HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Halloween Hustle
Wilton, CT - 5K

October 31, 2004

OVERALL WINNERS

Rob Loud, Wilton, CT - 18:11
Mary Zengo, Wilton,CT - 18:22

wilt103101.jpg (47748 bytes) wilt103102.jpg (50318 bytes)

Timing, Results & Photos by:
CLUB CT


Sunny, warm (65), breezy
Results by Club Connecticut

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.


          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE

    1           Rob Loud, 45, Wilton, CT                    18:11    5:51
    2           Fred Gaston, 46, Wilton, CT                 18:17    5:53
    1           Mary Zengo, 39*, Wilton, CT                 18:22    5:55
    3           Mike O'Halloran, 17, Wilton, CT             18:34    5:58

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

2           Christina Roberts, 22*, New York, NY        18:45    6:02
    4    1  M40 Juan Conde, 40, New Canaan, CT              19:34    6:18
    3           Carrie Strickland, 21*, Princeton, NJ       20:03    6:27
    5    2  M40 Mike Fitzgerald, 42, Wilton, CT             20:04    6:27
    6    3  M40 Chris Graham, 40, Wilton, CT                20:34    6:37
    4    1  W40 Pascale Butcher, 42*, Southport, CT         20:45    6:41
    7    4  M40 Bill Hunter, 42, Fairfield, CT              20:53    6:43
    8    5  M40 Bruce Hoeltl, 44, Wilton, CT                20:53    6:43
    9    1  M50 Paul Rabemold, 52, Avon, CT                 20:55    6:44
    5    1  W30 Joan Nevin, 37*, Westport, CT               21:04    6:47
    6    1  W20 Christine Tunick, 28*, Ridgefield, CT       21:20    6:52
   10    6  M40 Andrew Pisanelli, 42, Ridgefield, CT        21:23    6:53
   11    7  M40 Steve Mortinger, 40, Ridgefield, CT         21:32    6:56
    7    2  W40 Emmy Stocker, 46*, Cos Cob, CT              21:33    6:56
   12    1  M30 John Denneen, 37, Wilton, CT                21:41    6:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

13    2  M30 Paul Bremer, 33, Darien, CT                 21:55    7:03
   14    3  M30 Jeb Doggett, 34, Wilton, CT                 22:01    7:05
    8    2  W30 Kathy Drake, 31*, Wilton, CT                22:30    7:14
   15    4  M30 James Grabowski, 37, Wilton, CT             22:33    7:15
    9    3  W30 Kacky Theoharides, 32*, Wilton, CT          22:36    7:16
   10    3  W40 Ronnie Behringer, 45*, Norwalk, CT          22:41    7:18
   16    8  M40 Sergio Lob, 44, Fairfield, CT               22:46    7:19
   11    4  W30 Stephanie Henning, 35*, Shelton, CT         22:48    7:20
   17    9  M40 Bruce Hume, 47, Wilton, CT                  22:48    7:20
   18    5  M30 Mark Carioto, 34, Weston, CT                22:55    7:22
   19   10  M40 John Reznikoff, 44, Wilton, CT              23:14    7:28
   12    4  W40 Laura Imrie, 40*, Wilton, CT                23:19    7:30
   20   11  M40 Mark Jones, 48, Wilton, CT                  23:20    7:30
   21    6  M30 Jerry Doyle, 35, Westport, CT               23:25    7:32
   13    5  W30 Jennifer Ward, 38*, Wilton, CT              23:25    7:32
   22   12  M40 Tim Murphy, 43, Wilton, CT                  23:31    7:34
   23    7  M30 George Moses, 34, Norwalk, CT               23:32    7:34
   14    1  JrW Cara Costich, 13*, Wilton, CT               23:40    7:37
   15    1  W50 Peggy Vail, 52*, Wilton, CT                 23:41    7:37
   24    2  M50 Wayne Forte, 54, Easton, CT                 23:46    7:39
   25   13  M40 Mike Regan, 43, Wilton, CT                  23:46    7:39
   26    8  M30 Bob Louzan, 34, Wilton, CT                  23:47    7:39
   27    9  M30 Ryan Conover, 30, Darien, CT                23:49    7:40
   16    2  W50 Jen Calder, 58*, New Canaan, CT             23:50    7:40
   28   10  M30 Steve McLeod, 36, Greenwich, CT             23:57    7:42
   17    5  W40 Bonnie Sheehan, 40*, Wilton, CT             24:02    7:44
   18    2  W20 Joanna Hallac, 26*, Weston, CT              24:10    7:46
   29   11  M30 Robert Aldrich, 38, New York, NY            24:11    7:47
   19    2  JrW Grace House, 12*, Wilton, CT                24:12    7:47
   30   12  M30 Nick Goldfarb, 36, New York, NY             24:13    7:47
   31   13  M30 Geody Davatzes, 35, Wilton, CT              24:18    7:49
   32   14  M30 Andrew Whitley, 31, Norwalk, CT             24:23    7:51
   33   15  M30 Ed Adams, 38, Wilton, CT                    24:24    7:51
   34    3  M50 Rich Zuvich, 50, Bethel, CT                 24:27    7:52
   35    1  M20 Frank McCann, 28, Purdys, NY                24:28    7:52
   20    3  JrW Katrina Keegan, 13*, Mahopac, NY            24:34    7:54
   36   16  M30 Jeff Imrie, 39, Wilton, CT                  24:35    7:55
   21    4  JrW Isabella Corso, 11*, Ridgefield, CT         24:35    7:55
   37   14  M40 John D'Elisa, 41, Wilton, CT                24:37    7:55
   22    6  W30 Lynn DiNanno, 35*, Wilton, CT               24:41    7:56
   38   15  M40 Stephen Delisi, 45, Wilton, CT              24:49    7:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

39   16  M40 Jeff Cross, 44, Wilton, CT                  24:51    8:00
   23    7  W30 Beth Pinello, 31*, Mahopac, NY              24:55    8:01
   40    1  M60 Bill Rosenberg, 64, Wallkill, NY            25:04    8:04
   24    8  W30 Katie Denious, 35*, Wilton, CT              25:05    8:04
   41   17  M30 Dan Camardo, 36, Norwalk, CT                25:11    8:06
   42    4  M50 Mike Cunningham, 58, Danbury, CT            25:18    8:09
   25    3  W20 Jennifer Reames, 29*, Stamford, CT          25:25    8:11
   26    6  W40 Sheree Loud, 42*, Wilton, CT                25:27    8:11
   43    2  M20 Joseph Scholz, 27, Norwalk, CT              25:28    8:12
   44   17  M40 Bruce Borden, 45, Wilton, CT                25:29    8:12
   27    9  W30 Claire Dineen, 36*, Wilton, CT              25:31    8:13
   45    1  JrM Evan Paul, 15, Wilton, CT                   25:32    8:13
   46    2  M60 John Gibbons, 62, Greenwich, CT             25:33    8:13
   28    3  W50 Rebecca Withers, 56*, Wallkill, NY          25:37    8:15
   29    7  W40 Mary Hayes Haas, 46*, Wilton, CT            25:38    8:15
   47   18  M40 Micahel Dealy, 44, Wilton, CT               25:47    8:18
   48   19  M40 Ralph Conte, 44, Wilton, CT                 25:48    8:18
   49    2  JrM Tim Fitzgerald, 10, Wilton, CT              25:55    8:20
   30    8  W40 Anne Fitzgerald, 42*, Wilton, CT            26:03    8:23
   50    3  M60 Bob Butler, 66, Wilton, CT                  26:04    8:23
   51    5  M50 Jerry Shpunt, 51, Newtown, CT               26:08    8:25
   31    5  JrW Megan Douglas, 13*, Wilton, CT              26:18    8:28
   52   20  M40 John Hornblower, 43, New Canaan, CT         26:20    8:28
   32   10  W30 Kim Howard, 33*, Stamford, CT               26:27    8:31
   33   11  W30 Kelly Chase, 37*, Wilton, CT                26:28    8:31
   53   18  M30 Chris Farrell, 38, Wilton, CT               26:31    8:32
   54   19  M30 Jim Bardwell, 37, Wilton, CT                26:33    8:33
   34   12  W30 Deborah Lynch, 35*, Wilton, CT              26:33    8:33
   35    6  JrW Briana Corso, 11*, Ridgefield, CT           26:39    8:34
   55    6  M50 John Bailey, 51, RiVerside, CT              26:41    8:35
   56    7  M50 Rich Salvatore, 59, New Canaan, CT          26:44    8:36
   57   20  M30 Chris Lafond, 39, Wilton, CT                26:47    8:37
   58   21  M30 David Danvers, 36, Wilton, CT               26:49    8:38
   36    4  W50 Christine Preu, 51*, Wilton, CT             26:49    8:38
   37    9  W40 Amy Jeffereis, 46*, Wilton, CT              26:55    8:40
   38   13  W30 Sandra Adams, 36*, Wilton, CT               26:57    8:40
   59   22  M30 Ed Fung, 35, Wilton, CT                     27:07    8:43
   39    7  JrW Lauren Douglas, 11*, Wilton, CT             27:20    8:48
   40    8  JrW Phoebe Gaston, 12*, Wilton, CT              27:26    8:50
   41   10  W40 Anne Gaston, 48*, Wilton, CT                27:26    8:50
   60    3  JrM Eddie Ashway, 15, Wilton, CT                27:27    8:50
   61    4  JrM John Williams, 10, Wilton, CT               27:27    8:50
   62   21  M40 Rob Williams, 42, Wilton, CT                27:28    8:50
   63    5  JrM Joe Dubrowski, 15, Wilton, CT               27:34    8:52
   42    9  JrW Alison Douglas, 11*, Wilton, CT             27:35    8:53
   43   10  JrW Melssa Koenigsberg, 13*, Wilton, CT         27:36    8:53
   44    5  W50 Karen Strickland, 55*, Wilton, CT           27:36    8:53
   64   22  M40 Roy Margid, 43, Wilton, CT                  27:38    8:53
   65    6  JrM Tyler Margid, 10, Wilton, CT                27:39    8:54
   66    7  JrM Andrew Creeth, 15, Wilton, CT               27:52    8:58
   67   23  M30 Marc Hirschenfang, 39, Danbury, CT          27:56    8:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

68   23  M40 Scott Douglas, 43, Wilton, CT               27:57    9:00
   45   11  JrW Celeste Hoelzl, 12*, Wilton, CT             28:17    9:06
   46    4  W20 Tracy Locke, 27*, Bridgeport, CT            28:22    9:08
   69   24  M40 Michael Gordon, 49, Westport, CT            28:33    9:11
   47    5  W20 Traci Scholz, 29*, Norwalk, CT              28:37    9:12
   70    8  JrM Scott Donachie, 11, Wilton, CT              28:41    9:14
   71   25  M40 Dwight Stocker, 48, Cos Cob, CT             28:41    9:14
   48   14  W30 Monica Davis, 31*, Norwalk, CT              28:43    9:14
   72    9  JrM Joe Walsh, 12, Wilton, CT                   28:45    9:15
   49   11  W40 Jane Koenigsberg, 40*, Wilton, CT           29:16    9:25
   73   24  M30 Sam Sadegi, 39, Wilton, CT                  29:28    9:29
   50   12  W40 Carol Dubrowski, 47*, Wilton, CT            29:36    9:32
   51   12  JrW Chelsea Weldon, 12*, Wilton, CT             29:37    9:32
   74    8  M50 R. Friedman, 50, Wilton, CT                 29:38    9:32
   52   15  W30 Bernadette Macdonald, 38*, Wilton, CT       29:51    9:36
   53   13  JrW Elise Fink, 13*, Wilton, CT                 29:51    9:36
   54    6  W20 Amy Ciota, 29*, New York, NY                29:53    9:37
   55    7  W20 Valerie Jensen, 29*, Ridgefield, CT         29:54    9:37
   56   13  W40 Patty Walsh, 49*, Wilton, CT                29:58    9:39
   57   14  W40 Marie Ashway, 45*, Wilton, CT               29:59    9:39
   58   15  W40 Suzanne Beitel, 40*, Westport, CT           30:09    9:42
   59   16  W40 Gay Shackelford, 41*, Baltimore, MD         30:09    9:42
   60   17  W40 Linda Golterman, 47*, Wilton, CT            30:16    9:44
   61   18  W40 Lana Howard, 40*, Wilton, CT                30:28    9:48
   75   10  JrM Matthew Koenigsberg, 10, Wilton, CT         30:29    9:49
   76   11  JrM Clint Corso, 7, Ridgefield, CT              30:48    9:55
   62   16  W30 Dorian Kail, 37*, Westport, CT              30:50    9:55
   63   19  W40 Merrill Spector, 40*, Westport, CT          30:54    9:57
   64   20  W40 Barbara Apuzzo, 47*, Wilton, CT             30:55    9:57
   65   14  JrW Zoe Gaston, 11*, Wilton, CT                 30:56    9:57
   66   21  W40 Katie Regan, 41*, Wilton, CT                30:59    9:58
   67   17  W30 Randi Van Pelt, 34*, Wilton, CT             31:01    9:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

77    9  M50 Jack Suchy, 53, Wilton, CT                  31:42   10:12
   68   15  JrW Keiley Gaston, 8*, Wilton, CT               31:50   10:15
   69   22  W40 Theresa Phillips, 46*, Wilton, CT           31:57   10:17
   70   23  W40 Shirley Vaughan, 43*                        32:01   10:18
   78   12  JrM Jack Walsh, 15, Wilton, CT                  33:17   10:43
   71   16  JrW Gabrielle House, 10*, Wilton, CT            33:21   10:44
   72   18  W30 Sarah Freedman, 31*, Norwalk, CT            33:26   10:45
   73    8  W20 Jacqueline Quackenbush, 23*, Norwalk, CT    33:42   10:51

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

74   24  W40 Donna Daignault, 45*                        34:30   11:06
   79   13  JrM Justin Cross, 11, Wilton, CT                34:36   11:08
   75   25  W40 Allison Cross, 42*, Wilton, CT              34:37   11:08
   76   17  JrW Christine Suchy, 12*, Wilton, CT            34:42   11:10
   80   25  M30 Greg Jean, 30, Ridgefield, CT               34:45   11:11
   77   26  W40 Thelma DiMattio, 41*, Wilton, CT            35:01   11:16
   78   19  W30 Tracey Grabowski, 36*, Wilton, CT           35:21   11:23
   79   20  W30 Kathleen Maloney, 37*, Wilton, CT           35:22   11:23
   81   26  M30 Matt Grove, 36, Wilton, CT                  35:25   11:24
   80   21  W30 Margret Greene, 35*, Wilton, CT             35:26   11:24

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

81    9  W20 Kristin Quade, 29*, Weston, CT              38:39   12:26
   82   27  M30 Kevin Cammarata, 31, Weston, CT             38:40   12:27
   82   18  JrW Lindsay Knutsen, 8*, Wilton, CT             39:05   12:35
   83   19  JrW Kailey Zengo, 8*, Wilton, CT                39:06   12:35
   84   27  W40 Joan Quackenbush, 49*, Newburgh, NY         40:11   12:56
  167           TURKEY                                      40:12   12:56

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

83   14  JrM Evan Clark, 11, Wilton, CT                  43:08   13:53

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

84   15  JrM Marshall Knutsen, 12, Wilton, CT            44:52   14:26
   85   26  M40 Craig Knutsen, 45, Wilton, CT               44:53   14:27

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

85   28  W40 Diane Hafer, 46*, Norwalk, CT               46:47   15:03
   86   22  W30 Amelia Irose, 36*, Wilton, CT               46:47   15:03
   87   23  W30 Lana Taubin, 36*, Wilton, CT                46:51   15:05
   86   28  M30 Sam Loughry, 32, Norwalk, CT                46:51   15:05
   88   24  W30 Kasey Loughry, 31*, Norwalk, CT                  :00
"*" indicates females
15 finishers among Men 15 & Under
2 finishers among Men 20 - 29
28 finishers among Men 30 - 39
26 finishers among Men 40 - 49
9 finishers among Men 50 - 59
3 finishers among Men 60 - 69
19 finishers among Women 15 & Under
9 finishers among Women 20 - 29
24 finishers among Women 30 - 39
28 finishers among Women 40 - 49
5 finishers among Women 50 - 59
86 male finishers
88 female finishers
174 total finishers

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


Open Men
    1    1  M40 Rob Loud, 45, Wilton, CT                    18:11    5:51
    2    2  M40 Gred Gaston, 46, Wilton, CT                 18:17    5:53
    3    3  M16 Mike O'Halloran, 17, Wilton, CT             18:34    5:58

Open Women
    1    1  W30 Mary Zengo, 39, Wilton, CT                  18:22    5:55
    2    2  W20 Christina Roberts, 22, New York, NY         18:45    6:02
    3    3  W20 Carrie Strickland, 21, Princeton, NJ        20:03    6:27

Men 15 & Under
   45    1      Evan Paul, 15, Wilton, CT                   25:32    8:13
   49    2      Tim Fitzgerald, 10, Wilton, CT              25:55    8:20
   60    3      Eddie Ashway, 15, Wilton, CT                27:27    8:50

Men 20 - 29
   35    1      Frank McCann, 28, Purdys, NY                24:28    7:52
   43    2      Joseph Scholz, 27, Norwalk, CT              25:28    8:12

Men 30 - 39
   12    1      John Denneen, 37, Wilton, CT                21:41    6:59
   13    2      Paul Bremer, 33, Darien, CT                 21:55    7:03
   14    3      Jeb Doggett, 34, Wilton, CT                 22:01    7:05

Men 40 - 49
    4    1      Juan Conde, 40, New Canaan, CT              19:34    6:18
    5    2      Mike Fitzgerald, 42, Wilton, CT             20:04    6:27
    6    3      Chris Graham, 40, Wilton, CT                20:34    6:37

Men 50 - 59
    9    1      Paul Rabemold, 52, Avon, CT                 20:55    6:44
   24    2      Wayne Forte, 54, Easton, CT                 23:46    7:39
   34    3      Rich Zuvich, 50, Bethel, CT                 24:27    7:52

Men 60 - 69
   40    1      Bill Rosenberg, 64, Wallkill, NY            25:04    8:04
   46    2      John Gibbons, 62, Greenwich, CT             25:33    8:13
   50    3      Bob Butler, 66, Wilton, CT                  26:04    8:23

Women 15 & Under
   14    1      Cara Costich, 13, Wilton, CT                23:40    7:37
   19    2      Grace House, 12, Wilton, CT                 24:12    7:47
   20    3      Katrina Keegan, 13, Mahopac, NY             24:34    7:54

Women 20 - 29
    6    1      Christine Tunick, 28, Ridgefield, CT        21:20    6:52
   18    2      Joanna Hallac, 26, Weston, CT               24:10    7:46
   25    3      Jennifer Reames, 29, Stamford, CT           25:25    8:11

Women 30 - 39
    5    1      Joan Nevin, 37, Westport, CT                21:04    6:47
    8    2      Kathy Drake, 31, Wilton, CT                 22:30    7:14
    9    3      Kacky Theoharides, 32, Wilton, CT           22:36    7:16

Women 40 - 49
    4    1      Pascale Butcher, 42, Southport, CT          20:45    6:41
    7    2      Emmy Stocker, 46, Cos Cob, CT               21:33    6:56
   10    3      Ronnie Behringer, 45, Norwalk, CT           22:41    7:18

Women 50 - 59
   15    1      Peggy Vail, 52, Wilton, CT                  23:41    7:37
   16    2      Jen Calder, 58, New Canaan, CT              23:50    7:40
   28    3      Rebecca Withers, 56, Wallkill, NY           25:37    8:15

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com