HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

John J Kelley
Ocean Beach Road Race
New London, CT -11.6 Miles

August 6, 2005

OVERALL WINNERS

Bendan Brown, Malverne, NY - 1:04:19
Melissa Perkins-Banas, Norwich, CT - 1:15:26

Timing & Results by:
SNERRO


Courtesy of the City Of New London, Connecticut’s (and maybe the whole world’s ) only free road race, at a great beach, with post race clams on the half shell and clam chowder.  Why would anyone run as a bandit?  The John J. Kelly (‘58 Boston) Ocean Beach 11.6 Mile Road Race in New London CT, had a genius that sneaked into the free (no entry fee) race, didn’t bother with the free bib number, but finished anyway.  Go figure (there is no way to figure this).    Brendan Brown and Melissa Perkins-Banis had no trouble with the entry fee or the course as they hammered their respective divisions for the glory and extra clam chowder and time at the beach on a beautiful day.

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Brendan Brown           Malverne  NY        22     1 M 20-29    1:04:18.3    5:33/M
       2    Peter Oviatt            Lebanon  CT         36     1 M 30-39    1:04:35.2    5:34/M
       3    David Hurtado           Groton  CT          23     2 M 20-29    1:04:50.4    5:35/M
       4    Scott Heririck          Flushing  NY        23     3 M 20-29    1:05:07.2    5:37/M
       5    Patrick Ward            Seekonk  MA         21     4 M 20-29    1:05:39.4    5:40/M
       6    Tom Clark               Somerville  MA      28     5 M 20-29    1:06:08.7    5:42/M
       7    Jacob Edwards           North Stonington  C 18     1 M  0-19    1:08:09.6    5:53/M
       8    Chadwick Brown          Waterford  CT       29     6 M 20-29    1:08:34.2    5:55/M
       9    Jeffrey Wadecki         Ledyard  CT         22     7 M 20-29    1:08:45.4    5:56/M
      10    David Swift             Poughkeepsie  NY    33     2 M 30-39    1:09:38.4    6:00/M
      11    Pat Swift               Waterbury  CT       40     1 M 40-49    1:09:47.2    6:01/M
      12    Jim Zoldy               Watertown  CT       43     2 M 40-49    1:10:12.8    6:03/M
      13    Stephen Swift           Cromwell  CT        34     3 M 30-39    1:10:23.4    6:04/M
      14    Tim Murphy              New London  CT      21     8 M 20-29    1:10:50.0    6:06/M
      15    Dan Springer            Westerly  RI        19     2 M  0-19    1:11:12.3    6:08/M
      16    Larz Selmer-Larsen      Norwich  CT         24     9 M 20-29    1:11:18.9    6:09/M
      17    George Kominos          Southington  CT     48     3 M 40-49    1:11:22.7    6:09/M
      18    Josh Springer           Westerly  RI        19     3 M  0-19    1:11:23.2    6:09/M
      19    Brian Williams          Seymour  CT         27    10 M 20-29    1:11:32.6    6:10/M
      20    Carl Roth               Niantic  CT         29    11 M 20-29    1:11:55.3    6:12/M
      21    Jon Paul Mandelburg     Norwich  CT         20    12 M 20-29    1:12:10.2    6:13/M
      22    Kevin Skehan            Pawcatuck  CT       45     4 M 40-49    1:12:37.5    6:16/M
      23    Charlie Iselin          Madison  CT         42     5 M 40-49    1:13:17.4    6:19/M
      24    Chris Petillo           North Granby  CT    19     4 M  0-19    1:13:20.7    6:19/M
      25    Andrew Baird            Yarmouth  ME        32     4 M 30-39    1:13:56.6    6:22/M
      26    Jacob Johnson           Groton  CT          26    13 M 20-29    1:13:58.5    6:23/M
      27    Tim Smith               Norwich  CT         57     1 M 50-59    1:14:15.4    6:24/M
      28    Kyle Friedman           Norwich  CT         17     5 M  0-19    1:14:21.0    6:25/M
      29    Matthew Lundy           Monroe  CT          22    14 M 20-29    1:14:44.2    6:27/M
      30    T J Jones               West Hartford  CT   41     6 M 40-49    1:14:55.1    6:28/M
      31    John Paggioli           Marlborough  CT     39     5 M 30-39    1:14:56.7    6:28/M
      32    Anthony Fossa           Mystic  CT          49     7 M 40-49    1:15:10.9    6:29/M
      33    Daniel Santos           Danielson  CT       46     8 M 40-49    1:15:14.2    6:29/M
      34    Melissa Perkins-Banas   Norwich  CT         34     1 F 30-39    1:15:25.5    6:30/M
      35    Yogie Banas             Norwich  CT         48     9 M 40-49    1:15:26.3    6:30/M
      36     Chris Kelley           New Orleans  LA     28    15 M 20-29    1:15:38.3    6:31/M
      37    Peter Harris            Niantic  CT         40    10 M 40-49    1:15:44.2    6:32/M
      38    Ben Smith               Groton  CT          25    16 M 20-29    1:16:03.7    6:33/M
      39    Daniel Lavoie           Watertown  CT       53     2 M 50-59    1:16:07.0    6:34/M
      40    Marc Shok               Hebron  CT          46    11 M 40-49    1:16:13.5    6:34/M
      41    Luis Velazquez          New London  CT      28    17 M 20-29    1:16:51.5    6:38/M
      42    Patrick Malloy          Phoenix  MD         45    12 M 40-49    1:17:08.6    6:39/M
      43    Edward Mokoski          Rockfall  CT        39     6 M 30-39    1:17:18.0    6:40/M
      44    Thomas Michaud          South Windsor  CT   24    18 M 20-29    1:17:59.4    6:43/M
      45    Nicholas Rezendes       Ledyard  CT         18     6 M  0-19    1:18:19.0    6:45/M
      46    Matt Warren             Niantic  CT         18     7 M  0-19    1:18:19.5    6:45/M
      47    Alex Parulis            East Lyme  CT       18     8 M  0-19    1:18:20.0    6:45/M
      48    Harry Lepp              Danielson  CT       48    13 M 40-49    1:18:22.2    6:45/M
      49    Michael Darigan         Coventry  RI        53     3 M 50-59    1:18:25.5    6:46/M
      50    Richard Clark           Feeding Hills  MA   51     4 M 50-59    1:18:34.4    6:46/M
      51    Matt Smith              East Lyme  CT       36     7 M 30-39    1:18:46.0    6:47/M
      52    John Hadcock            East Lyme  CT       47    14 M 40-49    1:18:49.8    6:48/M
      53    Jeff Billing            Palo Alto  CA       26    19 M 20-29    1:18:51.2    6:48/M
      54    Kevin Gallerani         Uncasville  CT      50     5 M 50-59    1:19:04.4    6:49/M
      55    Mark Novotny            East Lyme  CT       48    15 M 40-49    1:19:12.4    6:50/M
      56    Timothy Reason          Roslindale  MA      34     8 M 30-39    1:19:23.2    6:51/M
      57    Chuck Williams          Hyde Park  NY       28    20 M 20-29    1:20:30.4    6:56/M
      58    Steven Henry            Bolton  CT          25    21 M 20-29    1:20:32.2    6:57/M
      59    Kein Grant              Norwich  CT         39     9 M 30-39    1:20:37.7    6:57/M
      60    Joseph Fois             Springfield  MA     30    10 M 30-39    1:20:43.4    6:58/M
      61    John Quatroche          Salem  CT           16     9 M  0-19    1:20:46.9    6:58/M
      62    Khamfeua Haleudeth      Mansfield  MA       46    16 M 40-49    1:20:58.0    6:59/M
      63    Karl Christiansen       Niantic  CT         42    17 M 40-49    1:21:14.4    7:00/M
      64    Kerry Shanley           Marshfield  MA      19     1 F  0-19    1:21:23.9    7:01/M
      65    Brian Lundie            Gales Ferry  CT     50     6 M 50-59    1:21:35.6    7:02/M
      66    Vincent Hey             Wakefield  RI       54     7 M 50-59    1:21:55.6    7:04/M
      67    John Fields             Taftville  CT       20    22 M 20-29    1:22:03.5    7:04/M
      68    Gregory Gannotti        Quaker Hill  CT     40    18 M 40-49    1:22:05.2    7:05/M
      69    James Murphy            Mystic  CT          48    19 M 40-49    1:22:11.1    7:05/M
      70    Cheryl Simoni           Wethersfield  CT    39     2 F 30-39    1:22:11.6    7:05/M
      71    John Dent               South Hadley  MA    51     8 M 50-59    1:22:21.5    7:06/M
      72    Phil Schena             Voluntown  CT       50     9 M 50-59    1:22:24.6    7:06/M
      73    David Magario           Jewett City  CT     46    20 M 40-49    1:22:25.1    7:06/M
      74    Vince Welnick           Old Saybrook  CT    41    21 M 40-49    1:22:37.9    7:07/M
      75    Michael Delsole         Middletown  CT      51    10 M 50-59    1:22:46.7    7:08/M
      76    Erica Angell            Poughkeepsie  NY    20     1 F 20-29    1:22:50.2    7:08/M
      77    Lawrence Gore           Portland  CT        36    11 M 30-39    1:22:55.5    7:09/M
      78    Jeffery Johnson         Wallingford  CT     39    12 M 30-39    1:23:03.2    7:10/M
      79    Rick Boyle              Ringoes  NJ         53    11 M 50-59    1:23:05.5    7:10/M
      80    Steve Schiller          New Britain  CT     48    22 M 40-49    1:23:24.7    7:11/M
      81    Steve` Burrows          Watertown  CT       35    13 M 30-39    1:23:27.5    7:12/M
      82    Craig Pettit            Norwich  CT         47    23 M 40-49    1:23:39.1    7:13/M
      83    Joe Balavender          Salem  CT           51    12 M 50-59    1:23:45.0    7:13/M
      84    Emily Watson            Groton  CT          21     2 F 20-29    1:23:45.8    7:13/M
      85    Heather Barna           Boston  MA          34     3 F 30-39    1:23:51.5    7:14/M
      86    James Lyons             South Windsor  CT   40    24 M 40-49    1:24:19.6    7:16/M
      87    Dean Pendleton          Woonsocket  RI      59    13 M 50-59    1:24:41.1    7:18/M
      88    Dan Dumais              Simsbury  CT        44    25 M 40-49    1:24:42.5    7:18/M
      89    Robert Perez-Cruz       Willimantic  CT     33    14 M 30-39    1:24:48.2    7:19/M
      90    Karen Purcell           Hebron  CT          37     4 F 30-39    1:24:51.6    7:19/M
      91    Peter Conrad            North Haven  CT     37    15 M 30-39    1:24:57.0    7:19/M
      92    Eddie Gorecki           Farmington  CT      51    14 M 50-59    1:24:59.9    7:20/M
      93    Matt Capozza            New London  CT      45    26 M 40-49    1:25:08.1    7:20/M
      94    Kristen Malloy          Phoenix  MD         14     2 F  0-19    1:25:10.5    7:21/M
      95    Mark Brisssette         Stonington  CT      21    23 M 20-29    1:25:11.9    7:21/M
      96    John Welsh              Hanover  NH         49    27 M 40-49    1:25:12.4    7:21/M
      97    Liam Butler             Riverside  RI       22    24 M 20-29    1:25:13.0    7:21/M
      98    Pete Colaizzo           Hyde Park  NY       40    28 M 40-49    1:25:22.2    7:22/M
      99    Keith Almeida           Enfield  CT         53    15 M 50-59    1:25:29.4    7:22/M
     100    Mike Parulis            East Lyme  CT       47    29 M 40-49    1:25:59.3    7:25/M
     101    Grace Jensen            Hadlyme  CT         48     1 F 40-49    1:26:02.9    7:25/M
     102    Kew Major               Vernon Rockville  C 47    30 M 40-49    1:26:08.9    7:26/M
     103    Mark Drake              Haddam  CT          35    16 M 30-39    1:26:09.8    7:26/M
     104    Ralph Martin            Plainville  CT      47    31 M 40-49    1:26:40.1    7:28/M
     105    Eric Shuman             Cranston  RI        41    32 M 40-49    1:26:47.9    7:29/M
     106    Paul Toth               New London  CT      51    16 M 50-59    1:26:52.9    7:29/M
     107    Steve Skinner           Uncasville  CT      46    33 M 40-49    1:26:58.5    7:30/M
     108    Tracy Montoya           Waterford  CT       41    34 M 40-49    1:27:08.9    7:31/M
     109    John Sacrey             Preston  CT         53    17 M 50-59    1:27:13.7    7:31/M
     110    Wayne Baker             Westfield  NJ       45    35 M 40-49    1:27:16.1    7:31/M
     111    Paul Daddabbo           New Britain  CT     48    36 M 40-49    1:27:22.0    7:32/M
     112    Tien Nguyen             East Lyme  CT       42    37 M 40-49    1:27:28.3    7:32/M
     113    Elizabeth Mainiero      Southbury  CT       44     2 F 40-49    1:27:30.8    7:33/M
     114    Guy Paulino             Moodus  CT          60     1 M 60-69    1:27:33.3    7:33/M
     115    Randall Dickson         Quaker Hill  CT     45    38 M 40-49    1:27:34.3    7:33/M
     116    Ian Crandall            Gales Ferry  CT     18    10 M  0-19    1:27:38.4    7:33/M
     117    Chris Terranova         Westerly  RI        43    39 M 40-49    1:27:52.3    7:34/M
     118    Melissan Scibelli       Springfield  MA     30     5 F 30-39    1:27:57.1    7:35/M
     119    Gary Burfoot            Norwalk  CT         56    18 M 50-59    1:28:03.4    7:35/M
     120    Steve Baker             Meriden  CT         33    17 M 30-39    1:28:20.4    7:37/M
     121    Kelly Reese             Broad Brook  CT     32     6 F 30-39    1:28:33.1    7:38/M
     122    Fred Mason Jr           Smithfield  RI      45    40 M 40-49    1:28:38.0    7:38/M
     123    Brendan Yourell         East Lyme  CT       35    18 M 30-39    1:28:42.3    7:39/M
     124    Jim Gotta               Portland  CT        55    19 M 50-59    1:29:14.1    7:42/M
     125    Gail Martin             Sharon  MA          40     3 F 40-49    1:29:24.3    7:42/M
     126    Michael Smith           Durham  CT          48    41 M 40-49    1:29:29.2    7:43/M
     127    Dea Collins             East Hartford  CT   50     1 F 50-59    1:29:32.8    7:43/M
     128    Marion Cuevas           New London  CT      32    19 M 30-39    1:29:44.5    7:44/M
     129    Tony Bobowicz           Cheshire  CT        51    20 M 50-59    1:29:45.8    7:44/M
     130    Manuel Astiasaran       Somersville  CT     45    42 M 40-49    1:29:47.3    7:44/M
     131    Bruce Ferrero           Unionville  CT      54    21 M 50-59    1:29:48.8    7:44/M
     132    Leisha Masi             Riverside  CA       30     7 F 30-39    1:29:51.1    7:45/M
     133    Tara Hurlourt           Southington  CT     30     8 F 30-39    1:29:54.5    7:45/M
     134    Joe Sherman             East Lyme  CT       43    43 M 40-49    1:29:55.0    7:45/M
     135    Katie Fernald           Brookline  MA       23     3 F 20-29    1:29:55.8    7:45/M
     136     Eric Beverly           Pawcatuck  CT       36    20 M 30-39    1:30:07.1    7:46/M
     137    Mark Chatel             Holyoke  MA         35    21 M 30-39    1:30:12.2    7:47/M
     138    Art Byram               Glastonbury  CT     41    44 M 40-49    1:30:24.0    7:48/M
     139    Kris Kokomoor           Groton  CT          44    45 M 40-49    1:30:27.0    7:48/M
     140    Russell Hammond         Killingworth  CT    45    46 M 40-49    1:30:30.1    7:48/M
     141    Jessica Rurka           East Hampton  CT    29     4 F 20-29    1:30:48.1    7:50/M
     142    William Rossa           Attleboro  MA       30    22 M 30-39    1:30:48.9    7:50/M
     143    Diane Malloy            Phoenix  MD         48     4 F 40-49    1:31:08.6    7:51/M
     144    Keron Smith             Manchester  CT      29     5 F 20-29    1:31:17.9    7:52/M
     145    Cristiano Gloria        Glastonbury  CT     27    25 M 20-29    1:31:27.5    7:53/M
     146    Kelly Bergeron          Wallingford  CT     18     3 F  0-19    1:31:34.1    7:54/M
     147    Jack Oconnor            Dedham  MA          49    47 M 40-49    1:31:38.4    7:54/M
     148    Joe Oconnell            Salem  CT           50    22 M 50-59    1:31:40.0    7:54/M
     149    Gail Kislevitz          Ridgewood  NJ       53     2 F 50-59    1:31:51.0    7:55/M
     150    Joel Finnegan           Gales Ferry  CT     42    48 M 40-49    1:31:53.9    7:55/M
     151    Jesse Crandall          Gales Ferry  CT     18    11 M  0-19    1:31:54.8    7:55/M
     152    Dino Festa              Oakdale  CT         52    23 M 50-59    1:31:56.2    7:56/M
     153    Jean Tuneski            Waterford  CT       45     5 F 40-49    1:32:02.3    7:56/M
     154    David Lavallee          Norwalk  CT         31    23 M 30-39    1:32:21.0    7:58/M
     155    Jeff Idelson            Cooperstown  NY     41    49 M 40-49    1:32:30.7    7:58/M
     156    Christine Lombardi      New London  CT      32     9 F 30-39    1:32:50.4    8:00/M
     157    Lucy Sheehan            Longmeadow  MA      19     4 F  0-19    1:33:13.6    8:02/M
     158    Rob Breault             Guilford  CT        44    50 M 40-49    1:33:17.0    8:03/M
     159    Lynne Love              Jewett City  CT     46     6 F 40-49    1:33:19.6    8:03/M
     160    Kathy Lebeau            Northampton  MA     38    10 F 30-39    1:33:22.0    8:03/M
     161    David Aronson           Monson  MA          50    24 M 50-59    1:33:36.9    8:04/M
     162    Sara Meaney                                 22     6 F 20-29    1:33:43.7    8:05/M
     163    Billiesue Burelle       Jewett City  CT     47     7 F 40-49    1:33:49.8    8:05/M
     164    Keithbeith Boyce        Groton  CT          44    51 M 40-49    1:33:51.3    8:05/M
     165    Allison Dupont          Groton  CT          38    11 F 30-39    1:33:56.3    8:06/M
     166    David Brady             Niantic  CT         52    25 M 50-59    1:34:10.4    8:07/M
     167    Christina Williams      Middletown  CT      26     7 F 20-29    1:34:22.5    8:08/M
     168    Bekkie Wright           Manchester  CT      42     8 F 40-49    1:34:39.3    8:10/M
     169    Marianne Withington     Plymouth  MA        50     3 F 50-59    1:34:40.2    8:10/M
     170    Art Freitas             Rockland  MA        32    24 M 30-39    1:34:42.5    8:10/M
     171    David Olivier           Groton  CT          46    52 M 40-49    1:34:49.7    8:10/M
     172    Timothy Londo           West Springfield  M 39    25 M 30-39    1:35:01.2    8:11/M
     173    Allen Horner            Southington  CT     52    26 M 50-59    1:35:05.2    8:12/M
     174    Meghan Purdy            East Lyme  CT       18     5 F  0-19    1:35:25.7    8:14/M
     175    Travis Lombardi         New London  CT      33    26 M 30-39    1:35:36.6    8:14/M
     176    David Martin            Sharon  MA          45    53 M 40-49    1:35:37.4    8:15/M
     177    John Sloan              Manchester  CT      48    54 M 40-49    1:35:43.7    8:15/M
     178    Brett Lillie            Niantic  CT         38    27 M 30-39    1:36:15.5    8:18/M
     179    Ric Villarreal          Waterbury  CT       48    55 M 40-49    1:36:24.8    8:19/M
     180    Joseph Mongillo         Niantic  CT         2     12 M  0-19    1:36:28.9    8:19/M
     181    Liz Hoyt                Bay City  MI        20     8 F 20-29    1:36:29.3    8:19/M
     182    Jim Kennedy             Goshen  NY          58    27 M 50-59    1:36:36.7    8:20/M
     183    Tish Bischoff           Attleboro  MA       45     9 F 40-49    1:36:44.3    8:20/M
     184    Mary Howe               Jewett City  CT     40    56 M 40-49    1:36:44.9    8:20/M
     185    John Denatale           Brooklyn  NY        46    57 M 40-49    1:36:57.3    8:21/M
     186    Jay Carney              Madison  CT         50    28 M 50-59    1:36:58.5    8:22/M
     187    Mary Crowley            Brooklyn  NY        46    10 F 40-49    1:36:59.5    8:22/M
     188    Manuel Duval            New London  CT      39    28 M 30-39    1:37:11.8    8:23/M
     189    Debra Schena            Voluntown  CT       49    11 F 40-49    1:37:13.7    8:23/M
     190    David Warner            Vernon Rockville  C 43    58 M 40-49    1:37:32.5    8:24/M
     191    Christian Morrison      Shelton  CT         41    59 M 40-49    1:37:45.0    8:26/M
     192    John Bucci              Glastonbury  CT     29    26 M 20-29    1:37:55.7    8:26/M
     193    Karen Short             New London  CT      44    12 F 40-49    1:37:56.6    8:27/M
     194    Michael Foran           New Britain  CT     45    60 M 40-49    1:37:57.6    8:27/M
     195    Pat Swim                Groton  CT          51     4 F 50-59    1:37:59.3    8:27/M
     196    Beth Landry             Waterford  CT       26     9 F 20-29    1:38:03.3    8:27/M
     197    Gary Sweet              Manchester  CT      57    29 M 50-59    1:38:04.6    8:27/M
     198    Sean Obrien             Quincy  MA          43    61 M 40-49    1:38:11.3    8:28/M
     199    Richard Chromik         East Hartford  CT   47    62 M 40-49    1:38:42.0    8:31/M
     200    David Taylor            East Hartford  CT   47    63 M 40-49    1:38:51.2    8:31/M
     201    Mark Peczuh             Willington  CT      33    29 M 30-39    1:38:52.8    8:31/M
     202    Daryl Mallory           Holyoke  MA         50    30 M 50-59    1:39:12.2    8:33/M
     203    Katey Kokomoor          Groton  CT          42    13 F 40-49    1:39:15.8    8:33/M
     204    Paul Derdelyn           Portland  CT        49    64 M 40-49    1:39:17.8    8:34/M
     205    Allison Clark           Guilford  CT        44    14 F 40-49    1:39:29.2    8:35/M
     206    Tom Zukoski             Enfield  CT         39    30 M 30-39    1:39:29.9    8:35/M
     207    Amanda Chapman          Groton  CT          17     6 F  0-19    1:39:30.6    8:35/M
     208    Safari Mohsen           Groton  CT          54    31 M 50-59    1:39:37.8    8:35/M
     209    Susan Smith             New London  CT      47    15 F 40-49    1:39:43.5    8:36/M
     210    Bruce Grisafe           Salem  CT           51    32 M 50-59    1:39:50.9    8:36/M
     211    Michele Hammond         Killingworth  CT    46    16 F 40-49    1:40:06.5    8:38/M
     212    Melissa Bergeron        Stafford Springs  C 39    12 F 30-39    1:40:13.4    8:38/M
     213    Gene Maran              Waterford  CT       52    33 M 50-59    1:40:16.2    8:39/M
     214    Ed Duclos               Ellington  CT       47    65 M 40-49    1:40:23.8    8:39/M
     215    Patrick Malloy Jr       Phoenix  MD         11    13 M  0-19    1:40:30.7    8:40/M
     216    Sara Brewster           Davenport  IA       39    13 F 30-39    1:40:33.7    8:40/M
     217    Robert Niedbala         Norwich  CT         58    34 M 50-59    1:40:42.0    8:41/M
     218    Deirdre Ahern           Salem  CT           38    14 F 30-39    1:40:43.2    8:41/M
     219    Rajko Ilincic           Somerville  MA      29    27 M 20-29    1:40:44.1    8:41/M
     220    Joe Simons              New Fairfield  CT   51    35 M 50-59    1:40:44.7    8:41/M
     221    Frank Lathrop           Uncasville  CT      45    66 M 40-49    1:40:51.1    8:42/M
     222    Amy Gallerani           Niantic  CT         28    10 F 20-29    1:41:06.1    8:43/M
     223    Glenn Nilsen            Brewster  NY        40    67 M 40-49    1:41:22.3    8:44/M
     224    Tracy Poppe             Uncasville  CT      26    11 F 20-29    1:41:22.9    8:44/M
     225    Raymond Doria           Saratoga Springs  N 34    31 M 30-39    1:41:26.5    8:45/M
     226    Kevin Trawberc          Wethersfield  CT    37    32 M 30-39    1:41:27.9    8:45/M
     227    Vicky Kosakowski        East Lyme  CT       42    17 F 40-49    1:41:37.6    8:46/M
     228    Bruce Olean             Hope Valley  RI     60     2 M 60-69    1:41:44.2    8:46/M
     229    Caitlin Fenn            Niantic  CT         19     7 F  0-19    1:41:47.9    8:46/M
     230    Ronald Lewis            Quaker Hill  CT     37    33 M 30-39    1:41:51.6    8:47/M
     231    Pedro Munoz             Manchester  CT      44    68 M 40-49    1:41:54.6    8:47/M
     232    Mark Fitton             Lebanon  CT         49    69 M 40-49    1:42:07.8    8:48/M
     233    Donald Clukies          Portsmouth  RI      62     3 M 60-69    1:42:16.5    8:49/M
     234    Gale Balavender         Salem  CT           52     5 F 50-59    1:42:38.5    8:51/M
     235    Kelly Odonnell          West Mystic  CT     49    70 M 40-49    1:42:44.1    8:51/M
     236    Pam Dolan               Mystic  CT          38    15 F 30-39    1:42:53.0    8:52/M
     237    Gerry Peirson           West Hartford  CT   62     4 M 60-69    1:42:54.7    8:52/M
     238    Ellen Bellicchi         Holyoke  MA         55     6 F 50-59    1:43:00.0    8:53/M
     239    John Cietanno           Westbrook  CT       62     5 M 60-69    1:43:05.9    8:53/M
     240    Rebecca McNutt          Meriden  CT         31    16 F 30-39    1:43:10.5    8:54/M
     241    Daniel Isaac            Clarksville  MD     34    34 M 30-39    1:43:18.6    8:54/M
     242    Paul Hayes              East Haddam  CT     50    36 M 50-59    1:43:26.3    8:55/M
     243    Oliverio Oramas         Wallingford  CT     56    37 M 50-59    1:43:41.3    8:56/M
     244    J K Courtmanche         West Hartford  CT   39    35 M 30-39    1:43:59.2    8:58/M
     245    Daniel Potts            Hope Valley  RI     38    36 M 30-39    1:44:03.2    8:58/M
     246    Stephanie Potts         Hope Valley  RI     36    17 F 30-39    1:44:03.8    8:58/M
     247    Bill Billing            Mystic  CT          54    38 M 50-59    1:44:15.0    8:59/M
     248    Gregory Depetris        Guilford  CT        31    37 M 30-39    1:44:19.7    9:00/M
     249    Kristine Collin         New Britain  CT     41    18 F 40-49    1:44:23.1    9:00/M
     250    James Tala              New London  CT      35    38 M 30-39    1:44:40.7    9:01/M
     251    Steve Smith             New London  CT      41    71 M 40-49    1:44:49.3    9:02/M
     252    Mike Chemerynski        Marlborough  CT     49    72 M 40-49    1:44:54.3    9:03/M
     253    Carl Fuller             East Haddam  CT     62     6 M 60-69    1:45:04.6    9:03/M
     254    Jimmy Raymond           Enfield  CT         57    39 M 50-59    1:45:26.0    9:05/M
     255    Jean Searle             Taftville  CT       35    18 F 30-39    1:45:29.7    9:06/M
     256    Kim Searle              Waterford  CT       37    19 F 30-39    1:45:30.5    9:06/M
     257    Patrick Richardson      Plantsville  CT     35    39 M 30-39    1:45:35.6    9:06/M
     258    Chareme Clark           Old Lyme  CT        41    19 F 40-49    1:45:40.1    9:07/M
     259    Maja Vargas             Niantic  CT         33    20 F 30-39    1:45:43.0    9:07/M
     260    Greg Ozark              Marlborough  CT     42    73 M 40-49    1:45:47.5    9:07/M
     261    Rose Buckingham         Norwich  CT         57     7 F 50-59    1:45:58.1    9:08/M
     262    Ronald Robitaille       Norton  MA          65     7 M 60-69    1:46:03.9    9:09/M
     263    Stephanie Ward          Glastonbury  CT     38    21 F 30-39    1:46:04.5    9:09/M
     264    Peter Colonis           Waterford  CT       64     8 M 60-69    1:46:12.3    9:09/M
     265    Norlean Litwinka        Vernon Rockville  C 34    22 F 30-39    1:46:18.9    9:10/M
     266    Judith Pierson          West Hartford  CT   60     1 F 60-69    1:47:21.8    9:15/M
     267    Jimmy Douglas           Niantic  CT         12    14 M  0-19    1:47:28.7    9:16/M
     268    Norman Diggs            Gales Ferry  CT     43    74 M 40-49    1:47:34.1    9:16/M
     269    Susan McCarthy          Pawcatuck  CT       47    20 F 40-49    1:47:37.8    9:17/M
     270    Oakes Jillian           Ledyard  CT         35    23 F 30-39    1:47:45.9    9:17/M
     271    Susan Mosca             Old Saybrook  CT    51     8 F 50-59    1:48:17.9    9:20/M
     272    Rose Famigliette        Wethersfield  CT    56     9 F 50-59    1:48:23.0    9:21/M
     273    Kelly Goddyear          Meriden  CT         24    12 F 20-29    1:48:28.5    9:21/M
     274    L M Jorgensen           Hamden  CT          37    40 M 30-39    1:48:32.0    9:21/M
     275    Beth Martin-Shashok     Willimantic  CT     37    24 F 30-39    1:48:50.1    9:23/M
     276    Jim Latourette          Quaker Hill  CT     71     1 M 70-79    1:48:52.7    9:23/M
     277    Teresa Donahoe          Groton  CT          40    21 F 40-49    1:48:53.5    9:23/M
     278    Sandy Feitel            Haddam  CT          35    25 F 30-39    1:48:59.4    9:24/M
     279    Gregory Felber          New London  CT      25    28 M 20-29    1:49:08.0    9:24/M
     280    Andre Mesnil            Manchester  CT      46    75 M 40-49    1:49:09.6    9:25/M
     281    Jill Garrity            Middletown  CT      36    26 F 30-39    1:49:10.5    9:25/M
     282    Vito Bonaiuto           Middletown  CT      64     9 M 60-69    1:49:11.7    9:25/M
     283    Mark Helisek            Tolland  CT         36    41 M 30-39    1:49:12.5    9:25/M
     284    Bob Volmann             Mystic  CT          59    40 M 50-59    1:49:16.1    9:25/M
     285    Mark Westkott           Quaker Hill  CT     30    42 M 30-39    1:50:01.1    9:29/M
     286    Jeffrey Vanderveer      Ledyard  CT         34    43 M 30-39    1:50:02.1    9:29/M
     287    Barry Stoner            Glastonbury  CT     65    10 M 60-69    1:50:04.4    9:29/M
     288    Deb Corcoran            Mansfield Center  C 42    22 F 40-49    1:50:22.1    9:31/M
     289    Jean Rainwater          Barrington  RI      56    10 F 50-59    1:50:33.5    9:32/M
     290    Monique Robitaille      Norton  MA          63     2 F 60-69    1:50:48.6    9:33/M
     291    Heather Kennedy         North Branford  CT  31    27 F 30-39    1:50:55.7    9:34/M
     292    Andrea Birmingham       Colchester  CT      40    23 F 40-49    1:51:04.6    9:34/M
     293    Paresh Soni             Mystic  CT          45    76 M 40-49    1:51:40.0    9:38/M
     294    Anatole Bobriwnyk       Rocky Hill  CT      61    11 M 60-69    1:52:10.5    9:40/M
     295    Margaret Kerr-Vandersli North Kingstown  RI 18     8 F  0-19    1:52:18.1    9:41/M
     296    Carole Connelly         Glastonbury  CT     44    24 F 40-49    1:52:22.2    9:41/M
     297    Peter Briggeman         Manchester  CT      47    77 M 40-49    1:52:23.6    9:41/M
     298    Caitlin Rogers          Wakefield  RI       21    13 F 20-29    1:52:39.5    9:43/M
     299    Robert Najarian         Meriden  CT         60    12 M 60-69    1:52:46.5    9:43/M
     300    Stephen Todd            New Hartford  CT    40    78 M 40-49    1:53:14.4    9:46/M
     301    Rosie Snow              Marshfield  MA      19     9 F  0-19    1:53:17.0    9:46/M
     302    David Monaco            Holyoke  MA         50    41 M 50-59    1:53:44.2    9:48/M
     303    Sabrina Buehler         North Stonington  C 53    11 F 50-59    1:53:52.4    9:49/M
     304    Michael Hicks           Niantic  CT         41    79 M 40-49    1:54:07.4    9:50/M
     305    Sheila McTigue          Deep River  CT      37    28 F 30-39    1:54:26.9    9:52/M
     306    Barbara Oleary          Deep River  CT      52    12 F 50-59    1:54:27.4    9:52/M
     307    John Brady              Sterling  CT        50    42 M 50-59    1:54:43.5    9:53/M
     308    Meegan Joly             Jewett City  CT     14    10 F  0-19    1:54:44.8    9:53/M
     309    Sterling Dumas          Norwich  CT         16    11 F  0-19    1:54:45.2    9:54/M
     310    Hannah Peil             Mystic  CT          30    29 F 30-39    1:54:46.5    9:54/M
     311    Dick Hoch               Fishers Island  NY  65    13 M 60-69    1:54:51.1    9:54/M
     312    John McGourty           Dedham  MA          45    80 M 40-49    1:54:52.3    9:54/M
     313    Walter Schuttler        Seymour  CT         53    43 M 50-59    1:55:27.1    9:57/M
     314    Marcus Brucoli          Waterford  CT       34    44 M 30-39    1:55:53.6    9:59/M
     315    Robert Antonetti        Wallingford  CT     38    45 M 30-39    1:56:07.8   10:01/M
     316    James Wight             Waterford  CT       68    14 M 60-69    1:57:00.4   10:05/M
     317    Jennifer Leonard        Bethel  CT          26    14 F 20-29    1:57:10.7   10:06/M
     318    Katie Randall           Jamestown  RI       16    12 F  0-19    1:57:11.4   10:06/M
     319    Kaitlyn Cashman         North Kingstown  RI 16    13 F  0-19    1:57:12.2   10:06/M
     320    Leigh Deibuono          Southington  CT     36    30 F 30-39    1:57:15.4   10:06/M
     321    Martha Smiles           Groton  CT          44    25 F 40-49    1:57:39.5   10:09/M
     322    Mary Allen              East Lyme  CT       41    26 F 40-49    1:58:57.6   10:15/M
     323    Hank Allen              Old Lyme  CT        64    15 M 60-69    1:59:16.7   10:17/M
     324    Coleen Yesely           Somerville  MA      27    15 F 20-29    1:59:19.5   10:17/M
     325    George Gillespie        Coventry  CT        63    16 M 60-69    1:59:27.5   10:18/M
     326    George Wislo            Newington  CT       50    44 M 50-59    1:59:38.2   10:19/M
     327    Tom Swim                Groton  CT          60    17 M 60-69    1:59:48.6   10:20/M
     328    Michael Caronia Sr      Ledyard  CT         60    18 M 60-69    2:00:24.5   10:23/M
     329    Participant Genius                           1    15 M  0-19    2:00:30.9   10:23/M
     330    George Papuga           East Haven  CT      62    19 M 60-69    2:00:47.5   10:25/M
     331    Valerie Volpe           Groton  CT          27    16 F 20-29    2:01:07.0   10:26/M
     332    Roy Springer            Westerly  RI        48    81 M 40-49    2:01:11.7   10:27/M
     333    Evelyn Close            Old Saybrook  CT    44    27 F 40-49    2:01:27.0   10:28/M
     334    Randall Potterton       Abington  CT        46    82 M 40-49    2:01:47.9   10:30/M
     335    Andrew Neuhause         Westerly  RI        53    45 M 50-59    2:01:52.3   10:30/M
     336    Norma Katz              Longmeadow  MA      19    14 F  0-19    2:01:56.9   10:31/M
     337    Neal Bobruff            Stonington  CT      46    83 M 40-49    2:02:26.5   10:33/M
     338    David Provencher        Ledyard  CT         41    84 M 40-49    2:02:27.1   10:33/M
     339    Linda Provencher        Ledyard  CT         43    28 F 40-49    2:02:39.0   10:34/M
     340    Rhonda Paltauf          Essex  CT           42    29 F 40-49    2:02:46.1   10:35/M
     341    Cynthia Fois            Springfield  MA     28    17 F 20-29    2:02:49.9   10:35/M
     342    Tara Burnette           Middletown  CT      34    31 F 30-39    2:02:59.4   10:36/M
     343    Darcy Garland           Old Lyme  CT        48    30 F 40-49    2:03:09.2   10:37/M
     344    Marianne Boyle          Ringoes  NJ         43    31 F 40-49    2:03:24.7   10:38/M
     345    Tom Owen                East Lyme  CT       43    85 M 40-49    2:04:12.8   10:42/M
     346    Kristine Valentini      West Springfield  M 34    32 F 30-39    2:04:47.8   10:45/M
     347    William Brown           Niantic  CT         44    86 M 40-49    2:05:09.9   10:47/M
     348    Chester Lau             West Hartford  CT   48    87 M 40-49    2:05:44.5   10:50/M
     349    Donna Cramond           Monroe  CT          55    13 F 50-59    2:05:46.9   10:51/M
     350    Elizabeth Brady         Richmond  VA        40    32 F 40-49    2:07:39.9   11:00/M
     351    Thomas Stagon           Wolcott  CT         54    46 M 50-59    2:07:46.5   11:01/M
     352    James Evans             Wethersfield  CT    53    47 M 50-59    2:07:59.4   11:02/M
     353    Mark Lineweber          Plainfield  CT      49    88 M 40-49    2:08:54.5   11:07/M
     354    Michael Dunne           Coventry  CT        34    46 M 30-39    2:09:47.3   11:11/M
     355    Helen Ubinas            Coventry  CT        35    33 F 30-39    2:09:48.3   11:11/M
     356    James Crowley           Cambridge  MA       41    89 M 40-49    2:10:17.8   11:14/M
     357    Audrey Terranova        Westerly  RI        38    34 F 30-39    2:10:38.8   11:16/M
     358    Debra St Germain        Hartford  CT        49    33 F 40-49    2:11:05.7   11:18/M
     359    Helen Lancaster         New London  CT      45    34 F 40-49    2:11:36.6   11:21/M
     360    Gary Depolito           Canterbury  CT      45    90 M 40-49    2:12:28.3   11:25/M
     361    Sandra Curran           Carolina  RI        39    35 F 30-39    2:15:14.9   11:39/M
     362    John Curran             Carolina  RI        55    48 M 50-59    2:15:15.4   11:40/M
     363    Melissa Gramstad        New York  NY        35    36 F 30-39    2:15:55.7   11:43/M
     364    Samantha Frigiani       Brighton  MA        27    18 F 20-29    2:16:57.4   11:48/M
     365    Amy Crittenden          Boston  MA          30    37 F 30-39    2:16:58.0   11:48/M
     366    Anita Kaiser            Groton  CT          44    35 F 40-49    2:19:10.5   12:00/M
     367    John Zaccaro            New London  CT      48    91 M 40-49    2:21:59.3   12:14/M
     368    Peter Pantelis          Waterford  CT       79     2 M 70-79    2:22:58.3   12:19/M
     369    Thomas Myers            Quaker Hill  CT     48    92 M 40-49    2:23:01.3   12:20/M
     370    Lori Kupec              Wethersfield  CT    34    38 F 30-39    2:24:16.0   12:26/M
     371    Jennifer Hermann        Columbia  CT        38    39 F 30-39    2:24:16.3   12:26/M
     372    Keivn Neegab            Southington  CT     50    49 M 50-59    2:26:59.6   12:40/M
     373    Kenneth Martino         Glastonbury  CT     47    93 M 40-49    2:27:59.5   12:45/M
     374    Sue Goldstein           Groton  CT          47    36 F 40-49    2:33:18.2   13:13/M
     375    Victor Haddad           Somerset  MA        74     3 M 70-79    2:43:56.5   14:08/M
     376    Susan Bergeron          Enfield  CT         53    14 F 50-59    2:46:11.1   14:20/M
     377    Ken Rowe                New London  CT      73     4 M 70-79    3:01:03.1   15:36/M
     378    Lori Andrzeicik         Jewett City  CT     40    37 F 40-49    3:02:38.1   15:45/M
     379    Participant AH Gebo                         50    15 F 50-59    3:02:38.2   15:45/M

Results By SNERRO, LLC


Men: 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-89 90-99
Women: 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-89 90-99

Women 19 and under

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Kerry Shanley           Marshfield  MA      19       64    1:21:23.9    7:01/M
       2    Kristen Malloy          Phoenix  MD         14       94    1:25:10.5    7:21/M
       3    Kelly Bergeron          Wallingford  CT     18      146    1:31:34.1    7:54/M
       4    Lucy Sheehan            Longmeadow  MA      19      157    1:33:13.6    8:02/M
       5    Meghan Purdy            East Lyme  CT       18      174    1:35:25.7    8:14/M
       6    Amanda Chapman          Groton  CT          17      207    1:39:30.6    8:35/M
       7    Caitlin Fenn            Niantic  CT         19      229    1:41:47.9    8:46/M
       8    Margaret Kerr-Vandersli North Kingstown  RI 18      295    1:52:18.1    9:41/M
       9    Rosie Snow              Marshfield  MA      19      301    1:53:17.0    9:46/M
      10    Meegan Joly             Jewett City  CT     14      308    1:54:44.8    9:53/M
      11    Sterling Dumas          Norwich  CT         16      309    1:54:45.2    9:54/M
      12    Katie Randall           Jamestown  RI       16      318    1:57:11.4   10:06/M
      13    Kaitlyn Cashman         North Kingstown  RI 16      319    1:57:12.2   10:06/M
      14    Norma Katz              Longmeadow  MA      19      336    2:01:56.9   10:31/M
Top

Women 20 to 29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Erica Angell            Poughkeepsie  NY    20       76    1:22:50.2    7:08/M
       2    Emily Watson            Groton  CT          21       84    1:23:45.8    7:13/M
       3    Katie Fernald           Brookline  MA       23      135    1:29:55.8    7:45/M
       4    Jessica Rurka           East Hampton  CT    29      141    1:30:48.1    7:50/M
       5    Keron Smith             Manchester  CT      29      144    1:31:17.9    7:52/M
       6    Sara Meaney                                 22      162    1:33:43.7    8:05/M
       7    Christina Williams      Middletown  CT      26      167    1:34:22.5    8:08/M
       8    Liz Hoyt                Bay City  MI        20      181    1:36:29.3    8:19/M
       9    Beth Landry             Waterford  CT       26      196    1:38:03.3    8:27/M
      10    Amy Gallerani           Niantic  CT         28      222    1:41:06.1    8:43/M
      11    Tracy Poppe             Uncasville  CT      26      224    1:41:22.9    8:44/M
      12    Kelly Goddyear          Meriden  CT         24      273    1:48:28.5    9:21/M
      13    Caitlin Rogers          Wakefield  RI       21      298    1:52:39.5    9:43/M
      14    Jennifer Leonard        Bethel  CT          26      317    1:57:10.7   10:06/M
      15    Coleen Yesely           Somerville  MA      27      324    1:59:19.5   10:17/M
      16    Valerie Volpe           Groton  CT          27      331    2:01:07.0   10:26/M
      17    Cynthia Fois            Springfield  MA     28      341    2:02:49.9   10:35/M
      18    Samantha Frigiani       Brighton  MA        27      364    2:16:57.4   11:48/M
Top

Women 30 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Melissa Perkins-Banas   Norwich  CT         34       34    1:15:25.5    6:30/M
       2    Cheryl Simoni           Wethersfield  CT    39       70    1:22:11.6    7:05/M
       3    Heather Barna           Boston  MA          34       85    1:23:51.5    7:14/M
       4    Karen Purcell           Hebron  CT          37       90    1:24:51.6    7:19/M
       5    Melissan Scibelli       Springfield  MA     30      118    1:27:57.1    7:35/M
       6    Kelly Reese             Broad Brook  CT     32      121    1:28:33.1    7:38/M
       7    Leisha Masi             Riverside  CA       30      132    1:29:51.1    7:45/M
       8    Tara Hurlourt           Southington  CT     30      133    1:29:54.5    7:45/M
       9    Christine Lombardi      New London  CT      32      156    1:32:50.4    8:00/M
      10    Kathy Lebeau            Northampton  MA     38      160    1:33:22.0    8:03/M
      11    Allison Dupont          Groton  CT          38      165    1:33:56.3    8:06/M
      12    Melissa Bergeron        Stafford Springs  C 39      212    1:40:13.4    8:38/M
      13    Sara Brewster           Davenport  IA       39      216    1:40:33.7    8:40/M
      14    Deirdre Ahern           Salem  CT           38      218    1:40:43.2    8:41/M
      15    Pam Dolan               Mystic  CT          38      236    1:42:53.0    8:52/M
      16    Rebecca McNutt          Meriden  CT         31      240    1:43:10.5    8:54/M
      17    Stephanie Potts         Hope Valley  RI     36      246    1:44:03.8    8:58/M
      18    Jean Searle             Taftville  CT       35      255    1:45:29.7    9:06/M
      19    Kim Searle              Waterford  CT       37      256    1:45:30.5    9:06/M
      20    Maja Vargas             Niantic  CT         33      259    1:45:43.0    9:07/M
      21    Stephanie Ward          Glastonbury  CT     38      263    1:46:04.5    9:09/M
      22    Norlean Litwinka        Vernon Rockville  C 34      265    1:46:18.9    9:10/M
      23    Oakes Jillian           Ledyard  CT         35      270    1:47:45.9    9:17/M
      24    Beth Martin-Shashok     Willimantic  CT     37      275    1:48:50.1    9:23/M
      25    Sandy Feitel            Haddam  CT          35      278    1:48:59.4    9:24/M
      26    Jill Garrity            Middletown  CT      36      281    1:49:10.5    9:25/M
      27    Heather Kennedy         North Branford  CT  31      291    1:50:55.7    9:34/M
      28    Sheila McTigue          Deep River  CT      37      305    1:54:26.9    9:52/M
      29    Hannah Peil             Mystic  CT          30      310    1:54:46.5    9:54/M
      30    Leigh Deibuono          Southington  CT     36      320    1:57:15.4   10:06/M
      31    Tara Burnette           Middletown  CT      34      342    2:02:59.4   10:36/M
      32    Kristine Valentini      West Springfield  M 34      346    2:04:47.8   10:45/M
      33    Helen Ubinas            Coventry  CT        35      355    2:09:48.3   11:11/M
      34    Audrey Terranova        Westerly  RI        38      357    2:10:38.8   11:16/M
      35    Sandra Curran           Carolina  RI        39      361    2:15:14.9   11:39/M
      36    Melissa Gramstad        New York  NY        35      363    2:15:55.7   11:43/M
      37    Amy Crittenden          Boston  MA          30      365    2:16:58.0   11:48/M
      38    Lori Kupec              Wethersfield  CT    34      370    2:24:16.0   12:26/M
      39    Jennifer Hermann        Columbia  CT        38      371    2:24:16.3   12:26/M
Top

Women 40 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Grace Jensen            Hadlyme  CT         48      101    1:26:02.9    7:25/M
       2    Elizabeth Mainiero      Southbury  CT       44      113    1:27:30.8    7:33/M
       3    Gail Martin             Sharon  MA          40      125    1:29:24.3    7:42/M
       4    Diane Malloy            Phoenix  MD         48      143    1:31:08.6    7:51/M
       5    Jean Tuneski            Waterford  CT       45      153    1:32:02.3    7:56/M
       6    Lynne Love              Jewett City  CT     46      159    1:33:19.6    8:03/M
       7    Billiesue Burelle       Jewett City  CT     47      163    1:33:49.8    8:05/M
       8    Bekkie Wright           Manchester  CT      42      168    1:34:39.3    8:10/M
       9    Tish Bischoff           Attleboro  MA       45      183    1:36:44.3    8:20/M
      10    Mary Crowley            Brooklyn  NY        46      187    1:36:59.5    8:22/M
      11    Debra Schena            Voluntown  CT       49      189    1:37:13.7    8:23/M
      12    Karen Short             New London  CT      44      193    1:37:56.6    8:27/M
      13    Katey Kokomoor          Groton  CT          42      203    1:39:15.8    8:33/M
      14    Allison Clark           Guilford  CT        44      205    1:39:29.2    8:35/M
      15    Susan Smith             New London  CT      47      209    1:39:43.5    8:36/M
      16    Michele Hammond         Killingworth  CT    46      211    1:40:06.5    8:38/M
      17    Vicky Kosakowski        East Lyme  CT       42      227    1:41:37.6    8:46/M
      18    Kristine Collin         New Britain  CT     41      249    1:44:23.1    9:00/M
      19    Chareme Clark           Old Lyme  CT        41      258    1:45:40.1    9:07/M
      20    Susan McCarthy          Pawcatuck  CT       47      269    1:47:37.8    9:17/M
      21    Teresa Donahoe          Groton  CT          40      277    1:48:53.5    9:23/M
      22    Deb Corcoran            Mansfield Center  C 42      288    1:50:22.1    9:31/M
      23    Andrea Birmingham       Colchester  CT      40      292    1:51:04.6    9:34/M
      24    Carole Connelly         Glastonbury  CT     44      296    1:52:22.2    9:41/M
      25    Martha Smiles           Groton  CT          44      321    1:57:39.5   10:09/M
      26    Mary Allen              East Lyme  CT       41      322    1:58:57.6   10:15/M
      27    Evelyn Close            Old Saybrook  CT    44      333    2:01:27.0   10:28/M
      28    Linda Provencher        Ledyard  CT         43      339    2:02:39.0   10:34/M
      29    Rhonda Paltauf          Essex  CT           42      340    2:02:46.1   10:35/M
      30    Darcy Garland           Old Lyme  CT        48      343    2:03:09.2   10:37/M
      31    Marianne Boyle          Ringoes  NJ         43      344    2:03:24.7   10:38/M
      32    Elizabeth Brady         Richmond  VA        40      350    2:07:39.9   11:00/M
      33    Debra St Germain        Hartford  CT        49      358    2:11:05.7   11:18/M
      34    Helen Lancaster         New London  CT      45      359    2:11:36.6   11:21/M
      35    Anita Kaiser            Groton  CT          44      366    2:19:10.5   12:00/M
      36    Sue Goldstein           Groton  CT          47      374    2:33:18.2   13:13/M
      37    Lori Andrzeicik         Jewett City  CT     40      378    3:02:38.1   15:45/M
Top

Women 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Dea Collins             East Hartford  CT   50      127    1:29:32.8    7:43/M
       2    Gail Kislevitz          Ridgewood  NJ       53      149    1:31:51.0    7:55/M
       3    Marianne Withington     Plymouth  MA        50      169    1:34:40.2    8:10/M
       4    Pat Swim                Groton  CT          51      195    1:37:59.3    8:27/M
       5    Gale Balavender         Salem  CT           52      234    1:42:38.5    8:51/M
       6    Ellen Bellicchi         Holyoke  MA         55      238    1:43:00.0    8:53/M
       7    Rose Buckingham         Norwich  CT         57      261    1:45:58.1    9:08/M
       8    Susan Mosca             Old Saybrook  CT    51      271    1:48:17.9    9:20/M
       9    Rose Famigliette        Wethersfield  CT    56      272    1:48:23.0    9:21/M
      10    Jean Rainwater          Barrington  RI      56      289    1:50:33.5    9:32/M
      11    Sabrina Buehler         North Stonington  C 53      303    1:53:52.4    9:49/M
      12    Barbara Oleary          Deep River  CT      52      306    1:54:27.4    9:52/M
      13    Donna Cramond           Monroe  CT          55      349    2:05:46.9   10:51/M
      14    Susan Bergeron          Enfield  CT         53      376    2:46:11.1   14:20/M
      15    Participant AH Gebo                         50      379    3:02:38.2   15:45/M
Top

Women 60 to 69

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Judith Pierson          West Hartford  CT   60      266    1:47:21.8    9:15/M
       2    Monique Robitaille      Norton  MA          63      290    1:50:48.6    9:33/M
Top

Men 19 and under

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Jacob Edwards           North Stonington  C 18        7    1:08:09.6    5:53/M
       2    Dan Springer            Westerly  RI        19       15    1:11:12.3    6:08/M
       3    Josh Springer           Westerly  RI        19       18    1:11:23.2    6:09/M
       4    Chris Petillo           North Granby  CT    19       24    1:13:20.7    6:19/M
       5    Kyle Friedman           Norwich  CT         17       28    1:14:21.0    6:25/M
       6    Nicholas Rezendes       Ledyard  CT         18       45    1:18:19.0    6:45/M
       7    Matt Warren             Niantic  CT         18       46    1:18:19.5    6:45/M
       8    Alex Parulis            East Lyme  CT       18       47    1:18:20.0    6:45/M
       9    John Quatroche          Salem  CT           16       61    1:20:46.9    6:58/M
      10    Ian Crandall            Gales Ferry  CT     18      116    1:27:38.4    7:33/M
      11    Jesse Crandall          Gales Ferry  CT     18      151    1:31:54.8    7:55/M
      12    Joseph Mongillo         Niantic  CT         2       180    1:36:28.9    8:19/M
      13    Patrick Malloy Jr       Phoenix  MD         11      215    1:40:30.7    8:40/M
      14    Jimmy Douglas           Niantic  CT         12      267    1:47:28.7    9:16/M
      15    Participant Genius                           1      329    2:00:30.9   10:23/M
Top

Men 20 to 29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Brendan Brown           Malverne  NY        22        1    1:04:18.3    5:33/M
       2    David Hurtado           Groton  CT          23        3    1:04:50.4    5:35/M
       3    Scott Heririck          Flushing  NY        23        4    1:05:07.2    5:37/M
       4    Patrick Ward            Seekonk  MA         21        5    1:05:39.4    5:40/M
       5    Tom Clark               Somerville  MA      28        6    1:06:08.7    5:42/M
       6    Chadwick Brown          Waterford  CT       29        8    1:08:34.2    5:55/M
       7    Jeffrey Wadecki         Ledyard  CT         22        9    1:08:45.4    5:56/M
       8    Tim Murphy              New London  CT      21       14    1:10:50.0    6:06/M
       9    Larz Selmer-Larsen      Norwich  CT         24       16    1:11:18.9    6:09/M
      10    Brian Williams          Seymour  CT         27       19    1:11:32.6    6:10/M
      11    Carl Roth               Niantic  CT         29       20    1:11:55.3    6:12/M
      12    Jon Paul Mandelburg     Norwich  CT         20       21    1:12:10.2    6:13/M
      13    Jacob Johnson           Groton  CT          26       26    1:13:58.5    6:23/M
      14    Matthew Lundy           Monroe  CT          22       29    1:14:44.2    6:27/M
      15     Chris Kelley           New Orleans  LA     28       36    1:15:38.3    6:31/M
      16    Ben Smith               Groton  CT          25       38    1:16:03.7    6:33/M
      17    Luis Velazquez          New London  CT      28       41    1:16:51.5    6:38/M
      18    Thomas Michaud          South Windsor  CT   24       44    1:17:59.4    6:43/M
      19    Jeff Billing            Palo Alto  CA       26       53    1:18:51.2    6:48/M
      20    Chuck Williams          Hyde Park  NY       28       57    1:20:30.4    6:56/M
      21    Steven Henry            Bolton  CT          25       58    1:20:32.2    6:57/M
      22    John Fields             Taftville  CT       20       67    1:22:03.5    7:04/M
      23    Mark Brisssette         Stonington  CT      21       95    1:25:11.9    7:21/M
      24    Liam Butler             Riverside  RI       22       97    1:25:13.0    7:21/M
      25    Cristiano Gloria        Glastonbury  CT     27      145    1:31:27.5    7:53/M
      26    John Bucci              Glastonbury  CT     29      192    1:37:55.7    8:26/M
      27    Rajko Ilincic           Somerville  MA      29      219    1:40:44.1    8:41/M
      28    Gregory Felber          New London  CT      25      279    1:49:08.0    9:24/M
Top

Men 30 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Peter Oviatt            Lebanon  CT         36        2    1:04:35.2    5:34/M
       2    David Swift             Poughkeepsie  NY    33       10    1:09:38.4    6:00/M
       3    Stephen Swift           Cromwell  CT        34       13    1:10:23.4    6:04/M
       4    Andrew Baird            Yarmouth  ME        32       25    1:13:56.6    6:22/M
       5    John Paggioli           Marlborough  CT     39       31    1:14:56.7    6:28/M
       6    Edward Mokoski          Rockfall  CT        39       43    1:17:18.0    6:40/M
       7    Matt Smith              East Lyme  CT       36       51    1:18:46.0    6:47/M
       8    Timothy Reason          Roslindale  MA      34       56    1:19:23.2    6:51/M
       9    Kein Grant              Norwich  CT         39       59    1:20:37.7    6:57/M
      10    Joseph Fois             Springfield  MA     30       60    1:20:43.4    6:58/M
      11    Lawrence Gore           Portland  CT        36       77    1:22:55.5    7:09/M
      12    Jeffery Johnson         Wallingford  CT     39       78    1:23:03.2    7:10/M
      13    Steve` Burrows          Watertown  CT       35       81    1:23:27.5    7:12/M
      14    Robert Perez-Cruz       Willimantic  CT     33       89    1:24:48.2    7:19/M
      15    Peter Conrad            North Haven  CT     37       91    1:24:57.0    7:19/M
      16    Mark Drake              Haddam  CT          35      103    1:26:09.8    7:26/M
      17    Steve Baker             Meriden  CT         33      120    1:28:20.4    7:37/M
      18    Brendan Yourell         East Lyme  CT       35      123    1:28:42.3    7:39/M
      19    Marion Cuevas           New London  CT      32      128    1:29:44.5    7:44/M
      20     Eric Beverly           Pawcatuck  CT       36      136    1:30:07.1    7:46/M
      21    Mark Chatel             Holyoke  MA         35      137    1:30:12.2    7:47/M
      22    William Rossa           Attleboro  MA       30      142    1:30:48.9    7:50/M
      23    David Lavallee          Norwalk  CT         31      154    1:32:21.0    7:58/M
      24    Art Freitas             Rockland  MA        32      170    1:34:42.5    8:10/M
      25    Timothy Londo           West Springfield  M 39      172    1:35:01.2    8:11/M
      26    Travis Lombardi         New London  CT      33      175    1:35:36.6    8:14/M
      27    Brett Lillie            Niantic  CT         38      178    1:36:15.5    8:18/M
      28    Manuel Duval            New London  CT      39      188    1:37:11.8    8:23/M
      29    Mark Peczuh             Willington  CT      33      201    1:38:52.8    8:31/M
      30    Tom Zukoski             Enfield  CT         39      206    1:39:29.9    8:35/M
      31    Raymond Doria           Saratoga Springs  N 34      225    1:41:26.5    8:45/M
      32    Kevin Trawberc          Wethersfield  CT    37      226    1:41:27.9    8:45/M
      33    Ronald Lewis            Quaker Hill  CT     37      230    1:41:51.6    8:47/M
      34    Daniel Isaac            Clarksville  MD     34      241    1:43:18.6    8:54/M
      35    J K Courtmanche         West Hartford  CT   39      244    1:43:59.2    8:58/M
      36    Daniel Potts            Hope Valley  RI     38      245    1:44:03.2    8:58/M
      37    Gregory Depetris        Guilford  CT        31      248    1:44:19.7    9:00/M
      38    James Tala              New London  CT      35      250    1:44:40.7    9:01/M
      39    Patrick Richardson      Plantsville  CT     35      257    1:45:35.6    9:06/M
      40    L M Jorgensen           Hamden  CT          37      274    1:48:32.0    9:21/M
      41    Mark Helisek            Tolland  CT         36      283    1:49:12.5    9:25/M
      42    Mark Westkott           Quaker Hill  CT     30      285    1:50:01.1    9:29/M
      43    Jeffrey Vanderveer      Ledyard  CT         34      286    1:50:02.1    9:29/M
      44    Marcus Brucoli          Waterford  CT       34      314    1:55:53.6    9:59/M
      45    Robert Antonetti        Wallingford  CT     38      315    1:56:07.8   10:01/M
      46    Michael Dunne           Coventry  CT        34      354    2:09:47.3   11:11/M
Top

Men 40 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Pat Swift               Waterbury  CT       40       11    1:09:47.2    6:01/M
       2    Jim Zoldy               Watertown  CT       43       12    1:10:12.8    6:03/M
       3    George Kominos          Southington  CT     48       17    1:11:22.7    6:09/M
       4    Kevin Skehan            Pawcatuck  CT       45       22    1:12:37.5    6:16/M
       5    Charlie Iselin          Madison  CT         42       23    1:13:17.4    6:19/M
       6    T J Jones               West Hartford  CT   41       30    1:14:55.1    6:28/M
       7    Anthony Fossa           Mystic  CT          49       32    1:15:10.9    6:29/M
       8    Daniel Santos           Danielson  CT       46       33    1:15:14.2    6:29/M
       9    Yogie Banas             Norwich  CT         48       35    1:15:26.3    6:30/M
      10    Peter Harris            Niantic  CT         40       37    1:15:44.2    6:32/M
      11    Marc Shok               Hebron  CT          46       40    1:16:13.5    6:34/M
      12    Patrick Malloy          Phoenix  MD         45       42    1:17:08.6    6:39/M
      13    Harry Lepp              Danielson  CT       48       48    1:18:22.2    6:45/M
      14    John Hadcock            East Lyme  CT       47       52    1:18:49.8    6:48/M
      15    Mark Novotny            East Lyme  CT       48       55    1:19:12.4    6:50/M
      16    Khamfeua Haleudeth      Mansfield  MA       46       62    1:20:58.0    6:59/M
      17    Karl Christiansen       Niantic  CT         42       63    1:21:14.4    7:00/M
      18    Gregory Gannotti        Quaker Hill  CT     40       68    1:22:05.2    7:05/M
      19    James Murphy            Mystic  CT          48       69    1:22:11.1    7:05/M
      20    David Magario           Jewett City  CT     46       73    1:22:25.1    7:06/M
      21    Vince Welnick           Old Saybrook  CT    41       74    1:22:37.9    7:07/M
      22    Steve Schiller          New Britain  CT     48       80    1:23:24.7    7:11/M
      23    Craig Pettit            Norwich  CT         47       82    1:23:39.1    7:13/M
      24    James Lyons             South Windsor  CT   40       86    1:24:19.6    7:16/M
      25    Dan Dumais              Simsbury  CT        44       88    1:24:42.5    7:18/M
      26    Matt Capozza            New London  CT      45       93    1:25:08.1    7:20/M
      27    John Welsh              Hanover  NH         49       96    1:25:12.4    7:21/M
      28    Pete Colaizzo           Hyde Park  NY       40       98    1:25:22.2    7:22/M
      29    Mike Parulis            East Lyme  CT       47      100    1:25:59.3    7:25/M
      30    Kew Major               Vernon Rockville  C 47      102    1:26:08.9    7:26/M
      31    Ralph Martin            Plainville  CT      47      104    1:26:40.1    7:28/M
      32    Eric Shuman             Cranston  RI        41      105    1:26:47.9    7:29/M
      33    Steve Skinner           Uncasville  CT      46      107    1:26:58.5    7:30/M
      34    Tracy Montoya           Waterford  CT       41      108    1:27:08.9    7:31/M
      35    Wayne Baker             Westfield  NJ       45      110    1:27:16.1    7:31/M
      36    Paul Daddabbo           New Britain  CT     48      111    1:27:22.0    7:32/M
      37    Tien Nguyen             East Lyme  CT       42      112    1:27:28.3    7:32/M
      38    Randall Dickson         Quaker Hill  CT     45      115    1:27:34.3    7:33/M
      39    Chris Terranova         Westerly  RI        43      117    1:27:52.3    7:34/M
      40    Fred Mason Jr           Smithfield  RI      45      122    1:28:38.0    7:38/M
      41    Michael Smith           Durham  CT          48      126    1:29:29.2    7:43/M
      42    Manuel Astiasaran       Somersville  CT     45      130    1:29:47.3    7:44/M
      43    Joe Sherman             East Lyme  CT       43      134    1:29:55.0    7:45/M
      44    Art Byram               Glastonbury  CT     41      138    1:30:24.0    7:48/M
      45    Kris Kokomoor           Groton  CT          44      139    1:30:27.0    7:48/M
      46    Russell Hammond         Killingworth  CT    45      140    1:30:30.1    7:48/M
      47    Jack Oconnor            Dedham  MA          49      147    1:31:38.4    7:54/M
      48    Joel Finnegan           Gales Ferry  CT     42      150    1:31:53.9    7:55/M
      49    Jeff Idelson            Cooperstown  NY     41      155    1:32:30.7    7:58/M
      50    Rob Breault             Guilford  CT        44      158    1:33:17.0    8:03/M
      51    Keithbeith Boyce        Groton  CT          44      164    1:33:51.3    8:05/M
      52    David Olivier           Groton  CT          46      171    1:34:49.7    8:10/M
      53    David Martin            Sharon  MA          45      176    1:35:37.4    8:15/M
      54    John Sloan              Manchester  CT      48      177    1:35:43.7    8:15/M
      55    Ric Villarreal          Waterbury  CT       48      179    1:36:24.8    8:19/M
      56    Mary Howe               Jewett City  CT     40      184    1:36:44.9    8:20/M
      57    John Denatale           Brooklyn  NY        46      185    1:36:57.3    8:21/M
      58    David Warner            Vernon Rockville  C 43      190    1:37:32.5    8:24/M
      59    Christian Morrison      Shelton  CT         41      191    1:37:45.0    8:26/M
      60    Michael Foran           New Britain  CT     45      194    1:37:57.6    8:27/M
      61    Sean Obrien             Quincy  MA          43      198    1:38:11.3    8:28/M
      62    Richard Chromik         East Hartford  CT   47      199    1:38:42.0    8:31/M
      63    David Taylor            East Hartford  CT   47      200    1:38:51.2    8:31/M
      64    Paul Derdelyn           Portland  CT        49      204    1:39:17.8    8:34/M
      65    Ed Duclos               Ellington  CT       47      214    1:40:23.8    8:39/M
      66    Frank Lathrop           Uncasville  CT      45      221    1:40:51.1    8:42/M
      67    Glenn Nilsen            Brewster  NY        40      223    1:41:22.3    8:44/M
      68    Pedro Munoz             Manchester  CT      44      231    1:41:54.6    8:47/M
      69    Mark Fitton             Lebanon  CT         49      232    1:42:07.8    8:48/M
      70    Kelly Odonnell          West Mystic  CT     49      235    1:42:44.1    8:51/M
      71    Steve Smith             New London  CT      41      251    1:44:49.3    9:02/M
      72    Mike Chemerynski        Marlborough  CT     49      252    1:44:54.3    9:03/M
      73    Greg Ozark              Marlborough  CT     42      260    1:45:47.5    9:07/M
      74    Norman Diggs            Gales Ferry  CT     43      268    1:47:34.1    9:16/M
      75    Andre Mesnil            Manchester  CT      46      280    1:49:09.6    9:25/M
      76    Paresh Soni             Mystic  CT          45      293    1:51:40.0    9:38/M
      77    Peter Briggeman         Manchester  CT      47      297    1:52:23.6    9:41/M
      78    Stephen Todd            New Hartford  CT    40      300    1:53:14.4    9:46/M
      79    Michael Hicks           Niantic  CT         41      304    1:54:07.4    9:50/M
      80    John McGourty           Dedham  MA          45      312    1:54:52.3    9:54/M
      81    Roy Springer            Westerly  RI        48      332    2:01:11.7   10:27/M
      82    Randall Potterton       Abington  CT        46      334    2:01:47.9   10:30/M
      83    Neal Bobruff            Stonington  CT      46      337    2:02:26.5   10:33/M
      84    David Provencher        Ledyard  CT         41      338    2:02:27.1   10:33/M
      85    Tom Owen                East Lyme  CT       43      345    2:04:12.8   10:42/M
      86    William Brown           Niantic  CT         44      347    2:05:09.9   10:47/M
      87    Chester Lau             West Hartford  CT   48      348    2:05:44.5   10:50/M
      88    Mark Lineweber          Plainfield  CT      49      353    2:08:54.5   11:07/M
      89    James Crowley           Cambridge  MA       41      356    2:10:17.8   11:14/M
      90    Gary Depolito           Canterbury  CT      45      360    2:12:28.3   11:25/M
      91    John Zaccaro            New London  CT      48      367    2:21:59.3   12:14/M
      92    Thomas Myers            Quaker Hill  CT     48      369    2:23:01.3   12:20/M
      93    Kenneth Martino         Glastonbury  CT     47      373    2:27:59.5   12:45/M
Top

Men 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Tim Smith               Norwich  CT         57       27    1:14:15.4    6:24/M
       2    Daniel Lavoie           Watertown  CT       53       39    1:16:07.0    6:34/M
       3    Michael Darigan         Coventry  RI        53       49    1:18:25.5    6:46/M
       4    Richard Clark           Feeding Hills  MA   51       50    1:18:34.4    6:46/M
       5    Kevin Gallerani         Uncasville  CT      50       54    1:19:04.4    6:49/M
       6    Brian Lundie            Gales Ferry  CT     50       65    1:21:35.6    7:02/M
       7    Vincent Hey             Wakefield  RI       54       66    1:21:55.6    7:04/M
       8    John Dent               South Hadley  MA    51       71    1:22:21.5    7:06/M
       9    Phil Schena             Voluntown  CT       50       72    1:22:24.6    7:06/M
      10    Michael Delsole         Middletown  CT      51       75    1:22:46.7    7:08/M
      11    Rick Boyle              Ringoes  NJ         53       79    1:23:05.5    7:10/M
      12    Joe Balavender          Salem  CT           51       83    1:23:45.0    7:13/M
      13    Dean Pendleton          Woonsocket  RI      59       87    1:24:41.1    7:18/M
      14    Eddie Gorecki           Farmington  CT      51       92    1:24:59.9    7:20/M
      15    Keith Almeida           Enfield  CT         53       99    1:25:29.4    7:22/M
      16    Paul Toth               New London  CT      51      106    1:26:52.9    7:29/M
      17    John Sacrey             Preston  CT         53      109    1:27:13.7    7:31/M
      18    Gary Burfoot            Norwalk  CT         56      119    1:28:03.4    7:35/M
      19    Jim Gotta               Portland  CT        55      124    1:29:14.1    7:42/M
      20    Tony Bobowicz           Cheshire  CT        51      129    1:29:45.8    7:44/M
      21    Bruce Ferrero           Unionville  CT      54      131    1:29:48.8    7:44/M
      22    Joe Oconnell            Salem  CT           50      148    1:31:40.0    7:54/M
      23    Dino Festa              Oakdale  CT         52      152    1:31:56.2    7:56/M
      24    David Aronson           Monson  MA          50      161    1:33:36.9    8:04/M
      25    David Brady             Niantic  CT         52      166    1:34:10.4    8:07/M
      26    Allen Horner            Southington  CT     52      173    1:35:05.2    8:12/M
      27    Jim Kennedy             Goshen  NY          58      182    1:36:36.7    8:20/M
      28    Jay Carney              Madison  CT         50      186    1:36:58.5    8:22/M
      29    Gary Sweet              Manchester  CT      57      197    1:38:04.6    8:27/M
      30    Daryl Mallory           Holyoke  MA         50      202    1:39:12.2    8:33/M
      31    Safari Mohsen           Groton  CT          54      208    1:39:37.8    8:35/M
      32    Bruce Grisafe           Salem  CT           51      210    1:39:50.9    8:36/M
      33    Gene Maran              Waterford  CT       52      213    1:40:16.2    8:39/M
      34    Robert Niedbala         Norwich  CT         58      217    1:40:42.0    8:41/M
      35    Joe Simons              New Fairfield  CT   51      220    1:40:44.7    8:41/M
      36    Paul Hayes              East Haddam  CT     50      242    1:43:26.3    8:55/M
      37    Oliverio Oramas         Wallingford  CT     56      243    1:43:41.3    8:56/M
      38    Bill Billing            Mystic  CT          54      247    1:44:15.0    8:59/M
      39    Jimmy Raymond           Enfield  CT         57      254    1:45:26.0    9:05/M
      40    Bob Volmann             Mystic  CT          59      284    1:49:16.1    9:25/M
      41    David Monaco            Holyoke  MA         50      302    1:53:44.2    9:48/M
      42    John Brady              Sterling  CT        50      307    1:54:43.5    9:53/M
      43    Walter Schuttler        Seymour  CT         53      313    1:55:27.1    9:57/M
      44    George Wislo            Newington  CT       50      326    1:59:38.2   10:19/M
      45    Andrew Neuhause         Westerly  RI        53      335    2:01:52.3   10:30/M
      46    Thomas Stagon           Wolcott  CT         54      351    2:07:46.5   11:01/M
      47    James Evans             Wethersfield  CT    53      352    2:07:59.4   11:02/M
      48    John Curran             Carolina  RI        55      362    2:15:15.4   11:40/M
      49    Keivn Neegab            Southington  CT     50      372    2:26:59.6   12:40/M
Top

Men 60 to 69

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Guy Paulino             Moodus  CT          60      114    1:27:33.3    7:33/M
       2    Bruce Olean             Hope Valley  RI     60      228    1:41:44.2    8:46/M
       3    Donald Clukies          Portsmouth  RI      62      233    1:42:16.5    8:49/M
       4    Gerry Peirson           West Hartford  CT   62      237    1:42:54.7    8:52/M
       5    John Cietanno           Westbrook  CT       62      239    1:43:05.9    8:53/M
       6    Carl Fuller             East Haddam  CT     62      253    1:45:04.6    9:03/M
       7    Ronald Robitaille       Norton  MA          65      262    1:46:03.9    9:09/M
       8    Peter Colonis           Waterford  CT       64      264    1:46:12.3    9:09/M
       9    Vito Bonaiuto           Middletown  CT      64      282    1:49:11.7    9:25/M
      10    Barry Stoner            Glastonbury  CT     65      287    1:50:04.4    9:29/M
      11    Anatole Bobriwnyk       Rocky Hill  CT      61      294    1:52:10.5    9:40/M
      12    Robert Najarian         Meriden  CT         60      299    1:52:46.5    9:43/M
      13    Dick Hoch               Fishers Island  NY  65      311    1:54:51.1    9:54/M
      14    James Wight             Waterford  CT       68      316    1:57:00.4   10:05/M
      15    Hank Allen              Old Lyme  CT        64      323    1:59:16.7   10:17/M
      16    George Gillespie        Coventry  CT        63      325    1:59:27.5   10:18/M
      17    Tom Swim                Groton  CT          60      327    1:59:48.6   10:20/M
      18    Michael Caronia Sr      Ledyard  CT         60      328    2:00:24.5   10:23/M
      19    George Papuga           East Haven  CT      62      330    2:00:47.5   10:25/M
Top

Men 70 to 79

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Jim Latourette          Quaker Hill  CT     71      276    1:48:52.7    9:23/M
       2    Peter Pantelis          Waterford  CT       79      368    2:22:58.3   12:19/M
       3    Victor Haddad           Somerset  MA        74      375    2:43:56.5   14:08/M
       4    Ken Rowe                New London  CT      73      377    3:01:03.1   15:36/M

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com