HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Fairfield County
MADD Dash
August 27, 2005 - 5K
Stratford, CT

OVERALL WINNERS

Bryce Lindamood, Hamden, CT - 15:29
Grace Behrens, Tarrytown, NY - 18:35

strat082701.jpg (59707 bytes) strat082702.jpg (69987 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.gif (6152 bytes)


LOCATION
Short Beach

Park
WEATHER
78 Degrees
Sunny & Warm

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Bryce Lindamood         Hamden  CT          34 ***** M 30-39        15:29    5:00/M
       2    Dave Hennessey          Bridgeport  CT      23     1 M 19-29        15:38    5:03/M
       3    Mike Padilla            Valley Forge  PA    31     1 M 30-39        15:38    5:03/M
       4    Mark Clifford           Norwalk  CT         35     2 M 30-39        16:40    5:23/M
       5    Tom Hope                Shelton  CT         17     1 M 14-18        17:26    5:37/M
       6    Ryan Pancoast           Stratford  CT       22     2 M 19-29        17:33    5:40/M
       7    Matthew Nettleton       Stratford  CT       24     3 M 19-29        17:40    5:42/M
       8    Alan Mac Dougall        Branford  CT        40     1 M 40-49        17:46    5:44/M
       9    Jeffrey Crockett        Trumbull  CT        17     2 M 14-18        17:51    5:45/M
      10    Charles Hornak          Hamden  CT          37     3 M 30-39        17:54    5:46/M
      11    Keith Sansone           Shelton  CT         15     3 M 14-18        17:56    5:47/M
      12    Joe Puopolo             Shelton  CT         46     2 M 40-49        18:02    5:49/M
      13    Benjamin Guhin          Shelton  CT         18     4 M 14-18        18:24    5:56/M
      14    Christopher Boyd        Trumbull  CT        16     5 M 14-18        18:33    5:59/M
      15    Grace Behrens           Tarrytown  NY       38 ***** F 30-39        18:35    6:00/M
      16    Ted Friedeberg          Danbury  CT         36     4 M 30-39        18:46    6:03/M
      17    Stafford Brown          Milford  CT         29     4 M 19-29        18:58    6:07/M
      18    Jimmy Barone            Trumbull  CT        16     6 M 14-18        19:08    6:10/M
      19    Helen Merkle            Trumbull  CT        38     1 F 30-39        19:09    6:11/M
      20    Lisa Winn               West Hartford  CT   23     1 F 19-29        19:15    6:13/M
      21    Kate O'Hern             Darien  CT          41     1 F 40-49        19:20    6:14/M
      22    Ken McDonnell           Shelton  CT         16     7 M 14-18        19:22    6:15/M
      23    Ian Parmiter            Fairfield  CT       47     3 M 40-49        19:28    6:17/M
      24    William Harrington      Shelton  CT         18     8 M 14-18        19:30    6:17/M
      25    Kevin Tiernan           Milford  CT         15     9 M 14-18        19:32    6:18/M
      26    Stephen Link            Shelton  CT         17    10 M 14-18        19:40    6:21/M
      27    Chris Tolo              Shelton  CT         15    11 M 14-18        19:46    6:23/M
      28    Dan Laudati             Hamden  CT          15    12 M 14-18        19:47    6:23/M
      29    Mike Fitzgerald         Shelton  CT         14    13 M 14-18        19:53    6:25/M
      30    James Foley             Shelton  CT         14    14 M 14-18        19:54    6:25/M
      31    Justin Wolfe            Trumbull  CT        16    15 M 14-18        19:58    6:26/M
      32    Mark Catavdella         Shelton  CT         15    16 M 14-18        20:00    6:27/M
      33    Allan Dias              Stratford  CT       54     1 M 50-59        20:00    6:27/M
      34    Shawn Ferguson          New Haven  CT       30     5 M 30-39        20:12    6:31/M
      35    Al Hagender             Stamford  CT        34     6 M 30-39        20:17    6:33/M
      36    James Kennelly          Fairfield  CT       41     4 M 40-49        20:23    6:35/M
      37    Matthew Basso           Stratford  CT       15    17 M 14-18        20:23    6:35/M
      38    Greg Nilan              Milford  CT         42     5 M 40-49        20:33    6:38/M
      39    Shea Shapiro            Fairfield  CT       22     5 M 19-29        20:36    6:39/M
      40    Tim Pleines             Shelton  CT         16    18 M 14-18        20:39    6:40/M
      41    Jim Grabarz             Trumbull  CT        34     7 M 30-39        20:49    6:43/M
      42    Thom Jacobs             Woodbridge  CT      40     6 M 40-49        20:54    6:45/M
      43    Philip Moore            Trumbull  CT        16    19 M 14-18        20:59    6:46/M
      44    Richard Pancoast        Stratford  CT       51     2 M 50-59        21:10    6:50/M
      45    George Gerbacia         Yonkers  NY         38     8 M 30-39        21:16    6:52/M
      46    Albert Pallotto         Clinton  CT         39     9 M 30-39        21:22    6:54/M
      47    Matt Bradshaw           Seymour  CT         34    10 M 30-39        21:29    6:56/M
      48    William Schaeffer       Guilford  CT        58     3 M 50-59        21:30    6:56/M
      49    Michele Covino Deaso    Fairfield  CT       41     2 F 40-49        21:35    6:58/M
      50    Ashley Sarris           Shelton  CT         15     1 F 14-18        21:38    6:59/M
      51    Jennifer Ross           Stratford  CT       35     2 F 30-39        21:40    6:59/M
      52    Bob Laudati             Hamden  CT          49     7 M 40-49        21:42    7:00/M
      53    Nardy Chung             Hamden  CT          28     6 M 19-29        22:01    7:06/M
      54    Deanna Rogers           Stratford  CT       17     2 F 14-18        22:13    7:10/M
      55    Steve Johnson           Stratford  CT       15    20 M 14-18        22:13    7:10/M
      56    Darren Owen             Stratford  CT       14    21 M 14-18        22:15    7:11/M
      57    William Sonnemann       Monroe  CT          17    22 M 14-18        22:27    7:15/M
      58    Ryan Gentile            Shelton  CT         18    23 M 14-18        22:33    7:16/M
      59    Terry Powell            Brewster  NY        16     3 F 14-18        22:34    7:17/M
      60    Evan Kulhawik           Stratford  CT       15    24 M 14-18        22:35    7:17/M
      61    Ben Mattheis            Cheshire  CT        53     4 M 50-59        22:37    7:18/M
      62    Alberto Martins         Bridgeport  CT      35    11 M 30-39        22:40    7:19/M
      63    Michael Hawkins         Stratford  CT       39    12 M 30-39        22:44    7:20/M
      64    Ben Mabee               Shelton  CT         16    25 M 14-18        22:46    7:21/M
      65    Mark Vigeant            Stratford  CT       16    26 M 14-18        22:52    7:23/M
      66    Erin Fitzpatrick        Norwalk  CT         26     2 F 19-29        22:54    7:23/M
      67    Wayne Plaveck           Milford  CT         35    13 M 30-39        22:55    7:24/M
      68    Robert Orgovan          Ansonia  CT         59     5 M 50-59        23:00    7:25/M
      69    Trevor Mocarski         Stratford  CT       15    27 M 14-18        23:01    7:25/M
      70    Matt Hennessy           Stratford  CT       16    28 M 14-18        23:06    7:27/M
      71    Ric Villareal           Waterbury  CT       48     8 M 40-49        23:08    7:28/M
      72    Sigourney Norman        Trumbull  CT        14     4 F 14-18        23:09    7:28/M
      73    Malissa Parker                              16     5 F 14-18        23:09    7:28/M
      74    Keith Fernandes         Stratford  CT       51     6 M 50-59        23:11    7:29/M
      75    Charles Sajda           Stratford  CT       17    29 M 14-18        23:19    7:31/M
      76    Catherine Kubic         Stratford  CT       41     3 F 40-49        23:22    7:32/M
      77    Ashley Jay              Shelton  CT         16     6 F 14-18        23:23    7:33/M
      78    Timothy Wells           Shelton  CT         15    30 M 14-18        23:24    7:33/M
      79    Ankit Mehta             Shelton  CT         15    31 M 14-18        23:26    7:34/M
      80    Frank Lang              Seymour  CT         66     1 M 60-69        23:27    7:34/M
      81    Michael Flanagan        Milford  CT         53     7 M 50-59        23:28    7:34/M
      82    James Brown             Stratford  CT       36    14 M 30-39        23:29    7:35/M
      83    Matthew Montrasio       Lansdowne  PA       27     7 M 19-29        23:30    7:35/M
      84    Rob Easton              Shelton  CT         15    32 M 14-18        23:35    7:36/M
      85    Tom McSherry            New Milford  CT     51     8 M 50-59        23:36    7:37/M
      86    Nicole Clark            Hamden  CT          21     3 F 19-29        23:40    7:38/M
      87    Michael Nilan           Trumbull  CT        16    33 M 14-18        23:40    7:38/M
      88    Christina Demico        Stratford  CT       34     3 F 30-39        23:41    7:38/M
      89    Melissa Gloria          Stratford  CT       43     4 F 40-49        23:41    7:38/M
      90    Michael Buchina         New Haven  CT       46     9 M 40-49        23:44    7:39/M
      91    William Flynn           Newtown  CT         41    10 M 40-49        23:45    7:40/M
      92    Brett Clancy            Shelton  CT         15    34 M 14-18        23:47    7:40/M
      93    Brian Ingmanson         Stratford  CT       15    35 M 14-18        23:49    7:41/M
      94    Pascal Fuchs            Fairfield  CT       35    15 M 30-39        23:50    7:41/M
      95    Sherry Duff             Danbury  CT         37     4 F 30-39        23:51    7:42/M
      96    Tracy Powell            Brewster  NY        15     7 F 14-18        23:58    7:44/M
      97    John O'Leary            Stratford  CT       53     9 M 50-59        23:58    7:44/M
      98    Brendan Hawkins         Stratford  CT        8     1 M  1- 9        24:00    7:45/M
      99    Kris Overstrum          Wallingford  CT     43     5 F 40-49        24:04    7:46/M
     100    Jessica Minton          Stratford  CT       16     8 F 14-18        24:07    7:47/M
     101    Justin Lacoursiere      Shelton  CT         14    36 M 14-18        24:11    7:48/M
     102    Justin Manley           Westport  CT        12     1 M 10-13        24:16    7:50/M
     103    William Lesko           Stratford  CT       40    11 M 40-49        24:24    7:52/M
     104    Marcei Gonzalez         Norwalk  CT         36     5 F 30-39        24:28    7:54/M
     105    Rodriguez Michael                           14    37 M 14-18        24:30    7:54/M
     106    Lauren Flament          Shelton  CT         15     9 F 14-18        24:32    7:55/M
     107    Theresa Krause          Stratford  CT       37     6 F 30-39        24:33    7:55/M
     108    Robert Roehr            Weston  CT          44    12 M 40-49        24:34    7:55/M
     109    Andrew Hutton           Stratford  CT       17    38 M 14-18        24:38    7:57/M
     110    Kapil Bomara            White Plains  NY    24     8 M 19-29        24:39    7:57/M
     111    Christina Ciufo         Stratford  CT       30     7 F 30-39        24:45    7:59/M
     112    Ryan Clancy             Newtown  CT         28     9 M 19-29        24:48    8:00/M
     113    Mike Pisani             Stratford  CT       62     2 M 60-69        24:55    8:02/M
     114    Jorge Rodriguez         Stratford  CT       16    39 M 14-18        24:58    8:03/M
     115    Kevin Broadbin          Stratford  CT       51    10 M 50-59        25:11    8:07/M
     116    Tom Conforti            Milford  CT         47    13 M 40-49        25:13    8:08/M
     117    Vinny Valente           Stratford  CT       13     2 M 10-13        25:17    8:09/M
     118    Erik Laivins            Trumbull  CT        16    40 M 14-18        25:18    8:10/M
     119    Kara Steele             East Haven  CT      15    10 F 14-18        25:19    8:10/M
     120    Donna Viglione          Trumbull  CT        38     8 F 30-39        25:20    8:10/M
     121    Steve Winter            Bethany  CT         30    16 M 30-39        25:22    8:11/M
     122    Audrey Neiokes          Shelton  CT         15    11 F 14-18        25:24    8:12/M
     123    Nadine Jaber            Trumbull  CT        16    12 F 14-18        25:26    8:12/M
     124    Kelsey Kopec            Shelton  CT         16    13 F 14-18        25:27    8:13/M
     125    Robert Pace             Southington  CT     28    10 M 19-29        25:27    8:13/M
     126    Brigitte Granger        Milford  CT         17    14 F 14-18        25:28    8:13/M
     127    Eddy Nilan              Milford  CT         11     3 M 10-13        25:34    8:15/M
     128    Tyler John              Monroe  CT          11     4 M 10-13        25:34    8:15/M
     129    Tommy John              Monroe  CT          42    14 M 40-49        25:40    8:17/M
     130    Darren Carroll          Beacon Falls  CT    43    15 M 40-49        25:45    8:18/M
     131    Karl Salvati            North Haven  CT     52    11 M 50-59        25:46    8:19/M
     132    Alfonso Rodriguez, Jr.  Bridgeport  CT      34    17 M 30-39        25:47    8:19/M
     133    Richard Zbrozek         Berlin  CT          58    12 M 50-59        25:51    8:20/M
     134    Kevin Chaffee           Stratford  CT       14    41 M 14-18        25:53    8:21/M
     135    Derek Burton            Cheshire  CT        37    18 M 30-39        26:00    8:23/M
     136    Kevin Cammarata         Weston  CT          31    19 M 30-39        26:05    8:25/M
     137    John Howell             Easton  CT          70     1 M 70-79        26:05    8:25/M
     138    Joseph Steele           East Haven  CT      51    13 M 50-59        26:08    8:26/M
     139    Corey Pagan             Stratford  CT       14    42 M 14-18        26:09    8:26/M
     140    Andrew Cominelli        Stratford  CT       16    43 M 14-18        26:11    8:27/M
     141    Michael Spinosa         Shelton  CT         17    44 M 14-18        26:13    8:27/M
     142    Mike Mahoney            Woodbury  CT        53    14 M 50-59        26:14    8:28/M
     143    Rick Child              Newtown  CT         36    20 M 30-39        26:15    8:28/M
     144    Jacquie Lapierre        Stratford  CT       39     9 F 30-39        26:20    8:30/M
     145    Walt Gale               Windsor Locks  CT   74     2 M 70-79        26:21    8:30/M
     146    Tina Hebert             Stratford  CT       25     4 F 19-29        26:22    8:30/M
     147    Andy Anderson           Meriden  CT         51    15 M 50-59        26:26    8:32/M
     148    Jaclyn Siegel           Trumbull  CT        16    15 F 14-18        26:28    8:32/M
     149    Danielle Cajigaqs       Shelton  CT         15    16 F 14-18        26:33    8:34/M
     150    David Costello          Stratford  CT       26    11 M 19-29        26:46    8:38/M
     151    Laura Peters            Seymour  CT         38    10 F 30-39        26:48    8:39/M
     152    Bob Goodrich            Stratford  CT       49    16 M 40-49        26:49    8:39/M
     153    Christine Murphy        Trumbull  CT        15    17 F 14-18        26:55    8:41/M
     154    Remo Pagliarella        Stratford  CT       74     3 M 70-79        26:55    8:41/M
     155    Doreen Carroll          Beacon Falls  CT    40     6 F 40-49        26:55    8:41/M
     156    Paul Winterhald         Prospect  CT        49    17 M 40-49        26:56    8:41/M
     157    Anne Walker             Prospect  CT        42     7 F 40-49        26:56    8:41/M
     158    Matthew Berube          Fairfield  CT       36    21 M 30-39        26:58    8:42/M
     159    George Bedocs           Stratford  CT       30    22 M 30-39        27:00    8:43/M
     160    Jared Lennox            Shelton  CT         14    45 M 14-18        27:00    8:43/M
     161    Paul Ribnicky           Stratford  CT       50    16 M 50-59        27:04    8:44/M
     162    Bethany Degant          Stratford  CT       15    18 F 14-18        27:05    8:44/M
     163    Paul Fitzgerald         Shelton  CT         46    18 M 40-49        27:06    8:45/M
     164    Ann Tramontana          New Haven  CT       52     1 F 50-59        27:08    8:45/M
     165    Jerry Iannucci          Bridgeport  CT      65     3 M 60-69        27:11    8:46/M
     166    Christopher Meskill     Shelton  CT         13     5 M 10-13        27:13    8:47/M
     167    Pat Mariano             Cheshire  CT        53     2 F 50-59        27:13    8:47/M
     168    Rick Meskill            Shelton  CT         49    19 M 40-49        27:15    8:47/M
     169    Nicholas Delieto        Shelton  CT         14    46 M 14-18        27:17    8:48/M
     170    Petra Brito             Norwalk  CT         36    11 F 30-39        27:23    8:50/M
     171    Jackie Olvera           New Haven  CT       38    12 F 30-39        27:24    8:50/M
     172    Sarah Goodell           Bridgeport  CT      21     5 F 19-29        27:26    8:51/M
     173    Charles Henry Flynn     Ansonia  CT         30    23 M 30-39        27:30    8:52/M
     174    Erin Marie Kelly        Orange  CT          29     6 F 19-29        27:30    8:52/M
     175    John Peterson           Bridgeport  CT      47    20 M 40-49        27:31    8:53/M
     176    Kylie Nelson            Stratford  CT       16    19 F 14-18        27:31    8:53/M
     177    Bandit Number  9000                                1 M  0- 0        27:33    8:53/M
     178    Sky Wells               Shelton  CT         39    24 M 30-39        27:34    8:54/M
     179    Kim Teft                Shelton  CT         43     8 F 40-49        27:38    8:55/M
     180    Andrew Barke            Stratford  CT       15    47 M 14-18        27:39    8:55/M
     181    Deanna Marquis          Milford  CT         13     1 F 10-13        27:40    8:55/M
     182    Mary Nilan              Milford  CT         13     2 F 10-13        27:52    8:59/M
     183    Joelle Constantino      Milford  CT         25     7 F 19-29        27:53    9:00/M
     184    Barrett True.           Windsor  CT         68     4 M 60-69        27:55    9:00/M
     185    Kirsten Mawdsley        Seymour  CT         36    13 F 30-39        27:56    9:01/M
     186    Mallory NoMacK          Stratford  CT       16    20 F 14-18        28:03    9:03/M
     187    Cliff Schrock           Stratford  CT       46    21 M 40-49        28:05    9:04/M
     188    Tom Wuennemann          Stratford  CT       44    22 M 40-49        28:06    9:04/M
     189    Mark Delieto            Shelton  CT         50    17 M 50-59        28:25    9:10/M
     190    Kathryn Lesko           Stratford  CT       33    14 F 30-39        28:29    9:11/M
     191    Missy Dortenzio         Stratford  CT       15    21 F 14-18        28:30    9:12/M
     192    Sarah Keirstead         Shelton  CT         16    22 F 14-18        28:33    9:13/M
     193    Kim Remetta             Milford  CT         50    18 M 50-59        28:36    9:14/M
     194    Adam Shaw               Chicago  IL         32    25 M 30-39        28:41    9:15/M
     195    Nicholas Dapaz          Shelton  CT         24    12 M 19-29        28:43    9:16/M
     196    Frank Murphy            Northford  CT       52    19 M 50-59        28:45    9:16/M
     197    Melanie Scott           Oxford  CT          26     8 F 19-29        28:46    9:17/M
     198    Scott Cataudella        Shelton  CT         11     6 M 10-13        29:00    9:21/M
     199    Walter Joyce            Fairfield  CT       74     4 M 70-79        29:10    9:25/M
     200    Cameron Scott           Oxford  CT          27    13 M 19-29        29:11    9:25/M
     201    Melanie Champion        Meriden  CT         47     9 F 40-49        29:20    9:28/M
     202    Nicole Larizza          Stratford  CT       33    15 F 30-39        29:21    9:28/M
     203    John Powell             Brewster  NY        49    23 M 40-49        29:24    9:29/M
     204    Anna Meskhishvili       Trumbull  CT        14    23 F 14-18        29:32    9:32/M
     205    Alexa Eldracher         Woodbridge  CT      10     3 F 10-13        29:35    9:33/M
     206    Corina Rende            Trumbull  CT        14    24 F 14-18        29:39    9:34/M
     207    Donna Henry             Milford  CT         40    10 F 40-49        29:44    9:35/M
     208    Cindy Kane              Woodbridge  CT      35    16 F 30-39        29:45    9:36/M
     209    Rebecca Marino          Stratford  CT       17    25 F 14-18        29:59    9:40/M
     210    Bill Tribou             Granby  CT          84     1 M 80-99        30:00    9:41/M
     211    Alicia Condon           Stratford  CT       16    26 F 14-18        30:07    9:43/M
     212    Donna Cramond           Monroe  CT          55     3 F 50-59        30:10    9:44/M
     213    Taylor Bacon            Stratford  CT       16    27 F 14-18        30:13    9:45/M
     214    Rachel Jacobs           Stratford  CT       14    28 F 14-18        30:19    9:47/M
     215    Carl Sylvester          Shelton  CT         72     5 M 70-79        30:24    9:48/M
     216    Tony Granger            Milford  CT         47    24 M 40-49        30:25    9:49/M
     217    Susan Zavalko           Milford  CT         55     4 F 50-59        30:31    9:51/M
     218    Ryan Collins            Bridgeport  CT      31    26 M 30-39        30:32    9:51/M
     219    Gretchen Tosh           Bridgeport  CT      32    17 F 30-39        30:33    9:51/M
     220    Jacqui Coghlan          Fairfield  CT       30    18 F 30-39        30:34    9:52/M
     221    Travis Wooten           Riverhead  NY        9     2 M  1- 9        30:52    9:57/M
     222    Tom Latham              Stratford  CT       30    27 M 30-39        30:53    9:58/M
     223    Janette Kalba           Milford  CT         31    19 F 30-39        30:55    9:58/M
     224    Erin Donnelly           Stamford  CT        25     9 F 19-29        31:07   10:02/M
     225    Ashley Zennis           Milford  CT         20    10 F 19-29        31:08   10:03/M
     226    Tom Clifford            Ansonia  CT         55    20 M 50-59        31:11   10:04/M
     227    Danielle Eldracher      Woodbridge  CT      12     4 F 10-13        31:14   10:05/M
     228    Jeffrey Wood            Shelton  CT         14    48 M 14-18        31:22   10:07/M
     229    Joelle Schrock          Stratford  CT       15    29 F 14-18        31:23   10:07/M
     230    Samantha Nania          Stratford  CT       14    30 F 14-18        31:29   10:09/M
     231    Cindy Buckley           Stratford  CT       53     5 F 50-59        31:32   10:10/M
     232    Anne Moore              Trumbull  CT        13     5 F 10-13        31:33   10:11/M
     233    James Gilbert           Stratford  CT       55    21 M 50-59        31:33   10:11/M
     234    Brian Sara              Stratford  CT       15    49 M 14-18        31:39   10:13/M
     235    Richael Cataudella      Shelton  CT         10     6 F 10-13        31:41   10:13/M
     236    Pat Carton              Stratford  CT       67     1 F 60-69        31:42   10:14/M
     237    Matthew Hawkins         Stratford  CT       10     7 M 10-13        31:47   10:15/M
     238    Jessica Forlenzo        Shelton  CT         17    31 F 14-18        31:48   10:15/M
     239    Brandt Schneider        Southbury  CT       36    28 M 30-39        31:55   10:18/M
     240    Colleen Hawkins         Stratford  CT       39    20 F 30-39        31:55   10:18/M
     241    Bob Kubic               Stratford  CT       40    25 M 40-49        32:02   10:20/M
     242    Scott Corner                                43    26 M 40-49        32:09   10:22/M
     243    Evan Koumbaros          Shelton  CT         13     8 M 10-13        32:26   10:28/M
     244    Marlen Valente          Stratford  CT       39    21 F 30-39        32:50   10:35/M
     245    Shannon Hovan           Stratford  CT       16    32 F 14-18        33:00   10:39/M
     246    Nancy Romero            Shelton  CT         45    11 F 40-49        33:05   10:40/M
     247    Annie Loynd             Stratford  CT       15    33 F 14-18        33:06   10:41/M
     248    Chris Loynd             Stratford  CT       49    27 M 40-49        33:07   10:41/M
     249    Stacy Lynn Glanz        Beacon Falls  CT    34    22 F 30-39        33:12   10:43/M
     250    Cynthia Loynd           Stratford  CT       45    12 F 40-49        33:30   10:48/M
     251    Edward Snyder           Wallingford  CT     58    22 M 50-59        33:30   10:48/M
     252    Debra Siberon           Monroe  CT          27    11 F 19-29        33:33   10:49/M
     253    Ann Velleca             Stratford  CT       42    13 F 40-49        33:40   10:52/M
     254    Patricia Telsa          Stratford  CT       35    23 F 30-39        33:58   10:57/M
     255    Jen Farinella           Stratford  CT        0     1 F  0- 0        33:59   10:58/M
     256    John Martino            Stratford  CT       54    23 M 50-59        33:59   10:58/M
     257    Betsy Nilan             Milford  CT         14    34 F 14-18        34:06   11:00/M
     258    Cathy Fedak             Trumbull  CT        32    24 F 30-39        34:11   11:02/M
     259    Bob Loh                 Trumbull  CT        60     5 M 60-69        34:12   11:02/M
     260    Greg Coghlan            Fairfield  CT       34    29 M 30-39        34:31   11:08/M
     261    Erin Elliott            Stratford  CT       17    35 F 14-18        35:05   11:19/M
     262    Jim Shannon             Shelton  CT         15    50 M 14-18        35:10   11:21/M
     263    Zachary Terry           Stratford  CT       15    51 M 14-18        35:34   11:28/M
     264    Pat Rado                Annandale  NJ       63     2 F 60-69        35:35   11:29/M
     265    Michael Cavoto          Stratford  CT       14    52 M 14-18        35:37   11:29/M
     266    Kerrigan Cotter         Stratford  CT       13     7 F 10-13        35:46   11:32/M
     267    Colleen Ahern           Fairfield  CT       25    12 F 19-29        35:48   11:33/M
     268    Abbie Viner             Stratford  CT       12     8 F 10-13        35:50   11:34/M
     269    Drew Viner              Stratford  CT       49    28 M 40-49        35:51   11:34/M
     270    Kim Nania               Stratford  CT       14    36 F 14-18        35:55   11:35/M
     271    Rick Tyrseck            Danbury  CT         48    29 M 40-49        36:26   11:45/M
     272    Kristin Quade           Weston  CT          30    25 F 30-39        36:29   11:46/M
     273    Marjorie Haas           Cheshire  CT        60     3 F 60-69        36:32   11:47/M
     274    Cathy Jespersen         Morris  CT          59     6 F 50-59        36:58   11:55/M
     275    Megan Rockwell          Cheshire  CT        27    13 F 19-29        36:59   11:56/M
     276    Erik Mattheis           Bristol  CT         26    14 M 19-29        36:59   11:56/M
     277    Deborah Jones           Milford  CT         27    14 F 19-29        37:03   11:57/M
     278    Ed Perkowski            Stratford  CT       51    24 M 50-59        37:13   12:00/M
     279    Dan Shaw                North Haven  CT     29    15 M 19-29        37:13   12:00/M
     280    Sara Bulkley            Bridgeport  CT      29    15 F 19-29        37:39   12:09/M
     281    Anita Wooten            Riverhead  NY       39    26 F 30-39        38:43   12:29/M
     282    Britany Najarian        Shelton  CT         15    37 F 14-18        38:56   12:34/M
     283    Kathleen Dunn           Fairfield  CT       51     7 F 50-59        38:57   12:34/M
     284    Rebecca Barry           Shelton  CT         25    16 F 19-29        38:58   12:34/M
     285    Kristin Manley          Westport  CT        10     9 F 10-13        39:19   12:41/M
     286    George Whitney          Orange  CT          86     2 M 80-99        39:32   12:45/M
     287    Mi Mi Duff              Greenwich  CT       33    27 F 30-39        39:41   12:48/M
     288    Celeste Robitaille      Stratford  CT       37    28 F 30-39        40:11   12:58/M
     289    Agnes Ferguson          New Haven  CT       35    29 F 30-39        40:13   12:58/M
     290    Sara Patrick            Stratford  CT       52     8 F 50-59        41:33   13:24/M
     291    Chris Burton            Cheshire  CT        44    14 F 40-49        41:38   13:26/M
     292    Mike Yantachka          Charlotte  VT       58    25 M 50-59        41:56   13:32/M
     293    Joshlynn Maldanado      Bridgeport  CT      14    53 M 14-18        43:06   13:54/M
     294    Jaclyn Testani          Trumbull  CT        14    38 F 14-18        43:07   13:55/M
     295    Lauren Dahlin           Trumbull  CT        14    39 F 14-18        43:45   14:07/M
     296    Alison Gottsegen        Milford  CT         53     9 F 50-59        44:26   14:20/M
     297    Sharon Burr             Windsor  CT         57    10 F 50-59        44:37   14:24/M
     298    Diana Barry             Shelton  CT         50    11 F 50-59        44:46   14:26/M
     299    Katie Overstrum         Wallingford  CT      7     1 F  1- 9        45:28   14:40/M
     300    Carla Swaan             Shelton  CT          0     2 F  0- 0        46:05   14:52/M
     301    Elizabeth Thibault      Westport  CT        29    17 F 19-29        47:44   15:24/M
     302    Tricia Griffith         Norwalk  CT         29    18 F 19-29        47:44   15:24/M
     303    Sharon Loh              Trumbull  CT        59    12 F 50-59        48:22   15:36/M
     304    Ann Frye                Redding Ridge  CT   52    13 F 50-59        50:14   16:12/M
     305    Maddy Frye              Redding Ridge  CT   17    40 F 14-18        50:14   16:12/M
     306    Louisa Albuquerque      Monroe  CT          47    15 F 40-49        51:25   16:35/M
     307    Joseph Burden           Derby  CT           47    30 M 40-49        51:25   16:35/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1- 9 10-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1- 9 10-13 14-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Grace Behrens Tarrytown NY

38

15

18:35

6:00/M

 
Top

Women 9 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Katie Overstrum Wallingford CT

7

299

45:28

14:40/M

 
Top

Women 10 to 13

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Deanna Marquis Milford CT

13

181

27:40

8:55/M

2

Mary Nilan Milford CT

13

182

27:52

8:59/M

3

Alexa Eldracher Woodbridge CT

10

205

29:35

9:33/M

 
Top

Women 14 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ashley Sarris Shelton CT

15

50

21:38

6:59/M

2

Deanna Rogers Stratford CT

17

54

22:13

7:10/M

3

Terry Powell Brewster NY

16

59

22:34

7:17/M

 
Top

Women 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Lisa Winn West Hartford CT

23

20

19:15

6:13/M

2

Erin Fitzpatrick Norwalk CT

26

66

22:54

7:23/M

3

Nicole Clark Hamden CT

21

86

23:40

7:38/M

 
Top

Women 30 To 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Helen Merkle Trumbull CT

38

19

19:09

6:11/M

2

Jennifer Ross Stratford CT

35

51

21:40

6:59/M

3

Christina Demico Stratford CT

34

88

23:41

7:38/M

 
Top

Women 40 To 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kate O'Hern Darien CT

41

21

19:20

6:14/M

2

Michele Covino Deaso Fairfield CT

41

49

21:35

6:58/M

3

Catherine Kubic Stratford CT

41

76

23:22

7:32/M

 
Top

Women 50 To 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ann Tramontana New Haven CT

52

164

27:08

8:45/M

2

Pat Mariano Cheshire CT

53

167

27:13

8:47/M

3

Donna Cramond Monroe CT

55

212

30:10

9:44/M

 
Top

Women 60 To 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Pat Carton Stratford CT

67

236

31:42

10:14/M

2

Pat Rado Annandale NJ

63

264

35:35

11:29/M

3

Marjorie Haas Cheshire CT

60

273

36:32

11:47/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bryce Lindamood Hamden CT

34

1

15:29

5:00/M

 
Top

Men 9 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Brendan Hawkins Stratford CT

8

98

24:00

7:45/M

2

Travis Wooten Riverhead NY

9

221

30:52

9:57/M

 
Top

Men 10 to 13

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Justin Manley Westport CT

12

102

24:16

7:50/M

2

Vinny Valente Stratford CT

13

117

25:17

8:09/M

3

Eddy Nilan Milford CT

11

127

25:34

8:15/M

 
Top

Men 14 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Tom Hope Shelton CT

17

5

17:26

5:37/M

2

Jeffrey Crockett Trumbull CT

17

9

17:51

5:45/M

3

Keith Sansone Shelton CT

15

11

17:56

5:47/M

 
Top

Men 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Dave Hennessey Bridgeport CT

23

2

15:38

5:03/M

2

Ryan Pancoast Stratford CT

22

6

17:33

5:40/M

3

Matthew Nettleton Stratford CT

24

7

17:40

5:42/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mike Padilla Valley Forge PA

31

3

15:38

5:03/M

2

Mark Clifford Norwalk CT

35

4

16:40

5:23/M

3

Charles Hornak Hamden CT

37

10

17:54

5:46/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Alan Mac Dougall Branford CT

40

8

17:46

5:44/M

2

Joe Puopolo Shelton CT

46

12

18:02

5:49/M

3

Ian Parmiter Fairfield CT

47

23

19:28

6:17/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Allan Dias Stratford CT

54

33

20:00

6:27/M

2

Richard Pancoast Stratford CT

51

44

21:10

6:50/M

3

William Schaeffer Guilford CT

58

48

21:30

6:56/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Frank Lang Seymour CT

66

80

23:27

7:34/M

2

Mike Pisani Stratford CT

62

113

24:55

8:02/M

3

Jerry Iannucci Bridgeport CT

65

165

27:11

8:46/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Howell Easton CT

70

137

26:05

8:25/M

2

Walt Gale Windsor Locks CT

74

145

26:21

8:30/M

3

Remo Pagliarella Stratford CT

74

154

26:55

8:41/M

 
Top

Men 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bill Tribou Granby CT

84

210

30:00

9:41/M

2

George Whitney Orange CT

86

286

39:32

12:45/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com