HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Mid May Classic 10K
May 22, 2005 - 10K
Fairfield, CT
USATF/CT GRAND PRIX EVENT

OVERALL WINNERS

Oscar Gonzalez-Barrett, New Haven, CT - 31:42
Christine Clifton, Winsted, CT - 35:29

midmay052201.jpg (61227 bytes) midmay052202.jpg (58055 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.gif (6152 bytes)


LOCATION
Sherman Green

Fairfield Center
WEATHER
60 Degrees
Clouds & Showers

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Oscar Gonzalez-Barret   New Haven  CT       41 ***** M 40-49        31:42    5:07/M
       2    Thomas Martin           Willimantic  CT     23     1 M 19-29        32:06    5:11/M
       3    Stephen Herrera         Waterford  CT       34     1 M 30-39        32:11    5:11/M
       4    Chadwick Brown          Waterford  CT       29     2 M 19-29        32:21    5:13/M
       5    Chris Chisholm          Farmington  CT      43     1 M 40-49        32:23    5:13/M
       6    Stephen Swift           Cromwell  CT        34     2 M 30-39        32:40    5:16/M
       7    Chad Johnson            Lisbon  CT          29     3 M 19-29        32:52    5:18/M
       8    Joseph Lemay            Danbury  CT         38     3 M 30-39        32:59    5:19/M
       9    Bryce Lindamood         Hamden  CT          33     4 M 30-39        33:08    5:21/M
      10    Brendan Cashman         Mystic  CT          27     4 M 19-29        33:15    5:22/M
      11    Christopher Andrew      Norwich  CT         22     5 M 19-29        33:49    5:27/M
      12    Brian Williams          Seymour  CT         26     6 M 19-29        33:53    5:28/M
      13    Jerry MacAri            New York  NY        45     2 M 40-49        34:07    5:30/M
      14    Phil Richey             Danbury  CT         47     3 M 40-49        34:15    5:31/M
      15    George Buchanan         Stamford  CT        47     4 M 40-49        34:17    5:32/M
      16    Dan Shea                New Haven  CT       31     5 M 30-39        34:56    5:38/M
      17    Bob Davenport           Litchfield  CT      37     6 M 30-39        34:57    5:38/M
      18    Bill Thramann           Avon  CT            44     5 M 40-49        35:07    5:40/M
      19    Joseph Simoneck         Milford  CT         34     7 M 30-39        35:10    5:40/M
      20    Kevin Grant             Norwich  CT         39     8 M 30-39        35:12    5:41/M
      21    Frank Tiroletto         Orange  CT          45     6 M 40-49        35:17    5:41/M
      22    Richard Mannion         Carmel  NY          40     7 M 40-49        35:26    5:43/M
      23    Christine Clifton       Winsted  CT         32 ***** F 30-39        35:29    5:43/M
      24    Tim King                Milford  CT         30     9 M 30-39        35:49    5:47/M
      25    Gregory Kyrytschenko    Seymour  CT         26     7 M 19-29        36:14    5:51/M
      26    Tim Milenkevich         Ansonia  CT         23     8 M 19-29        36:16    5:51/M
      27    Jon Kornacki            Wallingford  CT     46     8 M 40-49        36:21    5:52/M
      28    Michael Graziosi        Glastonbury  CT     43     9 M 40-49        36:25    5:52/M
      29    David Pantin            New Haven  CT       43    10 M 40-49        36:29    5:53/M
      30    Joe Puopolo             Shelton  CT         46    11 M 40-49        36:31    5:53/M
      31    Fred Gaston             Wilton  CT          46    12 M 40-49        36:31    5:53/M
      32    Dale Richardson         Trumbull  CT        44    13 M 40-49        36:37    5:54/M
      33    Shannon Hovey           Simsbury  CT        34     1 F 30-39        36:39    5:55/M
      34    Rene Charland           South Windsor  CT   50     1 M 50-59        36:40    5:55/M
      35    Mary Dolan Zengo        Wilton  CT          39     2 F 30-39        36:43    5:55/M
      36    Kevin Skehan            Stratford  CT       45    14 M 40-49        36:44    5:55/M
      37    Ken Merrick             Pawling  NY         36    10 M 30-39        36:51    5:57/M
      38    James Gilmore           Fairfield  CT       37    11 M 30-39        37:03    5:59/M
      39    Gus Ellison             Redding  CT         30    12 M 30-39        37:09    6:00/M
      40    Edward Lucas            Newtown  CT         34    13 M 30-39        37:10    6:00/M
      41    Andrew Yim              New Haven  CT       33    14 M 30-39        37:12    6:00/M
      42    Charles Hornak          Hamden  CT          37    15 M 30-39        37:14    6:00/M
      43    Andrew Orum             Jewett City  CT     15     1 M 14-18        37:15    6:00/M
      44    Mike Chirico            Marlboro  NJ        34    16 M 30-39        37:20    6:01/M
      45    Fernando Caetano        Bethel  CT          46    15 M 40-49        37:20    6:01/M
      46    Stafford Brown          Milford  CT         28     9 M 19-29        37:22    6:02/M
      47    Wallie Jahn             New Milford  CT     50     2 M 50-59        37:28    6:03/M
      48    Kate Paddon             New Hartford  CT    43     1 F 40-49        37:33    6:03/M
      49    Dennis Barone           West Hartford  CT   50     3 M 50-59        37:43    6:05/M
      50    Stephen Johnson         Southbury  CT       54     4 M 50-59        37:46    6:05/M
      51    Tim Kane                Preston  CT         48    16 M 40-49        37:54    6:07/M
      52    Wayne Jolley            Brooklyn  CT        54     5 M 50-59        38:02    6:08/M
      53    Carolyn Robin           Cheshire  CT        24     1 F 19-29        38:13    6:10/M
      54    Tim Smith               Norwich  CT         57     6 M 50-59        38:15    6:10/M
      55    Brian Collins           East Hartford  CT   48    17 M 40-49        38:18    6:11/M
      56    Thomas Hiten            Cheshire  CT        55     7 M 50-59        38:21    6:11/M
      57    Yves McGale             New Canaan  CT      43    18 M 40-49        38:37    6:14/M
      58    Emad Haerizadeh         Orange  CT          52     8 M 50-59        38:38    6:14/M
      59    Paul Kosukowski         Broad Brook  CT     37    17 M 30-39        38:41    6:14/M
      60    Jim Mas                 Shelton  CT         47    19 M 40-49        38:53    6:16/M
      61    Wes Byerly              Ridgefield  CT      53     9 M 50-59        39:01    6:18/M
      62    Jeff Umbreit            Milford  CT         45    20 M 40-49        39:13    6:20/M
      63    Ray Wise                Hartford  CT        50    10 M 50-59        39:17    6:20/M
      64    John Percivale          Shelton  CT         51    11 M 50-59        39:19    6:20/M
      65    Cara MacAri             New York  NY        35     3 F 30-39        39:24    6:21/M
      66    Chris Wuerth            Hamden  CT          52    12 M 50-59        39:25    6:21/M
      67    Collin Anderson         Shelton  CT         18     2 M 14-18        39:34    6:23/M
      68    Richard Olmstead        New Haven  CT       50    13 M 50-59        39:35    6:23/M
      69    Joe Whelan              Newtown  CT         40    21 M 40-49        39:36    6:23/M
      70    Sara Titus              Oakville  CT        26     2 F 19-29        39:40    6:24/M
      71    Michael Ruospo          Stratford  CT       40    22 M 40-49        39:41    6:24/M
      72    Larry Rubin             Plantsville  CT     41    23 M 40-49        39:53    6:26/M
      73    James Ford              Southport  CT       20    10 M 19-29        39:56    6:26/M
      74    Peter Lesser            Milford  CT         41    24 M 40-49        40:01    6:27/M
      75    Helen Merkle            Trumbull  CT        37     4 F 30-39        40:04    6:28/M
      76    Philip Schuchert        Bridgeport  CT      43    25 M 40-49        40:08    6:28/M
      77    John Krasniewicz        Old Greenwich  CT   54    14 M 50-59        40:10    6:29/M
      78    Gary Dubois             Milford  CT         47    26 M 40-49        40:13    6:29/M
      79    Lee Anderson            Fairfield  CT       36    18 M 30-39        40:14    6:29/M
      80    Tony Savinelli          Clinton  CT         50    15 M 50-59        40:18    6:30/M
      81    Allison Chaffee         Trumbull  CT        43     2 F 40-49        40:19    6:30/M
      82    Bruce Geller            Westport  CT        35    19 M 30-39        40:27    6:31/M
      83    Sharon Vos              Riverside  CT       50     1 F 50-59        40:30    6:32/M
      84    Rebecca Steinkraus      Sandy Hook  CT      43     3 F 40-49        40:33    6:32/M
      85    Tony Perugini           Oakville  CT        25    11 M 19-29        40:36    6:33/M
      86    Bill Hunter             Fairfield  CT       43    27 M 40-49        40:37    6:33/M
      87    Paul Moriber            Easton  CT          49    28 M 40-49        40:38    6:33/M
      88    Rachel Wagle            Wilton  CT          38     5 F 30-39        40:40    6:34/M
      89    Brian Fidler            West Haven  CT      34    20 M 30-39        40:49    6:35/M
      90    Mark Malkin             Milford  CT         43    29 M 40-49        40:53    6:36/M
      91    Shaun Bucchere          East Hartford  CT   22     1 M W/C          40:53    6:36/M
      92    Jesse Festa-Cardamone   Seymour  CT         16     3 M 14-18        41:05    6:38/M
      93    Ed Gorecki              Farmington  CT      51    16 M 50-59        41:14    6:39/M
      94    Greg Nilan              Milford  CT         42    30 M 40-49        41:18    6:40/M
      95    Vic Swaller             Stratford  CT       54    17 M 50-59        41:21    6:40/M
      96    Edward Berberich        Milford  CT         24    13 M 19-29        41:22    6:40/M
      97    Frederick Scalzi        Naugatuck  CT       47    31 M 40-49        41:23    6:40/M
      98    John Courtmanche        New Haven  CT       62     1 M 60-69        41:37    6:43/M
      99    Richard Ballinger       Hamden  CT          51    18 M 50-59        41:44    6:44/M
     100    Jeff Falberg            Bridgeport  CT      40    32 M 40-49        41:50    6:45/M
     101    Michele Shawah          Stratford  CT       26     3 F 19-29        41:54    6:45/M
     102    Becky Iselin            Madison  CT         29     4 F 19-29        41:55    6:46/M
     103    Charlie Bein            Milford  CT         14     4 M 14-18        41:59    6:46/M
     104    John Tighe              Milford  CT         48    33 M 40-49        42:04    6:47/M
     105    Drew Viner              Stratford  CT       49    34 M 40-49        42:09    6:48/M
     106    Charles Myers           New Haven  CT       28    14 M 19-29        42:11    6:48/M
     107    Shea Shapiro            Fairfield  CT       21    15 M 19-29        42:12    6:48/M
     108    Victor Garcia           Bridgeport  CT      27    16 M 19-29        42:14    6:49/M
     109    Erin Haugh              Norwalk  CT         25     5 F 19-29        42:35    6:52/M
     110    Joe Lemieux             Norwich  CT         53    19 M 50-59        42:37    6:52/M
     111    Frank Jozefick          Milford  CT         39    21 M 30-39        42:43    6:53/M
     112    Richard Strahota        Darien  CT          47    35 M 40-49        42:43    6:53/M
     113    Jeffery Dingwell        Bethlehem  CT       50    20 M 50-59        42:48    6:54/M
     114    Matthew Spiegel         Westport  CT        45    36 M 40-49        42:49    6:54/M
     115    Sarah Almadovar         Stratford  CT       28     6 F 19-29        42:50    6:55/M
     116    Wayne Theriault         Milford  CT         56    21 M 50-59        42:53    6:55/M
     117    Paul Misur              Shelton  CT         45    37 M 40-49        42:59    6:56/M
     118    Daniel Gross            Westport  CT        37    22 M 30-39        43:03    6:57/M
     119    Sandra Dalles           Middlefield  CT     33     6 F 30-39        43:03    6:57/M
     120    Abigail Phelps          Hamden  CT          28     7 F 19-29        43:13    6:58/M
     121    Robert Stephenson       Milford  CT         56    22 M 50-59        43:21    7:00/M
     122    Brigitte Boltz          Simsbury  CT        45     4 F 40-49        43:29    7:01/M
     123    Kelly Hutchings         Milford  CT         26     1 F W/C          43:41    7:03/M
     124    John Sacrey             Preston  CT         53    23 M 50-59        43:57    7:05/M
     125    Christine Asaro         Trumbull  CT        36     7 F 30-39        44:03    7:06/M
     126    Jeff Weatherhead        Granby  CT          54    24 M 50-59        44:04    7:06/M
     127    Christopher Ahlberg     Fairfield  CT       43    38 M 40-49        44:15    7:08/M
     128    Michael Costello        Fairfield  CT       46    39 M 40-49        44:26    7:10/M
     129    James Ryan              Waterbury  CT       50    25 M 50-59        44:31    7:11/M
     130    Stanley Locke           Westport  CT        45    40 M 40-49        44:34    7:11/M
     131    Guy Pulino              Moodus  CT          60     2 M 60-69        44:38    7:12/M
     132    Ronnie Behringer        Norwalk  CT         47     5 F 40-49        45:15    7:18/M
     133    Aram Nahabedian         Sandy Hook  CT      53    26 M 50-59        45:16    7:18/M
     134    Gail Jaques Jarvis      Rowayton  CT        45     6 F 40-49        45:18    7:18/M
     135    Kathy Lundin            Granby  CT          46     7 F 40-49        45:22    7:19/M
     136    Paul Couzelis           Norwalk  CT         62     3 M 60-69        45:25    7:20/M
     137    Kenneth Davison         Prospect  CT        43    41 M 40-49        45:36    7:21/M
     138    Graham Ingels           Newtown  CT         58    27 M 50-59        45:38    7:22/M
     139    Dea Collins             East Hartford  CT   50     2 F 50-59        45:38    7:22/M
     140    Soledad Meade           Milford  CT         35     8 F 30-39        45:44    7:23/M
     141    Myke Nicholas           Fairfield  CT       25    17 M 19-29        45:45    7:23/M
     142    Francoise Levinson      Cos Cob  CT         51     3 F 50-59        45:53    7:24/M
     143    Dorit Heimer            Westport  CT        51     4 F 50-59        45:53    7:24/M
     144    John Marquez            Guilford  CT        41    42 M 40-49        45:58    7:25/M
     145    Mary Haselkamp          Milford  CT         44     8 F 40-49        46:15    7:28/M
     146    Linda Cordova           Hamden  CT          40     9 F 40-49        46:22    7:29/M
     147    Kathleen Kilbride       Fairfield  CT       35     9 F 30-39        46:26    7:29/M
     148    Matt Finkle             Westport  CT        35    23 M 30-39        46:31    7:30/M
     149    Robert Orgovan          Ansonia  CT         58    28 M 50-59        46:34    7:31/M
     150    Debbie Francis          Watertown  CT       49    10 F 40-49        46:55    7:34/M
     151    Karen Cammarata         Stamford  CT        28     9 F 19-29        46:55    7:34/M
     152    Michael D'Angelo        Monroe  CT          45    43 M 40-49        47:02    7:35/M
     153    Cindy Fox               Easton  CT          46    11 F 40-49        47:06    7:36/M
     154    Shep Sherwood           Monroe  CT          46    44 M 40-49        47:18    7:38/M
     155    Erin Fitzpatrick        Norwalk  CT         26    10 F 19-29        47:19    7:38/M
     156    Catherine Egan          Prospect  CT        39    10 F 30-39        47:41    7:41/M
     157    Kenneth Ghilardi        West Haven  CT      49    45 M 40-49        47:49    7:43/M
     158    Stephen O' Brien        Fairfield  CT       40    46 M 40-49        47:52    7:43/M
     159    Donald Cottrill         New Haven  CT       30    24 M 30-39        48:04    7:45/M
     160    Jason Roberts           Bridgeport  CT      25    18 M 19-29        48:06    7:45/M
     161    Kathy Morrison          Monroe  CT          46    12 F 40-49        48:07    7:46/M
     162    Rachel Sherwood         Monroe  CT          43    13 F 40-49        48:13    7:47/M
     163    Cindy Scannell          Middlebury  CT      47    14 F 40-49        48:13    7:47/M
     164    Laurie Trupp            Stratford  CT       47    15 F 40-49        48:19    7:48/M
     165    Vincent Dipalma         Bridgeport  CT      45    47 M 40-49        48:20    7:48/M
     166    Loni Figura             Cheshire  CT        49    16 F 40-49        48:24    7:48/M
     167    Daniel Mocarski         Stamford  CT        32    25 M 30-39        48:49    7:52/M
     168    Larry Chaves            West Hartford  CT   60     4 M 60-69        48:52    7:53/M
     169    Julia Fernanez          Brookfield  CT      44    17 F 40-49        48:55    7:53/M
     170    Jolina D' Elia          Southport  CT       28    11 F 19-29        48:59    7:54/M
     171    Frank Iovino            Fairfield  CT       46    48 M 40-49        49:07    7:55/M
     172    Jessica Gerber          Fairfield  CT       36    11 F 30-39        49:08    7:55/M
     173    Janet Voelpert          Shelton  CT         57     5 F 50-59        49:09    7:56/M
     174    Liz Benyon              Fairfield  CT       42    18 F 40-49        49:18    7:57/M
     175    Richard Kurtzman        Norwalk  CT         53    29 M 50-59        49:22    7:58/M
     176    Kim Haney               Fairfield  CT       38    12 F 30-39        49:39    8:00/M
     177    Jo Marchetti            Newington  CT       62     1 F 60-69        49:42    8:01/M
     178    Henry Palomine          Norwalk  CT         25    19 M 19-29        49:46    8:02/M
     179    Watt White              Stamford  CT        66     5 M 60-69        49:49    8:02/M
     180    Andrea Seaman           Danbury  CT         29    12 F 19-29        50:03    8:04/M
     181    Ray Kaiser              Fairfield  CT       37    26 M 30-39        50:09    8:05/M
     182    John Gehr               Fairfield  CT       36    27 M 30-39        50:09    8:05/M
     183    Jenn Pavlovicks         Danbury  CT         23    13 F 19-29        50:22    8:07/M
     184    Jerry Brown             East Lyme  CT       63     6 M 60-69        50:38    8:10/M
     185    Rodney Cole             Wallingford  CT     57    30 M 50-59        50:48    8:12/M
     186    Adam Campagna           North Branford  CT  42    49 M 40-49        50:51    8:12/M
     187    Carl Fuller             East Haddam  CT     62     7 M 60-69        50:53    8:12/M
     188    Karen Houghton          Fairfield  CT       35    13 F 30-39        51:01    8:14/M
     189    Jeff Jones              Orange  CT          63     8 M 60-69        51:08    8:15/M
     190    Kevin Walsh             Bethany  CT         49    50 M 40-49        51:19    8:17/M
     191    Ed Kaufman              Monroe  CT          46    51 M 40-49        51:19    8:17/M
     192    Michael Gordon          Westport  CT        45    52 M 40-49        51:41    8:20/M
     193    Robin Rivet             Fairfield  DE       34    14 F 30-39        51:51    8:22/M
     194    Steven Denicola         Stamford  CT        42    53 M 40-49        51:59    8:23/M
     195    Raymond Palmer          Monroe  CT          42    54 M 40-49        52:12    8:25/M
     196    Margaret Pinheiro       Milford  CT         44    19 F 40-49        52:13    8:25/M
     197    Mark Greene             Milford  CT         43    55 M 40-49        52:15    8:26/M
     198    Kim Crowe               Danbury  CT         22    14 F 19-29        52:19    8:26/M
     199    Kay Ditoto              Oxford  CT          48    56 M 40-49        52:31    8:28/M
     200    Bob Waghorne            Fairfield  CT       37    28 M 30-39        52:33    8:29/M
     201    Alexander Metro         New Haven  CT       64     9 M 60-69        52:34    8:29/M
     202    Derek Burton            Cheshire  CT        37    29 M 30-39        52:44    8:30/M
     203    Neil Mandel             Shelton  CT         51    31 M 50-59        52:49    8:31/M
     204    John Gibbons            Old Greenwich  CT   63    10 M 60-69        52:58    8:33/M
     205    Matthew Colangelo       Fairfield  CT       28    20 M 19-29        53:22    8:36/M
     206    Robert Hein             Mt. Vermon  NY      58    32 M 50-59        53:23    8:37/M
     207    Kimberly Pierwola       Stratford  CT       38    15 F 30-39        53:23    8:37/M
     208    Tony Edwards            Brookfield  CT      53    33 M 50-59        53:47    8:40/M
     209    Michelle Moore          Fairfield  CT       44    20 F 40-49        54:00    8:43/M
     210    Bob Marum               Simsbury  CT        64    11 M 60-69        54:10    8:44/M
     211    Norma Vivar-Orum        Griswold  CT        42    21 F 40-49        54:14    8:45/M
     212    Christine Glenn         Oxford  CT          43    22 F 40-49        54:32    8:48/M
     213    Jennifer Forgue         Fairfield  CT       27    15 F 19-29        54:33    8:48/M
     214    Lisa Romero             Bridgeport  CT      36    16 F 30-39        54:38    8:49/M
     215    Petra Brito             Norwalk  CT         36    17 F 30-39        55:07    8:53/M
     216    Maria Gonzalez          Norwalk  CT         35    18 F 30-39        55:08    8:54/M
     217    Lizzy Whiteley          Fairfield  CT       19    16 F 19-29        55:08    8:54/M
     218    Maureen Barry           Mt. Vermon  NY      54     6 F 50-59        55:15    8:55/M
     219    Karl Salvati            North Haven  CT     52    34 M 50-59        55:15    8:55/M
     220    Peter Howard            Monroe  CT          46    57 M 40-49        55:16    8:55/M
     221    Harry Whiteley          Fairfield  CT       52    35 M 50-59        55:23    8:56/M
     222    Frances Goulart         Ridgefield  CT      67     2 F 60-69        55:30    8:57/M
     223    Susan Lyons             Trumbull  CT        43    23 F 40-49        55:32    8:57/M
     224    Jonathan Rook           Trumbull  CT        56    36 M 50-59        55:33    8:58/M
     225    Michael Shanahan        Stamford  CT        38    30 M 30-39        55:40    8:59/M
     226    Kim Remetta             Milford  CT         50    37 M 50-59        55:41    8:59/M
     227    Dorothy Lupariello      Shelton  CT         50     7 F 50-59        55:47    9:00/M
     228    Jane Tarsy              Westport  CT        36    19 F 30-39        56:10    9:04/M
     229    Jeremy McGale           New Canaan  CT       9     1 M  2- 9        56:14    9:04/M
     230    John Bailey             Riverside  CT       51    38 M 50-59        57:00    9:12/M
     231    Joseph Steele           New Haven  CT       51    39 M 50-59        57:01    9:12/M
     232    Bandit Number  9000                                1 M  0- 0        57:02    9:12/M
     233    Dawn Bolling            Norwalk  CT         41    24 F 40-49        57:13    9:14/M
     234    Alessandra Boskello     Fairfield  CT       41    25 F 40-49        57:14    9:14/M
     235    Paul Zajkowski          Darien  CT          39    31 M 30-39        57:16    9:14/M
     236    John Peterson           Bridgeport  CT      46    58 M 40-49        57:17    9:14/M
     237    Irina Esterlis Cottri   New Haven  CT       28    17 F 19-29        57:35    9:17/M
     238    Omar Mureebe            Fairfield  CT       33    32 M 30-39        57:57    9:21/M
     239    Neal Wellins            Cheshire  CT        61    12 M 60-69        58:03    9:22/M
     240    James Corbiere          Fairfield  CT       50    40 M 50-59        58:15    9:24/M
     241    Bruce Sigler            Southport  CT       56    41 M 50-59        58:23    9:25/M
     242    Nancy Wechsler          Fairfield  CT       39    20 F 30-39        58:56    9:30/M
     243    Jane Jarrow             Bloomfield  CT      54     8 F 50-59        59:12    9:33/M
     244    Ed Root                 Old Seybrook  CT    59    42 M 50-59        59:17    9:34/M
     245    Gerald Patrick          Milford  CT         65    13 M 60-69        59:41    9:38/M
     246    Luanne Roy              Bridgeport  CT      50     9 F 50-59        59:45    9:38/M
     247    Bruce Mcelwee           Westport  CT        41    59 M 40-49        59:53    9:40/M
     248    Mary Jane Mc Goldrick   Fairfield  CT       53    10 F 50-59      1:00:10    9:42/M
     249    Ken Ziman               Orange  CT          58    43 M 50-59      1:00:20    9:44/M
     250    Theodore Edwards        Seymour  CT         44    60 M 40-49      1:00:27    9:45/M
     251    Jim Stevens             Trumbull  CT        72     1 M 70-79      1:01:29    9:55/M
     252    Patricia Carroll        Darien  CT          46    26 F 40-49      1:01:30    9:55/M
     253    Ilse Berkeley           Trumbull  CT        62     3 F 60-69      1:01:33    9:56/M
     254    Donna Cramond           Monroe  CT          55    11 F 50-59      1:01:42    9:57/M
     255    Lori Andrzeicik         Jewett City  CT     40    27 F 40-49      1:02:02   10:00/M
     256    Carl Sylvester          Shelton  CT         71     2 M 70-79      1:02:28   10:05/M
     257    Michael Buchina         New Haven  CT       46    61 M 40-49      1:03:14   10:12/M
     258    Amy Zvovushe            Monroe  CT          25    18 F 19-29      1:04:41   10:26/M
     259    Elizabeth Meurer        Danbury  CT         45    28 F 40-49      1:05:49   10:37/M
     260    Jacquelina Imbragno     Stamford  CT        22    19 F 19-29      1:06:10   10:40/M
     261    Ed Perkowski            Stratford  CT       50    44 M 50-59      1:09:57   11:17/M
     262    Robert Kubic            Stratford  CT       40    62 M 40-49      1:11:32   11:32/M
     263    Bryce Kopp              Darien  CT          10     1 M 10-13      1:14:57   12:05/M
     264    Donna Misur             Shelton  CT         47    29 F 40-49      1:21:10   13:05/M
     265    Ann Onton               Fairfield  CT       61     4 F 60-69      1:22:09   13:15/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1- 9 10-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1- 9 10-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

10K

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Christine Clifton Winsted CT

32

23

35:29

5:43/M

 
Top

Women 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Carolyn Robin Cheshire CT

24

53

38:13

6:10/M

2

Sara Titus Oakville CT

26

70

39:40

6:24/M

3

Michele Shawah Stratford CT

26

101

41:54

6:45/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Shannon Hovey Simsbury CT

34

33

36:39

5:55/M

2

Mary Dolan Zengo Wilton CT

39

35

36:43

5:55/M

3

Cara MacAri New York NY

35

65

39:24

6:21/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kate Paddon New Hartford CT

43

48

37:33

6:03/M

2

Allison Chaffee Trumbull CT

43

81

40:19

6:30/M

3

Rebecca Steinkraus Sandy Hook CT

43

84

40:33

6:32/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sharon Vos Riverside CT

50

83

40:30

6:32/M

2

Dea Collins East Hartford CT

50

139

45:38

7:22/M

3

Francoise Levinson Cos Cob CT

51

142

45:53

7:24/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jo Marchetti Newington CT

62

177

49:42

8:01/M

2

Frances Goulart Ridgefield CT

67

222

55:30

8:57/M

3

Ilse Berkeley Trumbull CT

62

253

1:01:33

9:56/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Oscar Gonzalez-Barret New Haven CT

41

1

31:42

5:07/M

 
Top

Men 9 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jeremy McGale New Canaan CT

9

229

56:14

9:04/M

 
Top

Men 10 to 13

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bryce Kopp Darien CT

10

263

1:14:57

12:05/M

 
Top

Men 14 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Andrew Orum Jewett City CT

15

43

37:15

6:00/M

2

Collin Anderson Shelton CT

18

67

39:34

6:23/M

3

Jesse Festa-Cardamone Seymour CT

16

92

41:05

6:38/M

 
Top

Men 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Thomas Martin Willimantic CT

23

2

32:06

5:11/M

2

Chadwick Brown Waterford CT

29

4

32:21

5:13/M

3

Chad Johnson Lisbon CT

29

7

32:52

5:18/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Stephen Herrera Waterford CT

34

3

32:11

5:11/M

2

Stephen Swift Cromwell CT

34

6

32:40

5:16/M

3

Joseph Lemay Danbury CT

38

8

32:59

5:19/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Chris Chisholm Farmington CT

43

5

32:23

5:13/M

2

Jerry MacAri New York NY

45

13

34:07

5:30/M

3

Phil Richey Danbury CT

47

14

34:15

5:31/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Rene Charland South Windsor CT

50

34

36:40

5:55/M

2

Wallie Jahn New Milford CT

50

47

37:28

6:03/M

3

Dennis Barone West Hartford CT

50

49

37:43

6:05/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Courtmanche New Haven CT

62

98

41:37

6:43/M

2

Guy Pulino Moodus CT

60

131

44:38

7:12/M

3

Paul Couzelis Norwalk CT

62

136

45:25

7:20/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jim Stevens Trumbull CT

72

251

1:01:29

9:55/M

2

Carl Sylvester Shelton CT

71

256

1:02:28

10:05/M


WHEELCHAIR

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Shaun Bucchere East Hartford CT

22

91

40:53

6:36/M

2

Kelly Hutchings Milford CT

26

123

43:41

7:03/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com