HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Along The Thames 5K
October 9, 2005 - 5K
New London, CT

OVERALL WINNERS

Daniel Mickus, Somerville, MA - 17:00
Laurie Schaeffer, Oakdale, CT - 19:57

nl100901.gif (119141 bytes) nl100902.gif (84510 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.gif (6152 bytes)


LOCATION
Ocean Beach

Park
WEATHER
62 Degrees
Rain & Wind

Overall Finish List

 

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Daniel Mickus           Somerville  MA      30 ***** M 30-39        17:00    5:29/M
       2    Eddie Eckard            Canterbury  CT      40     1 M 40-49        17:39    5:42/M
       3    Keith Pellerin          Brooklyn  CT        40     2 M 40-49        18:10    5:52/M
       4    Bob Sutton              West Hartford  CT   60     1 M 60-99        19:26    6:16/M
       5    David Gollsneider       Quaker Hill  CT     38     1 M 30-39        19:40    6:21/M
       6    Laurie Schaeffer        Oakdale  CT         39 ***** F 30-39        19:57    6:26/M
       7    Paul Andruskiewicz      Preston  CT         46     3 M 40-49        20:03    6:28/M
       8    Dave Jacobs             Niantic  CT         60     2 M 60-99        20:07    6:29/M
       9    John Riley              Mystic  CT          47     4 M 40-49        20:13    6:31/M
      10    John Schaeffer          Oakdale  CT         39     2 M 30-39        20:31    6:37/M
      11    Raymond Baker           Ledyard  CT          0     1 M  0- 0        20:34    6:38/M
      12    Christopher Kerr        Manchester  CT      25     1 M 19-29        21:16    6:52/M
      13    William Mulcahy         Norwich  CT         47     5 M 40-49        21:18    6:52/M
      14    John Dooley             Colchester  CT      41     6 M 40-49        21:27    6:55/M
      15    Gene Maran              Waterford  CT       52     1 M 50-59        21:47    7:02/M
      16    Brendan McGinley        Woodhaven  NY       25     2 M 19-29        22:14    7:10/M
      17    Richard Conant          Mystic  CT          50     2 M 50-59        23:08    7:28/M
      18    Rick Gordon             Windsor Locks  CT   45     7 M 40-49        23:19    7:31/M
      19    Bruce Grisafe           Salem  CT           52     3 M 50-59        23:25    7:33/M
      20    Claire Millous          New London  CT      36     1 F 30-39        23:34    7:36/M
      21    Alan McCall             Manchester  CT      56     4 M 50-59        23:42    7:39/M
      22    Bill Shea               Middletown  CT      43     8 M 40-49        23:48    7:41/M
      23    Kathleen Currie         Pawcatuck  CT       33     2 F 30-39        23:50    7:41/M
      24    Alan Patten             Niantic  CT         45     9 M 40-49        23:55    7:43/M
      25    Geodi Johnston          Brooklyn  CT        40     1 F 40-49        23:55    7:43/M
      26    Casey Yaworski          Plainfield  CT      12     1 M  1-13        24:12    7:48/M
      27    Lee Cattanach           Waterford  CT       12     2 M  1-13        24:19    7:51/M
      28    Connor Green            Moosup  CT          12     3 M  1-13        24:44    7:59/M
      29    Ellen Javor             Uncasville  CT      45     2 F 40-49        24:54    8:02/M
      30    Christopher Green       Moosup  CT          37     3 M 30-39        24:56    8:03/M
      31    Michael Connolly        Narragansett  RI    55     5 M 50-59        25:11    8:07/M
      32    Norma Vivar-Orum        Griswold  CT        42     3 F 40-49        25:12    8:08/M
      33    Patrich Dooley          Colchester  CT      12     4 M  1-13        25:12    8:08/M
      34    Kathleen Malloy         Mystic  CT          36     3 F 30-39        25:18    8:10/M
      35    Lee Yaworski            Plainfield  CT      37     4 M 30-39        25:31    8:14/M
      36    Nancy Dooley            Colchester  CT      53     1 F 50-59        25:48    8:19/M
      37    Renee Blundon           Niantic  CT         21     1 F 19-29        26:05    8:25/M
      38    Liam Powers             Somerville  MA      25     3 M 19-29        26:07    8:25/M
      39    Joel Smith              Warwick  RI         37     5 M 30-39        26:12    8:27/M
      40    Dawn McGuntner          Preston  CT         36     4 F 30-39        26:21    8:30/M
      41    Eddie Aledua            Quaker Hill  CT     41    10 M 40-49        26:27    8:32/M
      42    Erin Powers Lambert     New London  CT      40     4 F 40-49        27:10    8:46/M
      43    Anne Yaworski           Moosup  CT          46     5 F 40-49        27:30    8:52/M
      44    Charles Yaworski        Moosup  CT          42    11 M 40-49        27:31    8:53/M
      45    A J Lyman               Oakdale  CT         13     5 M  1-13        28:08    9:05/M
      46    Jeff Kozlowski          East Lyme  CT       35     6 M 30-39        28:12    9:06/M
      47    Al Lyman                Oakdale  CT         45    12 M 40-49        28:17    9:07/M
      48    Maureen Werner          Niantic  CT         44     6 F 40-49        28:29    9:11/M
      49    Tim Maynes              Holliston  MA       45    13 M 40-49        28:31    9:12/M
      50    David Gookin            Essex Junction  VT  45    14 M 40-49        28:31    9:12/M
      51    Jalen Aledua            Quaker Hill  CT     12     1 F  1-13        29:06    9:23/M
      52    Mary Aledua             Quaker Hill  CT     34     5 F 30-39        29:10    9:25/M
      53    Sandie Mintz            Windsor Locks  CT   39     6 F 30-39        29:19    9:27/M
      54    Edwina Callaghan        Salem  CT           55     2 F 50-59        30:00    9:41/M
      55    Devin Manfredi          Norwich  CT         12     6 M  1-13        30:49    9:56/M
      56    Stephanie Feliciano     Quaker Hill  CT     12     2 F  1-13        31:12   10:04/M
      57    Suzanne Seitz           Mystic  CT          42     7 F 40-49        31:13   10:04/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 1-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Laurie Schaeffer Oakdale CT

39

6

19:57

6:26/M

 
Top

Women 13 an Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jalen Aledua Quaker Hill CT

12

51

29:06

9:23/M

2

Stephanie Feliciano Quaker Hill CT

12

56

31:12

10:04/M

 
Top

Women 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Renee Blundon Niantic CT

21

37

26:05

8:25/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Claire Millous New London CT

36

20

23:34

7:36/M

2

Kathleen Currie Pawcatuck CT

33

23

23:50

7:41/M

3

Kathleen Malloy Mystic CT

36

34

25:18

8:10/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Geodi Johnston Brooklyn CT

40

25

23:55

7:43/M

2

Ellen Javor Uncasville CT

45

29

24:54

8:02/M

3

Norma Vivar-Orum Griswold CT

42

32

25:12

8:08/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Nancy Dooley Colchester CT

53

36

25:48

8:19/M

2

Edwina Callaghan Salem CT

55

54

30:00

9:41/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Daniel Mickus Somerville MA

30

1

17:00

5:29/M

 
Top

Men 13 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Casey Yaworski Plainfield CT

12

26

24:12

7:48/M

2

Lee Cattanach Waterford CT

12

27

24:19

7:51/M

3

Connor Green Moosup CT

12

28

24:44

7:59/M

 
Top

Men 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Christopher Kerr Manchester CT

25

12

21:16

6:52/M

2

Brendan McGinley Woodhaven NY

25

16

22:14

7:10/M

3

Liam Powers Somerville MA

25

38

26:07

8:25/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

David Gollsneider Quaker Hill CT

38

5

19:40

6:21/M

2

John Schaeffer Oakdale CT

39

10

20:31

6:37/M

3

Christopher Green Moosup CT

37

30

24:56

8:03/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Eddie Eckard Canterbury CT

40

2

17:39

5:42/M

2

Keith Pellerin Brooklyn CT

40

3

18:10

5:52/M

3

Paul Andruskiewicz Preston CT

46

7

20:03

6:28/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Gene Maran Waterford CT

52

15

21:47

7:02/M

2

Richard Conant Mystic CT

50

17

23:08

7:28/M

3

Bruce Grisafe Salem CT

52

19

23:25

7:33/M

 
Top

Men 60 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bob Sutton West Hartford CT

60

4

19:26

6:16/M

2

Dave Jacobs Niantic CT

60

8

20:07

6:29/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com