HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Glastonbury Scenic Racing Series #3
August 5, 2006 - 10 Miles
Glastonbury, CT

OVERALL WINNERS

David McKay, Marlborough, CT - 59:30
Stephanie Paulk, West Hartford, CT - 1:10:15

glas080501.jpg (59870 bytes) glas080502.jpg (64913 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Hopewell
School
WEATHER
79 Degrees
Sunny
    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    David McKay             Marlborough  CT     21     1 M 19-29        59:30    5:57/M
       2    Jeffrey Townsend        Glastonbury  CT     34     1 M 30-39      1:00:11    6:01/M
       3    Fred Wills              Stratford  CT       21     2 M 19-29      1:01:41    6:10/M
       4    George Kominos          Southington  CT     49     1 M 40-49      1:05:08    6:31/M
       5    John Paggioli           Marlborough  CT     40     2 M 40-49      1:05:38    6:34/M
       6    Michael Lage            West Hartford  CT   42     3 M 40-49      1:06:16    6:38/M
       7    Rick O'Toole            South Glastonbury   35     2 M 30-39      1:08:10    6:49/M
       8    Roy Krause              Glastonbury  CT     34     3 M 30-39      1:09:10    6:55/M
       9    Kevin Asp               Middletown  CT      35     4 M 30-39      1:09:49    6:59/M
      10    Stephanie Paulk         West Hartford  CT   21     1 F 19-29      1:10:15    7:02/M
      11    Phillip Stalley         West Hartford  CT   33     5 M 30-39      1:10:29    7:03/M
      12    William Bedard          Tolland  CT         54     1 M 50-59      1:11:31    7:09/M
      13    Lawrence Gore           Portland  CT        37     6 M 30-39      1:11:50    7:11/M
      14    Michael Dow             East Hampton  CT    46     4 M 40-49      1:13:37    7:22/M
      15    Tom Newman              Hebron  CT          48     5 M 40-49      1:13:53    7:23/M
      16    Robert Wynn             Stratford  CT       20     3 M 19-29      1:14:10    7:25/M
      17    Christopher Dowd        West Hartford  CT   39     7 M 30-39      1:14:23    7:26/M
      18    Lindsay Holmes                              26     2 F 19-29      1:14:54    7:29/M
      19    Rob Topliff             Manchester  CT      32     8 M 30-39      1:15:17    7:32/M
      20    Bill Landers            South Glastonbury   41     6 M 40-49      1:15:30    7:33/M
      21    Charles Haskes          Hamden  CT          39     9 M 30-39      1:15:39    7:34/M
      22    David Condit            Avon  CT            58     2 M 50-59      1:16:24    7:38/M
      23    Robert Christie         Glastonbury  CT     31    10 M 30-39      1:16:38    7:40/M
      24    Ed Gorecki              Farmington  CT      52     3 M 50-59      1:17:50    7:47/M
      25    Patricia Matson         Glastonbury  CT     35     1 F 30-39      1:17:59    7:48/M
      26    Nick Podgorski                              17     1 M  1-18      1:18:41    7:52/M
      27    Paul Melocowsky         South Glastonbury   37    11 M 30-39      1:18:46    7:53/M
      28    Art Byram                                   42     7 M 40-49      1:19:18    7:56/M
      29    Mitch Bielenda          South Windsor  CT   49     8 M 40-49      1:19:28    7:57/M
      30    Dea Collins             East Hartford  CT   51     1 F 50-59      1:19:37    7:58/M
      31    Philip Beben            Bloomfield  CT      28     4 M 19-29      1:19:49    7:59/M
      32    Michelle Gore           Portland  CT        29     3 F 19-29      1:20:25    8:03/M
      33    Richard Giveans         Portland  CT        41     9 M 40-49      1:20:37    8:04/M
      34    Surgean Davis                               16     2 M  1-18      1:20:45    8:05/M
      35    Greg Clark              Glastonbury  CT     44    10 M 40-49      1:20:47    8:05/M
      36    Richard Baber           Glastonbury  CT     56     4 M 50-59      1:21:06    8:07/M
      37    Jay Hamilton                                34    12 M 30-39      1:21:23    8:08/M
      38    Giorelly Prado          Hartford  CT        24     4 F 19-29      1:21:31    8:09/M
      39    Christina Williams      Middletown  CT      27     5 F 19-29      1:21:36    8:10/M
      40    Tyler Cameron           Gales Ferry  CT     28     5 M 19-29      1:23:26    8:21/M
      41    Waldemar Drejer         Cromwell  CT        61     1 M 60-99      1:23:32    8:21/M
      42    Carol Fraleigh          Glastonbury  CT     39     2 F 30-39      1:23:33    8:21/M
      43    Michael Guilford        Manchester  CT      30    13 M 30-39      1:23:46    8:23/M
      44    Ryan Dobaise                                35    14 M 30-39      1:24:33    8:27/M
      45    Peter Degroot           Middletown  CT      49    11 M 40-49      1:24:42    8:28/M
      46    Timothy Curtis          Colchester  CT      64     2 M 60-99      1:27:09    8:43/M
      47    Peter Briggeman         Manchester  CT      48    12 M 40-49      1:28:09    8:49/M
      48    Kenneth Ferner          Glastonbury  CT     43    13 M 40-49      1:28:40    8:52/M
      49    Tim Murphy              East Hampton  CT    40    14 M 40-49      1:31:54    9:11/M
      50    Alan McCall             Manchester  CT      56     5 M 50-59      1:32:10    9:13/M
      51    Brent Stratton          Middletown  CT      50     6 M 50-59      1:32:38    9:16/M
      52    Steve Barney            South Glastonbury   41    15 M 40-49      1:33:11    9:19/M
      53    Richard Chavez          West Hartford  CT   51     7 M 50-59      1:33:22    9:20/M
      54    Jason Sweet             Grafton  MA         24     6 M 19-29      1:34:33    9:27/M
      55    Teresa Donahue          Colchester  CT      41     1 F 40-49      1:35:20    9:32/M
      56    Robert Lowe             Glastonbury  CT     60     3 M 60-99      1:35:42    9:34/M
      57    Charles Lamb            Glastonbury  CT     62     4 M 60-99      1:35:54    9:35/M
      58    Barbara Kream           Avon  CT            58     2 F 50-59      1:35:56    9:36/M
      59    Caitlyn Walker          Plainfield  CT      12     1 F  1-18      1:35:59    9:36/M
      60    Lani Ralston                                35     3 F 30-39      1:36:28    9:39/M
      61    Mary Lou White          Bolton  CT          50     3 F 50-59      1:36:55    9:42/M
      62    Bernadette Thomas       Cheshire  CT        33     4 F 30-39      1:37:19    9:44/M
      63    Stephanie Croswell      Glastonbury  CT     49     2 F 40-49      1:37:42    9:46/M
      64    Craig R. Dobrindt       Cromwell  CT        63     5 M 60-99      1:38:20    9:50/M
      65    Christopher Sweet       New York  NY        30    15 M 30-39      1:39:18    9:56/M
      66    Cheryl Leighton         Southington  CT     33     5 F 30-39      1:39:27    9:57/M
      67    Thomas Collaro          Windsor  CT         34    16 M 30-39      1:40:32   10:03/M
      68    George Aronstamm        Glastonbury  CT     61     6 M 60-99      1:40:42   10:04/M
      69    Andrea Johnson          Vernon  CT          28     6 F 19-29      1:41:29   10:09/M
      70    Bekkie Wright           Manchester  CT      43     3 F 40-49      1:43:28   10:21/M
      71    Joseph Poliquin         Port Henry  NY      54     8 M 50-59      1:43:29   10:21/M
      72    Cathy Hosem                                 50     4 F 50-59      1:43:33   10:21/M
      73    Jo-Ann Smith            West Suffield  CT   52     5 F 50-59      1:44:14   10:25/M
      74    Maria Lamb              Glastonbury  CT     59     6 F 50-59      1:44:42   10:28/M
      75    Peter Malloy                                34    17 M 30-39      1:46:11   10:37/M
      76    Mary Sheehan            Manchester  CT      50     7 F 50-59      1:50:27   11:03/M
      77    Daniel Salazar Jr       Hartford  CT        49    16 M 40-49      1:52:50   11:17/M
      78    Carol McGuiness         Newington  CT       40     4 F 40-49      1:54:14   11:25/M
      79    Donna Saulter           Bloomfield  CT      55     8 F 50-59      1:54:39   11:28/M
      80    Zeti Vanriel            Bloomfield  CT      50     9 F 50-59      1:54:55   11:30/M
      81    Rosa Courtemanche       Glastonbury  CT     43     5 F 40-49      1:54:55   11:30/M
      82    Kevin Berger            Manchester  CT      29     7 M 19-29      2:05:05   12:31/M
      83    Kerri Schoenhut         East Hartford  CT   29     7 F 19-29      2:05:11   12:31/M
      84    Tiwanna Compton         Hartford  CT        27     8 F 19-29      2:11:28   13:09/M
      85    Darlene Scaglia         South Glastonbury   38     6 F 30-39      2:14:52   13:29/M
      86    Susan Pellegatto        Rocky Hill  CT      49     6 F 40-49      2:15:05   13:31/M
      87    Jennifer Malloy         Amston  CT          42     7 F 40-49      2:18:04   13:48/M

Age Group Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com


Men: 1-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 1-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99

10 Miles

Female 18 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Caitlyn Walker Plainfield CT

12

59

1:35:59

9:36/M

 
Top

Female 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Stephanie Paulk West Hartford CT

21

10

1:10:15

7:02/M

2

Lindsay Holmes  

26

18

1:14:54

7:29/M

3

Michelle Gore Portland CT

29

32

1:20:25

8:03/M

4

Giorelly Prado Hartford CT

24

38

1:21:31

8:09/M

5

Christina Williams Middletown CT

27

39

1:21:36

8:10/M

6

Andrea Johnson Vernon CT

28

69

1:41:29

10:09/M

7

Kerri Schoenhut East Hartford CT

29

83

2:05:11

12:31/M

8

Tiwanna Compton Hartford CT

27

84

2:11:28

13:09/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Patricia Matson Glastonbury CT

35

25

1:17:59

7:48/M

2

Carol Fraleigh Glastonbury CT

39

42

1:23:33

8:21/M

3

Lani Ralston  

35

60

1:36:28

9:39/M

4

Bernadette Thomas Cheshire CT

33

62

1:37:19

9:44/M

5

Cheryl Leighton Southington CT

33

66

1:39:27

9:57/M

6

Darlene Scaglia South Glastonbury CT

38

85

2:14:52

13:29/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Teresa Donahue Colchester CT

41

55

1:35:20

9:32/M

2

Stephanie Croswell Glastonbury CT

49

63

1:37:42

9:46/M

3

Bekkie Wright Manchester CT

43

70

1:43:28

10:21/M

4

Carol McGuiness Newington CT

40

78

1:54:14

11:25/M

5

Rosa Courtemanche Glastonbury CT

43

81

1:54:55

11:30/M

6

Susan Pellegatto Rocky Hill CT

49

86

2:15:05

13:31/M

7

Jennifer Malloy Amston CT

42

87

2:18:04

13:48/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Dea Collins East Hartford CT

51

30

1:19:37

7:58/M

2

Barbara Kream Avon CT

58

58

1:35:56

9:36/M

3

Mary Lou White Bolton CT

50

61

1:36:55

9:42/M

4

Cathy Hosem  

50

72

1:43:33

10:21/M

5

Jo-Ann Smith West Suffield CT

52

73

1:44:14

10:25/M

6

Maria Lamb Glastonbury CT

59

74

1:44:42

10:28/M

7

Mary Sheehan Manchester CT

50

76

1:50:27

11:03/M

8

Donna Saulter Bloomfield CT

55

79

1:54:39

11:28/M

9

Zeti Vanriel Bloomfield CT

50

80

1:54:55

11:30/M

 
Top

Men 18 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Nick Podgorski  

17

26

1:18:41

7:52/M

2

Surgean Davis  

16

34

1:20:45

8:05/M

 
Top

Male 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

David McKay Marlborough CT

21

1

59:30

5:57/M

2

Fred Wills Stratford CT

21

3

1:01:41

6:10/M

3

Robert Wynn Stratford CT

20

16

1:14:10

7:25/M

4

Philip Beben Bloomfield CT

28

31

1:19:49

7:59/M

5

Tyler Cameron Gales Ferry CT

28

40

1:23:26

8:21/M

6

Jason Sweet Grafton MA

24

54

1:34:33

9:27/M

7

Kevin Berger Manchester CT

29

82

2:05:05

12:31/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Jeffrey Townsend Glastonbury CT

34

2

1:00:11

6:01/M

2

Rick O'Toole South Glastonbury CT

35

7

1:08:10

6:49/M

3

Roy Krause Glastonbury CT

34

8

1:09:10

6:55/M

4

Kevin Asp Middletown CT

35

9

1:09:49

6:59/M

5

Phillip Stalley West Hartford CT

33

11

1:10:29

7:03/M

6

Lawrence Gore Portland CT

37

13

1:11:50

7:11/M

7

Christopher Dowd West Hartford CT

39

17

1:14:23

7:26/M

8

Rob Topliff Manchester CT

32

19

1:15:17

7:32/M

9

Charles Haskes Hamden CT

39

21

1:15:39

7:34/M

10

Robert Christie Glastonbury CT

31

23

1:16:38

7:40/M

11

Paul Melocowsky South Glastonbury CT

37

27

1:18:46

7:53/M

12

Jay Hamilton  

34

37

1:21:23

8:08/M

13

Michael Guilford Manchester CT

30

43

1:23:46

8:23/M

14

Ryan Dobaise  

35

44

1:24:33

8:27/M

15

Christopher Sweet New York NY

30

65

1:39:18

9:56/M

16

Thomas Collaro Windsor CT

34

67

1:40:32

10:03/M

17

Peter Malloy  

34

75

1:46:11

10:37/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

George Kominos Southington CT

49

4

1:05:08

6:31/M

2

John Paggioli Marlborough CT

40

5

1:05:38

6:34/M

3

Michael Lage West Hartford CT

42

6

1:06:16

6:38/M

4

Michael Dow East Hampton CT

46

14

1:13:37

7:22/M

5

Tom Newman Hebron CT

48

15

1:13:53

7:23/M

6

Bill Landers South Glastonbury CT

41

20

1:15:30

7:33/M

7

Art Byram  

42

28

1:19:18

7:56/M

8

Mitch Bielenda South Windsor CT

49

29

1:19:28

7:57/M

9

Richard Giveans Portland CT

41

33

1:20:37

8:04/M

10

Greg Clark Glastonbury CT

44

35

1:20:47

8:05/M

11

Peter Degroot Middletown CT

49

45

1:24:42

8:28/M

12

Peter Briggeman Manchester CT

48

47

1:28:09

8:49/M

13

Kenneth Ferner Glastonbury CT

43

48

1:28:40

8:52/M

14

Tim Murphy East Hampton CT

40

49

1:31:54

9:11/M

15

Steve Barney South Glastonbury CT

41

52

1:33:11

9:19/M

16

Daniel Salazar Jr Hartford CT

49

77

1:52:50

11:17/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

William Bedard Tolland CT

54

12

1:11:31

7:09/M

2

David Condit Avon CT

58

22

1:16:24

7:38/M

3

Ed Gorecki Farmington CT

52

24

1:17:50

7:47/M

4

Richard Baber Glastonbury CT

56

36

1:21:06

8:07/M

5

Alan McCall Manchester CT

56

50

1:32:10

9:13/M

6

Brent Stratton Middletown CT

50

51

1:32:38

9:16/M

7

Richard Chavez West Hartford CT

51

53

1:33:22

9:20/M

8

Joseph Poliquin Port Henry NY

54

71

1:43:29

10:21/M

 
Top

Male 60 and over

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Waldemar Drejer Cromwell CT

61

41

1:23:32

8:21/M

2

Timothy Curtis Colchester CT

64

46

1:27:09

8:43/M

3

Robert Lowe Glastonbury CT

60

56

1:35:42

9:34/M

4

Charles Lamb Glastonbury CT

62

57

1:35:54

9:35/M

5

Craig R. Dobrindt Cromwell CT

63

64

1:38:20

9:50/M

6

George Aronstamm Glastonbury CT

61

68

1:40:42

10:04/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com