HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Flanders 5K
East Lyme,CT - 5K

April 29, 2006

Timing & Results by:
SNERRO


This race had it all; nice weather, kids track races, a big red velvet dog,
post race steak from Outback.  
Larsen Semler and Alison Dupont also had  everything it took to 
win their respective divisions.

Results By SNERRO, LLC

5 K division

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Larsen Selmer           Niantic             25     1 M 20-29      16:51.9    5:26/M
       2    Christopher Kane        Waterford  CT       38     1 M 30-39      17:04.5    5:30/M
       3    William Lunn            Mystic  CT          32     2 M 30-39      17:55.8    5:47/M
       4    Eusevio Quinones        Groton  CT          40     1 M 40-49      18:38.1    6:01/M
       5    Gary Power                                  14     1 M 11-14      18:47.9    6:04/M
       6    Kevin Gallerani         Uncasville  CT      51     1 M 50-59      18:56.5    6:06/M
       7    Dave Hammond            Pawcatuck  CT       49     2 M 40-49      19:01.6    6:08/M
       8    Peter Harris                                40     3 M 40-49      19:08.3    6:10/M
       9    Ed Drew                                     50     2 M 50-59      19:10.8    6:11/M
      10    Bob Handfield                               45     4 M 40-49      19:18.2    6:14/M
      11    Mark Holmes                                 52     3 M 50-59      19:47.4    6:23/M
      12    Alison Dupont           Groton  CT          38     1 F 30-39      19:50.7    6:24/M
      13    Susan Hammond           Pawcatuck           43     1 F 40-49      20:06.1    6:29/M
      14    Robert Craig                                39     3 M 30-39      20:18.5    6:33/M
      15    Dave Jacobs             Niantic  CT         60     1 M 60-99      20:22.3    6:34/M
      16    Ray Murray                                  44     5 M 40-49      20:27.6    6:36/M
      17    Steven Wittrock                             35     4 M 30-39      20:31.1    6:37/M
      18    Kieth O'Connor                              35     5 M 30-39      20:45.2    6:42/M
      19    Brett Lillie            Niantic  CT         39     6 M 30-39      20:58.3    6:46/M
      20    Roger Hill                                  46     6 M 40-49      20:59.5    6:46/M
      21    Michael Didato                              44     7 M 40-49      21:08.2    6:49/M
      22    Jessica Cini                                27     1 F 20-29      21:11.7    6:50/M
      23    Marcy Withington                            36     2 F 30-39      21:13.5    6:51/M
      24    Matthew Beland                              12     2 M 11-14      21:18.0    6:52/M
      25    Gene Maran                                  53     4 M 50-59      21:20.5    6:53/M
      26    Ryan Lee                                    29     2 M 20-29      21:26.1    6:55/M
      27    John Walter                                 40     8 M 40-49      21:35.9    6:58/M
      28    David Flagg                                 32     7 M 30-39      21:36.8    6:58/M
      29    Stephen Brunetti        El                  51     5 M 50-59      22:03.7    7:07/M
      30    Beth Landry                                 26     2 F 20-29      22:20.2    7:12/M
      31    Ted PHILLIPS                                65     2 M 60-99      22:21.3    7:13/M
      32    Vicky KOSAKOWSKI                            42     2 F 40-49      22:24.8    7:14/M
      33    Kevin Kompanik          Salem               26     3 M 20-29      22:25.5    7:14/M
      34    Joe Smith               Niantic             52     6 M 50-59      22:34.1    7:17/M
      35    Jennifer Novotny                            22     3 F 20-29      22:47.9    7:21/M
      36    Trad Horner             Niantic             38     8 M 30-39      22:54.5    7:23/M
      37    Ron Dombrowski                              62     3 M 60-99      22:56.0    7:24/M
      38    Alsten Van              Niantic             13     3 M 11-14      22:56.4    7:24/M
      39    Isaiah Bellamy                              10     1 M  0-10      22:58.6    7:25/M
      40    Gary Nolan                                  52     7 M 50-59      23:12.0    7:29/M
      41    Russ Dipallina                              43     9 M 40-49      23:12.5    7:29/M
      42    Ed Evis                                     66     4 M 60-99      23:22.6    7:32/M
      43    Nancy Davis             GRISWOLD  CT        38     3 F 30-39      23:30.7    7:35/M
      44    Arthur Jenkins II                           37     9 M 30-39      23:42.1    7:39/M
      45    William Gorczyca        N Stonington        44    10 M 40-49      23:44.1    7:39/M
      46    Mike Carta              Waterford           47    11 M 40-49      23:46.7    7:40/M
      47    Alec Hay                El                   8     2 M  0-10      23:47.6    7:40/M
      48    Adam Opsahl             El                  10     3 M  0-10      23:51.5    7:42/M
      49    Katie Beland                                10     1 F  0-10      23:55.5    7:43/M
      50    Sara Beland                                 10     2 F  0-10      23:56.8    7:43/M
      51    Jason Lambert                               33    10 M 30-39      24:06.0    7:46/M
      52    Bruce Hay               El                  47    12 M 40-49      24:10.9    7:48/M
      53    Mike Adomelis                               26     4 M 20-29      24:15.3    7:49/M
      54    Julie Williams                              29     4 F 20-29      24:31.2    7:55/M
      55    Walter Voberg           Salem               43    13 M 40-49      24:32.7    7:55/M
      56    Bonnie Bates                                44     3 F 40-49      24:33.3    7:55/M
      57    Deb Brunetti            East Lyme  CT       47     4 F 40-49      24:49.3    8:00/M
      58    Sheila Bassett                              40     5 F 40-49      24:50.0    8:01/M
      59    Jiun Huang              El                  46    14 M 40-49      24:52.4    8:01/M
      60    Mitchell Ryan                               9      4 M  0-10      24:58.9    8:03/M
      61    John VERNAGLIA                              60     5 M 60-99      25:02.4    8:05/M
      62    Barry Sheckley          Windham  CT         59     8 M 50-59      25:10.6    8:07/M
      63    Ira Sitko               El                  44    15 M 40-49      25:11.0    8:07/M
      64    Beth McCrabb                                45     6 F 40-49      25:15.9    8:09/M
      65    Brendan Dinsmore                            8      5 M  0-10      25:20.9    8:10/M
      66    Frank Gesho                                 33    11 M 30-39      25:23.4    8:11/M
      67    Evan Opsahl             El                   9     6 M  0-10      25:23.8    8:11/M
      68    Patrick Daily                               31    12 M 30-39      25:24.3    8:12/M
      69    Richard Walsh           Old Lyme  CT        65     6 M 60-99      25:26.5    8:12/M
      70    Stephen Avery                               51     9 M 50-59      25:28.5    8:13/M
      71    Alsten Van              Niantic              9     3 F  0-10      25:38.2    8:16/M
      72    Mary Allen              East Lyme  CT       42     7 F 40-49      25:49.6    8:20/M
      73    Matt Johns                                  26     5 M 20-29      25:50.0    8:20/M
      74    Alan Patten             Niantic             45    16 M 40-49      25:52.4    8:21/M
      75    Vivian Huang            El                  11     1 F 11-14      25:54.4    8:21/M
      76    Janine Sitko                                41     8 F 40-49      25:55.1    8:22/M
      77    Perry Papadopoulos                          38    13 M 30-39      26:11.2    8:27/M
      78    Bruce Grisafe                               52    10 M 50-59      26:21.4    8:30/M
      79    Claire Tocheny          Salem               12     2 F 11-14      26:24.3    8:31/M
      80    Katie Robbin            N Stonington        28     5 F 20-29      26:30.1    8:33/M
      81    Paige Schneider         El                  11     3 F 11-14      26:31.8    8:33/M
      82    Pat Gaffey                                  47    17 M 40-49      26:32.3    8:34/M
      83    John Hadcock, Jr                            14     4 M 11-14      26:32.8    8:34/M
      84    Dan Arenson             El                  43    18 M 40-49      26:33.3    8:34/M
      85    Mickelle Dechaine                           35     4 F 30-39      26:36.3    8:35/M
      86    John Hadcock            East Lyme  CT       47    19 M 40-49      26:40.9    8:36/M
      87    Rosa FONTANEZ                               46     9 F 40-49      26:41.3    8:36/M
      88    Donna Schneider         El                  43    10 F 40-49      26:52.6    8:40/M
      89    Ethan Opsahl            El                   9     7 M  0-10      26:53.1    8:40/M
      90    Alan Opsahl             El                  44    20 M 40-49      27:00.6    8:43/M
      91    Alsten Van              Niantic              0     4 F  0-10      27:11.6    8:46/M
      92    Zoe Smallidge                               10     5 F  0-10      27:24.0    8:50/M
      93    Tom Owen                Stonington  CT      44    21 M 40-49      27:29.3    8:52/M
      94    Kate Kowalczuk          Clinton             32     5 F 30-39      27:30.7    8:52/M
      95    Eric Moyer                                  11     5 M 11-14      27:45.8    8:57/M
      96    Noelene Power                               11     4 F 11-14      27:49.5    8:58/M
      97    Aidan Power                                 45    22 M 40-49      27:52.4    8:59/M
      98    Jennifer Jarvis                             21     6 F 20-29      27:53.6    9:00/M
      99    Michelle Royce          El                  25     7 F 20-29      27:56.5    9:01/M
     100    Richard McCaffrey       Niantic             35    14 M 30-39      28:11.4    9:05/M
     101    Patricia PHILLIPS                           58     1 F 50-59      28:22.8    9:09/M
     102    Mike Gouthro                                53    11 M 50-59      28:33.6    9:13/M
     103    Elizaeth Morrison                           34     6 F 30-39      28:44.5    9:16/M
     104    Ying Lo                 El                  46    11 F 40-49      28:45.0    9:16/M
     105    Kristen Walter          Salem  CT           12     5 F 11-14      28:46.3    9:17/M
     106    Gary Walter             Salem  CT           46    23 M 40-49      28:51.6    9:18/M
     107    Michaela Ryan                               10     6 F  0-10      28:52.1    9:19/M
     108    Terri Patterson         Salem  CT           41    12 F 40-49      28:54.0    9:19/M
     109    Bobbi McGirr            El                  39     7 F 30-39      29:26.8    9:30/M
     110    Rai Swick                                   9      7 F  0-10      29:34.9    9:32/M
     111    Candace Neilson                             44    13 F 40-49      29:39.9    9:34/M
     112    Kristine Brinkman       Niantic             27     8 F 20-29      29:42.2    9:35/M
     113    Daniel Pierce                               11     6 M 11-14      29:46.2    9:36/M
     114    Zachary Foley                               10     8 M  0-10      30:08.6    9:43/M
     115    Maureen Werner                              44    14 F 40-49      30:09.6    9:44/M
     116    Tracy Clark             Groton  CT          33     8 F 30-39      30:12.2    9:45/M
     117    Jack Moyer                                  8      9 M  0-10      30:12.5    9:45/M
     118    Margaret Chris-Moyer                        41    15 F 40-49      30:15.9    9:45/M
     119    Bernie Murray                               71     7 M 60-99      30:18.4    9:46/M
     120    Lauren Weaver           Groton              12     6 F 11-14      30:19.1    9:47/M
     121    John Smith              El                  65     8 M 60-99      30:19.9    9:47/M
     122    John Weaver             Groton              43    24 M 40-49      30:20.9    9:47/M
     123    Edwina Callaghan        Salem  CT           56     2 F 50-59      30:21.2    9:47/M
     124    Nora Tocheny            Salem               12     7 F 11-14      30:25.3    9:49/M
     125    Teri Brunski            North Stonington  C 45    16 F 40-49      30:27.7    9:49/M
     126    Gretchen Volberg                            13     8 F 11-14      30:33.2    9:51/M
     127    Josh Robbins                                12     7 M 11-14      30:50.9    9:57/M
     128    Peter Godin                                 14     8 M 11-14      30:52.1    9:57/M
     129    Laura Kompanik          Salem               27     9 F 20-29      30:56.7    9:59/M
     130    Meghan Krodel           Middeltown          25    10 F 20-29      31:06.8   10:02/M
     131    Ken WATERMAN                                47    25 M 40-49      31:33.1   10:11/M
     132    Philip Waterman                             13     9 M 11-14      31:33.6   10:11/M
     133    Cynthia Wills           Mystic  CT          41    17 F 40-49      31:43.7   10:14/M
     134    Virginia Muller                             67     1 F 60-99      31:47.6   10:15/M
     135    Bradley King                                9     10 M  0-10      32:40.1   10:32/M
     136    David King                                  38    15 M 30-39      32:41.1   10:33/M
     137    Colburn Graves          N Ston              72     9 M 60-99      32:49.1   10:35/M
     138    Gail White                                  42    18 F 40-49      32:53.8   10:36/M
     139    Mary Walsh                                  43    19 F 40-49      33:11.8   10:42/M
     140    Helen Grarvskog                             32     9 F 30-39      33:19.2   10:45/M
     141    Kirsten Smith           Niantic             25    11 F 20-29      34:29.9   11:07/M
     142    Lucy Walter                                 44    20 F 40-49      34:49.4   11:14/M
     143    Jackie Owen             East Lyme  CT       44    21 F 40-49      35:37.1   11:29/M
     144    Sean McGirr             El                  13    10 M 11-14      35:42.4   11:31/M
     145    Ceclia Grisafe                              50     3 F 50-59      36:40.4   11:50/M
     146    Rachel Sorrano          East Haddam         26    12 F 20-29      38:07.1   12:18/M
     147    Stephanie Sorrano       Cromwell            24    13 F 20-29      38:37.9   12:27/M
     148    Matthew Sabilia                             9     11 M  0-10      39:06.9   12:37/M
     149    Maureen Gada            Niantic             26    14 F 20-29      39:08.9   12:37/M
     150    Kimbaly Phillip                             38    10 F 30-39      39:10.7   12:38/M
     151    Kelly Webster                               35    11 F 30-39      39:11.3   12:38/M
     152    Holly Buckley                               35    12 F 30-39      39:12.0   12:39/M
     153    Maria Amato             Niantic             45    22 F 40-49      41:40.0   13:26/M
     154    Laurie Lamb             N Ston              53     4 F 50-59      42:09.8   13:36/M
     155    Kathy Keller            El                  45    23 F 40-49      47:06.6   15:12/M
     156    David Keller            El                  45    26 M 40-49      47:07.2   15:12/M
     157    Anthony Vecca           Portland            26     6 M 20-29      50:05.0   16:09/M
     158    Denis Recchia                               26     7 M 20-29      50:05.8   16:09/M
     159    Kai Tumulak             Deep River          27    15 F 20-29      50:06.8   16:10/M
     160    Linda Farragher         Niantic             36    13 F 30-39      50:10.5   16:11/M
     161    Nancy Pennington        Niantic             55     5 F 50-59      51:08.4   16:30/M
     162    Glenn Pennington        Niantic             57    12 M 50-59      51:08.9   16:30/M
     163    Carol Giese                                 66     2 F 60-99      51:09.6   16:30/M

FLANDERS 5K
Age Group Results
April 29, 2006
Results By SNERRO, LLC

Men: 0-10 11-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 0-10 11-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
5 K division
Women 10 and under

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Katie Beland                                10       49      23:55.5    7:43/M
       2    Sara Beland                                 10       50      23:56.8    7:43/M
       3    Alsten Van              Niantic              9       71      25:38.2    8:16/M
       4    Alsten Van              Niantic              0       91      27:11.6    8:46/M
       5    Zoe Smallidge                               10       92      27:24.0    8:50/M
       6    Michaela Ryan                               10      107      28:52.1    9:19/M
       7    Rai Swick                                   9       110      29:34.9    9:32/M
Top

Women 11 to 14

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Vivian Huang            El                  11       75      25:54.4    8:21/M
       2    Claire Tocheny          Salem               12       79      26:24.3    8:31/M
       3    Paige Schneider         El                  11       81      26:31.8    8:33/M
       4    Noelene Power                               11       96      27:49.5    8:58/M
       5    Kristen Walter          Salem  CT           12      105      28:46.3    9:17/M
       6    Lauren Weaver           Groton              12      120      30:19.1    9:47/M
       7    Nora Tocheny            Salem               12      124      30:25.3    9:49/M
       8    Gretchen Volberg                            13      126      30:33.2    9:51/M
Top

Women 20 to 29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Jessica Cini                                27       22      21:11.7    6:50/M
       2    Beth Landry                                 26       30      22:20.2    7:12/M
       3    Jennifer Novotny                            22       35      22:47.9    7:21/M
       4    Julie Williams                              29       54      24:31.2    7:55/M
       5    Katie Robbin            N Stonington        28       80      26:30.1    8:33/M
       6    Jennifer Jarvis                             21       98      27:53.6    9:00/M
       7    Michelle Royce          El                  25       99      27:56.5    9:01/M
       8    Kristine Brinkman       Niantic             27      112      29:42.2    9:35/M
       9    Laura Kompanik          Salem               27      129      30:56.7    9:59/M
      10    Meghan Krodel           Middeltown          25      130      31:06.8   10:02/M
      11    Kirsten Smith           Niantic             25      141      34:29.9   11:07/M
      12    Rachel Sorrano          East Haddam         26      146      38:07.1   12:18/M
      13    Stephanie Sorrano       Cromwell            24      147      38:37.9   12:27/M
      14    Maureen Gada            Niantic             26      149      39:08.9   12:37/M
      15    Kai Tumulak             Deep River          27      159      50:06.8   16:10/M
Top

Women 30 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Alison Dupont           Groton  CT          38       12      19:50.7    6:24/M
       2    Marcy Withington                            36       23      21:13.5    6:51/M
       3    Nancy Davis             GRISWOLD  CT        38       43      23:30.7    7:35/M
       4    Mickelle Dechaine                           35       85      26:36.3    8:35/M
       5    Kate Kowalczuk          Clinton             32       94      27:30.7    8:52/M
       6    Elizaeth Morrison                           34      103      28:44.5    9:16/M
       7    Bobbi McGirr            El                  39      109      29:26.8    9:30/M
       8    Tracy Clark             Groton  CT          33      116      30:12.2    9:45/M
       9    Helen Grarvskog                             32      140      33:19.2   10:45/M
      10    Kimbaly Phillip                             38      150      39:10.7   12:38/M
      11    Kelly Webster                               35      151      39:11.3   12:38/M
      12    Holly Buckley                               35      152      39:12.0   12:39/M
      13    Linda Farragher         Niantic             36      160      50:10.5   16:11/M
Top

Women 40 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Susan Hammond           Pawcatuck           43       13      20:06.1    6:29/M
       2    Vicky KOSAKOWSKI                            42       32      22:24.8    7:14/M
       3    Bonnie Bates                                44       56      24:33.3    7:55/M
       4    Deb Brunetti            East Lyme  CT       47       57      24:49.3    8:00/M
       5    Sheila Bassett                              40       58      24:50.0    8:01/M
       6    Beth McCrabb                                45       64      25:15.9    8:09/M
       7    Mary Allen              East Lyme  CT       42       72      25:49.6    8:20/M
       8    Janine Sitko                                41       76      25:55.1    8:22/M
       9    Rosa FONTANEZ                               46       87      26:41.3    8:36/M
      10    Donna Schneider         El                  43       88      26:52.6    8:40/M
      11    Ying Lo                 El                  46      104      28:45.0    9:16/M
      12    Terri Patterson         Salem  CT           41      108      28:54.0    9:19/M
      13    Candace Neilson                             44      111      29:39.9    9:34/M
      14    Maureen Werner                              44      115      30:09.6    9:44/M
      15    Margaret Chris-Moyer                        41      118      30:15.9    9:45/M
      16    Teri Brunski            North Stonington  C 45      125      30:27.7    9:49/M
      17    Cynthia Wills           Mystic  CT          41      133      31:43.7   10:14/M
      18    Gail White                                  42      138      32:53.8   10:36/M
      19    Mary Walsh                                  43      139      33:11.8   10:42/M
      20    Lucy Walter                                 44      142      34:49.4   11:14/M
      21    Jackie Owen             East Lyme  CT       44      143      35:37.1   11:29/M
      22    Maria Amato             Niantic             45      153      41:40.0   13:26/M
      23    Kathy Keller            El                  45      155      47:06.6   15:12/M
Top

Women 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Patricia PHILLIPS                           58      101      28:22.8    9:09/M
       2    Edwina Callaghan        Salem  CT           56      123      30:21.2    9:47/M
       3    Ceclia Grisafe                              50      145      36:40.4   11:50/M
       4    Laurie Lamb             N Ston              53      154      42:09.8   13:36/M
       5    Nancy Pennington        Niantic             55      161      51:08.4   16:30/M
Top

Women 60 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Virginia Muller                             67      134      31:47.6   10:15/M
       2    Carol Giese                                 66      163      51:09.6   16:30/M
Top

Men 10 and under

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Isaiah Bellamy                              10       39      22:58.6    7:25/M
       2    Alec Hay                El                   8       47      23:47.6    7:40/M
       3    Adam Opsahl             El                  10       48      23:51.5    7:42/M
       4    Mitchell Ryan                               9        60      24:58.9    8:03/M
       5    Brendan Dinsmore                            8        65      25:20.9    8:10/M
       6    Evan Opsahl             El                   9       67      25:23.8    8:11/M
       7    Ethan Opsahl            El                   9       89      26:53.1    8:40/M
       8    Zachary Foley                               10      114      30:08.6    9:43/M
       9    Jack Moyer                                  8       117      30:12.5    9:45/M
      10    Bradley King                                9       135      32:40.1   10:32/M
      11    Matthew Sabilia                             9       148      39:06.9   12:37/M
Top

Men 11 to 14

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Gary Power                                  14        5      18:47.9    6:04/M
       2    Matthew Beland                              12       24      21:18.0    6:52/M
       3    Alsten Van              Niantic             13       38      22:56.4    7:24/M
       4    John Hadcock, Jr                            14       83      26:32.8    8:34/M
       5    Eric Moyer                                  11       95      27:45.8    8:57/M
       6    Daniel Pierce                               11      113      29:46.2    9:36/M
       7    Josh Robbins                                12      127      30:50.9    9:57/M
       8    Peter Godin                                 14      128      30:52.1    9:57/M
       9    Philip Waterman                             13      132      31:33.6   10:11/M
      10    Sean McGirr             El                  13      144      35:42.4   11:31/M
Top

Men 20 to 29

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Larsen Selmer           Niantic             25        1      16:51.9    5:26/M
       2    Ryan Lee                                    29       26      21:26.1    6:55/M
       3    Kevin Kompanik          Salem               26       33      22:25.5    7:14/M
       4    Mike Adomelis                               26       53      24:15.3    7:49/M
       5    Matt Johns                                  26       73      25:50.0    8:20/M
       6    Anthony Vecca           Portland            26      157      50:05.0   16:09/M
       7    Denis Recchia                               26      158      50:05.8   16:09/M
Top

Men 30 to 39

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Christopher Kane        Waterford  CT       38        2      17:04.5    5:30/M
       2    William Lunn            Mystic  CT          32        3      17:55.8    5:47/M
       3    Robert Craig                                39       14      20:18.5    6:33/M
       4    Steven Wittrock                             35       17      20:31.1    6:37/M
       5    Kieth O'Connor                              35       18      20:45.2    6:42/M
       6    Brett Lillie            Niantic  CT         39       19      20:58.3    6:46/M
       7    David Flagg                                 32       28      21:36.8    6:58/M
       8    Trad Horner             Niantic             38       36      22:54.5    7:23/M
       9    Arthur Jenkins II                           37       44      23:42.1    7:39/M
      10    Jason Lambert                               33       51      24:06.0    7:46/M
      11    Frank Gesho                                 33       66      25:23.4    8:11/M
      12    Patrick Daily                               31       68      25:24.3    8:12/M
      13    Perry Papadopoulos                          38       77      26:11.2    8:27/M
      14    Richard McCaffrey       Niantic             35      100      28:11.4    9:05/M
      15    David King                                  38      136      32:41.1   10:33/M
Top

Men 40 to 49

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Eusevio Quinones        Groton  CT          40        4      18:38.1    6:01/M
       2    Dave Hammond            Pawcatuck  CT       49        7      19:01.6    6:08/M
       3    Peter Harris                                40        8      19:08.3    6:10/M
       4    Bob Handfield                               45       10      19:18.2    6:14/M
       5    Ray Murray                                  44       16      20:27.6    6:36/M
       6    Roger Hill                                  46       20      20:59.5    6:46/M
       7    Michael Didato                              44       21      21:08.2    6:49/M
       8    John Walter                                 40       27      21:35.9    6:58/M
       9    Russ Dipallina                              43       41      23:12.5    7:29/M
      10    William Gorczyca        N Stonington        44       45      23:44.1    7:39/M
      11    Mike Carta              Waterford           47       46      23:46.7    7:40/M
      12    Bruce Hay               El                  47       52      24:10.9    7:48/M
      13    Walter Voberg           Salem               43       55      24:32.7    7:55/M
      14    Jiun Huang              El                  46       59      24:52.4    8:01/M
      15    Ira Sitko               El                  44       63      25:11.0    8:07/M
      16    Alan Patten             Niantic             45       74      25:52.4    8:21/M
      17    Pat Gaffey                                  47       82      26:32.3    8:34/M
      18    Dan Arenson             El                  43       84      26:33.3    8:34/M
      19    John Hadcock            East Lyme  CT       47       86      26:40.9    8:36/M
      20    Alan Opsahl             El                  44       90      27:00.6    8:43/M
      21    Tom Owen                Stonington  CT      44       93      27:29.3    8:52/M
      22    Aidan Power                                 45       97      27:52.4    8:59/M
      23    Gary Walter             Salem  CT           46      106      28:51.6    9:18/M
      24    John Weaver             Groton              43      122      30:20.9    9:47/M
      25    Ken WATERMAN                                47      131      31:33.1   10:11/M
      26    David Keller            El                  45      156      47:07.2   15:12/M
Top

Men 50 to 59

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Kevin Gallerani         Uncasville  CT      51        6      18:56.5    6:06/M
       2    Ed Drew                                     50        9      19:10.8    6:11/M
       3    Mark Holmes                                 52       11      19:47.4    6:23/M
       4    Gene Maran                                  53       25      21:20.5    6:53/M
       5    Stephen Brunetti        El                  51       29      22:03.7    7:07/M
       6    Joe Smith               Niantic             52       34      22:34.1    7:17/M
       7    Gary Nolan                                  52       40      23:12.0    7:29/M
       8    Barry Sheckley          Windham  CT         59       62      25:10.6    8:07/M
       9    Stephen Avery                               51       70      25:28.5    8:13/M
      10    Bruce Grisafe                               52       78      26:21.4    8:30/M
      11    Mike Gouthro                                53      102      28:33.6    9:13/M
      12    Glenn Pennington        Niantic             57      162      51:08.9   16:30/M
Top

Men 60 and over

    Place    Name                    City              Age   Overall       Time      Pace
       1    Dave Jacobs             Niantic  CT         60       15      20:22.3    6:34/M
       2    Ted PHILLIPS                                65       31      22:21.3    7:13/M
       3    Ron Dombrowski                              62       37      22:56.0    7:24/M
       4    Ed Evis                                     66       42      23:22.6    7:32/M
       5    John VERNAGLIA                              60       61      25:02.4    8:05/M
       6    Richard Walsh           Old Lyme  CT        65       69      25:26.5    8:12/M
       7    Bernie Murray                               71      119      30:18.4    9:46/M
       8    John Smith              El                  65      121      30:19.9    9:47/M
       9    Colburn Graves          N Ston              72      137      32:49.1   10:35/M
 

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com