HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com


boslogo.gif (9651 bytes)

Battle of Stonington
Stonington, CT - 5K

August 24, 2004

OVERALL WINNERS

Chad Brown, Waterford, CT - 15:44
Kristen Malloy, Phoenix, MD -  18:56

Timing & Results by:
SNERRO


The weather, the quaint little village where there was a battle years ago, all make for a popular weekday race in New England. 
Tonight Chad Brown and Kristen Malloy had no battle as they lead their respective divisions in victory.

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    CHAD BROWN              Waterford  CT       29     1 M  0-39      15:44.0    5:05/M
       2    Nick Rezendes           Ledyard  CT         17     2 M  0-39      16:08.0    5:12/M
       3    Michael Blanchard       Gales Ferry  CT     18     3 M  0-39      16:27.0    5:18/M
       4    CHRISTOPHER KANE        WATERFORD  CT       36     4 M  0-39      17:30.0    5:39/M
       5    JEFFREY WADECKI         LEDYARD  CT         21     5 M  0-39      17:39.0    5:42/M
       6    CARL ROTH               NIANTIC  CT         28     6 M  0-39      17:47.0    5:44/M
       7    LARRY ORLANDO           Westerly  RI        42     1 M 40-49      18:00.0    5:48/M
       8    DENNIS CROWE            Waterford  CT       55     1 M 50-59      18:03.0    5:49/M
       9    NICK PIGNATELLO                             25     7 M  0-39      18:17.0    5:54/M
      10    ED BRADLEY                                  31     8 M  0-39      18:22.0    5:55/M
      11    DAVID BILLING                               15     9 M  0-39      18:22.0    5:55/M
      12    Q. CASSIDY              Groton  CT          22    10 M  0-39      18:24.0    5:56/M
      13    JOHN HADCOCK            EAST LYME  CT       46     2 M 40-49      18:24.0    5:56/M
      14    CHRISTOPHER MCCATHY                         16    11 M  0-39      18:39.0    6:01/M
      15    WILLIAM LUNN                                30    12 M  0-39      18:42.0    6:02/M
      16    JEFF WALKER             Westerly  RI        40     3 M 40-49      18:45.0    6:03/M
      17    SEAN FEDAK              Stonington  CT      54     2 M 50-59      18:51.0    6:05/M
      18    KEVIN AGNELLO           Pawcatuck  CT       13    13 M  0-39      18:54.0    6:06/M
      19    KRISTEN MALLOY          PHOENIX  MD         13     1 F  0-39      18:56.0    6:06/M
      20    KARL CHRISTIANSEN       Niantic  CT         42     4 M 40-49      18:58.0    6:07/M
      21    MARK NOVOTNY            EAST LYME  CT       47     5 M 40-49      19:07.0    6:10/M
      22    GARY DEAL               OAKDALE  CT         46     6 M 40-49      19:12.0    6:12/M
      23    MARK BERRY              MYSTIC  CT          43     7 M 40-49      19:17.0    6:13/M
      24    JIM CHERENZIA           Westerly  RI        43     8 M 40-49      19:22.0    6:15/M
      25    DAVE JACOBS             NIANTIC  CT         59     3 M 50-59      19:25.0    6:16/M
      26    ANNE CAMPBELL           NIANTIC  CT         32     2 F  0-39      19:32.0    6:18/M
      27    PETER SCHRIO                                33    14 M  0-39      19:42.0    6:21/M
      28    LESZEK WOJCIECHOWSKI    GALES   FERRY  CT   39    15 M  0-39      19:43.0    6:22/M
      29    PETER WEEDEN            Ashaway  RI         40     9 M 40-49      20:00.0    6:27/M
      30    Phil Schena             Voluntown  CT       49    10 M 40-49      20:01.0    6:27/M
      31    GEORGE KUDELCHUK        New London  CT      29    16 M  0-39      20:04.0    6:28/M
      32    ERIC BOGDAN             Westerly  RI        37    17 M  0-39      20:05.0    6:29/M
      33    JIM CONBOY                                  46    11 M 40-49      20:06.0    6:29/M
      34    KURT HANSEN             MYSTIC  CT          49    12 M 40-49      20:14.0    6:32/M
      35    DAN DUMAIS              Simsbury  CT        43    13 M 40-49      20:20.0    6:34/M
      36    TOM SULLIVAN            Groton  CT          34    18 M  0-39      20:29.0    6:36/M
      37    MICHAEL VETTESE         Westerly  RI        13    19 M  0-39      20:32.0    6:37/M
      38    JOE GIOIA               LEDYARD  CT         49    14 M 40-49      20:34.0    6:38/M
      39    PAUL READ               MYSTIC  CT          32    20 M  0-39      20:35.0    6:38/M
      40    RON MENEO               Charlestown  RI     51     4 M 50-59      20:39.0    6:40/M
      41    Annette Barbay          UNCASVILLE  CT      33     3 F  0-39      20:46.0    6:42/M
      42    ADDY DANAHER                                24     4 F  0-39      20:54.0    6:45/M
      43    ERIC BEVERLY            PAWCATUCK  CT       35    21 M  0-39      20:55.0    6:45/M
      44    JIM TIERMAN                                 42    15 M 40-49      20:58.0    6:46/M
      45    BRENDA SMITH            Williamstown  MA    38     5 F  0-39      21:17.0    6:52/M
      46    MIKE MCCOY                                  42    16 M 40-49      21:19.0    6:53/M
      47    F TINGLEY               WATERFORD  CT       40    17 M 40-49      21:21.0    6:53/M
      48    TENLEY GODFREY                              11     6 F  0-39      21:22.0    6:54/M
      49    Ric Villarreal          Waterbury  CT       47    18 M 40-49      21:31.0    6:56/M
      50    NATHAN BRADBURY         Stonington  CT      13    22 M  0-39      21:35.0    6:58/M
      51    CHRISTINE LOMBARDI                          31     7 F  0-39      21:35.0    6:58/M
      52    CHRIS STORER            MYSTIC  CT          52     5 M 50-59      21:36.0    6:58/M
      53    GENE RYAN               Waterford  CT       47    19 M 40-49      21:37.0    6:58/M
      54    TRAVIS LOMBARDI         New London  CT      32    23 M  0-39      21:39.0    6:59/M
      55    Gene Maran              Waterford  CT       51     6 M 50-59      21:51.0    7:03/M
      56    RYAN LENIHAN            Stonington  CT      12    24 M  0-39      22:02.0    7:06/M
      57    TED PHILLIPS            NIANTIC  CT         63     1 M 60-99      22:06.0    7:08/M
      58    THOMAS NOEL             WYOMING  RI         38    25 M  0-39      22:08.0    7:08/M
      59    NAVIN VARSHNEY          Pawcatuck  CT       31    26 M  0-39      22:15.0    7:11/M
      60    MICHAEL HARNEY          STONINGTON  CT      28    27 M  0-39      22:22.0    7:13/M
      61    Nicole Souza            Stonington  CT      23     8 F  0-39      22:25.0    7:14/M
      62    MICHELLE LEA            MANOMET  MA         30     9 F  0-39      22:29.0    7:15/M
      63    TOM HARRINGTON          Waterford  CT       50     7 M 50-59      22:30.0    7:15/M
      64    HARSHRTA PATEL          Groton  CT          35    10 F  0-39      22:31.0    7:16/M
      65    JAMES WITTCLIFF         Stonington  CT      58     8 M 50-59      22:36.0    7:17/M
      66    JAMES STOWE                                 11    28 M  0-39      22:44.0    7:20/M
      67    MARK STEELE             PAWCATUCK  CT       37    29 M  0-39      22:48.0    7:21/M
      68    CAROL ROSE              LEDYARD  CT         38    11 F  0-39      22:51.0    7:22/M
      69    SETH THOMSPON                               29    30 M  0-39      22:57.0    7:24/M
      70    NELSON OLIVEIRA         WESTERLY  RI        33    31 M  0-39      22:57.0    7:24/M
      71    JOHN WEAVER             GROTON  CT          42    20 M 40-49      23:06.0    7:27/M
      72    HANK ALLEN              OLD LYME  CT        63     2 M 60-99      23:07.0    7:27/M
      73    JENNIFER LANGILL                            27    12 F  0-39      23:10.0    7:28/M
      74    JACKIE MENCO            Charlestown  RI     39    13 F  0-39      23:11.0    7:29/M
      75    CHRIS GRAHAM            GALES FERRY  CT     47    21 M 40-49      23:23.0    7:33/M
      76    Debra Schena            Voluntown  CT       49     1 F 40-49      23:25.0    7:33/M
      77    LIAU HALLER                                 13    32 M  0-39      23:29.0    7:35/M
      78    PATRICK JR. MALLOY      PHOENIX  MD         10    33 M  0-39      23:30.0    7:35/M
      79    BOB NEIDBALA            Norwich  CT         57     9 M 50-59      23:32.0    7:35/M
      80    BILL BILLING            MYSTIC  CT          53    10 M 50-59      23:35.0    7:36/M
      81    RONALD GALEM            Norwich  CT         68     3 M 60-99      23:41.0    7:38/M
      82    BAY LONG                                    37    14 F  0-39      23:42.0    7:39/M
      83    SHARON COHEN            NOANK  CT           41     2 F 40-49      23:47.0    7:40/M
      84    TOM SANFORD                                 58    11 M 50-59      23:49.0    7:41/M
      85    MICHAEL CARTA           WATERFORD  CT       46    22 M 40-49      23:49.0    7:41/M
      86    MARK EVANS              Plano  TX           53    12 M 50-59      23:54.0    7:43/M
      87    SCOTT BAMKS                                 32    34 M  0-39      24:03.0    7:45/M
      88    STEPHEN AVERY           VOLUNTOWN  CT       49    23 M 40-49      24:23.0    7:52/M
      89    CAITLIN MALLOY          PHOENIX  MD         16    15 F  0-39      24:26.0    7:53/M
      90    JUNTYNNA ENGTRAKUL      Woodbridge  CT      22    16 F  0-39      24:36.0    7:56/M
      91    JUAN OCALLAHAN          Stonington  CT      71     4 M 60-99      24:55.0    8:02/M
      92    CANDY SANFORD                               56     1 F 50-59      24:55.0    8:02/M
      93    Beth Perry              Niantic  CT         41     3 F 40-49      24:56.0    8:03/M
      94    KAREN SHORT             New London  CT      43     4 F 40-49      24:56.0    8:03/M
      95    HOLL RYAN                                   34    17 F  0-39      25:04.0    8:05/M
      96    Rose Buckingham         Norwich  CT         56     2 F 50-59      25:06.0    8:06/M
      97    MARK HIGGINS            STONINGTON  CT      42    24 M 40-49      25:21.0    8:11/M
      98    KELLY HALLMAN           GROTON  CT          27    18 F  0-39      25:22.0    8:11/M
      99    NORMA DIBARTOLO         Colchester  CT      50     3 F 50-59      25:22.0    8:11/M
     100    JIM HICKS               Stonington  CT      59    13 M 50-59      25:24.0    8:12/M
     101    BETH OOSTEROM           MYSTIC  CT          40     5 F 40-49      25:28.0    8:13/M
     102    JENNIFER WINTON         Preston  CT         26    19 F  0-39      25:32.0    8:14/M
     103    SCOTT WILSON            NEW LONDON,CT  CT   39    35 M  0-39      25:34.0    8:15/M
     104    NORMA VIVAR-ORUM        GRISWOLD  CT        41     6 F 40-49      25:36.0    8:15/M
     105    RICHARD ZBROZEK         BERLIN  CT          57    14 M 50-59      25:39.0    8:16/M
     106    VALERIE VOLPE           Groton  CT          26    20 F  0-39      25:44.0    8:18/M
     107    JAMES WELSH             MYSTIC  CT          47    25 M 40-49      25:47.0    8:19/M
     108    MARY CAMPBELL           NIANTIC  CT         34    21 F  0-39      25:48.0    8:19/M
     109    ANITA KAISER            Groton  CT          42     7 F 40-49      25:52.0    8:21/M
     110    GARY MANDELBURG         Norwich  CT         51    15 M 50-59      25:54.0    8:21/M
     111    PAULA EVANS                                 55     4 F 50-59      26:02.0    8:24/M
     112    DIANE MALLOY            PHOENIX  MD         48     8 F 40-49      26:08.0    8:26/M
     113    RICHARD DUBBI           Stonington  CT      56    16 M 50-59      26:09.0    8:26/M
     114    GEORGE SYLVESTRE        Mystic  CT          58    17 M 50-59      26:13.0    8:27/M
     115    JIM QUINN               Stonington  CT      69     5 M 60-99      26:19.0    8:29/M
     116    JERRY DESMOND           Pawcatuck  CT       46    26 M 40-49      26:24.0    8:31/M
     117    NEAL BOBRUFF            STONINGTON  CT      45    27 M 40-49      26:31.0    8:33/M
     118    KELLEY SANOK            STONINGTON  CT      31    22 F  0-39      26:47.0    8:38/M
     119    SARAH WADELL                                15    23 F  0-39      26:55.0    8:41/M
     120    ANN LOLDELL                                 46     9 F 40-49      26:56.0    8:41/M
     121    KAREN SANTACROCE        GROTON  CT          35    24 F  0-39      27:11.0    8:46/M
     122    LEO SULLIVAN                                41    28 M 40-49      27:18.0    8:48/M
     123    SHIRLEY ISLEN           IVORYTON  CT        60     1 F 60-99      27:20.0    8:49/M
     124    TOM OWEN                EAST LYME  CT       42    29 M 40-49      27:24.0    8:50/M
     125    MELITA MOTHERWAY                            42    10 F 40-49      27:33.0    8:53/M
     126    PAT PHILLIPS            Niantic  CT         57     5 F 50-59      27:43.0    8:56/M
     127    SHREVIE SHEPHARD        Stonington  CT      41    11 F 40-49      28:07.0    9:04/M
     128    CANDY GIOIA             LEDYARD  CT         48    12 F 40-49      28:08.0    9:05/M
     129    MARC MCCARTHY                               11    36 M  0-39      28:18.0    9:08/M
     130    CAROL CHOCHES-O'BRIEN   WAKEFIELD  RI       50     6 F 50-59      28:22.0    9:09/M
     131    PETER SWAN              MYSTIC  CT          48    30 M 40-49      28:34.0    9:13/M
     132    ANDREA STORER                               52     7 F 50-59      28:40.0    9:15/M
     133    FRAN BALDWIN                                48    13 F 40-49      28:59.0    9:21/M
     134    LISA KENYON                                 27    25 F  0-39      29:08.0    9:24/M
     135    BEN ESTEP               GROTON  CT          13    37 M  0-39      29:52.0    9:38/M
     136    MARY ELEN BANKER        Pawcatuck  CT       42    14 F 40-49      29:57.0    9:40/M
     137    NOREEN HIGGINS          STONINGTON  CT      43    15 F 40-49      30:15.0    9:45/M
     138    FRANCES ROBINSON                            14    26 F  0-39      30:18.0    9:46/M
     139    ELEANOR ROBINSON                            45    16 F 40-49      30:24.0    9:48/M
     140    MIKE JASENAK                                60     6 M 60-99      30:32.0    9:51/M
     141    FRAN FONTAINE           Groton  CT          47    17 F 40-49      30:34.0    9:52/M
     142    RYAN FRAZIER                                11    38 M  0-39      30:47.0    9:56/M
     143    STEPHEN BOGHAN          Westerly  RI        8     39 M  0-39      30:48.0    9:56/M
     144    COLBURN GRAVES          NORTH STONINGTON  C 70     7 M 60-99      31:11.0   10:04/M
     145    NANCY SPILLANE                              48    18 F 40-49      31:13.0   10:04/M
     146    ISOBEZ MAGEE                                38    27 F  0-39      31:18.0   10:06/M
     147    LEEANN SWAN               06355             46    19 F 40-49      31:34.0   10:11/M
     148    DONNA KLUCEWICZ         Stonington  CT      54     8 F 50-59      31:56.0   10:18/M
     149    MEGAN FRAZIER           Basking Ridge  NJ   8     28 F  0-39      32:11.0   10:23/M
     150    SEWELL ROBINSON         Stonington  CT      15    29 F  0-39      32:12.0   10:23/M
     151    MATT FRAZIER            Basking Ridge  NJ   33    40 M  0-39      32:12.0   10:23/M
     152    JON PRZASTEK            New Bedford  MA     49    31 M 40-49      32:22.0   10:26/M
     153    CARRIE CRAWFORD         Chicago  IL         11    30 F  0-39      32:49.0   10:35/M
     154    KEVIN CRAWFORD          Chicago  IL         41    32 M 40-49      32:50.0   10:35/M
     155    KEVIN MITTS                                 42    33 M 40-49      33:25.0   10:47/M
     156    JAMES DAWWS             Norwich  CT         60     8 M 60-99      34:59.0   11:17/M
     157    UMA KURUGANTI           MYSTIC  CT          43    20 F 40-49      34:59.0   11:17/M
     158    JACKIE OWEN             EAST LYME  CT       42    21 F 40-49      35:25.0   11:25/M
     159    DAVID ESTEP             GROTON  CT          12    41 M  0-39      35:47.0   11:33/M
     160    BRIAN ESTEP             GROTON  CT          44    34 M 40-49      36:35.0   11:48/M
     161    DEANE BEVERLY           PAWCATUCK  DC       62     9 M 60-99      38:21.0   12:22/M
     162    ANN FREEMAN                                 62     2 F 60-99      39:02.0   12:35/M
     163    CECILE THOMPSON                             40    22 F 40-49      39:56.0   12:53/M
     164    SARAH STUART            PHILADELPHIA  PA    45    23 F 40-49      41:33.0   13:24/M
     165    WARREN CLARK            MYSTIC  CT          67    10 M 60-99      41:38.0   13:26/M
     166    LAURIE LAMB             NORTH STONINGTON  C 51     9 F 50-59      44:12.0   14:15/M
     167    GEORGE AVERY                                73    11 M 60-99      47:13.0   15:14/M
     168    CAROL SHROYER           Groton  CT          62     3 F 60-99      47:15.0   15:15/M
     169    ROBERT GORDON           CHARLESTOWN  RI     64    12 M 60-99    1:34:25.0   30:27/M
     170    SUSAN GORDON            CHARLESTOWN  RI     48    24 F 40-49    1:34:26.0   30:28/M

Women 39 and under

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    KRISTEN MALLOY          PHOENIX  MD         13       19      18:56.0    6:06/M
       2    ANNE CAMPBELL           NIANTIC  CT         32       26      19:32.0    6:18/M
       3    Annette Barbay          UNCASVILLE  CT      33       41      20:46.0    6:42/M
       4    ADDY DANAHER                                24       42      20:54.0    6:45/M
       5    BRENDA SMITH            Williamstown  MA    38       45      21:17.0    6:52/M
       6    TENLEY GODFREY                              11       48      21:22.0    6:54/M
       7    CHRISTINE LOMBARDI                          31       51      21:35.0    6:58/M
       8    Nicole Souza            Stonington  CT      23       61      22:25.0    7:14/M
       9    MICHELLE LEA            MANOMET  MA         30       62      22:29.0    7:15/M
      10    HARSHRTA PATEL          Groton  CT          35       64      22:31.0    7:16/M
      11    CAROL ROSE              LEDYARD  CT         38       68      22:51.0    7:22/M
      12    JENNIFER LANGILL                            27       73      23:10.0    7:28/M
      13    JACKIE MENCO            Charlestown  RI     39       74      23:11.0    7:29/M
      14    BAY LONG                                    37       82      23:42.0    7:39/M
      15    CAITLIN MALLOY          PHOENIX  MD         16       89      24:26.0    7:53/M
      16    JUNTYNNA ENGTRAKUL      Woodbridge  CT      22       90      24:36.0    7:56/M
      17    HOLL RYAN                                   34       95      25:04.0    8:05/M
      18    KELLY HALLMAN           GROTON  CT          27       98      25:22.0    8:11/M
      19    JENNIFER WINTON         Preston  CT         26      102      25:32.0    8:14/M
      20    VALERIE VOLPE           Groton  CT          26      106      25:44.0    8:18/M
      21    MARY CAMPBELL           NIANTIC  CT         34      108      25:48.0    8:19/M
      22    KELLEY SANOK            STONINGTON  CT      31      118      26:47.0    8:38/M
      23    SARAH WADELL                                15      119      26:55.0    8:41/M
      24    KAREN SANTACROCE        GROTON  CT          35      121      27:11.0    8:46/M
      25    LISA KENYON                                 27      134      29:08.0    9:24/M
      26    FRANCES ROBINSON                            14      138      30:18.0    9:46/M
      27    ISOBEZ MAGEE                                38      146      31:18.0   10:06/M
      28    MEGAN FRAZIER           Basking Ridge  NJ   8       149      32:11.0   10:23/M
      29    SEWELL ROBINSON         Stonington  CT      15      150      32:12.0   10:23/M
      30    CARRIE CRAWFORD         Chicago  IL         11      153      32:49.0   10:35/M

Women 40 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Debra Schena            Voluntown  CT       49       76      23:25.0    7:33/M
       2    SHARON COHEN            NOANK  CT           41       83      23:47.0    7:40/M
       3    Beth Perry              Niantic  CT         41       93      24:56.0    8:03/M
       4    KAREN SHORT             New London  CT      43       94      24:56.0    8:03/M
       5    BETH OOSTEROM           MYSTIC  CT          40      101      25:28.0    8:13/M
       6    NORMA VIVAR-ORUM        GRISWOLD  CT        41      104      25:36.0    8:15/M
       7    ANITA KAISER            Groton  CT          42      109      25:52.0    8:21/M
       8    DIANE MALLOY            PHOENIX  MD         48      112      26:08.0    8:26/M
       9    ANN LOLDELL                                 46      120      26:56.0    8:41/M
      10    MELITA MOTHERWAY                            42      125      27:33.0    8:53/M
      11    SHREVIE SHEPHARD        Stonington  CT      41      127      28:07.0    9:04/M
      12    CANDY GIOIA             LEDYARD  CT         48      128      28:08.0    9:05/M
      13    FRAN BALDWIN                                48      133      28:59.0    9:21/M
      14    MARY ELEN BANKER        Pawcatuck  CT       42      136      29:57.0    9:40/M
      15    NOREEN HIGGINS          STONINGTON  CT      43      137      30:15.0    9:45/M
      16    ELEANOR ROBINSON                            45      139      30:24.0    9:48/M
      17    FRAN FONTAINE           Groton  CT          47      141      30:34.0    9:52/M
      18    NANCY SPILLANE                              48      145      31:13.0   10:04/M
      19    LEEANN SWAN               06355             46      147      31:34.0   10:11/M
      20    UMA KURUGANTI           MYSTIC  CT          43      157      34:59.0   11:17/M
      21    JACKIE OWEN             EAST LYME  CT       42      158      35:25.0   11:25/M
      22    CECILE THOMPSON                             40      163      39:56.0   12:53/M
      23    SARAH STUART            PHILADELPHIA  PA    45      164      41:33.0   13:24/M
      24    SUSAN GORDON            CHARLESTOWN  RI     48      170    1:34:26.0   30:28/M

Women 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    CANDY SANFORD                               56       92      24:55.0    8:02/M
       2    Rose Buckingham         Norwich  CT         56       96      25:06.0    8:06/M
       3    NORMA DIBARTOLO         Colchester  CT      50       99      25:22.0    8:11/M
       4    PAULA EVANS                                 55      111      26:02.0    8:24/M
       5    PAT PHILLIPS            Niantic  CT         57      126      27:43.0    8:56/M
       6    CAROL CHOCHES-O'BRIEN   WAKEFIELD  RI       50      130      28:22.0    9:09/M
       7    ANDREA STORER                               52      132      28:40.0    9:15/M
       8    DONNA KLUCEWICZ         Stonington  CT      54      148      31:56.0   10:18/M
       9    LAURIE LAMB             NORTH STONINGTON  C 51      166      44:12.0   14:15/M

Women 60 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    SHIRLEY ISLEN           IVORYTON  CT        60      123      27:20.0    8:49/M
       2    ANN FREEMAN                                 62      162      39:02.0   12:35/M
       3    CAROL SHROYER           Groton  CT          62      168      47:15.0   15:15/M

MEN UNDER 40

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    CHAD BROWN              Waterford  CT       29        1      15:44.0    5:05/M
       2    Nick Rezendes           Ledyard  CT         17        2      16:08.0    5:12/M
       3    Michael Blanchard       Gales Ferry  CT     18        3      16:27.0    5:18/M
       4    CHRISTOPHER KANE        WATERFORD  CT       36        4      17:30.0    5:39/M
       5    JEFFREY WADECKI         LEDYARD  CT         21        5      17:39.0    5:42/M
       6    CARL ROTH               NIANTIC  CT         28        6      17:47.0    5:44/M
       7    NICK PIGNATELLO                             25        9      18:17.0    5:54/M
       8    ED BRADLEY                                  31       10      18:22.0    5:55/M
       9    DAVID BILLING                               15       11      18:22.0    5:55/M
      10    Q. CASSIDY              Groton  CT          22       12      18:24.0    5:56/M
      11    CHRISTOPHER MCCATHY                         16       14      18:39.0    6:01/M
      12    WILLIAM LUNN                                30       15      18:42.0    6:02/M
      13    KEVIN AGNELLO           Pawcatuck  CT       13       18      18:54.0    6:06/M
      14    PETER SCHRIO                                33       27      19:42.0    6:21/M
      15    LESZEK WOJCIECHOWSKI    GALES   FERRY  CT   39       28      19:43.0    6:22/M
      16    GEORGE KUDELCHUK        New London  CT      29       31      20:04.0    6:28/M
      17    ERIC BOGDAN             Westerly  RI        37       32      20:05.0    6:29/M
      18    TOM SULLIVAN            Groton  CT          34       36      20:29.0    6:36/M
      19    MICHAEL VETTESE         Westerly  RI        13       37      20:32.0    6:37/M
      20    PAUL READ               MYSTIC  CT          32       39      20:35.0    6:38/M
      21    ERIC BEVERLY            PAWCATUCK  CT       35       43      20:55.0    6:45/M
      22    NATHAN BRADBURY         Stonington  CT      13       50      21:35.0    6:58/M
      23    TRAVIS LOMBARDI         New London  CT      32       54      21:39.0    6:59/M
      24    RYAN LENIHAN            Stonington  CT      12       56      22:02.0    7:06/M
      25    THOMAS NOEL             WYOMING  RI         38       58      22:08.0    7:08/M
      26    NAVIN VARSHNEY          Pawcatuck  CT       31       59      22:15.0    7:11/M
      27    MICHAEL HARNEY          STONINGTON  CT      28       60      22:22.0    7:13/M
      28    JAMES STOWE                                 11       66      22:44.0    7:20/M
      29    MARK STEELE             PAWCATUCK  CT       37       67      22:48.0    7:21/M
      30    SETH THOMSPON                               29       69      22:57.0    7:24/M
      31    NELSON OLIVEIRA         WESTERLY  RI        33       70      22:57.0    7:24/M
      32    LIAU HALLER                                 13       77      23:29.0    7:35/M
      33    PATRICK JR. MALLOY      PHOENIX  MD         10       78      23:30.0    7:35/M
      34    SCOTT BAMKS                                 32       87      24:03.0    7:45/M
      35    SCOTT WILSON            NEW LONDON,CT  CT   39      103      25:34.0    8:15/M
      36    MARC MCCARTHY                               11      129      28:18.0    9:08/M
      37    BEN ESTEP               GROTON  CT          13      135      29:52.0    9:38/M
      38    RYAN FRAZIER                                11      142      30:47.0    9:56/M
      39    STEPHEN BOGHAN          Westerly  RI        8       143      30:48.0    9:56/M
      40    MATT FRAZIER            Basking Ridge  NJ   33      151      32:12.0   10:23/M
      41    DAVID ESTEP             GROTON  CT          12      159      35:47.0   11:33/M

Men 40 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    LARRY ORLANDO           Westerly  RI        42        7      18:00.0    5:48/M
       2    JOHN HADCOCK            EAST LYME  CT       46       13      18:24.0    5:56/M
       3    JEFF WALKER             Westerly  RI        40       16      18:45.0    6:03/M
       4    KARL CHRISTIANSEN       Niantic  CT         42       20      18:58.0    6:07/M
       5    MARK NOVOTNY            EAST LYME  CT       47       21      19:07.0    6:10/M
       6    GARY DEAL               OAKDALE  CT         46       22      19:12.0    6:12/M
       7    MARK BERRY              MYSTIC  CT          43       23      19:17.0    6:13/M
       8    JIM CHERENZIA           Westerly  RI        43       24      19:22.0    6:15/M
       9    PETER WEEDEN            Ashaway  RI         40       29      20:00.0    6:27/M
      10    Phil Schena             Voluntown  CT       49       30      20:01.0    6:27/M
      11    JIM CONBOY                                  46       33      20:06.0    6:29/M
      12    KURT HANSEN             MYSTIC  CT          49       34      20:14.0    6:32/M
      13    DAN DUMAIS              Simsbury  CT        43       35      20:20.0    6:34/M
      14    JOE GIOIA               LEDYARD  CT         49       38      20:34.0    6:38/M
      15    JIM TIERMAN                                 42       44      20:58.0    6:46/M
      16    MIKE MCCOY                                  42       46      21:19.0    6:53/M
      17    F TINGLEY               WATERFORD  CT       40       47      21:21.0    6:53/M
      18    Ric Villarreal          Waterbury  CT       47       49      21:31.0    6:56/M
      19    GENE RYAN               Waterford  CT       47       53      21:37.0    6:58/M
      20    JOHN WEAVER             GROTON  CT          42       71      23:06.0    7:27/M
      21    CHRIS GRAHAM            GALES FERRY  CT     47       75      23:23.0    7:33/M
      22    MICHAEL CARTA           WATERFORD  CT       46       85      23:49.0    7:41/M
      23    STEPHEN AVERY           VOLUNTOWN  CT       49       88      24:23.0    7:52/M
      24    MARK HIGGINS            STONINGTON  CT      42       97      25:21.0    8:11/M
      25    JAMES WELSH             MYSTIC  CT          47      107      25:47.0    8:19/M
      26    JERRY DESMOND           Pawcatuck  CT       46      116      26:24.0    8:31/M
      27    NEAL BOBRUFF            STONINGTON  CT      45      117      26:31.0    8:33/M
      28    LEO SULLIVAN                                41      122      27:18.0    8:48/M
      29    TOM OWEN                EAST LYME  CT       42      124      27:24.0    8:50/M
      30    PETER SWAN              MYSTIC  CT          48      131      28:34.0    9:13/M
      31    JON PRZASTEK            New Bedford  MA     49      152      32:22.0   10:26/M
      32    KEVIN CRAWFORD          Chicago  IL         41      154      32:50.0   10:35/M
      33    KEVIN MITTS                                 42      155      33:25.0   10:47/M
      34    BRIAN ESTEP             GROTON  CT          44      160      36:35.0   11:48/M

Men 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    DENNIS CROWE            Waterford  CT       55        8      18:03.0    5:49/M
       2    SEAN FEDAK              Stonington  CT      54       17      18:51.0    6:05/M
       3    DAVE JACOBS             NIANTIC  CT         59       25      19:25.0    6:16/M
       4    RON MENEO               Charlestown  RI     51       40      20:39.0    6:40/M
       5    CHRIS STORER            MYSTIC  CT          52       52      21:36.0    6:58/M
       6    Gene Maran              Waterford  CT       51       55      21:51.0    7:03/M
       7    TOM HARRINGTON          Waterford  CT       50       63      22:30.0    7:15/M
       8    JAMES WITTCLIFF         Stonington  CT      58       65      22:36.0    7:17/M
       9    BOB NEIDBALA            Norwich  CT         57       79      23:32.0    7:35/M
      10    BILL BILLING            MYSTIC  CT          53       80      23:35.0    7:36/M
      11    TOM SANFORD                                 58       84      23:49.0    7:41/M
      12    MARK EVANS              Plano  TX           53       86      23:54.0    7:43/M
      13    JIM HICKS               Stonington  CT      59      100      25:24.0    8:12/M
      14    RICHARD ZBROZEK         BERLIN  CT          57      105      25:39.0    8:16/M
      15    GARY MANDELBURG         Norwich  CT         51      110      25:54.0    8:21/M
      16    RICHARD DUBBI           Stonington  CT      56      113      26:09.0    8:26/M
      17    GEORGE SYLVESTRE        Mystic  CT          58      114      26:13.0    8:27/M

Men 60 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    TED PHILLIPS            NIANTIC  CT         63       57      22:06.0    7:08/M
       2    HANK ALLEN              OLD LYME  CT        63       72      23:07.0    7:27/M
       3    RONALD GALEM            Norwich  CT         68       81      23:41.0    7:38/M
       4    JUAN OCALLAHAN          Stonington  CT      71       91      24:55.0    8:02/M
       5    JIM QUINN               Stonington  CT      69      115      26:19.0    8:29/M
       6    MIKE JASENAK                                60      140      30:32.0    9:51/M
       7    COLBURN GRAVES          NORTH STONINGTON  C 70      144      31:11.0   10:04/M
       8    JAMES DAWWS             Norwich  CT         60      156      34:59.0   11:17/M
       9    DEANE BEVERLY           PAWCATUCK  DC       62      161      38:21.0   12:22/M
      10    WARREN CLARK            MYSTIC  CT          67      165      41:38.0   13:26/M
      11    GEORGE AVERY                                73      167      47:13.0   15:14/M
      12    ROBERT GORDON           CHARLESTOWN  RI     64      169    1:34:25.0   30:27/M

 


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com