HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Glastonbury Scenic Racing Series #2
July 29, 2006 - 10K
Glastonbury, CT

OVERALL WINNERS

David McKay, Marlborough, CT - 34:12
Nicole Dillon, Milford, CT - 45:23

glas072901.jpg (63097 bytes) glas072902.jpg (66628 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Smith Middle
School
WEATHER
84 Degrees
Sunny & Humid
    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    David McKay             Marlborough  CT     21 ***** M 19-29        34:12    5:31/M
       2    James Toomey IV         Wichita  KS         20     1 M 19-29        34:21    5:32/M
       3    Kevin Turko             Marlborough  CT     20     2 M 19-29        34:54    5:38/M
       4    Fred Wills              Stratford  CT       21     3 M 19-29        36:11    5:50/M
       5    John Paggioli           Marlborough  CT     40     1 M 40-49        38:31    6:13/M
       6    George Kominos          Southington  CT     49     2 M 40-49        38:36    6:14/M
       7    Michael Lage            West Hartford  CT   42     3 M 40-49        38:49    6:16/M
       8    Duncan Gerity           Glastonbury  CT     20     4 M 19-29        39:01    6:18/M
       9    Kevin Asp               Middletown  CT      35     1 M 30-39        40:02    6:27/M
      10    Brian Coe               Trumbull  CT        43     4 M 40-49        40:47    6:35/M
      11    Edward Mokoski          Rockfall  CT        40     5 M 40-49        41:18    6:40/M
      12    Phillip Stalley         West Hartford  CT   33     2 M 30-39        41:52    6:45/M
      13    William Bedard          Tolland  CT         54     1 M 50-59        41:56    6:46/M
      14    Michael Dow             East Hampton  CT    46     6 M 40-49        43:14    6:58/M
      15    Art Byram               Glastonbury  CT     42     7 M 40-49        43:15    6:59/M
      16    Cliff Collins           E. Hampton  CT      46     8 M 40-49        43:16    6:59/M
      17    Christopher Dowd        West Hartford  CT   39     3 M 30-39        43:32    7:01/M
      18    Bill Landers            South Glastonbury   41     9 M 40-49        43:41    7:03/M
      19    Tom Newman              Hebron  CT          48    10 M 40-49        43:42    7:03/M
      20    Robert Wynn             Stratford  CT       20     5 M 19-29        43:49    7:04/M
      21    Robert Christie         Glastonbury  CT     31     4 M 30-39        44:51    7:14/M
      22    Ed Gorecki              Farmington  CT      52     2 M 50-59        44:51    7:14/M
      23    Ken Major               Vernon  CT          48    11 M 40-49        45:01    7:16/M
      24    Bruce Giguere           Tolland  CT         38     5 M 30-39        45:09    7:17/M
      25    Mitch Bielenda          South Windsor  CT   49    12 M 40-49        45:12    7:17/M
      26    Marc Gaudet             Glastonbury  CT     32     6 M 30-39        45:13    7:18/M
      27    Nicole Dillon           Milford  CT         27 ***** F 19-29        45:23    7:19/M
      28    Steve Sheehan           Southington  CT     51     3 M 50-59        45:32    7:21/M
      29    Lindsay Holmes          East Hampton  CT    26     1 F 19-29        45:35    7:21/M
      30    Nathan Cropper          Middletown  CT      32     7 M 30-39        45:56    7:25/M
      31    Surgean Davis                               16     1 M  1-18        45:59    7:25/M
      32    Adelaide Perr           New London  CT      19     2 F 19-29        46:01    7:25/M
      33    Richard Baber           Glastonbury  CT     56     4 M 50-59        46:03    7:26/M
      34    Patricia Matson         Glastonbury  CT     35     1 F 30-39        46:17    7:28/M
      35    Kelly Carpenter         West Hartford  CT   25     3 F 19-29        46:34    7:31/M
      36    Kenneth Ferner          Glastonbury  CT     43    13 M 40-49        46:35    7:31/M
      37    Greg Clark              Glastonbury  CT     44    14 M 40-49        47:12    7:37/M
      38    Richard Giveans         Portland  CT        41    15 M 40-49        47:23    7:39/M
      39    Jay Hamilton            Mansfield Center  C 34     8 M 30-39        47:35    7:40/M
      40    Dea Collins             East Hartford  CT   51     1 F 50-59        47:39    7:41/M
      41    Jill Devor                                  25     4 F 19-29        47:41    7:41/M
      42    Bill McGugan            Manchester  CT      51     5 M 50-59        47:42    7:42/M
      43    Christina Williams      Middletown  CT      27     5 F 19-29        47:42    7:42/M
      44    Carol Fraleigh          Glastonbury  CT     39     2 F 30-39        48:01    7:45/M
      45    Gary Sweet              Manchester  CT      58     6 M 50-59        48:16    7:47/M
      46    Janine Wilcox           Glastonbury  CT     43     1 F 40-49        48:36    7:50/M
      47    Ann Mulcahy             Glastonbury  CT     32     3 F 30-39        48:39    7:51/M
      48    Tyler Cameron           Gales Ferry  CT     28     6 M 19-29        48:47    7:52/M
      49    Timothy Curtis          Colchester  CT      64     1 M 60-99        49:35    8:00/M
      50    Waldemar Drejer         Cromwell  CT        61     2 M 60-99        50:13    8:06/M
      51    Peter Degroot           Middletown  CT      49    16 M 40-49        50:31    8:09/M
      52    Jason Sweet             Grafton  MA         24     7 M 19-29        50:47    8:11/M
      53    Ric Villareal           Waterbury  CT       49    17 M 40-49        50:49    8:12/M
      54    Candace Morgester                           38     4 F 30-39        50:54    8:13/M
      55    James Boisoneau         Glastonbury  CT     33     9 M 30-39        51:00    8:14/M
      56    Sarah Greer             Hartford  CT        23     6 F 19-29        51:13    8:16/M
      57    Michael Guilford        Manchester  CT      30    10 M 30-39        51:25    8:18/M
      58    Bob Musselman           Avon  CT            56     7 M 50-59        51:29    8:18/M
      59    Charles Lamb            Glastonbury  CT     62     3 M 60-99        51:31    8:19/M
      60    Ethan Brysgel           Marlborough  CT     32    11 M 30-39        51:36    8:19/M
      61    Amy Lane                Amherst  MA         26     7 F 19-29        51:38    8:20/M
      62    Tao Jin                                     33    12 M 30-39        51:55    8:22/M
      63    Peter Briggeman         Manchester  CT      48    18 M 40-49        51:56    8:23/M
      64    John Kovalsky           Agawam  MA          38    13 M 30-39        52:01    8:23/M
      65    Henry Myslak            Newington  CT       41    19 M 40-49        52:15    8:26/M
      66    Tim Murphy              East Hampton  CT    40    20 M 40-49        52:16    8:26/M
      67    Bonnie Bates            Hebron  CT          44     2 F 40-49        53:19    8:36/M
      68    Alan McCall             Manchester  CT      56     8 M 50-59        53:22    8:36/M
      69    Jim Jackson             Portland  CT        34    14 M 30-39        53:45    8:40/M
      70    Tom Walsh               Wethersfield  CT    51     9 M 50-59        53:45    8:40/M
      71    Mary Lou White          Bolton  CT          50     2 F 50-59        54:15    8:45/M
      72    Bennett Croswell        Glastonbury  CT     49    21 M 40-49        54:17    8:45/M
      73    Steve Barney            South Glastonbury   41    22 M 40-49        54:59    8:52/M
      74    Brian Thibeault         Glastonbury  CT     27     8 M 19-29        55:10    8:54/M
      75    Robert Lowe             Glastonbury  CT     60     4 M 60-99        56:33    9:07/M
      76    Bernadette Thomas       Cheshire  CT        33     5 F 30-39        56:33    9:07/M
      77    Caitlyn Walker          Plainfield  CT       0     1 F  0- 0        56:41    9:09/M
      78    Timothy Kulig           Marlborough  CT     31    15 M 30-39        56:48    9:10/M
      79    Daniel Salazar Jr       Hartford  CT        49    23 M 40-49        57:45    9:19/M
      80    George Aronstamm        Glastonbury  CT     61     5 M 60-99        57:46    9:19/M
      81    Catherine Hofler        Glastonbury  CT     23     8 F 19-29        57:47    9:19/M
      82    Sherri Condon           Middletown  CT      41     3 F 40-49        58:16    9:24/M
      83    Mark Schroeder          Glastonbury  CT     42    24 M 40-49        58:32    9:26/M
      84    Daniel Koenig           Stamford  CT        21     9 M 19-29        59:10    9:33/M
      85    Liz Shea                Glastonbury  CT     39     6 F 30-39        59:32    9:36/M
      86    Kirsten Hazard          Glastonbury  CT     37     7 F 30-39        59:33    9:36/M
      87    Maria Lamb              Glastonbury  CT     59     3 F 50-59        59:34    9:36/M
      88    Tony Lucia              Agawam  MA          68     6 M 60-99        59:37    9:37/M
      89    Michael Moyer           Providence  RI      31    16 M 30-39        59:41    9:38/M
      90    Katherine Picard        Portland  CT        36     8 F 30-39        59:53    9:40/M
      91    Andrea Johnson          Vernon  CT          28     9 F 19-29      1:00:26    9:45/M
      92    Jenny Yamtich           New Haven  CT       23    10 F 19-29      1:00:44    9:48/M
      93    Matthew Mowel           Glastonbury  CT     24    10 M 19-29      1:00:50    9:49/M
      94    Stephanie Croswell      Glastonbury  CT     49     4 F 40-49      1:00:58    9:50/M
      95    Cathy Hosem                                 50     4 F 50-59      1:01:06    9:51/M
      96    Bonnie Bagdasarian      Glastonbury  CT     39     9 F 30-39      1:01:21    9:54/M
      97    Laurie Tobias           Glastonbury  CT     43     5 F 40-49      1:01:25    9:54/M
      98    Lisa Moffitt            Manchester  CT      39    10 F 30-39      1:02:06   10:01/M
      99    Deb Hager               Higganum  CT        55     5 F 50-59      1:02:34   10:05/M
     100    Thomas McIntosh Jr.     Coventry  CT        69     7 M 60-99      1:03:33   10:15/M
     101    John Salcius            S Windsor  CT       63     8 M 60-99      1:03:47   10:17/M
     102    Jennifer Hardy          Glastonbury  CT     35    11 F 30-39      1:03:53   10:18/M
     103    Donna Saulter           Glastonbury  CT     55     6 F 50-59      1:03:54   10:18/M
     104    Carol McGuiness         Newington  CT       40     6 F 40-49      1:04:03   10:20/M
     105    Zeti Vanriel            Bloomfield  CT      50     7 F 50-59      1:04:06   10:20/M
     106    Michelle Perez          Hamden  CT          36    12 F 30-39      1:04:07   10:20/M
     107    Mary Sheehan            Manchester  Ct      50     8 F 50-59      1:04:09   10:21/M
     108    Catherine Graffy        South Glastonbury   52     9 F 50-59      1:04:49   10:27/M
     109    Laurel Gay              Amston  CT          50    10 F 50-59      1:05:37   10:35/M
     110    Rosa Courtemanche       Glastonbury  CT     43     7 F 40-49      1:06:18   10:42/M
     111    Barbara Maloney         Tolland  CT         60     1 F 60-99      1:07:38   10:55/M
     112    Gary Sweet              Shrewsbury  MA      54    10 M 50-59      1:08:48   11:06/M
     113    Margaret Harper         Glastonbury  CT     44     8 F 40-49      1:09:04   11:08/M
     114    Santa Card              Wheat Ridge  CO     72     9 M 60-99      1:10:42   11:24/M
     115    Lynn Gillane            Windsor  CT         43    25 M 40-49      1:11:47   11:35/M
     116    Tiwanna Compton         Hartford  CT        27    11 F 19-29      1:14:59   12:06/M
     117    Susan Pellegatto        Rocky Hill  CT      49     9 F 40-49      1:16:22   12:19/M
     118    Darlene Scaglia         South Glastonbury   38    13 F 30-39      1:16:22   12:19/M
     119    Lauren Gargano-Yates    Glastonbury  CT     29    12 F 19-29      1:18:27   12:39/M
     120    Casey Rosenzweig        Seymour  CT         28    13 F 19-29      1:18:27   12:39/M
     121    Jennifer Malloy         Amston  CT          42    10 F 40-49      1:19:07   12:46/M
     122    Sharon Salomon          East Hartford  CT   33    14 F 30-39      1:24:30   13:38/M

Age Group Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com


Men: 1-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 1-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Nicole Dillon Milford CT

27

27

45:23

7:19/M

 
Top

Female No Age Reported

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Caitlyn Walker Plainfield CT

0

77

56:41

9:09/M

 
Top

Female 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Lindsay Holmes East Hampton CT

26

29

45:35

7:21/M

2

Adelaide Perr New London CT

19

32

46:01

7:25/M

3

Kelly Carpenter West Hartford CT

25

35

46:34

7:31/M

4

Jill Devor  

25

41

47:41

7:41/M

5

Christina Williams Middletown CT

27

43

47:42

7:42/M

6

Sarah Greer Hartford CT

23

56

51:13

8:16/M

7

Amy Lane Amherst MA

26

61

51:38

8:20/M

8

Catherine Hofler Glastonbury CT

23

81

57:47

9:19/M

9

Andrea Johnson Vernon CT

28

91

1:00:26

9:45/M

10

Jenny Yamtich New Haven CT

23

92

1:00:44

9:48/M

11

Tiwanna Compton Hartford CT

27

116

1:14:59

12:06/M

12

Lauren Gargano-Yates Glastonbury CT

29

119

1:18:27

12:39/M

13

Casey Rosenzweig Seymour CT

28

120

1:18:27

12:39/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Patricia Matson Glastonbury CT

35

34

46:17

7:28/M

2

Carol Fraleigh Glastonbury CT

39

44

48:01

7:45/M

3

Ann Mulcahy Glastonbury CT

32

47

48:39

7:51/M

4

Candace Morgester  

38

54

50:54

8:13/M

5

Bernadette Thomas Cheshire CT

33

76

56:33

9:07/M

6

Liz Shea Glastonbury CT

39

85

59:32

9:36/M

7

Kirsten Hazard Glastonbury CT

37

86

59:33

9:36/M

8

Katherine Picard Portland CT

36

90

59:53

9:40/M

9

Bonnie Bagdasarian Glastonbury CT

39

96

1:01:21

9:54/M

10

Lisa Moffitt Manchester CT

39

98

1:02:06

10:01/M

11

Jennifer Hardy Glastonbury CT

35

102

1:03:53

10:18/M

12

Michelle Perez Hamden CT

36

106

1:04:07

10:20/M

13

Darlene Scaglia South Glastonbury CT

38

118

1:16:22

12:19/M

14

Sharon Salomon East Hartford CT

33

122

1:24:30

13:38/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Janine Wilcox Glastonbury CT

43

46

48:36

7:50/M

2

Bonnie Bates Hebron CT

44

67

53:19

8:36/M

3

Sherri Condon Middletown CT

41

82

58:16

9:24/M

4

Stephanie Croswell Glastonbury CT

49

94

1:00:58

9:50/M

5

Laurie Tobias Glastonbury CT

43

97

1:01:25

9:54/M

6

Carol McGuiness Newington CT

40

104

1:04:03

10:20/M

7

Rosa Courtemanche Glastonbury CT

43

110

1:06:18

10:42/M

8

Margaret Harper Glastonbury CT

44

113

1:09:04

11:08/M

9

Susan Pellegatto Rocky Hill CT

49

117

1:16:22

12:19/M

10

Jennifer Malloy Amston CT

42

121

1:19:07

12:46/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Dea Collins East Hartford CT

51

40

47:39

7:41/M

2

Mary Lou White Bolton CT

50

71

54:15

8:45/M

3

Maria Lamb Glastonbury CT

59

87

59:34

9:36/M

4

Cathy Hosem  

50

95

1:01:06

9:51/M

5

Deb Hager Higganum CT

55

99

1:02:34

10:05/M

6

Donna Saulter Glastonbury CT

55

103

1:03:54

10:18/M

7

Zeti Vanriel Bloomfield CT

50

105

1:04:06

10:20/M

8

Mary Sheehan Manchester Ct

50

107

1:04:09

10:21/M

9

Catherine Graffy South Glastonbury CT

52

108

1:04:49

10:27/M

10

Laurel Gay Amston CT

50

109

1:05:37

10:35/M

 
Top

Female 60 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Barbara Maloney Tolland CT

60

111

1:07:38

10:55/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

David McKay Marlborough CT

21

1

34:12

5:31/M

 
Top

Men 18 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Surgean Davis  

16

31

45:59

7:25/M

 
Top

Male 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

James Toomey IV Wichita KS

20

2

34:21

5:32/M

2

Kevin Turko Marlborough CT

20

3

34:54

5:38/M

3

Fred Wills Stratford CT

21

4

36:11

5:50/M

4

Duncan Gerity Glastonbury CT

20

8

39:01

6:18/M

5

Robert Wynn Stratford CT

20

20

43:49

7:04/M

6

Tyler Cameron Gales Ferry CT

28

48

48:47

7:52/M

7

Jason Sweet Grafton MA

24

52

50:47

8:11/M

8

Brian Thibeault Glastonbury CT

27

74

55:10

8:54/M

9

Daniel Koenig Stamford CT

21

84

59:10

9:33/M

10

Matthew Mowel Glastonbury CT

24

93

1:00:50

9:49/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kevin Asp Middletown CT

35

9

40:02

6:27/M

2

Phillip Stalley West Hartford CT

33

12

41:52

6:45/M

3

Christopher Dowd West Hartford CT

39

17

43:32

7:01/M

4

Robert Christie Glastonbury CT

31

21

44:51

7:14/M

5

Bruce Giguere Tolland CT

38

24

45:09

7:17/M

6

Marc Gaudet Glastonbury CT

32

26

45:13

7:18/M

7

Nathan Cropper Middletown CT

32

30

45:56

7:25/M

8

Jay Hamilton Mansfield Center CT

34

39

47:35

7:40/M

9

James Boisoneau Glastonbury CT

33

55

51:00

8:14/M

10

Michael Guilford Manchester CT

30

57

51:25

8:18/M

11

Ethan Brysgel Marlborough CT

32

60

51:36

8:19/M

12

Tao Jin  

33

62

51:55

8:22/M

13

John Kovalsky Agawam MA

38

64

52:01

8:23/M

14

Jim Jackson Portland CT

34

69

53:45

8:40/M

15

Timothy Kulig Marlborough CT

31

78

56:48

9:10/M

16

Michael Moyer Providence RI

31

89

59:41

9:38/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Paggioli Marlborough CT

40

5

38:31

6:13/M

2

George Kominos Southington CT

49

6

38:36

6:14/M

3

Michael Lage West Hartford CT

42

7

38:49

6:16/M

4

Brian Coe Trumbull CT

43

10

40:47

6:35/M

5

Edward Mokoski Rockfall CT

40

11

41:18

6:40/M

6

Michael Dow East Hampton CT

46

14

43:14

6:58/M

7

Art Byram Glastonbury CT

42

15

43:15

6:59/M

8

Cliff Collins E. Hampton CT

46

16

43:16

6:59/M

9

Bill Landers South Glastonbury CT

41

18

43:41

7:03/M

10

Tom Newman Hebron CT

48

19

43:42

7:03/M

11

Ken Major Vernon CT

48

23

45:01

7:16/M

12

Mitch Bielenda South Windsor CT

49

25

45:12

7:17/M

13

Kenneth Ferner Glastonbury CT

43

36

46:35

7:31/M

14

Greg Clark Glastonbury CT

44

37

47:12

7:37/M

15

Richard Giveans Portland CT

41

38

47:23

7:39/M

16

Peter Degroot Middletown CT

49

51

50:31

8:09/M

17

Ric Villareal Waterbury CT

49

53

50:49

8:12/M

18

Peter Briggeman Manchester CT

48

63

51:56

8:23/M

19

Henry Myslak Newington CT

41

65

52:15

8:26/M

20

Tim Murphy East Hampton CT

40

66

52:16

8:26/M

21

Bennett Croswell Glastonbury CT

49

72

54:17

8:45/M

22

Steve Barney South Glastonbury CT

41

73

54:59

8:52/M

23

Daniel Salazar Jr Hartford CT

49

79

57:45

9:19/M

24

Mark Schroeder Glastonbury CT

42

83

58:32

9:26/M

25

Lynn Gillane Windsor CT

43

115

1:11:47

11:35/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

William Bedard Tolland CT

54

13

41:56

6:46/M

2

Ed Gorecki Farmington CT

52

22

44:51

7:14/M

3

Steve Sheehan Southington CT

51

28

45:32

7:21/M

4

Richard Baber Glastonbury CT

56

33

46:03

7:26/M

5

Bill McGugan Manchester CT

51

42

47:42

7:42/M

6

Gary Sweet Manchester CT

58

45

48:16

7:47/M

7

Bob Musselman Avon CT

56

58

51:29

8:18/M

8

Alan McCall Manchester CT

56

68

53:22

8:36/M

9

Tom Walsh Wethersfield CT

51

70

53:45

8:40/M

10

Gary Sweet Shrewsbury MA

54

112

1:08:48

11:06/M

 
Top

Male 60 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Timothy Curtis Colchester CT

64

49

49:35

8:00/M

2

Waldemar Drejer Cromwell CT

61

50

50:13

8:06/M

3

Charles Lamb Glastonbury CT

62

59

51:31

8:19/M

4

Robert Lowe Glastonbury CT

60

75

56:33

9:07/M

5

George Aronstamm Glastonbury CT

61

80

57:46

9:19/M

6

Tony Lucia Agawam MA

68

88

59:37

9:37/M

7

Thomas McIntosh Jr. Coventry CT

69

100

1:03:33

10:15/M

8

John Salcius S Windsor CT

63

101

1:03:47

10:17/M

9

Santa Card Wheat Ridge CO

72

114

1:10:42

11:24/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com