HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Timing & Results by:
Westport Road Runners


42nd Annual Westport Roadrunners
Labor Day Weekend Race

10 miles, Staples H.S., Westport, CT
Sept. 4, 2004

Warm (74), sunny, humid.

wspt090401.jpg (23566 bytes) wspt090402.jpg (25503 bytes)

MEN'S WINNER: Francisco Garcia - 1:01:08
WOMEN'S WINNER: Grace Behrens - 1:06:59

Click on the "pace" links to move about through the results.  
Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

        
          CLASS  
 PLACE    PLACE            FINISHER          TIME    PACE
    1    1  M20 Francisco Garcia, 28, Bridgeport, CT      1:01:08    6:07
    2    1  M30 Peter Brady, 32, New York, NY             1:01:21    6:08
    3    1  M40 Anthony Kelly, 41, Fairfield, CT          1:03:24    6:20
    4    2  M30 Pascal Marmier, 31, Brookline, MA         1:03:44    6:22
    5    2  M40 Peter Hohmeister, 46, Stamford, CT        1:03:54    6:23
    6    3  M40 John Schwartz, 41, Ridgefield, CT         1:04:07    6:25
    7    3  M30 Rich Vogt, 31, Fairfield, CT              1:04:38    6:28
    8    4  M40 Roland Lochoff, 49, Westport, CT          1:04:51    6:29
    9    5  M40 Paul Greenberg, 43, Westport, CT          1:05:36    6:34
   10    6  M40 Mike Ruospo, 40, Stratford, CT            1:06:18    6:38
   11    4  M30 Joe Brady, 34, New York, NY               1:06:29    6:39
   12    7  M40 Rich Olmsted, 49, New Haven, CT           1:06:57    6:42
    1    1  W30 Grace Behrens, 37*, Sleepy Hollow, NY     1:06:59    6:42
   13    1  JrM Fred Wills, 19, Stratford, CT             1:07:16    6:44
   14    8  M40 Scott Martin, 43, New York, NY            1:07:36    6:46
   15    1  M50 Charles Lucas, 52, Westport, CT           1:07:46    6:47
   16    9  M40 Glen Wisher, 40, Westport, CT             1:07:58    6:48
   17    2  M50 Joe Von Ehr, 51, Southport, CT            1:08:17    6:50
   18    5  M30 Bruce Geller, 34, Westport, CT            1:08:40    6:52
   19    6  M30 Roger Baxley, 35, Weston, CT              1:08:56    6:54
   20    2  JrM Don Hodson, 17, Trumbull, CT              1:09:05    6:54
   21   10  M40 Rob Inghilterra, 47, Norwalk, CT          1:09:44    6:58
   22   11  M40 Frank Colella, 42, Scarsdale, NY          1:09:46    6:59
    2    1  W20 Meg Fucillo, 29*, Westport, CT            1:09:53    6:59

Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

23   12  M40 Steve Landowne, 42, Westport, CT          1:10:12    7:01
   24   13  M40 Edward Burns, 42, Mahwah, NJ              1:10:18    7:02
    3    2  W20 Heather Montgomery, 29*, New York, NY     1:10:21    7:02
   25    7  M30 Ed O'Keefe, 37, Fairfield, CT             1:10:34    7:03
    4    1  W40 Susan Gold, 49*, Westport, CT             1:11:07    7:07
   26   14  M40 Ray Vogt, 41, Fairfield, CT               1:11:23    7:08
   27    3  JrM Tom Parise, 15, Suffield, CT              1:11:35    7:09
    5    2  W30 Joan Nevin, 37*, Westport, CT             1:11:39    7:10
   28   15  M40 Robert Smith, 40, Fairfield, CT           1:12:31    7:15
   29    4  JrM Ryan Morrison, 16, Monroe, CT             1:13:01    7:18
   30   16  M40 Matthew Spiegel, 44, Westport, CT         1:13:20    7:20
   31   17  M40 Yasuo Nishikawa, 49, Chappaqua, NY        1:13:31    7:21
    6    2  W40 Emmy Stocker, 46*, Cos Cob, CT            1:13:38    7:22
   32    5  JrM Jeff Musto, 17, Bridgeport, CT            1:13:57    7:24
   33   18  M40 Robert Malley, 40, Darien, CT             1:14:01    7:24
   34   19  M40 John De Csepel, 40, New York, NY          1:14:30    7:27
   35    8  M30 Bill Seanor, 38, Fairfield, CT            1:14:39    7:28
   36    3  M50 Art Nager, 55, Westport, CT               1:14:56    7:30
   37    4  M50 Ramsay Merriss, 56, Westport, CT          1:15:00    7:30
   38    6  JrM Mike Wagner, 16, Redding, CT              1:15:00    7:30
   39    7  JrM Kevin Mott, 15, Stamford, CT              1:15:04    7:30
   40    8  JrM Geoff Staysniak, 17, Ridgefield, CT       1:15:24    7:32
    7    3  W30 Hariette Purchas, 39*, Westport, CT       1:15:32    7:33
   41   20  M40 Ron Carter, 40, Westport, CT              1:15:48    7:35
   42   21  M40 Doug Brill, 43, Westport, CT              1:15:51    7:35
   43    5  M50 Steve Sylvestro, 54, Fairfield, CT        1:15:51    7:35
   44   22  M40 Kurt Bolin, 45, Weston, CT                1:15:59    7:36
   45    9  M30 Matt Dembski, 33, Westport, CT            1:16:08    7:37
   46   10  M30 Joe Pucci, 36, Westport, CT               1:16:45    7:40
   47   23  M40 Lars Headley, 43, Westport, CT            1:16:54    7:41
   48   11  M30 Dan Gross, 36, Westport, CT               1:17:04    7:42
   49    6  M50 Dan France, 55, Westport, CT              1:17:11    7:43
   50   12  M30 Phil Martzelof, 39, Darien, CT            1:17:25    7:44
   51    9  JrM Rob Wayne, 18, Stratford, CT              1:17:46    7:47
   52   13  M30 Mike Walters, 37, Stamford, CT            1:18:11    7:49
   53   14  M30 Rob Leder, 33, Stamford, CT               1:18:16    7:50
   54   24  M40 Steve Lincoln, 45, Trumbull, CT           1:18:17    7:50
   55   25  M40 Chris Ahlberg, 42, Fairfield, CT          1:18:20    7:50
   56    1  M60 David Chioffi, 61, WoOdstock, VT          1:18:45    7:52
   57   15  M30 Michael McLaughlin, 35, Bridgeport, CT    1:18:53    7:53
    8    1  W50 Dorit Heimer, 50*, Westport, CT           1:19:22    7:56
    9    2  W50 Francoise Levinson, 51*, Cos Cob, CT      1:19:32    7:57
   58    2  M20 Lance Panigutti, 22, Newtown, CT          1:19:55    7:59

Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

59    3  M20 Derek Marcus, 26, Stamford, CT            1:20:16    8:02
   60    4  M20 Gabriel Sherman, 25, BroOklyn, NY         1:20:25    8:02
   10    4  W30 Pam Theodore-Garra, 32*, Westport, CT     1:20:45    8:04
   11    3  W40 Joy Palmer, 46*, Weston, CT               1:20:59    8:06
   61    2  M60 Anton Dieters, 63, Ridgefield, CT         1:21:29    8:09
   62    7  M50 Don Capone, 55, Norwalk, CT               1:21:51    8:11
   63   16  M30 James Hermans, 37, Norwalk, CT            1:21:59    8:12
   12    3  W20 Alana Klein, 25*, Norwalk, CT             1:22:23    8:14
   64   26  M40 Russ Kehoe, 44, New York, NY              1:23:01    8:18
   65    8  M50 Miggs Burroughs, 58, Westport, CT         1:23:52    8:23
   66   27  M40 Raymond Pieck, 47, Stamford, CT           1:23:54    8:23
   67   28  M40 Marc Landy, 43, Westport, CT              1:24:06    8:25
   68   17  M30 Troy Heath, 39, Weston, CT                1:24:28    8:27
   69   29  M40 Andrew Morrison, 41, Westport, CT         1:24:32    8:27
   70   30  M40 Raul Ortega, 48, Westport, CT             1:24:40    8:28
   71   18  M30 Stephan Doebeli, 30, Westport, CT         1:24:40    8:28
   13    4  W40 Beth Scarborough, 43*, Weston, CT         1:24:43    8:28
   72   31  M40 Tom Greene, 44, Westport, CT              1:25:03    8:30
   14    5  W40 Wendy Lecker, 41*, Stamford, CT           1:25:30    8:33
   73    9  M50 Jerry Ewing, 59, Westport, CT             1:25:39    8:34
   74   10  M50 Mike Bliss, 55, Westport, CT              1:25:59    8:36
   15    5  W30 Kate Jagger, 33*, Westport, CT            1:26:09    8:37
   75   11  M50 Al Nakas, 51, Weston, CT                  1:26:13    8:37
   16    3  W50 Carol Kane, 58*, Weston, CT               1:26:15    8:37
   76   19  M30 Ken Clark, 30, Easton, CT                 1:26:21    8:38
   17    6  W30 Tanya Smith, 37*, Fairfield, CT           1:26:52    8:41
   18    7  W30 Jane Tarsy, 36*, Westport, CT             1:27:14    8:43
   77   20  M30 Noah Hendler, 30, Fairfield, CT           1:27:23    8:44
   78   10  JrM Kevin Lincoln, 14, Trumbull, CT           1:27:26    8:45
   79   11  JrM Sean Doocy, 14, Fairfield, CT             1:27:27    8:45
   80   12  JrM Lawson Kurtz, 15, Westport, CT            1:27:39    8:46
   19    6  W40 Maj-Britt Hagsted, 48*, Westport, CT      1:27:49    8:47
   81   13  JrM John Kavulich, 16, Monroe, CT             1:27:51    8:47
   82    3  M60 Frank McBrearity, 62, New Canaan, CT      1:27:54    8:47
   20    7  W40 Lisa Bruno, 40*, Ridgefield, CT           1:28:12    8:49
   83   21  M30 Adam Rosenberg, 33, Weston, CT            1:28:16    8:50
   84   22  M30 Gib Dunham, 32, Westport, CT              1:28:27    8:51
   85    4  M60 Alex Iljin, 63, Orange, CT                1:28:34    8:51
   86   14  JrM James Napolitano, 15, Fairfield, CT       1:29:06    8:55
   87   23  M30 Carl Persak, 30, BroOklyn, NY             1:29:17    8:56
   88   15  JrM Chuck McBride, 15, Westport, CT           1:29:25    8:56
   89   32  M40 John Weyrauch, 45, Weston, CT             1:29:42    8:58

Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

90   33  M40 Mark Greene, 42, Milford, CT              1:29:59    9:00
   91    5  M60 Watt White, 65, Stamford, CT              1:30:30    9:03
   92    1  M70 Joe Burns, 75, Edgewater, NJ              1:30:37    9:04
   93   34  M40 Larry Ogren, 49, Darien, CT               1:30:50    9:05
   21    4  W50 Susan Zuckerman, 51*, Fairfield, CT       1:30:57    9:06
   22    8  W40 Dawn Bolling, 40*, Norwalk, CT            1:32:11    9:13
   23    9  W40 Martha Mahoney, 41*, Stamford, CT         1:32:42    9:16
   94   12  M50 Conrad Vesey, 50, Rye Brook, NY           1:32:50    9:17
   24   10  W40 Kathy Muro, 41*, Westport, CT             1:33:39    9:22
   25   11  W40 Laura Riguzzi, 41*, Westport, CT          1:33:39    9:22
   26    5  W50 Debby Adkins, 50*, Westport, CT           1:34:04    9:24
   27    6  W50 Jane Pearl, 54*, Old Greenwich, CT        1:34:05    9:24
   28   12  W40 Christina Ogren, 48*, Darien, CT          1:34:20    9:26
   95    6  M60 Geoff Harrington, 64, Ridgefield, CT      1:34:34    9:27
   29   13  W40 Patty Barrington, 42*, Westport, CT       1:34:46    9:29
   96   35  M40 Max Bruce, 42, Westport, CT               1:34:52    9:29
   97   36  M40 John Schmiedel, 46, Stamford, CT          1:34:52    9:29
   98    7  M60 Mike Holland, 60, New Canaan, CT          1:35:44    9:34
   99    8  M60 Ray Stamps, 65, Westport, CT              1:36:03    9:36
   30    8  W30 Terri-Ann Adrian, 39*, Westport, CT       1:36:04    9:36
  100   24  M30 Tony Stiker, 39, BroOklyn, NY             1:36:07    9:37
  101   13  M50 Bill Tanski, 53, Medford, NJ              1:36:26    9:39
   31    7  W50 Alice Avery, 53*, Bethel, CT              1:36:30    9:39
   32    9  W30 Kathy Schmiedel, 38*, Stamford, CT        1:36:43    9:40
   33    8  W50 Susan Oehlsen, 53*, Westport, CT          1:37:14    9:43
  102   14  M50 Richard Laxar, 57, Southport, CT          1:37:51    9:47
   34   14  W40 Marina Sanchez, 43*, Mamaroneck, NY       1:38:01    9:48
  103    9  M60 Laurence Nordvall, 67, Trumbull, CT       1:38:22    9:50
  104   37  M40 Owen Bregman, 46, Westport, CT            1:38:35    9:51
  105   38  M40 Michael Hanson, 45, New York, NY          1:38:41    9:52
   35    4  W20 Melaina Marion, 29*, New York, NY         1:38:42    9:52
  106   39  M40 Michael Gordon, 44, Westport, CT          1:39:35    9:57

Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

36   10  W30 Elizabeth Emerson, 30*, New York, NY      1:40:07   10:01
   37    5  W20 Alienne Morrione, 27*, Bridgeport, CT     1:40:11   10:01
  107   40  M40 Jeff Belitzky, 42, Fairfield, CT          1:40:25   10:02
  108   25  M30 Frank Luo, 34, Westport, CT               1:40:40   10:04
   38    1  W60 Sandy Lefkowitz, 63*, Westport, CT        1:41:06   10:07
  109   26  M30 Faustino Cortina, 38, New Canaan, CT      1:41:35   10:09
  110   15  M50 Ralph Marcus, 57, Carlsbad, CA            1:43:07   10:19
  111   16  M50 Jeff Buthee, 59, Westport, CT             1:43:19   10:20
  112   16  JrM Matt Karubski, 15, Westport, CT           1:43:22   10:20
   39    9  W50 Susan Nakas, 50*, Weston, CT              1:43:39   10:22
  113   17  M50 Burnie Lincoln, 55, Blackstone, MA        1:43:50   10:23
  114   18  M50 Dan Stepanek, 59, New Canaan, CT          1:43:58   10:24
   40   11  W30 Avery Schmeisser, 38*, Darien, CT         1:46:56   10:42

Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

115   41  M40 Phil Essenhigh, 48, Westport, CT          1:55:20   11:32
  116   10  M60 Bob Dittemer, 65, Ridgewood, NJ           1:58:09   11:49

Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | Top

117   11  M60 Ray Oliver, 66, Trumbull, CT              2:23:28   14:21
"*" indicates females
16 finishers among Men 19 & Under
4 finishers among Men 20 - 29
26 finishers among Men 30 - 39
41 finishers among Men 40 - 49
18 finishers among Men 50 - 59
11 finishers among Men 60 - 69
1 finishers among Men 70 & Up
5 finishers among Women 20 - 29
11 finishers among Women 30 - 39
14 finishers among Women 40 - 49
9 finishers among Women 50 - 59
1 finishers among Women 60 - 69
117 male finishers
40 female finishers
157 total finishers

AGE GROUP FINISHERS

        CLASS  
PLACE   PLACE            FINISHER                  TIME    PACE

Men 19 & Under
   13    1      Fred Wills, 19, Stratford, CT             1:07:16    6:44
   20    2      Don Hodson, 17, Trumbull, CT              1:09:05    6:54
   27    3      Tom Parise, 15, Suffield, CT              1:11:35    7:09
   29    4      Ryan Morrison, 16, Monroe, CT             1:13:01    7:18
   32    5      Jeff Musto, 17, Bridgeport, CT            1:13:57    7:24

Men 20 - 29
    1    1      Francisco Garcia, 28, Bridgeport, CT      1:01:08    6:07
   58    2      Lance Panigutti, 22, Newtown, CT          1:19:55    7:59
   59    3      Derek Marcus, 26, Stamford, CT            1:20:16    8:02
   60    4      Gabriel Sherman, 25, BroOklyn, NY         1:20:25    8:02

Men 30 - 39
    2    1      Peter Brady, 32, New York, NY             1:01:21    6:08
    4    2      Pascal Marmier, 31, Brookline, MA         1:03:44    6:22
    7    3      Rich Vogt, 31, Fairfield, CT              1:04:38    6:28
   11    4      Joe Brady, 34, New York, NY               1:06:29    6:39
   18    5      Bruce Geller, 34, Westport, CT            1:08:40    6:52

Men 40 - 49
    3    1      Anthony Kelly, 41, Fairfield, CT          1:03:24    6:20
    5    2      Peter Hohmeister, 46, Stamford, CT        1:03:54    6:23
    6    3      John Schwartz, 41, Ridgefield, CT         1:04:07    6:25
    8    4      Roland Lochoff, 49, Westport, CT          1:04:51    6:29
    9    5      Paul Greenberg, 43, Westport, CT          1:05:36    6:34

Men 50 - 59
   15    1      Charles Lucas, 52, Westport, CT           1:07:46    6:47
   17    2      Joe Von Ehr, 51, Southport, CT            1:08:17    6:50
   36    3      Art Nager, 55, Westport, CT               1:14:56    7:30
   37    4      Ramsay Merriss, 56, Westport, CT          1:15:00    7:30
   43    5      Steve Sylvestro, 54, Fairfield, CT        1:15:51    7:35

Men 60 - 69
   56    1      David Chioffi, 61, WoOdstock, VT          1:18:45    7:52
   61    2      Anton Dieters, 63, Ridgefield, CT         1:21:29    8:09
   82    3      Frank McBrearity, 62, New Canaan, CT      1:27:54    8:47
   85    4      Alex Iljin, 63, Orange, CT                1:28:34    8:51
   91    5      Watt White, 65, Stamford, CT              1:30:30    9:03

Men 70 & Up
   92    1      Joe Burns, 75, Edgewater, NJ              1:30:37    9:04

Women 20 - 29
    2    1      Meg Fucillo, 29, Westport, CT             1:09:53    6:59
    3    2      Heather Montgomery, 29, New York, NY      1:10:21    7:02
   12    3      Alana Klein, 25, Norwalk, CT              1:22:23    8:14
   35    4      Melaina Marion, 29, New York, NY          1:38:42    9:52
   37    5      Alienne Morrione, 27, Bridgeport, CT      1:40:11   10:01

Women 30 - 39
    1    1      Grace Behrens, 37, Sleepy Hollow, NY      1:06:59    6:42
    5    2      Joan Nevin, 37, Westport, CT              1:11:39    7:10
    7    3      Hariette Purchas, 39, Westport, CT        1:15:32    7:33
   10    4      Pam Theodore-Garra, 32, Westport, CT      1:20:45    8:04
   15    5      Kate Jagger, 33, Westport, CT             1:26:09    8:37

Women 40 - 49
    4    1      Susan Gold, 49, Westport, CT              1:11:07    7:07
    6    2      Emmy Stocker, 46, Cos Cob, CT             1:13:38    7:22
   11    3      Joy Palmer, 46, Weston, CT                1:20:59    8:06
   13    4      Beth Scarborough, 43, Weston, CT          1:24:43    8:28
   14    5      Wendy Lecker, 41, Stamford, CT            1:25:30    8:33

Women 50 - 59
    8    1      Dorit Heimer, 50, Westport, CT            1:19:22    7:56
    9    2      Francoise Levinson, 51, Cos Cob, CT       1:19:32    7:57
   16    3      Carol Kane, 58, Weston, CT                1:26:15    8:37
   21    4      Susan Zuckerman, 51, Fairfield, CT        1:30:57    9:06
   26    5      Debby Adkins, 50, Westport, CT            1:34:04    9:24

Women 60 - 69
   38    1      Sandy Lefkowitz, 63, Westport, CT         1:41:06   10:07

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com