HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Jack O'Keefe Memorial Strides Road Race
Waterford, CT - 10K/5K

October 17, 2004

10K OVERALL WINNERS

Stephen Herrera - 33:13
Martha Merz - 37:48

5K OVERALL WINNERS

Matt Auger - 18:35
Cassy Hunter - 20:27

Timing & Results by
SNERRO


10K OVERALL RESULTS
Windy and cold with a hint of rain, seems like Autumn has arrived in New England.  
That means time for the Jack O’Keefe Memorial Strides Road Races (formerly Strides for the Handicapped). 
In the 10 km edition of the race, Steve Herrera and Martha Merz arrived way ahead of their respective fields and had plenty of time for the 
post race Outback Steak House refreshments.  The 5 km edition was won by Matt Auger and Cassie Hunter.

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Stephen Herrera                             33     1 M 19-39      33:12.2    5:21/M
       2    Carl Roth                                   28     2 M 19-39      36:32.2    5:54/M
       3    Mike Fritz                                  48     1 M 40-49      36:42.8    5:55/M
       4    Dennis Crowe                                56     1 M 50-59      36:56.2    5:57/M
       5    Curt Ramse                                  29     3 M 19-39      37:17.9    6:01/M
       6    Kevin Gallerani                             49     2 M 40-49      37:26.3    6:02/M
       7    Martha Merz                                 42     1 F 40-49      37:47.4    6:06/M
       8    John Hadcock                                46     3 M 40-49      37:59.7    6:08/M
       9    Jim Hanrahan                                45     4 M 40-49      38:09.2    6:09/M
      10    Nick Pignatello                             25     4 M 19-39      38:37.4    6:14/M
      11    Joe Hall                                    50     2 M 50-59      38:44.6    6:15/M
      12    Jim Roy                                     43     5 M 40-49      38:59.2    6:17/M
      13    T J Dooling                                 46     6 M 40-49      39:24.9    6:21/M
      14    Brian Lundie                                50     3 M 50-59      40:14.4    6:29/M
      15    Bill Harriman                               46     7 M 40-49      40:54.0    6:36/M
      16    Mark Novotny                                47     8 M 40-49      41:29.9    6:41/M
      17    Thomas J Restivo                            43     9 M 40-49      41:46.0    6:44/M
      18    Kris Kokmoor                                43    10 M 40-49      42:44.8    6:54/M
      19    Margaret Haire                              43     2 F 40-49      43:15.3    6:59/M
      20    Paul Toth                                   50     4 M 50-59      43:21.0    7:00/M
      21    Michael Didato                              43    11 M 40-49      43:35.2    7:02/M
      22    Joe Lemieux                                 52     5 M 50-59      43:44.6    7:03/M
      23    John Sacrey                                 53     6 M 50-59      44:09.8    7:07/M
      24    John Savage                                 47    12 M 40-49      44:16.3    7:08/M
      25    Steven Wittrock                             34     5 M 19-39      44:23.1    7:10/M
      26    Brian Hickey                                33     6 M 19-39      44:32.7    7:11/M
      27    Pat Swim                                    50     1 F 50-59      44:40.7    7:12/M
      28    Steve Smith                                 46    13 M 40-49      44:58.4    7:15/M
      29    Alison Dupont                               37     1 F 19-39      45:17.1    7:18/M
      30    Crystal Park                                41     3 F 40-49      45:40.5    7:22/M
      31    Ronald Gaudet                               38     7 M 19-39      46:03.8    7:26/M
      32    Robert Morton                               52     7 M 50-59      46:53.8    7:34/M
      33    Jean Tuneski                                44     4 F 40-49      47:45.6    7:42/M
      34    Terrence Hickey                             33     8 M 19-39      47:56.7    7:44/M
      35    Larry Potter                                46    14 M 40-49      48:10.9    7:46/M
      36    Tim Watson                                  37     9 M 19-39      48:19.0    7:48/M
      37    Robin Okeefe                                42     5 F 40-49      48:27.5    7:49/M
      38    Shawn Savage                                23     2 F 19-39      48:34.8    7:50/M
      39    Norman Diggs                                42    15 M 40-49      48:56.4    7:54/M
      40    Juan DeJesus                                35    10 M 19-39      49:38.4    8:00/M
      41    Durward Firth                               38    11 M 19-39      49:38.8    8:00/M
      42    Gene Ryan                                   47    16 M 40-49      50:08.7    8:05/M
      43    Manuel Duval                                38    12 M 19-39      50:18.6    8:07/M
      44    Larry Bransford                             48    17 M 40-49      50:39.6    8:10/M
      45    Kathleen Steamer                            45     6 F 40-49      50:49.2    8:12/M
      46    Michael Carta                               46    18 M 40-49      50:52.2    8:12/M
      47    Katey Kokomoor                              41     7 F 40-49      50:59.5    8:13/M
      48    Michael Nutt                                25    13 M 19-39      51:19.1    8:17/M
      49    Christopher Hodge                           26    14 M 19-39      51:27.4    8:18/M
      50    Eric Kruger                                 39    15 M 19-39      51:43.8    8:20/M
      51    Jeff Parker                                 43    19 M 40-49      52:24.4    8:27/M
      52    Patricia May                                42     8 F 40-49      52:32.5    8:28/M
      53    George Gillespie                            62     1 M 60-99      53:13.2    8:35/M
      54    Sean Woodworth                              34    16 M 19-39      53:53.8    8:41/M
      55    Gail Glenn                                  53     2 F 50-59      55:11.3    8:54/M
      56    Susan Beriam                                43     9 F 40-49      55:48.5    9:00/M
      57    Karin Hamilton                              53     3 F 50-59      56:52.6    9:10/M
      58    Brent Stratton                              48    20 M 40-49      57:14.9    9:14/M
      59    Neal Bobruff                                45    21 M 40-49      57:19.6    9:15/M
      60    Jeremy Raymond                              33    17 M 19-39      57:57.3    9:21/M
      61    Kathleen Parker                             44    22 M 40-49      57:58.5    9:21/M
      62    Christopher Boyce                           31    18 M 19-39      58:06.4    9:22/M
      63    Harry Williams                              55     8 M 50-59      58:17.4    9:24/M
      64    Stephen Curtin                              59     9 M 50-59      58:42.4    9:28/M
      65    Aanibal Torres                              70     2 M 60-99      59:56.2    9:40/M
      66    Tom Swim                                    59    10 M 50-59    1:00:16.4    9:43/M
      67    Kathryn Christensen                         40    10 F 40-49    1:00:38.8    9:47/M
      68    Ed Root                                     58    11 M 50-59    1:00:42.6    9:47/M
      69    Helen Lancaster                             44    11 F 40-49    1:02:03.3   10:00/M
      70    Kimberly Williamson                         26     3 F 19-39    1:06:45.6   10:46/M
      71    Eric Motin                                  35    19 M 19-39    1:07:49.0   10:56/M
      72    Colburn Graves                              71     3 M 60-99    1:13:05.2   11:47/M
      73    Robert Reuter                               64     4 M 60-99    2:39:00.0   25:39/M
      74    Susan Gordon                                48    12 F 40-49    2:39:00.0   25:39/M

10K AGE DIVISION RESULTS

Men: 0- 0 1-11 12-18 19-39 40-49 50-59 60-99
Women: 0- 0 1-11 12-18 19-39 40-49 50-59 60-99

Women 19 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Alison Dupont                               37       29      45:17.1    7:18/M
       2    Shawn Savage                                23       38      48:34.8    7:50/M
       3    Kimberly Williamson                         26       70    1:06:45.6   10:46/M
Top

Women 40 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Martha Merz                                 42        7      37:47.4    6:06/M
       2    Margaret Haire                              43       19      43:15.3    6:59/M
       3    Crystal Park                                41       30      45:40.5    7:22/M
       4    Jean Tuneski                                44       33      47:45.6    7:42/M
       5    Robin Okeefe                                42       37      48:27.5    7:49/M
       6    Kathleen Steamer                            45       45      50:49.2    8:12/M
       7    Katey Kokomoor                              41       47      50:59.5    8:13/M
       8    Patricia May                                42       52      52:32.5    8:28/M
       9    Susan Beriam                                43       56      55:48.5    9:00/M
      10    Kathryn Christensen                         40       67    1:00:38.8    9:47/M
      11    Helen Lancaster                             44       69    1:02:03.3   10:00/M
      12    Susan Gordon                                48       74    2:39:00.0   25:39/M
Top

Women 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Pat Swim                                    50       27      44:40.7    7:12/M
       2    Gail Glenn                                  53       55      55:11.3    8:54/M
       3    Karin Hamilton                              53       57      56:52.6    9:10/M
Top

Men 19-39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Stephen Herrera                             33        1      33:12.2    5:21/M
       2    Carl Roth                                   28        2      36:32.2    5:54/M
       3    Curt Ramse                                  29        5      37:17.9    6:01/M
       4    Nick Pignatello                             25       10      38:37.4    6:14/M
       5    Steven Wittrock                             34       25      44:23.1    7:10/M
       6    Brian Hickey                                33       26      44:32.7    7:11/M
       7    Ronald Gaudet                               38       31      46:03.8    7:26/M
       8    Terrence Hickey                             33       34      47:56.7    7:44/M
       9    Tim Watson                                  37       36      48:19.0    7:48/M
      10    Juan DeJesus                                35       40      49:38.4    8:00/M
      11    Durward Firth                               38       41      49:38.8    8:00/M
      12    Manuel Duval                                38       43      50:18.6    8:07/M
      13    Michael Nutt                                25       48      51:19.1    8:17/M
      14    Christopher Hodge                           26       49      51:27.4    8:18/M
      15    Eric Kruger                                 39       50      51:43.8    8:20/M
      16    Sean Woodworth                              34       54      53:53.8    8:41/M
      17    Jeremy Raymond                              33       60      57:57.3    9:21/M
      18    Christopher Boyce                           31       62      58:06.4    9:22/M
      19    Eric Motin                                  35       71    1:07:49.0   10:56/M
Top

Men 40 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Mike Fritz                                  48        3      36:42.8    5:55/M
       2    Kevin Gallerani                             49        6      37:26.3    6:02/M
       3    John Hadcock                                46        8      37:59.7    6:08/M
       4    Jim Hanrahan                                45        9      38:09.2    6:09/M
       5    Jim Roy                                     43       12      38:59.2    6:17/M
       6    T J Dooling                                 46       13      39:24.9    6:21/M
       7    Bill Harriman                               46       15      40:54.0    6:36/M
       8    Mark Novotny                                47       16      41:29.9    6:41/M
       9    Thomas J Restivo                            43       17      41:46.0    6:44/M
      10    Kris Kokmoor                                43       18      42:44.8    6:54/M
      11    Michael Didato                              43       21      43:35.2    7:02/M
      12    John Savage                                 47       24      44:16.3    7:08/M
      13    Steve Smith                                 46       28      44:58.4    7:15/M
      14    Larry Potter                                46       35      48:10.9    7:46/M
      15    Norman Diggs                                42       39      48:56.4    7:54/M
      16    Gene Ryan                                   47       42      50:08.7    8:05/M
      17    Larry Bransford                             48       44      50:39.6    8:10/M
      18    Michael Carta                               46       46      50:52.2    8:12/M
      19    Jeff Parker                                 43       51      52:24.4    8:27/M
      20    Brent Stratton                              48       58      57:14.9    9:14/M
      21    Neal Bobruff                                45       59      57:19.6    9:15/M
      22    Kathleen Parker                             44       61      57:58.5    9:21/M
Top

Men 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Dennis Crowe                                56        4      36:56.2    5:57/M
       2    Joe Hall                                    50       11      38:44.6    6:15/M
       3    Brian Lundie                                50       14      40:14.4    6:29/M
       4    Paul Toth                                   50       20      43:21.0    7:00/M
       5    Joe Lemieux                                 52       22      43:44.6    7:03/M
       6    John Sacrey                                 53       23      44:09.8    7:07/M
       7    Robert Morton                               52       32      46:53.8    7:34/M
       8    Harry Williams                              55       63      58:17.4    9:24/M
       9    Stephen Curtin                              59       64      58:42.4    9:28/M
      10    Tom Swim                                    59       66    1:00:16.4    9:43/M
      11    Ed Root                                     58       68    1:00:42.6    9:47/M
Top

Men 60 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    George Gillespie                            62       53      53:13.2    8:35/M
       2    Aanibal Torres                              70       65      59:56.2    9:40/M
       3    Colburn Graves                              71       72    1:13:05.2   11:47/M
       4    Robert Reuter                               64       73    2:39:00.0   25:39/M

5K OVERALL RESULTS
    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Matt Auger                                  22     1 M 19-39      18:35.0    6:00/M
       2    Curt Ramsey                                 29     2 M 19-39      18:54.0    6:06/M
       3    Sean Fedak                                  54     1 M 50-59      19:04.0    6:09/M
       4    Pete Schiro                                 33     3 M 19-39      19:23.0    6:15/M
       5    Will Ricker                                 13     1 M 12-18      20:18.0    6:33/M
       6    Cassy Hunter                                12     1 F 12-18      20:27.0    6:36/M
       7    Gillian Farrell                             11     1 F  1-11      20:37.0    6:39/M
       8    Barry Steamer                               49     1 M 40-49      20:38.0    6:39/M
       9    Lance Magnuson                              60     1 M 60-99      20:56.0    6:45/M
      10    Joe Massey                                  13     2 M 12-18      20:59.0    6:46/M
      11    James Brown                                 21     4 M 19-39      21:02.0    6:47/M
      12    Todd Lepine                                 30     5 M 19-39      21:09.0    6:49/M
      13    Patrick Dooley                              11     1 M  1-11      21:14.0    6:51/M
      14    Vicy Kosakowski                             41     1 F 40-49      21:18.0    6:52/M
      15    John Mauritz                                59     2 M 50-59      21:24.0    6:54/M
      16    Brian Long                                  27     6 M 19-39      21:25.0    6:55/M
      17    Lad Ricker                                  46     2 M 40-49      21:26.0    6:55/M
      18    David Gollsneider                           37     7 M 19-39      21:34.0    6:57/M
      19    Way Hedding                                 55     3 M 50-59      21:36.0    6:58/M
      20    Ben Stone                                   44     3 M 40-49      21:40.0    6:59/M
      21    Gene Maran, M.D.                            51     4 M 50-59      21:53.0    7:04/M
      22    Brendan Yourell                             34     8 M 19-39      21:56.0    7:05/M
      23    Andy Swick                                  45     4 M 40-49      21:59.0    7:05/M
      24    Kevin Clendennin                            46     3 M 40-49      22:23.0    7:13/M
      25    Travis Lombardi                             32     9 M 19-39      22:27.0    7:15/M
      26    Claire Tonewo                               34     1 F 19-39      22:31.0    7:16/M
      27    Juli Bassett                                12     2 F 12-18      22:34.0    7:17/M
      28    Jaclyn Tyles                                11     2 F  1-11      22:41.0    7:19/M
      29    Carolyn Lepine                              27     2 F 19-39      22:48.0    7:21/M
      30    Joe Lampason                                50     5 M 50-59      23:01.0    7:25/M
      31    Connor Clendennin                           12     5 M 12-18      23:01.0    7:25/M
      32    Clem McGrath                                65     2 M 60-99      23:06.0    7:27/M
      33    Richard Conant                              49     6 M 40-49      23:18.0    7:31/M
      34    Gerah Ventresca                             30     3 F 19-39      23:22.0    7:32/M
      35    Mark Komorowski                             50     6 M 50-59      23:23.0    7:33/M
      36    Ron Dombrowski                              61     3 M 60-99      23:41.0    7:38/M
      37    Joshua Tassone                              12     4 M 12-18      23:53.0    7:42/M
      38    Joshua Carson                               12     5 M 12-18      24:01.0    7:45/M
      39    Scott Bassett                               41     7 M 40-49      24:04.0    7:46/M
      40    Elizabeth Auger                             20     4 F 19-39      24:05.0    7:46/M
      41    Joseph Steady                               12     6 M 12-18      24:12.0    7:48/M
      42    Jerry Brown                                 62    10 M 60-99      24:12.0    7:48/M
      43    Richard Conant III                          17     7 M 12-18      24:27.0    7:53/M
      44    Bruce Grisafe                               51     7 M 50-59      24:31.0    7:55/M
      45    Cliora Rosa                                 30     5 F 19-39      24:32.0    7:55/M
      46    Ill Sullivan                                36    11 M 19-39      24:35.0    7:56/M
      47    Brandon Smallidge                           12     8 M 12-18      24:41.0    7:58/M
      48    Deirdre Ahern                               37     6 F 19-39      24:44.0    7:59/M
      49    Paul Narducci                               43     8 M 40-49      24:47.0    8:00/M
      50    Ellen Javor                                 44     2 F 40-49      24:49.0    8:00/M
      51    Kenneth Blodgett                            43     9 M 40-49      24:59.0    8:04/M
      52    James Welsh                                 47    10 M 40-49      25:07.0    8:06/M
      53    David Zaldivar                              41    11 M 40-49      25:08.0    8:06/M
      54    John Wood                                   54     8 M 50-59      25:33.0    8:15/M
      55    Elizabeth Caron                             21     7 F 19-39      25:42.0    8:17/M
      56    Molly Powell                                15     3 F 12-18      25:43.0    8:18/M
      57    Steve Arbuckle                              54     3 M 50-59      25:47.0    8:19/M
      58    Robert J Faraci                             38    12 M 19-39      25:50.0    8:20/M
      59    Scott York                                  40    12 M 40-49      25:57.0    8:22/M
      60    Norma Vivar Orum                            41     4 F 40-49      26:11.0    8:27/M
      61    Leo Sullivan                                41    13 M 40-49      26:15.0    8:28/M
      62    Amy Murphy                                  29     8 F 19-39      26:20.0    8:30/M
      63    Adam Brown                                  29     4 M 19-39      26:30.0    8:33/M
      64    Russ Dipallina                              42    14 M 40-49      26:34.0    8:34/M
      65    Katherine Arbuckle                          46     9 F 40-49      26:37.0    8:35/M
      66    Kim Tassone                                 42     5 F 40-49      26:39.0    8:36/M
      67    Scott May                                   11     2 M  1-11      26:41.0    8:36/M
      68    Kent May                                    46    15 M 40-49      26:42.0    8:37/M
      69    Shane Mathis                                19     9 F 19-39      26:47.0    8:38/M
      70    Danielle Godin                              23    10 F 19-39      26:48.0    8:39/M
      71    James Charlton                              40    16 M 40-49      26:59.0    8:42/M
      72    Mary Allen                                  40     6 F 40-49      27:04.0    8:44/M
      73    Christine Parizo                            31    11 F 19-39      27:09.0    8:45/M
      74    Tammy Jones                                 38    12 F 19-39      27:09.0    8:45/M
      75    Katelyn Sykora                              11     3 F  1-11      27:10.0    8:46/M
      76    James Brown                                 46    17 M 40-49      27:10.0    8:46/M
      77    John Dooley                                 40    18 M 40-49      27:11.0    8:46/M
      78    Scott Wolfe                                 51     1 M 50-59      27:31.0    8:53/M
      79    Laura Losacano                              36    13 F 19-39      27:35.0    8:54/M
      80    Kristina Miller                             31    14 F 19-39      27:38.0    8:55/M
      81    Laura Howel                                 40     7 F 40-49      27:39.0    8:55/M
      82    Thomas Sullivan                             61     5 M 60-99      27:50.0    8:59/M
      83    Whitney Gollsneider                         37    15 F 19-39      27:51.0    8:59/M
      84    Karen Guarnaccia                            41     8 F 40-49      28:07.0    9:04/M
      85    Mason Hall                                  13     9 M 12-18      28:07.0    9:04/M
      86    Steven Crowell                              26    13 M 19-39      28:11.0    9:05/M
      87    Robert Crowell                              55    10 M 50-59      28:13.0    9:06/M
      88    Brian Steady                                57    11 M 50-59      28:13.0    9:06/M
      89    David Sykora                                35    14 M 19-39      28:17.0    9:07/M
      90    Stacie Discipio                             36    16 F 19-39      28:23.0    9:09/M
      91    Jeannette Sullivan                          29    17 F 19-39      28:25.0    9:10/M
      92    Mary Beth Buckley                           45     9 F 40-49      28:37.0    9:14/M
      93    Edwina Callaghan                            54     2 F 50-59      28:44.0    9:16/M
      94    John Hadcock, Jr.                           12    10 M 12-18      28:52.0    9:19/M
      95    Michael Tyles                               45    19 M 40-49      28:52.0    9:19/M
      96    Benjamin Tyles                              10     3 M  1-11      28:52.0    9:19/M
      97    Irene Ray                                   58     3 F 50-59      29:05.0    9:23/M
      98    Ann Loder Block                             46    10 F 40-49      29:31.0    9:31/M
      99    Colleen Tyles                               40    11 F 40-49      29:52.0    9:38/M
     100    Stuart Sharock                              59    12 M 50-59      29:55.0    9:39/M

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
     101    Michael Tuneski                             40    20 M 40-49      30:14.0    9:45/M
     102    Susan Smith                                 46    12 F 40-49      30:25.0    9:49/M
     103    Patrick Keating                             33    15 M 19-39      30:25.0    9:49/M
     104    Cynthia Wills                               39    18 F 19-39      30:29.0    9:50/M
     105    Peter Godin                                 12    11 M 12-18      30:37.0    9:53/M
     106    Billy Sullivan                              10     4 M  1-11      30:49.0    9:56/M
     107    Anthony Steady                               9     5 M  1-11      30:49.0    9:56/M
     108    Leon Brown                                  59    13 M 50-59      30:50.0    9:57/M
     109    Carolyn Ryan                                35    19 F 19-39      30:59.0   10:00/M
     110    Marlene Link                                39    20 F 19-39      31:25.0   10:08/M
     111    Carole Powell                               56     4 F 50-59      31:28.0   10:09/M
     112    Patricia Murray                             66     1 F 60-99      31:30.0   10:10/M
     113    Betsy Iiams                                 49    13 F 40-49      31:42.0   10:14/M
     114    Regan Miner                                 12     4 F 12-18      31:45.0   10:15/M
     115    Polly Whitley-Miner                         42    14 F 40-49      31:46.0   10:15/M
     116    Carrie Whitney-Pickett                      34     1 F 19-39      31:49.0   10:16/M
     117    Giselle Komorowski                          50     5 F 50-59      32:00.0   10:19/M
     118    Colin Harrington                            8      6 M  1-11      33:50.0   10:55/M
     119    Kelsey Harrington                           9      4 F  1-11      33:50.0   10:55/M
     120    Tom Harrington                              50    14 M 50-59      33:51.0   10:55/M
     121    Mike Snyderman                              29     1 M 19-39      34:45.0   11:13/M
     122    Derek Difranesca                            4      7 M  1-11      35:19.0   11:24/M
     123    Diane Viets                                 45    15 F 40-49      35:23.0   11:25/M
     124    Karen Delaporta                             47    16 F 40-49      35:27.0   11:26/M
     125    Steven Delaporta                            47    21 M 40-49      35:28.0   11:26/M
     126    Cecelia Grisafe                             49    17 F 40-49      37:29.0   12:05/M
     127    Patricia Charlton                           48    18 F 40-49      38:03.0   12:16/M
     128    Anne Pierson                                75     2 F 60-99      38:13.0   12:20/M
     129    Enrico DeMatto                              58    15 M 50-59      39:06.0   12:37/M
     130    Susan Steady                                37    21 F 19-39      39:19.0   12:41/M
     131    Ericka Komorowski                           16     5 F 12-18      40:18.0   13:00/M
     132    Siobhan Dooley                              13     6 F 12-18      40:27.0   13:03/M
     133    Ethan Komorowski                            14    12 M 12-18      40:57.0   13:13/M
     134    Nancy Dooley                                52     6 F 50-59      41:00.0   13:14/M
     135    Laurie Lamb                                 51     7 F 50-59      44:54.0   14:29/M
     136    Diane Harrington                            44    19 F 40-49      47:04.0   15:11/M
     137    Robin Ryan                                  47    20 F 40-49      47:05.0   15:11/M
     138    Shaun Medic                                 36    16 M 19-39      47:15.0   15:15/M
     139    Nolan Brown                                 13    13 M 12-18      47:16.0   15:15/M
     140    Kathy Patterson                             35    22 F 19-39      47:44.0   15:24/M
     141    Susan Pagnano                               40    21 F 40-49      50:04.0   16:09/M
     142    Ruthann Skut                                41    22 F 40-49      50:06.0   16:10/M
     143    Candace Sullivan                            55     8 F 50-59      50:07.0   16:10/M
     144    Susan Hall                                  57     9 F 50-59      51:59.0   16:46/M
     145    Mason Hall                                  13    14 M 12-18      52:01.0   16:47/M

5K AGE DIVISION RESULTS

Men: 0- 0 1-11 12-18 19-39 40-49 50-59 60-99
Women: 0- 0 1-11 12-18 19-39 40-49 50-59 60-99

Women 1 to 11

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Gillian Farrell                             11        7      20:37.0    6:39/M
       2    Jaclyn Tyles                                11       28      22:41.0    7:19/M
       3    Katelyn Sykora                              11       75      27:10.0    8:46/M
       4    Kelsey Harrington                           9       119      33:50.0   10:55/M
Top

Women 12 to 18

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Cassy Hunter                                12        6      20:27.0    6:36/M
       2    Juli Bassett                                12       27      22:34.0    7:17/M
       3    Molly Powell                                15       56      25:43.0    8:18/M
       4    Regan Miner                                 12      114      31:45.0   10:15/M
       5    Ericka Komorowski                           16      131      40:18.0   13:00/M
       6    Siobhan Dooley                              13      132      40:27.0   13:03/M
Top

Women 19 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Claire Tonewo                               34       26      22:31.0    7:16/M
       2    Carolyn Lepine                              27       29      22:48.0    7:21/M
       3    Gerah Ventresca                             30       34      23:22.0    7:32/M
       4    Elizabeth Auger                             20       40      24:05.0    7:46/M
       5    Cliora Rosa                                 30       45      24:32.0    7:55/M
       6    Deirdre Ahern                               37       48      24:44.0    7:59/M
       7    Elizabeth Caron                             21       55      25:42.0    8:17/M
       8    Amy Murphy                                  29       62      26:20.0    8:30/M
       9    Shane Mathis                                19       69      26:47.0    8:38/M
      10    Danielle Godin                              23       70      26:48.0    8:39/M
      11    Christine Parizo                            31       73      27:09.0    8:45/M
      12    Tammy Jones                                 38       74      27:09.0    8:45/M
      13    Laura Losacano                              36       79      27:35.0    8:54/M
      14    Kristina Miller                             31       80      27:38.0    8:55/M
      15    Whitney Gollsneider                         37       83      27:51.0    8:59/M
      16    Stacie Discipio                             36       90      28:23.0    9:09/M
      17    Jeannette Sullivan                          29       91      28:25.0    9:10/M
      18    Cynthia Wills                               39      104      30:29.0    9:50/M
      19    Carolyn Ryan                                35      109      30:59.0   10:00/M
      20    Marlene Link                                39      110      31:25.0   10:08/M
      21    Carrie Whitney-Pickett                      34      116      31:49.0   10:16/M
      22    Susan Steady                                37      130      39:19.0   12:41/M
      23    Kathy Patterson                             35      140      47:44.0   15:24/M
Top

Women 40 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Vicy Kosakowski                             41       14      21:18.0    6:52/M
       2    Ellen Javor                                 44       50      24:49.0    8:00/M
       3    Norma Vivar Orum                            41       60      26:11.0    8:27/M
       4    Katherine Arbuckle                          46       65      26:37.0    8:35/M
       5    Kim Tassone                                 42       66      26:39.0    8:36/M
       6    Mary Allen                                  40       72      27:04.0    8:44/M
       7    Laura Howel                                 40       81      27:39.0    8:55/M
       8    Karen Guarnaccia                            41       84      28:07.0    9:04/M
       9    Mary Beth Buckley                           45       92      28:37.0    9:14/M
      10    Ann Loder Block                             46       98      29:31.0    9:31/M
      11    Colleen Tyles                               40       99      29:52.0    9:38/M
      12    Susan Smith                                 46      102      30:25.0    9:49/M
      13    Betsy Iiams                                 49      113      31:42.0   10:14/M
      14    Polly Whitley-Miner                         42      115      31:46.0   10:15/M
      15    Diane Viets                                 45      123      35:23.0   11:25/M
      16    Karen Delaporta                             47      124      35:27.0   11:26/M
      17    Cecelia Grisafe                             49      126      37:29.0   12:05/M
      18    Patricia Charlton                           48      127      38:03.0   12:16/M
      19    Diane Harrington                            44      136      47:04.0   15:11/M
      20    Robin Ryan                                  47      137      47:05.0   15:11/M
      21    Susan Pagnano                               40      141      50:04.0   16:09/M
      22    Ruthann Skut                                41      142      50:06.0   16:10/M
Top

Women 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Edwina Callaghan                            54       93      28:44.0    9:16/M
       2    Irene Ray                                   58       97      29:05.0    9:23/M
       3    Carole Powell                               56      111      31:28.0   10:09/M
       4    Giselle Komorowski                          50      117      32:00.0   10:19/M
       5    Nancy Dooley                                52      134      41:00.0   13:14/M
       6    Laurie Lamb                                 51      135      44:54.0   14:29/M
       7    Candace Sullivan                            55      143      50:07.0   16:10/M
       8    Susan Hall                                  57      144      51:59.0   16:46/M
Top

Women 60 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Patricia Murray                             66      112      31:30.0   10:10/M
       2    Anne Pierson                                75      128      38:13.0   12:20/M
Top

Boys Under 12

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Patrick Dooley                              11       13      21:14.0    6:51/M
       2    Scott May                                   11       67      26:41.0    8:36/M
       3    Benjamin Tyles                              10       96      28:52.0    9:19/M
       4    Billy Sullivan                              10      106      30:49.0    9:56/M
       5    Anthony Steady                               9      107      30:49.0    9:56/M
       6    Colin Harrington                            8       118      33:50.0   10:55/M
       7    Derek Difranesca                            4       122      35:19.0   11:24/M
Top

Men 12-18

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Will Ricker                                 13        5      20:18.0    6:33/M
       2    Joe Massey                                  13       10      20:59.0    6:46/M
       3    Connor Clendennin                           12       31      23:01.0    7:25/M
       4    Joshua Tassone                              12       37      23:53.0    7:42/M
       5    Joshua Carson                               12       38      24:01.0    7:45/M
       6    Joseph Steady                               12       41      24:12.0    7:48/M
       7    Richard Conant III                          17       43      24:27.0    7:53/M
       8    Brandon Smallidge                           12       47      24:41.0    7:58/M
       9    Mason Hall                                  13       85      28:07.0    9:04/M
      10    John Hadcock, Jr.                           12       94      28:52.0    9:19/M
      11    Peter Godin                                 12      105      30:37.0    9:53/M
      12    Ethan Komorowski                            14      133      40:57.0   13:13/M
      13    Nolan Brown                                 13      139      47:16.0   15:15/M
      14    Mason Hall                                  13      145      52:01.0   16:47/M
Top

Men 19 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Matt Auger                                  22        1      18:35.0    6:00/M
       2    Curt Ramsey                                 29        2      18:54.0    6:06/M
       3    Pete Schiro                                 33        4      19:23.0    6:15/M
       4    James Brown                                 21       11      21:02.0    6:47/M
       5    Todd Lepine                                 30       12      21:09.0    6:49/M
       6    Brian Long                                  27       16      21:25.0    6:55/M
       7    David Gollsneider                           37       18      21:34.0    6:57/M
       8    Brendan Yourell                             34       22      21:56.0    7:05/M
       9    Travis Lombardi                             32       25      22:27.0    7:15/M
      10    Ill Sullivan                                36       46      24:35.0    7:56/M
      11    Robert J Faraci                             38       58      25:50.0    8:20/M
      12    Adam Brown                                  29       63      26:30.0    8:33/M
      13    Steven Crowell                              26       86      28:11.0    9:05/M
      14    David Sykora                                35       89      28:17.0    9:07/M
      15    Patrick Keating                             33      103      30:25.0    9:49/M
      16    Mike Snyderman                              29      121      34:45.0   11:13/M
      17    Shaun Medic                                 36      138      47:15.0   15:15/M
Top

Men 40-49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Barry Steamer                               49        8      20:38.0    6:39/M
       2    Lad Ricker                                  46       17      21:26.0    6:55/M
       3    Ben Stone                                   44       20      21:40.0    6:59/M
       4    Andy Swick                                  45       23      21:59.0    7:05/M
       5    Kevin Clendennin                            46       24      22:23.0    7:13/M
       6    Richard Conant                              49       33      23:18.0    7:31/M
       7    Scott Bassett                               41       39      24:04.0    7:46/M
       8    Paul Narducci                               43       49      24:47.0    8:00/M
       9    Kenneth Blodgett                            43       51      24:59.0    8:04/M
      10    James Welsh                                 47       52      25:07.0    8:06/M
      11    David Zaldivar                              41       53      25:08.0    8:06/M
      12    Scott York                                  40       59      25:57.0    8:22/M
      13    Leo Sullivan                                41       61      26:15.0    8:28/M
      14    Russ Dipallina                              42       64      26:34.0    8:34/M
      15    Kent May                                    46       68      26:42.0    8:37/M
      16    James Charlton                              40       71      26:59.0    8:42/M
      17    James Brown                                 46       76      27:10.0    8:46/M
      18    John Dooley                                 40       77      27:11.0    8:46/M
      19    Michael Tyles                               45       95      28:52.0    9:19/M
      20    Michael Tuneski                             40      101      30:14.0    9:45/M
      21    Steven Delaporta                            47      125      35:28.0   11:26/M
Top

Men 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Sean Fedak                                  54        3      19:04.0    6:09/M
       2    John Mauritz                                59       15      21:24.0    6:54/M
       3    Way Hedding                                 55       19      21:36.0    6:58/M
       4    Gene Maran, M.D.                            51       21      21:53.0    7:04/M
       5    Joe Lampason                                50       30      23:01.0    7:25/M
       6    Mark Komorowski                             50       35      23:23.0    7:33/M
       7    Bruce Grisafe                               51       44      24:31.0    7:55/M
       8    John Wood                                   54       54      25:33.0    8:15/M
       9    Steve Arbuckle                              54       57      25:47.0    8:19/M
      10    Scott Wolfe                                 51       78      27:31.0    8:53/M
      11    Robert Crowell                              55       87      28:13.0    9:06/M
      12    Brian Steady                                57       88      28:13.0    9:06/M
      13    Stuart Sharock                              59      100      29:55.0    9:39/M
      14    Leon Brown                                  59      108      30:50.0    9:57/M
      15    Tom Harrington                              50      120      33:51.0   10:55/M
      16    Enrico DeMatto                              58      129      39:06.0   12:37/M
Top

Men 60 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Lance Magnuson                              60        9      20:56.0    6:45/M
       2    Clem McGrath                                65       32      23:06.0    7:27/M
       3    Ron Dombrowski                              61       36      23:41.0    7:38/M
       4    Jerry Brown                                 62       42      24:12.0    7:48/M
       5    Thomas Sullivan                             61       82      27:50.0    8:59/M

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com