HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Boys & Girls Club of Ridgefield
Turkey Trot
Ridgefield, CT - 5K

November 25, 2004

OVERALL WINNERS

John Welsh, Tullahoma, TN - 16:08
Teren Block, Ridgefield, CT - 18:48

Timing & Results by:
thughes@rbgclub.com


 Overal   Name                       City         Bib No Age   Age Group          Time     Pac
     1   John Welsh             Tullahoma  TN       781  23      1M 19-39        15:07.4   3:0
     2   Joseph Lemay           Danbury  CT         951  37      2M 19-39        15:40.7   3:0
     3   Joseph Mohn            Danbury  CT         792  20      3M 19-39        15:53.8   3:1
     4   Kristopher Kurjiaka    Danbury  CT         825  24      4M 19-39        15:57.0   3:1
     5   Peter Brady            New York  NY        709  32      5M 19-39        16:26.1   3:1
     6   Mark DePalma           Southbury  CT       734  36      6M 19-39        16:38.7   3:2
     7   Nick Fraticelli        Danbury  CT         794  21      7M 19-39        16:50.9   3:2
     8   James King             Danbury  CT         459  20      8M 19-39        16:55.7   3:2
     9   Alexander Whalen       South Salem  NY     568  18      1M 16-18        17:00.3   3:2
    10   Eric Koestner          Sandy Hook  CT      795  20      9M 19-39        17:07.0   3:2
    11   Marty Gennusa          Ridgefield  CT      591  17      2M 16-18        17:10.3   3:2
    12   A.J. Roy               Bethel  CT          460  19     10M 19-39        17:19.5   3:2
    13   Tommy Delaney          Waccabue  NY        882  17      3M 16-18        17:25.5   3:2
    14   Doug Scarth            Redding  CT         914  46      1M 40-49        17:29.2   3:3
    15   Dan Delaney            Patterson  NY       811  50      1M 50-59        17:56.4   3:3
    16   Tad Knier              New York  NY        746  21     11M 19-39        17:57.9   3:3
    17   Tim O'Connell          Ridgefield  CT      590  42      2M 40-49        18:10.8   3:3
    18   Joe Brady              New York  NY        708  34     12M 19-39        18:17.0   3:3
    19   Wes Byerly             Ridgefield  CT      915  52      2M 50-59        18:18.4   3:4
    20   PJ Telep               Waitsfield  VT      912  33     13M 19-39        18:21.6   3:4
    21   Paul Schmidt           Ridgefield  CT      896  47      3M 40-49        18:46.0   3:4
    22   Teren Block            Ridgefield  CT      655  39      1F 19-39        18:47.5   3:4
    23   Cameron Tepfer         Ridgefield  CT      788  16      4M 16-18        18:49.9   3:4
    24   Jan Schole             Ridgefield  CT      571  37     14M 19-39        18:52.6   3:4
    25   Philippa Wellburn      Ridgefield  CT      866  41      1F 40-49        18:54.7   3:4
    26   Mike Bailey            Wilmington  DE      621  39     15M 19-39        18:55.3   3:4
    27   Geoff Treat            Ridgefield  CT      573  15      1M 13-15        18:56.1   3:4
    28   Tommy Weeks            Ridgefield  CT      611  14      2M 13-15        19:01.5   3:4
    29   Maximino Veiga         Danbury  CT         853  38     16M 19-39        19:12.3   3:5
    30   Jim McElroy            Ridgefield  CT      667  34     17M 19-39        19:42.9   3:5
    31   Leslie Krichko         Ridgefield  CT      889  45      2F 40-49        19:44.2   3:5
    32   Jeff Burch             Ridgefield  CT      638  39     18M 19-39        19:47.6   3:5
    33   Willey Bell            Wilton  CT          786  48      4M 40-49        19:53.4   3:5
    34   David Wachtel          Chevy Chase  MD     765  42      5M 40-49        19:54.9   3:5
    35   Sean Escola            Ridgefield  CT      925  25     19M 19-39        19:55.6   3:5
    36   Anthony Allison        Ridgefield  CT      654  45      6M 40-49        19:58.9   4:0
    37   Jonathan Giel          Ridgefield  CT      635  16      5M 16-18        20:00.0   4:0
    38   Christine Tunick                           899  28      2F 19-39        20:03.8   4:0
    39   Tim Bossidy            Ridgefield  CT      885  16      6M 16-18        20:04.7   4:0
    40   Andrew Corsilia        Stamford  CT        728  33     20M 19-39        20:05.4   4:0
    41   Matt Oakes             Ridgefield  CT      858  14      3M 13-15        20:06.7   4:0
    42   Dana Jones             Ridgefield  CT      705  39     21M 19-39        20:08.0   4:0
    43   Jennifer Reid          Emmaus  PA          756  24      3F 19-39        20:11.5   4:0
    44   Winn Brown             New Fairfield  CT   823  49      7M 40-49        20:21.0   4:0
    45   Alex Blank             Ridgefield  CT      723  14      4M 13-15        20:38.8   4:0
    46   Kellen Quigley         Ridgefield  CT      849  16      7M 16-18        20:40.4   4:0
    47   Steve Mortinger        Ridgefield  CT      525  40      8M 40-49        20:42.7   4:0
    48   Ray Weitkamp           Southbury  CT       641  31     22M 19-39        20:46.4   4:0
    49   Michael Ignatowich     Ridgefield  CT      510  13      5M 13-15        20:50.4   4:10/K
    50   Tim Debany             Ridgefield  CT      546  42      9M 40-49        20:52.3   4:1
    51   Gerry Anderson         Wilton  CT          919  46     10M 40-49        20:53.4   4:1
    52   Joe Kearney            Newtown  CT         701  48     11M 40-49        20:54.1   4:1
    53   Kim Nolan              Redding  CT         943  55      3M 50-59        21:00.1   4:1
    54   Michael Sorrontino     Lindenhurst  NY     903  40     12M 40-49        21:01.3   4:1
    55   Matt Lipkin            New York  NY        872  36     23M 19-39        21:03.8   4:1
    56   Louis Caporale         Carmel  NY          717  28     24M 19-39        21:04.2   4:1
    57   Thomas Siegel          Ridgefield  CT      595  42     13M 40-49        21:09.9   4:1
    58   Matthew Baker          Ridgefield  CT      542  13      6M 13-15        21:11.7   4:1
    59   James Levy             Ridgefield  CT      471  40     14M 40-49        21:18.3   4:1
    60   Rob McGrath            Ridgefield  CT      695  46     15M 40-49        21:21.1   4:1
    61   Bryan Kloster          Annandale  VA       744  13      7M 13-15        21:25.8   4:1
    62   Paula Lovallo          Ridgefield  CT      466  43      3F 40-49        21:28.8   4:1
    63   Kelly Baker            Ridgefield  CT      541  12      1F 11-12        21:29.6   4:1
    64   Michael Donofrio       Montpelier  VT      643  35     25M 19-39        21:30.1   4:1
    65   Tommy Muzdunno         Danbury  CT         894  33     26M 19-39        21:30.6   4:1
    66   Katie Murdoch          Ridgefield  CT      918  16      1F 16-18        21:31.1   4:1
    67   Elizabeth Navarro      Ridgefield  CT      947  15      1F 13-15        21:31.4   4:1
    68   Leah Rosenfeld         Ridgefield  CT      855  16      2F 16-18        21:31.7   4:1
    69   Dave Cowin             Ridgefield  CT      837  19     27M 19-39        21:32.5   4:1
    70   Frank Rothwell         Ridgefield  CT      616  40     16M 40-49        21:36.8   4:1
    71   Vien Side              Ridgefield  CT      838  43     17M 40-49        21:40.5   4:2
    72   Nicholas Tunick                            898  28     28M 19-39        21:42.4   4:2
    73   Jessica Sandberg       Arlington  VA       490  23      4F 19-39        21:44.9   4:2
    74   Matt Galione           Ridgefield  CT      533  14      8M 13-15        21:47.3   4:2
    75   Claire Okrongly        Ridgefield  CT      676  13      2F 13-15        21:52.2   4:2
    76   Paul Murphy            Newtown  CT         647  54      4M 50-59        21:53.6   4:2
    77   Ralph McIntosh         Newtown  CT         846  53      5M 50-59        21:55.3   4:2
    78   Jan Arnold             Ridgefield  CT      661  40      4F 40-49        21:57.9   4:2
    79   Alex Carpenter         Redding  CT         870  14      9M 13-15        21:59.1   4:2
    80   Joyce Jottn            Ridgefield  CT      892  51      6M 50-59        22:04.6   4:2
    81   Tom Galione            Ridgefield  CT      532  44     18M 40-49        22:06.6   4:2
    82   Rick Wilson            Stamford  CT        766  37     29M 19-39        22:08.6   4:2
    83   Michael Carpenter      Redding  CT         871  48     19M 40-49        22:15.6   4:2
    84   Joe Trench             Ridgefield  CT      472  44     20M 40-49        22:16.3   4:2
    85   Monica Rychlik         Ridgefield  CT      464  43      5F 40-49        22:19.2   4:2
    86   Whit Knier             New York  NY        745  26     30M 19-39        22:19.9   4:2
    87   Drew Fisher            Mahopac Falls  NY   601  51      7M 50-59        22:20.4   4:2
    88   Gregg Deboben                              454  41     21M 40-49        22:20.9   4:2
    89   Stephan Klaschka       Danbury  CT         743  38     31M 19-39        22:28.9   4:3
    90   Tim Beckert            Ridgefield  CT      639  14     10M 13-15        22:30.9   4:3
    91   Caroline Davis         Ridgefield  CT      921  17      3F 16-18        22:34.9   4:3
    92   Emily Navarro          Ridgefield  CT      948  17      4F 16-18        22:40.8   4:3
    93   John Kinnaman          Ridgefield  CT      869  36     32M 19-39        22:41.4   4:3
    94   Catherine Stolar       Wilton  CT          851  16      5F 16-18        22:41.9   4:3
    95   Tim Leonard            Ridgefield  CT      748  36     33M 19-39        22:43.9   4:3
    96   Laurence Briody        Westport  CT        880  36     34M 19-39        22:45.3   4:3
    97   Ryan Shaver            Ridgefield  CT      876  14     11M 13-15        22:46.2   4:3
    98   Mollie Moriarty        Waitsfield  VT      913  28      5F 19-39        22:47.5   4:33/K
    99   John Davidson          Ridgefield  CT      767  45     22M 40-49        22:49.3   4:3
   100   Kevin Nolan            Silver Spring  MD   615  56      8M 50-59        22:51.5   4:3
   101   Karen Davidson         Ridgefield  CT      768  43      6F 40-49        22:52.7   4:3
   102   Emily Lindberg         Darien  CT          485  17      6F 16-18        22:54.1   4:3
   103   DJ Townsend            Ridgefield  CT      890  39     35M 19-39        22:55.9   4:3
   104   Melanie Murphy         Newtown  CT         645  20      6F 19-39        22:57.0   4:3
   105   Dan Arkins             Ridgefield  CT      926  46     23M 40-49        22:58.0   4:3
   106   Sarah Ashkinaze        Wilton  CT          824  41      7F 40-49        22:59.4   4:3
   107   Len Sedney             Ridgefield  CT      897  53      9M 50-59        23:02.7   4:3
   108   Tim Benedict           Ridgefield  CT      565  36     36M 19-39        23:04.3   4:3
   109   Fred Pazona            Punta Gorda  FL     802  55     10M 50-59        23:08.9   4:3
   110   Robert Schenck         Newtown  CT         612  13     12M 13-15        23:13.4   4:3
   111   Simon O'Regan          Ridgefield  CT      474  41     24M 40-49        23:13.8   4:3
   112   Ben O'Regan            Ridgefield  CT      475  10      1M  0-10        23:14.2   4:3
   113   Michael Casale         Brookfield  CT      917  51     11M 50-59        23:14.7   4:3
   114   Colleen Weitkamp       Southbury  CT       642  30      7F 19-39        23:15.1   4:3
   115   Joe Pasture            Ridgefield  CT      891  38     37M 19-39        23:16.7   4:3
   116   Howard Citron          South Salem  NY     772  45     25M 40-49        23:18.4   4:4
   117   Lindsay Benicewicz     Danbury  CT         793  21      8F 19-39        23:19.5   4:4
   118   Tom Weeks              Ridgefield  CT      609  47     26M 40-49        23:23.8   4:4
   119   Michael Berardino      Katonah  NY         572  52     12M 50-59        23:24.9   4:4
   120   Chris Dighton          Ridgefield  CT      877  46     27M 40-49        23:27.4   4:4
   121   Walt Williams          Ridgefield  CT      632  41     28M 40-49        23:28.5   4:4
   122   Chris Brown            New Fairfield  CT   822  11      1M 11-12        23:34.3   4:4
   123   Tony Rummans           Ridgefield  CT      555  48     29M 40-49        23:35.3   4:4
   124   John Ferreira          Ridgefield  CT      582  47     30M 40-49        23:36.2   4:4
   125   Andrea Fortino         Katonah  NY         640  32      9F 19-39        23:37.6   4:4
   126   Rich Caiola            Katonah  NY         916  45     31M 40-49        23:41.2   4:4
   127   Lindsey Hardee         Tampa  FL           739  25     10F 19-39        23:41.9   4:4
   128   Rich Zyvich            Bethel  CT          883  50     13M 50-59        23:44.7   4:4
   129   Michael Dono           Brookfield  CT      783  53     14M 50-59        23:45.5   4:4
   130   Isabella Corso         Ridgefield  CT      928  11      2F 11-12        23:46.7   4:4
   131   Jim Ninivaggi          Ridgefield  CT      711  41     32M 40-49        23:53.5   4:4
   132   Kristen Hoban          Ridgefield  CT      681  37     11F 19-39        23:54.8   4:4
   133   Brenna Doherty         Leesburg  VA        680  6       1F  0-10        23:57.1   4:4
   134   Sean Doherty           Leesburg  VA        679  8       2M  0-10        24:01.9   4:4
   135   Doug Potenza           New York  NY        927  31     38M 19-39        24:02.7   4:4
   136   R.J. Lucas             New Milford  CT     587  31     39M 19-39        24:05.4   4:4
   137   Justin Tufariello      Ridgefield  CT      803  14     13M 13-15        24:08.0   4:5
   138   Rich Harrison          Ridgefield  CT      740  35     40M 19-39        24:09.4   4:5
   139   David Ennis            South Salem  NY     841  47     33M 40-49        24:15.1   4:5
   140   Phillip Ennis          Bedford  NY         840  44     34M 40-49        24:15.5   4:5
   141   Holly Robinson         Ridgefield  CT      503  33     12F 19-39        24:16.5   4:5
   142   Daniel Sorrentino      Sandy Hook  CT      608  36     41M 19-39        24:18.5   4:5
   143   Conrad Scheurkogel     Wilton  CT          830  39     42M 19-39        24:20.2   4:5
   144   Christine Smith        Scarborough  ME     620  38     13F 19-39        24:21.3   4:5
   145   Adam Crossett          Ridgefield  CT      483  18      8M 16-18        24:21.9   4:5
   146   Donald Rowley          Wilton  CT          904  52     15M 50-59        24:24.3   4:5
   147   Paul Kuehner           Ridgefield  CT      810  39     43M 19-39        24:25.4   4:53/K
   148   Faustino Cortina       New Canaan  CT      854  38     44M 19-39        24:29.0   4:5
   149   Jason Matthews         Ridgefield  CT      562  31     45M 19-39        24:29.7   4:5
   150   Joe Poulos             Brookfield  CT      754  35     46M 19-39        24:31.1   4:5
   151   Jack Heller            Ridgefield  CT      664  11      2M 11-12        24:34.1   4:5
   152   Josh Miller            Ridgefield  CT      950  16      9M 16-18        24:37.2   4:5
   153   C.J. Donahue           Ridgefield  CT      558  11      3M 11-12        24:39.4   4:5
   154   Chris Doherty          Leesburg  VA        678  38     47M 19-39        24:41.1   4:5
   155   Molly Weeks            Ridgefield  CT      610  9       2F  0-10        24:45.1   4:5
   156   Terry Rychlik          Ridgefield  CT      465  37     48M 19-39        24:45.7   4:5
   157   Matt Lechner           Ridgefield  CT      949  16     10M 16-18        24:46.4   4:5
   158   Nick Lechner           Ridgefield  CT      946  19     49M 19-39        24:46.7   4:5
   159   Paul Sclafani          Sandy Hook  CT      685  36     50M 19-39        24:47.1   4:5
   160   Genevieve Leslie       Thibodax  LA        658  14      3F 13-15        24:48.4   4:5
   161   Brad Delandri          Katonah  NY         570  50     16M 50-59        24:50.1   4:5
   162   William Carpenter      Norwalk  CT         496  37     51M 19-39        24:52.8   4:5
   163   Jake Aaron             Katonah  NY         954  15     14M 13-15        24:55.6   4:5
   164   Tim McKeon             Ridgefield  CT      895  47     35M 40-49        24:56.3   4:5
   165   Paul Sr. Bossidy       Ridgefield  CT      527  44     36M 40-49        24:59.0   5:0
   166   Kelly Conte            Sandy Hook  CT      859  41      8F 40-49        25:03.3   5:0
   167   Jeff Hojlo             Southborough  MA    741  33     52M 19-39        25:04.0   5:0
   168   Rich Lechner                               942  43     37M 40-49        25:04.8   5:0
   169   Brian Carey            Danbury  CT         724  32     53M 19-39        25:06.3   5:0
   170   Patrick Culliton       Guilford  CT        548  17     11M 16-18        25:07.9   5:0
   171   Ted Ruddock            Ridgefield  CT      554  46     38M 40-49        25:09.7   5:0
   172   Melissa Kellcher       Ridgefield  CT      606  32     14F 19-39        25:10.7   5:0
   173   Dawn Bell              Ridgefield  CT      476  36     15F 19-39        25:12.5   5:0
   174   Michelle  Cotter       Arlington  VA       631  28     16F 19-39        25:13.4   5:0
   175   Robert Frulla          Ridgefield  CT      963  45     39M 40-49        25:16.9   5:0
   176   Katrina Costello       North Salem  NY     653  41      9F 40-49        25:18.1   5:0
   177   Lesley Cotten          Ridgefield  CT      704  43     10F 40-49        25:19.9   5:0
   178   Christopher Couri      Ridgefield  CT      730  28     54M 19-39        25:20.5   5:0
   179   Liz Lernihan           Ridgefield  CT      886  47     11F 40-49        25:22.0   5:0
   180   Jaime Javier           New Rochelle  NY    494  66      1M 60-69        25:29.4   5:0
   181   Alex Fossi             Ridgefield  CT      812  12      4M 11-12        25:33.5   5:0
   182   Frank Scavetta         Stamford  CT        758  37     55M 19-39        25:34.6   5:0
   183   Dan Fisher             New Milford  CT     585  30     56M 19-39        25:35.7   5:0
   184   Brenda Culliton        Guilford  CT        547  15      4F 13-15        25:38.3   5:0
   185   Paul Shafer            Bethel  CT          782  48     40M 40-49        25:41.4   5:0
   186   Richard Knier          Wilmeite  IL        505  53     17M 50-59        25:42.4   5:0
   187   Elizabeth McPike Ray                       523  27     17F 19-39        25:43.2   5:0
   188   Bill Stonebredge       Ridgefield  CT      878  44     41M 40-49        25:48.8   5:1
   189   Bill Donahue           Ridgefield  CT      557  45     42M 40-49        25:51.7   5:1
   190   David Gropper                              935  44     43M 40-49        25:52.2   5:1
   191   Jordan Conley          Ridgefield  CT      774  27     57M 19-39        25:52.7   5:1
   192   Michelle Lenihan       Cambridge  MA       905  29     18F 19-39        25:53.3   5:1
   193   Bonnie Palumbo         Brookfield  CT      715  27     19F 19-39        25:54.2   5:1
   194   Larry LaPorta          Ridgefield  CT      923  41     44M 40-49        25:57.0   5:1
   195   Lynne Sutton           Ridgefield  CT      538  44     12F 40-49        26:00.0   5:1
   196   Vanessa Rosa           Carmel  NY          718  29     20F 19-39        26:01.3   5:12/K
   197   David Kelly            Royal Oak  MI       780  35     58M 19-39        26:02.8   5:1
   198   Chris Esemplore        Ridgefield  CT      922  39     59M 19-39        26:04.2   5:1
   199   Jim Jacobsen           Wilton  CT          535  43     45M 40-49        26:11.4   5:1
   200   Megan Couri            Ridgefield  CT      731  28     21F 19-39        26:12.2   5:1
   201   George Corsilia        Stamford  CT        727  63      2M 60-69        26:13.2   5:1
   202   Deborah Mckeown        Ridgefield  CT      932  41     13F 40-49        26:14.3   5:1
   203   Ruth Littman           Goldens Bridge      501  40     14F 40-49        26:15.8   5:1
   204   Chris Scatterday       Stamford  CT        604  27     60M 19-39        26:18.7   5:1
   205   Lizzie Wilson          Ridgefield  CT      776  20     22F 19-39        26:19.3   5:1
   206   Molly Wilson           Ridgefield  CT      452  21     23F 19-39        26:20.0   5:1
   207   Carmen Aiezza          Ridgefield  CT      700  48     46M 40-49        26:21.6   5:1
   208   Andrew Carlson         Ridgefield  CT      857  11      5M 11-12        26:26.6   5:1
   209   Kate Makenzie          Newtown  CT         670  25     24F 19-39        26:28.5   5:1
   210   Cindy Tamburri         Weston  CT          785  31     25F 19-39        26:29.5   5:1
   211   Tom Bradbury           Ridgefield  CT      957  57     18M 50-59        26:30.1   5:1
   212   Chris Zimmer           Mahopac  NY         564  39     61M 19-39        26:30.5   5:1
   213   Jeff Hyde              Ridgefield  CT      574  50     19M 50-59        26:32.3   5:1
   214   Tracey Carney          Wayne  PA           818  40     15F 40-49        26:34.6   5:1
   215   Peter Kinkade          Redding  CT         804  57     20M 50-59        26:43.7   5:2
   216   Dennis Culliton        Guilford  CT        549  46     47M 40-49        26:44.5   5:2
   217   Dusty Rausa            Ridgefield  CT      719  9       3M  0-10        26:46.2   5:2
   218   David Okrongly         Ridgefield  CT      675  46     48M 40-49        26:46.8   5:2
   219   Ken Meagher            Ridgefield  CT      488  50     21M 50-59        26:47.3   5:2
   220   Michael Zeko           Darien  CT          852  13     15M 13-15        26:47.7   5:2
   221   Andrew Okrongly        Ridgefield  CT      674  16     12M 16-18        26:48.6   5:2
   222   Michael Schenke        Newtown  CT         613  13     16M 13-15        26:49.4   5:2
   223   Daniel Schenke         Newtown  CT         614  42     49M 40-49        26:50.3   5:2
   224   Brian Troland          Edison  NJ          672  20     62M 19-39        26:50.9   5:2
   225   Catherine Scatterday   Stamford  CT        603  27     26F 19-39        26:51.5   5:2
   226   Briana Corso           Ridgefield  CT      929  11      3F 11-12        26:52.0   5:2
   227   Ann Glasek             Newtown  CT         668  48     16F 40-49        26:56.5   5:2
   228   Clint Corso            Ridgefield  CT      930  7       4M  0-10        26:57.3   5:2
   229   Barbara Reiss          Ridgefield  CT      463  41     17F 40-49        26:57.7   5:2
   230   Kim Leslie             Ridgefield  CT      660  38     27F 19-39        26:58.2   5:2
   231   Brendan Fossi          Ridgefield  CT      814  11      6M 11-12        27:00.7   5:2
   232   Olivia Gennusa         Ridgefield  CT      589  14      5F 13-15        27:02.1   5:2
   233   Chris Jarobe           Norwalk  CT         579  40     50M 40-49        27:03.3   5:2
   234   Kathryn Ayre           Ridgefield  CT      797  10      3F  0-10        27:03.7   5:2
   235   David Ayre             Ridgefield  CT      798  44     51M 40-49        27:04.2   5:2
   236   Tim Denoyer            Ridgefield  CT      663  25     63M 19-39        27:04.9   5:2
   237   Paul Snyder            Concord  NH         828  48     52M 40-49        27:07.2   5:2
   238   Marcie Maguire         Ridgefield  CT      958  43     18F 40-49        27:08.5   5:2
   239   Rich Mathes            Ridgefield  CT      649  37     64M 19-39        27:09.5   5:2
   240   Sean Coughlin          Ridgefield  CT      461  38     65M 19-39        27:10.9   5:2
   241   Joseph Murdoch         Ridgefield  CT      867  52     22M 50-59        27:11.9   5:2
   242   Mike Kelleher          Ridgefield  CT      607  32     66M 19-39        27:13.0   5:2
   243   Ray Bufkin             Brookfield  CT      845  56     23M 50-59        27:13.6   5:2
   244   Toni Veteri            Ridgefield  CT      764  20     28F 19-39        27:14.4   5:2
   245   Nick Donofrio          Ridgefield  CT      644  59     24M 50-59        27:15.2   5:27/K
   246   Hope Culliton          Guilford  CT        551  13      6F 13-15        27:17.0   5:2
   247   Susan David            Ridgefield  CT      714  39     29F 19-39        27:18.2   5:2
   248   Sean Gallaway          Ridgefield  CT      832  34     67M 19-39        27:18.7   5:2
   249   Randy Lovallo          Ridgefield  CT      888  48     53M 40-49        27:21.2   5:2
   250   Chris Fennell          South Salem  NY     820  47     54M 40-49        27:22.0   5:2
   251   Holly McGrath          Ridgefield  CT      694  49     19F 40-49        27:22.8   5:2
   252   Bill Hardee            Tampa  FL           738  27     68M 19-39        27:23.5   5:2
   253   Marcia Brady           Ridgefield  CT      796  44     20F 40-49        27:23.9   5:2
   254   Jan Dearth             Ridgefield  CT      468  40     55M 40-49        27:24.3   5:2
   255   Nancy Schneider        Ridgefield  CT      759  40     21F 40-49        27:24.7   5:2
   256   Ralph Frickel          South Salem  NY     816  45     56M 40-49        27:25.7   5:2
   257   Karen Kear             South Salem  NY     863  21     30F 19-39        27:31.0   5:3
   258   Brett Herbst           Ridgefield  CT      847  15     17M 13-15        27:32.2   5:3
   259   Roy Herbst             Ridgefield  CT      850  52     25M 50-59        27:33.4   5:3
   260   Barbara Soldano                            893  42     22F 40-49        27:35.7   5:3
   261   Richard Lewson         Ridgefield  CT      706  42     57M 40-49        27:36.4   5:3
   262   Traci Bradbury         New York  NY        956  29     31F 19-39        27:37.1   5:3
   263   Carey Quigley          Ridgefield  CT      848  47     58M 40-49        27:38.3   5:3
   264   Jenny McMillan         Weston  CT          784  31     32F 19-39        27:39.5   5:3
   265   Steve Armstrong        Ridgefield  CT      580  52     26M 50-59        27:40.2   5:3
   266   Erin Ruddock           Ridgefield  CT      552  15      7F 13-15        27:41.9   5:3
   267   Susan Rausa            Ridgefield  CT      720  39     33F 19-39        27:45.3   5:3
   268   Rush Steelman          Ridgefield  CT      961  34     69M 19-39        27:46.8   5:3
   269   Reaghan O'Brien                            470  12      4F 11-12        27:50.4   5:3
   270   Rosemary Froehlich     Greenwich  CT       519  37     34F 19-39        27:54.5   5:3
   271   William Garofalo       Ridgefield  CT      544  51     27M 50-59        27:55.0   5:3
   272   Trish Masciotti        Ridgefield  CT      750  39     35F 19-39        27:59.0   5:3
   273   Michael McCrary        Ridgefield  CT      962  30     70M 19-39        28:01.7   5:3
   274   Sean Fitzgerald        Ridgefield  CT      469  13     18M 13-15        28:04.4   5:3
   275   Caroline Hildebrand    Ridgefield  CT      906  12      5F 11-12        28:07.5   5:3
   276   Molly Gallaway         Ridgefield  CT      833  39     36F 19-39        28:09.1   5:3
   277   Susan Rogers           Stamford  CT        713  24     37F 19-39        28:11.6   5:3
   278   Kate Denoyer           Ridgefield  CT      662  23     38F 19-39        28:16.7   5:3
   279   Deirdre Murphy         Newtown  CT         752  28     39F 19-39        28:17.4   5:3
   280   William Mayr           Ridgefield  CT      486  66      3M 60-69        28:18.4   5:4
   281   Laura Lechner          Ridgefield  CT      945  43     23F 40-49        28:23.8   5:4
   282   Cristina Taylor        Danbury  CT         960  33     40F 19-39        28:27.3   5:4
   283   Tricia Bossidy         Ridgefield  CT      528  43     24F 40-49        28:28.4   5:4
   284   Michael Hogan          Wrentham  MA        457  12      7M 11-12        28:32.4   5:4
   285   Suzanne Shields        Sinking Spring      760  40     25F 40-49        28:33.1   5:4
   286   John Shields           Sinking Spring      761  41     59M 40-49        28:33.7   5:4
   287   Emily Arkias           LaSalle  IL         924  21     41F 19-39        28:34.5   5:4
   288   Allison Baker          Ridgefield  CT      543  14      8F 13-15        28:36.4   5:4
   289   Robert Cummings                            865  37     71M 19-39        28:40.5   5:4
   290   Michael Feinson        Washington  DC      628  34     72M 19-39        28:43.6   5:4
   291   Diane Tiberio          Ridgefield  CT      629  43     26F 40-49        28:49.1   5:4
   292   Richr Hogan            Wrentham  MA        964  46     60M 40-49        28:49.8   5:4
   293   Cameron McClean        Albany  NY          500  46     27F 40-49        28:50.5   5:4
   294   Michael McClean        Albany  NY          499  47     61M 40-49        28:51.1   5:46/K
   295   Brittany Hoff          Washington  DC      627  33     42F 19-39        28:51.9   5:4
   296   Danielle Tatroe        Danbury  CT         594  28     43F 19-39        28:52.6   5:4
   297   Abigail Wattley        Ridgefield  CT      944  21     44F 19-39        28:54.4   5:4
   298   M.J. Heller            Ridgefield  CT      665  40     28F 40-49        28:54.8   5:4
   299   Karen Tani             Ridgefield  CT      634  25     45F 19-39        28:55.3   5:4
   300   Kelly Gorman           Ridgefield  CT      637  26     46F 19-39        28:56.1   5:4
   301   Sarah Knier                                902  25     47F 19-39        28:59.0   5:4
   302   Mike Galione           Ridgefield  CT      534  12      8M 11-12        29:01.5   5:4
   303   Bruce Ruehl            Ridgefield  CT      827  44     62M 40-49        29:01.5   5:4
   304   Erin Wilson            Ridgefield  CT      453  14      9F 13-15        29:09.2   5:5
   305   Brenna Meagher         Ridgefield  CT      487  14     10F 13-15        29:10.9   5:5
   306   Amanda Giannini        Newtown  CT         735  24     48F 19-39        29:11.3   5:5
   307   Duane Giannini         Newtown  CT         736  53     28M 50-59        29:17.8   5:5
   308   Maria Frederick        Brookfield  CT      699  37     49F 19-39        29:18.7   5:5
   309   Steve Crossett         Ridgefield  CT      482  54     29M 50-59        29:26.6   5:5
   310   Maureen Oakes          Brookfield  CT      753  38     50F 19-39        29:27.3   5:5
   311   Gregg Wilcox           Ridgefield  CT      467  8       5M  0-10        29:36.1   5:5
   312   Shari Monoknek         Ridgefield  CT      860  41     29F 40-49        29:41.3   5:5
   313   Merle Buff             New York  NY        497  48     30F 40-49        29:42.6   5:5
   314   Noa Heyman             Brooklyn  NY        567  30     51F 19-39        29:48.3   5:5
   315   Carol Citron           South Salem  NY     773  44     31F 40-49        29:51.1   5:5
   316   Woody Shukovsky        Stamford  CT        879  50     30M 50-59        29:51.8   5:5
   317   Salli Frattini         Wilton  CT          864  45     32F 40-49        29:54.4   5:5
   318   Kelly Galvin           Ridgefield  CT      696  44     33F 40-49        29:54.8   5:5
   319   Bob Galvin             Ridgefield  CT      697  45     63M 40-49        29:55.3   5:5
   320   Claire Smith           Brooklyn  NY        762  24     52F 19-39        29:57.0   5:5
   321   Sarah McCue            Rye  NY             491  17      7F 16-18        29:57.5   5:5
   322   David McCue            Rye  NY             492  53     31M 50-59        29:58.5   6:0
   323   Yvonne Ralsky          Bethesda  MD        755  32     53F 19-39        29:59.0   6:0
   324   Hassan Samett                              835  35     73M 19-39        30:00.6   6:0
   325   Jack O'Connell                             836  9       6M  0-10        30:01.0   6:0
   326   James Thompson         Ridgefield  CT      826  44     64M 40-49        30:01.8   6:0
   327   T.J. Hughes            Ridgefield  CT      777  9       7M  0-10        30:03.8   6:0
   328   John Wilson            Ridgefield  CT      481  50     32M 50-59        30:04.8   6:0
   329   Eddie Marzigliano      Somers  NY          522  52     33M 50-59        30:05.6   6:0
   330   Bethany Murphy         Newtown  CT         646  15     11F 13-15        30:11.1   6:0
   331   Judi Feinson           Wilmington  DE      622  39     54F 19-39        30:13.3   6:0
   332   Kathy Mathes           Ridgefield  CT      650  35     55F 19-39        30:16.2   6:0
   333   Jessica Clere          Pelham  NY          953  17      8F 16-18        30:17.4   6:0
   334   Robert Feinson         Danbury  CT         524  66      4M 60-69        30:19.4   6:0
   335   Claire Hill            Westport  CT        881  17      9F 16-18        30:20.3   6:0
   336   Jack Davidson          Ridgefield  CT      477  13     19M 13-15        30:23.1   6:0
   337   Susan Galione          Ridgefield  CT      530  44     34F 40-49        30:24.0   6:0
   338   Sam Carlson            Ridgefield  CT      789  12      9M 11-12        30:26.2   6:0
   339   Keely Lockwood         Ridgefield  CT      934  8       4F  0-10        30:28.8   6:0
   340   Anne Lockwood          Ridgefield  CT      933  44     35F 40-49        30:29.5   6:0
   341   Matt Davidson          Ridgefield  CT      479  9       8M  0-10        30:30.2   6:0
   342   Kathy Tarpey           Ridgefield  CT      862  35     56F 19-39        30:32.3   6:0
   343   Brandyn Dougan         Greenwich  CT       599  12     10M 11-12        30:33.2   6:07/K

 Results By Race Management Systems, Inc.         7                                  11/25/2004
                                                 2004 Turkey Trot
   Race Date
 November 21, 2004                     Overall Finish List



 Overal   Name                       City         Bib No Age   Age Group          Time     Pac
   344   Brady Dougan           Greenwich  CT       600  45     65M 40-49        30:35.3   6:0
   345   Elizabeth Glasek       Newtown  CT         669  25     57F 19-39        30:36.8   6:0
   346   Danielle Daria         New York  NY        732  28     58F 19-39        30:38.1   6:0
   347   Peter Rychlik          Ridgefield  CT      473  39     74M 19-39        30:39.4   6:0
   348   Tiina Muro             Ridgefield  CT      489  45     36F 40-49        30:40.5   6:0
   349   Meghan Salvestrini     Englewood  CO       757  23     59F 19-39        30:45.2   6:0
   350   Chris Davis            Ridgefield  CT      462  42     37F 40-49        30:48.3   6:1
   351   Gary Buff              New York  NY        498  50     34M 50-59        31:06.2   6:1
   352   Stacy Martin           Ridgefield  CT      508  48     38F 40-49        31:07.3   6:1
   353   Kari Frawley           Newtown  CT         911  19     60F 19-39        31:17.4   6:1
   354   Jeff Angus             New Canaan  CT      884  48     66M 40-49        31:27.5   6:1
   355   Michelle Salerno       Ridgefield  CT      861  56      1F 50-59        31:28.3   6:1
   356   Keith Blackwell        Redding  CT         843  42     67M 40-49        31:29.1   6:1
   357   Beatrice Blackwell     Redding  CT         842  9       5F  0-10        31:30.4   6:1
   358   David Nasser           Danbury  CT         817  24     75M 19-39        31:37.0   6:1
   359   Ian Murdoch            Ridgefield  CT      868  12     11M 11-12        31:41.3   6:2
   360   John Robinson          Ridgefield  CT      504  64      5M 60-69        31:45.5   6:2
   361   Diane Fossi            Ridgefield  CT      815  46     39F 40-49        31:47.7   6:2
   362   Julie Maclay           Brookfield  CT      805  27     61F 19-39        31:48.9   6:2
   363   Lisa Paynter           Sandy Hook  CT      656  45     40F 40-49        31:51.8   6:2
   364   Adam Fredericks        Bethel  CT          484  31     76M 19-39        31:52.7   6:2
   365   Maude Brady            Ridgefield  CT      707  66      1F 60-69        31:54.1   6:2
   366   John Devine            Ridgefield  CT      455  62      6M 60-69        31:54.8   6:2
   367   Ryan Fitzgerald        Ridgefield  CT      769  13     20M 13-15        32:11.4   6:2
   368   Andree Fitzgerald      Ridgefield  CT      770  45     41F 40-49        32:11.9   6:2
   369   Tina Roese             Redding  CT         556  34     62F 19-39        32:16.2   6:2
   370   Ann Carlson            Ridgefield  CT      856  44     42F 40-49        32:18.7   6:2
   371   Jill Smith             Sandy Hook  CT      648  31     63F 19-39        32:19.9   6:2
   372   Tracy Scatterday       Allston  MA         566  30     64F 19-39        32:31.5   6:3
   373   Ann Matthews           Ridgefield  CT      563  30     65F 19-39        32:32.5   6:3
   374   Jeffery Maclay         Ashburn  VA         808  40     68M 40-49        32:45.7   6:3
   375   Peyton Maclay          Ashburn  VA         807  9       9M  0-10        32:46.5   6:3
   376   Lynne Briody           Ridgefield  CT      874  41     43F 40-49        32:48.2   6:3
   377   Lili Schroppe          Ridgefield  CT      834  35     66F 19-39        32:49.4   6:3
   378   Ingrid Gallaway        Ridgefield  CT      839  56      2F 50-59        33:13.6   6:3
   379   Kally Spearman         Ridgefield  CT      806  37     67F 19-39        33:14.2   6:3
   380   Jennifer Wieland       Ridgefield  CT      821  36     68F 19-39        33:14.8   6:3
   381   Haley Hawkins          Ridgefield  CT      516  14     21M 13-15        33:15.6   6:3
   382   Carolyn Pease          Newtown  CT         584  30     69F 19-39        33:21.0   6:4
   383   Paul Leslie            Thibodax  LA        659  64      7M 60-69        33:21.6   6:4
   384   Jon Pease              Newtown  CT         583  27     77M 19-39        33:30.0   6:4
   385   Shirley Hughes         Ridgefield  CT      458  41     44F 40-49        33:39.5   6:4
   386   Meagan Keane           Ridgefield  CT      517  11      6F 11-12        33:42.6   6:4
   387   Jeff Keane             Darien  CT          512  47     69M 40-49        33:45.8   6:4
   388   Joe Fossi              Ridgefield  CT      813  45     70M 40-49        33:46.5   6:4
   389   Susan Hojlo            Southborough  MA    742  33     70F 19-39        33:48.6   6:4
   390   Ron Klinkowize         Ridgefield  CT      619  42     71M 40-49        33:49.9   6:4
   391   Donna Klinkowize       Ridgefield  CT      618  34     71F 19-39        33:51.2   6:4
   392   Martha Keane           Darien  CT          513  43     45F 40-49        33:52.2   6:46/K

 Results By Race Management Systems, Inc.         8                                  11/25/2004
                                                 2004 Turkey Trot
   Race Date
 November 21, 2004                     Overall Finish List



 Overal   Name                       City         Bib No Age   Age Group          Time     Pac
   393   Michael Grills         Pawcatuck  CT       624  40     72M 40-49        33:54.1   6:4
   394   Kelly Grills           Pawcatuck  CT       625  12      7F 11-12        34:14.6   6:5
   395   Tyler Grills           Pawcatuck  CT       626  8      10M  0-10        34:15.1   6:5
   396   Tom Rothwell                               900  38     78M 19-39        34:15.6   6:5
   397   Steve Aaron            Katonah  NY         955  44     73M 40-49        34:29.2   6:5
   398   Lonnie Pola            Ridgefield  CT      716  56     35M 50-59        34:35.4   6:5
   399   Jack Carlson           Ridgefield  CT      790  10     11M  0-10        34:45.5   6:5
   400   John Carson            Ridgefield  CT      787  43     74M 40-49        34:53.5   6:5
   401   Devin Martin           Ridgefield  CT      511  9      12M  0-10        34:54.4   6:5
   402   Michael Martin         Ridgefield  CT      509  47     75M 40-49        34:59.3   7:0
   403   Kathleen Carney        Ridgefield  CT      799  66      2F 60-69        35:00.7   7:0
   404   Karen Corsilia         Stamford  CT        726  32     72F 19-39        35:34.1   7:0
   405   Sarah Corsilia         Stamford  CT        729  33     73F 19-39        35:36.7   7:0
   406   Olivia Marra           Ridgefield  CT      703  11      8F 11-12        35:39.0   7:0
   407   John Marra             Ridgefield  CT      702  41     76M 40-49        35:55.0   7:1
   408   George Dinisi          Ridgefield  CT      712  47     77M 40-49        35:55.9   7:1
   409   Kevin Briody           Ridgefield  CT      873  41     78M 40-49        36:01.1   7:1
   410   Terrn Briody           Ridgefield  CT      875  11      9F 11-12        36:03.3   7:1
   411   Mary Troland           Edison  NJ          671  49     46F 40-49        36:06.3   7:1
   412   Mary Staudt            Ridgefield  CT      844  40     47F 40-49        36:11.5   7:1
   413   Lillian Hogan          Wrentham  MA        965  45     48F 40-49        36:27.1   7:1
   414   Alexandra Carlson      Stamford  CT        493  24     74F 19-39        36:37.6   7:1
   415   Esme Carlson           Greenwich  CT       520  18     10F 16-18        36:39.8   7:2
   416   Dustin Cyr             Hermon  ME          521  19     79M 19-39        36:40.5   7:2
   417   Robert Lernihan        Wilton  CT          495  44     79M 40-49        36:45.0   7:2
   418   Nicole Engel           Greenwich  CT       596  21     75F 19-39        36:52.4   7:2
   419   Jennifer Toussaint     New Milford  CT     809  37     76F 19-39        36:53.6   7:2
   420   Jerry Richter          Ridgefield  CT      952  53     36M 50-59     99:99:59.5
   421   Perry Leslie           Ridgefield  CT      657  36     80M 19-39     99:99:59.5


    Women 10 and under
   Place     Name                    City              Age  Bib No Overall     Time    Pace
       1   Brenna Doherty          Leesburg  VA        6       680    133     23:57.1   4:47/K
       2   Molly Weeks             Ridgefield  CT      9       610    155     24:45.1   4:57/K
       3   Kathryn Ayre            Ridgefield  CT      10      797    234     27:03.7   5:25/K
       4   Keely Lockwood          Ridgefield  CT      8       934    339     30:28.8   6:06/K
       5   Beatrice Blackwell      Redding  CT         9       842    357     31:30.4   6:18/K
    Women 11 to 12
   Place     Name                    City              Age  Bib No Overall     Time    Pace
       1   Kelly Baker             Ridgefield  CT      12      541     63     21:29.6   4:18/K
       2   Isabella Corso          Ridgefield  CT      11      928    130     23:46.7   4:45/K
       3   Briana Corso            Ridgefield  CT      11      929    226     26:52.0   5:22/K
       4   Reaghan O'Brien                             12      470    269     27:50.4   5:34/K
       5   Caroline Hildebrand     Ridgefield  CT      12      906    275     28:07.5   5:37/K
       6   Meagan Keane            Ridgefield  CT      11      517    386     33:42.6   6:44/K
       7   Kelly Grills            Pawcatuck  CT       12      625    394     34:14.6   6:51/K
       8   Olivia Marra            Ridgefield  CT      11      703    406     35:39.0   7:08/K
       9   Terrn Briody            Ridgefield  CT      11      875    410     36:03.3   7:13/K
    Women 13 to 15
   Place     Name                    City              Age  Bib No Overall     Time    Pace
       1   Elizabeth Navarro       Ridgefield  CT      15      947     67     21:31.4   4:18/K
       2   Claire Okrongly         Ridgefield  CT      13      676     75     21:52.2   4:22/K
       3   Genevieve Leslie        Thibodax  LA        14      658    160     24:48.4   4:58/K
       4   Brenda Culliton         Guilford  CT        15      547    184     25:38.3   5:08/K
       5   Olivia Gennusa          Ridgefield  CT      14      589    232     27:02.1   5:24/K
       6   Hope Culliton           Guilford  CT        13      551    246     27:17.0   5:27/K
       7   Erin Ruddock            Ridgefield  CT      15      552    266     27:41.9   5:32/K
       8   Allison Baker           Ridgefield  CT      14      543    288     28:36.4   5:43/K
       9   Erin Wilson             Ridgefield  CT      14      453    304     29:09.2   5:50/K
      10   Brenna Meagher          Ridgefield  CT      14      487    305     29:10.9   5:50/K
      11   Bethany Murphy          Newtown  CT         15      646    330     30:11.1   6:02/K


    Women 16 to 18
   Place     Name                    City              Age  Bib No Overall     Time    Pace
       1   Katie Murdoch           Ridgefield  CT      16      918     66     21:31.1   4:18/K
       2   Leah Rosenfeld          Ridgefield  CT      16      855     68     21:31.7   4:18/K
       3   Caroline Davis          Ridgefield  CT      17      921     91     22:34.9   4:31/K
       4   Emily Navarro           Ridgefield  CT      17      948     92     22:40.8   4:32/K
       5   Catherine Stolar        Wilton  CT          16      851     94     22:41.9   4:32/K
       6   Emily Lindberg          Darien  CT          17      485    102     22:54.1   4:35/K
       7   Sarah McCue             Rye  NY             17      491    321     29:57.5   5:59/K
       8   Jessica Clere           Pelham  NY          17      953    333     30:17.4   6:03/K
       9   Claire Hill             Westport  CT        17      881    335     30:20.3   6:04/K
      10   Esme Carlson            Greenwich  CT       18      520    415     36:39.8   7:20/K
    Women 19 to 39
   Place     Name                    City              Age  Bib No Overall     Time    Pace
       1   Teren Block             Ridgefield  CT      39      655     22     18:47.5   3:45/K
       2   Christine Tunick                            28      899     38     20:03.8   4:01/K
       3   Jennifer Reid           Emmaus  PA          24      756     43     20:11.5   4:02/K
       4   Jessica Sandberg        Arlington  VA       23      490     73     21:44.9   4:21/K
       5   Mollie Moriarty         Waitsfield  VT      28      913     98     22:47.5   4:33/K
       6   Melanie Murphy          Newtown  CT         20      645    104     22:57.0   4:35/K
       7   Colleen Weitkamp        Southbury  CT       30      642    114     23:15.1   4:39/K
       8   Lindsay Benicewicz      Danbury  CT         21      793    117     23:19.5   4:40/K
       9   Andrea Fortino          Katonah  NY         32      640    125     23:37.6   4:43/K
      10   Lindsey Hardee          Tampa  FL           25      739    127     23:41.9   4:44/K
      11   Kristen Hoban           Ridgefield  CT      37      681    132     23:54.8   4:47/K
      12   Holly Robinson          Ridgefield  CT      33      503    141     24:16.5   4:51/K
      13   Christine Smith         Scarborough  ME     38      620    144     24:21.3   4:52/K
      14   Melissa Kellcher        Ridgefield  CT      32      606    172     25:10.7   5:02/K
      15   Dawn Bell               Ridgefield  CT      36      476    173     25:12.5   5:02/K
      16   Michelle  Cotter        Arlington  VA       28      631    174     25:13.4   5:03/K
      17   Elizabeth McPike Ray                        27      523    187     25:43.2   5:09/K
      18   Michelle Lenihan        Cambridge  MA       29      905    192     25:53.3   5:11/K
      19   Bonnie Palumbo          Brookfield  CT      27      715    193     25:54.2   5:11/K
      20   Vanessa Rosa            Carmel  NY          29      718    196     26:01.3   5:12/K
      21   Megan Couri             Ridgefield  CT      28      731    200     26:12.2   5:14/K
      22   Lizzie Wilson           Ridgefield  CT      20      776    205     26:19.3   5:16/K
      23   Molly Wilson            Ridgefield  CT      21      452    206     26:20.0   5:16/K
      24   Kate Makenzie           Newtown  CT         25      670    209     26:28.5   5:18/K
      25   Cindy Tamburri          Weston  CT          31      785    210     26:29.5   5:18/K
      26   Catherine Scatterday    Stamford  CT        27      603    225     26:51.5   5:22/K
      27   Kim Leslie              Ridgefield  CT      38      660    230     26:58.2   5:24/K
      28   Toni Veteri             Ridgefield  CT      20      764    244     27:14.4   5:27/K

    Women 19 to 39
   Place     Name                    City              Age  Bib No Overall     Time    Pace
      29   Susan David             Ridgefield  CT      39      714    247     27:18.2   5:28/K
      30   Karen Kear              South Salem  NY     21      863    257     27:31.0   5:30/K
      31   Traci Bradbury          New York  NY        29      956    262     27:37.1   5:31/K
      32   Jenny McMillan          Weston  CT          31      784    264     27:39.5   5:32/K
      33   Susan Rausa             Ridgefield  CT      39      720    267     27:45.3   5:33/K
      34   Rosemary Froehlich      Greenwich  CT       37      519    270     27:54.5   5:35/K
      35   Trish Masciotti         Ridgefield  CT      39      750    272     27:59.0   5:36/K
      36   Molly Gallaway          Ridgefield  CT      39      833    276     28:09.1   5:38/K
      37   Susan Rogers            Stamford  CT        24      713    277     28:11.6   5:38/K
      38   Kate Denoyer            Ridgefield  CT      23      662    278     28:16.7   5:39/K
      39   Deirdre Murphy          Newtown  CT         28      752    279     28:17.4   5:39/K
      40   Cristina Taylor         Danbury  CT         33      960    282     28:27.3   5:41/K
      41   Emily Arkias            LaSalle  IL         21      924    287     28:34.5   5:43/K
      42   Brittany Hoff           Washington  DC      33      627    295     28:51.9   5:46/K
      43   Danielle Tatroe         Danbury  CT         28      594    296     28:52.6   5:46/K
      44   Abigail Wattley         Ridgefield  CT      21      944    297     28:54.4   5:47/K
      45   Karen Tani              Ridgefield  CT      25      634    299     28:55.3   5:47/K
      46   Kelly Gorman            Ridgefield  CT      26      637    300     28:56.1   5:47/K
      47   Sarah Knier                                 25      902    301     28:59.0   5:48/K
      48   Amanda Giannini         Newtown  CT         24      735    306     29:11.3   5:50/K
      49   Maria Frederick         Brookfield  CT      37      699    308     29:18.7   5:52/K
      50   Maureen Oakes           Brookfield  CT      38      753    310     29:27.3   5:53/K
      51   Noa Heyman              Brooklyn  NY        30      567    314     29:48.3   5:58/K
      52   Claire Smith            Brooklyn  NY        24      762    320     29:57.0   5:59/K
      53   Yvonne Ralsky           Bethesda  MD        32      755    323     29:59.0   6:00/K
      54   Judi Feinson            Wilmington  DE      39      622    331     30:13.3   6:03/K
      55   Kathy Mathes            Ridgefield  CT      35      650    332     30:16.2   6:03/K
      56   Kathy Tarpey            Ridgefield  CT      35      862    342     30:32.3   6:06/K
      57   Elizabeth Glasek        Newtown  CT         25      669    345     30:36.8   6:07/K
      58   Danielle Daria          New York  NY        28      732    346     30:38.1   6:08/K
      59   Meghan Salvestrini      Englewood  CO       23      757    349     30:45.2   6:09/K
      60   Kari Frawley            Newtown  CT         19      911    353     31:17.4   6:15/K
      61   Julie Maclay            Brookfield  CT      27      805    362     31:48.9   6:22/K
      62   Tina Roese              Redding  CT         34      556    369     32:16.2   6:27/K
      63   Jill Smith              Sandy Hook  CT      31      648    371     32:19.9   6:28/K
      64   Tracy Scatterday        Allston  MA         30      566    372     32:31.5   6:30/K
      65   Ann Matthews            Ridgefield  CT      30      563    373     32:32.5   6:30/K
      66   Lili Schroppe           Ridgefield  CT      35      834    377     32:49.4   6:34/K
      67   Kally Spearman          Ridgefield  CT      37      806    379     33:14.2   6:39/K
      68   Jennifer Wieland        Ridgefield  CT      36      821    380     33:14.8   6:39/K
      69   Carolyn Pease           Newtown  CT         30      584    382     33:21.0   6:40/K
      70   Susan Hojlo             Southborough  MA    33      742    389     33:48.6   6:46/K
      71   Donna Klinkowize        Ridgefield  CT      34      618    391     33:51.2   6:46/K
      72   Karen Corsilia          Stamford  CT        32      726    404     35:34.1   7:07/K

    Women 19 to 39
   Place     Name                    City              Age  Bib No Overall     Time    Pace
      73   Sarah Corsilia          Stamford  CT        33      729    405     35:36.7   7:07/K
      74   Alexandra Carlson       Stamford  CT        24      493    414     36:37.6   7:19/K
      75   Nicole Engel            Greenwich  CT       21      596    418     36:52.4   7:22/K
      76   Jennifer Toussaint      New Milford  CT     37      809    419     36:53.6   7:23/K
    Women 40 to 49
   Place     Name                    City              Age  Bib No Overall     Time    Pace
       1   Philippa Wellburn       Ridgefield  CT      41      866     25     18:54.7   3:47/K
       2   Leslie Krichko          Ridgefield  CT      45      889     31     19:44.2   3:57/K
       3   Paula Lovallo           Ridgefield  CT      43      466     62     21:28.8   4:18/K
       4   Jan Arnold              Ridgefield  CT      40      661     78     21:57.9   4:23/K
       5   Monica Rychlik          Ridgefield  CT      43      464     85     22:19.2   4:28/K
       6   Karen Davidson          Ridgefield  CT      43      768    101     22:52.7   4:34/K
       7   Sarah Ashkinaze         Wilton  CT          41      824    106     22:59.4   4:36/K
       8   Kelly Conte             Sandy Hook  CT      41      859    166     25:03.3   5:01/K
       9   Katrina Costello        North Salem  NY     41      653    176     25:18.1   5:04/K
      10   Lesley Cotten           Ridgefield  CT      43      704    177     25:19.9   5:04/K
      11   Liz Lernihan            Ridgefield  CT      47      886    179     25:22.0   5:04/K
      12   Lynne Sutton            Ridgefield  CT      44      538    195     26:00.0   5:12/K
      13   Deborah Mckeown         Ridgefield  CT      41      932    202     26:14.3   5:15/K
      14   Ruth Littman            Goldens Bridge  NY  40      501    203     26:15.8   5:15/K
      15   Tracey Carney           Wayne  PA           40      818    214     26:34.6   5:19/K
      16   Ann Glasek              Newtown  CT         48      668    227     26:56.5   5:23/K
      17   Barbara Reiss           Ridgefield  CT      41      463    229     26:57.7   5:23/K
      18   Marcie Maguire          Ridgefield  CT      43      958    238     27:08.5   5:26/K
      19   Holly McGrath           Ridgefield  CT      49      694    251     27:22.8   5:28/K
      20   Marcia Brady            Ridgefield  CT      44      796    253     27:23.9   5:29/K
      21   Nancy Schneider         Ridgefield  CT      40      759    255     27:24.7   5:29/K
      22   Barbara Soldano                             42      893    260     27:35.7   5:31/K
      23   Laura Lechner           Ridgefield  CT      43      945    281     28:23.8   5:41/K
      24   Tricia Bossidy          Ridgefield  CT      43      528    283     28:28.4   5:42/K
      25   Suzanne Shields         Sinking Spring  PA  40      760    285     28:33.1   5:43/K
      26   Diane Tiberio           Ridgefield  CT      43      629    291     28:49.1   5:46/K
      27   Cameron McClean         Albany  NY          46      500    293     28:50.5   5:46/K
      28   M.J. Heller             Ridgefield  CT      40      665    298     28:54.8   5:47/K
      29   Shari Monoknek          Ridgefield  CT      41      860    312     29:41.3   5:56/K
      30   Merle Buff              New York  NY        48      497    313     29:42.6   5:56/K
      31   Carol Citron            South Salem  NY     44      773    315     29:51.1   5:58/K
      32   Salli Frattini          Wilton  CT          45      864    317     29:54.4   5:59/K
      33   Kelly Galvin            Ridgefield  CT      44      696    318     29:54.8   5:59/K
      34   Susan Galione           Ridgefield  CT      44      530    337     30:24.0   6:05/K

    Women 40 to 49
   Place     Name                    City              Age  Bib No Overall     Time    Pace
      35   Anne Lockwood           Ridgefield  CT      44      933    340     30:29.5   6:06/K
      36   Tiina Muro              Ridgefield  CT      45      489    348     30:40.5   6:08/K
      37   Chris Davis             Ridgefield  CT      42      462    350     30:48.3   6:10/K
      38   Stacy Martin            Ridgefield  CT      48      508    352     31:07.3   6:13/K
      39   Diane Fossi             Ridgefield  CT      46      815    361     31:47.7   6:21/K
      40   Lisa Paynter            Sandy Hook  CT      45      656    363     31:51.8   6:22/K
      41   Andree Fitzgerald       Ridgefield  CT      45      770    368     32:11.9   6:26/K
      42   Ann Carlson             Ridgefield  CT      44      856    370     32:18.7   6:28/K
      43   Lynne Briody            Ridgefield  CT      41      874    376     32:48.2   6:34/K
      44   Shirley Hughes          Ridgefield  CT      41      458    385     33:39.5   6:44/K
      45   Martha Keane            Darien  CT          43      513    392     33:52.2   6:46/K
      46   Mary Troland            Edison  NJ          49      671    411     36:06.3   7:13/K
      47   Mary Staudt             Ridgefield  CT      40      844    412     36:11.5   7:14/K
      48   Lillian Hogan           Wrentham  MA        45      965    413     36:27.1   7:17/K
    Women 50 to 59
   Place     Name                    City              Age  Bib No Overall     Time    Pace
       1   Michelle Salerno        Ridgefield  CT      56      861    355     31:28.3   6:18/K
       2   Ingrid Gallaway         Ridgefield  CT      56      839    378     33:13.6   6:39/K
    Women 60 to 69
   Place     Name                    City              Age  Bib No Overall     Time    Pace
       1   Maude Brady             Ridgefield  CT      66      707    365     31:54.1   6:23/K
       2   Kathleen Carney         Ridgefield  CT      66      799    403     35:00.7   7:00/K


    Men 10 and under
   Place     Name                    City              Age  Bib No Overall     Time    Pace
       1   Ben O'Regan             Ridgefield  CT      10      475    112     23:14.2   4:39/K
       2   Sean Doherty            Leesburg  VA        8       679    134     24:01.9   4:48/K
       3   Dusty Rausa             Ridgefield  CT      9       719    217     26:46.2   5:21/K
       4   Clint Corso             Ridgefield  CT      7       930    228     26:57.3   5:23/K
       5   Gregg Wilcox            Ridgefield  CT      8       467    311     29:36.1   5:55/K
       6   Jack O'Connell                              9       836    325     30:01.0   6:00/K
       7   T.J. Hughes             Ridgefield  CT      9       777    327     30:03.8   6:01/K
       8   Matt Davidson           Ridgefield  CT      9       479    341     30:30.2   6:06/K
       9   Peyton Maclay           Ashburn  VA         9       807    375     32:46.5   6:33/K
      10   Tyler Grills            Pawcatuck  CT       8       626    395     34:15.1   6:51/K
      11   Jack Carlson            Ridgefield  CT      10      790    399     34:45.5   6:57/K
      12   Devin Martin            Ridgefield  CT      9       511    401     34:54.4   6:59/K
    Men 11 to 12
   Place     Name                    City              Age  Bib No Overall     Time    Pace
       1   Chris Brown             New Fairfield  CT   11      822    122     23:34.3   4:43/K
       2   Jack Heller             Ridgefield  CT      11      664    151     24:34.1   4:55/K
       3   C.J. Donahue            Ridgefield  CT      11      558    153     24:39.4   4:56/K
       4   Alex Fossi              Ridgefield  CT      12      812    181     25:33.5   5:07/K
       5   Andrew Carlson          Ridgefield  CT      11      857    208     26:26.6   5:17/K
       6   Brendan Fossi           Ridgefield  CT      11      814    231     27:00.7   5:24/K
       7   Michael Hogan           Wrentham  MA        12      457    284     28:32.4   5:42/K
       8   Mike Galione            Ridgefield  CT      12      534    302     29:01.5   5:48/K
       9   Sam Carlson             Ridgefield  CT      12      789    338     30:26.2   6:05/K
      10   Brandyn Dougan          Greenwich  CT       12      599    343     30:33.2   6:07/K
      11   Ian Murdoch             Ridgefield  CT      12      868    359     31:41.3   6:20/K
    Men 13 to 15
   Place     Name                    City              Age  Bib No Overall     Time    Pace
       1   Geoff Treat             Ridgefield  CT      15      573     27     18:56.1   3:47/K
       2   Tommy Weeks             Ridgefield  CT      14      611     28     19:01.5   3:48/K
       3   Matt Oakes              Ridgefield  CT      14      858     41     20:06.7   4:01/K
       4   Alex Blank              Ridgefield  CT      14      723     45     20:38.8   4:08/K
       5   Michael Ignatowich      Ridgefield  CT      13      510     49     20:50.4   4:10/K
       6   Matthew Baker           Ridgefield  CT      13      542     58     21:11.7   4:14/K
       7   Bryan Kloster           Annandale  VA       13      744     61     21:25.8   4:17/K
       8   Matt Galione            Ridgefield  CT      14      533     74     21:47.3   4:21/K
       9   Alex Carpenter          Redding  CT         14      870     79     21:59.1   4:24/K

    Men 13 to 15
   Place     Name                    City              Age  Bib No Overall     Time    Pace
      10   Tim Beckert             Ridgefield  CT      14      639     90     22:30.9   4:30/K
      11   Ryan Shaver             Ridgefield  CT      14      876     97     22:46.2   4:33/K
      12   Robert Schenck          Newtown  CT         13      612    110     23:13.4   4:39/K
      13   Justin Tufariello       Ridgefield  CT      14      803    137     24:08.0   4:50/K
      14   Jake Aaron              Katonah  NY         15      954    163     24:55.6   4:59/K
      15   Michael Zeko            Darien  CT          13      852    220     26:47.7   5:21/K
      16   Michael Schenke         Newtown  CT         13      613    222     26:49.4   5:22/K
      17   Brett Herbst            Ridgefield  CT      15      847    258     27:32.2   5:30/K
      18   Sean Fitzgerald         Ridgefield  CT      13      469    274     28:04.4   5:37/K
      19   Jack Davidson           Ridgefield  CT      13      477    336     30:23.1   6:05/K
      20   Ryan Fitzgerald         Ridgefield  CT      13      769    367     32:11.4   6:26/K
      21   Haley Hawkins           Ridgefield  CT      14      516    381     33:15.6   6:39/K
    Men 16 to 18
   Place     Name                    City              Age  Bib No Overall     Time    Pace
       1   Alexander Whalen        South Salem  NY     18      568      9     17:00.3   3:24/K
       2   Marty Gennusa           Ridgefield  CT      17      591     11     17:10.3   3:26/K
       3   Tommy Delaney           Waccabue  NY        17      882     13     17:25.5   3:29/K
       4   Cameron Tepfer          Ridgefield  CT      16      788     23     18:49.9   3:46/K
       5   Jonathan Giel           Ridgefield  CT      16      635     37     20:00.0   4:00/K
       6   Tim Bossidy             Ridgefield  CT      16      885     39     20:04.7   4:01/K
       7   Kellen Quigley          Ridgefield  CT      16      849     46     20:40.4   4:08/K
       8   Adam Crossett           Ridgefield  CT      18      483    145     24:21.9   4:52/K
       9   Josh Miller             Ridgefield  CT      16      950    152     24:37.2   4:55/K
      10   Matt Lechner            Ridgefield  CT      16      949    157     24:46.4   4:57/K
      11   Patrick Culliton        Guilford  CT        17      548    170     25:07.9   5:01/K
      12   Andrew Okrongly         Ridgefield  CT      16      674    221     26:48.6   5:22/K
    Men 19 to 39
   Place     Name                    City              Age  Bib No Overall     Time    Pace
       1   John Welsh              Tullahoma  TN       23      781      1     15:07.4   3:01/K
       2   Joseph Lemay            Danbury  CT         37      951      2     15:40.7   3:08/K
       3   Joseph Mohn             Danbury  CT         20      792      3     15:53.8   3:11/K
       4   Kristopher Kurjiaka     Danbury  CT         24      825      4     15:57.0   3:11/K
       5   Peter Brady             New York  NY        32      709      5     16:26.1   3:17/K
       6   Mark DePalma            Southbury  CT       36      734      6     16:38.7   3:20/K
       7   Nick Fraticelli         Danbury  CT         21      794      7     16:50.9   3:22/K
       8   James King              Danbury  CT         20      459      8     16:55.7   3:23/K

    Men 19 to 39
   Place     Name                    City              Age  Bib No Overall     Time    Pace
       9   Eric Koestner           Sandy Hook  CT      20      795     10     17:07.0   3:25/K
      10   A.J. Roy                Bethel  CT          19      460     12     17:19.5   3:28/K
      11   Tad Knier               New York  NY        21      746     16     17:57.9   3:35/K
      12   Joe Brady               New York  NY        34      708     18     18:17.0   3:39/K
      13   PJ Telep                Waitsfield  VT      33      912     20     18:21.6   3:40/K
      14   Jan Schole              Ridgefield  CT      37      571     24     18:52.6   3:46/K
      15   Mike Bailey             Wilmington  DE      39      621     26     18:55.3   3:47/K
      16   Maximino Veiga          Danbury  CT         38      853     29     19:12.3   3:50/K
      17   Jim McElroy             Ridgefield  CT      34      667     30     19:42.9   3:56/K
      18   Jeff Burch              Ridgefield  CT      39      638     32     19:47.6   3:57/K
      19   Sean Escola             Ridgefield  CT      25      925     35     19:55.6   3:59/K
      20   Andrew Corsilia         Stamford  CT        33      728     40     20:05.4   4:01/K
      21   Dana Jones              Ridgefield  CT      39      705     42     20:08.0   4:02/K
      22   Ray Weitkamp            Southbury  CT       31      641     48     20:46.4   4:09/K
      23   Matt Lipkin             New York  NY        36      872     55     21:03.8   4:13/K
      24   Louis Caporale          Carmel  NY          28      717     56     21:04.2   4:13/K
      25   Michael Donofrio        Montpelier  VT      35      643     64     21:30.1   4:18/K
      26   Tommy Muzdunno          Danbury  CT         33      894     65     21:30.6   4:18/K
      27   Dave Cowin              Ridgefield  CT      19      837     69     21:32.5   4:18/K
      28   Nicholas Tunick                             28      898     72     21:42.4   4:20/K
      29   Rick Wilson             Stamford  CT        37      766     82     22:08.6   4:26/K
      30   Whit Knier              New York  NY        26      745     86     22:19.9   4:28/K
      31   Stephan Klaschka        Danbury  CT         38      743     89     22:28.9   4:30/K
      32   John Kinnaman           Ridgefield  CT      36      869     93     22:41.4   4:32/K
      33   Tim Leonard             Ridgefield  CT      36      748     95     22:43.9   4:33/K
      34   Laurence Briody         Westport  CT        36      880     96     22:45.3   4:33/K
      35   DJ Townsend             Ridgefield  CT      39      890    103     22:55.9   4:35/K
      36   Tim Benedict            Ridgefield  CT      36      565    108     23:04.3   4:37/K
      37   Joe Pasture             Ridgefield  CT      38      891    115     23:16.7   4:39/K
      38   Doug Potenza            New York  NY        31      927    135     24:02.7   4:48/K
      39   R.J. Lucas              New Milford  CT     31      587    136     24:05.4   4:49/K
      40   Rich Harrison           Ridgefield  CT      35      740    138     24:09.4   4:50/K
      41   Daniel Sorrentino       Sandy Hook  CT      36      608    142     24:18.5   4:52/K
      42   Conrad Scheurkogel      Wilton  CT          39      830    143     24:20.2   4:52/K
      43   Paul Kuehner            Ridgefield  CT      39      810    147     24:25.4   4:53/K
      44   Faustino Cortina        New Canaan  CT      38      854    148     24:29.0   4:54/K
      45   Jason Matthews          Ridgefield  CT      31      562    149     24:29.7   4:54/K
      46   Joe Poulos              Brookfield  CT      35      754    150     24:31.1   4:54/K
      47   Chris Doherty           Leesburg  VA        38      678    154     24:41.1   4:56/K
      48   Terry Rychlik           Ridgefield  CT      37      465    156     24:45.7   4:57/K
      49   Nick Lechner            Ridgefield  CT      19      946    158     24:46.7   4:57/K
      50   Paul Sclafani           Sandy Hook  CT      36      685    159     24:47.1   4:57/K
      51   William Carpenter       Norwalk  CT         37      496    162     24:52.8   4:58/K
      52   Jeff Hojlo              Southborough  MA    33      741    167     25:04.0   5:01/K

    Men 19 to 39
   Place     Name                    City              Age  Bib No Overall     Time    Pace
      53   Brian Carey             Danbury  CT         32      724    169     25:06.3   5:01/K
      54   Christopher Couri       Ridgefield  CT      28      730    178     25:20.5   5:04/K
      55   Frank Scavetta          Stamford  CT        37      758    182     25:34.6   5:07/K
      56   Dan Fisher              New Milford  CT     30      585    183     25:35.7   5:07/K
      57   Jordan Conley           Ridgefield  CT      27      774    191     25:52.7   5:10/K
      58   David Kelly             Royal Oak  MI       35      780    197     26:02.8   5:12/K
      59   Chris Esemplore         Ridgefield  CT      39      922    198     26:04.2   5:13/K
      60   Chris Scatterday        Stamford  CT        27      604    204     26:18.7   5:16/K
      61   Chris Zimmer            Mahopac  NY         39      564    212     26:30.5   5:18/K
      62   Brian Troland           Edison  NJ          20      672    224     26:50.9   5:22/K
      63   Tim Denoyer             Ridgefield  CT      25      663    236     27:04.9   5:25/K
      64   Rich Mathes             Ridgefield  CT      37      649    239     27:09.5   5:26/K
      65   Sean Coughlin           Ridgefield  CT      38      461    240     27:10.9   5:26/K
      66   Mike Kelleher           Ridgefield  CT      32      607    242     27:13.0   5:27/K
      67   Sean Gallaway           Ridgefield  CT      34      832    248     27:18.7   5:28/K
      68   Bill Hardee             Tampa  FL           27      738    252     27:23.5   5:29/K
      69   Rush Steelman           Ridgefield  CT      34      961    268     27:46.8   5:33/K
      70   Michael McCrary         Ridgefield  CT      30      962    273     28:01.7   5:36/K
      71   Robert Cummings                             37      865    289     28:40.5   5:44/K
      72   Michael Feinson         Washington  DC      34      628    290     28:43.6   5:45/K
      73   Hassan Samett                               35      835    324     30:00.6   6:00/K
      74   Peter Rychlik           Ridgefield  CT      39      473    347     30:39.4   6:08/K
      75   David Nasser            Danbury  CT         24      817    358     31:37.0   6:19/K
      76   Adam Fredericks         Bethel  CT          31      484    364     31:52.7   6:22/K
      77   Jon Pease               Newtown  CT         27      583    384     33:30.0   6:42/K
      78   Tom Rothwell                                38      900    396     34:15.6   6:51/K
      79   Dustin Cyr              Hermon  ME          19      521    416     36:40.5   7:20/K
      80   Perry Leslie            Ridgefield  CT      36      657    421
    Men 40 to 49
   Place     Name                    City              Age  Bib No Overall     Time    Pace
       1   Doug Scarth             Redding  CT         46      914     14     17:29.2   3:30/K
       2   Tim O'Connell           Ridgefield  CT      42      590     17     18:10.8   3:38/K
       3   Paul Schmidt            Ridgefield  CT      47      896     21     18:46.0   3:45/K
       4   Willey Bell             Wilton  CT          48      786     33     19:53.4   3:59/K
       5   David Wachtel           Chevy Chase  MD     42      765     34     19:54.9   3:59/K
       6   Anthony Allison         Ridgefield  CT      45      654     36     19:58.9   4:00/K
       7   Winn Brown              New Fairfield  CT   49      823     44     20:21.0   4:04/K
       8   Steve Mortinger         Ridgefield  CT      40      525     47     20:42.7   4:08/K
       9   Tim Debany              Ridgefield  CT      42      546     50     20:52.3   4:10/K
      10   Gerry Anderson          Wilton  CT          46      919     51     20:53.4   4:11/K

    Men 40 to 49
   Place     Name                    City              Age  Bib No Overall     Time    Pace
      11   Joe Kearney             Newtown  CT         48      701     52     20:54.1   4:11/K
      12   Michael Sorrontino      Lindenhurst  NY     40      903     54     21:01.3   4:12/K
      13   Thomas Siegel           Ridgefield  CT      42      595     57     21:09.9   4:14/K
      14   James Levy              Ridgefield  CT      40      471     59     21:18.3   4:16/K
      15   Rob McGrath             Ridgefield  CT      46      695     60     21:21.1   4:16/K
      16   Frank Rothwell          Ridgefield  CT      40      616     70     21:36.8   4:19/K
      17   Vien Side               Ridgefield  CT      43      838     71     21:40.5   4:20/K
      18   Tom Galione             Ridgefield  CT      44      532     81     22:06.6   4:25/K
      19   Michael Carpenter       Redding  CT         48      871     83     22:15.6   4:27/K
      20   Joe Trench              Ridgefield  CT      44      472     84     22:16.3   4:27/K
      21   Gregg Deboben                               41      454     88     22:20.9   4:28/K
      22   John Davidson           Ridgefield  CT      45      767     99     22:49.3   4:34/K
      23   Dan Arkins              Ridgefield  CT      46      926    105     22:58.0   4:36/K
      24   Simon O'Regan           Ridgefield  CT      41      474    111     23:13.8   4:39/K
      25   Howard Citron           South Salem  NY     45      772    116     23:18.4   4:40/K
      26   Tom Weeks               Ridgefield  CT      47      609    118     23:23.8   4:41/K
      27   Chris Dighton           Ridgefield  CT      46      877    120     23:27.4   4:41/K
      28   Walt Williams           Ridgefield  CT      41      632    121     23:28.5   4:42/K
      29   Tony Rummans            Ridgefield  CT      48      555    123     23:35.3   4:43/K
      30   John Ferreira           Ridgefield  CT      47      582    124     23:36.2   4:43/K
      31   Rich Caiola             Katonah  NY         45      916    126     23:41.2   4:44/K
      32   Jim Ninivaggi           Ridgefield  CT      41      711    131     23:53.5   4:47/K
      33   David Ennis             South Salem  NY     47      841    139     24:15.1   4:51/K
      34   Phillip Ennis           Bedford  NY         44      840    140     24:15.5   4:51/K
      35   Tim McKeon              Ridgefield  CT      47      895    164     24:56.3   4:59/K
      36   Paul Sr. Bossidy        Ridgefield  CT      44      527    165     24:59.0   5:00/K
      37   Rich Lechner                                43      942    168     25:04.8   5:01/K
      38   Ted Ruddock             Ridgefield  CT      46      554    171     25:09.7   5:02/K
      39   Robert Frulla           Ridgefield  CT      45      963    175     25:16.9   5:03/K
      40   Paul Shafer             Bethel  CT          48      782    185     25:41.4   5:08/K
      41   Bill Stonebredge        Ridgefield  CT      44      878    188     25:48.8   5:10/K
      42   Bill Donahue            Ridgefield  CT      45      557    189     25:51.7   5:10/K
      43   David Gropper                               44      935    190     25:52.2   5:10/K
      44   Larry LaPorta           Ridgefield  CT      41      923    194     25:57.0   5:11/K
      45   Jim Jacobsen            Wilton  CT          43      535    199     26:11.4   5:14/K
      46   Carmen Aiezza           Ridgefield  CT      48      700    207     26:21.6   5:16/K
      47   Dennis Culliton         Guilford  CT        46      549    216     26:44.5   5:21/K
      48   David Okrongly          Ridgefield  CT      46      675    218     26:46.8   5:21/K
      49   Daniel Schenke          Newtown  CT         42      614    223     26:50.3   5:22/K
      50   Chris Jarobe            Norwalk  CT         40      579    233     27:03.3   5:25/K
      51   David Ayre              Ridgefield  CT      44      798    235     27:04.2   5:25/K
      52   Paul Snyder             Concord  NH         48      828    237     27:07.2   5:25/K
      53   Randy Lovallo           Ridgefield  CT      48      888    249     27:21.2   5:28/K
      54   Chris Fennell           South Salem  NY     47      820    250     27:22.0   5:28/K

    Men 40 to 49
   Place     Name                    City              Age  Bib No Overall     Time    Pace
      55   Jan Dearth              Ridgefield  CT      40      468    254     27:24.3   5:29/K
      56   Ralph Frickel           South Salem  NY     45      816    256     27:25.7   5:29/K
      57   Richard Lewson          Ridgefield  CT      42      706    261     27:36.4   5:31/K
      58   Carey Quigley           Ridgefield  CT      47      848    263     27:38.3   5:32/K
      59   John Shields            Sinking Spring  PA  41      761    286     28:33.7   5:43/K
      60   Richr Hogan             Wrentham  MA        46      964    292     28:49.8   5:46/K
      61   Michael McClean         Albany  NY          47      499    294     28:51.1   5:46/K
      62   Bruce Ruehl             Ridgefield  CT      44      827    303     29:01.5   5:48/K
      63   Bob Galvin              Ridgefield  CT      45      697    319     29:55.3   5:59/K
      64   James Thompson          Ridgefield  CT      44      826    326     30:01.8   6:00/K
      65   Brady Dougan            Greenwich  CT       45      600    344     30:35.3   6:07/K
      66   Jeff Angus              New Canaan  CT      48      884    354     31:27.5   6:17/K
      67   Keith Blackwell         Redding  CT         42      843    356     31:29.1   6:18/K
      68   Jeffery Maclay          Ashburn  VA         40      808    374     32:45.7   6:33/K
      69   Jeff Keane              Darien  CT          47      512    387     33:45.8   6:45/K
      70   Joe Fossi               Ridgefield  CT      45      813    388     33:46.5   6:45/K
      71   Ron Klinkowize          Ridgefield  CT      42      619    390     33:49.9   6:46/K
      72   Michael Grills          Pawcatuck  CT       40      624    393     33:54.1   6:47/K
      73   Steve Aaron             Katonah  NY         44      955    397     34:29.2   6:54/K
      74   John Carson             Ridgefield  CT      43      787    400     34:53.5   6:59/K
      75   Michael Martin          Ridgefield  CT      47      509    402     34:59.3   7:00/K
      76   John Marra              Ridgefield  CT      41      702    407     35:55.0   7:11/K
      77   George Dinisi           Ridgefield  CT      47      712    408     35:55.9   7:11/K
      78   Kevin Briody            Ridgefield  CT      41      873    409     36:01.1   7:12/K
      79   Robert Lernihan         Wilton  CT          44      495    417     36:45.0   7:21/K
    Men 50 to 59
   Place     Name                    City              Age  Bib No Overall     Time    Pace
       1   Dan Delaney             Patterson  NY       50      811     15     17:56.4   3:35/K
       2   Wes Byerly              Ridgefield  CT      52      915     19     18:18.4   3:40/K
       3   Kim Nolan               Redding  CT         55      943     53     21:00.1   4:12/K
       4   Paul Murphy             Newtown  CT         54      647     76     21:53.6   4:23/K
       5   Ralph McIntosh          Newtown  CT         53      846     77     21:55.3   4:23/K
       6   Joyce Jottn             Ridgefield  CT      51      892     80     22:04.6   4:25/K
       7   Drew Fisher             Mahopac Falls  NY   51      601     87     22:20.4   4:28/K
       8   Kevin Nolan             Silver Spring  MD   56      615    100     22:51.5   4:34/K
       9   Len Sedney              Ridgefield  CT      53      897    107     23:02.7   4:36/K
      10   Fred Pazona             Punta Gorda  FL     55      802    109     23:08.9   4:38/K
      11   Michael Casale          Brookfield  CT      51      917    113     23:14.7   4:39/K
      12   Michael Berardino       Katonah  NY         52      572    119     23:24.9   4:41/K
      13   Rich Zyvich             Bethel  CT          50      883    128     23:44.7   4:45/K

    Men 50 to 59
   Place     Name                    City              Age  Bib No Overall     Time    Pace
      14   Michael Dono            Brookfield  CT      53      783    129     23:45.5   4:45/K
      15   Donald Rowley           Wilton  CT          52      904    146     24:24.3   4:53/K
      16   Brad Delandri           Katonah  NY         50      570    161     24:50.1   4:58/K
      17   Richard Knier           Wilmeite  IL        53      505    186     25:42.4   5:08/K
      18   Tom Bradbury            Ridgefield  CT      57      957    211     26:30.1   5:18/K
      19   Jeff Hyde               Ridgefield  CT      50      574    213     26:32.3   5:18/K
      20   Peter Kinkade           Redding  CT         57      804    215     26:43.7   5:21/K
      21   Ken Meagher             Ridgefield  CT      50      488    219     26:47.3   5:21/K
      22   Joseph Murdoch          Ridgefield  CT      52      867    241     27:11.9   5:26/K
      23   Ray Bufkin              Brookfield  CT      56      845    243     27:13.6   5:27/K
      24   Nick Donofrio           Ridgefield  CT      59      644    245     27:15.2   5:27/K
      25   Roy Herbst              Ridgefield  CT      52      850    259     27:33.4   5:31/K
      26   Steve Armstrong         Ridgefield  CT      52      580    265     27:40.2   5:32/K
      27   William Garofalo        Ridgefield  CT      51      544    271     27:55.0   5:35/K
      28   Duane Giannini          Newtown  CT         53      736    307     29:17.8   5:51/K
      29   Steve Crossett          Ridgefield  CT      54      482    309     29:26.6   5:53/K
      30   Woody Shukovsky         Stamford  CT        50      879    316     29:51.8   5:58/K
      31   David McCue             Rye  NY             53      492    322     29:58.5   6:00/K
      32   John Wilson             Ridgefield  CT      50      481    328     30:04.8   6:01/K
      33   Eddie Marzigliano       Somers  NY          52      522    329     30:05.6   6:01/K
      34   Gary Buff               New York  NY        50      498    351     31:06.2   6:13/K
      35   Lonnie Pola             Ridgefield  CT      56      716    398     34:35.4   6:55/K
      36   Jerry Richter           Ridgefield  CT      53      952    420
    Men 60 to 69
   Place     Name                    City              Age  Bib No Overall     Time    Pace
       1   Jaime Javier            New Rochelle  NY    66      494    180     25:29.4   5:06/K
       2   George Corsilia         Stamford  CT        63      727    201     26:13.2   5:15/K
       3   William Mayr            Ridgefield  CT      66      486    280     28:18.4   5:40/K
       4   Robert Feinson          Danbury  CT         66      524    334     30:19.4   6:04/K
       5   John Robinson           Ridgefield  CT      64      504    360     31:45.5   6:21/K
       6   John Devine             Ridgefield  CT      62      455    366     31:54.8   6:23/K
       7   Paul Leslie             Thibodax  LA        64      659    383     33:21.6   6:40/K

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com