HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

QCPA
Run For Your Life 5K
April 9, 2005 - 5K
Hamden, CT

OVERALL WINNERS

Jesse Howes, West Haven, CT - 17:45
Jennifer McDonnell, Naugatuck, CT - 22:10

hamden040901.jpg (80843 bytes) hamden040902.jpg (64634 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.gif (6152 bytes)


LOCATION
Quinnipiac

College
WEATHER
55 Degrees
Sunny

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Jesse Howes             West Haven  CT      24 ***** M 20-29        17:45    5:44/M
       2    Kurt Ogren              Hamden  CT          36     1 M 30-39        17:54    5:46/M
       3    Anthony Ciccone         Waterbury  CT       44     1 M 40-49        18:21    5:55/M
       4    Michael Munroe          Newington  CT       46     2 M 40-49        18:40    6:01/M
       5    Ed Drew                 Middletown  CT      49     3 M 40-49        19:39    6:20/M
       6    Nicholas Mongillo       Cheshire  CT        45     4 M 40-49        20:33    6:38/M
       7    Chris Elwood            Wallingford  CT     29     1 M 20-29        20:43    6:41/M
       8    Michael Lohr            Wallingford  CT     29     2 M 20-29        21:05    6:48/M
       9    Bruce MacLeod           Middletown  CT      54     1 M 50-59        21:09    6:49/M
      10    Colin Parrington        Guilford  CT        18     1 M  1-19        21:20    6:53/M
      11    William Buick           North Haven  CT     47     5 M 40-49        21:23    6:54/M
      12    Jeff McGregor           Shelton  CT         29     3 M 20-29        21:35    6:58/M
      13    Gary Sweet              Glastonbury  CT     57     2 M 50-59        21:44    7:01/M
      14    Rich Steeves            Guilford  CT        55     3 M 50-59        21:57    7:05/M
      15    Robert Davis            Naugatuck  CT       49     6 M 40-49        22:05    7:07/M
      16    James Park              New Haven  CT       26     4 M 20-29        22:07    7:08/M
      17    Jennifer McDonnell      Naugatuck  CT       22 ***** F 20-29        22:10    7:09/M
      18    Philip Schinis          Ansonia  CT         13     2 M  1-19        22:17    7:11/M
      19    Patrick Alcarez         Meriden  CT         48     7 M 40-49        22:24    7:14/M
      20    Kristin Marcous         Vernon  CT          22     1 F 20-29        22:27    7:15/M
      21    Leanne Nassar           New Haven  CT       26     2 F 20-29        22:28    7:15/M
      22    Bob Laudati             Hamden  CT          48     8 M 40-49        22:43    7:20/M
      23    Tereasa Milardo         Hartford  CT        26     3 F 20-29        23:03    7:26/M
      24    Mike Schward            New Haven  CT       36     2 M 30-39        23:06    7:27/M
      25    Joe Griffin             Hingham  MA         55     4 M 50-59        23:12    7:29/M
      26    Ric Villarreal          Waterbury  CT       47     9 M 40-49        23:15    7:30/M
      27    Chelsea Hill            New Haven  CT       28     4 F 20-29        23:23    7:33/M
      28    Ben Mattheis            Cheshire  CT        51     5 M 50-59        23:27    7:34/M
      29    Frank Lang              Seymour  CT         65     1 M 60-99        23:32    7:35/M
      30    Lia Marland             Branford  CT        25     5 F 20-29        23:35    7:36/M
      31    Angela Rubano           Wallingford  CT     26     6 F 20-29        23:38    7:37/M
      32    Joan Munroe             Newington  CT       50     1 F 50-59        24:02    7:45/M
      33    Jack Mc Namara          Hamden  CT          21     5 M 20-29        24:03    7:45/M
      34    Kirby Pagneener         New Haven  CT       27     6 M 20-29        24:07    7:47/M
      35    Donald Stankus          Prospect  CT        20     7 M 20-29        24:11    7:48/M
      36    Mary Daley              Rocky Hill  CT      51     2 F 50-59        24:12    7:48/M
      37    Matthew Fernandez       Bridgeport  CT      32     3 M 30-39        24:17    7:50/M
      38    James Harrison          Orange  CT          14     3 M  1-19        24:17    7:50/M
      39    Noah Carroll            Hamden  CT           6     4 M  1-19        24:21    7:51/M
      40    Minnie Walton           West Haven  CT      54     3 F 50-59        24:29    7:54/M
      41    Erica Gaye              West Haven  CT      13     1 F  1-19        24:31    7:55/M
      42    Elizabeth Lamay         Woodbridge  CT      14     2 F  1-19        24:38    7:57/M
      43    Sara Morton             Hamden  CT          26     7 F 20-29        24:42    7:58/M
      44    Kevin Williams          Orange  CT          15     5 M  1-19        24:45    7:59/M
      45    Kevin Lohr              Wallingford  CT     26     8 M 20-29        25:00    8:04/M
      46    Kathryn Stoker          Norwalk  CT         37     1 F 30-39        25:02    8:05/M
      47    Robert Livolski         Wallingford  CT     15     6 M  1-19        25:13    8:08/M
      48    Catherine Walsh         Norwalk  CT         35     2 F 30-39        25:32    8:14/M
      49    Charles Kaywood         Woodbridge  CT      51     6 M 50-59        25:34    8:15/M
      50    Richard Zbrozek         Berlin  CT          58     7 M 50-59        25:41    8:17/M
      51    Aleksander Iljin        Orange  CT          63     2 M 60-99        25:48    8:19/M
      52    Sarah Parks             Hamden  CT          22     8 F 20-29        25:49    8:20/M
      53    Tricia Mc Govern        North Haven  CT     33     3 F 30-39        25:59    8:23/M
      54    Adrienne Gottlieb       Cheshire  CT        30     4 F 30-39        25:59    8:23/M
      55    Ted Ostrowski           Glastonbury  CT     39     4 M 30-39        26:09    8:26/M
      56    John Leffingwell        Torringtoh  CT      50     8 M 50-59        26:15    8:28/M
      57    Vance Dean              Southington  CT     47    10 M 40-49        26:30    8:33/M
      58    Sean King               Guilford  CT        30     5 M 30-39        27:00    8:43/M
      59    Jennifer Pierce         Hamden  CT          21     9 F 20-29        27:08    8:45/M
      60    Jack Mc Donald          Chesire  CT         53     9 M 50-59        27:26    8:51/M
      61    Emilee Conley           Hamden  CT          24    10 F 20-29        27:36    8:54/M
      62    Jeff Ruggiero           Orange  CT          35     6 M 30-39        27:40    8:55/M
      63    Susanne Javorski        Middletown  CT      54     4 F 50-59        27:42    8:56/M
      64    Samara Golden           New Haven  CT       28    11 F 20-29        27:46    8:57/M
      65    Jessica Griffen         Hamden  CT          25    12 F 20-29        27:50    8:59/M
      66    James Respeto           Ansonia  CT         35     7 M 30-39        27:52    8:59/M
      67    El-Nora Carroll         Hamden  CT          38     5 F 30-39        27:55    9:00/M
      68    Martha Beebe            Branford  CT        26    13 F 20-29        27:57    9:01/M
      69    Alexis Howe             Branford  CT        24    14 F 20-29        27:57    9:01/M
      70    Lee Parker              Hamden  CT          24     9 M 20-29        28:01    9:02/M
      71    Curtis Lamay            Woodbridge  CT      39     8 M 30-39        28:02    9:03/M
      72    Melissa Froehle         Hamden  CT          23    15 F 20-29        28:13    9:06/M
      73    Kate Polin              New Haven  CT       22    16 F 20-29        28:22    9:09/M
      74    Mirinda Gillespie       W Redington Beach   23    17 F 20-29        28:23    9:09/M
      75    Margaret Gladski        Hamden  CT          24    18 F 20-29        28:32    9:12/M
      76    Sarah Grose             Manchester  CT      25    19 F 20-29        28:47    9:17/M
      77    Melanie Champion        Meriden  CT         46     1 F 40-49        28:56    9:20/M
      78    Robert Levy             Hamden  CT          41    11 M 40-49        29:08    9:24/M
      79    Randall Potterton       Andover  CT         46    12 M 40-49        29:13    9:25/M
      80    Andy Anderson           Meriden  CT         51    10 M 50-59        29:38    9:34/M
      81    Jennifer Jacobs         North Windham  CT   31     6 F 30-39        29:42    9:35/M
      82    Daniel Judelson         North Windham  CT   27    10 M 20-29        29:43    9:35/M
      83    Shayla Tormey           Hamden  CT          23    20 F 20-29        29:52    9:38/M
      84    Karen Rosen             Hamden  CT          22    21 F 20-29        30:19    9:47/M
      85    Lauryu Tong             Hamden  CT          15     3 F  1-19        30:36    9:52/M
      86    Don Paglia              New Haven  CT       57    11 M 50-59        30:41    9:54/M
      87    Tony Costanzo           Seymour  CT         39     9 M 30-39        30:57    9:59/M
      88    Darci Costanzo          Seymour  CT         34     7 F 30-39        30:58    9:59/M
      89    Boris Figueroa          West Haven  CT      13     7 M  1-19        31:16   10:05/M
      90    William Vasquez         Hamden  CT          48    13 M 40-49        31:40   10:13/M
      91    Marisa Mohrer           Hamden  CT          14     4 F  1-19        33:26   10:47/M
      92    Gina Ruggiero           North Branford  CT  23    22 F 20-29        33:26   10:47/M
      93    Lisa Davenport          Durham  CT          42     2 F 40-49        33:49   10:55/M
      94    Ed Snyder               Wallingford  CT     58    12 M 50-59        34:01   10:58/M
      95    Chris Pontillo          New Haven  CT       17     8 M  1-19        34:06   11:00/M
      96    Michael Schunk          Bridgeport  CT      60     3 M 60-99        34:25   11:06/M
      97    Marjorie Haas           Cheshire  CT        59     5 F 50-59        34:30   11:08/M
      98    Tammy Corda             Wallingford  CT     36     8 F 30-39        34:49   11:14/M
      99    Kaz Rybak               Wallingford  CT     51    13 M 50-59        34:53   11:15/M
     100    Tom Glenn               Hamden  CT          24    11 M 20-29        35:13   11:22/M
     101    Vanessa Pollard         New Haven  CT       25    23 F 20-29        35:13   11:22/M
     102    George Whitney          Orange  CT          86     4 M 60-99        35:37   11:29/M
     103    Daniella Mohrer         Hamden  CT          18     5 F  1-19        38:57   12:34/M
     104    Matthew Lowe            Hamden  CT          32    10 M 30-39        43:50   14:08/M
     105    Sara Markman            Hamden  CT          15     6 F  1-19        48:09   15:32/M
     106    Susan Bredice           Torrington  CT      56     6 F 50-59        50:15   16:13/M
     107    Lynn Olson              Winsted  CT         54     7 F 50-59        50:16   16:13/M
     108    Roberta Leffingwell     Torrington  CT      56     8 F 50-59        50:17   16:13/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jennifer McDonnell Naugatuck CT

22

17

22:10

7:09/M

 
Top

Women 19 & Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Erica Gaye West Haven CT

13

41

24:31

7:55/M

2

Elizabeth Lamay Woodbridge CT

14

42

24:38

7:57/M

3

Lauryu Tong Hamden CT

15

85

30:36

9:52/M

 
Top

Women 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kristin Marcous Vernon CT

22

20

22:27

7:15/M

2

Leanne Nassar New Haven CT

26

21

22:28

7:15/M

3

Tereasa Milardo Hartford CT

26

23

23:03

7:26/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kathryn Stoker Norwalk CT

37

46

25:02

8:05/M

2

Catherine Walsh Norwalk CT

35

48

25:32

8:14/M

3

Tricia Mc Govern North Haven CT

33

53

25:59

8:23/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Melanie Champion Meriden CT

46

77

28:56

9:20/M

2

Lisa Davenport Durham CT

42

93

33:49

10:55/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Joan Munroe Newington CT

50

32

24:02

7:45/M

2

Mary Daley Rocky Hill CT

51

36

24:12

7:48/M

3

Minnie Walton West Haven CT

54

40

24:29

7:54/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jesse Howes West Haven CT

24

1

17:45

5:44/M

 
Top

Men 19 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Colin Parrington Guilford CT

18

10

21:20

6:53/M

2

Philip Schinis Ansonia CT

13

18

22:17

7:11/M

3

James Harrison Orange CT

14

38

24:17

7:50/M

 
Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Chris Elwood Wallingford CT

29

7

20:43

6:41/M

2

Michael Lohr Wallingford CT

29

8

21:05

6:48/M

3

Jeff McGregor Shelton CT

29

12

21:35

6:58/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kurt Ogren Hamden CT

36

2

17:54

5:46/M

2

Mike Schward New Haven CT

36

24

23:06

7:27/M

3

Matthew Fernandez Bridgeport CT

32

37

24:17

7:50/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Anthony Ciccone Waterbury CT

44

3

18:21

5:55/M

2

Michael Munroe Newington CT

46

4

18:40

6:01/M

3

Ed Drew Middletown CT

49

5

19:39

6:20/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bruce MacLeod Middletown CT

54

9

21:09

6:49/M

2

Gary Sweet Glastonbury CT

57

13

21:44

7:01/M

3

Rich Steeves Guilford CT

55

14

21:57

7:05/M

 
Top

Men 60 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Frank Lang Seymour CT

65

29

23:32

7:35/M

2

Aleksander Iljin Orange CT

63

51

25:48

8:19/M

3

Michael Schunk Bridgeport CT

60

96

34:25

11:06/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com