HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Enfield Celebrates Twilight 5K
Enfield, CT - 5K

July 4, 2005

OVERALL WINNERS

Gideonm Mutisya, Winsted, CT - 15:10
Cindy Pomeroy, Windsor, CT -  18:25

Results by Organizers
Race@enfieldcelebration.org


Sunny, 80's

Sunny, 80's
CLASS 
PLACE PLACE FINISHER 	TIME
1	1 M30	Gideon Mutisya, 38, Winsted, CT	15:10
2	1 M20	David Bridgewater, 21, Unionville, CT	15:13
3	2 M30	Peter Oviatt, 35, Lebanon, CT	16:20
4	1 M40	Leonardo Moya, 41, Hartford, CT	16:35
5	2 M40	Bill Thramann, 44, Avon, CT	16:56
6	3 M40	Rodney Furr, 41, Florence, MA	17:34
7	1 JrM	Jacob Grossoow, 16, Enfield, CT	18:06
8	2 JrM	Aaron Hayes, 15, Enfield, CT	18:13
9	4 M40	Joe Banas, 48, Norwich, CT	18:19
10	1 W40	Cindy Pomeroy, 44, Windsor Locks, CT	18:25
11	3 JrM	Ted Powell, 17, Canton, CT	18:36
12	5 M40	Mark Baillargeon, 42, Chicopee, MA	18:43
13	6 M40	Jorge Rabat, 40, Hartford, CT	18:57
14	7 M40	Scott Rossi, 42, Enfield, CT	19:31
15	1 M50	Craig Donnelly, 52, Westboro, MA	19:34
16	8 M40	Clinton Morse, 43, Tolland, CT	19:35
17	2 M50	Joel Boucher, 51, Hampden, MA	19:41
18	9 M40	Bill Siewertsen, 40, Vernon, CT	20:03
19	4 JrM	Matt Divell, 17, Enfield, CT	20:11
20	3 M50	Bruce Earwaker, 50, South Windsor, CT	20:21
21	1 W30	Tara Hurlburt, 30, Southington, CT	20:23
22	10 M40	Jim Tharp , 44, Andover, CT	20:28
23	2 M20	Josh Edwards, 21, Enfield, CT	20:46
24	4 M50	Eddie Gorecki, 51, Farmington, CT	20:59
25	5 M50	Thomas Galotto, 50, Stafford Springs	21:13
26	11 M40	Bryce Brady, 49, East Granby, CT	21:19
27	12 M40	Garrett Lemek, 44, Stafford Springs, CT	21:26
28	5 JrM	Ry Wolfel, 14, Enfield, CT	21:28
29	6 JrM	Michael Little Jr, 17, Enfield, CT	21:32
30	6 M50	David Aronson, 55, Monson, MA	21:33
31	3 M20	Piotr Pellzar, 29, Enfield, CT	21:35
32	4 M20	Ted Weimu, 25, Middleton, CT	21:51
33	13 M40	David Bruton, 45, Enfield, CT	21:54
34	7 M50	Ben Mattheis, 51, Cheshire, CT	21:58
35	7 JrM	Travis Wolfel, 17, Enfield, CT	22:02
36	14 M40	Edward Scanlon, 46, Enfield, CT	22:09
37	8 M50	James Rapacki, 50, Enfield, CT	22:15
38	3 M30	Frazer Daly, 36, Windsor Locks, CT	22:19
39	1 JrW	Andrea Earwaker , 11, South Windsor, CT	22:24
40	9 M50	Jim Raymond, 57, Enfield, CT	22:28
41	5 M20	Daivd Cilley, 26, Windsor, CT	22:31
42	10 M50	Jim Woodworth, 52, Enfield, CT	22:33
43	8 JrM	Jason Woodworth, 15, Enfield, CT	22:48
44	11 M50	Clinton Driscoll, 52, South Windsor, CT	22:49
45	2 W40	Barbara Bosworth , 43, Wilbraham, MA	22:51
46	6 M20	David Alexander, 24, Enfield, CT	22:51
47	9 JrM	Andy Landry, 16, Enfield, CT	22:52
48	10 JrM	Quenton Swift, 9, Enfield, CT	22:54
49	12 M50	Carl Sampson, 51, Enfield, CT	22:55
50	13 M50	John Boyle, 52, Enfield, CT	22:56
51	11 JrM	Joe Adams, 18, Enfield, CT	22:59
52	4 M30	Dan Post, 34, Enfield, CT	23:03
53	15 M40	Kevin Roche, 46, Bristol, CT	23:12
54	16 M40	Willie Oneill, 47, Ludlow, MA	23:18
55	5 M30	Joe Fois, 30, Springfield, MA	23:33
56	14 M50	Stephen Tolman, 59, Vernon, CT	23:36
57	15 M50	Sam Lewbel, 55, Stafford Springs, CT	23:45
58	2 JrW	Erin McCormich, 14, North Haven, CT	23:59
59	16 M50	Tim Brennan, 52, Manchester, CT	23:59
60	3 JrW	Kim Luke, 13, Enfield, CT	24:21
61	1 W20	Jessica Bradway, 22, Indian Orchard, MA	24:22
62	1 W50	Ann McCormich, 52, North Haven, CT	24:29
63	17 M40	James Andrews, 45, Windsor, CT	24:36
64	17 M50	Edward Baird, 53, Coventry, CT	24:37
65	18 M40	Chuck Strong, 49, Wallingford, CT	24:43
66	18 M50	Tom McCormich, 54, North Haven, CT	24:46
67	7 M20	Tim Davis, 21, Enfield, CT	24:50
68	6 M30	Josh Shanley, 35, Amherst, MA	25:06
69	2 W30	Kristen Johnson, 39, Broad Brook, CT	25:08
70	19 M40	David Pelletier, 44, South Windsor, CT	25:08
71	3 W30	Amy Donle , 30, Enfield, CT	25:10
72	4 JrW	Nicole Gagnon, 10, Suffield, CT	25:12
73	20 M40	Greg Roberts, 48, South Windsor, CT	25:24
74	12 JrM	Hunter Daddeo, 14, East Haddam, CT	25:24
75	19 M50	Carlos Montoya, 50, Enfield, CT	25:36
76	1 M60	Alex Iljin, 63, Orange, CT	25:38
77	13 JrM	Micheal Sampson, 16, Enfield, CT	25:42
78	5 JrW	Chelsea Aiken, 15, Enfield, CT	25:44
79	3 W40	Michelle Lynch , 42, Newington, CT	25:57
80	4 W30	Dina Bierwirth , 31, Hartford, CT	26:01
81	20 M50	Lionel Cormier, 57, Enfield, CT	26:13
82	2 W50	Kathleen Furlani, 56, Broad Brook, CT	26:17
83	8 M20	Juan Gomez, 28, East Windsor, Ct 	26:22
84	21 M40	John Peterson, 47, Bridgeport, CT	26:32
85	21 M50	Kiran Majmudar, 59, Enfield, CT	26:40
86	22 M50	Michael Rood, 53, Suffield, CT	26:45
87	4 W40	Julia Duncan, 41, North Granby, CT	26:46
88	2 W20	Meghan Parks, 24, Enfield, CT	26:49
89	6 JrW	Lisa Herbert, 16, Enfield, CT	26:57
90	22 M40	Ray Casey, 44, Oakville, CT	27:06
91	23 M50	Charles Miller, 54, East Windsor, Ct 	27:16
92	2 M60	Barrett True, 68, Windsor, CT	27:19
93	7 M30	Jon Leander, 33, Enfield, CT	27:20
94	23 M40	Chris Gagnon, 46, Suffield, CT	27:28
95	3 M60	Tony Lucin, 67, Agawam, MA	27:32
96	3 W20	Janet McHale, 23, Foxboro, MA	27:37
97	5 W40	Ann Bennett, 49, Enfield, CT	27:45
98	6 W40	Roberta Carlon, 46, Holyoke, MA	27:49
99	7 W40	Anne-Marie Garcia, 40, Wallingford, CT	27:51
100	4 W20	Renee Salvas, 23, Manchester, CT	27:52
101	24 M40	John Hardy, 44, Manchester, CT	28:09
102	5 W20	Heather Conforti, 29, Southington, CT	28:19
103	24 M50	Steve Feinstein, 56, Hampden, MA	28:20
104	6 W20	Erin Laughlin, 28, Westfield, MA	28:28
105	3 W50	Margaret Parks, 58, Suffield, CT	28:44
106	25 M40	Micheal Halgas, 49, Enfield, CT	28:57
107	5 W30	Denise McGlynn, 34, Enfield, CT	28:59
108	6 W30	Kristy Adams, 33, Leyden, MA	29:03
109	7 W30	Kierstan Pestana, 33, Enfield, CT	29:03
110	25 M50	Mark Stearns, 50, Thorndike, MA	29:12
111	26 M40	Mark Dentzau, 43, Hampden, MA	29:15
112	7 W20	Debra Stroiney, 25, Enfield, CT	30:06
113	14 JrM	Geoffrey Katulka, 19, Enfield, CT	30:12
114	8 M30	Joel Randolph, 32, Enfield, CT	30:18
115	8 W30	Jennifer Leander, 32, Plainville, CT	30:36
116	9 M30	Jay Leander, 31, Plainville, CT	31:07
117	10 M30	John McGlynn, 33, Enfield, CT	31:10
118	8 W20	Kristen Falk , 27, Enfield, CT	31:11
119	27 M40	Joe Allsop, 43, Suffield, CT	31:21
120	26 M50	Joseph Viering, 56, Enfield, CT	31:35
121	9 W20	Rachel Dunlap, 29, Somerville, MA	31:37
122	28 M40	John Bielonku, 45, Suffield, CT	31:39
123	4 M60	Bill Friday , 65, Enfield, CT	31:50
124	9 W30	Sharon Gagnon, 36, Norwich, CT	32:02
125	9 M20	Michael Furey, 29, Enfield, CT	32:30
126	10 W20	Christina Succoccio, 22, Tolland, CT	33:00
127	11 M30	Antonio Daddeo, 38, East Haddam, CT	33:18
128	11 W20	Jennifer Saccoccio, 20, Tolland, CT	33:44
129	8 W40	Kathy Bielonku, 44, Suffield, CT	34:19
130	7 JrW	Samantha Swift, 12, Enfield, CT	34:19
131	9 W40	Bernice Lynch, 49, Enfield, CT	34:20
132	10 W30	Anita Wooten, 39, Riverhead, NY	35:18
133	12 W20	Rebecca Browning , 29, Enfield, CT	35:39
134	13 W20	Heather Cilley, 24, East Hartford, CT	35:41
135	14 W20	Coleen Furey, 27, Enfield, CT	35:56
136	29 M40	Alan Garvey, 47, Enfield, CT	35:57
137	4 W50	Sharon Burr, 56, Windsor, CT	36:52
138	5 W50	Kathy Adams , 56, Leyden, MA	42:08
14 finishers among Men 19 & Under
9 finishers among Men 20 - 29
11 finishers among Men 30 - 39
29 finishers among Men 40 - 49
26 finishers among Men 50 - 59
4 finishers among Men 60 - 69
7 finishers among Women 19 & Under
14 finishers among Women 20 - 29
10 finishers among Women 30 - 39
9 finishers among Women 40 - 49
5 finishers among Women 50 - 59
93 male finishers
45 female finishers
138 total finishers

 

 

 

Open and Masters Top Finishers

 

 

 

CLASS 
PLACE PLACE FINISHER TIME

 

Open Men
1	1 M30	Gideon Mutisya, 38, Winsted, CT	15:10
2	2 M20	David Bridgewater, 21, Unionville, CT	15:13
3	3 M30	Peter Oviatt, 35, Lebanon, CT	16:20
Open Women
10	1 W40	Cindy Pomeroy, 44, Windsor Locks, CT	18:25
21	2 W30	Tara Hurlburt, 30, Southington, CT	20:23
39	3 JrW	Andrea Earwaker , 11, South Windsor, CT	22:24
Masters Men
4	1 M40	Leonardo Moya, 41, Hartford, CT	16:35
5	2 M40	Bill Thramann, 44, Avon, CT	16:56
6	3 M40	Rodney Furr, 41, Florence, MA	17:34
Masters Women
45	1 W40	Barbara Bosworth , 43, Wilbraham, MA	22:51
62	2 W50	Ann McCormich, 52, North Haven, CT	24:29
79	3 W40	Michelle Lynch , 42, Newington, CT	25:57

 

 

Results by Age Group

 

CLASS 
PLACE PLACE FINISHER TIME
Men 19 & Under
7	1 	Jacob Grossoow, 16, Enfield, CT	18:06
8	2 	Aaron Hayes, 15, Enfield, CT	18:13
11	3 	Ted Powell, 17, Canton, CT	18:36
Men 20 - 29
2	1 	David Bridgewater, 21, Unionville, CT	15:13
23	2 	Josh Edwards, 21, Enfield, CT	20:46
31	3 	Piotr Pellzar, 29, Enfield, CT	21:35
Men 30 - 39
1	1 	Gideon Mutisya, 38, Winsted, CT	15:10
3	2 	Peter Oviatt, 35, Lebanon, CT	16:20
38	3 	Frazer Daly, 36, Windsor Locks, CT	22:19
Men 40 - 49
4	1 	Leonardo Moya, 41, Hartford, CT	16:35
5	2 	Bill Thramann, 44, Avon, CT	16:56
6	3 	Rodney Furr, 41, Florence, MA	17:34
Men 50 - 59
15	1 	Craig Donnelly, 52, Westboro, MA	19:34
17	2 	Joel Boucher, 51, Hampden, MA	19:41
20	3 	Bruce Earwaker, 50, South Windsor, CT	20:21
Men 60 - 69
76	1 	Alex Iljin, 63, Orange, CT	25:38
92	2 	Barrett True, 68, Windsor, CT	27:19
95	3 	Tony Lucin, 67, Agawam, MA	27:32

 

 

Women 19 & Under
39	1 	Andrea Earwaker , 11, South Windsor, CT	22:24
58	2 	Erin McCormich, 14, North Haven, CT	23:59
60	3 	Kim Luke, 13, Enfield, CT	24:21
Women 20 - 29
61	1 	Jessica Bradway, 22, Indian Orchard, MA	24:22
88	2 	Meghan Parks, 24, Enfield, CT	26:49
96	3 	Janet McHale, 23, Foxboro, MA	27:37
Women 30 - 39
21	1 	Tara Hurlburt, 30, Southington, CT	20:23
69	2 	Kristen Johnson, 39, Broad Brook, CT	25:08
71	3 	Amy Donle , 30, Enfield, CT	25:10
Women 40 - 49
10	1 	Cindy Pomeroy, 44, Windsor Locks, CT	18:25
45	2 	Barbara Bosworth , 43, Wilbraham, MA	22:51
79	3 	Michelle Lynch , 42, Newington, CT	25:57
Women 50 - 59
62	1 	Ann McCormich, 52, North Haven, CT	24:29
82	2 	Kathleen Furlani, 56, Broad Brook, CT	26:17
105	3 	Margaret Parks, 58, Suffield, CT	28:44

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com