HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

East Haven
Community Classic
September 9, 2006 - 5K
East Haven, CT

OVERALL WINNERS

Tim Perry, Bethel, CT - 15:46
Mindy Struwas, West Haven, CT - 20:20

eh090901.jpg (58901 bytes) eh090902.jpg (64047 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
East Haven

Town Green
WEATHER
70 Degrees
Sunny

Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Tim Perry               Bethel  CT          23 ***** M 20-29        15:46    5:05/M
       2    Brian Cacace            East Haven  CT      20     1 M 20-29        17:27    5:38/M
       3    Paul Thurston           Wallingford  CT     17     1 M 16-19        17:55    5:47/M
       4    Timothy Doulin          East Haven  CT      16     2 M 16-19        18:10    5:52/M
       5    Jeff Heintz             Wallingford  CT     47     1 M 40-49        18:13    5:53/M
       6    Ismail Orabi            Wallingford  CT     16     3 M 16-19        18:16    5:54/M
       7    Frank Morrone           West Haven  CT      18     4 M 16-19        18:36    6:00/M
       8    Dave Chick                                  17     5 M 16-19        18:49    6:04/M
       9    Joe Musso               Wallingford  CT     17     6 M 16-19        19:04    6:09/M
      10    Shane Hobart            Branford  CT        33     1 M 30-39        19:07    6:10/M
      11    Jerry Munck             North Haven  CT     50     1 M 50-59        19:09    6:11/M
      12    Vinny Saracco           East Haven  CT      16     7 M 16-19        19:29    6:17/M
      13    Greg Rogoz              Hamden  CT          15     1 M 13-15        19:37    6:20/M
      14    Robert Kelly            Branford  CT        53     2 M 50-59        19:39    6:20/M
      15    Dave Chameides          Oxford  CT          48     2 M 40-49        19:44    6:22/M
      16    Christopher Konarcski   East Haven  CT      16     8 M 16-19        19:58    6:26/M
      17    Richard Voytek          West Haven  CT      16     9 M 16-19        19:59    6:27/M
      18    Nicholas Valentin       Wallingford  CT     16    10 M 16-19        20:11    6:31/M
      19    Frank Funaro            East Haven  CT      15     2 M 13-15        20:14    6:32/M
      20    Vinny Dinicola          East Haven  CT      15     3 M 13-15        20:14    6:32/M
      21    Mindy Struwas           West Haven  Ct      53 ***** F 50-59        20:20    6:34/M
      22    Jack Sirotnik           Milford  CT         52     3 M 50-59        20:32    6:37/M
      23    Alesha Amendola         Branford  CT        22     1 F 20-29        20:34    6:38/M
      24    Jay Wilson              Beacon Falls  CT    56     4 M 50-59        20:39    6:40/M
      25    Derek Mc Glynn          Branford  CT        52     5 M 50-59        20:41    6:40/M
      26    Darrell Adler           North Branford  CT  31     2 M 30-39        20:56    6:45/M
      27    Robert Howard           Branford  CT        36     3 M 30-39        21:02    6:47/M
      28    Lane Manginelli         Wallingford  CT     15     4 M 13-15        21:04    6:48/M
      29    Christopher Hynes       Branford  CT        46     3 M 40-49        21:20    6:53/M
      30    Walter Skalla           Old Lyme  CT        38     4 M 30-39        21:31    6:56/M
      31    Tom Fatone              Derby  CT           37     5 M 30-39        21:39    6:59/M
      32    Jeff Salm                                   31     6 M 30-39        21:41    7:00/M
      33    Robert Sand             New Haven  CT       52     6 M 50-59        21:46    7:01/M
      34    Frank Fairheart         N Branford  CT      44     4 M 40-49        21:48    7:02/M
      35    Anderson Costa          Wallingford  CT     30     7 M 30-39        21:49    7:02/M
      36    David Perkins           East Haven  CT      35     8 M 30-39        21:54    7:04/M
      37    Ellen Schneider         Madison  CT         15     1 F 13-15        21:54    7:04/M
      38    Cody Bias               East Haven  CT      15     5 M 13-15        22:09    7:09/M
      39    Danielle Tenney         Madison  CT         17     1 F 16-19        22:10    7:09/M
      40    Jack Cronan             Wallingford  CT     59     7 M 50-59        22:12    7:10/M
      41    Katie Baumglel          Madison  CT         16     2 F 16-19        22:23    7:13/M
      42    Kerri Flanerty          Madison  CT         15     2 F 13-15        22:25    7:14/M
      43    Linda Cordova           Hamden  CT          41     1 F 40-49        22:26    7:14/M
      44    Paul Baldini            North Haven  CT     33     9 M 30-39        22:28    7:15/M
      45    Kevin McDowall          Wallingford  CT     17    11 M 16-19        22:33    7:16/M
      46    Paul Rabenold           Avon  CT            54     8 M 50-59        22:37    7:18/M
      47    Aaron Bast              East Haven  CT      22     2 M 20-29        22:43    7:20/M
      48    Corbin Wolf             Wallingford  CT     14     6 M 13-15        22:44    7:20/M
      49    Jacqueline Lucas        Madison  CT         17     3 F 16-19        22:58    7:25/M
      50    Kirt Washington         Wallingford  CT     14     7 M 13-15        23:01    7:25/M
      51    Anthony Delvecchio      East Haven  CT      21     3 M 20-29        23:01    7:25/M
      52    Elizabeth Evans         Madison  CT         16     4 F 16-19        23:03    7:26/M
      53    Rebecca Fitzgerald      Durham  CT          29     2 F 20-29        23:14    7:30/M
      54    Madison Russo           Wallingford  CT     16     5 F 16-19        23:22    7:32/M
      55    Karen Larodda           Madison  CT         16     6 F 16-19        23:31    7:35/M
      56    Peter Wright            New Haven  CT       35    10 M 30-39        23:32    7:35/M
      57    Stacey Sullivan         Madison  CT         42     2 F 40-49        23:32    7:35/M
      58    Clinton Tebbetts        West Haven  CT      37    11 M 30-39        23:34    7:36/M
      59    Gene Brady              East Haven  CT      24     4 M 20-29        23:35    7:36/M
      60    John Pierson            East Haven  CT      36    12 M 30-39        23:39    7:38/M
      61    Danielle Dombroski      Madison  CT         16     7 F 16-19        23:40    7:38/M
      62    Geoffrey Etherington    Killingworth  CT    77     1 M 70-79        23:43    7:39/M
      63    Kara Steele             New Haven  CT       16     8 F 16-19        23:43    7:39/M
      64    Christine Lubeski       Branford  CT        39     1 F 30-39        23:46    7:40/M
      65    Edward McCarver         Wallingford  CT     56     9 M 50-59        23:47    7:40/M
      66    James Tucker            Branford  CT        55    10 M 50-59        24:02    7:45/M
      67    Dana Murray             West Haven  CT      18    12 M 16-19        24:03    7:45/M
      68    Marlene Colozzi         Madison  CT         15     3 F 13-15        24:03    7:45/M
      69    Laura Mc Queeney        Plainville  CT      25     3 F 20-29        24:04    7:46/M
      70    Chris Jensen            Branford  CT        28     5 M 20-29        24:07    7:47/M
      71    Paige Morrisey          Madison  CT         17     9 F 16-19        24:11    7:48/M
      72    Casandra Cuddy          Madison  CT         15     4 F 13-15        24:16    7:50/M
      73    Erica Mastronardi       Madison  CT         15     5 F 13-15        24:20    7:51/M
      74    Amy Larocca             Madison  CT         15     6 F 13-15        24:21    7:51/M
      75    Jeremy Hobart           Branford  CT        12     1 M  1-12        24:24    7:52/M
      76    Michael Buchina         New Haven  CT       47     5 M 40-49        24:25    7:53/M
      77    Peter Rzasa             Seymour  CT         59    11 M 50-59        24:28    7:54/M
      78    Frank Lang              Seymour  CT         67     1 M 60-69        24:29    7:54/M
      79    Oliverio Oramus         Wallingford  CT     57    12 M 50-59        24:32    7:55/M
      80    Lindsay Larochelle      Madison  CT         15     7 F 13-15        24:35    7:56/M
      81    Haleigh Cronin          Madison  CT         18    10 F 16-19        24:40    7:57/M
      82    Catherine Dokurno       Madison  CT         16    11 F 16-19        24:46    7:59/M
      83    Liz English             Madison  CT         15     8 F 13-15        24:48    8:00/M
      84    Leandra Mosca           Madison  CT         16    12 F 16-19        24:51    8:01/M
      85    Cheryl Coyle            New Haven  CT       36     2 F 30-39        24:52    8:01/M
      86    Amanda Lipsett          Madison  CT         14     9 F 13-15        24:57    8:03/M
      87    Gerry Pierson           West Hartford  CT   63     2 M 60-69        25:05    8:05/M
      88    Katherine Chapman       Madison  CT         16    13 F 16-19        25:12    8:08/M
      89    Morgan Lion                                 14    10 F 13-15        25:15    8:09/M
      90    Ken Mc Koy              East Haven  CT      55    13 M 50-59        25:17    8:09/M
      91    Jack Dunleavy           Orange  CT          13     8 M 13-15        25:19    8:10/M
      92    Christine Cote          North Branford  CT  42     3 F 40-49        25:22    8:11/M
      93    Denise Amendola         Branford  CT        49     4 F 40-49        25:27    8:13/M
      94    Edward Mahon            East Haven  CT      16    13 M 16-19        25:34    8:15/M
      95    Sarah Scott             Madison  CT         15    11 F 13-15        25:37    8:16/M
      96    Brian Dunleavy          Orange  CT          11     2 M  1-12        25:39    8:16/M
      97    Melissa Norman          West Haven  CT      16    14 F 16-19        25:41    8:17/M
      98    Connor Dunleavy         Orange  CT          11     3 M  1-12        25:44    8:18/M
      99    Nico Musso              Wallingford  CT     13     9 M 13-15        25:47    8:19/M
     100    Suresh Shenoy           Branford  CT        48     6 M 40-49        25:59    8:23/M

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
     101    Becky Scott             Madison  CT         14    12 F 13-15        26:08    8:26/M
     102    Allie McDonald          Madison  CT         14    13 F 13-15        26:11    8:27/M
     103    Kevin Gell              Branford  CT        13    10 M 13-15        26:13    8:27/M
     104    Erinn Valalik           Wallingford  CT     16    15 F 16-19        26:15    8:28/M
     105    Cassidy Walton          Wallingford  CT     18    16 F 16-19        26:15    8:28/M
     106    Alexa Johnson           Madison  CT         17    17 F 16-19        26:18    8:29/M
     107    Romeo Leto              East Haven  CT      46     5 F 40-49        26:24    8:31/M
     108    Marissa Bertini         Wallingford  CT     16    18 F 16-19        26:34    8:34/M
     109    Sarah Cool              Madison  CT         17    19 F 16-19        26:39    8:36/M
     110    Karl Salvati            North Haven  CT     53    14 M 50-59        26:41    8:36/M
     111    Mike Addorisio          Killingworth  CT    57    15 M 50-59        26:43    8:37/M
     112    Stephanie Pane          East Haven  CT      42     6 F 40-49        26:46    8:38/M
     113    Brian Oneil             Monroe  CT          40     7 M 40-49        26:51    8:40/M
     114    George Papuga           East Haven  CT      63     3 M 60-69        26:54    8:41/M
     115    Russell Scovin          Bethany  CT         47     8 M 40-49        27:02    8:43/M
     116    Debra Hyder             Branford  CT        46     7 F 40-49        27:07    8:45/M
     117    Elizabeth Levesque      Madison  CT         14    14 F 13-15        27:28    8:52/M
     118    Walter Joyce            Bethany  CT         75     2 M 70-79        27:32    8:53/M
     119    Alisa Moniello          North Haven  CT     30     3 F 30-39        27:39    8:55/M
     120    Nicholas Paradise       North Haven  CT     28     6 M 20-29        27:39    8:55/M
     121    Bobby Leonzo            East Haven  CT      18    14 M 16-19        27:42    8:56/M
     122    Barry Doohan            New Haven  CT       52    16 M 50-59        27:43    8:56/M
     123    Karen Gell              Branford  CT        44     8 F 40-49        27:45    8:57/M
     124    Lisa Kesten             Durham  CT          41     9 F 40-49        27:50    8:59/M
     125    Molly Voytek            Wallingford  CT     15    15 F 13-15        27:58    9:01/M
     126    Vanessa Carmona         East Haven  CT      16    20 F 16-19        28:12    9:06/M
     127    Chris Raffom            East Haven  CT      35    13 M 30-39        28:19    9:08/M
     128    John Moniello           Guilford  CT        51    17 M 50-59        28:24    9:10/M
     129    Bill Gagnon             Old Saybrook  CT    70     3 M 70-79        28:29    9:11/M
     130    Jessica Patrick         Madison  CT         15    16 F 13-15        28:46    9:17/M
     131    Diana Westefld          East Haven  CT      30     4 F 30-39        28:48    9:17/M
     132    Denise Zielanski        Middletown  CT      34     5 F 30-39        28:49    9:18/M
     133    Mac Violette            Woodbury  CT        30    14 M 30-39        28:51    9:18/M
     134    Katelyn Powell          East Haven  CT      16    21 F 16-19        29:11    9:25/M
     135    Megan Rooney            Cheshire  CT        25     4 F 20-29        29:16    9:26/M
     136    Rachael Bartlett        Madison  CT         14    17 F 13-15        29:18    9:27/M
     137    Emma Norris             Madison  CT         15    18 F 13-15        29:21    9:28/M
     138    Kellie Pereira          Madison  CT         15    19 F 13-15        29:23    9:29/M
     139    Gianna Taddei           East Haven  CT      15    20 F 13-15        29:26    9:30/M
     140    Christopher Catalano    Bethel  CT          27     7 M 20-29        29:29    9:31/M
     141    Christina Baumer        Bethel  CT          25     5 F 20-29        29:32    9:32/M
     142    Alicia Rascati          North Branford  CT  24     6 F 20-29        29:42    9:35/M
     143    Vinny Denuzzo           New Haven  CT       28     8 M 20-29        29:43    9:35/M
     144    Kyle Cohen              East Haven  CT      14    11 M 13-15        29:55    9:39/M
     145    George O'Brien          Hamden  CT          59    18 M 50-59        29:59    9:40/M
     146    Abbey Anders            Madison  CT         15    21 F 13-15        30:02    9:41/M
     147    Gary Zielanski          Middletown  CT      37    15 M 30-39        30:04    9:42/M
     148    Gene Popolizio          Branford  CT        48     9 M 40-49        30:04    9:42/M
     149    Brandon Lake            East Haven  CT      0      1 M  0- 0        30:06    9:43/M
     150    Ed Cronin               Madison  CT         49    10 M 40-49        30:14    9:45/M
     151    Alexa Fiszer            Madison  CT         15    22 F 13-15        30:26    9:49/M
     152    Rebecca Allen           Madison  CT         15    23 F 13-15        30:26    9:49/M
     153    Kristin Vandermaelen    Madison  CT         16    22 F 16-19        30:41    9:54/M
     154    Don Stacom              Burlington  CT      48    11 M 40-49        30:56    9:59/M
     155    Ronald Roascati         North Branford  CT  50    19 M 50-59        31:35   10:11/M
     156    Victoria Daniw          New Haven  CT       16    23 F 16-19        31:44   10:14/M
     157    Betty Kelly             Meriden  CT         72     1 F 70-79        31:55   10:18/M
     158    Joslyn Noyes            Madison  CT         15    24 F 13-15        32:49   10:35/M
     159    William Vasquez         Hamden  CT          49    12 M 40-49        33:09   10:42/M
     160    Brissen Violette        Woodbury  CT        30     6 F 30-39        34:01   10:58/M
     161    Peter Moore             Clinton  CT         56    20 M 50-59        34:39   11:11/M
     162    Jaclyn Brown            New Haven  CT       28     7 F 20-29        35:52   11:34/M
     163    Stephanie Shteirman     Woodbridge  CT      45    10 F 40-49        36:39   11:49/M
     164    Michael Barsczewski     West Haven  CT      34    16 M 30-39        37:57   12:15/M
     165    Herman Bershtein        Hamden  CT          81     1 M 80-99        37:57   12:15/M
     166    Brianna Steele          New Haven  CT       12     1 F  1-12        41:09   13:16/M
     167    Joseph Steele           New Haven  CT       52    21 M 50-59        41:10   13:17/M
     168    Rob Orciuch             New Haven  CT       52    22 M 50-59        41:15   13:18/M
     169    Jocelyn Barsczewski     West Haven  CT      0      1 F  0- 0        45:44   14:45/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

 

Men: 0- 0 1-12 13-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 0- 0 1-12 13-15 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

5K

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mindy Struwas West Haven Ct

53

21

20:20

6:34/M

 
Top

Women No Age Reported

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jocelyn Barsczewski West Haven CT

0

169

45:44

14:45/M

 
Top

Women 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Brianna Steele New Haven CT

12

166

41:09

13:16/M

 
Top

Women 13 to 15

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ellen Schneider Madison CT

15

37

21:54

7:04/M

2

Kerri Flanerty Madison CT

15

42

22:25

7:14/M

3

Marlene Colozzi Madison CT

15

68

24:03

7:45/M

 
Top

Women 16 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Danielle Tenney Madison CT

17

39

22:10

7:09/M

2

Katie Baumglel Madison CT

16

41

22:23

7:13/M

3

Jacqueline Lucas Madison CT

17

49

22:58

7:25/M

 
Top

Women 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Alesha Amendola Branford CT

22

23

20:34

6:38/M

2

Rebecca Fitzgerald Durham CT

29

53

23:14

7:30/M

3

Laura Mc Queeney Plainville CT

25

69

24:04

7:46/M

 
Top

Women 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Christine Lubeski Branford CT

39

64

23:46

7:40/M

2

Cheryl Coyle New Haven CT

36

85

24:52

8:01/M

3

Alisa Moniello North Haven CT

30

119

27:39

8:55/M

 
Top

Women 40 To 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Linda Cordova Hamden CT

41

43

22:26

7:14/M

2

Stacey Sullivan Madison CT

42

57

23:32

7:35/M

3

Christine Cote North Branford CT

42

92

25:22

8:11/M

 
Top

Women 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Betty Kelly Meriden CT

72

157

31:55

10:18/M

 
Top

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Tim Perry Bethel CT

23

1

15:46

5:05/M

 
Top

Men No Age Reported

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Brandon Lake East Haven CT

0

149

30:06

9:43/M

 
Top

Men 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jeremy Hobart Branford CT

12

75

24:24

7:52/M

2

Brian Dunleavy Orange CT

11

96

25:39

8:16/M

3

Connor Dunleavy Orange CT

11

98

25:44

8:18/M

 
Top

Men 13 to 15

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Greg Rogoz Hamden CT

15

13

19:37

6:20/M

2

Frank Funaro East Haven CT

15

19

20:14

6:32/M

3

Vinny Dinicola East Haven CT

15

20

20:14

6:32/M

 
Top

Men 16 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Paul Thurston Wallingford CT

17

3

17:55

5:47/M

2

Timothy Doulin East Haven CT

16

4

18:10

5:52/M

3

Ismail Orabi Wallingford CT

16

6

18:16

5:54/M

 
Top

Men 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Brian Cacace East Haven CT

20

2

17:27

5:38/M

2

Aaron Bast East Haven CT

22

47

22:43

7:20/M

3

Anthony Delvecchio East Haven CT

21

51

23:01

7:25/M

 
Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Shane Hobart Branford CT

33

10

19:07

6:10/M

2

Darrell Adler North Branford CT

31

26

20:56

6:45/M

3

Robert Howard Branford CT

36

27

21:02

6:47/M

 
Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jeff Heintz Wallingford CT

47

5

18:13

5:53/M

2

Dave Chameides Oxford CT

48

15

19:44

6:22/M

3

Christopher Hynes Branford CT

46

29

21:20

6:53/M

 
Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jerry Munck North Haven CT

50

11

19:09

6:11/M

2

Robert Kelly Branford CT

53

14

19:39

6:20/M

3

Jack Sirotnik Milford CT

52

22

20:32

6:37/M

 
Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Frank Lang Seymour CT

67

78

24:29

7:54/M

2

Gerry Pierson West Hartford CT

63

87

25:05

8:05/M

3

George Papuga East Haven CT

63

114

26:54

8:41/M

 
Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Geoffrey Etherington Killingworth CT

77

62

23:43

7:39/M

2

Walter Joyce Bethany CT

75

118

27:32

8:53/M

3

Bill Gagnon Old Saybrook CT

70

129

28:29

9:11/M

 
Top

Men 80 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Herman Bershtein Hamden CT

81

165

37:57

12:15/M


High School Boys

 

Top 5

---- Finishers ----

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

8*

9*

1

Add's Animals Boys

64

3

6

9

18

28

45

48

50

99

Top 5 Times: 1:36:30---Average Time: 19:18

 

2

East Haven Boys

59

4

8

12

16

19

20

38

94

144

Top 5 Times: 1:36:40---Average Time: 19:20

 
 
 

High School Girls

 

Top 5

---- Finishers ----

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

8*

9*

1

Madison Girls

208

37

39

41

42

49

52

55

61

68

Top 5 Times: 1:51:50---Average Time: 22:22

 

2

Add's Animals Girls

496

54

104

105

108

125

       

Top 5 Times: 2:10:24---Average Time: 26:04


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com