HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

St. Catherine of Siena
Summer Festival Road Race
Preston, CT - 3.8 Miles

June 16, 2005

OVERALL WINNERS

Matthnew Liebal - 19:48
Stacey Davignon -  28:37

Timing & Results by:
SNERRO


The rain held off and the traffic didn’t.  Matthew Liebel and Stacey Davignon held the lead over their respective divisions.

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Matthew Liebal                              19     1 M 19-39      19:48.0    5:13/M
       2    Larz Selmer Larsen                          24     2 M 19-39      20:22.0    5:22/M
       3    JEFF Wadecki            LEDYARD  CT         21     3 M 19-39      21:17.0    5:36/M
       4    KEITH Pellerin          BROOKLYN  CT        40     1 M 40-49      22:48.0    6:00/M
       5    Tim Smith                                   57     1 M 50-59      23:02.0    6:04/M
       6    Wayno Jolley            Brooklyn  CT        54     2 M 50-59      23:17.0    6:08/M
       7    Brian Hennessey                             45     2 M 40-49      23:24.0    6:09/M
       8    Zachary Eckard          Canterbury  CT      15     1 M  1-18      23:36.0    6:13/M
       9    EDDIE Eckard            CANTERBURY  CT      40     3 M 40-49      23:54.0    6:17/M
      10    Brian Lundie            Gales Ferry  CT     50     3 M 50-59      24:39.0    6:29/M
      11    EDDIE Fromm             COVENTRY  RI        67     1 M 60-99      24:45.0    6:31/M
      12    David Jacobs                                60     2 M 60-99      24:49.0    6:32/M
      13    Glenn Coughlin                              36     4 M 19-39      25:14.0    6:38/M
      14    Paul Andruskiewicz                          46     4 M 40-49      25:22.0    6:41/M
      15    Nate Homiski                                14     2 M  1-18      25:41.0    6:46/M
      16    Mark Ruffo              Griswold  CT        47     5 M 40-49      25:43.0    6:46/M
      17    Antoine Almeido                             11     3 M  1-18      25:59.0    6:50/M
      18    Gary Deal               Oakdale  CT         47     6 M 40-49      26:05.0    6:52/M
      19    Craig Pettit            NORWICH  CT         47     7 M 40-49      26:24.0    6:57/M
      20    John Sacrey             PRESTON  CT         53     4 M 50-59      26:46.0    7:03/M
      21    James Grillo                                40     8 M 40-49      27:11.0    7:09/M
      22    DAVID Sonstroem         STORRS MANSFIELD  C 69     3 M 60-99      28:11.0    7:25/M
      23    Paul GRAY               Pawcatuck  CT       38     5 M 19-39      28:24.0    7:28/M
      24    Stacy DAVIGNON                              27     1 F 19-39      28:37.0    7:32/M
      25    Brian Andstrom          Plainfield  CT      49     9 M 40-49      28:41.0    7:33/M
      26    Harry Merritt                               14     4 M  1-18      28:44.0    7:34/M
      27    Daniel Campbell         Uncasville  CT      26     6 M 19-39      29:05.0    7:39/M
      28    Michael WOLTER          Waterford  CT       26     7 M 19-39      29:25.0    7:44/M
      29    Ron Dombrowski          Norwich  CT         61     4 M 60-99      29:26.0    7:45/M
      30    Joe Barile, Jr                              42    10 M 40-49      29:37.0    7:48/M
      31    LEONARD Kostek          PRESTON  CT         57     5 M 50-59      29:53.0    7:52/M
      32    BOB Niedbala            NORWICH  CT         57     6 M 50-59      30:12.0    7:57/M
      33    RON Gale                Norwich  CT         69     5 M 60-99      30:21.0    7:59/M
      34    Mark CHARTIER           Colchester  CT      34     8 M 19-39      30:42.0    8:05/M
      35    Geodi Johnson           Brooklyn  CT        39     2 F 19-39      30:56.0    8:08/M
      36    Rose Buckingham         Norwich  CT         57     1 F 50-59      31:35.0    8:19/M
      37    Alexa Paperlli                              12     1 F  1-18      31:56.0    8:24/M
      38    Janice Cipriano                             44     1 F 40-49      32:01.0    8:26/M
      39    PAM Schrroder           Stonington  CT      37     3 F 19-39      32:01.0    8:26/M
      40    MAGGIE O'Connor         Preston  CT         11     2 F  1-18      32:52.0    8:39/M
      41    Michaeleen Haeseler     CANTERBURY  CT      58     2 F 50-59      33:06.0    8:43/M
      42    Paul Martineau                              47    11 M 40-49      33:27.0    8:48/M
      43    Norma Vivar-Orum        Griswold  CT        42     2 F 40-49      33:28.0    8:48/M
      44    Kendall KOBELSKI        PRESTON  CT         11     3 F  1-18      33:38.0    8:51/M
      45    Bill Glenney                                51     7 M 50-59      34:23.0    9:03/M
      46    MIKE Gouthro                                52     8 M 50-59      34:53.0    9:11/M
      47    Christine Picco                             38     4 F 19-39      34:55.0    9:11/M
      48    Mary-Kate Mason                             39     5 F 19-39      34:56.0    9:12/M
      49    Tom SULLIVAN            Orange Park  FL     65     6 M 60-99      35:07.0    9:14/M
      50    Carol Choches-Obrien                        50     3 F 50-59      36:41.0    9:39/M
      51    Dawn Gunter                                 36     6 F 19-39      36:42.0    9:39/M
      52    Judy McGrath            COLCHESTER  CT      63     1 F 60-99      37:03.0    9:45/M
      53    Kathy SMOLENSKI         Colchester  CT      48     3 F 40-49      37:04.0    9:45/M
      54    Leslie Jolley           BROOKLYN  CT        51     4 F 50-59      37:08.0    9:46/M
      55    Tana Swaney                                 26     7 F 19-39      37:12.0    9:47/M
      56    Elizabeth Andstrom      Plainfield  CT      50     5 F 50-59      38:22.0   10:06/M
      57    LORI Andrzeicik                             40     4 F 40-49      38:22.0   10:06/M
      58    Megan Coon                                  14     4 F  1-18      38:23.0   10:06/M
      59    Elizabeth Mattern                           14     5 F  1-18      38:47.0   10:12/M
      60    DARYL Ceccarelli        North Franklin  CT  52     9 M 50-59      39:03.0   10:17/M
      61    Daniel Jacobs           New York            69     7 M 60-99      41:20.0   10:53/M
      62    Christine Paprelli                          42     5 F 40-49      41:49.0   11:00/M
      63    CHRISTINE Sacrey        PRESTON  CT         51     6 F 50-59      41:50.0   11:01/M
      64    Angela Lynn Drum                            20     9 M 19-39      44:31.0   11:43/M
      65    SUSAN Gordon            CHARLESTOWN  RI     49     6 F 40-49      44:33.0   11:43/M

Results By SNERRO, LLC


Men: 0- 0 1-18 19-39 40-49 50-59 60-99
Women: 0- 0 1-18 19-39 40-49 50-59 60-99

Women 1 to 18

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Alexa Paperlli                              12       37      31:56.0    8:24/M
       2    MAGGIE O'Connor         Preston  CT         11       40      32:52.0    8:39/M
       3    Kendall KOBELSKI        PRESTON  CT         11       44      33:38.0    8:51/M
       4    Megan Coon                                  14       58      38:23.0   10:06/M
       5    Elizabeth Mattern                           14       59      38:47.0   10:12/M
Top

Women 19 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Stacy DAVIGNON                              27       24      28:37.0    7:32/M
       2    Geodi Johnson           Brooklyn  CT        39       35      30:56.0    8:08/M
       3    PAM Schrroder           Stonington  CT      37       39      32:01.0    8:26/M
       4    Christine Picco                             38       47      34:55.0    9:11/M
       5    Mary-Kate Mason                             39       48      34:56.0    9:12/M
       6    Dawn Gunter                                 36       51      36:42.0    9:39/M
       7    Tana Swaney                                 26       55      37:12.0    9:47/M
Top

Women 40 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Janice Cipriano                             44       38      32:01.0    8:26/M
       2    Norma Vivar-Orum        Griswold  CT        42       43      33:28.0    8:48/M
       3    Kathy SMOLENSKI         Colchester  CT      48       53      37:04.0    9:45/M
       4    LORI Andrzeicik                             40       57      38:22.0   10:06/M
       5    Christine Paprelli                          42       62      41:49.0   11:00/M
       6    SUSAN Gordon            CHARLESTOWN  RI     49       65      44:33.0   11:43/M
Top

Women 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Rose Buckingham         Norwich  CT         57       36      31:35.0    8:19/M
       2    Michaeleen Haeseler     CANTERBURY  CT      58       41      33:06.0    8:43/M
       3    Carol Choches-Obrien                        50       50      36:41.0    9:39/M
       4    Leslie Jolley           BROOKLYN  CT        51       54      37:08.0    9:46/M
       5    Elizabeth Andstrom      Plainfield  CT      50       56      38:22.0   10:06/M
       6    CHRISTINE Sacrey        PRESTON  CT         51       63      41:50.0   11:01/M
Top

Women 60 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Judy McGrath            COLCHESTER  CT      63       52      37:03.0    9:45/M
Top

Men 1 to 18

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Zachary Eckard          Canterbury  CT      15        8      23:36.0    6:13/M
       2    Nate Homiski                                14       15      25:41.0    6:46/M
       3    Antoine Almeido                             11       17      25:59.0    6:50/M
       4    Harry Merritt                               14       26      28:44.0    7:34/M
Top

Male 19 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Matthew Liebal                              19        1      19:48.0    5:13/M
       2    Larz Selmer Larsen                          24        2      20:22.0    5:22/M
       3    JEFF Wadecki            LEDYARD  CT         21        3      21:17.0    5:36/M
       4    Glenn Coughlin                              36       13      25:14.0    6:38/M
       5    Paul GRAY               Pawcatuck  CT       38       23      28:24.0    7:28/M
       6    Daniel Campbell         Uncasville  CT      26       27      29:05.0    7:39/M
       7    Michael WOLTER          Waterford  CT       26       28      29:25.0    7:44/M
       8    Mark CHARTIER           Colchester  CT      34       34      30:42.0    8:05/M
       9    Angela Lynn Drum                            20       64      44:31.0   11:43/M
Top

Men 40 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    KEITH Pellerin          BROOKLYN  CT        40        4      22:48.0    6:00/M
       2    Brian Hennessey                             45        7      23:24.0    6:09/M
       3    EDDIE Eckard            CANTERBURY  CT      40        9      23:54.0    6:17/M
       4    Paul Andruskiewicz                          46       14      25:22.0    6:41/M
       5    Mark Ruffo              Griswold  CT        47       16      25:43.0    6:46/M
       6    Gary Deal               Oakdale  CT         47       18      26:05.0    6:52/M
       7    Craig Pettit            NORWICH  CT         47       19      26:24.0    6:57/M
       8    James Grillo                                40       21      27:11.0    7:09/M
       9    Brian Andstrom          Plainfield  CT      49       25      28:41.0    7:33/M
      10    Joe Barile, Jr                              42       30      29:37.0    7:48/M
      11    Paul Martineau                              47       42      33:27.0    8:48/M
Top

Men 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Tim Smith                                   57        5      23:02.0    6:04/M
       2    Wayno Jolley            Brooklyn  CT        54        6      23:17.0    6:08/M
       3    Brian Lundie            Gales Ferry  CT     50       10      24:39.0    6:29/M
       4    John Sacrey             PRESTON  CT         53       20      26:46.0    7:03/M
       5    LEONARD Kostek          PRESTON  CT         57       31      29:53.0    7:52/M
       6    BOB Niedbala            NORWICH  CT         57       32      30:12.0    7:57/M
       7    Bill Glenney                                51       45      34:23.0    9:03/M
       8    MIKE Gouthro                                52       46      34:53.0    9:11/M
       9    DARYL Ceccarelli        North Franklin  CT  52       60      39:03.0   10:17/M
Top

Men 60 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    EDDIE Fromm             COVENTRY  RI        67       11      24:45.0    6:31/M
       2    David Jacobs                                60       12      24:49.0    6:32/M
       3    DAVID Sonstroem         STORRS MANSFIELD  C 69       22      28:11.0    7:25/M
       4    Ron Dombrowski          Norwich  CT         61       29      29:26.0    7:45/M
       5    RON Gale                Norwich  CT         69       33      30:21.0    7:59/M
       6    Tom SULLIVAN            Orange Park  FL     65       49      35:07.0    9:14/M
       7    Daniel Jacobs           New York            69       61      41:20.0   10:53/M

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com