HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

YMCA Sweetheart Run
February 12, 2005 - 4 Mile Run & 3 Mile Walk
Stratford, CT

OVERALL WINNERS

Ben Hildebrand, West Hartford, CT - 21:05
Helen Merkle, Stamford, CT - 25:59

MALE/FEMALE TEAM WINNERS
     Bryce Lindamood & Christine Asaro - 52:00

sweet01.jpg (41559 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.gif (6152 bytes)


LOCATION
Boothe

Memorial Park
WEATHER
35 Degrees
Partly Sunny

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Ben Hildebrand          West Hartford  CT   24 ***** M 20-29        21:05    5:16/M
       2    Bryce Lindamood         Hamden  CT          33     1 M 30-39        22:22    5:36/M
       3    Aaron Meberg            Plainville  CT      22     1 M 20-29        24:01    6:00/M
       4    Ian Frankel             Madison  CT         47     1 M 40-49        24:05    6:01/M
       5    Alan MacDougall         Branford  CT        39     2 M 30-39        24:15    6:04/M
       6    Dan Yi                  New Haven  CT       24     2 M 20-29        24:42    6:11/M
       7    Jeffrey Molson          Avon  CT            43     2 M 40-49        24:49    6:12/M
       8    Michael Ruospo          Stratford  CT       40     3 M 40-49        25:40    6:25/M
       9    Brian Colonese          Easton  CT          18     1 M 13-19        25:44    6:26/M
      10    Chris Sheckley          Branford  CT        26     3 M 20-29        25:59    6:30/M
      11    Helen Merkle            Stamford  CT        37 ***** F 30-39        25:59    6:30/M
      12    Peter Hornak            Beacon Falls  CT    41     4 M 40-49        26:00    6:30/M
      13    Jesse Festa-Cardamone   Seymour  CT         16     2 M 13-19        26:12    6:33/M
      14    Lisa Cadmus             New Haven  CT       24     1 F 20-29        26:24    6:36/M
      15    Steve Surprise          Branford  CT        48     5 M 40-49        26:37    6:39/M
      16    Mark Turkington         Bolton  CT          60     1 M 60-69        26:39    6:40/M
      17    Dave Jacobs             Niantic  CT         59     1 M 50-59        26:39    6:40/M
      18    Scott Griswold          Torrington  CT      25     4 M 20-29        26:47    6:42/M
      19    Frank Silva             New London  CT      39     3 M 30-39        27:06    6:47/M
      20    Victor Garcia           Bridgeport  CT      26     5 M 20-29        27:10    6:48/M
      21    Brian Fidler            West Haven  CT      34     4 M 30-39        27:16    6:49/M
      22    Peter Markey            Norwalk  CT         25     6 M 20-29        27:38    6:55/M
      23    Greg Nilan              Milford  CT         41     6 M 40-49        27:42    6:56/M
      24    Vance Dean              Southington  CT     47     7 M 40-49        27:48    6:57/M
      25    Bruce Goulart           Newtown  CT         55     2 M 50-59        28:21    7:05/M
      26    Ian Parmiter            Fairfield  CT       47     8 M 40-49        28:27    7:07/M
      27    Philip Schinis          Ansonia  CT         13     3 M 13-19        28:28    7:07/M
      28    Melinda Struwas         West Haven  CT      52     1 F 50-59        28:29    7:07/M
      29    John Courtmanche        New Haven  CT       62     2 M 60-69        28:30    7:08/M
      30    Michael Bazzano         Newington  CT       21     7 M 20-29        29:01    7:15/M
      31    John Szantyr            Stratford  CT       54     3 M 50-59        29:08    7:17/M
      32    Gary Sweet              Glastonbury  CT     57     4 M 50-59        29:13    7:18/M
      33    Greg Stern              Larchmont  NY       26     8 M 20-29        29:26    7:22/M
      34    Ed Perez                West Haven  CT      37     5 M 30-39        29:31    7:23/M
      35    John Steele             New Haven  CT       48     9 M 40-49        29:37    7:24/M
      36    Christine Asaro         Trumbull  CT        36     1 F 30-39        29:38    7:25/M
      37    Christina Williams      Middletown  CT      26     2 F 20-29        29:40    7:25/M
      38    Emma Dean               Southington  CT     45     1 F 40-49        29:46    7:27/M
      39    Rob Trumbley            Beacon Falls  CT    44    10 M 40-49        29:51    7:28/M
      40    Robert Davis            Naugatuck  CT       53     5 M 50-59        30:02    7:31/M
      41    Ashish Bhandri          Trumbull  CT        28     9 M 20-29        30:11    7:33/M
      42    Jamie Kane              New Haven  CT       29    10 M 20-29        30:11    7:33/M
      43    Teddy Pena              Oxford  CT          36     6 M 30-39        30:20    7:35/M
      44    Emily Margolis          Harrison  NY        27     3 F 20-29        30:22    7:36/M
      45    Michaela Gordon         Branford  CT        25     4 F 20-29        30:27    7:37/M
      46    Kate Nydam              Plainville  CT      23     5 F 20-29        30:29    7:37/M
      47    Kristin Quade           Weston  CT          29     6 F 20-29        30:45    7:41/M
      48    Darren Skuches          Milford  CT         15     4 M 13-19        30:58    7:45/M
      49    Timothy Beach           Prospect  CT        44    11 M 40-49        31:04    7:46/M
      50    Karen Cammarata         Stamford  CT        28     7 F 20-29        31:07    7:47/M
      51    Chris Gueniat           Torrington  CT      22    11 M 20-29        31:18    7:50/M
      52    Kapil Bohara            White Plains  NY    23    12 M 20-29        31:19    7:50/M
      53    Kudrimoti Archana       Stratford  CT       33     2 F 30-39        31:26    7:52/M
      54    Bill Odendahl           Trumbull  CT        39     7 M 30-39        31:29    7:52/M
      55    Sam Roberson            New Canaan  CT      11     1 M  1-12        31:32    7:53/M
      56    Barry Sheckley          Windham  CT         57     6 M 50-59        31:55    7:59/M
      57    Al Cirne                Oxford  CT          36     8 M 30-39        32:06    8:02/M
      58    Paul Couzelis           Norwalk  CT         62     3 M 60-69        32:07    8:02/M
      59    Jerry Rotante           Newtown  CT         39     9 M 30-39        32:10    8:03/M
      60    Soledad Meade           Milford  CT         35     3 F 30-39        32:13    8:03/M
      61    Thomas Fatone           Derby  CT           36    10 M 30-39        32:15    8:04/M
      62    Erin Fitzpatrick        Norwalk  CT         25     8 F 20-29        32:22    8:06/M
      63    Maura Woodward          Trumbull  CT        46     2 F 40-49        32:26    8:07/M
      64    Danielle Naclerio       North Haven  CT     21     9 F 20-29        32:29    8:07/M
      65    Donald Cottrill         New Haven  CT       30    11 M 30-39        32:29    8:07/M
      66    David Schafer           Trumbull  CT        35    12 M 30-39        32:32    8:08/M
      67    William Trumbley        Propsect  CT        45    12 M 40-49        32:41    8:10/M
      68    Gerry Werner            Norwalk  CT         50     7 M 50-59        32:45    8:11/M
      69    Edward Boulanger        Shelton  CT         36    13 M 30-39        32:57    8:14/M
      70    Jennifer Flynn          Fairfield  CT       26    10 F 20-29        33:14    8:19/M
      71    Jessica Molson          Avon  CT            12     1 F  1-12        33:20    8:20/M
      72    Nardy Chung             Hamden  CT          27    13 M 20-29        33:25    8:21/M
      73    Kathryn Henderson       New Haven  CT       35     4 F 30-39        33:30    8:23/M
      74    Adam Spivack            New Haven  CT       33    14 M 30-39        33:31    8:23/M
      75    Michael D' Angelo       Monroe  CT          45    13 M 40-49        33:34    8:24/M
      76    Dionne Rossitto         Milford  CT         36     5 F 30-39        33:44    8:26/M
      77    Rebecca Graves          Niantic  CT         24    11 F 20-29        33:49    8:27/M
      78    Jeffrey Holt            Fairfield  CT       30    15 M 30-39        33:52    8:28/M
      79    Maureen Barry           Mt. Vernon  NY      54     2 F 50-59        33:55    8:29/M
      80    Robert Hein             Mt. Vernon  NY      57     8 M 50-59        33:57    8:29/M
      81    Michael Pisani          Stratford  CT       62     4 M 60-69        34:11    8:33/M
      82    William Peters          Manchester  NH      42    14 M 40-49        34:14    8:34/M
      83    Holly Blauvelt          Milford  CT         46     3 F 40-49        34:24    8:36/M
      84    Doug Shively            Enfield  CT         47    15 M 40-49        34:26    8:37/M
      85    Hugh Cafferty           Guilford  CT        62     5 M 60-69        34:58    8:45/M
      86    Tom Shanahan            Southington  CT     58     9 M 50-59        35:03    8:46/M
      87    Amy Cocotas             New York  NY        27    12 F 20-29        35:10    8:48/M
      88    Anthony Montalbano      Rocky Point  NY     22    14 M 20-29        35:39    8:55/M
      89    Kara Steele             New Haven  CT       14     1 F 13-19        35:41    8:55/M
      90    Douglas Muller          Hamden  CT          44    16 M 40-49        35:43    8:56/M
      91    Gerrit Blauvelt         Milford  CT         45    17 M 40-49        35:45    8:56/M
      92    George Huffman          Shelton  CT         47    18 M 40-49        35:56    8:59/M
      93    Richard Zbrozek         Berlin  CT          58    10 M 50-59        35:58    9:00/M
      94    Kevin Bosse             Stratford  CT       48    19 M 40-49        36:00    9:00/M
      95    Joe Steele              New Haven  CT       51    11 M 50-59        36:14    9:04/M
      96    Carole Walker           Milford  CT         42     4 F 40-49        36:17    9:04/M
      97    Kevin Cammarata         Weston  CT          31    16 M 30-39        36:37    9:09/M
      98    Pam Petro               Shelton  CT         40     5 F 40-49        36:41    9:10/M
      99    Dylan Mase              Northford  CT       12     2 M  1-12        36:49    9:12/M
     100    Ruth Hernandez          Norwalk  CT         42     6 F 40-49        37:04    9:16/M
     101    Antonette Molson        Avon  CT            41     7 F 40-49        37:06    9:17/M
     102    Irina Esterlis          New Haven  CT       28    13 F 20-29        37:08    9:17/M
     103    George Hermann          New Milford  CT     47    20 M 40-49        37:55    9:29/M
     104    Paula Conte             Norwalk  CT         53 ***** F  0-99        37:58   18:59/M
     105    Susan Sheckley          Windham  CT         56     3 F 50-59        37:58    9:30/M
     106    James Harrison          Orange  CT          14     5 M 13-19        38:01    9:30/M
     107    John Peterson           Bridgeport  CT      46    21 M 40-49        38:02    9:31/M
     108    Angie Bouchard          Milford  CT         27    14 F 20-29        38:07    9:32/M
     109    Brian Daly              Norwich  CT         44    22 M 40-49        38:07    9:32/M
     110    Remo Pagliarela         Stratford  CT       73     1 M 70-79        38:19    9:35/M
     111    Chris Lee               Fairfield  CT       43    23 M 40-49        38:19    9:35/M
     112    Kim Remetta             Milford  CT         50    12 M 50-59        38:28    9:37/M
     113    Charles Brigantic       Hamden  CT          44    24 M 40-49        38:36    9:39/M
     114    Freda Keklik            Shelton  CT         25    15 F 20-29        38:46    9:42/M
     115    Erin Molina             Bristol  CT         25    16 F 20-29        38:59    9:45/M
     116    William Perillo Jr      Stratford  CT       35    17 M 30-39        39:01    9:45/M
     117    Katie Lindsey           Stratford  CT       27     1 F  0-99        39:10   19:35/M
     118    Monica Roche            Fairfield  CT       65     1 F 60-69        39:12    9:48/M
     119    Ilse Berkeley           Trumbull  CT        62     2 F 60-69        39:17    9:49/M
     120    Lesley Giovanelli       Orange  CT          44     8 F 40-49        39:21    9:50/M
     121    Steve Willcox           Glastonbury  CT     53 ***** M  0-99        39:29   19:45/M
     122    Donna Cramond           Monroe  CT          55     4 F 50-59        39:34    9:54/M
     123    Laurie Cocotas          Stamford  CT        24    17 F 20-29        39:43    9:56/M
     124    Joseph Dec              Wilton  CT          39    18 M 30-39        39:47    9:57/M
     125    Maria Brancaccio        Norwalk  CT         44     9 F 40-49        39:58   10:00/M
     126    Mark Monte              Stamford  CT        38    19 M 30-39        40:25   10:06/M
     127    John Dean               Fairfield  CT       45    25 M 40-49        40:27   10:07/M
     128    Mirinda Gillespie       New Haven  CT       23    18 F 20-29        40:37   10:09/M
     129    Marion Richard          Trumbull  CT        49    10 F 40-49        40:52   10:13/M
     130    Christopher Quigley     Trumbull  CT        44    26 M 40-49        41:00   10:15/M
     131    Ken Jeannin             Prospect  CT        12     3 M  1-12        41:14   10:19/M
     132    Frank Murphy            Northford  CT       52    13 M 50-59        41:16   10:19/M
     133    Mark Delieto            Shelton  CT         50    14 M 50-59        41:18   10:20/M
     134    Jill Logan              Torrington  CT      19     2 F 13-19        41:22   10:21/M
     135    Carl Sylvester          Shelton  CT         71     2 M 70-79        41:42   10:26/M
     136    Nicole Rotante          Newtown  CT         10     2 F  0-99        41:59   21:00/M
     137    Donna Schafer           Trumbull  CT        32     3 F  0-99        42:14   21:07/M
     138    Greg Flynn              Fairfield  CT       25    15 M 20-29        42:20   10:35/M
     139    Janice Brown            Newtown  CT         55     5 F 50-59        42:22   10:36/M
     140    Melanie Rotante         Newtown  CT         9      4 F  0-99        42:32   21:16/M
     141    Rosemarie Caiazzo       Bridgeport  CT      31     6 F 30-39        42:33   10:38/M
     142    Linda Rotante           Newtown  CT         36     5 F  0-99        42:34   21:17/M
     143    William Loomis          Branford  CT        49    27 M 40-49        42:43   10:41/M
     144    Adam Trumbley                               11     4 M  1-12        42:46   10:42/M
     145    Jennifer Magdelain      Stratford  CT       27    19 F 20-29        42:50   10:43/M
     146    Jessica Dizenzo         Monroe  CT          31     7 F 30-39        42:51   10:43/M
     147    Beth Burgess            Woodbridge  CT      10     2 F  1-12        42:55   10:44/M
     148    Eric Ciolino            New Haven  CT       36    20 M 30-39        43:03   10:46/M
     149    Dany Noel               Milford  CT         41    11 F 40-49        43:11   10:48/M
     150    Daniel Jacobs           New York  NY        68     6 M 60-69        43:18   10:50/M
     151    Monica Mahoney          Ansonia  CT         38     8 F 30-39        43:49   10:57/M
     152    Tim Craft               Southbury  CT       48    28 M 40-49        43:49   10:57/M
     153    Theresa Bradley         Clinton Corners  NY 48    12 F 40-49        44:06   11:02/M
     154    Richard Locicero        Milford  CT         35    21 M 30-39        45:14   11:19/M
     155    Mary Jane Brigantic     Hamden  CT          42     6 F  0-99        46:42   23:21/M
     156    John Cafferty           Clinton  CT         65     1 M  0-99        47:47   23:54/M
     157    Lauren Julian           Milford  CT         53     7 F  0-99        47:52   23:56/M
     158    Lisa Muller             Hamden  CT          44    13 F 40-49        47:52   11:58/M
     159    Dr. George Whitney      Orange  CT          86     1 M 80-99        47:56   11:59/M
     160    Maria Lukianoff         Derby  CT           30     8 F  0-99        48:01   24:01/M
     161    Natasha Koltypin        Stratford  CT       27     9 F  0-99        48:01   24:01/M
     162    Elisabeth Falaleev      Stamford  CT        27    10 F  0-99        48:02   24:01/M
     163    Mary Frances Wolf       Shelton  CT         67    11 F  0-99        49:07   24:34/M
     164    Sarah Litvinoff         Ansonia  CT         11    12 F  0-99        49:08   24:34/M
     165    Melissa Grcic-Jacobelli Stratford  CT       30    13 F  0-99        49:15   24:38/M
     166    David Jacobelli         Stratford  CT       44     2 M  0-99        49:15   24:38/M
     167    Ken Heltzel             Stratford  CT       48     3 M  0-99        49:24   24:42/M
     168    Evelyn Burgos           Bridgeport  CT      25    14 F  0-99        49:28   24:44/M
     169    Erica McQueen           Bridgeport  CT      13    15 F  0-99        49:29   24:45/M
     170    Laura Shively           Enfield  CT         44    14 F 40-49        50:12   12:33/M
     171    Josephine Hein          Mt. Vernon  NY      56    16 F  0-99        50:19   25:10/M
     172    Stacey Ann Wallace      Bridgeport  CT      19    17 F  0-99        51:22   25:41/M
     173    Trinidad Burgos         Astoria  NY         27    18 F  0-99        51:22   25:41/M
     174    Mark Centopanti         Stratford  CT       37     4 M  0-99        55:42   27:51/M
     175    Wilma Centopanti        Stratford  CT       34    19 F  0-99        55:42   27:51/M
     176    Alicia Centopanti       Stratford  CT       9      3 F  1-12        55:42   13:56/M
     177    Lisa Dacres             Bridgeport  CT      14    20 F  0-99        56:04   28:02/M
     178    Sandy Pavlowski         Prospect  CT        44    21 F  0-99        57:13   28:37/M
     179    Emily Trumbley                               9    22 F  0-99        57:13   28:37/M
     180    Tashinka Cole           New Haven  CT       23    23 F  0-99        58:04   29:02/M
     181    Diana Trumbley                              41    24 F  0-99        58:20   29:10/M
     182    Joyce Hannula           Westminster  MA     60    25 F  0-99        58:20   29:10/M
     183    Lloyd Hannula           Westminster  MA     62     5 M  0-99        58:20   29:10/M
     184    Sara Bulkley            Bridgeport  CT      29    20 F 20-29      1:03:09   15:47/M
     185    Heather Pullen          Milford  CT         34     9 F 30-39      1:03:21   15:50/M
     186    Laura Collins           Stratford  CT       35    10 F 30-39      1:04:30   16:08/M
     187    Patrick Collins         Stratford  CT       35    22 M 30-39      1:04:30   16:08/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

 

Men: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Overall Female Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Helen Merkle Stamford CT

37

11

25:59

6:30/M

 
Top

Women 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jessica Molson Avon CT

12

71

33:20

8:20/M

2

Beth Burgess Woodbridge CT

10

140

42:55

10:44/M

3

Alicia Centopanti Stratford CT

9

151

55:42

13:56/M

 
Top

Women 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kara Steele New Haven CT

14

89

35:41

8:55/M

2

Jill Logan Torrington CT

19

131

41:22

10:21/M

 
Top

Women 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Lisa Cadmus New Haven CT

24

14

26:24

6:36/M

2

Christina Williams Middletown CT

26

37

29:40

7:25/M

3

Emily Margolis Harrison NY

27

44

30:22

7:36/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Christine Asaro Trumbull CT

36

36

29:38

7:25/M

2

Kudrimoti Archana Stratford CT

33

53

31:26

7:52/M

3

Soledad Meade Milford CT

35

60

32:13

8:03/M

 
Top

Women 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Emma Dean Southington CT

45

38

29:46

7:27/M

2

Maura Woodward Trumbull CT

46

63

32:26

8:07/M

3

Holly Blauvelt Milford CT

46

83

34:24

8:36/M

 
Top

Women 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Melinda Struwas West Haven CT

52

28

28:29

7:07/M

2

Maureen Barry Mt. Vernon NY

54

79

33:55

8:29/M

3

Susan Sheckley Windham CT

56

104

37:58

9:30/M

 
Top

Women 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Monica Roche Fairfield CT

65

116

39:12

9:48/M

2

Ilse Berkeley Trumbull CT

62

117

39:17

9:49/M

 
Top

Overall Male Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ben Hildebrand West Hartford CT

24

1

21:05

5:16/M

 
Top

Men 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sam Roberson New Canaan CT

11

55

31:32

7:53/M

2

Dylan Mase Northford CT

12

99

36:49

9:12/M

3

Ken Jeannin Prospect CT

12

128

41:14

10:19/M

 
Top

Men 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Brian Colonese Easton CT

18

9

25:44

6:26/M

2

Jesse Festa-Cardamone Seymour CT

16

13

26:12

6:33/M

3

Philip Schinis Ansonia CT

13

27

28:28

7:07/M

 
Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Aaron Meberg Plainville CT

22

3

24:01

6:00/M

2

Dan Yi New Haven CT

24

6

24:42

6:11/M

3

Chris Sheckley Branford CT

26

10

25:59

6:30/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Bryce Lindamood Hamden CT

33

2

22:22

5:36/M

2

Alan MacDougall Branford CT

39

5

24:15

6:04/M

3

Frank Silva New London CT

39

19

27:06

6:47/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ian Frankel Madison CT

47

4

24:05

6:01/M

2

Jeffrey Molson Avon CT

43

7

24:49

6:12/M

3

Michael Ruospo Stratford CT

40

8

25:40

6:25/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Dave Jacobs Niantic CT

59

17

26:39

6:40/M

2

Bruce Goulart Newtown CT

55

25

28:21

7:05/M

3

John Szantyr Stratford CT

54

31

29:08

7:17/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mark Turkington Bolton CT

60

16

26:39

6:40/M

2

John Courtmanche New Haven CT

62

29

28:30

7:08/M

3

Paul Couzelis Norwalk CT

62

58

32:07

8:02/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Remo Pagliarela Stratford CT

73

109

38:19

9:35/M

2

Carl Sylvester Shelton CT

71

132

41:42

10:26/M

 
Top

Men 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Dr. George Whitney Orange CT

86

149

47:56

11:59/M


                                   Team Finish Results
                                              20 - 29
                              Age Group:                                   Total
  Place     Male Runner             Age       Female Runner          Age    Age       Time
     1   Dylan Mase                  12    Beth Burgess                10    22       1:19:44


                                              40 - 49
                              Age Group:                                   Total
  Place     Male Runner             Age       Female Runner          Age    Age       Time
     1   Aaron Meberg                22    Kate Nydam                  23    45         54:30
     2   Dan Yi                      24    Mirinda Gillespie           23    47       1:05:19
     3   Anthony Montalbano          22    Danielle Naclerio           21    43       1:08:09
     4   Brian Colonese              18    Jennifer Magdelain          27    45       1:08:34
     5   Chris Gueniat               22    Jill Logan                  19    41       1:12:41

                                              50 - 59
                              Age Group:                                   Total
  Place     Male Runner             Age       Female Runner          Age    Age       Time
     1   Chris Sheckley              26    Michaela Gordon             25    51         56:26
     2   Jamie Kane                  29    Lisa Cadmus                 24    53         56:36
     3   Jeffrey Molson              43    Jessica Molson              12    55         58:09
     4   Greg Stern                  26    Emily Margolis              27    53         59:49
     5   Peter Markey                25    Erin Fitzpatrick            25    50       1:00:01
     6   Brian Fidler                34    Erin Molina                 25    59       1:06:16
     7   Kevin Cammarata             31    Karen Cammarata             28    59       1:07:44
     8   Jeffrey Holt                30    Amy Cocotas                 27    57       1:09:03
     9   Donald Cottrill             30    Irina Esterlis              28    58       1:09:38
    10   Greg Flynn                  25    Jennifer Flynn              26    51       1:15:35

                                              60 - 69
                              Age Group:                                   Total
  Place     Male Runner             Age       Female Runner          Age    Age       Time
     1   Victor Garcia               26    Helen Merkle                37    63         53:10
     2   Ben Hildebrand              24    Dionne Rossitto             36    60         54:50
     3   Ashish Bhandri              28    Kudrimoti Archana           33    61       1:01:37
     4   John Steele                 48    Kara Steele                 14    62       1:05:19
     5   Adam Spivack                33    Kathryn Henderson           35    68       1:07:02
     6   William Perillo Jr          35    Freda Keklik                25    60       1:17:48

                                              70 - 79
                              Age Group:                                   Total
  Place     Male Runner             Age       Female Runner          Age    Age       Time
     1   William Peters              42    Kristin Quade               29    71       1:05:00
     2   Alan MacDougall             39    Jessica Dizenzo             31    70       1:07:07
     3   Brian Daly                  44    Angie Bouchard              27    71       1:16:14
     4   Eric Ciolino                36    Dany Noel                   41    77       1:26:15
     5   Patrick Collins             35    Laura Collins               35    70       2:09:00

                                              80 - 89
                              Age Group:                                   Total
  Place     Male Runner             Age       Female Runner          Age    Age       Time
     1   Michael Ruospo              40    Maura Woodward              46    86         58:06
     2   Dave Jacobs                 59    Rebecca Graves              24    83       1:00:28
     3   Bill Odendahl               39    Ruth Hernandez              42    81       1:08:34
     4   Chris Lee                   43    Carole Walker               42    85       1:14:37
     5   William Loomis              49    Soledad Meade               35    84       1:14:56
     6   Douglas Muller              44    Lisa Muller                 44    88       1:23:35
     7   Tim Craft                   48    Monica Mahoney              38    86       1:27:39

                                              90 - 99
                              Age Group:                                   Total
  Place     Male Runner             Age       Female Runner          Age    Age       Time
     1   Vance Dean                  47    Emma Dean                   45    92         57:35
     2   Ian Parmiter                47    Marion Richard              49    96       1:09:19
     3   Gerrit Blauvelt             45    Holly Blauvelt              46    91       1:10:10
     4   Gerry Werner                50    Maria Brancaccio            44    94       1:12:43
     5   Daniel Jacobs               68    Christina Williams          26    94       1:12:58
     6   Richard Zbrozek             58    Antonette Molson            41    99       1:13:05
     7   Timothy Beach               44    Theresa Bradley             48    92       1:15:11

                                             100 - 109
                              Age Group:                                   Total
  Place     Male Runner             Age       Female Runner          Age    Age       Time
     1   Mark Turkington             60    Lesley Giovanelli           44   104       1:06:01
     2   Robert Davis                53    Donna Cramond               55   108       1:09:36

                                             110 - 119
                              Age Group:                                   Total
  Place     Male Runner             Age       Female Runner          Age    Age       Time
     1   John Courtmanche            62    Melinda Struwas             52   114         57:00
     2   Robert Hein                 57    Maureen Barry               54   111       1:07:53
     3   Barry Sheckley              57    Susan Sheckley              56   113       1:09:54
     4   Bruce Goulart               55    Janice Brown                55   110       1:10:43
     5   Carl Sylvester              71    Pam Petro                   40   111       1:18:24

                                             130 - OVER
                              Age Group:                                   Total
  Place     Male Runner             Age       Female Runner          Age    Age       Time
     1   Paul Couzelis               62    Ilse Berkeley               62   124       1:11:24
     2   Dr. George Whitney          86    Monica Roche                65   151       1:27:08

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com