HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Brian P. Borghesi Memorial
May 1, 2005 - 5K
Wolcott, CT

OVERALL WINNERS

Jeromie Schumacher, Southbury, CT - 17:09
Chrystal Lodovico, Bristol, CT - 22:28

wol050101.jpg (47237 bytes) wol050102.jpg (51381 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.gif (6152 bytes)


LOCATION
Wakelee School

Wolcott, CT
WEATHER
48 Degrees

Clouds & Windy!

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Jeromie SchumacHer      Southbury  CT       31 ***** M 30-39        17:09    5:32/M
       2    Jeff Sheldon            Southbury  CT       25 ***** M 20-29        17:44    5:43/M
       3    Donny Cavanaugh         Middlebury  CT      42 ***** M 40-49        17:58    5:48/M
       4    Matt Fahey              Wolcott  CT         15     1 M 14-19        18:03    5:49/M
       5    Anthony Ciccone         Waterbury  CT       45     1 M 40-49        18:14    5:53/M
       6    Thomas Hogrefe          Wolcott  CT         49     2 M 40-49        18:17    5:54/M
       7    Daniel Murphy           Watertown  CT       34     1 M 30-39        18:19    5:55/M
       8    Geoffrey Howe           Harwinton  CT       43     3 M 40-49        18:21    5:55/M
       9    Mike Sharek             Wolcott  CT         26     1 M 20-29        19:57    6:26/M
      10    John Dicarlo            Wolcott  CT         53     1 M 50-59        20:22    6:34/M
      11    Michael Perkowski       Plantsville  CT     40     4 M 40-49        20:26    6:35/M
      12    Stephen Mlynick         Southington  CT     25     2 M 20-29        20:48    6:43/M
      13    Rafael Velazquez        Waterbury  CT       51     2 M 50-59        20:54    6:45/M
      14    Mark Heller             Bristol  CT         41     5 M 40-49        21:04    6:48/M
      15    Ron Jackson             Wolcott  CT         33     2 M 30-39        21:11    6:50/M
      16    Mike Riordan            Woodbury  CT        47     6 M 40-49        21:15    6:51/M
      17    David Mariani           Watertown  CT       41     7 M 40-49        22:04    7:07/M
      18    Chrystal Lodovico       Bristol  CT         22 ***** F 20-29        22:28    7:15/M
      19    John Venditti           Wolcott  CT         37     3 M 30-39        22:39    7:18/M
      20    Vernon Proctor          Wolcott  CT         44     8 M 40-49        22:44    7:20/M
      21    John Lodge              Watertown  CT       52     3 M 50-59        22:46    7:21/M
      22    Daniel Manning          Bristol  CT         39     4 M 30-39        22:47    7:21/M
      23    Edward O Bernier        Northfield  CT      34     5 M 30-39        22:54    7:23/M
      24    Robert Orgovan          Ansonia  CT         58     4 M 50-59        23:04    7:26/M
      25    Robert Wilson           Burlington  CT      53     5 M 50-59        23:15    7:30/M
      26    Ben Mattheis            Cheshire  CT        51     6 M 50-59        23:16    7:30/M
      27    Bob Kania               Southington  CT     52     7 M 50-59        23:23    7:33/M
      28    Joe Golden              Wolcott  CT         44     9 M 40-49        23:50    7:41/M
      29    Luis Hernandez          Wolcott  CT         17     2 M 14-19        23:58    7:44/M
      30    William Evans           Fairfield  CT       59     8 M 50-59        24:07    7:47/M
      31    Kris Overstrum          Wallingford  CT     43 ***** F 40-49        24:09    7:47/M
      32    Chuck Larose            Southington  CT     33     6 M 30-39        24:12    7:48/M
      33    Michael Weed            Cheshire  CT        29     3 M 20-29        24:16    7:50/M
      34    Paul Trueman            Wolcott  CT         39     7 M 30-39        24:22    7:52/M
      35    Dan Goldstone           Wolcott  CT         31     8 M 30-39        24:23    7:52/M
      36    Sarah Napolitano        Wolcott  CT         15 ***** F 14-19        24:28    7:54/M
      37    Erin Pestilli           Bethany  CT         25     1 F 20-29        24:42    7:58/M
      38    Frank Lang              Seymour  CT         65     1 M 60-69        24:49    8:00/M
      39    Robbin Dunn             Farmington  CT      39     1 F 30-39        25:23    8:11/M
      40    Grace Hanover           Waterbury  CT       59     1 F 50-59        25:24    8:12/M
      41    Penny Miller            Wolcott  CT         30     2 F 30-39        25:30    8:14/M
      42    Thomas Wichrowski       Wolcott  CT         51     9 M 50-59        25:42    8:17/M
      43    Alex Roth               Wolcott  CT         11     1 M  1-13        25:57    8:22/M
      44    Bandit Number   900                                1 M  0- 0        26:18    8:29/M
      45    Ashley Hebert           Wolcott  CT         11     1 F  1-13        26:23    8:31/M
      46    Mark Gonillo            Waterbury  CT       43    10 M 40-49        26:31    8:33/M
      47    Robert Najarian         Meriden  CT         60     2 M 60-69        26:35    8:35/M
      48    David Lepri             Wolcott  CT         49    11 M 40-49        26:52    8:40/M
      49    James Gillooly          Wolcott  CT         45    12 M 40-49        26:52    8:40/M
      50    Kimberly Murtaugh       Waterbury  CT       27     2 F 20-29        26:58    8:42/M
      51    Danielle Hebert         Wolcott  CT         15     1 F 14-19        27:04    8:44/M
      52    Jolanda Velez           Waterbury  CT       35     3 F 30-39        27:35    8:54/M
      53    Edward Goldstone        Hamden  CT          58    10 M 50-59        27:36    8:54/M
      54    Luis Hernandez          Wolcott  CT         45    13 M 40-49        27:45    8:57/M
      55    Michelle Maurice        Wolcott  CT         16     2 F 14-19        28:17    9:07/M
      56    Eddie Lodovico          Bristol  CT         62     3 M 60-69        28:19    9:08/M
      57    Laura Musano            Wolcott  CT         18     3 F 14-19        28:38    9:14/M
      58    Denise Babcock          Wolcott  CT         43     1 F 40-49        28:41    9:15/M
      59    John Peterson           Bridgeport  CT      46    14 M 40-49        28:41    9:15/M
      60    Chris Grice             Wolcott  CT         49    15 M 40-49        28:42    9:15/M
      61    Adele Musano            Wolcott  CT         47     2 F 40-49        29:00    9:21/M
      62    Jerry Lynch             Monroe  CT          41    16 M 40-49        29:04    9:23/M
      63    Gregory Lynch           Monroe  CT          12     2 M  1-13        29:06    9:23/M
      64    Charles Merlis          West Hartford  CT   64     4 M 60-69        29:07    9:24/M
      65    Steve Napolitano        Wolcott  CT         49    17 M 40-49        29:18    9:27/M
      66    Gretchen Sherman        Wolcott  CT         47     3 F 40-49        29:18    9:27/M
      67    Carol Monnerat          Branford  CT        46     4 F 40-49        29:25    9:29/M
      68    Joe Monroe              Wolcott  CT         49    18 M 40-49        29:25    9:29/M
      69    Elizabeth Stagon        Broad Brook  CT     38     4 F 30-39        29:26    9:30/M
      70    Peter Stagon            Broad Brook  CT     52    11 M 50-59        29:26    9:30/M
      71    Kate Napolitano         Wolcott  CT         47     5 F 40-49        29:27    9:30/M
      72    Paula Podzunas          Wolcott  CT         31     5 F 30-39        29:37    9:33/M
      73    Chelsea Hebert          Wolcott  CT         14     4 F 14-19        30:06    9:43/M
      74    Bernadette Hebert       Wolcott  CT         45     6 F 40-49        30:16    9:46/M
      75    Renee Fahey             Wolcott  CT         41     7 F 40-49        30:45    9:55/M
      76    Nick Tamburini          Wolcott  CT         12     3 M  1-13        31:30   10:10/M
      77    Matt Goldstone          Watertown  MA       34     9 M 30-39        32:06   10:21/M
      78    Tom Stagon              Wolcott  CT         53    12 M 50-59        32:07   10:22/M
      79    Danny Weed              Wolcott  CT         52    13 M 50-59        32:49   10:35/M
      80    Brian Morrone           Wolcott  CT         46    19 M 40-49        33:01   10:39/M
      81    Zachary Plourde         Wolcott  CT         11     4 M  1-13        33:08   10:41/M
      82    Mary Hernandez          Wolcott  CT         45     8 F 40-49        33:58   10:57/M
      83    Joe Miller              Wolcott  CT         30    10 M 30-39        34:24   11:06/M
      84    Kathryn Sullivan        Wolcott  CT         52     2 F 50-59        35:10   11:21/M
      85    Carol Belanger                              44     9 F 40-49        35:17   11:23/M
      86    Cindy Jackson           Wolcott  CT         34     6 F 30-39        35:31   11:27/M
      87    James Driscoll          Bristol  CT         70     1 M 70-99        35:46   11:32/M
      88    Bea Cerrone             Bristol  CT         57     3 F 50-59        35:52   11:34/M
      89    Eric Morrone            Wolcott  CT         12     5 M  1-13        36:38   11:49/M
      90    Lori Kennedy            Waterbury  CT       37     7 F 30-39        36:40   11:50/M
      91    Lori Hernandez          Wolcott  CT         11     2 F  1-13        37:05   11:58/M
      92    Megan Dunn              Wolcott  CT         12     3 F  1-13        37:06   11:58/M
      93    Gabrielle La Madeleine  Wolcott  CT         12     4 F  1-13        38:12   12:19/M
      94    Kristina Bystrak        Wolcott  CT         11     5 F  1-13        38:12   12:19/M
      95    Samuel Scott            Wolcott  CT         12     6 M  1-13        38:30   12:25/M
      96    Ramiro Alcazar          Meriden  CT         50    14 M 50-59        38:58   12:34/M
      97    John Stagon Jr          West Hartford  CT   61     5 M 60-69        40:04   12:55/M
      98    Ed Gammon               Wolcott  CT         77     2 M 70-99        41:52   13:30/M
      99    Audrey Newvine          Waterbury  CT       75     1 F 70-99        42:18   13:39/M
     100    Heidi Weed              Cheshire  CT        28     3 F 20-29        43:04   13:54/M

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
     101    Leah Morrone            Wolcott  CT         9      6 F  1-13        43:05   13:54/M
     102    Bandit Number   901                                2 M  0- 0        43:11   13:56/M
     103    Laurie Morrone          Wolcott  CT         40    10 F 40-49        43:23   14:00/M
     104    Katie Overstrum         Wallingford  CT      7     7 F  1-13        45:26   14:39/M
     105    Betty Holroyd           Wallingford  CT     78     2 F 70-99        45:28   14:40/M
     106    Erica Jackson           Wolcott  CT         13     8 F  1-13        47:27   15:18/M
     107    Kate Earley             Wolcott  CT         13     9 F  1-13        47:30   15:19/M
     108    Justine Stagon          West Hartford  CT   53     4 F 50-59        48:28   15:38/M
     109    Denise Derenches        Naugatuck  CT       44    11 F 40-49        48:53   15:46/M
     110    Pamela Weed             Wolcott  CT         48    12 F 40-49        48:53   15:46/M
     111    Michael Iarrapino       Wolcott  CT         11     7 M  1-13        49:20   15:55/M
     112    Marie Sanderson         Wolcott  CT         38     8 F 30-39        49:39   16:01/M
     113    Corky Mazurek           Wolcott  CT         0      1 M  0- 0        50:28   16:17/M
     114    Al Ponz                 Wolcott  CT         0      2 M  0- 0        50:28   16:17/M
     115    Donna Tamburini         Wolcott  CT         38     9 F 30-39        51:46   16:42/M
     116    Jeremiah McCarthy       Wolcott  CT         11     8 M  1-13        52:40   16:59/M
     117    Jeffrey Plourde         Wolcott  CT          8     9 M  1-13        53:45   17:20/M
     118    Jeffrey Plourde         Wolcott  CT         40    20 M 40-49        53:50   17:22/M
     119    Maryann Plourde         Wolcott  CT         39    10 F 30-39        55:21   17:51/M
     120    Janet Mancini           Wolcott  CT         48    13 F 40-49        55:22   17:52/M
     121    Participant     2                            0     3 M  0- 0        56:37   18:16/M
     122    Bonnie La Madeleine     Wolcott  CT         36    11 F 30-39        56:59   18:23/M
     123    Cathy Evans             Fairfield  CT       54     5 F 50-59      1:01:30   19:50/M
     124    Maxine Borghesi         South Windsor  CT   52     6 F 50-59      1:06:58   21:36/M
     125    Ardell Elinskas         Broad Brook  CT     73     3 F 70-99      1:07:19   21:43/M
     126    Jill Corverse           Wolcott  CT         43    14 F 40-49      1:07:20   21:43/M
     127    Kathy Decelles          Wolcott  CT         50     7 F 50-59      1:07:44   21:51/M
     128    Katie Decelles          Wolcott  CT         11    10 F  1-13      1:07:44   21:51/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

Men: 1-13 14-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 1-13 14-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Chrystal Lodovico Bristol CT

22

18

22:28

7:15/M

2

Kris Overstrum Wallingford CT

43

31

24:09

7:47/M

3

Sarah Napolitano Wolcott CT

15

36

24:28

7:54/M

 
Top

Women 13 & Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ashley Hebert Wolcott CT

11

45

26:23

8:31/M

2

Lori Hernandez Wolcott CT

11

91

37:05

11:58/M

3

Megan Dunn Wolcott CT

12

92

37:06

11:58/M

 
Top

Women 14 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Danielle Hebert Wolcott CT

15

51

27:04

8:44/M

2

Michelle Maurice Wolcott CT

16

55

28:17

9:07/M

3

Laura Musano Wolcott CT

18

57

28:38

9:14/M

 
Top

Women 20 To 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Erin Pestilli Bethany CT

25

37

24:42

7:58/M

2

Kimberly Murtaugh Waterbury CT

27

50

26:58

8:42/M

3

Heidi Weed Cheshire CT

28

100

43:04

13:54/M

 
Top

Women 30 To 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Robbin Dunn Farmington CT

39

39

25:23

8:11/M

2

Penny Miller Wolcott CT

30

41

25:30

8:14/M

3

Jolanda Velez Waterbury CT

35

52

27:35

8:54/M

 
Top

Women 40 To 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Denise Babcock Wolcott CT

43

58

28:41

9:15/M

2

Adele Musano Wolcott CT

47

61

29:00

9:21/M

3

Gretchen Sherman Wolcott CT

47

66

29:18

9:27/M

 
Top

Women 50 To 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Grace Hanover Waterbury CT

59

40

25:24

8:12/M

2

Kathryn Sullivan Wolcott CT

52

84

35:10

11:21/M

3

Bea Cerrone Bristol CT

57

88

35:52

11:34/M

 
Top

Women 70 and Over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Audrey Newvine Waterbury CT

75

99

42:18

13:39/M

2

Betty Holroyd Wallingford CT

78

105

45:28

14:40/M

3

Ardell Elinskas Broad Brook CT

73

125

1:07:19

21:43/M

 
Top

Overall Male Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jeromie Schumacher Southbury CT

31

1

17:09

5:32/M

2

Jeff Sheldon Southbury CT

25

2

17:44

5:43/M

3

Donny Cavanaugh Middlebury CT

42

3

17:58

5:48/M

 
Top

Men 13 & Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Alex Roth Wolcott CT

11

43

25:57

8:22/M

2

Gregory Lynch Monroe CT

12

63

29:06

9:23/M

3

Nick Tamburini Wolcott CT

12

76

31:30

10:10/M

 
Top

Men 14 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Matt Fahey Wolcott CT

15

4

18:03

5:49/M

2

Luis Hernandez Wolcott CT

17

29

23:58

7:44/M

 
Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mike Sharek Wolcott CT

26

9

19:57

6:26/M

2

Stephen Mlynick Southington CT

25

12

20:48

6:43/M

3

Michael Weed Cheshire CT

29

33

24:16

7:50/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Daniel Murphy Watertown CT

34

7

18:19

5:55/M

2

Ron Jackson Wolcott CT

33

15

21:11

6:50/M

3

John Venditti Wolcott CT

37

19

22:39

7:18/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Anthony Ciccone Waterbury CT

45

5

18:14

5:53/M

2

Thomas Hogrefe Wolcott CT

49

6

18:17

5:54/M

3

Geoffrey Howe Harwinton CT

43

8

18:21

5:55/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Dicarlo Wolcott CT

53

10

20:22

6:34/M

2

Rafael Velazquez Waterbury CT

51

13

20:54

6:45/M

3

John Lodge Watertown CT

52

21

22:46

7:21/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Frank Lang Seymour CT

65

38

24:49

8:00/M

2

Robert Najarian Meriden CT

60

47

26:35

8:35/M

3

Eddie Lodovico Bristol CT

62

56

28:19

9:08/M

 
Top

Men 70 and Over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

James Driscoll Bristol CT

70

87

35:46

11:32/M

2

Ed Gammon Wolcott CT

77

98

41:52

13:30/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com