HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

Run For Rescue
April 29, 2006 - 5K & 2 Mile
Middlebury, CT

5K OVERALL WINNERS

Brandon Collins, Southbury, CT - 18:56
Libby George, Brighton, MA - 21:42

2 MILE WITH DOG OVERALL WINNER

Alex Au, New Haven, CT - 12:26

mid042901.jpg (72494 bytes) mid042902.jpg (73228 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Quassy

Amusement Park
WEATHER
60 Degrees
Sunny & Breezy

5K Overall Finish List

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Brandon Collins         Southbury  CT       27 ***** M 20-29        18:56    6:06/M
       2    Brian Rabinoe           Shelton  CT         19     1 M 13-19        19:20    6:14/M
       3    Phil Critelli           Southbury  CT       14     2 M 13-19        19:36    6:19/M
       4    Michael Hart            West Hartford  CT   28     1 M 20-29        19:51    6:24/M
       5    Steve Burrows           Watertown  CT       36     1 M 30-39        20:13    6:31/M
       6    Edward Garrity          Middlebury  CT      13     3 M 13-19        21:20    6:53/M
       7    Libby George            Brighton  MA        26 ***** F 20-29        21:42    7:00/M
       8    David Varnish           Bethlehem  CT       46     1 M 40-49        21:59    7:05/M
       9    Michael Biel            Mobile  AL          34     2 M 30-39        22:04    7:07/M
      10    Electa Varnish          Bethlehem  CT       45     1 F 40-49        22:17    7:11/M
      11    Stephen Sterner         Plymouth  CT        41     2 M 40-49        22:31    7:16/M
      12    David Behnke            Middletown  CT      30     3 M 30-39        22:32    7:16/M
      13    Ben Mattheis            Cheshire  CT        52     1 M 50-59        22:35    7:17/M
      14    Robert G. Davis         Naugatuck  CT       54     2 M 50-59        22:45    7:20/M
      15    William Allyn           Winsted  CT         38     4 M 30-39        22:56    7:24/M
      16    Richard Dumont          Middlebury  CT      60     1 M 60-69        22:58    7:25/M
      17    Gail Jacques Jarvis     Rowayton  CT        46     2 F 40-49        23:05    7:27/M
      18    Eric Merrill            New Haven  CT       31     5 M 30-39        23:11    7:29/M
      19    John Critelli           Southbury  CT       45     3 M 40-49        23:24    7:33/M
      20    James Gibson            Waterbury  CT       38     6 M 30-39        23:31    7:35/M
      21    Carla Anderson          Meriden  CT         16     1 F 13-19        23:50    7:41/M
      22    Devon Hart              West Hartford  CT   27     1 F 20-29        24:00    7:45/M
      23    Sandy Wolf              New Haven  CT       35     1 F 30-39        24:03    7:45/M
      24    James Cunningham        Brewster  NY        37     7 M 30-39        24:13    7:49/M
      25    Erin Imarisio           Cheshire  CT        24     2 F 20-29        24:33    7:55/M
      26    Jack Weber              Newtown  CT         46     4 M 40-49        25:14    8:08/M
      27    Matthew Sterner         Plymouth  CT        11     1 M  1-12        25:21    8:11/M
      28    Dennis Phillips         Oxford  CT          44     5 M 40-49        25:21    8:11/M
      29    Thomas Wichrowski       Plainvile  CT       52     3 M 50-59        25:23    8:11/M
      30    Kate Peterson                               40     3 F 40-49        25:35    8:15/M
      31    Emmery Duprey           Naugatuck  CT       12     2 M  1-12        25:41    8:17/M
      32    Linda Goodman           Derby  CT           27     3 F 20-29        25:45    8:18/M
      33    Gina Burrows            Watertown  CT       42     4 F 40-49        25:49    8:20/M
      34    Lisa Zalaski            Glastonbury  CT     42     5 F 40-49        26:22    8:30/M
      35    Andrew Anderson         Meriden  CT         52     4 M 50-59        26:39    8:36/M
      36    Joanne Duncanson        Southbury  CT       36     2 F 30-39        26:53    8:40/M
      37    Richard Zbrozek         Berlin  CT          59     5 M 50-59        26:57    8:42/M
      38    Michael Stern           Watertown  CT       62     2 M 60-69        27:03    8:44/M
      39    Erica Abdullah          Naugatuck  CT       29     4 F 20-29        27:35    8:54/M
      40    Kevin Calitri           Middlebury  CT      0      1 M  0- 0        27:43    8:56/M
      41    Jessica Mueller         Charlestown  MA     27     5 F 20-29        27:47    8:58/M
      42    Ryan Broe               Prospect  CT        28     2 M 20-29        28:09    9:05/M
      43    Claire Moisan           Woodbury  CT        10     1 F  1-12        28:16    9:07/M
      44    Tim Ryan                Woodbury  CT        39     8 M 30-39        28:16    9:07/M
      45    Malcolm Todt            Middlebury  CT      61     3 M 60-69        28:18    9:08/M
      46    Sarah Clark             Naugatuck  CT       27     6 F 20-29        28:37    9:14/M
      47    Dave Rabinoe            Shelton  CT         48     6 M 40-49        28:45    9:16/M
      48    Richard Fernandes       Watertown  CT       27     3 M 20-29        28:59    9:21/M
      49    Mary Ann Du Buque       Waterbury  CT       48     6 F 40-49        29:13    9:25/M
      50    Stacy Welch             Waterbury  CT       20     7 F 20-29        29:18    9:27/M
      51    Tyler Turner            Meriden  CT         10     3 M  1-12        29:28    9:30/M
      52    Marshall Touponse       Watertown  CT       45     7 M 40-49        29:31    9:31/M
      53    Peggy Bovaird           Southbury  CT       42     7 F 40-49        29:33    9:32/M
      54    Elizabeth Sterner       Plymouth  CT        44     8 F 40-49        29:48    9:37/M
      55    Nicole Wettemann        Winsted  CT         37     3 F 30-39        29:51    9:38/M
      56    Bill Dorish                                 41     8 M 40-49        30:03    9:42/M
      57    Alexandra Foster        Thomaston  CT       47     9 F 40-49        30:40    9:54/M
      58    Tim Ryan                Watertown  CT       41     9 M 40-49        32:25   10:27/M
      59    Lorraine Masud          Woodbridge  CT      48    10 F 40-49        33:01   10:39/M
      60    Holly White             Derby  CT           32     4 F 30-39        34:33   11:09/M
      61    Laura Vasas             Seymour  CT         39     5 F 30-39        38:37   12:27/M
      62    Bonnie Jones            Seymour  CT         35     6 F 30-39        38:37   12:27/M

5K Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

 


Men: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

5K

Overall Female Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Libby George Brighton MA

26

7

21:42

7:00/M

 
Top

Female 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Claire Moisan Woodbury CT

10

43

28:16

9:07/M

 
Top

Female 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Carla Anderson Meriden CT

16

21

23:50

7:41/M

 
Top

Female 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Devon Hart West Hartford CT

27

22

24:00

7:45/M

2

Erin Imarisio Cheshire CT

24

25

24:33

7:55/M

3

Linda Goodman Derby CT

27

32

25:45

8:18/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Sandy Wolf New Haven CT

35

23

24:03

7:45/M

2

Joanne Duncanson Southbury CT

36

36

26:53

8:40/M

3

Nicole Wettemann Winsted CT

37

55

29:51

9:38/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Electa Varnish Bethlehem CT

45

10

22:17

7:11/M

2

Gail Jacques Jarvis Rowayton CT

46

17

23:05

7:27/M

3

Kate Peterson  

40

30

25:35

8:15/M

 
Top

Overall Male Winner

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Brandon Collins Southbury CT

27

1

18:56

6:06/M

 
Top

Men 12 and Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Matthew Sterner Plymouth CT

11

27

25:21

8:11/M

2

Emmery Duprey Naugatuck CT

12

31

25:41

8:17/M

3

Tyler Turner Meriden CT

10

51

29:28

9:30/M

 
Top

Male 13 to 19

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Brian Rabinoe Shelton CT

19

2

19:20

6:14/M

2

Phil Critelli Southbury CT

14

3

19:36

6:19/M

3

Edward Garrity Middlebury CT

13

6

21:20

6:53/M

 
Top

Male 20 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Michael Hart West Hartford CT

28

4

19:51

6:24/M

2

Ryan Broe Prospect CT

28

42

28:09

9:05/M

3

Richard Fernandes Watertown CT

27

48

28:59

9:21/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Steve Burrows Watertown CT

36

5

20:13

6:31/M

2

Michael Biel Mobile AL

34

9

22:04

7:07/M

3

David Behnke Middletown CT

30

12

22:32

7:16/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

David Varnish Bethlehem CT

46

8

21:59

7:05/M

2

Stephen Sterner Plymouth CT

41

11

22:31

7:16/M

3

John Critelli Southbury CT

45

19

23:24

7:33/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Ben Mattheis Cheshire CT

52

13

22:35

7:17/M

2

Robert G. Davis Naugatuck CT

54

14

22:45

7:20/M

3

Thomas Wichrowski Plainvile CT

52

29

25:23

8:11/M

 
Top

Male 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Richard Dumont Middlebury CT

60

16

22:58

7:25/M

2

Michael Stern Watertown CT

62

38

27:03

8:44/M

3

Malcolm Todt Middlebury CT

61

45

28:18

9:08/M


mid042903.jpg (116331 bytes)

 

2 Mile With Dog

    Place    Name                    City              Age     Age Group        Time      Pace
       1    Alex Au                 New Haven  CT       26 ***** M  0-99        12:26    6:13/M
       2    Jake Critelli           Southbury  CT       14     1 M  0-99        12:36    6:18/M
       3    Gregory McKirryher      Thomaston  CT       28 ***** F  0-99        12:38    6:19/M
       4    Rick Tillotson          Winsted  CT         49     2 M  0-99        12:54    6:27/M
       5    Thomas Mahan            Litchfield  CT      25     3 M  0-99        14:06    7:03/M
       6    Caroline Kester         Farmington  CT      47     1 F  0-99        15:30    7:45/M
       7    Wally Squier            East Hampton  CT    51     4 M  0-99        15:36    7:48/M
       8    Brenda Woznicki         Meriden  CT         35     2 F  0-99        15:48    7:54/M
       9    Steve Ball              Woodbury  CT        42     5 M  0-99        16:00    8:00/M
      10    Rebecca Burke           Middletown  CT      30     3 F  0-99        16:02    8:01/M
      11    Timothy Beach           Prospect  CT        45     6 M  0-99        16:04    8:02/M
      12    Michael Barry           Waterbury  CT       50     7 M  0-99        16:12    8:06/M
      13    Christina Williams      Middletown  CT      27     4 F  0-99        16:45    8:23/M
      14    Allison Van Hof         Middletown  CT      26     5 F  0-99        16:56    8:28/M
      15    David Varnish           Bethlehem  CT       46     8 M  0-99        18:06    9:03/M
      16    Michelle Malarnay       Newington  CT       28     6 F  0-99        18:11    9:06/M
      17    Kristen Passero         Glastonbury  CT     26     7 F  0-99        18:14    9:07/M
      18    Lance Kazzi             Beacon Falls  CT    31     9 M  0-99        18:29    9:15/M
      19    Jennifer Barrett        Amston  CT          32     8 F  0-99        18:30    9:15/M
      20    Heidi Ball              Woodbury  CT        36     9 F  0-99        18:43    9:22/M
      21    Eric Merrill            New Haven  CT       31    10 M  0-99        18:47    9:24/M
      22    Joachim Schnabel        North Haven  CT     60    11 M  0-99        19:07    9:34/M
      23    Elaine Allen            Hamden  CT          38    10 F  0-99        19:21    9:41/M
      24    Fred Gunther                                55    12 M  0-99        19:29    9:45/M
      25    Bruce O'Donnell         Cheshire  CT        55    13 M  0-99        19:57    9:59/M
      26    Eileen Wargo            Southbury  CT       29    11 F  0-99        20:03   10:02/M
      27    Melissa Dorish                              35    12 F  0-99        20:09   10:05/M
      28    Kate Peterson                               40    13 F  0-99        20:55   10:28/M
      29    Erica Diesel            Farmington  CT      23    14 F  0-99        20:59   10:30/M
      30    Christina Wheelwright   Woodbury  CT        24    15 F  0-99        21:04   10:32/M
      31    Allison Tyropolis       South Windsor  CT   28    16 F  0-99        21:23   10:42/M
      32    Kristen Diesel          Albany  NY          33    17 F  0-99        21:31   10:46/M
      33    Tad Diesel              Farmington  CT      57    14 M  0-99        21:32   10:46/M
      34    Robin Tillotson         Winsted  CT         44    18 F  0-99        21:54   10:57/M
      35    Eileen Warner           Seymour  CT         43    19 F  0-99        23:10   11:35/M
      36    Brian Dunacanson        Southbury  CT       38    15 M  0-99        24:03   12:02/M
      37    Gail Jacques Jarvis     Rowayton  CT        46    20 F  0-99        24:08   12:04/M
      38    Karen Pell              Hebron  CT          36    21 F  0-99        24:09   12:05/M
      39    Robert Stefanik         Enfield  CT         28    16 M  0-99        24:27   12:14/M
      40    Chrisanne Cubby         New Milford  CT     55    22 F  0-99        25:21   12:41/M
      41    Evelyn Carlos           Southbury  CT       48    23 F  0-99        26:33   13:17/M
      42    Pat Zanelli             Southbury  CT       61    24 F  0-99        26:34   13:17/M
      43    Participant   110                            0     1 F  0- 0        29:17   14:39/M
      44    Ann Deduk               Seymour  CT         47    25 F  0-99        29:34   14:47/M

BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com