HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Trek For Tech
Old Lyme, CT - 5K

September 24, 2005

OVERALL WINNERS

Will Ricker, Old Lyme, CT 17:50
Con Morris, Deep River, CT -  22:55

Timing & Results by:
SNERRO


A nice cool Saturday morning in Old Lyme, CT.  A nice little 5K before Saturday chores.  
14 Year old Will Ricker and somewhat older Con Morris each had a nice time beating their respective divisions and getting to their chores early.

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Will Ricker             Old Lyme  CT        14     1 M 11-14      17:50.0    5:57/M
       2    Patrick Hubbell         North Haven  CT     13     2 M 11-14      18:30.0    6:10/M
       3    Dave Jacobs             Niantic  CT         60     1 M 60-99      19:34.0    6:31/M
       4    Tony Savinelli          Clinton  CT         50     1 M 50-59      19:44.0    6:35/M
       5    Todd LeMire             Moodus  CT          40     1 M 40-49      19:55.0    6:38/M
       6    Michael KANE            Old Lyme  CT        45     2 M 40-49      20:18.0    6:46/M
       7    John LaMattina          Stonington  CT      55     2 M 50-59      20:23.0    6:48/M
       8    Paul Rabenold           Avon  CT            53     3 M 50-59      20:47.0    6:56/M
       9    Eoghan O'Connor         Old Lyme  CT        12     3 M 11-14      20:56.0    6:59/M
      10    Glenn JETTE             Old Lyme  CT        50     4 M 50-59      21:06.0    7:02/M
      11    Brian Cournoyer         Old Lyme  CT        37     1 M 30-39      21:11.0    7:04/M
      12    Guy Pulino              Moodus  CT          60     2 M 60-99      21:45.0    7:15/M
      13    Donald Nuhn             Westbrook  CT       53     5 M 50-59      21:50.0    7:17/M
      14    Ted Phillips            Niantic  CT         64     3 M 60-99      22:00.0    7:20/M
      15    Tim Wilczynski          Old Lyme  CT        12     4 M 11-14      22:25.0    7:28/M
      16    Peter JOYCE             Old Lyme  CT        58     6 M 50-59      22:38.0    7:33/M
      17    Ron Gaudet              Old Lyme  CT        39     2 M 30-39      22:50.0    7:37/M
      18    Con Morris              Deep River  CT      36     1 F 30-39      22:55.0    7:38/M
      19    Matthew Conroy          Old Lyme  CT        39     3 M 30-39      23:02.0    7:41/M
      20    Tim Gavin               Old Lyme  CT        43     3 M 40-49      23:04.0    7:41/M
      21    Penny Oakley            Old Lyme  CT        50     1 F 50-59      23:26.0    7:49/M
      22    Karen Cole              Chester  CT         38     2 F 30-39      23:33.0    7:51/M
      23    Russell Dipallina       Waterford  CT       43     4 M 40-49      23:46.0    7:55/M
      24    Karin Hamilton          Old Lyme  CT        53     2 F 50-59      23:51.0    7:57/M
      25    Mike Pozzetta           East Haddam  CT     57     7 M 50-59      23:54.0    7:58/M
      26    Karin Sakul             Old Lyme  CT        40     1 F 40-49      24:02.0    8:01/M
      27    Wyatt Stanland          Old Lyme  CT        12     5 M 11-14      24:05.0    8:02/M
      28    Debra RAYMOND           Niantic  CT         46     2 F 40-49      24:23.0    8:08/M
      29    David Holahan           East Haddam  CT     50     8 M 50-59      24:51.0    8:17/M
      30    Courtney Vinchesi       Old Lyme  CT        12     1 F 11-14      24:59.0    8:20/M
      31    MacKenzie Dee           Deep River  CT      16     1 F 15-18      25:02.0    8:21/M
      32    Dennis Giroux           Ivoryton  CT        49     5 M 40-49      25:09.0    8:23/M
      33    Barbara O'Leary         Deep River  CT      52     3 F 50-59      25:10.0    8:23/M
      34    Justin Zabilansky       Old Lyme  CT        12     6 M 11-14      25:55.0    8:38/M
      35    Jackie SHANNON          Old Lyme  CT        40     3 F 40-49      25:59.0    8:40/M
      36    Michael Walker          Old Lyme  CT        43     6 M 40-49      26:13.0    8:44/M
      37    Andrew Walker           Old Lyme  CT        11     7 M 11-14      26:13.0    8:44/M
      38    Jamie Gaudet            Old Lyme  CT        12     8 M 11-14      26:32.0    8:51/M
      39    Cole McKnight           Old Lyme  CT        9      1 M  1-10      27:00.0    9:00/M
      40    Martha GIBSON           Old Lyme  CT        42     4 F 40-49      27:05.0    9:02/M
      41    Connor Emmons           Old Lyme  CT        11     9 M 11-14      27:28.0    9:09/M
      42    Patricia PHILLIPS       Niantic  CT         58     4 F 50-59      27:36.0    9:12/M
      43    Taavi Koiu-Haus         Old Lyme  CT        11    10 M 11-14      27:41.0    9:14/M
      44    Mihkel Haus             Old Lyme  CT        52     9 M 50-59      27:45.0    9:15/M
      45    Leanne Farr             Amston  CT          47     5 F 40-49      27:50.0    9:17/M
      46    Zach Flagge             Old Lyme  CT        12    11 M 11-14      27:52.0    9:17/M
      47    Eric Behringer          Old Lyme  CT        9      2 M  1-10      27:55.0    9:18/M
      48    Kelley Cahill           Old Lyme  CT        42     6 F 40-49      28:18.0    9:26/M
      49    Annie Nyberg            Old Lyme  CT        12     2 F 11-14      28:47.0    9:36/M
      50    Sal Fava                Old Lyme  CT        12    12 M 11-14      29:04.0    9:41/M
      51    Peter Niles             Clinton  CT         55    10 M 50-59      29:08.0    9:43/M
      52    Tory McKnight           Old Lyme  CT        12     3 F 11-14      29:18.0    9:46/M
      53    Caroline Muhsin         Old Lyme  CT        11     4 F 11-14      30:11.0   10:04/M
      54    Mattie Renn             Old Lyme  CT        11     5 F 11-14      30:16.0   10:05/M
      55    Dan Renn                Old Lyme  CT        42     7 M 40-49      30:17.0   10:06/M
      56    Olwen LOGAN             Old Lyme  CT        50     5 F 50-59      30:30.0   10:10/M
      57    Catherine Nyberg        Old Lyme  CT        50     6 F 50-59      30:30.0   10:10/M
      58    Nicole Garbati          Old Lyme  CT        12     6 F 11-14      32:28.0   10:49/M
      59    Alex Duxbury            Hadlyme  CT         12    13 M 11-14      32:51.0   10:57/M
      60    Gretchen Griffin        Old Lyme  CT        47     7 F 40-49      33:07.0   11:02/M
      61    Nieves Madrid                               38     4 M 30-39      33:57.0   11:19/M
      62    Olivia Hersant          New London  CT      34     3 F 30-39      33:58.0   11:19/M
      63    Meghan Griffin          Old Lyme  CT        14     7 F 11-14      42:01.0   14:00/M
      64    Molly Case              Old Lyme  CT        42     8 F 40-49      42:02.0   14:01/M

Men: 0- 0 1-10 11-14 15-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 0- 0 1-10 11-14 15-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Female grades 6-8

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Courtney Vinchesi       Old Lyme  CT        12       30      24:59.0    8:20/M
       2    Annie Nyberg            Old Lyme  CT        12       49      28:47.0    9:36/M
       3    Tory McKnight           Old Lyme  CT        12       52      29:18.0    9:46/M
       4    Caroline Muhsin         Old Lyme  CT        11       53      30:11.0   10:04/M
       5    Mattie Renn             Old Lyme  CT        11       54      30:16.0   10:05/M
       6    Nicole Garbati          Old Lyme  CT        12       58      32:28.0   10:49/M
       7    Meghan Griffin          Old Lyme  CT        14       63      42:01.0   14:00/M
Top

Female high school

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    MacKenzie Dee           Deep River  CT      16       31      25:02.0    8:21/M
Top

Female sub master 30 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Con Morris              Deep River  CT      36       18      22:55.0    7:38/M
       2    Karen Cole              Chester  CT         38       22      23:33.0    7:51/M
       3    Olivia Hersant          New London  CT      34       62      33:58.0   11:19/M
Top

Female master 40 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Karin Sakul             Old Lyme  CT        40       26      24:02.0    8:01/M
       2    Debra RAYMOND           Niantic  CT         46       28      24:23.0    8:08/M
       3    Jackie SHANNON          Old Lyme  CT        40       35      25:59.0    8:40/M
       4    Martha GIBSON           Old Lyme  CT        42       40      27:05.0    9:02/M
       5    Leanne Farr             Amston  CT          47       45      27:50.0    9:17/M
       6    Kelley Cahill           Old Lyme  CT        42       48      28:18.0    9:26/M
       7    Gretchen Griffin        Old Lyme  CT        47       60      33:07.0   11:02/M
       8    Molly Case              Old Lyme  CT        42       64      42:02.0   14:01/M
Top

Female grand master 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Penny Oakley            Old Lyme  CT        50       21      23:26.0    7:49/M
       2    Karin Hamilton          Old Lyme  CT        53       24      23:51.0    7:57/M
       3    Barbara O'Leary         Deep River  CT      52       33      25:10.0    8:23/M
       4    Patricia PHILLIPS       Niantic  CT         58       42      27:36.0    9:12/M
       5    Olwen LOGAN             Old Lyme  CT        50       56      30:30.0   10:10/M
       6    Catherine Nyberg        Old Lyme  CT        50       57      30:30.0   10:10/M
Top

Men Youth grades 5 & under

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Cole McKnight           Old Lyme  CT        9        39      27:00.0    9:00/M
       2    Eric Behringer          Old Lyme  CT        9        47      27:55.0    9:18/M
Top

male middle school grades 6-8

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Will Ricker             Old Lyme  CT        14        1      17:50.0    5:57/M
       2    Patrick Hubbell         North Haven  CT     13        2      18:30.0    6:10/M
       3    Eoghan O'Connor         Old Lyme  CT        12        9      20:56.0    6:59/M
       4    Tim Wilczynski          Old Lyme  CT        12       15      22:25.0    7:28/M
       5    Wyatt Stanland          Old Lyme  CT        12       27      24:05.0    8:02/M
       6    Justin Zabilansky       Old Lyme  CT        12       34      25:55.0    8:38/M
       7    Andrew Walker           Old Lyme  CT        11       37      26:13.0    8:44/M
       8    Jamie Gaudet            Old Lyme  CT        12       38      26:32.0    8:51/M
       9    Connor Emmons           Old Lyme  CT        11       41      27:28.0    9:09/M
      10    Taavi Koiu-Haus         Old Lyme  CT        11       43      27:41.0    9:14/M
      11    Zach Flagge             Old Lyme  CT        12       46      27:52.0    9:17/M
      12    Sal Fava                Old Lyme  CT        12       50      29:04.0    9:41/M
      13    Alex Duxbury            Hadlyme  CT         12       59      32:51.0   10:57/M
Top

Men 30 to 39 sub master

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Brian Cournoyer         Old Lyme  CT        37       11      21:11.0    7:04/M
       2    Ron Gaudet              Old Lyme  CT        39       17      22:50.0    7:37/M
       3    Matthew Conroy          Old Lyme  CT        39       19      23:02.0    7:41/M
       4    Nieves Madrid                               38       61      33:57.0   11:19/M
Top

Men masters 40 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Todd LeMire             Moodus  CT          40        5      19:55.0    6:38/M
       2    Michael KANE            Old Lyme  CT        45        6      20:18.0    6:46/M
       3    Tim Gavin               Old Lyme  CT        43       20      23:04.0    7:41/M
       4    Russell Dipallina       Waterford  CT       43       23      23:46.0    7:55/M
       5    Dennis Giroux           Ivoryton  CT        49       32      25:09.0    8:23/M
       6    Michael Walker          Old Lyme  CT        43       36      26:13.0    8:44/M
       7    Dan Renn                Old Lyme  CT        42       55      30:17.0   10:06/M
Top

Men grand master 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Tony Savinelli          Clinton  CT         50        4      19:44.0    6:35/M
       2    John LaMattina          Stonington  CT      55        7      20:23.0    6:48/M
       3    Paul Rabenold           Avon  CT            53        8      20:47.0    6:56/M
       4    Glenn JETTE             Old Lyme  CT        50       10      21:06.0    7:02/M
       5    Donald Nuhn             Westbrook  CT       53       13      21:50.0    7:17/M
       6    Peter JOYCE             Old Lyme  CT        58       16      22:38.0    7:33/M
       7    Mike Pozzetta           East Haddam  CT     57       25      23:54.0    7:58/M
       8    David Holahan           East Haddam  CT     50       29      24:51.0    8:17/M
       9    Mihkel Haus             Old Lyme  CT        52       44      27:45.0    9:15/M
      10    Peter Niles             Clinton  CT         55       51      29:08.0    9:43/M
Top

Men senior 60 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Dave Jacobs             Niantic  CT         60        3      19:34.0    6:31/M
       2    Guy Pulino              Moodus  CT          60       12      21:45.0    7:15/M
       3    Ted Phillips            Niantic  CT         64       14      22:00.0    7:20/M

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com