HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com

MADD Dash 5 Miler
November 12, 2006 - 5 Miles
New Haven, CT

OVERALL WINNERS

Alex Hudimatch, Watertown, CT - 26:12
Heather Crosby, Danbury, CT - 31:51

nh111201.jpg (68603 bytes) nh111202.jpg (50419 bytes)

Timing & Results by:
hitektime.jpg


LOCATION
Edgewood

Park
WEATHER
60 Degrees
Rain

Overall Finish List

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Alex Hudimatch          Watertown  CT         457   24 ***** M 19-29        26:12    5:14/M
       2    Cole Mc Kean            Hartford  CT          459   24     1 M 19-29        26:53    5:23/M
       3    Hank Berkowitz          Rowayton  CT          453   44     1 M 40-49        28:28    5:42/M
       4    Cesar Thovar            New Haven  CT         413   36     1 M 30-39        28:56    5:47/M
       5    Joseph Simoncek         Milford  CT           370   36     2 M 30-39        29:01    5:48/M
       6    Christoph Straub        New Haven  CT         376   25     2 M 19-29        29:08    5:50/M
       7    Robert Barker, III      Wallingford  CT       303   31     3 M 30-39        29:12    5:50/M
       8    John Lanzante           Milford  CT           424   18     1 M 13-18        29:58    6:00/M
       9    Nick Fraticelli         Danbury  CT           435   23     3 M 19-29        30:09    6:02/M
      10    Kevin Fagan             New Haven  CT         423   39     4 M 30-39        30:44    6:09/M
      11    Gregory Quinn           Windsor  CT           361   29     4 M 19-29        30:51    6:10/M
      12    Charles Hornak          Hamden  CT            440   38     5 M 30-39        31:07    6:13/M
      13    Joe Domogala            Milford  CT           429   29     5 M 19-29        31:08    6:14/M
      14    Martin Espino           Trumbull  CT          390   46     2 M 40-49        31:14    6:15/M
      15    Heather Crosby          Danbury  CT           670   33 ***** F 30-39        31:51    6:22/M
      16    Daniel Lavoie           Watertown  CT         349   55     1 M 50-59        32:08    6:26/M
      17    Michelle Harburg                              426   24     1 F 19-29        32:10    6:26/M
      18    Michael Nangle          Trumbull  CT          421   15     2 M 13-18        32:24    6:29/M
      19    Mark Herd               Danbury  CT           397   41     3 M 40-49        33:00    6:36/M
      20    Edward Mokoski          Rockfall  CT          404   41     4 M 40-49        33:01    6:36/M
      21    Andy Glover             Meriden  CT           434   39     6 M 30-39        33:13    6:39/M
      22    Kevin Markowski         Middletown  CT        444   49     5 M 40-49        33:35    6:43/M
      23    Casey MacKay            North Haven  CT       351   14     3 M 13-18        33:44    6:45/M
      24    Bruce Mac Leod          Middletown  CT        403   56     2 M 50-59        33:47    6:45/M
      25    Darrell Adler           North Branford  CT    419   32     7 M 30-39        33:52    6:46/M
      26    William Varhue          Middletown  CT        402   43     6 M 40-49        33:56    6:47/M
      27    Mark Turkington         Bolton  CT            414   62     1 M 60-69        34:12    6:50/M
      28    Brian Fidler            West Haven  CT        332   35     8 M 30-39        34:19    6:52/M
      29    Raymond Regan           North Haven  CT       362   39     9 M 30-39        34:32    6:54/M
      30    Bill Schaeffer          Guilford  CT          428   60     2 M 60-69        34:35    6:55/M
      31    Shea Shapiro            Bridgeport  CT        427   23     6 M 19-29        34:56    6:59/M
      32    Bob Canelli             Cheshire  CT          412   51     3 M 50-59        34:57    6:59/M
      33    Alison Hiten            Cheshire  CT          688   43     1 F 40-49        35:11    7:02/M
      34    Jeffrey Dingwell        Bethlehem  CT         329   51     4 M 50-59        35:20    7:04/M
      35    Bruce Goulart           Newtown  CT           416   56     5 M 50-59        35:30    7:06/M
      36    Christopher Reese       Cheshire  CT          396   45     7 M 40-49        35:30    7:06/M
      37    Steven Malary           Newtown  CT           352   49     8 M 40-49        35:34    7:07/M
      38    Mitchell Kundel         New Haven  CT         454   27     7 M 19-29        35:41    7:08/M
      39    Kevin Lloyd             Darien  CT            350   54     6 M 50-59        35:56    7:11/M
      40    Michelle Angelo         Hamden  CT            301   21     2 F 19-29        36:06    7:13/M
      41    Mike Cemeno             Branford  CT          319   50     7 M 50-59        36:10    7:14/M
      42    David Walker            North Branford  CT    456   42     9 M 40-49        36:11    7:14/M
      43    Donald Cottrill         Hamden  CT            327   32    10 M 30-39        36:11    7:14/M
      44    Barbara Pearce          Guilford  CT          359   52     1 F 50-59        36:16    7:15/M
      45    Kellie Walker           North Branford  CT    455   14     1 F 13-18        36:33    7:19/M
      46    Jill Rinehart           Middletown  CT        401   51     8 M 50-59        36:53    7:23/M
      47    Liz Warren              West Haven  CT        393   31     1 F 30-39        37:05    7:25/M
      48    Ronnie Behringer        Norwalk  CT           687   48     2 F 40-49        37:12    7:26/M
      49    Christina Williams      Middletown  CT        430   27     3 F 19-29        37:14    7:27/M
      50    Harmon Killabrew        Goshen  CT            458   37    11 M 30-39        37:22    7:28/M
      51    Joseph Brophy           Meriden  CT           468   47    10 M 40-49        37:25    7:29/M
      52    Mario Guevara           Woodbridge  CT        337   47    11 M 40-49        37:35    7:31/M
      53    Ray Palmer              Monroe  CT            394   44    12 M 40-49        37:38    7:32/M
      54    Rebecca Fitzgerald      Durham  CT            333   29     4 F 19-29        37:50    7:34/M
      55    Marc Russo              Milford  CT           395   33    12 M 30-39        37:58    7:36/M
      56    Bart Bunkoci            Stratford  CT         311   56     9 M 50-59        38:00    7:36/M
      57    Fatima Diallo           West Haven  CT        392   18     2 F 13-18        38:06    7:37/M
      58    Robert Kania            Southington  CT       344   54    10 M 50-59        38:19    7:40/M
      59    Ray Lapinski            New Hartford  CT      669   13     4 M 13-18        38:19    7:40/M
      60    Sherry Duff             Stratford  CT         467   39     2 F 30-39        38:45    7:45/M
      61    Marisa Withrow          Trumbull  CT          379   32     3 F 30-39        38:46    7:45/M
      62    Stella Choi             Trumbull  CT          320   16     3 F 13-18        38:48    7:46/M
      63    Noah Fleischman         Madison  CT           418   16     5 M 13-18        38:52    7:46/M
      64    Paul Sussman            Seymour  CT           388   47    13 M 40-49        39:14    7:51/M
      65    Michelle Salzillo       Milford  CT           367   17     4 F 13-18        39:30    7:54/M
      66    Marc Heagney            Milford  CT           339   30    13 M 30-39        39:35    7:55/M
      67    Esther Huertas          New Haven  CT         415   31     4 F 30-39        40:02    8:00/M
      68    Linda Goodman           Derby  CT             422   28     5 F 19-29        40:05    8:01/M
      69    Kara Steele             New Haven  CT         372   16     5 F 13-18        40:10    8:02/M
      70    Aram Nahabedian         Sandy Hook  CT        357   55    11 M 50-59        40:35    8:07/M
      71    Frank Lang              Seymour  CT           431   67     3 M 60-69        40:45    8:09/M
      72    Josef Delgado           Glastonbury  CT       433   24     8 M 19-29        40:49    8:10/M
      73    Mark Harris             Berlin  CT            338   40    14 M 40-49        40:58    8:12/M
      74    Kristina Bramante       Stoneham  MA          398   20     6 F 19-29        41:10    8:14/M
      75    Kathryn Cole            New Haven  CT         322   24     7 F 19-29        41:12    8:14/M
      76    Armando Gonzales        Somerset  NJ          335   28     9 M 19-29        41:24    8:17/M
      77    Leo Gonzales            East Haven  CT        336   32    14 M 30-39        41:25    8:17/M
      78    Joe Riccio              Branford  CT          400   72     1 M 70-79        41:29    8:18/M
      79    Bob Marum               Simsbury  CT          354   66     4 M 60-69        41:33    8:19/M
      80    Joseph Steele           New Haven  CT         373   52    12 M 50-59        41:34    8:19/M
      81    Bill Aquilino           Milford  CT           469   31    15 M 30-39        42:04    8:25/M
      82    Gregory Corvigno        Seymour  CT           325   28    10 M 19-29        42:04    8:25/M
      83    Andrew Curtis           Bethany  CT           449   21    11 M 19-29        42:22    8:28/M
      84    Michael Buchina         New Haven  CT         310   47    15 M 40-49        42:28    8:30/M
      85    Steve Nadeau            Middletown  CT        356   37    16 M 30-39        42:41    8:32/M
      86    Steve Strom             New Haven  CT         465   55    13 M 50-59        43:03    8:37/M
      87    Lawrence Regan          Wallingford  CT       363   40    16 M 40-49        43:08    8:38/M
      88    Evan Hillman            Bridgeport  CT        341   26    12 M 19-29        43:14    8:39/M
      89    Travis Wooten           Riverhead  NY         382   10     1 M  2-12        43:26    8:41/M
      90    Diane Nadeau            Middletown  CT        355   38     5 F 30-39        43:40    8:44/M
      91    Jeremy Staub            Fairfield  CT         464   30    17 M 30-39        43:47    8:45/M
      92    Elisabeth Parker        Milford  CT           358   36     6 F 30-39        43:50    8:46/M
      93    Derek Burton            Cheshire  CT          312   38    18 M 30-39        43:58    8:48/M
      94    Bryan Sundie            Winsted  CT           410   32    19 M 30-39        44:02    8:48/M
      95    Michael Harkins         East Haven  CT        466   44    17 M 40-49        44:11    8:50/M
      96    Emily Tuber             Manchester  CT        378   24     8 F 19-29        44:17    8:51/M
      97    Karl Salvati            North Haven  CT       366   53    14 M 50-59        44:27    8:53/M
      98    Tom Shanahan            Southington  CT       389   60     5 M 60-69        44:31    8:54/M
      99    Richard Feldman         New Haven  CT         442   63     6 M 60-69        44:37    8:55/M
     100    David Loiselle          Kensington  CT        425   48    18 M 40-49        44:41    8:56/M
     101    Edward Marczyszak       Seymour  CT           353   53    15 M 50-59        44:42    8:56/M
     102    Joe Muchay              North Haven  CT       443   46    19 M 40-49        44:45    8:57/M
     103    Robyn Falkowski         Cheshire  CT          331   29     9 F 19-29        44:55    8:59/M
     104    Carol Asprelli          Woodbridge  CT        302   45     3 F 40-49        44:56    8:59/M
     105    Rebecca Julian          New Haven  CT         452   27    10 F 19-29        44:59    9:00/M
     106    Ann Tramontana          New Haven  CT         441   53     2 F 50-59        45:01    9:00/M
     107    Irina Cottrill          Hamden  CT            328   30     7 F 30-39        45:05    9:01/M
     108    Tracy Bowens            Hamden  CT            387   43    20 M 40-49        45:18    9:04/M
     109    James Arnone            Middlebury  CT        439   26    13 M 19-29        45:20    9:04/M
     110    Lisa Kesten             Durham  CT            436   41     4 F 40-49        45:21    9:04/M
     111    Brittany Correa         Wallingford  CT       324   22    11 F 19-29        45:22    9:04/M
     112    Julian Hough            New Haven  CT         438   38    20 M 30-39        45:23    9:05/M
     113    Erin O' Brien           Winsted  CT           409   30     8 F 30-39        45:27    9:05/M
     114    Joseph Cappetta         North Branford  CT    406   54    16 M 50-59        45:29    9:06/M
     115    Leah Griffin            Manlius  NY           450   20    12 F 19-29        45:35    9:07/M
     116    James Kennedy           North Haven  CT       345   61     7 M 60-69        46:09    9:14/M
     117    Maggie Barry            Old Lyme  CT          304   36     9 F 30-39        46:18    9:16/M
     118    Shirley Louise-May      Guilford  CT          445   41     5 F 40-49        46:23    9:17/M
     119    Kevin Walsh             Bethany  CT           446   51    17 M 50-59        46:24    9:17/M
     120    Monica Roche            Fairfield  CT         417   67     1 F 60-69        46:28    9:18/M
     121    Victoria Hodge          Oakville  CT          342   31    10 F 30-39        46:31    9:18/M
     122    Wai Wong                Orange  CT            381   47    21 M 40-49        46:31    9:18/M
     123    Jennifer Costa          New Haven  CT         326   24    13 F 19-29        47:00    9:24/M
     124    Leigh Mc Carley         New Haven  CT         462   25    14 F 19-29        47:05    9:25/M
     125    Max Berman              Norwalk  CT           307   27    14 M 19-29        47:08    9:26/M
     126    Dawn Clark              Hamden  CT            321   26    15 F 19-29        47:22    9:28/M
     127    Matthew Sanchez         Norwalk  CT           411   39    21 M 30-39        47:32    9:30/M
     128    Ken Ziman               Orange  CT            384   60     8 M 60-69        47:57    9:35/M
     129    Donna Cramond           Monroe  CT            391   57     3 F 50-59        48:19    9:40/M
     130    Annie Paltauf           Brookfield  CT        399   23    16 F 19-29        48:21    9:40/M
     131    Arthur Rosenfield       West Haven  CT        365   63     9 M 60-69        48:23    9:41/M
     132    Sandy Wolf              New Haven  CT         380   35    11 F 30-39        49:04    9:49/M
     133    Amy Christman           Milford  CT           437   31    12 F 30-39        49:04    9:49/M
     134    John Peterson           Bridgeport  CT        385   48    22 M 40-49        49:05    9:49/M
     135    Michael Moran           Cos Cob  CT           448   46    23 M 40-49        49:26    9:53/M
     136    Davidson Williams       Bridgeport  CT        447   52    18 M 50-59        49:32    9:54/M
     137    Leroy Killins           Hamden  CT            347   59    19 M 50-59        49:37    9:55/M
     138    Carl Sylvester          Shelton  CT           420   73     2 M 70-79        49:38    9:56/M
     139    Deirdre Brown           Trumbull  CT          309   43     6 F 40-49        50:02   10:00/M
     140    Jennifer Johnson        Stony Creek  CT       343   39    13 F 30-39        50:13   10:03/M
     141    Stephen Stein           Hamden  CT            374   64    10 M 60-69        50:15   10:03/M
     142    Kelly Bembas            Norwalk  CT           306   26    17 F 19-29        50:27   10:05/M
     143    Stephanie Sheehan       New Haven  CT         368   29    18 F 19-29        50:52   10:10/M
     144    Charles Kaywood         Woodbridge  CT        386   53    20 M 50-59        51:13   10:15/M
     145    Raymond Manzelli        Prospect  CT          461   59    21 M 50-59        51:14   10:15/M
     146    Melanie Champion        Meriden  CT           408   48     7 F 40-49        51:34   10:19/M
     147    Asia Delgado            Glastonbury  CT       432   25    19 F 19-29        51:54   10:23/M
     148    Linda Manzelli          Prospect  CT          460   52     4 F 50-59        52:13   10:27/M
     149    Thomas Sheehan          Cheshire  CT          369   57    22 M 50-59        52:28   10:30/M
     150    Jamie Graham            West Haven  CT        451   26    20 F 19-29        52:41   10:32/M
     151    Seymone Killins         New Haven  CT         346   16     6 F 13-18        53:05   10:37/M
     152    Gina Staub              Fairfield  CT         463   30    14 F 30-39        53:09   10:38/M
     153    William Krahe           Fairfield  CT         348   21    15 M 19-29        53:21   10:40/M
     154    Diane Romonosky         Trumbull  CT          364   23    21 F 19-29        53:26   10:41/M
     155    Patty Carton            Stratford  CT         318   68     2 F 60-69        53:35   10:43/M
     156    Ellen Card              West Hartford  CT     316   42     8 F 40-49        53:39   10:44/M
     157    Christine Burton        Cheshire  CT          313   46     9 F 40-49        53:44   10:45/M
     158    Anita Wooten            Riverhead  NY         383   41    10 F 40-49        55:29   11:06/M
     159    Helene Battat           Woodbridge  CT        305   45    11 F 40-49        56:28   11:18/M
     160    Jo-Ann Fleischman       Madison  CT           334   46    12 F 40-49        56:28   11:18/M
     161    Maria Carangelo         Northford  CT         315   53     5 F 50-59        56:31   11:18/M
     162    Melinda Cappetta        North Branford  CT    405   52     6 F 50-59        56:42   11:20/M
     163    Edward Snyder           Wallingford  CT       407   60    11 M 60-69        56:48   11:22/M
     164    Herman Bershtein        Hamden  CT            308   82     1 M 80-99      1:02:12   12:26/M

Age Division Results

HI-TEK Racing - www.hitekracing.com

 


Men: 0- 1 2-12 13-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 0- 1 2-12 13-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

5 Miles

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Heather Crosby Danbury CT

33

15

31:51

6:22/M

Top

Women 13 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Kellie Walker North Branford CT

14

45

36:33

7:19/M

2

Fatima Diallo West Haven CT

18

57

38:06

7:37/M

3

Stella Choi Trumbull CT

16

62

38:48

7:46/M

Top

Women 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Michelle Harburg

24

17

32:10

6:26/M

2

Michelle Angelo Hamden CT

21

40

36:06

7:13/M

3

Christina Williams Middletown CT

27

49

37:14

7:27/M

Top

Women 30 To 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Liz Warren West Haven CT

31

47

37:05

7:25/M

2

Sherry Duff Stratford CT

39

60

38:45

7:45/M

3

Marisa Withrow Trumbull CT

32

61

38:46

7:45/M

Top

Women 40 To 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Alison Hiten Cheshire CT

43

33

35:11

7:02/M

2

Ronnie Behringer Norwalk CT

48

48

37:12

7:26/M

3

Carol Asprelli Woodbridge CT

45

104

44:56

8:59/M

Top

Women 50 To 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Barbara Pearce Guilford CT

52

44

36:16

7:15/M

2

Ann Tramontana New Haven CT

53

106

45:01

9:00/M

3

Donna Cramond Monroe CT

57

129

48:19

9:40/M

Top

Women 60 To 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Monica Roche Fairfield CT

67

120

46:28

9:18/M

2

Patty Carton Stratford CT

68

155

53:35

10:43/M

Top

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Alex Hudimatch Watertown CT

24

1

26:12

5:14/M

Top

Men - Age Not Specified

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Herman Bershtein Hamden CT

**

164

1:02:12

12:26/M

Top

Men 12 & Under

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Travis Wooten Riverhead NY

10

89

43:26

8:41/M

Top

Men 13 to 18

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

John Lanzante Milford CT

18

8

29:58

6:00/M

2

Michael Nangle Trumbull CT

15

18

32:24

6:29/M

3

Casey MacKay North Haven CT

14

23

33:44

6:45/M

Top

Men 19 to 29

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Cole Mc Kean Hartford CT

24

2

26:53

5:23/M

2

Christoph Straub New Haven CT

25

6

29:08

5:50/M

3

Nick Fraticelli Danbury CT

23

9

30:09

6:02/M

Top

Men 30 to 39

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Cesar Thovar New Haven CT

36

4

28:56

5:47/M

2

Joseph Simoncek Milford CT

36

5

29:01

5:48/M

3

Robert Barker, III Wallingford CT

31

7

29:12

5:50/M

Top

Men 40 to 49

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Hank Berkowitz Rowayton CT

44

3

28:28

5:42/M

2

Martin Espino Trumbull CT

46

14

31:14

6:15/M

3

Mark Herd Danbury CT

41

19

33:00

6:36/M

Top

Men 50 to 59

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Daniel Lavoie Watertown CT

55

16

32:08

6:26/M

2

Bruce Mac Leod Middletown CT

56

24

33:47

6:45/M

3

Bob Canelli Cheshire CT

51

32

34:57

6:59/M

Top

Men 60 to 69

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Mark Turkington Bolton CT

62

27

34:12

6:50/M

2

Bill Schaeffer Guilford CT

60

30

34:35

6:55/M

3

Frank Lang Seymour CT

67

71

40:45

8:09/M

Top

Men 70 to 79

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Joe Riccio Branford CT

72

78

41:29

8:18/M

Top

Men 80 to 99

Place

Name City

Age

Overall

Time

Pace

1

Herman Bershtein Hamden CT

82

164

1:02:12

12:26/M


BACK TO RESULTS INDEX

BACK TO HI-TEK Racing HOME PAGE

HI-TEK Racing
"Connecticut's Running Resource"
www.hitekracing.com