HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Flex Fitness 5K
Plainfield, CT - 5K

July 31, 2005

OVERALL WINNERS

Chris Owen - 16:38
Meghan Owen - 17:46

Timing & Results by:
SNERRO


A new race in upper Connecticut to celebrate a new opening of Flex Fitness 
( it seems like they have a machine for every Plainfield resident).  Familiar race winners as 
the Owens family ruled the day,  as Chris and Meghan Owens out ran their respective divisions 
and everyone else to win this inaugural event.

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Chris Owen              Danielson  CT       23     1 M 20-29      16:38.0    5:22/M
       2    Scott Deslongchamps     Grosvenor Dale  CT  35     1 M 30-39      17:06.0    5:31/M
       3    Meghan Owen                                 20     1 F 20-29      17:46.0    5:44/M
       4    Herve Seitz                                 27     2 M 20-29      17:58.0    5:48/M
       5    Jamie Wallace           North Grosvenordale 34     2 M 30-39      18:50.0    6:05/M
       6    Jack & Josh Pothier                         28     3 M 20-29      19:31.0    6:18/M
       7    Brett Jackson           Plainfield  CT      26     4 M 20-29      19:59.0    6:27/M
       8    David Magario           Jewett City  CT     46     1 M 40-49      20:07.0    6:29/M
       9    Dave Jacobs             Niantic  CT         60     1 M 60-89      20:18.0    6:33/M
      10    Randy Baah                                  57     1 M 50-59      20:27.0    6:36/M
      11    Phil Schena             Voluntown  CT       50     2 M 50-59      20:41.0    6:40/M
      12    Meegan Joly                                 14     1 F  1-19      21:47.0    7:02/M
      13    Steve Joly                                  23     5 M 20-29      22:09.0    7:09/M
      14    Jesse Collins                               25     6 M 20-29      23:14.0    7:30/M
      15    Dave Divine                                 50     3 M 50-59      23:16.0    7:30/M
      16    Allen Fish              Canterbury  CT      18     1 M  1-19      23:47.0    7:40/M
      17    Tracy Fish              Canterbury  CT      45     2 M 40-49      23:50.0    7:41/M
      18    Chris Spiker            Brooklyn  CT        13     2 M  1-19      24:24.0    7:52/M
      19    Claire Chesmer-Tonewo                       35     1 F 30-39      24:34.0    7:55/M
      20    K C Collins                                 17     3 M  1-19      24:35.0    7:56/M
      21    Natasha Joly                                34     2 F 30-39      24:36.0    7:56/M
      22    Jaclyn Tules            PLAINFIELD  CT      12     2 F  1-19      24:37.0    7:56/M
      23    Paul Gerber                                 27     7 M 20-29      24:39.0    7:57/M
      24    Brian Andstrom          Plainfield  CT      49     3 M 40-49      24:57.0    8:03/M
      25    Arnie Bartlett                              56     4 M 50-59      25:08.0    8:06/M
      26    Scott MacFarland        Plainfield  CT      37     3 M 30-39      25:18.0    8:10/M
      27    Mark Irons              Plainfield  CT      32     4 M 30-39      25:43.0    8:18/M
      28    Rose Buckingham         Norwich  CT         57     1 F 50-59      25:50.0    8:20/M
      29    Jason Joly                                  29     8 M 20-29      25:58.0    8:23/M
      30    Robert Fortin           Plainfield  CT      41     4 M 40-49      26:13.0    8:27/M
      31    Sharon Roberts          Moosup  CT          34     3 F 30-39      26:24.0    8:31/M
      32    Nicole Ruffo                                18     3 F  1-19      26:48.0    8:39/M
      33    Denise Magario                              47     1 F 40-49      27:03.0    8:44/M
      34    Stephen Avery           Voluntown  CT       50     5 M 50-59      27:11.0    8:46/M
      35    Howard Carlson                              18     4 M  1-19      27:45.0    8:57/M
      36    Dawn Gunther                                36     4 F 30-39      28:17.0    9:07/M
      37    Michaeleen Haeseler     Canterbury  CT      58     2 F 50-59      28:19.0    9:08/M
      38    Ronald Albee Sr                             65     2 M 60-89      28:27.0    9:11/M
      39    Stehanie Gamboa                             29     2 F 20-29      28:39.0    9:15/M
      40    John Sparkman                               48     5 M 40-49      28:41.0    9:15/M
      41    Sandy Collins           Colchester  CT      50     3 F 50-59      29:20.0    9:28/M
      42    Erin Fish                                   12     4 F  1-19      29:32.0    9:32/M
      43    Elizabeth Andrstrom                         50     4 F 50-59      30:57.0    9:59/M
      44    John Riviera                                49     6 M 40-49      31:07.0   10:02/M
      45    Frank McAleer           Coventry  CT        38     5 M 30-39      33:49.0   10:55/M
      46    Jeff Smith                                  39     6 M 30-39      33:53.0   10:56/M
      47    Glenn Stacy                                 81     3 M 60-89      34:55.0   11:16/M
      48    Brian Spiker                                45     7 M 40-49      38:23.0   12:23/M
      49    Susan Gordon            Charlestown  RI     49     2 F 40-49      38:55.0   12:33/M
      50    Robert Reuter                               61     4 M 60-89    1:51:42.0   36:02/M

Results By SNERRO, LLC


Men: 0- 0 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-89 90-99
Women: 0- 0 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-89 90-99

5K Road Race

Female 1 to 19

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Meegan Joly                                 14       12      21:47.0    7:02/M
       2    Jaclyn Tules            PLAINFIELD  CT      12       22      24:37.0    7:56/M
       3    Nicole Ruffo                                18       32      26:48.0    8:39/M
Top

Female 20 to 29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Meghan Owen                                 20        3      17:46.0    5:44/M
       2    Stehanie Gamboa                             29       39      28:39.0    9:15/M
Top

Female 30 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Claire Chesmer-Tonewo                       35       19      24:34.0    7:55/M
       2    Natasha Joly                                34       21      24:36.0    7:56/M
       3    Sharon Roberts          Moosup  CT          34       31      26:24.0    8:31/M
Top

Female 40 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Denise Magario                              47       33      27:03.0    8:44/M
       2    Susan Gordon            Charlestown  RI     49       49      38:55.0   12:33/M
Top

Female 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Rose Buckingham         Norwich  CT         57       28      25:50.0    8:20/M
       2    Michaeleen Haeseler     Canterbury  CT      58       37      28:19.0    9:08/M
       3    Sandy Collins           Colchester  CT      50       41      29:20.0    9:28/M
Top

Male 1 to 19

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Allen Fish              Canterbury  CT      18       16      23:47.0    7:40/M
       2    Chris Spiker            Brooklyn  CT        13       18      24:24.0    7:52/M
       3    K C Collins                                 17       20      24:35.0    7:56/M
Top

men open

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Chris Owen              Danielson  CT       23        1      16:38.0    5:22/M
       2    Herve Seitz                                 27        4      17:58.0    5:48/M
       3    Jack & Josh Pothier                         28        6      19:31.0    6:18/M
Top

men submaster

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Scott Deslongchamps     Grosvenor Dale  CT  35        2      17:06.0    5:31/M
       2    Jamie Wallace           North Grosvenordale 34        5      18:50.0    6:05/M
       3    Scott MacFarland        Plainfield  CT      37       26      25:18.0    8:10/M
Top

master men

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    David Magario           Jewett City  CT     46        8      20:07.0    6:29/M
       2    Tracy Fish              Canterbury  CT      45       17      23:50.0    7:41/M
       3    Brian Andstrom          Plainfield  CT      49       24      24:57.0    8:03/M
Top

men grandmaster

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Randy Baah                                  57       10      20:27.0    6:36/M
       2    Phil Schena             Voluntown  CT       50       11      20:41.0    6:40/M
       3    Dave Divine                                 50       15      23:16.0    7:30/M
Top

Male 60 to 89

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Dave Jacobs             Niantic  CT         60        9      20:18.0    6:33/M
       2    Ronald Albee Sr                             65       38      28:27.0    9:11/M
       3    Glenn Stacy                                 81       47      34:55.0   11:16/M

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com