HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Spirit of Stamford 5K
Stamford, CT - 5K

May 15, 2005

OVERALL WINNERS

Art Gunther, Upper Nyack, NY - 15:03
Claudia Camargo, Danbury, CT - 17:16

Timing & Results by:
Super Race Systems
bsherry@bestweb.net


                      Spirit of Stamford Challenge 5K
                 Stamford, CT, (Scalzi Park)  MAY 15, 2005
                Timing by: SUPER RACE SYSTEMS (845)424-4063
Place Div/Tot  Name                  Age Sex City            St Time    Pace  
===== ======== ===================== === === =============== == ======= ===== 
    1   1/25   Art Gunther            33 M   Upper Nyack     NY   15:03  4:51 
    2   1/10   Kris Kurjiaka          24 M   Danbury         CT   16:16  5:14 
    3   1/35   George Buchanan        46 M   Stamford        CT   16:48  5:25 
    4   1/27   Claudia Camargo        34 F   Danbury         CT   17:16  5:34 
    5   2/25   Tim King               30 M   Milford         CT   17:24  5:36 
    6   2/35   Matthew Cross          41 M   Stamford        CT   18:08  5:51 
    7   2/10   Stafford Brown         28 M   Milford         CT   18:08  5:51 
    8   2/27   Amy Fredericks         39 F   Greenwich       CT   18:18  5:54 
    9   1/19   Paul Moyse             51 M   Monroe          CT   18:29  5:57 
   10   3/25   Sidhartha Kaul         38 M   Stamford        CT   18:49  6:04 
   11   3/35   Tomek Kocab            40 M   Monroe          CT   18:56  6:06 
   12   4/35   Yves Mcgale            43 M   New Canaan      CT   18:59  6:07 
   13   3/27   Grace Behrens          38 F   Sleepy Hollow   NY   19:07  6:10 
   14   3/10   Nicholas Bergman       27 M   New Canaan      CT   19:11  6:11 
   15   1/3    Antonio De Sucre       18 M   Stamford        CT   19:25  6:15 
   16   2/3    Brian Freilich         15 M   Stamford        CT   19:26  6:16 
   17   4/25   Brian Fidler           34 M   West Haven      CT   19:35  6:18 
   18   5/35   Ian Parmiter           47 M   Fairfield       CT   19:39  6:20 
   19   4/10   Shea Shapiro           21 M   Fairfield       CT   19:44  6:21 
   20   5/10   Patrick Magnus         29 M   Fairfield       CT   19:50  6:24 
   21   4/27   Shebna Olsen           35 F   White Plains    NY   19:52  6:24 
   22   1/19   Kelly Thompson         27 F   White Plains    NY   19:52  6:24 
   23   1/6    Sharon Vos             50 F   Riverside       CT   19:54  6:25 
   24          Unknown Runner                                CT   19:59  6:26 
   25   3/3    Corey Sherman          16 M   Stamford        CT   20:01  6:27 
   26   2/19   Sal Rosati             59 M   So. Salem       NY   20:49  6:42 
   27   5/25   Ted Ustokin            38 M   Stamford        CT   20:51  6:43 
   28   6/25   Kent Murdick           39 M   Greenwich       CT   20:55  6:44 
   29   2/19   Jennifer Vasse         24 F   Greenwich       CT   20:58  6:45 
   30   6/35   Alain Benzaken         44 M   Stamford        CT   21:04  6:47 
   31   1/15   Kate O'hern            41 F   Darien          CT   21:08  6:48 
   32   7/35   Jeff Marine            41 M   Darien          CT   21:19  6:52 
   33   7/25   Barry Warren           39 M   Stamford        CT   21:27  6:55 
   34   8/25   Gavasker Manayath      34 M   Stamford        CT   21:35  6:57 
   35   8/35   Len Richards           43 M   Jamaica         NY   21:38  6:58 
   36   9/35   Mike Gosset            45 M   Norwalk         CT   21:41  6:59 
   37   2/15   Gail Jaques-Jarvis     45 F   Fairfield       CT   21:52  7:03 
   38   1/8    Paul Couzelis          62 M   Norwalk         CT   21:54  7:03 
   39   3/19   Dan Clark              52 M   Stamford        CT   22:09  7:08 
   40   1/10   Mike Murchison         13 M   Ridgefield      CT   22:11  7:09 
   41  10/35   Hector Jimenez         48 M   Stamford        CT   22:25  7:13 
   42   9/25   Brian Petruso          36 M   Stamford        CT   22:42  7:19 
   43   4/19   Daniel Wiley           50 M   Stamford        CT   22:47  7:20 
   44  10/25   Michael Leckie         39 M   Ridgefield      CT   22:50  7:21 
   45  11/35   Pete Wlasuk            40 M   Newtown         CT   22:54  7:23 
   46  12/35   Kirk Maclennan         44 M   Stamford        CT   22:55  7:23 
   47  13/35   Oliver Kaufman         42 M   Stamford        CT   23:09  7:27 
   48   2/8    Bob Goldblatt          64 M   New Canaan      CT   23:16  7:30 
   49  11/25   Gustavo Gallo          34 M   Bridgeport      CT   23:26  7:33 
   50  14/35   Jeffrey Cohen          48 M   Stamford        CT   23:26  7:33 
   51   6/10   Henry Palomino         25 M   Stamford        CT   23:33  7:35 
   52   3/19   Katie Olson            19 F   Stamford        CT   23:34  7:35 
   53   7/10   Thomas Izzo            23 M   Stamford        CT   23:36  7:36 
   54   3/8    Marshall Ackerman      64 M   Stamford        CT   23:38  7:37 
   55  12/25   Edward Boulanger       36 M   Shelton         CT   23:56  7:43 
   56   4/19   Tanya Potrzeobowski    23 F   Stamford        CT   24:02  7:45 
   57   8/10   Daniel Weekes          28 M   Stamford        CT   24:08  7:47 
   58  13/25   Kevin Cammarata        31 M   Weston          CT   24:19  7:50 
   59  15/35   Darrell Hawkins        43 M   Shelton         CT   24:28  7:53 
   60   5/19   Lori Gostomski         25 F   Stamford        CT   24:31  7:54 
   61   4/8    Watt White             66 M   Stamford        CT   24:39  7:56 
   62   5/19   John Swirski           53 M   Stamford        CT   24:44  7:58 
   63   2/10   Matias Rodriguez-Lubr  11 M   Cos Cob         CT   24:45  7:58 
   64  16/35   Michael Gordon         45 M   Westport        CT   24:49  8:00 
   65          Unknown Runner                                CT   24:53  8:01 
   66   5/8    Kieran O'reilly        69 M   Darien          CT   24:56  8:02 
   67   3/10   Timmy Levene           10 M   Weston          CT   24:59  8:03 
   68   5/27   Kathryn Stoker         37 F   Norwalk         CT   25:01  8:04 
   69  14/25   Joseph Demartino       30 M   Norwalk         CT   25:04  8:04 
   70  15/25   Greg Herbert           31 M   Hamden          CT   25:04  8:04 
   71  17/35   Rushton Young          40 M   Stamford        CT   25:10  8:06 
   72  16/25   Edwin Ramos            36 M   Port Chester    NY   25:14  8:08 
   73   6/27   Aimee Roden            36 F   Stamford        CT   25:17  8:09 
   74  18/35   Edward Bralower        44 M   Stamford        CT   25:24  8:11 
   75   4/10   Jeremy Mcgale           9 M   New Canaan      CT   25:25  8:11 
   76  17/25   Troy Watson            36 M   Milford         CT   25:28  8:12 
   77  18/25   Eber Cabrera           39 M   Stamford        CT   25:35  8:14 
   78   6/19   Charles Callahan       54 M   Dobbs Ferry     NY   25:37  8:15 
   79   2/6    Linda Putman           51 F   Greenwich       CT   25:40  8:16 
   80   3/15   Karen Mcknight         47 F   Newtown         CT   25:41  8:16 
   81          Unknown Runner                                CT   25:42  8:17 
   82  19/25   Matt Carr              33 M   Stamford        CT   25:44  8:17 
   83   9/10   Phil Benante           25 M   Poughkeepsie    NY   25:47  8:18 
   84   6/19   Kimberly Dibiccari     23 F   Harrison        CT   25:54  8:21 
   85   7/19   Emma Starks            19 F   Stamford        CT   25:58  8:22 
   86   7/19   Richard Zbrozek        58 M   Berlin          CT   25:59  8:22 
   87   8/19   Sam Starks             54 M   Stamford        CT   26:00  8:22 
   88  19/35   William Benison        40 M   Stamford        CT   26:02  8:23 
   89   9/19   Al Mcclain             50 M   Stamford        CT   26:13  8:27 
   90  10/19   Gary Espito            59 M   Norwalk         CT   26:14  8:27 
   91  11/19   William Schechter      58 M   South Salem     NY   26:15  8:27 
   92   4/15   Barbara Farrell        40 F   Stamford        CT   26:19  8:29 
   93  20/35   Richard Frost          49 M   Guilford        CT   26:20  8:29 
   94   5/15   Dawn Bolling           41 F   Norwalk         CT   26:20  8:29 
   95   7/27   Petra Brito            36 F   Norwalk         CT   26:26  8:31 
   96   8/19   Danielle Rosati        20 F   South Salem     NY   26:26  8:31 
   97  12/19   Richard Fidler         58 M   New Haven       CT   26:28  8:31 
   98   8/27   Maria Gonzalez         35 F   Norwalk         CT   26:36  8:34 
   99   9/19   Shannon Police         28 F   Bronx           NY   26:40  8:35 
  100  13/19   Harry Whiteley         52 M   Fairfield       CT   26:42  8:36 
  101  14/19   Steve Zeide            58 M   Stamford        CT   26:43  8:36 
  102   3/6    Kim Remetta            50 F   Milford         CT   26:43  8:36 
  103  21/35   Chris Capelle          42 M   Wilton          CT   26:44  8:37 
  104          Unknown Runner                                CT   26:51  8:39 
  105  22/35   Runario Martinez       42 M   Stamford        CT   26:51  8:39 
  106  23/35   Alfonse Campo          49 M   Stamford        CT   26:53  8:40 
  107   9/27   Anorea Farrar          30 F   Norwalk         CT   26:54  8:40 
  108  10/27   Nicole Zussman         35 F   Stamford        CT   26:54  8:40 
  109  20/25   Paul Zajowski          39 M   Darien          CT   27:06  8:44 
  110  24/35   Robert Dunsmore        43 M   Norwalk         CT   27:12  8:46 
  111  10/19   Michelle Albaine       27 F   Norwalk         CT   27:24  8:49 
  112   1/3    Frances Goulart        67 F   Ridgefield      CT   27:27  8:50 
  113  11/27   Caryn Harvey           34 F   Stamford        CT   27:34  8:53 
  114   6/8    Neil Dreyer            63 M   Stamford        CT   27:41  8:55 
  115   5/10   Charlie Nicholls       14 M   Darien          CT   27:44  8:56 
  116  25/35   Stephen Burns          49 M   Darien          CT   27:48  8:57 
  117   1/4    Tess Grebey            11 F   Stamford        CT   27:50  8:58 
  118   2/4    Erin O'reilly          12 F   Stamford        CT   28:07  9:03 
  119  26/35   Kevin O'reilly         40 M   Stamford        CT   28:08  9:04 
  120   6/10   Dennis Levene          13 M   Weston          CT   28:14  9:06 
  121   6/15   Monica Speciale        43 F   Norwalk         CT   28:19  9:07 
  122  10/10   Stacey Swineford       29 M   Stamford        CT   28:20  9:08 
  123  11/19   Stacey Pascarella      28 F   Stamford        CT   28:20  9:08 
  124  12/27   Laura Conte            38 F   Stamford        CT   28:29  9:10 
  125   1/1    Alison Wiley           18 F   Stamford        CT   28:33  9:12 
  126  12/19   Soo Um                 24 F   Stamford        CT   28:34  9:12 
  127  13/19   Courtney Cook          24 F   Stamford        CT   28:34  9:12 
  128  21/25   Joseph Heraghty        32 M   New York        NY   28:41  9:14 
  129  14/19   Wendy Wroblewski       26 F   Stamford        CT   28:43  9:15 
  130   3/4    Helen Villagomez       14 F   Norwalk         CT   28:44  9:15 
  131  13/27   Kristian Peterson      31 F   Stamford        CT   28:47  9:16 
  132  14/27   Susan Hegarty          39 F   Stamford        CT   28:52  9:18 
  133  15/27   Kelly Carr             33 F   Stamford        CT   28:52  9:18 
  134   7/8    John Timbers           62 M   Stamford        CT   28:57  9:19 
  135  16/27   Jen Donnelley          33 F   Greenwich       CT   28:57  9:19 
  136          Unknown Runner                                CT   29:00  9:20 
  137  22/25   Ron Zussman            37 M   Stamford        CT   29:00  9:20 
  138  15/19   Nicole Prowell         23 F   Stamford        CT   29:02  9:21 
  139   4/6    Ira Friendman          54 F   Wilton          CT   29:08  9:23 
  140  27/35   Kevin O'hare           49 M   South Salem     NY   29:15  9:25 
  141  16/19   Catherine Socci        26 F   Stamford        CT   29:17  9:26 
  142  17/19   Amy Neer               27 F   Stamford        CT   29:17  9:26 
  143   1/1    Jim Stevens            72 M   Trumbull        CT   29:20  9:27 
  144          Unknown Runner                                CT   29:20  9:27 
  145  15/19   Peter Murchison        53 M   Ridgefield      CT   29:24  9:28 
  146  28/35   Wes Siegal             40 M   Stamford        CT   29:30  9:30 
  147   8/8    Laurence Nordvall      68 M   Trumbull        CT   29:35  9:32 
  148   7/15   Allison Benzaken       41 F   Stamford        CT   29:36  9:32 
  149  29/35   Kenneth Nanyn          47 M   Danbury         CT   29:38  9:33 
  150  23/25   Dennis Leonard         36 M   Stamford        CT   29:43  9:34 
  151  18/19   Fiona O'reilly         27 F   Stamford        CT   29:43  9:34 
  152   8/15   Alissa Siegal          40 F   Stamford             29:45  9:35 
  153   9/15   June Grieco            41 F   Stamford        CT   29:47  9:36 
  154  17/27   Rosa Romero            36 F   Dobbs Ferry     NY   29:48  9:36 
  155   5/6    Nancy Maloney          50 F   Norwalk         CT   30:01  9:40 
  156   7/10   Mikey Levene            6 M   Weston          CT   30:03  9:41 
  157  18/27   Gilda Commans          35 F   Stamford        CT   30:19  9:46 
  158  30/35   Robert Levene          48 M   Weston          CT   30:29  9:49 
  159  19/27   Winer Robin            35 F   Stamford        CT   30:31  9:50 
  160  20/27   Lesley Kalenson        39 F   South Salem     NY   30:36  9:51 
  161  31/35   Michael Mandel         47 M   Stamford        CT   30:43  9:54 
  162  10/15   Melanie Champion       46 F   Meriden         CT   31:05 10:01 
  163  21/27   Liana Petruso          34 F   Stamford        CT   31:38 10:11 
  164  22/27   Lorraine Klepacki      39 F   Stamford        CT   32:04 10:20 
  165   2/3    Janet Triplett         60 F   Stamford        CT   32:10 10:21 
  166  19/19   Tovah Potrzeobowski    25 F   Stamford        CT   32:11 10:22 
  167          Unknown Runner                                CT   32:13 10:23 
  168          Unknown Runner                                CT   32:22 10:25 
  169  24/25   Barry Greenberg        38 M   Stamford        CT   32:29 10:28 
  170   4/4    Annie Cohen            11 F   Stamford        CT   32:38 10:30 
  171  32/35   Pete Warner            46 M   Poughquag       NY   32:46 10:33 
  172   6/6    Myrtle Nunn            56 F   Stamford        CT   32:59 10:37 
  173  16/19   Ed Nicholls            54 M   Darien          CT   33:15 10:43 
  174  17/19   Walt Frank             58 M   Norwalk         CT   33:36 10:49 
  175   3/3    Leslie Kurian          63 F   Pound Ridge     NY   33:39 10:50 
  176  18/19   Edward Snyder          58 M   Wallingford     CT   33:49 10:53 
  177  23/27   Amy Joseph             36 F   San Francisco   CA   33:54 10:55 
  178          Unknown Runner                                CT   33:54 10:55 
  179  24/27   Samantha Dorf          36 F   S. Salem        NY   34:07 10:59 
  180          Unknown Runner                                CT   34:10 11:00 
  181   8/10   Tommy Nicholls         10 M   Darien          CT   34:10 11:00 
  182  11/15   Stacie Nicholls        47 F   Darien          CT   34:27 11:06 
  183  12/15   Susan Bralower         40 F   Stamford        CT   34:47 11:12 
  184  25/27   Catherine Ogur         33 F   Stamford        CT   35:12 11:20 
  185  25/25   Gideon Rasmussen       35 M   Wellington      FL   35:27 11:25 
  186  26/27   Stein Elissa           37 F   Stamford        CT   36:20 11:42 
  187  33/35   Brian Bach             44 M   Wilton          CT   41:15 13:17 
  188  13/15   Alminda Hawkins        49 F   Shelton         CT   41:19 13:18 
  189  19/19   Bennett Benware        53 M   Stamford        CT   41:37 13:24 
  190   9/10   Rick Trismen           13 M   Darien          CT   44:37 14:22 
  191  14/15   Karul Leo Trismen      43 F   Darien          CT   44:50 14:26 
  192  15/15   Lois Rizzi             44 F   Putnam Valley   NY   45:02 14:30 
  193  34/35   Vito Rizzi             47 M   Putnam Valley   NY   45:02 14:30 
  194  27/27   Tanya Van Wiggen       30 F   Darien          CT   45:45 14:44 
  195          Unknown Runner                                CT   46:19 14:55 
  196  10/10   Jack Trismen            7 M   Darien          CT   48:08 15:30 
  197  35/35   Ray Trismen            46 M   Darien          CT   48:10 15:31 
******** AGE GROUP RESULTS **********
Place Name                  No.   Age City            St Time    Pace  
===== ===================== ===== === =============== == ======= ===== 
MEN
OVERALL
    1 Art Gunther             219  33 Upper Nyack     NY   15:03  4:52 
    2 Kris Kurjiaka           181  24 Danbury         CT   16:16  5:15 
    3 George Buchanan          14  46 Stamford        CT   16:48  5:25 
MALE AGE GROUP:  1 - 14
    1   178 Mike Murchison        13 Ridgefield         CT   22:11 
    2   246 Matias Rodriguez-Lubr 11 Cos Cob            CT   24:45 
    3   231 Timmy Levene          10 Weston             CT   24:59 
MALE AGE GROUP:  15 - 18
    1    32 Antonio De Sucre      18 Stamford           CT   19:25 
    2    38 Brian Freilich        15 Stamford           CT   19:26 
    3    94 Corey Sherman         16 Stamford           CT   20:01 
MALE AGE GROUP:  19 - 29
    1    13 Stafford Brown        28 Milford            CT   18:08 
    2   251 Nicholas Bergman      27 New Canaan         CT   19:11 
    3   194 Shea Shapiro          21 Fairfield          CT   19:44 
MALE AGE GROUP:  30 - 39
    1   220 Tim King              30 Milford            CT   17:24 
    2   236 Sidhartha Kaul        38 Stamford           CT   18:49 
    3    35 Brian Fidler          34 West Haven         CT   19:35 
MALE AGE GROUP:  40 - 49
    1    29 Matthew Cross         41 Stamford           CT   18:08 
    2   186 Tomek Kocab           40 Monroe             CT   18:56 
    3    70 Yves Mcgale           43 New Canaan         CT   18:59 
MALE AGE GROUP:  50 - 59
    1   185 Paul Moyse            51 Monroe             CT   18:29 
    2   140 Sal Rosati            59 So. Salem          NY   20:49 
    3   252 Dan Clark             52 Stamford           CT   22:09 
MALE AGE GROUP:  60 - 69
    1    28 Paul Couzelis         62 Norwalk            CT   21:54 
    2    42 Bob Goldblatt         64 New Canaan         CT   23:16 
    3   225 Marshall Ackerman     64 Stamford           CT   23:38 
MALE AGE GROUP:  70 - 99
    1    97 Jim Stevens
WOMEN
OVERALL
    1 Claudia Camargo         121  34 Danbury         CT   17:16  5:34 
    2 Amy Fredericks          173  39 Greenwich       CT   18:18  5:55 
    3 Grace Behrens           253  38 Sleepy Hollow   NY   19:07  6:10 
FEMALE AGE GROUP:  1 - 14
    1    47 Tess Grebey           11 Stamford           CT   27:50 
    2   175 Erin O'reilly         12 Stamford           CT   28:07 
    3   102 Helen Villagomez      14 Norwalk            CT   28:44 
FEMALE AGE GROUP:  15 - 18
    1   272 Alison Wiley          18 Stamford           CT   28:33 
FEMALE AGE GROUP:  19 - 29
    1   248 Kelly Thompson        27 White Plains       NY   19:52 
    2   101 Jennifer Vasse        24 Greenwich          CT   20:58 
    3   141 Katie Olson           19 Stamford           CT   23:34 
FEMALE AGE GROUP:  30 - 39
    1   247 Shebna Olsen          35 White Plains       NY   19:52 
    2    98 Kathryn Stoker        37 Norwalk            CT   25:01 
    3    90 Aimee Roden           36 Stamford           CT   25:17 
FEMALE AGE GROUP:  40 - 49
    1   240 Kate O'Hern           41 Darien             CT   21:08 
    2   191 Gail Jaques-Jarvis    45 Fairfield          CT   21:52 
    3   180 Karen Mcknight        47 Newtown            CT   25:41 
FEMALE AGE GROUP:  50 - 59
    1   187 Sharon Vos            50 Riverside          CT   19:54 
    2   172 Linda Putman          51 Greenwich          CT   25:40 
    3    89 Kim Remetta           50 Milford            CT   26:43 
FEMALE AGE GROUP:  60 - 99
    1    44 Frances Goulart       67 Ridgefield         CT   27:27 
    2   118 Janet Triplett        60 Stamford           CT   32:10 
    3   139 Leslie Kurian         63 Pound Ridge        NY   33:39 
WHEELCHAIRS
    1 Tony Nogueira         37 M Glen Ridge      NJ   12:06  15.4 
    2 Kamel Ayari           37 M New Rochelle    NY   13:37  13.7 
    3 Rodrigo Ferrari       25 M Newark          NJ   14:30  12.8 
    4 Carlos Quiles         24 M Meriden         CT   16:01  11.6 
    5 Carlos Guzman         57 M Corona          NY   17:18  10.8 
    6 Joe Dowling           66 M Old Greenwich   CT   17:30  10.6 
    7 Andrew Phillips       44 M Flemington      NJ   20:11   9.2 
    8 Mary Christine Beck   17 F Forestville     CT   22:04   8.4 



BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com