKLYN  CT        53       10       5:12.0    5:12/M
       2    DENNIS CROWE            Waterford  CT       55       13       5:15.0    5:15/M
       3    TIM SMITH               NORWICH  CT         56       23       5:31.0    5:31/M
       4    MARK POWERS             ANDOVER  CT         50       33       5:47.0    5:47/M
       5    GERRY CHESTER                               52       45       6:08.0    6:08/M
       6    RICHARD ZBROZEK         BERLIN  CT          57       91       7:34.0    7:34/M
       7    BRUCE GRISAFE           SALEM  CT           50      106       7:54.0    7:54/M
       8    MARVIN JONES            PRESTON  CT         51      148      11:20.0   11:20/M
       9    PHILLIP LUDLOW          PRESTON  CT         57      176      15:00.0   15:00/M
      10    CLIFF MARKS                                 53      188      19:42.0   19:42/M
Top

Men 60 to 69

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    LANCE MAGNUSON          LEBANON  CT         60       31       5:46.0    5:46/M
       2    TED PHILLIPS            NIANTIC  CT         63       50       6:12.0    6:12/M
       3    RON DOMBROWSKI          Norwich  CT         61       66       6:43.0    6:43/M
       4    DENNIS ZAJEHOWSKI       GRISWOLD  CT        60       77       7:09.0    7:09/M
       5    RON GALE                                    68       94       7:38.0    7:38/M
       6    ROBERT MILLER           LEDYARD  CT         64      138       9:47.0    9:47/M
       7    DAN DZIOBA              Ledyard  CT         63      163      13:10.0   13:10/M
       8    LAURENCE BROWNE         PRESTON  CT         65      182      15:33.0   15:33/M
       9    ROBERT REUTER           CHARLESTOWN  RI     63      190      26:03.0   26:03/M
Top

Men 70 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    COLBURN GRAVES          NO. STONINGTON  CT  70      134       9:37.0    9:37/M
       2    KENNETH BINGELL         JEWETT CITY  CT     70      152      11:26.0   11:26/M
       3    JOHN MARTIN                                 85      179      15:22.0   15:22/M
       4    EDWARD SWEENEY          WATERFORD  CT       86      193      27:51.0   27:51/M

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com