HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Jingle Bell Jog
Greenwich, CT - 3 Miles

December 11, 2005

OVERALL WINNERS

Pete Modafferi, New York, NY- 16:06
Sharon Lemberger, Norwalk, CT - 17:11

Timing & Results by:
CLUB CT


Sunny, cold (35), some icy spots


Results by Club Connecticut

Click on the "pace" links to move about through the results.  
Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

        
          CLASS  
 PLACE    PLACE           FINISHER                   TIME   PACE
1           Pete Modafferi, 29, New City, NY            16:06    5:22
    2    1  M40 George Buchanan, 47, Stamford, CT           16:10    5:23
    3    1  M20 Jeff Watson, 24, Stamford, CT               16:22    5:27
    4    1  M30 Anatolie Vartosu, 38, Stamford, CT          16:41    5:33
    5    2  M30 Jon Mallon, 36, New York, NY                16:56    5:39
    6    2  M40 Tom Sassi, 44, Stamford, CT                 17:02    5:41
    1           Sharon Lemberger, 32*, Norwalk, CT          17:11    5:44
    7    1  JrM T.J. Hopkins, 17, Greenwich, CT             17:29    5:49
    8    2  M20 Dan Amrick, 24, Greenwich, CT               17:31    5:50
    9    2  JrM Ryan Hopkins, 15, Greenwich, CT             17:32    5:50
   10    3  JrM Justin Rau, 15, Greenwich, CT               17:53    5:58

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

11    3  M40 Craig Rau, 44, Yonkers, NY                  18:12    6:04
   12    4  M40 John Schwartz, 42, Ridgefield, CT           18:36    6:12
   13    4  JrM Mark Johnson, 12, Cos Cob, CT               18:49    6:16
    2    1  W30 Brooke Garden, 38*, Greenwich, CT           18:57    6:19
    3    2  W30 Kristen Bates, 32*, Old Greenwich, CT       19:10    6:23
   14    5  M40 Gregg Rubin, 47, Mamaroneck, NY             19:23    6:28
   15    6  M40 Mark Thompson, 42, Mamaroneck, NY           19:36    6:32
   16    1  M50 Ron Rembaum, 59, Old Greenwich, CT          19:40    6:33
   17    2  M50 John Krasniewicz, 54, Old Greenwich, CT     19:55    6:38
    4    1  W50 Sharon Vos, 51*, Riverside, CT              19:58    6:39
   18    7  M40 Chris Sykes, 45, Weston, CT                 20:00    6:40
   19    3  M30 Tony Grabiec, 35, Stamford, CT              20:03    6:41
   20    4  M30 Vincent Pittigiano, 36, Greenwich, CT       20:12    6:44
   21    3  M50 Jeffrey Dingwell, 50, Bethlehem, CT         20:17    6:46
   22    5  M30 Damien Whelan, 32, SaLem, NY                20:27    6:49
   23    3  M20 Charles Garabedian, 23, New Canaan, CT      20:28    6:49
   24    8  M40 Robert Albanese, 48, Purchase, NY           20:39    6:53
   25    6  M30 Craig Lawrence, 35, Greenwich, CT           20:44    6:55
   26    7  M30 Sam Schwartz, 31, Stamford, CT              20:50    6:57
   27    9  M40 Adam Finkelstein, 44, Greenwich, CT         20:53    6:57
   28    4  M20 Michael Yardis, 25, Stamford, CT            20:54    6:58

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

29    8  M30 Kirk Burgess, 37, Greenwich, CT             21:08    7:03
    5    1  JrW Elizabeth Jen, 13*, Chappaqua, NY           21:11    7:04
    6    1  W40 Kathryn Oliver, 43*, Stamford, CT           21:17    7:05
   30    4  M50 Robert Morrison, 50, Old Greenwich, CT      21:23    7:08
   31    9  M30 David Love, 30, Greenwich, CT               21:29    7:09
   32   10  M40 Raymond Simon, 47, Greenwich, CT            21:32    7:11
   33   10  M30 Mike Lemberger, 32, Washington, DC          21:34    7:11
   34    5  M50 Michael Doyle, 50, Darien, CT               21:39    7:13
    7    2  W40 Deirdre Hopkins, 43*, Greenwich, CT         21:46    7:15
    8    3  W40 Jane Ellen Gertz, 45*, Armonk, NY           21:52    7:17
   35   11  M40 Bob D'Angelo, 44, Greenwich, CT             21:53    7:18
    9    4  W40 Darcy Hughes, 43*, Greenwich, CT            21:55    7:18
   36    1  M60 Harold Rhodes, Jr., 60, South Salem, NY     21:59    7:20
   37    6  M50 Sean Ryan, 54, Armonk, NY                   22:02    7:20
   38   11  M30 Jon Miles, 34, Rye, NY                      22:16    7:25
   10    5  W40 Sarah Arnold-Rosetti, 44*, Stamford, CT     22:18    7:26
   39    2  M60 Bob Goldblatt, 65, New Canaan, CT           22:19    7:26
   40   12  M40 Norman Jen, 43, Chappaqua, NY               22:20    7:26
   41   12  M30 Rich Pace, 30, Old Greenwich, CT            22:22    7:27
   11    2  W50 Laura Parisi, 50*, Old Greenwich, CT        22:25    7:28
   12    6  W40 Isabel Cohen, 44*, Greenwich, CT            22:26    7:29
   42    7  M50 Robert Hein, 58, Mt. Vernon, NY             22:31    7:30
   13    7  W40 Katha Diddel-Warren, 41*, Greenwich, CT     22:34    7:31
   43    8  M50 James Elrod, 51, Greenwich, CT              22:37    7:32
   14    1  W20 Lindsay Harris, 24*, Greenwich, CT          22:38    7:32
   44    9  M50 Richard Saunders, 51, Greenwich, CT         22:38    7:33
   45    5  M20 David Castle, 25, Norwalk, CT               22:39    7:33
   46   10  M50 Dan Clark, 52, Stamford, CT                 22:51    7:37
   47   11  M50 Peter Thompson, 56, Greenwich, CT           22:52    7:37
   48    6  M20 Bill Bogardus, 28, Cos Cob, CT              22:53    7:38
   49   13  M40 Mark Pennington, 43, Greenwich, CT          22:54    7:38
   15    2  W20 Anna Pyskaty, 25*, Greenwich, CT            23:07    7:42
   16    3  W30 Donna Rosato, 39*, Riverside, CT            23:09    7:43
   50   14  M40 Charles Vaccaro, 43, Patterson, NY          23:11    7:43
   51   15  M40 Stephen Salzer, 42, Greenwich, CT           23:14    7:44
   52   16  M40 Victor Becerra, 44, Port Chester, NY        23:15    7:45
   53   17  M40 Matt Robertson, 47, Darien, CT              23:19    7:46
   54   12  M50 Daniel Assumma, 53, Somers, NY              23:20    7:47
   17    8  W40 Suzanne Timmerman, 45*, Old Greenwich, CT   23:28    7:49
   18    3  W20 Carla Samardzija, 29*, Old Greenwich, CT    23:34    7:51
   55   13  M30 Max Justice, 38, Greenwich, CT              23:36    7:52
   56   14  M30 Alec McAffe, 36, Greenwich, CT              23:37    7:52
   19    9  W40 Jane Sulich, 44*, Greenwich, CT             23:38    7:53
   57   18  M40 Rich Caiola, 46, Rye, NY                    23:53    7:57

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

58   13  M50 Jeff Castle, 51, Fairfield, CT              23:59    8:00
   59   14  M50 Joost Vos, 52, Riverside, CT                24:04    8:01
   20    4  W30 Stacey Smith, 39*, New Canaan, CT           24:11    8:04
   21    4  W20 Shanna Miller, 22*, Greenwich, CT           24:12    8:04
   22    5  W20 Christine Ludwiczak, 24*, Greenwich, CT     24:13    8:04
   23    5  W30 Andrea Fortino, 33*, Katonah, NY            24:17    8:05
   60   15  M50 Michael Berandino, 53, Katonah, NY          24:18    8:06
   24    3  W50 Lynda Putnam, 50*, Greenwich, CT            24:21    8:07
   25    4  W50 Maureen Barry, 55*, Mt. Vernon, NY          24:22    8:07
   26   10  W40 Robbin Ashenfelter, 40*, Stamford, CT       24:24    8:08
   61   19  M40 Paul Alimena, 49, Rye, NY                   24:31    8:10
   27    6  W20 Rebecca Bernard, 28*, Norwalk, CT           24:34    8:11
   28   11  W40 Mike Tamborrino, 48*, Stamford, CT          24:37    8:12
   62   16  M50 David Elliot, 57, Greenwich, CT             24:46    8:15
   63    5  JrM Mark Spatafore, 12, Katonah, NY             24:53    8:18
   64   20  M40 Nigel Rawding, 44, Greenwich, CT            24:54    8:18
   65   17  M50 Ernie Spatafore, 51, Katonah, NY            24:56    8:19
   66    7  M20 Jeff Hiddky, 26, Greenwich, CT              24:57    8:19
   67   15  M30 Chris Strauder, 35, Greenwich, CT           24:58    8:19
   29   12  W40 Sharon Simon, 42*, Darien, CT               25:03    8:21
   30    6  W30 Eilleen Kim, 32*, Greenwich, CT             25:06    8:22
   68   18  M50 Jerry Miller, 55, Peekskill, NY             25:06    8:22
   31   13  W40 Ruth Littmann, 41*, Goldens Bridge, NY      25:11    8:24
   69   19  M50 Jim Blake, 59, Old Greenwich, CT            25:14    8:24
   32    7  W30 Joy Delisle, 34*, Greenwich, CT             25:15    8:25
   33    8  W30 Jessica Strauder, 33*, Greenwich, CT        25:17    8:25
   34   14  W40 Kathy Quinn, 42*, Greenwich, CT             25:18    8:26
   70    3  M60 Peter Schwartz, 62, Larchmont, NY           25:26    8:28
   35    9  W30 Annie Bean, 36*, New Rochelle, NY           25:36    8:32
   71    4  M60 Nick Ohnell, 63, Greenwich, CT              25:40    8:33
   72   16  M30 Morris Riddle, 30, PlYmouth, IN             25:41    8:34
   73   20  M50 William Horn, 55, Greenwich, CT             25:50    8:36
   36   10  W30 Sarah Burdett, 35*, Greenwich, CT           25:50    8:37
   74   17  M30 Erin Withstandley, 34, Greenwich, CT        25:51    8:37
   75   21  M40 Jonathan Sparks, 43, Greenwich, CT          25:58    8:39
   37    2  JrW Carly Downs, 12*, Greenwich, CT             26:01    8:40
   38    3  JrW Meghan Duff, 12*, Greenwich, CT             26:01    8:40
   39   11  W30 Brooke Rockefeller, 37*, Stamford, CT       26:05    8:42
   76   22  M40 Peter Cummishey, 42, Greenwich, CT          26:06    8:42
   40    7  W20 Karli Robyn, 25*, Greenwich, CT             26:13    8:44
   77   18  M30 Karl Smolarz, 35, Stamford, CT              26:14    8:45
   78   19  M30 Marc Lechmer, 35, Stamford, CT              26:15    8:45
   41   12  W30 Diana Ciay, 31*, White Plains, NY           26:16    8:45
   79    6  JrM Daniel Schutzman, 15, Greenwich, CT         26:18    8:46
   80    7  JrM Sophie Waine, 10, Greenwich, CT             26:19    8:46
   81    8  JrM Tucker Massad, 10, Greenwich, CT            26:23    8:47
   42   15  W40 Betsy Waine, 40*, Greenwich, CT             26:25    8:48
   43   13  W30 Emma Robinson, 32*, Stamford, CT            26:26    8:48
   44   16  W40 Suzie Danziger, 43*, Bedford, NY            26:28    8:49
   45   17  W40 Jillian Knoeller, 45*, Katonah, NY          26:29    8:50
   46   14  W30 Marybeth Stefano, 38*, Mahopac, NY          26:35    8:52
   47   18  W40 Katherine McEleney, 43*, Bedford, NY        26:43    8:54
   48   19  W40 Bard Amen, 45*, Cos Cob, CT                 26:48    8:56

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

49   20  W40 Barbara Farrell, 41*, Stamford, CT          27:00    9:00
   50    8  W20 Kara Whelan, 29*, SaLem, NY                 27:02    9:01
   51    9  W20 Meghan O'Rourke, 27*, Rye, NY               27:03    9:01
   82   23  M40 Paul Zajkowski, 40, Darien, CT              27:06    9:02
   52   10  W20 Eileen Hartigan, 22*, Pound Ridge, NY       27:08    9:02
   83   21  M50 Karl Eilers, 53, Danbury, CT                27:11    9:04
   53    5  W50 Karen Jones, 50*, Wilton, CT                27:13    9:04
   84   24  M40 Mark Jones, 49, Wilton, CT                  27:13    9:04
   85   25  M40 Chris Capelle, 42, Wilton, CT               27:14    9:05
   86   20  M30 Jeffrey Laverty, 39, Greenwich, CT          27:16    9:05
   54   15  W30 Katy Massam, 37*, Greenwich, CT             27:21    9:07
   87   22  M50 James Who, 54, Greenwich, CT                27:25    9:08
   55    6  W50 Kathi Who, 54*, Greenwich, CT               27:25    9:08
   56   21  W40 Monica Speciale, 43*, Norwalk, CT           27:28    9:09
   57   22  W40 Nancy Markhoff, 40*, Bedford, NY            27:32    9:11
   88   23  M50 Edward Nolan, 53, Greenwich, CT             27:34    9:11
   89    9  JrM Ford Nolan, 10, Old Greenwich, CT           27:34    9:11
   58    4  JrW Kendra Scotti, 8*, Greenwich, CT            27:38    9:13
   59    5  JrW Keilly Simonson, 12*, Rye Brook, NY         27:39    9:13
   90   26  M40 Rick Simonson, 47, Rye Brook, NY            27:40    9:13
   60   23  W40 Noone Janjigian, 41*, Rye Brook, NY         27:43    9:14
   91   10  JrM Adam Markoff, 9, Bedford, NY                27:46    9:15
   92   27  M40 Michael Markhoff, 40, Bedford, NY           27:47    9:16
   93   21  M30 David Griffin, 38, Port Chester, NY         27:56    9:19
   61   24  W40 Jacquelyn Davis, 43*, Stamford, CT          28:00    9:20
   62   11  W20 Alexandra Ranieri, 22*, Greenwich, CT       28:01    9:20
   63    7  W50 Cathy Ranieri, 54*, Greenwich, CT           28:03    9:21
   64    8  W50 Tom Cone, 54*, Darien, CT                   28:04    9:21
   65   12  W20 Stacy Hanley, 24*, Old Greenwich, CT        28:06    9:22
   66   16  W30 Courtney Olean, 30*, Greenwich, CT          28:07    9:22
   67   13  W20 Kristin Walker, 23*, Fairfield, CT          28:09    9:23
   68    9  W50 Sonja Derrien, 59*, Jackson Hieghts, NY     28:12    9:24
   94    5  M60 Paul Kalkut, 62, Rye, NY                    28:21    9:27
   95   24  M50 Tom Williams, 50, Greenwich, CT             28:22    9:27
   96   25  M50 Mike Petell, 50, Greenwich, CT              28:23    9:27
   97    6  M60 Georges Derrien, 69, Jackson Hieghts, NY    28:24    9:28
   98   22  M30 Scott Lush, 37, Greenwich, CT               28:26    9:29
   69   14  W20 Christina Garabedian, 27*, Stamford, CT     28:33    9:31
   99   26  M50 Mickey Raimondi, 51, Greenwich, CT          28:40    9:33
  100    7  M60 Gary Esposito, 60, Norwalk, CT              28:45    9:35
   70   17  W30 Susan Bailey, 39*, Old Greenwich            28:54    9:38
  101   23  M30 Allen Abernathy, 36, Riverside, CT          28:55    9:38
   71   25  W40 Lynda Lamonte, 41*, Larchmont, NY           28:55    9:38
  102   27  M50 Robert Nizlek, 55, Riverside, CT            28:56    9:38
   72   26  W40 Caryn Defilippe, 48*, Rye, NY               28:56    9:39
  103   11  JrM Alex Kellman, 12, Rye Brook, NY             28:59    9:40
  104   28  M40 Michael Kellman, 44, Rye Brook, NY          29:00    9:40
  105   29  M40 Tom Monahan, 45, Port Chester, NY           29:12    9:44
   73   27  W40 Staci Fleming, 40*, Greenwich, CT           29:16    9:45
   74    6  JrW Katie Howley, 13*, Ridgefield, CT           29:20    9:47
  106   24  M30 Doug Conrod, 34, Greenwich, CT              29:24    9:48
   75   18  W30 Rebecca Maffei, 38*, Larchmont, NY          29:25    9:48
   76   10  W50 Linda Ritch, 54*, Greenwich, CT             29:34    9:51
  107   28  M50 Mark Sutton, 50, Greenwich, CT              29:35    9:51
  108   29  M50 Michael Twarkins, 56, East Hartford, CT     29:35    9:52
   77   11  W50 Teryl Elliot, 50*, Greenwich, CT            29:57    9:59
   78    7  JrW Katie Howley, 11*, Ridgefield, CT           29:58    9:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

79   28  W40 Melanie Howley, 43*, Ridgefield, CT         30:01   10:00
   80   29  W40 Sandy Sparks, 42*, Greenwich, CT            30:02   10:01
   81    8  JrW Selby White, 10*, Greenwich, CT             30:03   10:01
   82   30  W40 Marilyn White, 41*, Greenwich, CT           30:04   10:01
  109   25  M30 Brian Raferty, 32, Stamford, CT             30:10   10:03
  110   12  JrM Hunter Massad, 12, Greenwich, CT            30:19   10:06
   83   12  W50 Godelieve Van-Thiel, 57*, Riverside, CT     30:21   10:07
  111   26  M30 Brandon Delisle, 35, Greenwich, CT          30:22   10:07
   84   31  W40 Karin Gillespie, 40*, Greenwich, CT         30:23   10:07
   85   19  W30 Jackie Santos, 39*, Greenwich, CT           30:45   10:15
  112   13  JrM Lucas Siegmuns, 12, Greenwich, CT           30:45   10:15
  113   30  M40 Michael Siegmuns, 45, Greenwich, CT         30:50   10:16
   86   13  W50 Jane Jarrow, 55*, Bloomfield, CT            30:58   10:19
   87   32  W40 Alexandra Cummishey, 43*, Greenwich, CT     31:09   10:23
   88   20  W30 Cathy Amar, 36*, Mt. Vernon, NY             31:30   10:30
   89    1  W60 Anne Hartigan , 64*, Pound Ridge, NY        31:31   10:30
   90   14  W50 Dagny Hyde, 52*, Rye, NY                    32:10   10:43
  114   14  JrM Brian Schutzman, 12, Greenwich, CT          32:16   10:45
   91    9  JrW Joanna Wheeler, 15*, Tarrytown, NY          32:17   10:46
  115   30  M50 William Wheeler, 56, Tarrytown, NY          32:20   10:46
  116   31  M40 David Schutzman, 42, Greenwich, CT          32:25   10:48
  117   15  JrM Kevin Downs, 10, Greenwich, CT              32:26   10:48
   92   33  W40 Laurie Downs, 44*, Greenwich, CT            32:34   10:51
   93   21  W30 Linda Filar, 37*, Greenwich, CT             32:35   10:51
  118   27  M30 Louis Csak, 39, Greenwich, CT               32:36   10:52
  119   31  M50 Carl Maresca, 57, Greenwich, CT             32:48   10:56
   94   34  W40 Marie Carlson, 46*, Old Greenwich, CT       32:58   10:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

120   28  M30 Mark Tully, 30, Norwalk, CT                 33:04   11:01
   95   15  W50 Kathy Millard, 52*, Greenwich, CT           33:10   11:03
  121   32  M40 Bruce Terry, 40, Greenwich, CT              33:34   11:11
   96    2  W60 Suzanne Francis, 61*, WesTerly, RI          34:43   11:34
   97    3  W60 Natalie Schaffer, 63*, Greenwich, CT        34:43   11:34
   98   15  W20 Shelley Flint-Sheridan, 27*, Norwalk, CT    34:44   11:35
   99   35  W40 Eileen Zaccagno, 46*, South Salem, NY       34:49   11:36
  122    8  M60 Doug Birdsall, 62, Riverside, CT            34:51   11:37
  100   36  W40 Joanie Starkenburg, 48*, Greenwich, CT      35:00   11:40
  123   33  M40 Michael Festa, 45, Fairfield, CT            35:07   11:42
  101   16  W50 Kathleen O'Brien, 50*, Greenwich, CT        35:12   11:44
  102   10  JrW Ava Salzer, 10*, Greenwich, CT              35:25   11:48
  103   37  W40 Louise Salzer, 42*, Greenwich, CT           35:26   11:49
  104   17  W50 Annette Bortot, 51*, Greenwich, CT          35:28   11:49
  124   32  M50 James O'Brien, 55, Cos Cob, CT              35:50   11:56
  125   33  M50 Jim Grant, 51, Greenwich, CT                35:50   11:57
  105   38  W40 Carol Raitonen, 48*, Greenwich, CT          35:53   11:57
  106   22  W30 Alexis Voulgaris, 36*, Old Greenwich, CT    35:58   11:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

107   18  W50 Linda Greenwald, 54*, Greenwich, CT         36:04   12:01
  108   39  W40 Debra Rosner, 44*, Fairfield, CT            36:09   12:03
  126   16  JrM Ben Rosner, 14, Fairfield, CT               36:12   12:04
  109   40  W40 Ellen Downing, 45*, Bronxville, NY          36:17   12:05
  110   19  W50 Mary Barkor, 51*, Stamford, CT              36:48   12:16
  111   20  W50 Kathy Mcdaniel, 51*, Stamford, CT           36:48   12:16
  112   21  W50 Jackie Marschall, 50*, Old Greenwich, CT    38:00   12:40
  113   22  W50 Lindy Cummishey, 52*, Ardmre, PA            38:25   12:48
  127   34  M50 Jack Cummishey, 51, Ardmre, PA              38:26   12:48

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

128   17  JrM George Peabody, 12, Greenwich, CT           39:42   13:14
  114   41  W40 Geidy Becerra, 44*, Port Chester, NY        39:48   13:16
  115   23  W30 Sharon Hill, 36*, Stamford, CT              40:12   13:24
  116   24  W30 Debbie Volpe, 32*, New Canaan, CT           40:15   13:25
  129   18  JrM Colin Stuart, 11, Greenwich, CT             40:16   13:25
  117   25  W30 Teri Delaney, 36*, Cos Cob, CT              40:26   13:28
  130   19  JrM Alex Bae, 9, Bedford Hills, NY              41:06   13:42
  131   20  JrM William Bae, 7, Bedford Hills, NY           41:13   13:44
  118   26  W30 Anita Bae, 37*, Bedford Hills, NY           41:13   13:44
  119   11  JrW Katie Massad, 7*, Greenwich, CT             41:38   13:53
  132   34  M40 John Massad, 43, Greenwich, CT              41:39   13:53

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

133   35  M40 James Howley, 44, Ridgefield, CT            51:04   17:01
"*" indicates females
20 finishers among Men 19 & Under
7 finishers among Men 20 - 29
28 finishers among Men 30 - 39
35 finishers among Men 40 - 49
34 finishers among Men 50 - 59
8 finishers among Men 60 - 69
11 finishers among Women 19 & Under
15 finishers among Women 20 - 29
26 finishers among Women 30 - 39
41 finishers among Women 40 - 49
22 finishers among Women 50 - 59
3 finishers among Women 60 - 69
133 male finishers
119 female finishers
252 total finishers

AGE GROUP FINISHERS

       CLASS  
PLACE   PLACE            FINISHER                  TIME    PACE

Men 19 & Under
    7    1      T.J. Hopkins, 17, Greenwich, CT             17:29    5:49
    9    2      Ryan Hopkins, 15, Greenwich, CT             17:32    5:50
   10    3      Justin Rau, 15, Greenwich, CT               17:53    5:58
   13    4      Mark Johnson, 12, Cos Cob, CT               18:49    6:16
   63    5      Mark Spatafore, 12, Katonah, NY             24:53    8:18

Men 20 - 29
    3    1      Jeff Watson, 24, Stamford, CT               16:22    5:27
    8    2      Dan Amrick, 24, Greenwich, CT               17:31    5:50
   23    3      Charles Garabedian, 23, New Canaan, CT      20:28    6:49
   28    4      Michael Yardis, 25, Stamford, CT            20:54    6:58
   45    5      David Castle, 25, Norwalk, CT               22:39    7:33

Men 30 - 39
    4    1      Anatolie Vartosu, 38, Stamford, CT          16:41    5:33
    5    2      Jon Mallon, 36, New York, NY                16:56    5:39
   19    3      Tony Grabiec, 35, Stamford, CT              20:03    6:41
   20    4      Vincent Pittigiano, 36, Greenwich, CT       20:12    6:44
   22    5      Damien Whelan, 32, SaLem, NY                20:27    6:49

Men 40 - 49
    2    1      George Buchanan, 47, Stamford, CT           16:10    5:23
    6    2      Tom Sassi, 44, Stamford, CT                 17:02    5:41
   11    3      Craig Rau, 44, Yonkers, NY                  18:12    6:04
   12    4      John Schwartz, 42, Ridgefield, CT           18:36    6:12
   14    5      Gregg Rubin, 47, Mamaroneck, NY             19:23    6:28

Men 50 - 59
   16    1      Ron Rembaum, 59, Old Greenwich, CT          19:40    6:33
   17    2      John Krasniewicz, 54, Old Greenwich, CT     19:55    6:38
   21    3      Jeffrey Dingwell, 50, Bethlehem, CT         20:17    6:46
   30    4      Robert Morrison, 50, Old Greenwich, CT      21:23    7:08
   34    5      Michael Doyle, 50, Darien, CT               21:39    7:13

Men 60 - 69
   36    1      Harold Rhodes, Jr., 60, South Salem, NY     21:59    7:20
   39    2      Bob Goldblatt, 65, New Canaan, CT           22:19    7:26
   70    3      Peter Schwartz, 62, Larchmont, NY           25:26    8:28
   71    4      Nick Ohnell, 63, Greenwich, CT              25:40    8:33
   94    5      Paul Kalkut, 62, Rye, NY                    28:21    9:27

Women 19 & Under
    5    1      Elizabeth Jen, 13, Chappaqua, NY            21:11    7:04
   37    2      Carly Downs, 12, Greenwich, CT              26:01    8:40
   38    3      Meghan Duff, 12, Greenwich, CT              26:01    8:40
   58    4      Kendra Scotti, 8, Greenwich, CT             27:38    9:13
   59    5      Keilly Simonson, 12, Rye Brook, NY          27:39    9:13

Women 20 - 29
   14    1      Lindsay Harris, 24, Greenwich, CT           22:38    7:32
   15    2      Anna Pyskaty, 25, Greenwich, CT             23:07    7:42
   18    3      Carla Samardzija, 29, Old Greenwich, CT     23:34    7:51
   21    4      Shanna Miller, 22, Greenwich, CT            24:12    8:04
   22    5      Christine Ludwiczak, 24, Greenwich, CT      24:13    8:04

Women 30 - 39
    2    1      Brooke Garden, 38, Greenwich, CT            18:57    6:19
    3    2      Kristen Bates, 32, Old Greenwich, CT        19:10    6:23
   16    3      Donna Rosato, 39, Riverside, CT             23:09    7:43
   20    4      Stacey Smith, 39, New Canaan, CT            24:11    8:04
   23    5      Andrea Fortino, 33, Katonah, NY             24:17    8:05

Women 40 - 49
    6    1      Kathryn Oliver, 43, Stamford, CT            21:17    7:05
    7    2      Deirdre Hopkins, 43, Greenwich, CT          21:46    7:15
    8    3      Jane Ellen Gertz, 45, Armonk, NY            21:52    7:17
    9    4      Darcy Hughes, 43, Greenwich, CT             21:55    7:18
   10    5      Sarah Arnold-Rosetti, 44, Stamford, CT      22:18    7:26

Women 50 - 59
    4    1      Sharon Vos, 51, Riverside, CT               19:58    6:39
   11    2      Laura Parisi, 50, Old Greenwich, CT         22:25    7:28
   24    3      Lynda Putnam, 50, Greenwich, CT             24:21    8:07
   25    4      Maureen Barry, 55, Mt. Vernon, NY           24:22    8:07
   53    5      Karen Jones, 50, Wilton, CT                 27:13    9:04

Women 60 - 69
   89    1      Anne Hartigan , 64, Pound Ridge, NY         31:31   10:30
   96    2      Suzanne Francis, 61, WesTerly, RI           34:43   11:34
   97    3      Natalie Schaffer, 63, Greenwich, CT         34:43   11:34

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com