HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Sneeker's Run
Groton, CT - 5 Miles/ 2 Miles

August 22, 2004

OVERALL WINNERS

Gideon Mutisya - 25:37
Martha Merz -  30:34

Timing & Results by:
SNERRO


Who can believe it?  A race sponsored by a bar, free food, free beer, a killer raffle, all in the beautiful downtown Groton,behind Sneeker’s Café
on a beautiful day.  The fun run winners (Steve Herrera and Erin Fields) were awarded Montivani record albums (real plastic) and fashionable neck ties.  
Gideon  Mutisya and Martha Merz Hammered their respective fields for wins and more time at the hot dog bar.

5 MILE
    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    GIDEON MUTISYA                              39     1 M 30-39      25:37.0    5:07/M
       2    STEPHEN HERRERA         Waterford  CT       33     2 M 30-39      27:09.0    5:26/M
       3    DANIEL SLECZKIEWICZ     Westerly  RI        18     1 M  1-18      27:35.0    5:31/M
       4    DAN SPRINGER            Westerly  RI        18     2 M  1-18      28:35.0    5:43/M
       5    JOSH SPRINGER           Westerly  RI        18     3 M  1-18      29:03.0    5:49/M
       6    BREDAN CASHMAN          Mystic  CT          27     1 M 19-29      29:06.0    5:49/M
       7    KEVIN GALLERANI         UNCASVILLE  CT      49     1 M 40-49      29:50.0    5:58/M
       8    Keith Pellerin          BROOKLYN  CT        39     3 M 30-39      29:56.0    5:59/M
       9    WAYNE JOLLEY            BROOKLYN  CT        53     1 M 50-59      30:14.0    6:03/M
      10    TIM SMITH               NORWICH  CT         56     2 M 50-59      30:19.0    6:04/M
      11    JEFF WADECKI            LEDYARD  CT         21     2 M 19-29      30:25.0    6:05/M
      12    MARTHA MERZ             MYSTIC  CT          41     1 F 40-49      30:34.0    6:07/M
      13    CORY LOFTIS             Branford  CT        14     4 M  1-18      30:46.0    6:09/M
      14    JON KORNACKI            Wallingford  CT     46     2 M 40-49      30:59.0    6:12/M
      15    JEREMIAH SPERRY         Groton  CT          25     3 M 19-29      31:05.0    6:13/M
      16    WALT SMOLENSKI          Colchester  CT      48     3 M 40-49      31:10.0    6:14/M
      17    KARL CHRISTIANSEN       Niantic  CT         42     4 M 40-49      31:30.0    6:18/M
      18    PAUL SMITH              Storrs Mansfield  C 38     4 M 30-39      31:31.0    6:18/M
      19    CHRISTOPHER JOLLEY      BROOKLYN  CT        25     4 M 19-29      31:56.0    6:23/M
      20    REBECCA STEINKRAUS      Sandy Hook  CT      42     2 F 40-49      32:00.0    6:24/M
      21    GARY DEAL               OAKDALE  CT         46     5 M 40-49      32:25.0    6:29/M
      22    Brian Lundie            GALES FERRY  CT     50     3 M 50-59      32:27.0    6:29/M
      23    ANDREW WORTH            Gales Ferry  CT     15     5 M  1-18      32:47.0    6:33/M
      24    EMILY ANDERSON          Westerly  RI        20     1 F 19-29      32:52.0    6:34/M
      25    PATRICK MALLOY          Phoenix  MD         44     6 M 40-49      33:03.0    6:37/M
      26    Robert Buckingham       New London  CT      44     7 M 40-49      33:12.0    6:38/M
      27    John Fields             Taftville  CT       19     5 M 19-29      33:25.0    6:41/M
      28    Mike Darigan            COVENTRY  RI        52     4 M 50-59      33:34.0    6:43/M
      29    JIM THARP               Andover  CT         43     8 M 40-49      33:36.0    6:43/M
      30    JERRY YEDLIN                                46     9 M 40-49      33:38.0    6:44/M
      31    PETE SCHIRO             STONINGTON  CT      33     5 M 30-39      33:45.0    6:45/M
      32    Kristen Malloy          Phoenix  MD         13     1 F  0-18      33:46.0    6:45/M
      33    Gary Burfoot            Mystic  CT          55     5 M 50-59      33:49.0    6:46/M
      34    LANCE MAGNUSON          LEBANON  CT         60     1 M 60-99      34:37.0    6:55/M
      35    JOHN SACREY             PRESTON  CT         52     6 M 50-59      35:50.0    7:10/M
      36    BAMBINO PAZ                                 43    10 M 40-49      36:06.0    7:13/M
      37    FRANK BURNS             Wakefield  RI       40    11 M 40-49      36:16.0    7:15/M
      38    JOHN HAMMETT            Charlestown  RI     61     2 M 60-99      36:28.0    7:18/M
      39    JEFFERY LEWIS           Pawcatuck  CT       15     6 M  1-18      36:34.0    7:19/M
      40    MICK KONRAD             Portsmouth  RI      52     7 M 50-59      36:35.0    7:19/M
      41    ROBERT LAMOTHE          Groton  CT          43    12 M 40-49      36:36.0    7:19/M
      42    DAVID FLAGG             PAWCATUCK  CT       30     6 M 30-39      36:37.0    7:19/M
      43    PHILIP MCKENNA          GALES FERRY  CT     42    13 M 40-49      36:41.0    7:20/M
      44    TED PHILLIPS            NIANTIC  CT         63     3 M 60-99      36:51.0    7:22/M
      45    JODI RICHMOND           Groton  CT          33     1 F 30-39      37:06.0    7:25/M
      46    Gene Maran              Waterford  CT       51     8 M 50-59      37:21.0    7:28/M
      47    EDWARD EVIS             Clinton  CT         64     4 M 60-99      37:22.0    7:28/M
      48    TOM LEE                 Chester  CT         56     9 M 50-59      37:31.0    7:30/M
      49    CLEM MCGRATH            Colchester  CT      65     5 M 60-99      37:33.0    7:31/M
      50    NICOLE WILLIAMS         Stonington  CT      23     2 F 19-29      37:40.0    7:32/M
      51    KAREN SKWARA            Simsbury  CT        37     2 F 30-39      37:46.0    7:33/M
      52    Keith Podrebartz        Manchester  CT      30     7 M 30-39      37:49.0    7:34/M
      53    VALERIE BARNETT         Gales Ferry  CT     34     3 F 30-39      37:50.0    7:34/M
      54    RONALD LEWIS            Quaker Hill  CT     36     8 M 30-39      37:57.0    7:35/M
      55    SUSAN JONES             GALES FERRY  CT     38     4 F 30-39      38:05.0    7:37/M
      56    LYNNE LOVE              LISBON  CT          46     3 F 40-49      38:08.0    7:38/M
      57    NORMAN DIGGS            GALES FERRY  CT     42    14 M 40-49      38:11.0    7:38/M
      58    BRIAN ANDSTROM          PLAINFIELD  CT      48    15 M 40-49      38:19.0    7:40/M
      59    MARK CHARTIER           COLCHESTER  CT      34     9 M 30-39      38:22.0    7:40/M
      60    ROBBINS SHELDON         Old Lyme  CT        49    16 M 40-49      38:34.0    7:43/M
      61    JOE MARCEAU             NORWICH  CT         14     7 M  1-18      38:46.0    7:45/M
      62    LARRY BRANSFORD         NORWICH  CT         48    17 M 40-49      39:27.0    7:53/M
      63    TOM HARRINGTON          Waterford  CT       50    10 M 50-59      39:29.0    7:54/M
      64    CHRIS GRAHAM            GALES FERRY  CT     47    18 M 40-49      39:33.0    7:55/M
      65    JAY LLOYD               East Lyme  CT       40    19 M 40-49      39:36.0    7:55/M
      66    BILL SULLIVAN           Waterford  CT       36    10 M 30-39      39:38.0    7:56/M
      67    KIM ASPINWALL           Groton  CT          38     5 F 30-39      39:49.0    7:58/M
      68    CLAIRE TONEWO           FRANKLIN  CT        34     6 F 30-39      40:01.0    8:00/M
      69    DENNIS ZAJEHOWSKI       GRISWOLD  CT        61     6 M 60-99      40:20.0    8:04/M
      70    Patrick Malloy          Phoenix  MD         10     8 M  1-18      40:21.0    8:04/M
      71    MATTHEW ST. LOUIS       Groton  CT          32    11 M 30-39      40:30.0    8:06/M
      72    RON DOMBROWSKI          Norwich  CT         61     7 M 60-99      40:32.0    8:06/M
      73    CRYSTAL PARK            MYSTIC  CT          41     4 F 40-49      40:33.0    8:07/M
      74    CHRISTINE PARIZO        Groton  CT          31     7 F 30-39      40:35.0    8:07/M
      75    MARK EVANS              Plano  TX           53    11 M 50-59      40:48.0    8:10/M
      76    MATT TUTTLE             BERLIN  CT          48    20 M 40-49      40:48.0    8:10/M
      77    BILL BILLING            MYSTIC  CT          53    12 M 50-59      40:50.0    8:10/M
      78    KATHLEEN STEAMER        EAST LYME  CT       44     5 F 40-49      41:23.0    8:17/M
      79    SCOTT SNOW                                  19     6 M 19-29      41:50.0    8:22/M
      80    NADINE CANE             UNCASVILLE  CT      46     6 F 40-49      42:06.0    8:25/M
      81    KATHLEEN MULLEN KOHL    Waterford  CT       43     7 F 40-49      42:19.0    8:28/M
      82    NORMA VIVAR-ORUM        GRISWOLD  CT        41     8 F 40-49      43:21.0    8:40/M
      83    LORI PAZ                                    38     8 F 30-39      43:26.0    8:41/M
      84    JOHN RYAN               Waterford  CT       41    21 M 40-49      43:49.0    8:46/M
      85    BARRY TUOHY                                 37    12 M 30-39      44:00.0    8:48/M
      86    DAN TOMPKINS                                35    13 M 30-39      44:00.0    8:48/M
      87    JAY CHURCHILL           Chester  CT         59    13 M 50-59      44:05.0    8:49/M
      88    GEORGE GILLESPIE        COVENTRY  CT        62     8 M 60-99      44:07.0    8:49/M
      89    DIANE MALLOY            Phoenix  MD         48     9 F 40-49      44:11.0    8:50/M
      90    BERANGERE THARP                             33     9 F 30-39      44:32.0    8:54/M
      91    JACK VALONE             North Windham  CT   62     9 M 60-99      44:40.0    8:56/M
      92    MICHAEL CAVANAGH        Groton  CT          44    22 M 40-49      44:41.0    8:56/M
      93    JAY DEMPSEY             Groton  CT          48    23 M 40-49      44:42.0    8:56/M
      94    KEVIN ZIOLKOVSKI        Quaker Hill  CT     42    24 M 40-49      44:55.0    8:59/M
      95    AMY BUCKLEY             PRESTON  CT         29     3 F 19-29      45:08.0    9:02/M
      96    RICHARD SHARP           Groton  CT          41    25 M 40-49      45:16.0    9:03/M
      97    BILL JONES              Gales Ferry  CT     40    26 M 40-49      45:17.0    9:03/M
      98    DANNY WHITE             EAST HAMPTON  CT    13     9 M  1-18      45:50.0    9:10/M
      99    Bruce Grisafe           Salem  CT           50    14 M 50-59      45:58.0    9:12/M
     100    LENNY BELLET            MYSTIC  CT          33    14 M 30-39      46:04.0    9:13/M

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
     101    KATHY SMOLENSKI         Colchester  CT      47    10 F 40-49      46:28.0    9:18/M
     102    RHONDA PALTAUF          ESSEX  CT           41    11 F 40-49      46:32.0    9:18/M
     103    RICHARD PRICE                               57    15 M 50-59      46:32.0    9:18/M
     104    JUDY MCGRATH            COLCHESTER  CT      62     1 F 60-99      46:34.0    9:19/M
     105    DAWN BUCKLEY            West Kingston  RI   39    10 F 30-39      46:40.0    9:20/M
     106    PATRICIA PHILLIPS       NIANTIC  CT         57     1 F 50-59      46:45.0    9:21/M
     107    CAITLIN MALLOY          Phoenix  MD         16     2 F  0-18      47:32.0    9:30/M
     108    MATT STRONESKI          Waterford  CT       48    27 M 40-49      47:41.0    9:32/M
     109    CHRIS CLARK                                 47    12 F 40-49      47:49.0    9:34/M
     110    RAY MCDERMOTT           Uncasville  CT      61    10 M 60-99      47:54.0    9:35/M
     111    MICHAELEEN HAESELER     Canterbury  CT      57     2 F 50-59      48:19.0    9:40/M
     112    BILL SHEEK              Salem  CT           44    28 M 40-49      48:33.0    9:43/M
     113    STEVE HANCOCK           Bozrah  CT          56    16 M 50-59      48:52.0    9:46/M
     114    VIRGNIA MULLEN          Unionville  CT      65     2 F 60-99      49:13.0    9:51/M
     115    ED ROOT                 OLD SAYBROOK  CT    58    17 M 50-59      49:44.0    9:57/M
     116    JULIE NIEMEIER          Groton  CT          30    11 F 30-39      50:31.0   10:06/M
     117    LORI ANDRZEICIK         JEWETT CITY  CT     39    12 F 30-39      50:56.0   10:11/M
     118    JAMIE GEBO              NORWICH  CT         34    13 F 30-39      53:26.0   10:41/M
     119    SUSAN GORDON            CHARLESTOWN  RI     48    13 F 40-49    2:01:32.0   24:18/M
     120    ROBERT REUTER           CHARLESTOWN  RI     61    11 M 60-99    2:01:32.0   24:18/M


5 MILE AGE DIVISIONS

Women 18 and under

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Kristen Malloy          Phoenix  MD         13       32      33:46.0    6:45/M
       2    CAITLIN MALLOY          Phoenix  MD         16      107      47:32.0    9:30/M
Top

Women 19 to 29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    EMILY ANDERSON          Westerly  RI        20       24      32:52.0    6:34/M
       2    NICOLE WILLIAMS         Stonington  CT      23       50      37:40.0    7:32/M
       3    AMY BUCKLEY             PRESTON  CT         29       95      45:08.0    9:02/M
Top

Women 30 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    JODI RICHMOND           Groton  CT          33       45      37:06.0    7:25/M
       2    KAREN SKWARA            Simsbury  CT        37       51      37:46.0    7:33/M
       3    VALERIE BARNETT         Gales Ferry  CT     34       53      37:50.0    7:34/M
       4    SUSAN JONES             GALES FERRY  CT     38       55      38:05.0    7:37/M
       5    KIM ASPINWALL           Groton  CT          38       67      39:49.0    7:58/M
       6    CLAIRE TONEWO           FRANKLIN  CT        34       68      40:01.0    8:00/M
       7    CHRISTINE PARIZO        Groton  CT          31       74      40:35.0    8:07/M
       8    LORI PAZ                                    38       83      43:26.0    8:41/M
       9    BERANGERE THARP                             33       90      44:32.0    8:54/M
      10    DAWN BUCKLEY            West Kingston  RI   39      105      46:40.0    9:20/M
      11    JULIE NIEMEIER          Groton  CT          30      116      50:31.0   10:06/M
      12    LORI ANDRZEICIK         JEWETT CITY  CT     39      117      50:56.0   10:11/M
      13    JAMIE GEBO              NORWICH  CT         34      118      53:26.0   10:41/M
Top

Women 40 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    MARTHA MERZ             MYSTIC  CT          41       12      30:34.0    6:07/M
       2    REBECCA STEINKRAUS      Sandy Hook  CT      42       20      32:00.0    6:24/M
       3    LYNNE LOVE              LISBON  CT          46       56      38:08.0    7:38/M
       4    CRYSTAL PARK            MYSTIC  CT          41       73      40:33.0    8:07/M
       5    KATHLEEN STEAMER        EAST LYME  CT       44       78      41:23.0    8:17/M
       6    NADINE CANE             UNCASVILLE  CT      46       80      42:06.0    8:25/M
       7    KATHLEEN MULLEN KOHL    Waterford  CT       43       81      42:19.0    8:28/M
       8    NORMA VIVAR-ORUM        GRISWOLD  CT        41       82      43:21.0    8:40/M
       9    DIANE MALLOY            Phoenix  MD         48       89      44:11.0    8:50/M
      10    KATHY SMOLENSKI         Colchester  CT      47      101      46:28.0    9:18/M
      11    RHONDA PALTAUF          ESSEX  CT           41      102      46:32.0    9:18/M
      12    CHRIS CLARK                                 47      109      47:49.0    9:34/M
      13    SUSAN GORDON            CHARLESTOWN  RI     48      119    2:01:32.0   24:18/M
Top

Women 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    PATRICIA PHILLIPS       NIANTIC  CT         57      106      46:45.0    9:21/M
       2    MICHAELEEN HAESELER     Canterbury  CT      57      111      48:19.0    9:40/M
Top

Women 60 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    JUDY MCGRATH            COLCHESTER  CT      62      104      46:34.0    9:19/M
       2    VIRGNIA MULLEN          Unionville  CT      65      114      49:13.0    9:51/M
Top

Men 1 to 18

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    DANIEL SLECZKIEWICZ     Westerly  RI        18        3      27:35.0    5:31/M
       2    DAN SPRINGER            Westerly  RI        18        4      28:35.0    5:43/M
       3    JOSH SPRINGER           Westerly  RI        18        5      29:03.0    5:49/M
       4    CORY LOFTIS             Branford  CT        14       13      30:46.0    6:09/M
       5    ANDREW WORTH            Gales Ferry  CT     15       23      32:47.0    6:33/M
       6    JEFFERY LEWIS           Pawcatuck  CT       15       39      36:34.0    7:19/M
       7    JOE MARCEAU             NORWICH  CT         14       61      38:46.0    7:45/M
       8    Patrick Malloy          Phoenix  MD         10       70      40:21.0    8:04/M
       9    DANNY WHITE             EAST HAMPTON  CT    13       98      45:50.0    9:10/M
Top

Men 19-29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    BREDAN CASHMAN          Mystic  CT          27        6      29:06.0    5:49/M
       2    JEFF WADECKI            LEDYARD  CT         21       11      30:25.0    6:05/M
       3    JEREMIAH SPERRY         Groton  CT          25       15      31:05.0    6:13/M
       4    CHRISTOPHER JOLLEY      BROOKLYN  CT        25       19      31:56.0    6:23/M
       5    John Fields             Taftville  CT       19       27      33:25.0    6:41/M
       6    SCOTT SNOW                                  19       79      41:50.0    8:22/M
Top

Men 30 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    GIDEON MUTISYA                              39        1      25:37.0    5:07/M
       2    STEPHEN HERRERA         Waterford  CT       33        2      27:09.0    5:26/M
       3    Keith Pellerin          BROOKLYN  CT        39        8      29:56.0    5:59/M
       4    PAUL SMITH              Storrs Mansfield  C 38       18      31:31.0    6:18/M
       5    PETE SCHIRO             STONINGTON  CT      33       31      33:45.0    6:45/M
       6    DAVID FLAGG             PAWCATUCK  CT       30       42      36:37.0    7:19/M
       7    Keith Podrebartz        Manchester  CT      30       52      37:49.0    7:34/M
       8    RONALD LEWIS            Quaker Hill  CT     36       54      37:57.0    7:35/M
       9    MARK CHARTIER           COLCHESTER  CT      34       59      38:22.0    7:40/M
      10    BILL SULLIVAN           Waterford  CT       36       66      39:38.0    7:56/M
      11    MATTHEW ST. LOUIS       Groton  CT          32       71      40:30.0    8:06/M
      12    BARRY TUOHY                                 37       85      44:00.0    8:48/M
      13    DAN TOMPKINS                                35       86      44:00.0    8:48/M
      14    LENNY BELLET            MYSTIC  CT          33      100      46:04.0    9:13/M
Top

Men 40 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    KEVIN GALLERANI         UNCASVILLE  CT      49        7      29:50.0    5:58/M
       2    JON KORNACKI            Wallingford  CT     46       14      30:59.0    6:12/M
       3    WALT SMOLENSKI          Colchester  CT      48       16      31:10.0    6:14/M
       4    KARL CHRISTIANSEN       Niantic  CT         42       17      31:30.0    6:18/M
       5    GARY DEAL               OAKDALE  CT         46       21      32:25.0    6:29/M
       6    PATRICK MALLOY          Phoenix  MD         44       25      33:03.0    6:37/M
       7    Robert Buckingham       New London  CT      44       26      33:12.0    6:38/M
       8    JIM THARP               Andover  CT         43       29      33:36.0    6:43/M
       9    JERRY YEDLIN                                46       30      33:38.0    6:44/M
      10    BAMBINO PAZ                                 43       36      36:06.0    7:13/M
      11    FRANK BURNS             Wakefield  RI       40       37      36:16.0    7:15/M
      12    ROBERT LAMOTHE          Groton  CT          43       41      36:36.0    7:19/M
      13    PHILIP MCKENNA          GALES FERRY  CT     42       43      36:41.0    7:20/M
      14    NORMAN DIGGS            GALES FERRY  CT     42       57      38:11.0    7:38/M
      15    BRIAN ANDSTROM          PLAINFIELD  CT      48       58      38:19.0    7:40/M
      16    ROBBINS SHELDON         Old Lyme  CT        49       60      38:34.0    7:43/M
      17    LARRY BRANSFORD         NORWICH  CT         48       62      39:27.0    7:53/M
      18    CHRIS GRAHAM            GALES FERRY  CT     47       64      39:33.0    7:55/M
      19    JAY LLOYD               East Lyme  CT       40       65      39:36.0    7:55/M
      20    MATT TUTTLE             BERLIN  CT          48       76      40:48.0    8:10/M
      21    JOHN RYAN               Waterford  CT       41       84      43:49.0    8:46/M
      22    MICHAEL CAVANAGH        Groton  CT          44       92      44:41.0    8:56/M
      23    JAY DEMPSEY             Groton  CT          48       93      44:42.0    8:56/M
      24    KEVIN ZIOLKOVSKI        Quaker Hill  CT     42       94      44:55.0    8:59/M
      25    RICHARD SHARP           Groton  CT          41       96      45:16.0    9:03/M
      26    BILL JONES              Gales Ferry  CT     40       97      45:17.0    9:03/M
      27    MATT STRONESKI          Waterford  CT       48      108      47:41.0    9:32/M
      28    BILL SHEEK              Salem  CT           44      112      48:33.0    9:43/M
Top

Men 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    WAYNE JOLLEY            BROOKLYN  CT        53        9      30:14.0    6:03/M
       2    TIM SMITH               NORWICH  CT         56       10      30:19.0    6:04/M
       3    Brian Lundie            GALES FERRY  CT     50       22      32:27.0    6:29/M
       4    Mike Darigan            COVENTRY  RI        52       28      33:34.0    6:43/M
       5    Gary Burfoot            Mystic  CT          55       33      33:49.0    6:46/M
       6    JOHN SACREY             PRESTON  CT         52       35      35:50.0    7:10/M
       7    MICK KONRAD             Portsmouth  RI      52       40      36:35.0    7:19/M
       8    Gene Maran              Waterford  CT       51       46      37:21.0    7:28/M
       9    TOM LEE                 Chester  CT         56       48      37:31.0    7:30/M
      10    TOM HARRINGTON          Waterford  CT       50       63      39:29.0    7:54/M
      11    MARK EVANS              Plano  TX           53       75      40:48.0    8:10/M
      12    BILL BILLING            MYSTIC  CT          53       77      40:50.0    8:10/M
      13    JAY CHURCHILL           Chester  CT         59       87      44:05.0    8:49/M
      14    Bruce Grisafe           Salem  CT           50       99      45:58.0    9:12/M
      15    RICHARD PRICE                               57      103      46:32.0    9:18/M
      16    STEVE HANCOCK           Bozrah  CT          56      113      48:52.0    9:46/M
      17    ED ROOT                 OLD SAYBROOK  CT    58      115      49:44.0    9:57/M
Top

Men 60 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    LANCE MAGNUSON          LEBANON  CT         60       34      34:37.0    6:55/M
       2    JOHN HAMMETT            Charlestown  RI     61       38      36:28.0    7:18/M
       3    TED PHILLIPS            NIANTIC  CT         63       44      36:51.0    7:22/M
       4    EDWARD EVIS             Clinton  CT         64       47      37:22.0    7:28/M
       5    CLEM MCGRATH            Colchester  CT      65       49      37:33.0    7:31/M
       6    DENNIS ZAJEHOWSKI       GRISWOLD  CT        61       69      40:20.0    8:04/M
       7    RON DOMBROWSKI          Norwich  CT         61       72      40:32.0    8:06/M
       8    GEORGE GILLESPIE        COVENTRY  CT        62       88      44:07.0    8:49/M
       9    JACK VALONE             North Windham  CT   62       91      44:40.0    8:56/M
      10    RAY MCDERMOTT           Uncasville  CT      61      110      47:54.0    9:35/M
      11    ROBERT REUTER           CHARLESTOWN  RI     61      120    2:01:32.0   24:18/M

2 MILE

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    STPEHEN HERRERA         Waterford  CT       33     1 M 30-39      10:00.0    5:00/M
       2    JEFFREY WADECKI         LEDYARD  CT         21     1 M 19-29      11:18.0    5:39/M
       3    GLENN COSTELLO          NORWICH  CT         44     1 M 40-49      11:57.0    5:59/M
       4    KRIS KIMBRO             NORWICH  CT         33     2 M 30-39      12:47.0    6:24/M
       5    MICHAEL DIDATO          Waterford  CT       43     2 M 40-49      12:56.0    6:28/M
       6    Erin Fields             Taftville  CT       17     1 F  0-18      12:59.0    6:30/M
       7    John Sacrey             Preston  CT         50     1 M 50-59      13:42.0    6:51/M
       8    STEPHEN MOSKALUK        NORTH STONINGTON  C 30     3 M 30-39      13:56.0    6:58/M
       9    TYLER ST. LOUIS         Groton  CT          12     1 M  1-18      14:28.0    7:14/M
      10    RONALD E. DOMBROWSKI    Norwich  CT         61     1 M 60-99      14:58.0    7:29/M
      11    BERNIE MAHONEY          Groton  CT          48     3 M 40-49      15:22.0    7:41/M
      12    JIMMY CAVANAGH          Groton  CT          11     2 M  1-18      15:46.0    7:53/M
      13    MICHAEL LADD            Lebanon  CT         52     2 M 50-59      15:49.0    7:55/M
      14    LIZ TEFFT               Norwich  CT         30     1 F 30-39      15:56.0    7:58/M
      15    LESLIE JOLLEY           BROOKLYN  CT        50     1 F 50-59      16:18.0    8:09/M
      16    BRITTANY AUERBACH       Groton  CT          14     2 F  0-18      18:12.0    9:06/M
      17    RACHAEL DEMPSEY         Groton  CT          12     3 F  0-18      18:16.0    9:08/M
      18    MIKE CAVANAGH           Groton  CT          44     4 M 40-49      18:33.0    9:17/M
      19    FRANK CAROFANO          Waterford  CT       45     5 M 40-49      19:22.0    9:41/M
      20    TANA MCCLURE            BROOKLYN  CT        25     1 F 19-29      19:32.0    9:46/M
      21    JACOB RILEY             Mystic  CT           9     3 M  1-18      19:46.0    9:53/M
      22    CAROLYN DEMAIO          Gales Ferry  CT     38     2 F 30-39      20:24.0   10:12/M
      23    DEB KOTECKI             Ledyard  CT         38     3 F 30-39      21:15.0   10:38/M
      24    PHIL TORREZ                                 35     4 M 30-39      21:33.0   10:47/M
      25    LAURA BABIN             NIANTIC  CT         36     4 F 30-39      21:34.0   10:47/M
      26    TRACEY ST. LOUIS        Groton  CT          34     5 F 30-39      21:57.0   10:59/M
      27    TAMMY JONES             Groton  CT          38     6 F 30-39      21:57.0   10:59/M
      28    LYLETTE SCHUMACHER      WATERFORD  CT       53     2 F 50-59      22:06.0   11:03/M
      29    ANITA WOOTEN            Riverhead  NY       38     7 F 30-39      22:07.0   11:04/M
      30    DEB MOROSINI            Niantic  CT         52     3 F 50-59      22:24.0   11:12/M
      31    MIKE BOTTONE            Pawcatuck  CT       35     5 M 30-39      22:34.0   11:17/M
      32    LISA ARMSTRONG          Norwalk  CT         37     8 F 30-39      22:53.0   11:27/M
      33    EVAN CONLON             STONINGTON  CT       7     4 M  1-18      26:03.0   13:02/M
      34    BILL MCCABE             Mystic  CT          44     6 M 40-49      26:04.0   13:02/M

Women 18 and under

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Erin Fields             Taftville  CT       17        6      12:59.0    6:30/M
       2    BRITTANY AUERBACH       Groton  CT          14       16      18:12.0    9:06/M
       3    RACHAEL DEMPSEY         Groton  CT          12       17      18:16.0    9:08/M
Top

Women 19 to 29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    TANA MCCLURE            BROOKLYN  CT        25       20      19:32.0    9:46/M
Top

Women 30 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    LIZ TEFFT               Norwich  CT         30       14      15:56.0    7:58/M
       2    CAROLYN DEMAIO          Gales Ferry  CT     38       22      20:24.0   10:12/M
       3    DEB KOTECKI             Ledyard  CT         38       23      21:15.0   10:38/M
       4    LAURA BABIN             NIANTIC  CT         36       25      21:34.0   10:47/M
       5    TRACEY ST. LOUIS        Groton  CT          34       26      21:57.0   10:59/M
       6    TAMMY JONES             Groton  CT          38       27      21:57.0   10:59/M
       7    ANITA WOOTEN            Riverhead  NY       38       29      22:07.0   11:04/M
       8    LISA ARMSTRONG          Norwalk  CT         37       32      22:53.0   11:27/M
Top

Women 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    LESLIE JOLLEY           BROOKLYN  CT        50       15      16:18.0    8:09/M
       2    LYLETTE SCHUMACHER      WATERFORD  CT       53       28      22:06.0   11:03/M
       3    DEB MOROSINI            Niantic  CT         52       30      22:24.0   11:12/M
Top

Men 1 to 18

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    TYLER ST. LOUIS         Groton  CT          12        9      14:28.0    7:14/M
       2    JIMMY CAVANAGH          Groton  CT          11       12      15:46.0    7:53/M
       3    JACOB RILEY             Mystic  CT           9       21      19:46.0    9:53/M
       4    EVAN CONLON             STONINGTON  CT       7       33      26:03.0   13:02/M
Top

Men 19-29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    JEFFREY WADECKI         LEDYARD  CT         21        2      11:18.0    5:39/M
Top

Men 30 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    STPEHEN HERRERA         Waterford  CT       33        1      10:00.0    5:00/M
       2    KRIS KIMBRO             NORWICH  CT         33        4      12:47.0    6:24/M
       3    STEPHEN MOSKALUK        NORTH STONINGTON  C 30        8      13:56.0    6:58/M
       4    PHIL TORREZ                                 35       24      21:33.0   10:47/M
       5    MIKE BOTTONE            Pawcatuck  CT       35       31      22:34.0   11:17/M
Top

Men 40 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    GLENN COSTELLO          NORWICH  CT         44        3      11:57.0    5:59/M
       2    MICHAEL DIDATO          Waterford  CT       43        5      12:56.0    6:28/M
       3    BERNIE MAHONEY          Groton  CT          48       11      15:22.0    7:41/M
       4    MIKE CAVANAGH           Groton  CT          44       18      18:33.0    9:17/M
       5    FRANK CAROFANO          Waterford  CT       45       19      19:22.0    9:41/M
       6    BILL MCCABE             Mystic  CT          44       34      26:04.0   13:02/M
Top

Men 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    John Sacrey             Preston  CT         50        7      13:42.0    6:51/M
       2    MICHAEL LADD            Lebanon  CT         52       13      15:49.0    7:55/M
Top

Men 60 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    RONALD E. DOMBROWSKI    Norwich  CT         61       10      14:58.0    7:29/M

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com