HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Milford Hospital
5K Don't Smoke Run/Walk
May 8, 2005 - 5K
Milford, CT

OVERALL WINNERS

Oscar Gonzalez-Barrett, New Haven, CT - 15:55
Helen Merkle, Trumbull, CT - 19:18

mil050801.jpg (60470 bytes) mil050802.jpg (54223 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.gif (6152 bytes)


LOCATION
Milford Hospital

Seaside Avenue
WEATHER
55 Degrees
Breezy

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Oscar Gonzalez-Barret   New Haven  CT       41 ***** M 40-49        15:55    5:08/M
       2    Mike Cummings           Chesire  CT         21     1 M 19-29        16:35    5:21/M
       3    Chris Dickerson         Woodbridge  CT      39     1 M 30-39        17:22    5:36/M
       4    Tim King                Milford  CT         30     2 M 30-39        17:30    5:39/M
       5    Tim Milenkevich         Ansonia  CT         23     2 M 19-29        17:36    5:41/M
       6    Alan MacDougall         Branford  CT        39     3 M 30-39        17:54    5:46/M
       7    David Pantin            New Haven  CT       43     1 M 40-49        17:59    5:48/M
       8    Charles Hornak          Hamden  CT          37     4 M 30-39        18:10    5:52/M
       9    Stafford Brown          Milford  CT         28     3 M 19-29        18:27    5:57/M
      10    Emad Haerizadeh         Orange  CT          52     1 M 50-59        18:54    6:06/M
      11    Lee Anderson            Fairfield  CT       36     5 M 30-39        18:56    6:06/M
      12    Chris Wuerth            Hamden  CT          52     2 M 50-59        19:12    6:12/M
      13    Helen Merkle            Trumbull  CT        37 ***** F 30-39        19:18    6:14/M
      14    Andrew Yim              New Haven  CT       33     6 M 30-39        19:19    6:14/M
      15    Gary Dubois             Milford  CT         47     2 M 40-49        19:22    6:15/M
      16    Brian Fidler            West Haven  CT      34     7 M 30-39        19:37    6:20/M
      17    Alan Distassio          Milford  CT         35     8 M 30-39        19:47    6:23/M
      18    Brian Burrows           Milford  CT         48     3 M 40-49        19:56    6:26/M
      19    Patrick Magnus          Fairfield  CT       29     4 M 19-29        20:00    6:27/M
      20    Ward Willis             Milford  CT         28     5 M 19-29        20:02    6:28/M
      21    Mark Lewis              Shelton  CT         42     4 M 40-49        20:09    6:30/M
      22    Shea Shapiro            Fairfield  CT       21     6 M 19-29        20:09    6:30/M
      23    John Tighe              Milford  CT         48     5 M 40-49        20:17    6:33/M
      24    Michele Shawah          Stratford  CT       26     1 F 19-29        20:20    6:34/M
      25    John Courtmanche        New Haven  CT       62     1 M 60-69        20:21    6:34/M
      26    Tim Hunter              Westport  CT        52     3 M 50-59        20:42    6:41/M
      27    Paige Pallotto          Woodbridge  CT      14     1 F 13-18        20:44    6:41/M
      28    Paul Misur              Shelton  CT         45     6 M 40-49        20:44    6:41/M
      29    Wayne Theriault         Milford  CT         56     4 M 50-59        20:45    6:42/M
      30    Bob Stephenson          Milford  CT         56     5 M 50-59        20:52    6:44/M
      31    Mike Toomey             Asbury  NJ          33     9 M 30-39        21:15    6:51/M
      32    Richard Franchi         Derby  CT           46     7 M 40-49        21:25    6:55/M
      33    Fred Hudak              Torrington  CT      60     2 M 60-69        21:28    6:55/M
      34    Jeff McGregor           Shelton  CT         29     7 M 19-29        21:30    6:56/M
      35    Meredith Rossner        Woodbridge  CT      25     2 F 19-29        21:40    6:59/M
      36    Christine Asaro         Trumbull  CT        36     1 F 30-39        21:46    7:01/M
      37    Tom Margius             Milford  CT         50     6 M 50-59        21:50    7:03/M
      38    Isabella Corso          Ridgefield  CT      11     1 F  1-12        21:52    7:03/M
      39    Mario Guevara           Woodbridge  CT      45     8 M 40-49        21:54    7:04/M
      40    Gail Jaques Jarvis      Fairfield  CT       45     1 F 40-49        22:01    7:06/M
      41    Lucie Rios              Hamden  CT          39     2 F 30-39        22:12    7:10/M
      42    Chris Allen             Trumbull  CT        48     9 M 40-49        22:18    7:12/M
      43    Colleen Crane           Woodbridge  CT      34     3 F 30-39        22:20    7:12/M
      44    Robert Orgovan          Ansonia  CT         58     7 M 50-59        22:25    7:14/M
      45    Nancy Katz-Johnson      Trumbull  CT        46     2 F 40-49        22:40    7:19/M
      46    John Dusza              Milford  CT         34    10 M 30-39        22:44    7:20/M
      47    Rodney Cole             Wallingford  CT     57     8 M 50-59        22:56    7:24/M
      48    Robert Lewis            New Haven  CT       57     9 M 50-59        23:02    7:26/M
      49    Melanie Woods           Milford  CT         43     3 F 40-49        23:16    7:30/M
      50    Fred Bialka             Milford  CT         45    10 M 40-49        23:17    7:31/M
      51    Laurie Trupp            Stratford  CT       47     4 F 40-49        23:24    7:33/M
      52    William Swift           Milford  CT         46    11 M 40-49        23:27    7:34/M
      53    Michael Flanagan        Milford  CT         53    10 M 50-59        23:29    7:35/M
      54    Anthony Cramond         Monroe  CT          14     1 M 13-18        23:31    7:35/M
      55    Teri Carilli            Lexington  MA       42     5 F 40-49        23:31    7:35/M
      56    Andy Maguis             Milford  CT         14     2 M 13-18        23:44    7:39/M
      57    Thomas Farrelly         North Haven  CT     40    12 M 40-49        23:44    7:39/M
      58    Cindy Scannell          Middlebury  CT      47     6 F 40-49        23:52    7:42/M
      59    Alexander Chabla        Stratford  CT       17     3 M 13-18        23:57    7:44/M
      60    Gerrit Blauvelt         Milford  CT         45    13 M 40-49        24:00    7:45/M
      61    Joseph Sastre           Milford  CT         24     8 M 19-29        24:04    7:46/M
      62    Briana Corso            Ridgefield  CT      11     2 F  1-12        24:12    7:48/M
      63    Tara O' Connell         West Haven  CT      29     3 F 19-29        24:15    7:49/M
      64    Catherine Egan          Prospect  CT        38     4 F 30-39        24:16    7:50/M
      65    Brian Williams          Milford  CT         39    11 M 30-39        24:17    7:50/M
      66    George Geer             Derby  CT           52    11 M 50-59        24:20    7:51/M
      67    Robert Roehr            Weston  CT          44    14 M 40-49        24:27    7:53/M
      68    Will Tighe              Milford  CT         14     4 M 13-18        24:30    7:54/M
      69    William McCone          Milford  CT         41    15 M 40-49        24:30    7:54/M
      70    Laura Hugo              Milford  CT         38     5 F 30-39        24:32    7:55/M
      71    Michael Di Stassio      Bridgeport  CT      33    12 M 30-39        24:34    7:55/M
      72    Janice Hall             New Haven  CT       37     6 F 30-39        24:41    7:58/M
      73    Greg Herbert            Hamden  CT          31    13 M 30-39        24:51    8:01/M
      74    Dan Tighe               Milford  CT         14     5 M 13-18        24:55    8:02/M
      75    Troy Watson             Milford  CT         36    14 M 30-39        24:56    8:03/M
      76    Matt Rich               Oxford  CT          31    15 M 30-39        24:58    8:03/M
      77    Catherine Kubic         Stratford  CT       41     7 F 40-49        25:03    8:05/M
      78    Jeff Jones              Orange  CT          63     3 M 60-69        25:03    8:05/M
      79    Mark Greene             Milford  CT         43    16 M 40-49        25:11    8:07/M
      80    Karl Salvati            North Haven  CT     52    12 M 50-59        25:17    8:09/M
      81    Jimmy Connors           Milford  CT         17     6 M 13-18        25:19    8:10/M
      82    Patrick Archain         Milford  CT         26     9 M 19-29        25:22    8:11/M
      83    Steve Strom             New Haven  CT       54    13 M 50-59        25:22    8:11/M
      84    Joseph Steele           New Haven  CT       51    14 M 50-59        25:23    8:11/M
      85    Lisa Buchta             West Haven  CT      38     7 F 30-39        25:26    8:12/M
      86    Bryan Smith             Bridgeport  CT      39    16 M 30-39        25:27    8:13/M
      87    Clayton McCook          Manchester  CT      27    10 M 19-29        25:36    8:15/M
      88    Jason Lewis             Milford  CT         17     7 M 13-18        25:38    8:16/M
      89    Christine Pallotto      Woodbridge  CT      41     8 F 40-49        25:39    8:16/M
      90    Brian Hayes             Naugatuck  CT       22    11 M 19-29        25:48    8:19/M
      91    Richard Fidler          New Haven  CT       58    15 M 50-59        25:49    8:20/M
      92    Richard Zbrozek         Berlin  CT          58    16 M 50-59        25:51    8:20/M
      93    Holly Blauvelt          Milford  CT         46     9 F 40-49        25:59    8:23/M
      94    Kara Steele             New Haven  CT       14     2 F 13-18        26:00    8:23/M
      95    Richard Frost           Guilford  CT        49    17 M 40-49        26:04    8:25/M
      96    Denise Smith            Milford  CT         36     8 F 30-39        26:04    8:25/M
      97    Carrie Blumenthal       Milford  CT         29     4 F 19-29        26:07    8:25/M
      98    Ferdinand Daniele       Fairfield  CT       24    12 M 19-29        26:18    8:29/M
      99    Melissa Parise          Milford  CT         37     9 F 30-39        26:18    8:29/M
     100    Elyssa Toomey           Asbury  NJ          31    10 F 30-39        26:19    8:29/M
     101    Nick Bencivengo         Orange  CT          39    17 M 30-39        26:26    8:32/M
     102    Lauri MacLean           Westport  CT        48    10 F 40-49        26:41    8:36/M
     103    Cayla Liptak            Stratford  CT       12     3 F  1-12        26:42    8:37/M
     104    Remo Pagliarela         Stratford  CT       74     1 M 70-79        26:42    8:37/M
     105    Rashad Baaquie          Cromwell  CT        28    13 M 19-29        26:49    8:39/M
     106    Peter Gill              Milford  CT         39    18 M 30-39        26:50    8:39/M
     107    Nickie Concepcion       Middlebury  CT      13     3 F 13-18        26:51    8:40/M
     108    Kim Remetta             Milford  CT         50    17 M 50-59        26:52    8:40/M
     109    Clint Corso             Ridgefield  CT       8     1 M  1-12        26:57    8:42/M
     110    Jim Gildea              Milford  CT         46    18 M 40-49        27:13    8:47/M
     111    Deanna Marguis          Milford  CT         12     4 F  1-12        27:13    8:47/M
     112    Maureen Gildea          Milford  CT         13     4 F 13-18        27:15    8:47/M
     113    Kim Weglinski           Milford  CT         41    11 F 40-49        27:17    8:48/M
     114    Robert Dunsmore         Norwalk  CT         43    19 M 40-49        27:18    8:48/M
     115    Jim Connors             Milford  CT         44    20 M 40-49        27:22    8:50/M
     116    Margaret Pinheiro       Milford  CT         44    12 F 40-49        27:23    8:50/M
     117    Kathy McCracken         Stratford  CT       38    11 F 30-39        27:24    8:50/M
     118    Diane Carlson           Hamden  CT          42    13 F 40-49        27:24    8:50/M
     119    Liz Jansen              Stratford  CT       39    12 F 30-39        27:26    8:51/M
     120    Elnora Carroll          Hamden  CT          38    13 F 30-39        27:31    8:53/M
     121    Peggy Luchansky         Shelton  CT         48    14 F 40-49        27:35    8:54/M
     122    Robert Goodrich         Stratford  CT       49    21 M 40-49        27:37    8:55/M
     123    Stephanie Romanowski    Seymour  CT         11     5 F  1-12        27:41    8:56/M
     124    Geno Concepcion         Middlebury  CT      52    18 M 50-59        27:42    8:56/M
     125    Tammy Rich              Oxford  CT          33    14 F 30-39        27:42    8:56/M
     126    Frances Goulart         Ridgefield  CT      67     1 F 60-69        27:43    8:56/M
     127    Sharon Paredes          Milford  CT         38    15 F 30-39        27:43    8:56/M
     128    Gina Addario            Milford  CT         18     5 F 13-18        27:53    9:00/M
     129     Rebecca Flanagan       Milford  CT         27     5 F 19-29        27:55    9:00/M
     130    Kate Nowicki            Orange  CT          23     6 F 19-29        27:56    9:01/M
     131    Susan Patrick           Milford  CT         43    15 F 40-49        27:57    9:01/M
     132    Anne Pisani             Cheshire  CT        39    16 F 30-39        28:04    9:03/M
     133    Nancy Russitano         Milford  CT         35    17 F 30-39        28:04    9:03/M
     134    Judy Nunes              Milford  CT         45    16 F 40-49        28:06    9:04/M
     135    Gregory Depetris        Guilford  CT        30    19 M 30-39        28:07    9:04/M
     136    Andrew Shay             West Haven  CT      34    20 M 30-39        28:10    9:05/M
     137    Jerry Ferrentino        New Haven  CT       46    22 M 40-49        28:13    9:06/M
     138    Patricia Lind           Shelton  CT         43    17 F 40-49        28:17    9:07/M
     139    Joanna Brooks           Shelton  CT         33    18 F 30-39        28:18    9:08/M
     140    Rita Concepcion         Middlebury  CT      47    18 F 40-49        28:21    9:09/M
     141    Jennifer Broadbin       Easton  CT          40    19 F 40-49        28:22    9:09/M
     142    George Hermann          New Milford  CT     47    23 M 40-49        28:23    9:09/M
     143    Carol Martin            Orange  CT          42    20 F 40-49        28:24    9:10/M
     144    Sanjiv Nathwani         Westport  CT        40    24 M 40-49        28:26    9:10/M
     145    Laura Johnson           Shelton  CT         41    21 F 40-49        28:31    9:12/M
     146    Noel Brei               Orange  CT          53     1 F 50-59        28:31    9:12/M
     147    Michelle Brei           New Haven  CT       26     7 F 19-29        28:32    9:12/M
     148    Amanda Brei             Orange  CT          23     8 F 19-29        28:32    9:12/M
     149    Liz Snellgrove          North Stonington  C 25     9 F 19-29        28:32    9:12/M
     150    Shelly Kelly            Milford  CT         36    19 F 30-39        28:34    9:13/M
     151    Emmett Kelly            Milford  CT         40    25 M 40-49        28:34    9:13/M
     152    Carl Vitale             Milford  CT         33    21 M 30-39        28:35    9:13/M
     153    Ron Williams            Milford  CT         48    26 M 40-49        28:35    9:13/M
     154    Deborah Horton          Shelton  CT         23    10 F 19-29        28:42    9:15/M
     155    Ilan Kinori             Milford  CT         50    19 M 50-59        28:55    9:20/M
     156    Donna Cramond           Monroe  CT          55     2 F 50-59        28:56    9:20/M
     157    Day Moore               Milford  CT         41    22 F 40-49        28:58    9:21/M
     158    Samara Golden           New Haven  CT       28    11 F 19-29        28:58    9:21/M
     159    Valerie Curbow          Branford  CT        51     3 F 50-59        29:00    9:21/M
     160    Therese Liptak          Stratford  CT       42    23 F 40-49        29:00    9:21/M
     161    Kimberly Vigil          Milford  CT         29    12 F 19-29        29:05    9:23/M
     162    Cheri McGirl            Wallingford  CT     45    24 F 40-49        29:05    9:23/M
     163    Chris Shields           Woodbridge  CT      16     8 M 13-18        29:09    9:24/M
     164    Lauren Cozzolino        Milford  CT         25    13 F 19-29        29:13    9:25/M
     165    Nick Mencci             Wallingford  CT     63     4 M 60-69        29:15    9:26/M
     166    Kelly Dempsey           Milford  CT         35    20 F 30-39        29:23    9:29/M
     167    John Peterson           Bridgeport  CT      46    27 M 40-49        29:27    9:30/M
     168    Susan Petrelli          Guilford  CT        41    25 F 40-49        29:28    9:30/M
     169    Elizabeth O'Connell     Stratford  CT       30    21 F 30-39        29:36    9:33/M
     170    Noel Gabrielle          Orange  CT          56    20 M 50-59        29:36    9:33/M
     171    Ilse Berkeley           Trumbull  CT        62     2 F 60-69        29:39    9:34/M
     172    Susan McClain           Orange  CT          50     4 F 50-59        29:41    9:35/M
     173    Lynn Martinez           Milford  CT         29    14 F 19-29        29:43    9:35/M
     174    Tanyce Perreira         Bridgeport  CT      27    15 F 19-29        29:43    9:35/M
     175    Nancy Romero            Shelton  CT         45    26 F 40-49        29:48    9:37/M
     176    Alice Caple             Ansonia  CT         36    22 F 30-39        29:52    9:38/M
     177    Janette Kalba           Milford  CT         30    23 F 30-39        30:13    9:45/M
     178    Gerald Patrick          Milford  CT         65     5 M 60-69        30:17    9:46/M
     179    Patrick Rouse           Milford  CT         40    28 M 40-49        30:17    9:46/M
     180    Richard Amato           Shelton  CT         47    29 M 40-49        30:19    9:47/M
     181    Kristin Mahoney         Hamden  CT          26    16 F 19-29        30:20    9:47/M
     182    Rebecca Marino          Stratford  CT       17     6 F 13-18        30:23    9:48/M
     183    Sandra Viniczgy         Milford  CT         37    24 F 30-39        30:30    9:50/M
     184    Beth Burgess            Woodbridge  CT      11     6 F  1-12        30:53    9:58/M
     185    Ed Perkowski            Stratford  CT       50    21 M 50-59        30:57    9:59/M
     186    Diana Ferris            Stratford  CT       22    17 F 19-29        31:05   10:02/M
     187    Abby Gill               Milford  CT         37    25 F 30-39        31:08   10:03/M
     188    Pat Carton              Stratford  CT       67     3 F 60-69        31:09   10:03/M
     189    Don Mathiesen           Milford  CT         64     6 M 60-69        31:10   10:03/M
     190    Renee' Lazor            Monroe  CT          36    26 F 30-39        31:11   10:04/M
     191    Jack Patrick            Milford  CT         13     9 M 13-18        31:12   10:04/M
     192    Melanie Champion        Meriden  CT         46    27 F 40-49        31:16   10:05/M
     193    Karl Conway             Durham  CT          32    27 F 30-39        31:20   10:06/M
     194    Michelle Stafford-Wirth Milford  CT         34    28 F 30-39        31:25   10:08/M
     195    Brittany Hicks          Milford  CT         15     7 F 13-18        31:29   10:09/M
     196    Bob Herrick             Milford  CT         50    22 M 50-59        31:30   10:10/M
     197    Bob Loh                 Trumbull  CT        59    23 M 50-59        31:43   10:14/M
     198    Janet Kerrigan          West Haven  CT      36    29 F 30-39        32:06   10:21/M
     199    Kris Garlin             Ansonia  CT         29    18 F 19-29        32:41   10:33/M
     200    Tracy Edwards           Milford  CT         47    28 F 40-49        32:58   10:38/M
     201    Lynn Bernard            Milford  CT         40    29 F 40-49        32:59   10:38/M
     202    Jamie Hull              Milford  CT         25    19 F 19-29        33:15   10:44/M
     203    David Shapiro           Fairfield  CT       56    24 M 50-59        33:35   10:50/M
     204    Eileen O'Sullivan       Milford  CT         36    30 F 30-39        33:36   10:50/M
     205    Ann Velleca             Stratford  CT       42    30 M 40-49        33:47   10:54/M
     206    Bandit Number                                           0- 0        33:47   10:54/M
     207    H Hough                 Milford  CT         58    25 M 50-59        33:48   10:54/M
     208    Michael Schunk          Bridgeport  CT      60     7 M 60-69        33:54   10:56/M
     209    Grace Patrick           Milford  CT         11     7 F  1-12        34:16   11:03/M
     210    Mollye Patrick          Milford  CT          6     8 F  1-12        34:25   11:06/M
     211    Jane Lewis              New Haven  CT       57     5 F 50-59        34:34   11:09/M
     212    Kathryn Lewis           New Haven  CT       26    20 F 19-29        34:35   11:09/M
     213    Wendy Ryan              Bridgeport  CT      41    31 M 40-49        34:42   11:12/M
     214    Andrea Vigeant          Stratford  CT       27    21 F 19-29        34:43   11:12/M
     215    Edward Snyder           Wallingford  CT     58    26 M 50-59        34:58   11:17/M
     216    Janine Tighe            Milford  CT         44    30 F 40-49        35:05   11:19/M
     217    Eileen Rooney           Stratford  CT       38    31 F 30-39        35:05   11:19/M
     218    Herman Bershtein        Hamden  CT          79     2 M 70-79        35:06   11:19/M
     219    Nehal Baaquie           Cromwell  CT        58    27 M 50-59        35:10   11:21/M
     220    Mary Quattro            Watertown  CT       52     6 F 50-59        35:11   11:21/M
     221    Susan Baxter            Thomaston  CT       61     4 F 60-69        35:20   11:24/M
     222    Rachel Andrews          Milford  CT         23    22 F 19-29        35:54   11:35/M
     223    Margaret Cozzolino      Milford  CT         56     7 F 50-59        36:06   11:39/M
     224    Kimberly Bates McCarl   Milford  CT         41    31 F 40-49        36:10   11:40/M
     225    Bill Graham             Milford  CT         53    28 M 50-59        36:11   11:40/M
     226    Sharon Warner-Victor    Milford  CT         36    32 F 30-39        36:41   11:50/M
     227    Donna Misur             Shelton  CT         47    32 F 40-49        37:05   11:58/M
     228    Lisa MacMaster-Jurzy    Orange  CT          32    33 F 30-39        37:15   12:01/M
     229    Robert Hills            Stratford  CT       43    32 M 40-49        38:05   12:17/M
     230    Jordan Mueller          Milford  CT         15     8 F 13-18        38:07   12:18/M
     231    Carly Lind              Shelton  CT         14     9 F 13-18        38:09   12:18/M
     232    Maren Mathiesen         Milford  CT         63     5 F 60-69        38:13   12:20/M
     233    Austin Ross             Madison  CT         84     1 M 80-99        38:16   12:21/M
     234    Georgia Patrick         Milford  CT          9     9 F  1-12        39:33   12:45/M
     235    Jean Paul Simjaw        Milford  CT         35 ***** M  0-99        39:52   12:52/M
     236    Shannon Meseck          Milford  CT         29 ***** F  0-99        39:52   12:52/M
     237    Dylan Greene            Trumbull  CT        13     1 M  0-99        39:53   12:52/M
     238    Heather Waters          Trumbull  CT        18     1 F  0-99        39:57   12:53/M
     239    Peter Smith             Milford  CT         56    29 M 50-59        40:20   13:01/M
     240    Robert Saranich         Milford  CT         61     8 M 60-69        40:43   13:08/M
     241    Jo Ann Sabas            Milford  CT         48    33 F 40-49        40:50   13:10/M
     242    Liz Rice                Milford  CT         49     2 F  0-99        41:51   13:30/M
     243    Kim Williams            Milford  CT         41     3 F  0-99        42:01   13:33/M
     244    Cathy Willey            Milford  CT         40     4 F  0-99        42:01   13:33/M
     245    Ann Onton               Fairfield  CT       61     6 F 60-69        42:15   13:38/M
     246    Dr. George Whitney      Orange  CT          86     2 M 80-99        42:18   13:39/M
     247    Katelynn Henrich        Milford  CT         14     5 F  0-99        43:17   13:58/M
     248    Kathy Hiten             Milford  CT         54     8 F 50-59        43:20   13:59/M
     249    Pam Henrich             Milford  CT         50     6 F  0-99        43:23   14:00/M
     250    Jacqueline Albert       Bridgeport  CT      28     7 F  0-99        43:32   14:03/M
     251    Karen Albert            Bridgeport  CT      53     8 F  0-99        43:32   14:03/M
     252    Thomas Comer            Milford  CT         61     2 M  0-99        44:05   14:13/M
     253    Kim Grich               Milford  CT         43     9 F  0-99        44:36   14:23/M
     254    Gwen Giorgi             Milford  CT         49    10 F  0-99        44:36   14:23/M
     255    Cydney Lambert-Broatch  Milford  CT         54     9 F 50-59        44:36   14:23/M
     256    Emily Geer              Milford  CT         11    10 F  1-12        45:47   14:46/M
     257    Sherri Stevens          Milford  CT         42    34 F 40-49        45:56   14:49/M
     258    Jodie Ebertshauser      Milford  CT         39    11 F  0-99        45:57   14:49/M
     259    Debbie La Fleur         Milford  CT         37    34 F 30-39        45:57   14:49/M
     260    Darcy Lee               Milford  CT         45    12 F  0-99        45:57   14:49/M
     261    Sima Patel              Milford  CT         41    35 F 40-49        46:20   14:57/M
     262    Megan Depetris          Guilford  CT        29    13 F  0-99        46:30   15:00/M
     263    Courtney Dickinson      Milford  CT         27    14 F  0-99        46:43   15:04/M
     264    Sara Markman            Hamden  CT          16    10 F 13-18        46:44   15:05/M
     265    Arline Swift            Milford  CT         50    10 F 50-59        47:16   15:15/M
     266    Shaileen Morton         West Haven  CT      29    23 F 19-29        47:26   15:18/M
     267    Sheila Andrade          Milford  CT         29    24 F 19-29        47:27   15:18/M
     268    Georgia Dickinson       Milford  CT         54    15 F  0-99        47:57   15:28/M
     269    Peggy Chernock          Milford  CT         57    16 F  0-99        47:57   15:28/M
     270    Louis Carbone           Milford  CT         55    30 M 50-59        48:58   15:48/M
     271    Janice Lizotte          Milford  CT         57    17 F  0-99        49:07   15:51/M
     272    Terry Carilli           Stratford  CT       67     7 F 60-69        49:21   15:55/M
     273    Terri Stamp             Milford  CT         59    18 F  0-99        49:21   15:55/M
     274    Barbara Comer           Milford  CT         60    19 F  0-99        49:30   15:58/M
     275    Erma Cummings           Chesire  CT         53    11 F 50-59        50:11   16:11/M
     276    Maria Peterson          Bridgeport  CT      39    20 F  0-99        50:13   16:12/M
     277    Abby Ecker              Milford  CT         14    11 F 13-18        50:13   16:12/M
     278    Marianne Boyd           Milford  CT         14    21 F  0-99        50:14   16:12/M
     279    Beth Boyd               Milford  CT         46    22 F  0-99        50:14   16:12/M
     280    Charisse Connors        Milford  CT         50    12 F 50-59        50:40   16:21/M
     281    Tom Connors             Milford  CT         40    33 M 40-49        50:40   16:21/M
     282    Nancy Downing           Stratford  CT       38    23 F  0-99        51:23   16:35/M
     283    Laura Greene            Trumbull  CT        39    24 F  0-99        51:23   16:35/M
     284    Christina Greene        Trumbull  CT        19    25 F  0-99        51:24   16:35/M
     285    Steve Bouchard          Naugatuck  CT       23     3 M  0-99        51:31   16:37/M
     286    Katie Krog              Naugatuck  CT       27    26 F  0-99        51:31   16:37/M
     287    Charlotte Demare        Manchester  CT      30    27 F  0-99        51:49   16:43/M
     288    Gary Giafetti                               26     4 M  0-99        51:54   16:45/M
     289    Lara Edmondson          Milford  CT         36    28 F  0-99        52:37   16:58/M
     290    Jennifer Sussman        Stratford  CT       37    29 F  0-99        52:37   16:58/M
     291    Sarah Dempsey           Milford  CT          5    30 F  0-99        53:34   17:17/M
     292    Bridget Warner          Milford  CT         60    31 F  0-99        53:37   17:18/M
     293    Danielle Lorni          Milford  CT          4    32 F  0-99        54:04   17:26/M
     294    Sharon Hamilton         Milford  CT         40    33 F  0-99        54:05   17:27/M
     295    Daniel Lorni            Milford  CT         41     5 M  0-99        54:15   17:30/M
     296    Kim Geer                Milford  CT         39    35 F 30-39        54:16   17:30/M
     297    Bernard Murphy          Milford  CT         69     9 M 60-69        54:16   17:30/M
     298    Tatiana Murphy          Milford  CT         63     8 F 60-69        54:17   17:31/M
     299    Jed Barash              Orange  CT          26    14 M 19-29        54:51   17:42/M
     300    Gillian Galen           Hartford  CT        26    25 F 19-29        54:52   17:42/M
     301    Paul Barash             Orange  CT          63    10 M 60-69        54:54   17:43/M
     302    Allyson Barrett         Milford  CT         28    34 F  0-99        54:54   17:43/M
     303    Laura Thondike Barrett  Milford  CT         55    35 F  0-99        54:55   17:43/M
     304    John Michael Daly       Greenwich  CT       34     6 M  0-99        54:55   17:43/M
     305    Norma Barash            Orange  CT          60     9 F 60-69        54:56   17:43/M
     306    Jennifer Fish           Milford  CT         61    36 F  0-99        55:10   17:48/M
     307    Barbara Fish            Milford  CT         38    37 F  0-99        55:11   17:48/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-12 13-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1-12 13-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Helen Merkle Trumbull CT

37

13

19:18

6:14/M

 
Top

Women 12 & Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Isabella Corso Ridgefield CT

11

38

21:52

7:03/M

2

Briana Corso Ridgefield CT

11

62

24:12

7:48/M

3

Cayla Liptak Stratford CT

12

103

26:42

8:37/M

 
Top

Women 13 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Paige Pallotto Woodbridge CT

14

27

20:44

6:41/M

2

Kara Steele New Haven CT

14

94

26:00

8:23/M

3

Nickie Concepcion Middlebury CT

13

107

26:51

8:40/M

 
Top

Women 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Michele Shawah Stratford CT

26

24

20:20

6:34/M

2

Meredith Rossner Woodbridge CT

25

35

21:40

6:59/M

3

Tara O' Connell West Haven CT

29

63

24:15

7:49/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Christine Asaro Trumbull CT

36

36

21:46

7:01/M

2

Lucie Rios Hamden CT

39

41

22:12

7:10/M

3

Colleen Crane Woodbridge CT

34

43

22:20

7:12/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Gail Jaques Jarvis Fairfield CT

45

40

22:01

7:06/M

2

Nancy Katz-Johnson Trumbull CT

46

45

22:40

7:19/M

3

Melanie Woods Milford CT

43

49

23:16

7:30/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Noel Brei Orange CT

53

146

28:31

9:12/M

2

Donna Cramond Monroe CT

55

156

28:56

9:20/M

3

Valerie Curbow Branford CT

51

159

29:00

9:21/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Frances Goulart Ridgefield CT

67

126

27:43

8:56/M

2

Ilse Berkeley Trumbull CT

62

171

29:39

9:34/M

3

Pat Carton Stratford CT

67

188

31:09

10:03/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Oscar Gonzalez-Barret New Haven CT

41

1

15:55

5:08/M

 
Top

Men 12 & Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Clint Corso Ridgefield CT

8

109

26:57

8:42/M

 
Top

Men 13 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Anthony Cramond Monroe CT

14

54

23:31

7:35/M

2

Andy Maguis Milford CT

14

56

23:44

7:39/M

3

Alexander Chabla Stratford CT

17

59

23:57

7:44/M

 
Top

Men 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mike Cummings Chesire CT

21

2

16:35

5:21/M

2

Tim Milenkevich Ansonia CT

23

5

17:36

5:41/M

3

Stafford Brown Milford CT

28

9

18:27

5:57/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Chris Dickerson Woodbridge CT

39

3

17:22

5:36/M

2

Tim King Milford CT

30

4

17:30

5:39/M

3

Alan MacDougall Branford CT

39

6

17:54

5:46/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

David Pantin New Haven CT

43

7

17:59

5:48/M

2

Gary Dubois Milford CT

47

15

19:22

6:15/M

3

Brian Burrows Milford CT

48

18

19:56

6:26/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Emad Haerizadeh Orange CT

52

10

18:54

6:06/M

2

Chris Wuerth Hamden CT

52

12

19:12

6:12/M

3

Tim Hunter Westport CT

52

26

20:42

6:41/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Courtmanche New Haven CT

62

25

20:21

6:34/M

2

Fred Hudak Torrington CT

60

33

21:28

6:55/M

3

Jeff Jones Orange CT

63

78

25:03

8:05/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Remo Pagliarela Stratford CT

74

104

26:42

8:37/M

2

Herman Bershtein Hamden CT

79

218

35:06

11:19/M

 
Top

Men 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Austin Ross Madison CT

84

233

38:16

12:21/M

2

Dr. George Whitney Orange CT

86

239

42:18

13:39/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com